BUITENLAND. LETTEREN EN KUNST. Tot 19 April] is thans in Pulchri Studio te 'a Gravenhage de zevende groep te bezich tigen. Het zijn zoo schrijft G. in het Hbld. wederom elf leden der broederschap St. Lukas, doch ditmaal zonder marketentster, zonder kunstsehilderesse. De Pnlchri-leden Boudewijnse, Joh. Doeleman, Hoynck van Papendrecht, Jan de Jong, Edz. Koning, W. A. van Konijnenburg, Jan van Rh ij nn en, Willem Roelofs Jr., Bernard Sekregel, Louis W. v. Soest en Ph. Zilcken houden er de eer van het genootschap op. Zij geven er eene receptie, die vol verscheidenheid is en voor eenigen zeer stellig tot het aan- knoopen van nadere relatiën zal kunnen leiden. Onbekend maakt onbemind, en wanneer de ge legenheid om het beste beentje voor te zetten, zoo gul en ongedwongen wordt geboden, zal dit menigeen tot voordeel strekken. Het landschap voert ditmaal zoo sterk den hoofdtoon,.dat, indien de begaafde illustrateur Hoynck van Papendecht niet eene reeks tafe relen uit door hem versierde romans gegeven had, men den heer der schepping hier geheel gemist zou hebben tenzij men den viascherskop door den heer Zilcken onder die rubriek bad willen rangschikken. Dank zij den portretschilder Boudewijnse, is althans de vrouw der schepping hier vertegen woordigd door drie harmonieuss beeltenissen levensgroot het eene ten voeten uit, en alle drie zich onderscheidende door eene breede be handeling en een fraai licht en bruin. De directie van den Ylaamachen schouw burg te Brussel verzekert, dat zij er nooit aan gedacht heeft Dreyfus op te voeren. Eenige barer artisten waven op het denkbeeld geko men dat te doen op eigen verantwoordelijkheid. Dit doet natuurlijk aan de waarde van het bericht omtrent het verbod door den burge meester niets af. LANDBOUW. De San-Jozé-Schildluis. Door het Engelsche weekblad The Gardener's Chronicledat aan de spits staat der heden- daagsche tuinbouwpers, wordt met veel inge nomenheid melding gemaakt van de door de Nederiandsclie regeering aan professor dr J. Bitzemn Bos te Amsterdam gedane opdracht, om in Noord-Amerika een onderzoek in te stellen naar genoemde schildluis. De redactie teekent daarbij aan „Het is van groot belang voor de Europeesche landen te weten of inderdaad deze schildluis hier zou kunnen leven, en wij wenschen de Nederlandsche regeering geluk met het geno men initiatief, dat van verstandige voorzorg getuigt." In den mond van een zoo gezaghebbend orgaan als The Gardener's Chronicle is dit iets meer dan een gewoon compliment, zegt de Opr. Haarl. Crt., en het blijkt, dat de regeerings- maatregel tot uitzending van prof. Ritzema Bos, nog vóór een der andere landen er aan gedacht heeft iets dergelijks te doen, in het buitenland een uitnemenden indruk heeft gemaakt. Ook het Belgische blad La semaine horticole uit zich in gelijken geest, en schrijft o. a. „Wij kunnen onze Noorderbroeders slechts gelukwenschen met de korrekte en verstandige wijze, waarop zij in de2en gehandeld hebben; wij moeten in 't bijzonder den directeur-gene raal van landbouw, mr Sickesz, onze geluk wenschen aanbieden, wiens eerste ambtelijke daad er ééne is van rechtschapenheid en wijsheid." KERKNIEUWS. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero, lcerlc. Beroepen naarTerheiden IJ. Bootsma te Zóntermeer en ZegwaardOosterwolde en Focb- teloo J. L. Klein te BeetgumOotmarsum J. H. de Vries, laatst in N.