BUITENLAND. FEUILLETON. 0! DIE REPORTERS! LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. Te Utrecht werd het candidaats-examen in de faculteit der wia- en natuurkunde afge legd door den heer M. Hertogs, geboren en vroeger onderwijzer te Middelburg. Door den heer 6. Wisse Jr., geboren te Middelburg, werd met goed gevolg het candi- daatsexamen in de theologie afgelegd, aan de theol. school te Kampen. Zondag jl. herdacht de heer K. Blijden- steijn, onderwijzer aan den Groenendijk, onder tal van blijken van belangstelling, den dag, waarop hij vóór 25 jaren zyn loopbaan bij het onderwijs in de gemeente Hontenisae begon. Ten behoeve van haar lager onderwijs zijn, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der wet van 17 Aug. 1878, gewijzigd bij die van 8 Dec. 1889, de volgende subsidiën toegekend aan de Zeeuwsche gemeenten: Burgh f 760, Driewegen f 400, Ellewoutsdijk f 900, Hengstdijk ƒ400, Oudelande f 600, Philippine f 200, Sehore f 300 en Waarde f 700. Bi) een te Groningen door den Bond voor Nederl. onderw-ijzera gehouden enquête aan gaande de gezindheid om aan de kroningsfees ten deel te nemen bleek, dat 12 leden zich pertinent tegen de deelname verklaarden en velen zich nog niet wenschen te verbinden. RECHTSZAKEN. Kantongerecht- te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegens jagen zon der acte en vergunning: C. T. M. H., in gar nizoen te Middelburg, tot 4 X ƒ5 b. s. 4x d d. h.J. v. 't W. Cz., Borssele tot 2 X 5 b. s. 2 X 4 d. h.jagen zonder vergunningA. C., Woensdrecht, tot 5 b. s. 4 d. h.zich met geweer in het veld bevinden zonder acteJ. v. d. P., 's Gravenpolder, tot 5 b. s. 4 d. b. haas vervoeren in gesloten jachttijd: H. B., Camper land, tot f 5 b. s. 4 d. h.idem en her stellen wildstrikkenA. V. Hz.. Oats, tot 2 X 5 b. 8. 2 X 4 d. h.; zich in het veld bevin den met een wildstrikA. R., Schore, tot f 5 b. s. 4 d. h.. Sommigen met de bekende ver beurdverklaringen Verder wegens: kippen laten loopen op een anders bezaaiden grondE. V. wed. J. v. A., Driewegen, tot 1 b. s. 1 d. h.; zonder ver gunning sterken drank in 't klein ten verkoop in voorraad hebbenJ W., Borssele, tot 2 b. s. 1 d. h.; overtr. pl. verord. van Ierseke: J. K., Ierseke, tot 1 b. s. 1 d. h.; idem en rijden op aangespannen hondenkar té Ierseke 2 maal: J. L. D., Ierseke, tot 3 x 1 b. s. 3 X 1 d. h^ rijden met aangespannen honden zonder muilkorven M. V., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h.; loten verkoopen in een loterij beneden 100 te Wemeldinge zonder vergun ning: P. B. wed. A. P., Kwadendamme, tot 1 b. s. 1 d. b.; overtr. Schelderegl.: J. G., Ierseke, tot 2 x 3 b. s. 2 X 3 d. h.; A. v. d. M. Pz., Ierseke, tot 2 x 2 b. s. 2 x 2 d. h.: overtr. baggerregl.: C. C., P. C., F. P. L., allen Clinge, ieder tot 20 b. s. 8 d. h.: baldadigheidC. S. Cz., Cortgene, J. M., Kloe- tinge, ieder tot 2 b. s. 2 d. h.nachtrumoer M. P., Wemeldinge, tot f 2 b. s. 2 d. h.; A. V., Wemeldinge, tot 3 b. s. 3 d. h.; J. v. 't W., Baarland, tot 3 b. s. 2 d. h.dron kenschap en orde verstorenJ. T., Biezelinge, tot 3 b. s. 2 d. h.dronkenschapA. A., Cortgene, H. G. Hz., 's Heerenhoek, P. G., Ellewoutsdijk, M. H. en A. M., beiden Ierseke, A. T., Baarland, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. J. G., Wemeldinge, J. P. P., Wolfaartsdijk, ieder tot 3 b. s. 3 d. h.en idem 2 maal H. de L. Lz., Wissekerke (N.-B.), tot 2 x 3 b. 8. 