MIDDELRIRGSCHE C01R4NT. r N°. 80. 141° Jaargang. 1898. Dinsdag 5 April. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowol voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 4 April 8 u. vm. 45 gr. 12 u 53 gr,, av. 4 u. 48 gr. F. Verw. N.W, wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan hot bureau te bekomen. Agent e n. Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagu te GoesA. C. Bolluti, firma Wed. db Jonge. Middelburg 4 April. PERSOONLIJKE DIENSTPLICHT. Het jongste nommer van het Sociaal Week blad bevat oen, volgens kantteekening der redactie, van katholieke zijde afkomstig artikel, onderteekend G. A., waarin de afschaffing der plaatsvervanging wordt verdedigd en uit recht vaardigheidsoogpunt noodzakelijk wordt ge acht. De schrijver verzekert, „dat het aantal katholieken, die in hun hart voorstanders zijn van persoonlijken dienstplicht, grooter is dan men denkt, en dat, konden en mochten zij hun gevoelen uitspieken, men al spoedig zou be merken, dat de politiek der katholieke leiders allerminst steeds het gevoelen der katholieke burgers teruggeeft." Ten bewijze herinnert hij er aan, dat bij de laatste verkiezingen te Enschedé van katholieke zijde werd candidaat gesteld de heer Ter Veer, die verklaarde voor stander r van persoonlijken dienstplicht te zijn. Dat de katholieke toongevers er tegen zijn, is alleen omdat zij door en door conservatief zijn. DE RAMP OP AMBOINA. Van Ambon bericht men aan de Makass. Ct. dat de aardschokken nog steeds aanhouden- hoewel zij allengskens minder en zachter wor> den. De aardbevingscommissie heeft bij een ieder de beloopen schade getaxeerd en komt tot een totaal bedrag van ruim een millioen gulden. Daar er tot nog toe slechts f 16.000 is overgemaakt, behoeft men geen vrees te koesteren, dat er te veel gezonden zal worden, schrijft de Javabode. Het Bat Nbld. schrijft Over den vermoedelijken aard van de te Ambon plaats gehad hebbende aardbeving ver nemen wij, dat ten onrechte wordt gedacht aan groote aardschuivingen. Men zou hier wel degelijk te maken hebben met bet resultaat eener vulcatiische werking, gelukkig echter van niet zoo hevigen aard, als die van den vulkaan op het eiland Krakatan in 1883. Zooals men weet, is Ambon bergach tig en vulcanisch, ofschoon de toppen niet hoog zijn, terwijl de ondergrond zeer hard en steen achtig is. Door verscheidene waarnemingen is het gebleken, dat er op het eiland Amboina vele onderaardsche grotten bestaan. Daar ook be kend is dat het eiland zeer rijk aan water is, kan het zijn, dat een dier min of meer groote onderaardsche grotten met water is geruid. Door werking van het onderaardsche vuur is de bodem van de met water gevulde grot, welke zich vlak onder de hoofdplaats moet be vinden, gebarsten, waardoor het water zich een uitweg heeft gebaand. Door bet in aanraking komen van dat water met de gloeiende lava en bet onderaardsche vuur, heeft een enorme en plotselinge vorming plf&ts.gebad van stoom, welke door de spleet, ontstaan in de onder aardsche grot, een uitweg naar boven heeft ge zocht, en de hooger gelegen zachtere aardlaag heeft in beroering gebracht. Gelukkig is echter de in stoom veranderde hoeveelheid water niet zoo groot als in 1883 't geval was door het instroomen van het zee water in den onderaardschen vuurhaard van het eiland Krakatan. "Was dat het geval ge weest, dan zou de ramp, welke Ambon heeft geteisterd, niet te overzien zijn. Dat naderhand lichtere schokken gemeld zijn, moet toegeschre ven worden aan het by tusschenpoozen op het vuur neervallen van kleinere hoeveelheden wa ter, dat nog naar de grot afvloeide of er nog aanwezig was. Het ware nu te hopen, dat door een zeer nauwkeurig geologisch onderzoek kon worden uitgemaakt, of er nog meer zulke met water gevulde onderaardsche holen in den bodem aan Ambon worden aangetroffen. Het zal, dnnkt ons, wel niet mogelijk zijn, zoo iets te bepalen. schen meer zijn die bekeering van noode heb ben of wel de gezelligheid in de kazerne te wenscben overlaat, zeker ia het, dat 't met het helsch rumoer, dat daar soms gemaakt werd, gedaan schijut. Of 't komt door het houden van oefeningen in 't slag leveren, het doen van aan- of uitvallen, of wat dan ook, er is van dat gebouw zoo goed als geen ruit in eer heelde daardoor ontstane openingen, die wat al te veel versche lucht binnenlaat, zijn door planken dichtgemaakt. Van een voorzien in eene bestaande behoefte getuigde ook niet de tramwagendienst, die, na eenige maauden een kwijnend leven te hebben geleid, nu is