MIDDELRIRGSOHE COURANT. N°. 81. 141" Jaargang. 1898. Woensdag 6 April. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer"' Middelburg 5 April 8 u. vm. 39 gr. 12 u 55 gr., av. 4 u.49 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Middelburg 5 April. EEN NADERE OPHELDERING geeft de redactie van De Vaderlander omtrent haar schrijven over de interpellatie-Donner betreffende eene officieele uitnoodiging aan de natie, om op 31 Augustus „Godes bescherming in te roepen over Harer Majeateits regeering". Daarnit blijkt dat in dat schrijven geen te genspraak heerschte zooals wij meenden. Die redactie zon het verblijden wanneer een ministerie zulk een uitnoodiging deedmaarzij beseft dat dit niet te verwachten is van dit kabinet, dat over de scheiding van kerk en staat haar standpunt niet deelt, en in deze kwestie een geheel ander gevoelen heeft. En dat weet ook de heer Donner! Hij kan dus voorzien welk een antwoord hem wacht. En dat hij het ministerie zulk een weigerend antwoord wil ontlokken, (laar voor kan de redactie van De Vaderlander geene andere practische reden bedenken dan den wensch daaruit tegen het kabinet een wapen te smeden, dat men dan in den lateren strijd kan gebruiken. Dit noemt zij de politiek in deze teederc zaak halen iets waarvoor zij te minder aan leiding kan ontdekken, omdat het voor baar de vraag blijft, welke beteekenis voor een Gereformeerden kerkeraad heeft de uitnoodiging tot gebed van de zijde van een liberaal-radicaal ministermaar vooral omdat de spontane volksuiting in haar oog van hoogere waarde is dan iedere aansporing van de Overheid, en de geest des Volks zich in de verschillende kerkgenootschappen reeds uit. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel} Groote lettors naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Vli8singenC. N. J. de Vet Mestdagh te Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Adan te hebben gesteund, maar is, naar men' zegt op ontvangst van brieven van T.^Oemar en panglima Polim, naar Tjot Moeroenjf terug gekeerd zonder tot nog toe met T. Oemar eene ontmoeting te hebben gehad. Hij ondervindt ten opzichte van zijn voorgenomen huwelijk met de zuster van T. radja Koeala tegenstand bij de Pedir8cho hoofden, die al evenmin be reid zijn bevonden aan de eischen van T. Oemar en panglima Polim te voldoen om hen met volk te steunen bij het bouwen van verster- Op de westkust hebben onze troepen T.Ali Sapik, een medestander van T. Oemar, uit zijn kampong verdreven; wijl hij tegenstand bood werd de kampong met uitzondering van de misigit aan de vlammen prijs gegeven. Van Poeloë Weh is niets bijzonders te melden. Er woei tijdens het verslagtijdperk een krach tige Noord-Oosten wind ener viel weinig regen. Koortsgevallen kwamen onder onze troepen nog veelvuldig voor. De runderpest bleef heerschen onder het Ma- dureesche slachtvee van de Afjeh-associatie te Kota-Radja. BMOEMDfGEN MZ. Bij kon. besluit: is dr E. F. Kossman, leeraar aan het gym nasium te 's Gravenhage, belast met geven van onderwijs aan Hare Majesteit de" Koningin, be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is een pensioen verleend van f 2467 aan H. M. Wierts van Coehoorn. In de St. Ct. is opgenomen het kon. besluit tot vaststelling van eenige nieuwe formulieren van beschrijvingsbiljetten voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Aanstaanden Vrijdag verleenen de ministers van marine en koloniën geen audiëntie. A T J E H. Het verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, aangebracht per jongste mail, loopt van 12 tot 25 Februari. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het onderbendehoofd van T. Tjoet Toeng- koeb, Pang Mas, werd, omdat hQ niet aan de door het bestuur gestelde eischen voldeed, door den waarnemenden civiel gezaghebber der XXVI Moekims, Groot-Atjeh, gevangen genomen. Te Kroeng Raja kwamen berichten binnen dat T. Oemar een aanslag zou beraamd hebben tegen dezen post en tegen de van daar uitruk kende patrouilles. T. Tjoet Toengkoeb houdt zich te Kalé (aan de Noordkust van eigenlijk Pedir) op en zou voornemens zijn na afloop derpoeasa zich naar Padang Tidji (in de VII moekims Pedir) te hegeven om aldaar T. Oemar en Panglima Polim te ontmoeten. Den 12den Februari bezocht eene patrouille van Tjot Mantjang de pasar te Hoho (V moe kims MontaBik) en trof daar een met een pa rang gewapenden Atjeher aan, die een der sol daten daarmede trachtte te verwonden, maar nog tijdig werd neergelegd. In het gebergte ten Westen der VII moekims Baid vertoonde zich weder een bende, versterkt met eenige volgelingen van T. Oemar, onder Pang Kama, die met enkele zijner lieden in den nacht van 19 op 20 Februari de kampong Loeboe (moekim Lam Ara) bezocht. Tot zijne benden moeten ook eenige gedroste dwang arbeiders behooren, waarvan er een, gewapend met een geladen revolver, in handen viel van een hinderlaag van de marechaussee. Deze be loofde de schuilplaats der bende te zullen aan wijzen, waarop eene patrouille in den nacht van 15 Februari uitrukte, maar de verblijfplaats der bende niet bereikte, omdat de gids in de duisternis het pad niet meer wist te vinden. T. Oemar bleef zich met panglima Polim in de VII moekims Pedir, Noordkust, ophouden, en is bezig met het maken van versterkingen en het organiseeren van het verzet aldaar. T. Bin Pekan van Merdoe voegde zich daar bij hem en schreef brieven o. a. aan panglima Megoe, waarin hij op steun aandringt en hem oproept tot den oorlog. De pretendent-sultan heeft zich naar Pantei Radja begeven, na te Endjoeng de candidatuur van T. Mohamad UIT STAD EN PROVINCIE. Zaterdagavond werd door den heer F. M. Wibaut voor de leden van den Bestuurdersbond voor die van de Werkmansvereeniging in het lokaal van laatstgenoemde corporatie al hier eene voordracht gehouden over het mijnwezen, welke door fraaie lichtbeelden werd verduidelijkt. De spreker, die zeer bevattelijk zijn onder werp tot in de kleinere bijzonderheden uiteen zette, had daarmede veel succes. Met het oog op den Zaterdagavond kon de opkomst vrij voldoende geacht worden. Bij beschikking vaa den minister van marine wordt aan den binnenloods, ter stand plaats Vlissingen, C. M. Willemse, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslag uit den dienst verleend, ter zake van in- en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met aan spraak op pensioen. Wijders is bevorderd tot binnenloods ter standplaats Vlissingen de hulpbinnenloods C. J.de Groot, met bestemming om nader gedeta cheerd te worden te Antwerpen, terwijl met 1 Mei a. s. het detachement van den binnen loods J. P. de Groot te Antwerpen wordt in getrokken met overplaatsing naar Vlissingen e binnenloods C. P. van.Gelder van Vlis singen te Antwerpen wordt gedetacheerd Ten slotte wordt de hulpbinnenloods te Terneuzen C. A. van Hoepen overgeplaatst naar Vlissingen. Naar men ons meldt, zal de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen, over het afgeloopen boekjaar 7 pet. dividend uitkeeren. verbieden daar deze eveneens de ingezetenen benadeelen. Het raadslid Leenhouts, dat be twijfelde of er wel lokalen genoeg beschikbaar zullen zijn om den danslust te bevredigen, zag liever een belasting per vierkanten meter op alle danslokalen gelegd en sprak als zijn ge voelen uit, dat juist de danstenten het