2 X 3 d. h. Vrijgesproken werden: J. W., Driewegen, beklaagd van jachtovertreding en D. v. d. V., Ierseke, beklaagd van het bouwen van een varkenshok te Ierseke zonder toestemming van burg. en weth. (G. Grt.) LETTEREN "EN KUNST. De heer W. C. Royaards verlaat met het vol gende seizoen weêr het gezelschap der Vereenigde tooneelisten te Rotterdam (Le Gras en Haspels). Hij heeft daar tot heden al bitter weinig ge presteerd. De recensent der N. Rott. Crtvan wien de heer Roijaards een bijzonder gunsteling schijnt te zijn, deelt zelfs mee wat de reden is van dit heengaan, nl. vermindering van salaris. Wij zonden willen vragen: met welk recht bemoeit zich toch die recensent met allerlei huiselijke aangelegenheden van zulke gezel schappen? Wat heeft hij die aan de groote klok te hangen? Zijn taak is alleen verslag te leveren van hetgeen hij op het tooneel ziet gebeuren: met de intieme zaken van een gezelschap heeft hij niets te maken. ft. Uit het Fransch. VAS JULES MARY. V. „James Balderby greep de varkens bij het linkeroor, als voor een kastijding, stak hun het mes met een regelmatige beweging in den hals en haalde het er rookend uit. De zaal, de beul, de helpers, alles was rood gekleurd, en het geheel geleek een hel, waarin de menschen nog harder gilden dan de dieren. Een beste jongen anders, die James Balderby, niet in staat om iets anders te dooden dan varkens! De Union Stock Yards betaalde goed. Hij spaarde en begon handel te dryven, daarbij is hy gelukkig geweest. Van zijn oud beroep van beestendooder heeft hij slechts éen vreemde hebbeiykheid overge houden, die onverklaarbaar is voor hem, die zijn verleden niet kennen. Daar hij veel meer gehandeld dan gesproken heeft in zyn leven, is hij niet zeer welsprekend en ondersteunt z'jne woorden gaarne met een geliefkoosd ge baar. Hij steekt glimlachend eensklaps den rechterarm uit, met den gesloten vuist naar buiion gdtcerd; en Mekt dep nm net een korf Verschillende Berichten. In den ouderdom van 59 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer J. van Puüelen, gepens. kapitein van het O.-I. leger. De ont slapene, die den I4n December van het jaar 1839 te Middelburg werd geboren, ging als sergeant bij het wapen der infanterie naar Oost-Indië, waar hij tot luitenant werd aange steld in 1864 en, na bevorderd te zijn tot le luitenant in 1870, kapitein werd den 29sten April 1876. Kapitein Van Puffelen, die van 1873 tot 1876 den Atjeb-oorlog medemaakte, was versierd met het eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen en tevens gerechtigd tot het dragen van het kruis, hem ter zake van langdnrigen dienst geschonken. Er is, naar men meldt, een wetsontwerp in voorbereiding omtrent een staatsleening van pl. m. 60 a. 70 millioen, waaruit o. a. de over neming der Belgische spoorlijnen bekostigd zal wordeD. De plaats, die door Nederlandsche inzen ders ter Parysche tentoonstelling van 1900 is aangevraagd, overtreft in verscheidene groepen de ruimte, die het Franache tentoonstellings- bestuur aan de commissie afstond. O. m. is dit het geval voor groep VI (waterbouwkunde en middelen van vervoer) en voor groep XII decoratieve versiering van openbare gebouwen en woningen). Daarom dienen zij die voor nemens zijn deel te nemen, zoo spoedig moge lijk daarvan opgaaf doen, omdat binnnenkort de termijn zal worden vastgesteld, waarna geen inschrijvingen meer zullen worden aangenomen. Te 's Gravenhage vertoeft thans mevrouw Alphonse Daudet, weduwe van den vóóreenige maanden overleden Franschen schrijver. Zij is vergezeld van haar beide zoons Léon en Lucien. Te Arnhem is een Arnhernsche Handels- vereeniging opgericht, ter vervanging van de Algemeene Handelsver eeniging, welke, zooals gemeld, failliet is verklaard. In den vroegen ochtend van Woensdag brak te