-I.; Zandeweer (t.oez.) J. L. de Mol Moneourt te DrogehamIloog- carspel A. W. van Kluyve te Sehagenen naar Elersheim W. J. Aalders te Buiksloot. Aangenomen naar Longerhouw en Schettens door G. Th. Smit te Makkum. Bedankt voor: Parrega c. a. door E. Janzen te Est bij GeldermalsenPolsbroek c. a. door H. A. Heyer te LiendenGenemuiden door J. Kok te 'Opheusdenen voor Saameer c. a. door H. van Eyck Heslinga te Berlikum. Gere form, kerken Beroepen naar: Assen R. J. van der Veen te" Goes; en naar Vianen W. Ringnalda Gz- te Haarlem. Aangenomen naarApeldoorn 2? door A. Boekenoogen, cand. Bedankt voor Montfoort en Linschoten en voor Blijswijk door A. Boekenoogen, cand.; en voor Pietershoven door N.' G. Kerssies. Verschillende Berichten. De commissie voor de te Amsterdam te hóuden kleederdrachten-ten toonstelling ontving reeds vele bijdragen alleen uit Zeeland is nog weinig belangrijks verkregen, zoodat een lid der commissie zich weldra daarheen zal be geven om in deze groote leemte te voorzien. Een belangstellend mensehenvriend schonk dezer dagen aan de Vereeniging tot opvoeding van halfverweesdeverwaarloosde en verlaten hinderen in het huisgezin de aanzienlijke gift van f 7000. Hierdoor is de oprichting van een doorgangshuis verzekerd. Te Loenersloot is tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer J. Fokker Jz. Het aantal leden der Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland bedraagt thans reeds bijna 1100. Volgens de P-rov. Gron. Ct. hebben de leeraren aan de handelsschool te Winschoten gezamenlijk ontslag aangevraagd, tengevolge van dejgeringe bezoldiging, daaraan verbonden. De commissie van toezicht op het lager onder wijs aldaar zal zegt het bericht verder alles doen om de opheffing dier school, waar voor men thans vreest te voorkomen. De schade, tengevolge van het vergaan van de Veendam geleden door de Holland- Amerika-Lynis door het assurantiefonds ge heel gedekt. Tot gemeenteontvanger van Baarn is be noemd de heer A. N. J. van Rossen, ambte naar ter secretarie te Monster. Een vrachtrijder van Amersfoort op Utrecht die Zaterdagavond bij zijn terugkeer van Utrecht naar Amersfoort uit medelijden een landlooper op diens verzoek van af Vollenhoven liet me derijden, werd, toen hij zijn hoofd naar buiten had gericht, op de hoogte van den Kalkweg nabij de „Amersfoortsche Berg" door den land looper onverwacht een messteek in den hals toe gebracht. De vrachtrijder sprong van zijn wa gen, ging den inmiddels vluchtenden landlooper achterna tot aan de 2e tol van den Utrecht- schen straatweg, maar het mocht hem niet ge lukken den landlooper te krijgen. In bewus- teloozen toestand bereikte de vrachtrijder het hötel „De Berg", waarna aan de politie om hulp getelephoneerd werd. Na verbonden te zijn, werd de man per brancard naar zijn wo ning overgebracht. Een koe van een landbouwer ter Hedel schonk aan drie flinke vaarskalveren het leven. Uit Loosduinen zijn de eerste komkom mers verzonden. Te Sehagen heeft zich een geval van ver giftiging voorgedaan met doodelijken afloop, tengevolge van het eten van vleesch van een zieke kip. De man des huizes is reeds aan de gevolgen daarvan overleden, en zijn vrouw ligt thans nog zeer bedenkelijk ziek. CONGRESSEN EN VERC ADERINCEN. Zooals gebruikelijk met die feestdagen, had den ook dit jaar met Paschen eene algemeene vergadering plaats van het Algemeen Neder- landsch Werkliedcnbond ün een congres van wege de Sociaal Democratische Arbeiderspartij. Het is ons niet mogelijk daarvan uitvoerige berichten op te nemen. Wij moeten ons dus bepalen tot enkele korte mededeelingen, die wij nog nader zullen aanvullen, wanneer ons uit de zeer uitgebreide verslagen in de Hol- landsche bladen blijkt, dat er belangrijke en voor onzen lezerskring vermeldenswaardige besluiten zijn genomen. Voor ditmaal bepalen wij ons tot het volgende: De vergadering van het AlgemeenNederlandsch Werkliedenverbond werd, wegens ongesteldheid van den heer Heldt, gepresideerd door den