drank misbruik op de kermi3 doen verminderen, en vechtpartijen daardoor zeldzaam voorkomen, vermits in die tenten niet anders dan bier wordt getapt. De voorzitter stemde, op hef getuigenis van politiebeambten, met het ge* voelen van den laatsten spreker in, maar was er toch niet tegen de proef éen jaar te nemen Hij amendeerde het ontwerp aldus Artikel 3. Deze verordening geldt voor den tijd van een jaar. De heer Hendrikse achtte dit artikel onnoo dig, daar de raad ten allen tijde bevoegd is eene verordening in te trekken of te wijzigen. Het aldus geamendeerde ontwerp werd daarop in stemming gebracht en met 5 stemmen tegen één (die van den heer Leenhouts) aangenomen. Over het amendement op het bekende subsidie aan Geduld Overwint staakten weder de stem men, zoodat in eene volgende vergadering dè zevendedaarover zal worden beslist. Vooraf was de eenvoudige toekenning van subsidie, als in voorgaande jaren, door her haalde staking van stemmen verworpen. Blijkens te Groede gedurende de maand Maart gedane waarnemingen bedroeg, de neerslag in die maand 21.9 m.M. tegen 64.4 m.M. in dezelfde maand van 1897. De wind richting was 17 dagen N. 0., op 1 dag O., op 7 dagen Z. W., op 3 dagen W. en op 3 dageD N. W. De thermometerstand Fahrenheit be droeg het laagst 33 graden, den 6en en 8sten het hoogst 49 graden, den 19den, terwijl de laagst waargenomen barometerstand bedroeg, den 26, 27jen 28sten, 753 mM., en de hoogste, den 22sten, 770 mM., alles des voormiddags te 8 uur. Zaterdag- of Zondagnacht zijn bij de kin deren d'Hert onder Zuiddorpe zes balen, ongeveer 300 K.G., gesneden plantaardappelen istolen. Dader tot dusver onbekend. Nu in België het vangen van kikvorschen verboden is, hebben de „Vlaamache puien van gers" de Nederlandsche grens gekozen, om hun voor den landbouw zoo nadeelig bedrijf uit te oefenen. Niet alleen dooden zij duizenden, zeer nuttige dieren, maar bovendien richten zij ook veel schade aan ia den te veld staanden oogst- Te Zuiddorpe bestaat een kikvorschenslachterij, van waar de kikkerboutjes naar Parijs worden verzonden. In de jl. Maandag gehouden raadsverga dering te Yzendijke, die naar onze cor respondent meldt door een zeer talrijk pu bliek werd bijgewoond, kwam het eerst in be handeling een door het raadslid Hendrikse in gediend ontwerp-verordening tegen danspartijen, luidende Art. 1. Danspartijen in voor het publiek egankelijke niet vaste lokalen, of in tijdelijk» tenten zijn verboden. Artikel 2. Ieder, die zoodanige danspartijen toelaat of daaraan deelneemt, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De voorsteller lichtte het ontwerp in den breede toe endeed vooral het nadeel uitkomen, dat de ingezetenen lijden door de talrijke vreemde danstenten, die met honderden en hon derden guldens gaan strijken, terwijl onze eigen danslokalen leeg blijven. Een adres van in stemming, door talrijke neringdoenden aan den raad ingezonden, versterkte hem in zijn mee- ning. In andere gemeenten van Zeeuwsch Vlaanderen, zooals Terneuzen en Sluis, werkt dusdanige verordening uitstekend. Daarentegen was een schrijven ingekomen van het raadslid Carpreau (sedert enkele zit tingen wegens ongesteldheid afwezig), waarbij hij de aanneming van het ontwerp ontraadde, in elk geval aanbeval consequent te zijn en ook de koek-, quincaillerie- en ijzer kramen te Wetsontwerp op dén leerplicht. Men schrijft ons uit Zierikzee: Maandagavond hield de afdeeling Zierikzee der Vereeniging voor Volksonderwijs eene ver gadering, waarin ook eenige dames onderwijze ressen en andere geïntroduceerden tegenwoor dig waren. De voorzitter, jhr A. C. Röell, deelde, na de voorlezing der notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, mede, dat het bestuur zal voorstellen om deze afdeeling van Volkson derwijs op te heffen en deze in eene plaatselijke vereeniging te herscheppen. Dit voorstel zal iD eene volgende vergadering worden behandeld. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer J. A. de Brnijne, die door het bestuur uitgenoodigd om het wetsontwerp op den Leerplicht bij deze vergadering in te leiden. De inleider begon met drie vragen te stel len, en wel lo. Is het wenschelijk dat leerplicht hier te lande worde ingevoerd 2o Heeft de Staat de bevoegdheid tot die invoering, met het oog op het ouderlijk gezag en de ouderlijke macht'? en 3o Moeten bij eventueele invoering van de wet op den leerplicht andere wetten op onder wijsgebied niet verbeterd en gewijzigd worden, o. a. wat betreft de subsidieering van het lager onderwijs Nadat spreker deze vragen kort en duidelijk, in bevestigenden zin had beantwoord, ging hg over tot de bespreking van het ontwerp en leverde hij daarop tevens eene kleine critiek. Hij besprak achtereenvolgens den leeftijd, waarop het onderwijs voor de kinderen aanvangt en eindigt. Naar zijn gevoelen zou, om verschillende redenen, wenschelijk zgn dat die leeftyd tot het 14e jaar werd uitgestrekt, om alsdan het onderwijs met het 7e of 8e jaar te doen aanvangen. Voorts zou de heer De Bruijne ten bate van den goeden gang van het onderwijs de toelating niet tweemalen maar slechts eens per jaar willen doen plaats hebben, terwijl hij vele der in het ontwerp voorgestelde vrijstellingen gerechtvaardigd acht. Wat de vaccine betreft, zou spreker wenschen, dat, als zich een geval van kinderpokken op een school voordeed, alle kinderen, die in de laatste 7 jaren niet gevaccineerd waren, gere- vaccineerd werden, omdat het bekend is, dat na 7 jaren de werking der vaccinatie zoo goed als heeft opgehouden. Na eene kleine pauze werd gelegenheid ge geven tot debat. Hiervan werd in de eerste plaats gebruik gemaakt door den heer D. Mulder, hoofd der bijzondere Christeigke school alhier, die, na hulde gebracht te hebben aan den inleider voor de bezadigde wijze waarop deze het ontwerp had besproken en over de waardeering van het gevoelen aan andersdenkenden, eenige beden kingen tegen het wetsontwerp opperde. Hij verschilde met den spreker in de appreciatie van de wenschelykheid van leerplicht. Het absolute schoolverzuim, nl. van 12000, noemde spreker niet zoo groot, daar het nog geen 2 kinderen per gemeente per jaar be draagt, en het althans zulk een ingrijpenden maatregel als leerplicht niet wettigt. Spreker noemde het schooldwang, vooral om de bepa ling in het ontwerp, dat ouders, dis hun kin deren niet ter school zenden, dezen huisonder wijs kunnen doen geven, mits onder toezicht van den arrondissemenfs-schoolopziener. De heer P. van der Have, hoofd een er open bare school en lid van het bestuur der afdeeling Volksonderwijs, beantwoordde dezen spreker ten opzichte van het schoolverzuim en voerde o. a. aan dat niet het absolute, maar veel meer het- relatieve schoolverzuim de grootste kanker aan het lager onderwijs is en dat hij daarom alleen reeds invoering van leerplicht eene weldaad zou achten. De heer Mulder zeide niet het schoolverzuim in bescherming te nemen, maar wel af te keuren het ingrijpen in de rechten der ouders. Hierop repliceerde de inleider en weerlegde de bezwaren van den heer Mulder. Hij merkte a. op, dat men met het invoeren van leerplicht niet bedoelt het den ouders, die hunne kinderen ter school zenden, lastig te maken, maar wel tegen te gaan de verwaarloozing der kinderen van andere ouders. De heer J. van Ballegooijen was van oor deel, dat het onderzoek naar het schoolverzuim beter aan den burgemeester of aan den arr.