Zaandam een hevige brand uit. In zeer korten tijd werden in asch gelegd twee olie- en verfpakhuizen, en twee graanpakhuizen. Ook twee kantoren werden een prooi der vlammen. Naar wordt vermoed, is de brand aangekomen in een der verfpakhuizen. Een 18-jarige jongedochter van Terheyde sprong Maandag even voor Loosduinen van de nog in diaken gang zynde stoomtram, met het gevolg dat zij er onder geraakte, waardoor een der armen verbrijzeld werd en zij deerlijk aan het hoofd verminkt werd. De ontboden geneesheer, die eerst na een half uur aanwezig was, kon geen hulp verleenen en de ongeluk kige moest in dien treurigen toestand naar Den Haag worden overgebracht. Het ongeluk vond plaats, doordat de zuster van het meisje, bij eene daar aan den weg wonende familie in dienst, haar riep. Onder Buiksloot is een boerenhofstede verbrand. De vlam, die ontstond in een hooi berg, sloeg over 't belendende perceel en den daar achter gelegen stal. Alles werd een prooi der vlammengelukkig kon het vee nog gered worden. Alles was verzekerd. Door een onbekende oorzaak brandde in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Ak- kerwoude een huis, waarin een smederij werd uitgeoefend, geheel af. De bewoners waren in slaap, toen ze werden gewaarschuwd, en konden allen worden gered. Huis en inboedel zijn ver zekerd. Op verscheidene buitenplaatsen te Zeist wordt reeds de nachtegaal gehoord. Heerlijk Woensdagochtend is te Den Helder een twee-jarig knaapje verbrand. De kleine was met en onder toezicht van een onder zusje in huis, terwijl de moeder een boodschap deed. Het haalde een brandend petroleumstel omver, waar door het nagenoeg geheel verkoolde. Weinige oogenblikken later bezweek de kleine aan de ernstige brandwonden. Dezer dagen waren eenige meisjes te Nijmegen aan het spelen bij de grot van Lour- des in de Minderbroederskerk, toen een der omvallende brandende kaarsen de kleederen van een 12-jarig rneiBje deed vlamvatten, waar door het kind zulke ernstige brandwonden heeft bekomen, dat het in het ziekenbnis moest worden opgenomen, waar haar de laatste sacramenten reeds zijn toegediend. Te Dalen (Dr.) is een landbouwer, bezig schielijk gebaar terug. Het varken is er niet meer, evenmin als het mes, maar het gebaar is gebleven. Balderby is er aan gehecht. Die brave man, die zijn eigen fortuin ge maakt heeft, is zich volstrekt niet bewust dat dit belachelijk is." VI. Toen Jnlien Loiseau veertien dagen verlof vroeg, had hij niet het minste vermoeden dat hij verliefd zou worden op de dochter van een nabob. Als hy het had kunnen voorzien, zou hij zich zeer-ten onrechte die buitensporige aanma tiging bespaard hebben. Hij was geen van die jachtmakers op bruidschatten, die op hun be koorlijke eigenschappen rekenen om het hoofd van rijke meisjes op hol te brengen. Julien werd bij de eerste ontmoeting verliefd op Suzanna en daar de Mortons hem niet voor kwamen als lieden, die heel ver boven hem stonden, deed hij geen moeite om een gevoel rtit zijn hart te verbanneD, dat hij voor het eerst ondervond en dat hem een ongekend ge luk verschafte. Zonder zich veel moeite te geven, won hij terstond de genegenheid van James, die zich aangetrokken voelde door zyn eenvoudige recht- schapenheid; en het was zonderling dat Julien, die nooit veel met meisjes had omgegaan, altijd wat te praten bad met Suzanne. Het is waar, hare oogen moedigden hem steeds door een geweest zynde met het opensnyden van een aan miltvuur lijdend rund, zelf door die ziekte aangetast. De ongelukkige lijdt vreeselijk. Het beroepshof te Brussel heeft zich onbe voegd verklaard in de