vice- voorzitter C. H. Kouw, die den algemeenen toestand van het verbond niet onbevredigend noemde. Uit het verslag bleek o.a. dat het aantal af- deelingen stationair bleef. Ofschoon de afd. Middelburg is ontbonden, werd dit verlies dubbel vergoed door het toetreden der ver eeniging Amsterdam's Werkman (Amsterdam), Arbeid adelt (Vorden), Alfen en omstreken. Voorts werden afdeelingen in 't leven geroe pen te Spijkenisse en te Enk huizen, zoodat het Verbond thans 34 afdeelingen telt. Met het wetsontwerp tot afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwisseliug be tuigde de vergadering hare volle instemming. Het vierde congres der Sociaal Democratische Arbeiderspartij werd geleid door mr P. J. Troel stra, die in een rede o.a. mededeelde, dat het aantal aangesloten vereenigingen tot 50 is gestegen. De nagedachtenis van den partijgenoot Van Be ver en, die het vorig congres te Arnhem pre sideerde, werd geëerd met het stilzwijgend op staan der aanwezigen van hunne zetels, desge lijks die van Eleanor Marx.-Aveling. Voor Wilhelm Liebknecht, die schriftelijk zijne sympathie met het congres had betuigd, ging een luid applaus op. Tot congres-voorzitter werd bij acclamatie W. H. Vliegen benoemd. Het volgend congres zal te Leeuwarden ge houden worden. Te Schaerbeek heeft in een der politiebu- reau's een ernstige ramp plaats gehad. De com missaris van politie Linster, die in het bureau woonde, ging Vrijdag met zijn vrouw voor een paar dagen nit de stad, en Het de zorg voor zijn drie kinderen over aan een werkvrouw, de weduwe Vandenwengaerde. Zaterdag ochtend bevreemdde het den agenten, dat zij niets van het gezin van den commis saris merkten, waarop een inspecteur eens boven ging kijken. Terstond werd hij ge troffen door een sterke gaslucht, waarom hij do deur met geweld opende. Toen zag hij de vrouw en de drie kinderen verstikt op bed of op den grond liggen. Terstond werd genees kundige hulp ingeroepen. Maar reeds aanstonds bleek dat deze vergeefsch was voor de vrouw, een moeder van vijf kinderen. De kinderen van den commissaris Linster waren niet zoo ver weg, en men had hoop hen te behouden. Zes doctoren wendden alle pogingen aan, om de levensgeesten op te wekken. Toen de terstond ontboden ouders terug kwamen, leefden alle kinderen nog, maar een knaapje van 10 jaar stierf spoedig, terwijl later nog een meisje van 14 jaar overleed. De ramp schijnt het gevolg van een ver gissing bij het dichtdraaien van een gaskraan. De werkvrouw, die het toezicht op de kinderen zou houden, had een pit willen dicht draaien, maar in plaats daarvan een andere kraan open gezet. De Bé forme geeft een schets van een plan om Luik over Hasselt door een kanaal met Antwerpen te verhinden en aldus tot een zeehaven te maken. Paasch-Maandag had te Schaerbeek een botsing plaats tusscben twee treinen, waardoor 7 passagiers licht gekwetst werden. Zaterdagavond had te Parijs in de Rue Dieu een hevige brand plaats in de fabriek van de société anonyme d? agrafes franchises, Schade ll/8 miljoen francs. Tc Londen wordt de laatste dagen veel gesproken over de ontdekking van groote schan dalen bij het bestuur der City, bestaande in, omkoopbaarheid van ambtenaren. Eenige groote leveranciers, waaronder voorname firma's van Londen, moeten betrokken zijn in deze zaak welke groote afmetingen aanneemt. Tien of twaalf ambtenaren zijn gecompromitteerd. Op Goeden Vrijdag heeft in een der Londen- sche kerken een schandaal plaats gehad. Zekere heer Kensit, die zich reeds vroeger had verzet tegen de vereering van het kruis, waaraan men zich volgens hem in bedoelde kerk schuldig maakte, protesteerde in naam van God tegen deze afgoderij in de kerk van Engeland