- schoolopziener kan opgedragen worden dan aan het hoofd der school, omdat hij in som mige gemeenten den invloed der geesteiykheid zou vreezen. De inleider antwoordde dat dit evenzeer van burgemeesters en schoolopzieners kan gevreesd worden, maar dat hierin de contróle wel zal voorzien. Nadat de heer Mulder nog nader zijn stand punt had verdedigd, zeide de voorzitter den heer De Bruijne, ook namens de vergadering, dank voor de wijze waarop hg deze heeft voor gelicht met betrekking tot het doel en de strek king van het wetsontwerp, en den aanwezigen voor hunne belangstelling. Hierop werd de vergadering gesloten. Meer dan 200 bewonderaars van Ibsea hebben hem te Kopenhagen een luisterrijk ban ket aangeboden. De minister van onderwijs en de directeur van den koninkiyken schouwburg hebben den dichter met warmte gehuldigd. Deze antwoordde in korte, maar zeer poëtische taal, waarin hij het natuurschoon als de be zielende kracht van den dichter schilderde. De koning van Denemarken ontving hem Zaterdag in audiëntie. Maandag vertrok Ibsen naar Stockholm om koning Oscar dank te zeggen voor de hulde, die hij van hem genoten heeft. LETTEREN EN KUNST. De natuur in al haar schoonheid gade te slaan op een stillen morgeD, is een heerlijk genotvooral in den lentetijd wanneer zy weêr tot nieuw leven ontwaakt. Maar een verheffend genoegen smaakt ook de liefhebber der kunst, wanneer bij in een rustig oogenblik, in alle stilte kan aanschou wen wat op haar gebied is voortgebracht. Zulk een plekje is er in onze stad; maar het wordt helaaste weinig betreden. Wij bedoelen ons Kunstmuseum in het Schut tershof alhier. Groot is de daar bijeengebrachte collectie nog niet, maar interessant is zij zeker en zij neemt in waarde en omvang steeds toe. Toen wy dan ook Maandag morgen zoo ge heel alleen waren in de zaal, waarin zij is ver- eenigd, hoofdzakelijk om een tweetal nieuwe stukken te aanschouwen, gevoelden wij ons als van zelf tot langer toeven gedrongen, om tege lijkertijd van de oude bekenden nog eens te genieten. Over de schoonheden daarvan nu nog uitte wijden is vrijwel overbodig; er aan te herin neren, dat zij herhaalde bezichtiging overwaard zijn, en daarmee onbekenden tot zien ervan aan te sporen was ons doel. Maar voornamelijk was het ons te doen te wyzen op de aanwinst, die het Kunstmuseum verkreeg. In de eerste plaats dan noemen wy een zeer mooi schilderijtje Abrikozen, van mej. G. J. van de Sande Bakhuijzen, geschenk van wijlen onze stadgenoote mej. A. H. Luteyn. Yan genoemde talentvolle schilderes bezat het Museum reeds een goed stuk, maar het nieuw geschonkene valt zeer te prijzen. De daarop geschilderde abrikozen en pruimen zijn heerlyk van kleurzij zien er uit om in te bijten. Geen wonder dat de wespen zich daaraan te goed willen doen! Dan verwierf het museum, dank zij mr G. N. de Stoppelaar, aan wien het reeds zooveel verplichting heeft, nog een grooter doek: Een Walchersch Imdschap van onzen stadgenoot, den heer C. J. W. Nuijs. Het is een goed staal van zijn kunst en het door den schilder gekozen onderwerp is zeer aantrekkeiyk. Wie beide schilderijen nog niet zag, ga een bezoek afleggen aan het Museum. Want het zal den bezoeker gaan als ons in het nieuwe zal hij zich verheugen, terwille van de verza meling, die met een paar goede kunstvoort brengselen werd verrijkten bij het oude zal hij van zelf nog eenigen tijd vertoeven, omdat daaronder zooveel zich bevindt dat, altijd schoon en frisch, het oog bekoort en het kunst- weldadig aandoet. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rnchtbank te Middelburg Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens huisvredebreukA. d. N., 32 j., smid en bierhuishouder, en P. A. L., 26 j., leurder, beiden Hulst, de le tot f 10 b. s. 10 d. h. en de 2e tot f 5 b. 8. 5 d. h. het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriftenvastgesteld tot voorko ming van aanvaring of aandrijving en beleedi- ging van een ambtenaarM. v. d. K., 61 j., schipper, Terneuzen, tot f 3 b. s. 3 d. h. en f 5 b. s. 5 d. h. diefstalA. M., 38 j., machinist-stoker, en J. S., 18 j., arbeider, beiden Biggekerke, de le tot f 10 b. s. 10 d. h. en de 2e tot 5 b. s. 5 d. h.; en mishandelingA. v. R., 22 j., arbeider, Sas van Gent, tot 4 m., J. P., 35 j., werkman, Ossenisse, tot 3 m., en H. v. d. V., 27 j., werk - maD, Middelburg, tot 2 m. gev -straf. Door Leo Miloen, oud 47 jaar,' werkman geboren te Bassevelde, wonende te Eecloo, is hooger beroep aangeteekend van het op 22 Maart 11. tegen hem gewezen vonnis, waarby hij ter zake van wederspannigheid, door twee personen met vereenigde krachten gepleegd, ia veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren. Voor de HaagBche rechtbank is Maandag behandeld de zaak Van Kampen te Sassenheim, beklaagd opzettelijk en voorbedachtelijk in De cember jl. zijne vrouw en in Januari zijn zwa ger te Lisse met rattenkruid te hebben ver giftigd. Beklaagde bekende volmondig, ver klaarde in November reeds het voornemen te hebben gehad zijne vrouw te vergiftigen. Verder bleek van wederzij dsche innige gene genheid tus8cben beklaagde en vrouw Van Diest, zonder dat deze voor de daad van be klaagde tot intiemer verhouding had aanlei ding gegeven. Achttien getuigen worden ge hoord. Tegen den beklaagde werd levenslange ge vangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte geen levenslange ge vangenisstraf op te leggen, daar bij bekl., die onder boozen invloed gehandeld heeft, voor verbetering vatbaar achtte. Uitspraak 16 dezer. Wy ontvingen een bundeltje Vreugde klanken, een veertiental feestzangen, school en volksliederen voor Neerlands Kroningsfeesten in 1898, door D. Riepma, uitgave van Gebr. Hoitsema te Groningen. De liederen lijken ons eenvoudig en kinderlijk en de keuze der melo- diën, voor het meerendeel goede bekenden der jeugd, gelukkig. Aan de hoogeschool te Groningen promoveerde tot doctor in de Nederlandsche letterkunde mejuffr. Hermiue Christina Hélène Moquette, geboren te Sluis, op een proefschrift, getiteld De Romans van Wolff en Deken, be schouwd in verband met de romantische schep pingen van Richardson. De plaat van de Spectator geeft deze week een „ontwerp van een nieuw wapenbord voor de Nederlandsche legatie te Parys" te zienals „helmteeken" een kop met lange ooien, als schildhouders een jankende hazewind en een haas, in 't wapenbord een opzittend poedel hondje, en het devies „je maintiendrai" ver vangen door „j'obèirai". Het weekblad De Amstdat in vergroot formaat verscheen, geeft over hetzelfde onder werp ook een plaat met het opschrift: Een Fransch minister en een Nederlandsch gezant. Een poes, onze gezant te Pargs, likt den kandelaar, minister Hanofaux. Zij wordt door de Nederlandsche maagd verjaagd, die haar toeroept„Foei, poes 1" Er onder staat Om der wille van de eer Likt de kat dm kandeleer. Naar het Vad. verneemt, zal de Tweede kamer 26 April bijeenkomen en dan het dienst- plichtontwerp ter dadelijke behandeling gereed vinden. De gemeente-gasfabriek te Dordrecht, die in 1897 met 47 man werkte, in den winter versterkt met 16 hulpstokers, leverde in 1897 1.927,468 knb, M. ga» over de gasmeter» af,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1