zaak van Hassan-Djemil- pacha, die Turksch generaal geworden, toch erkend wilde werden in de rechten als Belgisch onderdaan, welke hij had gehad, in de dagen toen hij nog Delobel heette. Een kolonie van Belgen en Nederlanders zoo zegt La Flandre Libérale zal eerst daags zich vestigen in Mexico, op 60 mijlen afstand van Tampico, aan den oever der rivier Pannco, in een zeer gezonde en vruchtbare streek. Uit de opbrengst eener openbare inschrij ving zal men Zola een gedenkpenning aan bieden. De ontwerpers hebben het weinig smaakvolle denkbeeld gehad de waarde in de grootte te zoeken. Het stuk zal 1 K.G. wegen. Met betrekking tot de misdaad, die te Vert, in het Fransche departement Seine et Oise, gepleegd is, waar een vrouw verbrand werd gevonden, schijnt eenig licht te zijn gekomen. De vrouw, die, zooals gemeld, werd gearres teerd, onder verdenking den moord gepleegd te hebben, moet een buurvrouw der vermoorde zijn, een 35-jarige vrouw, die in ongeoorloofde betrekking stond tot den echtgenoot en zeer jaloersch was op diens vrouw. Er is de laatste dagen sprake van een plan om den dagdienst QueensboroVlissin- gen door een iniddagdienst te vervangen. Vol gens de N. R. Crtheeft de Nederlandsche ka mer van koophandel te Londen zich deze zaak aangetrokken en een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren Van Lessen, Rozenraad, Van der Bergh, Boissevain en den secretaris. Te Zurich zyn nog by het gemelde tele foonongeluk drie menschen, die in aanraking kwamen met de draden welke contact hadden met den stroomleider van den tram, onmiddel lijk gedood. De gloeiende draden veroorzaak ten voorts een kleinen boschbrand. Het plan voor een nieuwen Alpenspoor weg is in Beieren ter hand genomen, en wel een voor een lijn welke met de Gothardbaan zou concurreeren. De nieuwe spoorweg zou nu loopen van Miinchen naar Partenkirchen, het Ober-Inthall, en van daar óf door het Engadin en over de Molojapas, óf onder den Ottler door (Stillser Joch) naar Veltlin, het Como- meer met Milaan als einddoel. Die lijn zou dan de korste verbinding vormen van Berlijn naar Milaan en vooral van zeer groot belang zijn voor strategische doeleinden, daar zij ge heel buiten Zwitaersch gebied ligt, wanneer zij over den Ottler wordt geleid. Reeds voor 20 jaren is dit plan aan de orde gesteld, maar het bleef rusten, voornamelijk omdat men dit gedeelte van de Beiersche Alpen niet door een stroom vreemdelingen wilde over stelpen. Men herinnert zich dat koning Lud- wig II hier zijn lievelingspaleizen had. Tijdens zijn leven liep de spoorweg in dit gebied slechts tot Murnau en eerst na zijn dood is hij door getrokken naar Partenkirchen. In Neder-Hongarije hebben hevige over- stroomingen plaats gehad. De pest breidt zich in Indië uit. De berichten betreffende Andree waren overgebracht door Carr, een gewezen postbode die van Dawson City (in het goudland Klondyke) kwam. Anderen beweerden dat Andree te St Michaels was. Voor wie de brieven bestemd waren wordt niet gemeld. Het Hbld. herinnert er aan dat eenigen tijd geleden reeds door officieele bemiddeling, nl. door een Zweedschen consul, uitvoerige be richten waren gekomen, volgens welke de bal lon van Andrée in den vorigen zomer door ge loofwaardige personen zou zijn waargenomen bij het Quesnelle-meer, in Britsch- Columbia. Het schijnt, in verband met bovenstaand be richt, niet onmogelijk, dat Andrée door den winter in een afgelegen streek is opgehouden en dat hij eerst thans iets van zich heeft kun nen doen hooren. Verknopingen enz. Ten overstaan van den notaris W. S. Bosch te Vlissingen werden