opgedoekt. Nog een poosje en de leden van TJnUas kun nen in hunne sociëteit op den Noordzee- boulevard samenkomen. Het gebouw, alsmede de weg die er heen leidt, naderen hun vol tooiing. Waartoe praatjes al aanleiding kunnen geven, bleek dezer dagen weer eens, toen men de aardigheid had te vertellen dat de book makers van bier zouden vertrekken. En waarom? Omdat de post voortaan over den Hoek van Holland zou gaan en zij hunne correspondentie dan niet op tijd zouden ontvangen 's Is goed dat de betrokken personen natuurlijk weten, dat er in 't geheel geen verandering in den loop hunner zaken behoeft gebracht te worden. En dat van het zenden der Engelsche post voor Rotterdam en Amsterdam via Harwich niet veel verwacht wordt, blijkt wel een beetje uit het feit, dat de beeren, die aan het zeepost kantoor op de booten der maatschappij Zeeland verbonden zijn, ook na de opheffing op 1 Mei a. s. voorloopig alhier blijven. Tot adspirant-verificateur der belastingen enz. is benoemd te V1 i s s i n g e n de heer W. P. J. Bouman. UIT STAD EN PROVINCIE. Aanstaanden Zondag en Maandag zulleD hier ter stede belangrijke voetbal matches gespeeld worden, beide dagen op het terrein achter de meelfabriek. Zondag speelt de voetbal- en cricketclub Bapiditas uit Rotterdam tegen een gecombineerd zuidelijk elftal en Maandag hetzelfde gezelschap tegeu Olympia van hier. De heer E. H. Boasson alhier is met algemeene stemmen herbenoemd als lid voor de provincie Zeeland der Centrale Commissie voor de zaken der Israëlieten in Nederland. Uit Vli ssingen schrijft men ons: Tot de zaken, die in bloeienden staat ver- keeren, behoort al lang niet meer het hier in garnizoen zijnde Heilsleger Of er geen men- Dit zelfdo kan ook gezegd worden van den toe- jUni van dit leger in Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland liebbeo de gemeentebesturen in Z u i d-B e v e 1 a n d, overeenkomstig art. 121 der gemeentewet, ge machtigd tot gemeenschappelijke regeling van een nieuwen afkoop van tollen op den pro vincialen straatweg van Goes naar 's Graven polder. De 25-jarige termijn van den tegenwoordigen afkoop loopt 31 December 1898 ten einde. Gedeputeerde staten hebben te kennen gegeven bereid te zijn bedoelden afkoop aan de Pro vinciale Staten op nieuw voor 25 jaren voor te stellen. Als de gemeenteraden niet doen zooals in Walcheren, dan werken zij tot den afkoop mede. Behalve genoemde, provinciale tol, bestaan ook tolrechten op den voormaligen postweg van Ierseke tot 't Sloe, welke in 1873 eveneens voor 25 jaren werden afgekocht. Men schrijft ons uit Goes: Groote aanplakbilletten en hel gekleurde strooibiljetten hadden het den volke verkon digd, dat Zondagavond in de Prins van Oranje alhier een „groot soirée amusant" zou plaats hebben, te geven door de vereeniging Trien denkring van Vlissingen. En niettegenstaande al die reclame, niette genstaande de toezegging van een prachtige zilveren medaille aan die vereeniging, waarvan de meeste leden waren opgekomen, en ofschoon het programma niet minder dan een dozijn grooter en kleiner nommers bevatte, was de goe gemeente toch verstandig genoeg geweest om zich niet te laten verschalken, en bleek het lokaal bijster leeg. Dat was gelukkig voor het publiek, dat zoo zijn entree spaarde en zijn tijd beter kon be ien, en ook voor ben die optraden, om dat er nu slechts weinigen waren die aan hun ergernis konden lucht geven, want 't moet ge zegd de uitvoering was beneden de zachtste kritiek; zij stond lager dan die van een café - chantant gezelschap van den minsten raug. Dat de Vriendenkring in hare woonplaats misschien een zeker succes kan hebben bij kennissen, vrienden en magen kan mogelijk zijn, maar in den vreemde mist zij natuurlijk die sympathie en velt men een ander oordeel. Dat oordeel in weinig woorden samenvattend, zouden wij het gezelschap willen zeggen Studeer, studeer, en nog eens studeer onder leiding van menschen die eenig begrip van rederijkerij en voordragen hebben en als die u dan zeggen: „nu begint het op iets te ge lijken," zoek dan een censor, die er een beetje meer van weet, om dan opnieuw te gaan stu- deeren. Na zoo een vijf en twintig jaar ge leerd te hebben, kan er eens over een openbare uitvoering elders gedacht worden. Blijkens gedane opname, vermeld in de Z. Mode, werd in 1897 op Schouwen, Dui- velandenTholen in 24meekrapfabrieken verwerkt 263000 Kg. onberoofde, 120000 Kg. racine en 38000 Kg. muilen, waarbij die op het eiland Tholen bovenaan staan wat ra cine betreft. De meekrapprijzen blijven gering