en riep God aan hem te helpen. Daarna wierp hij het kruis van den kansel. Een geweldig rumoer ontstond, en Kensit werd gevangen ge- nomcD. Een der aanwezigen stélde zich echter borg voor den drijver, die daarop kon heen gaan en Zaterdag voor den politierechter ver scheen. Na een kort debat tusschen de partijen verdaagde de rechter de zaak voor negen dagen. Het Duitsche legerbestuur heeft bepaald dat de manschappen der reserve, die kunnen wiel rij den, in geval van oorlog in afzonderlijke corpsen worden vereenigd en een vergoeding van 250 M. erlangen voor het medebrengen van een deugdelijk rijwiel. De verlaten vrouw van den Zigeuner Rigo is in het Hotel Metropole te Weenen plotseling gek geworden en naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Te Brcscia is een groot bedrog in levens middelen ontdekt. De overheid deed een be langrijken voorraad meel in beslag nemen, dat met een flinke hoeveelheid krijt was ver val scht. In het Noorden van Amerika had een sneeuwval plaats, waardoor ongeveer 100 men- schen werden bedolven. Een paar duizend per sonen, die inde buurt gekampeerd lagen, boden hulp, maar konden slechts weinig uitrichten- In China zouden onontgonnen lagen steen kool zijn ontdekt, welke voldoenden voorraad voor een paar duizend jaar zouden opleveren. In het wetenschappelijk tijdschrift Prome theus deelt Robert West mee, dat, toen hij in Beiroet bezig was door een telescoop de ont dekking der Pleïaden door de maan te volgen, hij troepen trekvogels bemerkte, die voor de schijf van de maan vlogen. Zij hadden van 5 tot 8 seconden tijd noodig om de maanschijf' te doorkruisen, en hieruit heeit West getracht de hoogte, waarop zij zich bevonden, te bereke nen. Hij kwam tot de slotsom van 8000 tot 15000 meter. Trouwens, Newton berekende in zijn Vogelboek nog veel grooter vlieg hoogten voor trekvogels. Verknopingen enz. Bij de Zaterdag aan het ministerie van waterstaat gehouden aanbesteding van het on derhoud van het post- en telegvaafgebouw te Goes, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1900 (raming ƒ860), waarvoor, zoo als toen reeds gemeld is, laagste inschrijver was de firma W. J. van de Weert en Zonen voor 846, schreven nog in de heeren A. Jacobs voor ƒ848 en W. do Beste voor ƒ905. Al de inschrijvers wonen te Goes. Een biljet werd van onwaarde verklaard, als zijnde niet onderteekend door de borgen. Zaterdag werd door de kolenvereeniging Eigen belang te Hontenisse aanbesteed: de levering van ongeveer 150.000 kilo Ruhrkachel- kolen. Aannemer werd de heer Schalk te Terneuzen voor ƒ6.80 per 1000 K. G, Akte-examens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzeres 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd zijn er 5, nl. de dames J. G. Bolle te Haamstede; S. Dees te Sluiskil, gem. Ter- neuzen J. C. W. van Nieuwenhuijze te Tholen M. van Stapele te Tholen; G. J. van der Werff, te Tholen. Madrid. Een bericht nit Havanna meldt, dat de Cubaansche regeering zich met het in zicht van den minister van oorlog vereenigt, doch uit het moederland eenige inlichtingen verlangt betreffende de schorsing der vijande lijkheden door de Spaansehe troepen. Uit Manilla komt bericht, dat de provinciën Cebu en Yisayas rustig zijn. (Dit laatste is een tegenspraak van een be richt der Heralddat op Cebu, een der Phi- lippijnen, een opstand is uitgebroken, en dat het geheele eiland in handen der opstandelin gen is). Washington, De commissie uit beide huizen concludeerde nog, met vele leden van het Huis van vertegenwoordiging, minder gunstig over de onafhankelijkheid van Cuba te moeten denken. Niet vóór Woensdag zullen de rapporten verschijnen. Verkoopinge» en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatie 4 April Middelburg, Huizen, Hu vers. 15 Hui/.en, Ver hulst. 