Woensdag avond in het koffiehuis van den beer Bos aldaar in het openbaar te koop aangebodende Hee renhuizen met erven en tuin, aan en naast onwederstaanbare sympathie aan, en de eerste week leefde de nieuweling geheel onder de bedwelming zijner liefde. Hij liet zich mede- sleepen op den stroom, die ons allen wel eens beetgehad heeft, medevoeren naar betooverde oevers, naar een eindeloos verschiet. Maar de wreede werkelijkheid stond eens klaps meedoogenloos voor hem. Zijn verlof liep ten einde; de plicht riep hem naar Afrika terug, en dien plicht mocht hy niet verzaken. Zou hij die vreemdelingen ooit terug zien, die zelf ook spoedig weer naar een ander werelddeel zouden vertrekken? Dit denkbeeld maakte hem zóo droefgeestig als hij alleen was, dat moeder Loisean hem op zekeren morgen vroeg: „Mijn jongske, wat scheelt er aan? Verveel je je bij grootje „Ach, grootmoeder, hoe kunt gij zoo iets zeggen. Eiken keer ais ik verlof heb. zal ik bij u komen doorbrengen." „Vooral als juffrouw Morton er is." Zij zag nog goed uit hare oogen, die moeder Loisean, en zij hoorde ook nog heel best, zoodat ze, zonder den schijn te hebben van te kijken- of te luisteren, alles begrepen had. Zij omhelsde haar jongen, légde haar hand op zijn hoofd en zei: „Daar zit, het niet waar?'' De tranen schoten hem in de oogen. „Domme jongen, gij hadt mij het eerder moeten zeggen, dan zou ik er met Marie over gesproken hebben." „Doe dat filet, grootmoeder," elkander, aan het Beursplein, wijk D nos 30, groot 4 a. 10 ca., en 29, groot 1 a. 0.8 ca. en wel eerst ieder afzonderlijk en daarna ge combineerd. Na combinatie werden zy niet gegund. 's Gravenhage. Het gerechtshof bevestigde heden eerstens het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij P. A. F. T. en J. F. van I. te Vlissingen wegens diefstal werden ver oordeeld, en ten tweede dat der rechtbank te Zierikzee, waarbij J. B. Sz., werkman te B r u i n i s s e, wegens mishandeling werd ge straft. De Koninginnen zuilen 14 April via Parijs en Cannes naar Noord Italië gaan, en na een verblijf in Zwitserland halt Juni hier te lande terugkeeren. Te Parijs zullen door HH. MM. eenige Musea worden bezocht. New-York. De consul-generaal Lee bHjft te Havanna tot de overige Amerikaansche onderdanen zyn vertrokken. Generaal Woodford zond uit Madrid nieuwe voorstellen van Spanje, waarover heden wordt beraadslaagd. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Allee plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Brindisi (Eng. dienst). 8 April 1.05 's nam. Rotterdam Lloyd) 8 April 6.30 's avonds. Marseille (Frdienst). 9 April5.45'smorgens Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Padang wordt aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland en dien der Rot- terdumsche Lloyd. W est-Indië. Suriname via St Na- zaire 8 April 5.45 's morgens. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 8 April. 's Gravenhage. Ministerie van water staat 1 u.onderhoud van het post- en tele- graafgeb. te Goes tot 31 Dec. 1900. Raming 860. Zaterdag 9 April. Hontenisse levering 150.000 kilo Ruhr- kachelkolen. Damsté 37a u. Woensdag 13 April. Z ij p e 11 u.herBtel en vernieuwing van glooiingwerken waterkeering cal. waterschap Bruinisae. Kruiningen. Hotel Korenbeurs 5 u. bouwen stalling enz. Inlichtingen A. Ie Clercq, Kruiningen. Vrijdag 15 April. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. voortzetten van de herstelling der boordvoor- ziening van het kanaal door Walcheren. Raming 9500. Aanwijzing 9 April. Stavenisse. Logement-Van Dalen 6 u. Verdedigingswerken waterkeering Oud-Ketn- pens-hofstede. Inlichtingen C. L. Dorst. Zaterdag 16 April. S c h e r p e n i s s e bij J. Rystenbil 11 u. herstel en vernieuwing glooiingwerken water keering cal. waterschap Scherpenisse. Woensdag 20 April. Ellewoutsdyk. Gemeentehuis 2 u.het afbreken en weder opbouwen van den beklee- dingsmuur aan de havenkom. Vóór Woensdag 20 April. Wemeldinge. Levering 250 kub. met. grint en 20.000 harde straatklinkers. Burge meester. Donderdag 21 April. Vlissingen. Koffiehuis de Oude Vriend schap 1 u.herstellen militaire gebouwen te Vlissingen, raming 1265leveren van kazernemeubelen te Vlissingen, raming 1000. St. Annaland. Gemeentehuis 11 u.het herstel en vernieuwing der glooiingwerken aan den cal. Susanna-polder. Dinsdag 26 April. B u r g h. Gemeentehuis 11 u.herstel, ver nieuwing en onderhoud verdedigingswerken, Bujyjh- en Westland polier. Raming 9932.37. Inlichtingen W. Boot Wzn. Zuiddorp e. Raadhuis 2 u.maken kei- baan 2 perc. Raming 25295 en 2119. In lichtingen A. Moerdijk, „Waarom niet. Zoo rijk zijn zij niet, de Mortons." Julien liet haar beloven dat zij zijn geheim zou bewaren hy zou zien hij zou er over denken hy was groot genoeg om zelf te handelen. EerBt den avond vóór zyn vertrek besloot hij met miss Suzanna te spreken, terwyl hare ouders uit wandelen waren. „Mejuffrouw, ik ben wel is waar nog maar tweede-luitenant bij het Fransche leger, maar gij moet weten, dat ik uit de gelederen ben opgeklommenmijne ouders waren arme werklieden, die mij slechts een gebrekkige opvoeding konden geven. Bij het regiment heb ik mij op de studie toegelegd om het verlorene in te halen. Ik heb de toekomst voor my van een goed soldaat, die, al doethy nog zoo trouw zyn plicht, nooit ryk zal worden; maar behoeft men ryk te zyn om gelukkig te worden? Ik geloof het niet." Hij knielde voor haar neer. „Mejuffrouw, wilt gy my uw hand schenken „Ja, Julien." Dit ja werd van ganscher harte uitgespro ken doch de komst van mevrouw Morton maakte een einde aan het onderhoud. Julien kon nog slechts tot Suzanna zeggen„Morgen zal ik met uw vader spreken." Die onvermijdelijke stap maakte hem huive rig, omdat er eensklaps zulk een verandering in den heer Morton was gekomen. Sedert twee dagen sloot de goede man zich op en scheen Vergaderingen, Concerten enz» Middelburg. Zondag 10 Apr. Tooneelvoorst. Oefen, en Genoegen. Schuttershof. Zondag 10 en Maandag 11 April. Voor stelling Gezelschap - Ba- rendse. Schouwburg 8 u. Maandag 11 Apr. Soirèe Meubelmakers. Schuttershof 8 u. Zaterdag 16 Apr, Verg. polder Walcheren. Gebouw 10 u. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefening en Uit spanning. Concert- en ge hoorzaal 77a U. Algemeen Overzicht. Wij hadden er nu vast op gerekend heden ochtend den tekst van de boodschap van Mac Kinley te vernemen. De zitting van het congres was tegen Woensdag 12 uur uitgeschreven, maar een boodschap kwam er niet. Een paar uur later, nadat inmiddels een geheime vergadering was gehouden, deed Mao Kinley twee leiders van de beide partyen uitnoodigen bij hem te komen, om over den toestand te beraadslagen. Aan dit verzoek werd voldaan, en spoedig werd bekend, dat de boodschap nog wel een dag of vier zou uitblyven. Voor de vrienden van de vrede is dat een blijde mededeeüng, want nu hebben de mogend heden meer tijd voor hun bemiddeling, waar mede zy nu, naar het schijnt, werkelijk ernstig bezig zQn. En dat hoewel de Vereenigde Staten er niet erg mede gediend zijn. Als het waar is wat men te Berlijn verhaalt, dan heeft de regeering der Unie zelfs een eigenaardig motief gevonden, om haar tusschen- komst op Cuba te rechtvaardigen. Zy beweert dat Cuba geiyk staat met Kreta, en dat haar recht van interventie der Unie op Cuba den zelfden grondslag heeft als dat der mogend heden op Kreta. Dat deze vergelijking geheel mank gaat is duidelijk. Het optreden der Mogendheden in Februari 1897 had juist tot doel een interventie van denzelfden aard als die der Ver. Staten, te keeren. Zjj wilden beletten dat Griekenland de opstandelingen tegen den souverein Bteun- den, en traden niet op dan met toestemming van dezen laatste. Het ware dus meer ad rem geweest als men in Amerika de Europeesche diplomatie had geantwoord, dat de ervaring met Kreta heeft geleerd, hoe erg de gevolgen zyn als de mo gendheden zich verzetten tegen een natuurlijke oplossing eener kwestie. En zeker zou de Amerikaansche regeering zich erop kunnen beroepen, dat het beletten van de tusschenkomat van de meest belang hebbende mogendheid een beletsel is gebleken voor een duurzamen vrede. Toch blijft er hoop, dat de eerstvolgende dagen de zaak des vredes een stap verder zullen brengen. Te Madrid neemt de hoop daarop toe, oot al staat men voor dreigende teekenen. De Amerikaansche gezant, generaal Woodford, zond zijn gezin reeds naar de Pyreneeën, terwijl ook de Amerikaansche vertegenwoordigers op Cuba gereed staan heen te gaan. Hoe het met den wapenstilstand staat blijkt niet. Men verwachtte dienaangaande te Madrid een proclamatie van de koningin. Maar er wordt niets gemeld ten aanzien van de vraag, of de opstandelingen zeiven een wapenstilstand be- geeren. En het verlangen daartoe zal toch wel van twee kanten moeten komen. Het onware bericht, dat niet alleen Spanje maar ook de Vereenigde Staten de bemiddeling van den Paus hadden aangeboden, is oorzaak geworden van een eigenaardige polemiek. Het bericht gaf een deel der katholieke pers aanleiding tot grooten jubel over den invloed van den Paus. Zoo bv. het H. v. A., dat zich als volgt uitliet „Waar zijn ze nu die gedurig verkondigen dat het Pausdom wegsterft en voor niets meer geteld werd in de wereldpolitiek? „Waar zijn zy nu die gejuicht hebben, toen men den H. Vader zijn koningdom heeft ont nomen, en men hem enkel tot vassal wilde maken van den Koning van Italië! „Op dit oogenblik is de Paus in waarheid iets te hebben dat hem hinderde. Julien had zelfs gehoord, dat hij weigerde de twee heeren te ontvangen, die hem gered hadden. ZQn grootmoeder had hem dit verteld en zy had het van de meid gehoord. Den volgenden morgen toen hij zich gereed maakte om den Amerikaan te gaan spreken, kwam mevrouw Morton bij haar min en zei: „Ik heb u een slechte tijding te brengen. Wij vertrekken van avond. Mijn man wil het en hij heeft ongeluk kig gelyk." In éen adem vertelde zij al de wederwaardigheden die zij als schatrijke lieden gehad hadden, door de onbescheidenheid van het publiek. Zij noemde den waren naam van haar man, gaf Julien le Rapide en riep uit „Daaruit kunt gij zien hoe boosaardig men tegen ons is! alsof het niet eervol voor James is dat hij in zijn jeugd zoo hard gewerkt heeft." Terwijl Julien bleek van woede en verdriet het artikel las, smeekte zy Nounou om hen te vergezellen naar het Zuiden van Frankryk, waar zij den winter wilden doorbrengen. Maar moeder Loiseau was te oud om haar dorp te verlaten. Toen beloofde Marie, dat zy te Dammarie een huisje voor haar zou laten bouwen, waar het haar aan niets zou ontbreken. Toen Julien het stuk gelezen had, fronste hy de wenkbrauwen, nam zyn képi, omhelsde z^n grootmoeder, groette mevrouw Balderby en ging heen, (Slof volgt.)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2