5 Koudekerke, Menbels enz., Tak 19 Veere, Meubels, Hovers. V Artemuiden, Huis en inboedel, Verhu'st. 80 Vrouwepolder,Beesliaal, Huvers. 20 Ocstkapelle. Inspan, Tak. 21 Middelburg, Huis, Tak. 22 Serooskorke, Timmerm -gereeds. Tak. 25 Middelburg, Manufacturen, De Vos, Middelburg, Huis, Verhuist. 25 Grijpskerke, Inspan,. Lo'cff. HERIJ K. Deze herijk is bepaald als volgt, voor: Cortgene, 18 April. Wissekerke, 19 en 20 April. Colijnsplaat, ook voor Cats, 21 en 22 April. Stavenisse, 2 Mei en 3 Mei des voorm. St. Annaland, 3 Mei des nam. en 4 Mei, St. Philipsland, 5 Mei. Oud Vosmeer, 6 Mei. Algemeen Overzicht. De Paaschdagen hebben ons niet als in 1897 een oorlogsverklaring gebracht. Integendeel. Een besluit der Spaansehe regeering om den Cubanen een wapenstilstand toe te staan, heeft het onmiddellijk gevaar voor een botsing weggenomen. Dat het hoog tijd was, blijkt uit de boodschap van Mac Kinley, welkeer nu eindelijk is. Dat stuk heeft een zeer dreigend karakter, maar het heeft een P. S. dat over den wapenstilstand handelt, en den indruk van den toon der bood schap wegneemt. Over den gang van zaken valt het volgende mede te deel en. Zaterdag vervoegden de ver tegenwoordigers der zes groote mogendheden zich ten huize van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Gullon, om ook daar in het belang van den vrede werkzaam te zijn. De oudste ambassadeur, die van Oostenrijk, drong uit aller naam aan op het opvolgen van den raad, door den paus gegeven, om een wapenstilstand toe te staan. Door dat te doen zou de Spaansehe regeering, naar de meening van de ambassadeurs, in geen enkel opzicht te kort doen aan de eer en de waardigheid des lands en des legers. Daarentegen zou zij door zoo te handelen het behoud van den vrede vergemakkelijken. Na deze mededeeling overlegde Gallon met alle ambassadeurs afzonderlijk en begaf zicb vervolgens naar Sagasta. Met deze ging hij daarop naar de Koningin-Regentes, die, gelijk men weet, sterk onder den indruk van de pauselijke raadgevingen is. Toen zij daar aankwamen, was juist de minister van oorlog Correa die een tegenstander van don wa penstilstand is, bij H. M. Na met de koningin te hebben gesproken, gingen de drie ministers naar het departement van huitenlandsche zaken, waarheen ook de andere ministers werden geroepen. Na een beraadslaging van ongeveer een uur gaf de minderheid in het kabinet de oppositie op, en werd besloten den raad van den Paus en van de ambassadeurs op te volgen. Sagasta ging" daarop der Regentes mede- deelen, dat haar raadslieden van oordeel waren dat generaal Blanco per telegraaf moest worden gemachtigd een decreet of proclamatie af te kondigen, waarin hij, op door hem te stellen voorwaarden, voor een door hem te bepalen tijd, een wapenstilstand toestond. De Koningin keurde dit goed, en spoedig werd het besluit der Spaansehe regeering aan generaal Woodford medegedeeld. De financieele kringen en de beurs begroetten de tijding met voldoening, terwijl de pers zeer verdeeld was. Ook het publiek was lang niet eenstemmig en de verwachtte ongeregeldheden bleven niet uit. Zondag had een groote betooging tegen de regeering plaats, waarbij nog al klappen vielen. Of de zaak van veel of van weinig beteekenis was, is moeilijk te zeggen, daar de Spaansehe regeering een strenge censuur doet uitoefenen op alle telegrammen. Natuurlijk geeft dit niets, daar de corres pondenten hun berichten nu naar een grens- kantoor zenden, zoodat de heeren der censuur niets anders bereiken, dan dat Europa het nieuws een halven dag later hoort. Over de beteekenis van den nu genomen maatregel valt moeilijk te oordee)en. In den regel toch is een wapenstilstand een verdrag tusschen twee strijdende partijen. Dat éen dei- partijen de andere ongevraagd een wapenstil stand toestaat, is iets geheel nieuws. De on zuiverheid van den ontstanen toestand wordt het best gekarakteriseerd door een bericht in de Herald, dat de Cubanen geen wapenstilstand willen. Absolute waarde heeft dit bericht natuurlijk niet, maar als satire heeft het wel eenige waarde. Van veel gewicht is het besluit tot het toe staan van den wapenstilstand echter met het oog op Mac Kinley. De telkens uitgestelde boodschap is, gelijk wij reeds mededeelden, werkelijk ingekomen. Mc. Kinley verklaart zich beslist tegen de erkenning der Cubanen als oorlogvoerende partij, daar het oogenblik daartoe thans niet geschikt is, maar de regeering keurt goed een zoodanig gebruik van het leger der Vereenigde I Staten als de president noodig zal achten om de vijandelijkheden op Cuba te doen ophouden en het eiland een bestendig bestuur te ver zekeren. De regeering vraagt een krediet om de nog noodlijdende bewoners van Cuba te onderstennen. Omtrent de ramp van de Maine zegt de boodschap, dat de president zijn bijzondere aandacht daaraan wijdt en zij constateert dat uit de verwoesting van de Maine in de haven van Havanna gebleken is, dat Spanje onmach tig is om den Vereenigden Staten en anderen landen de veiligheid voor hun schepen te waarborgen, die zij met recht kunnen vragen. Echter wordt erkend, dat Spanje, voor zoover dat mogelijk is zonder een specifieke actie der Cortes, elke verantwoordelijkheid voor het ver lies van do Maine heeft ontkend en diepen spijt heeft betuigd over het plaats hebben van zulk een ramp in een haven, die onder Spaan sehe jurisdictie staat. De president verklaart ten slotte dat er een einde moet komen aan den oorlog op Cuba. Deze boodschap gaf dus alles wat men er van verwachtte, en had een hoogst ernstige strekking. Maar deze werd voor een goed deel weggenomen door het naschrift „Sedert het redigeeren van de voorgaande boodschap, heb ik van de Regentes van Spanje een officieel besluit ontvangen, waarbij aan maarschalk Blanco wordt gelast den wapen stilstand af te kondigen, ten einde het sluiten van den vrede te vergemakkelijken. „Ik ben overtuigd dat dit feit zorgvuldig door u overwogen zal worden. Wanneer de maatregel doel treft, zullen onze wenschen ver wezenlijkt worden indien hij 'schipbreuk lijdt, zal hij een rechtvaardiging te meer zijn van de daden die wij overwegen". Het laatste deel van het pos# scriptam komt Ons vrij onduidelijk voor. Beteekent het, dat een Amerikaansche actie gerechtvaardigd zou zijn, ook als de wapenstilstand afstnit op het verzet van de Cubanen Duidelijk is dat niet. Met betrekking tot den toestand verdienen nog twee feiten te worden vermeld. In de eerste plaats dat consul-generaal Lee nu wer kelijk Havana heeft verlaten, en dat by zijn vertrek een zeer vijandelijke demonstratie plaats had. In de tweede plaats wordt door een deel der Amerikaansche pers groot misbaar ge maakt over een verklaring van den fabrikant der mijnen, welke in de haven van Havana lagen. Hij beweert dat deze van vier sloten waren voorzien, die alleen door do Spaansohe officieren konden worden geopend. Daaruit wordt natuurlijk afgeleid, dat de medeplichtigheid der Spaansehe officieren aan den ondergang der Maine vaststaat. Men moet beter op de hoogte zijn van dit oorlogsmaterieel, om de strekking van dit be richt te grijpen. Als leek kunnen wij ons inoeielfjk voorstellen, hoe het mogelijk is, dat in zee lig gende mijnen op slot zijn, en eerst door officieren kunnen worden geopend. Maar misschien be doelt men de aan land staande electrische bat terijen, welke de mijnen moeten doen ontploffen. Dat die in een gesloten kastje zaten, en men dus zonder medewerking der officieren niet het noodlottige contact kon maken, dat kuHnen wij ons begrijpen. Beknopte Mededeelingen. Koning Leopold had te Nizza een onder houd met Felix Faure. Tegenover de 43 Fransehe kamerleden, die uit dégout of om andere reden voor een nieuw mandaat bedankten, staan 2250 heeren, die naar een zetel dingen. De nu scheidende kamer heeft 14 November 1893 haar eerste zitting gehouden. Zij was 32 maanden bijeen en hield in dien tijd 633 open bare zittingen, die 2656 uren duurden. Zij be handelde 2216 wetsvoorstellen van de regee ring, 64 voorstellen van den senaat en 1112 voorstellen uit haar midden, samen 3392 voor stellen. Er hadden 291 interpellaties en 115 vragen plaats en er kwamen 41.920 adressen in. De kamer zag drie presidenten aan het hoofd der republiek, en zes kabinetten. Prins Henri van Orleans is Zaterdagavond werkelijk op reis gegaan naar Abessynië. Velen deden hem aan het station uitgeleide. Zijn jongste verblijf te Parijs heeft niet medegewerkt om het aanzien van dezen vor stenzoon te verhoogen. Bass, de bekende Engelsche bierbrouwer, is plotseling overleden. Door zijn dood ver liest de unionistische partij weder een harer aanhangers in het Lagerhuis. Hij vertegenwoordigde het district West- Staffordshire, dat 12 jaar geleden nog liberaal was, maar in 1895 onbestreden aan de tegen partij bleef. Bij den laatsten stembusstrijd hadden de unionisten een meerderhaid van 2348 stemmen. Maandag had te Boedapest een plechtige zitting van de volksvertegenwoordiging plaats, ter herdenking van de afkondiging der con- stitutioneele wetten van 11 April 1848. Na afloop begaven de volksvertegenwoordigers zich naar het paleis, waar zij koning Franz Joseph een hulde-adres aanboden. De koning beant woordde dit adres met een korte rede. De groepen der onafüankelijken namen aan deze bijeenkomst geen deel, daar zij den löen Maart, den dag der omwenteling, als de ware gedenk dag beschouwen, In verband met de mogelijkheid van een oorlog om Cuba, zal Engeland een regiment naar Jamaica zenden, ten einde den strijdenden te beletten dat eiland als vlootBtation te ge bruiken. De eerste drogman van de Russische ambassade had de vorige week een onderhoud met den secretaris van Abdoel Hamid. Zoowel uit Duitsche als uit Fransehe bron wordt ge meld, dat hij namens den Czaar andermaal aandrong op de benoeming van prins George tot gouverneur van Kreta. De drogman wees er op dat deze candidaat de eenige is die door de Kretenzers wordt gewenscht. Sir Philipp Carrie, de Britsche ambassadeur, kreeg telegraphisch last aan den Sultan mede te deelen, dat de regeering te Londen niet gelooft, dat deze benoeming die gevolgen zal hebben welke de sultan er van vreest, terwijl integendeel de benoeming van een Ottomaansch onderdaan noodlottig zou kunnen worden. De groote overwinning in Soedan,welke den weg naar Khartoem opent, ia in Engeland met groote voldoening begroet. Het blijkt een ge weldige slag te zijn geweest, waarin de Der- wischen omstreeks 2000 dooden cn 1000 ge vangenen op het slagveld achterlieten, even als een grooten voorraad krijgsmateriaal, stan daarden enz. In het geheel telden de Derwi- schen 12000 man. De verliezen aan de zijde van de Engelsch- Egyptische troepen, waren minder, maar toch belangrijkalles en alles ongeveer 500 man, onder wie ruim lOOEngelscheD, meest gekwetst. Mahmoed werd door de overwinnaars onder een bed verborgen gevonden, en, gelijk Zater dag reeds werd gemeld, gevangen genomen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2