en in bet najaar van 3898 zullen maar enkele fabrieken meer kunnen werken. Men schrijft ons uit Terneuzen. In allen eenvoud werd j.l. Zaterdag de heer J. L. van IJsselsteijn begraven. Slechts de naaste familiebetrekkingen volgden de baar. Behalve een talrijk publiek waren op het kerkhof aan wezig vertegenwoordigers van 's rijks water staat, van het Hollandsehe loodswezen en vele leden van de Loge VAmilié sans fin, om een laatste hulde te brengen aan den gestorven vriend. Door den heer Jansen, commissaris van het Hollandsch loodswezen, die den overledene vóór zes jaren in die betrekking heeft opge volgd, werden eenige woorden van innige waar deering aan de nagedachtenis van den heer Van IJsselsteijn gewijd. Namens de familie dankte de beer H. C. E. van IJsselsteijn diep bewogen allen, die gedu rende de laatste tijden en ook op dat oogen- blik hadden getoond belang te stellen in en hulde brachten aan de nagedachtenis van zijn onvergetelyken vader. Het schijnt dat de boringen voor het aan leggen eener waterleiding alhier niet tot het gewenschte doel hebben geleid. De werkzaam heden zijn althans gestaakt en men hóórt er niets meer van. Men houdt het er daarom algemeen voor dat het plan een plan zal blijven, hoewel de concessie-aanvrager nog niet heeft doen blij ken dat hij van zijd voornemen afziet. In het eerste kwartaal 1898 werden alhier met bestemming voor de haven opgeschut 100 zeeschepen met een inhoud van 233.354 M3 en voeren van daar uit 72 zeeschepen. In hetzelfde tijdvak van het vorig jaar werden 121 schepen op en 39 afgeschut. Met bestemming naar Gent werden in dat zelfde tijdvak opgeschut 196 schepen, metende 470.292 M' en afgeschut 219 bet vorig jaar 180 op en 212 af. Nog werden opgeschnt 779 en afgeschut 733 binnenvaartuigenhet jaar te voren resp. 581 cn 561. ONDERWIJS. De eerste bijeenkomst der onderwijzers in het arrondissement Oost burg jl. Zaterdag zoo schrijft men ons niet zoo druk bezocht als gewoonlijk. De heer D. J. de Hullu van Retranchement besprak de kwakzalverij. Niet alleen in de ge neeskunde, maar op allerlei gebied haalde de spreker voorbeelden aan. Zelfs het proces-Zola bleef niet onaangeroerd. Alleen „kwakzalverij in onderwijszaken" bleef onvermeld. De heer J. F. de Windt van St. Kruis leverde een uitvoerige en degelijke verhandeling over .leerplicht", waarovergeen discussiën gehouden werden. 4 De ontslagaanvrage van den heer Hoestra te Biervliet als bestuurslid, wegens zijn les geven aan de normaallessen, werd tot de Mei vergadering aangehouden. De heer Scheeper bedankte voor de benoe ming als bestuurslid, wijl die benoeming met slechts de helft plus twee stemmen was ver kregen ook deze bestuursverkiezing bleef aangehouden. Van het batig saldo over 1897 van f 22, blijkens de rekening van den heer De Graaf, penningmeester, werd f 10 afgestaan ten be hoeve eener onderwijzersweduwe met zeven kinderen, waarvan het jongste nog geen tien jaar telt. De man, onderwijzer te Urmond,in Limburg, had f 450 salaris. Of die wijlen Van Muiken ook opgewekt onderwijs kon geven, mag zeker wel betwijfeld worden. Vele giften, zeer vele giften, werden den voorzitter over handigd om aan een commissie te Urmond tege lijk met het halve kassaldo over te maken. De heer M. Salverda de Grave en twintig andere leeraren, uitmakende het vaste korps van de H. B. S. te 's-Gravenhage, hebben in een adres aan den raad eenparig verklaard, dat bet aftreden van dr Groenman een ramp voor gezegde H. B. S. zou moeten genoemd worden, en dat zij daarom diens aftreden als directeur ten diepste zouden betreuren voor den bloei der.school, voor de leerlingen en voor zich zeiven. KERKNIEUWS. In de Zondag voormiddag gehouden gods dienstoefening in de Noorderkerk alhier werd de heer dr L. H. Wagenaar, onlangs uit Arnhem beroepen bij de Gereformeerde gemeente alhier, bevestigd door den heer A. Littooy, predikant alhier, die sprak naar aanleiding van Gen. 122, laatste gedeelte. In de avond godsdienstoefening hield de beer Wagenaar zijne intrede, waarvoor by tot tekst had gekozen Ps. 7216. Bij beide godsdienstoefeningen was het kerk gebouw geheel gevuld. LETTEREN EN KUNST. Eerlang verschijnt een nieuw werk van Jan Holland, getiteld Tag es, Herinneringen uit een paar levensjaren. Tages, om wiens persoon deze avontuurlijke geschiedenis als om hare spil draait, zal in dat boek zijne gevoelens lachten over de kie men van waanzin, die in onze beschaving woe keren, over het onkruid der valsche humani teit, over de zonden der landsregeeringen, over huichelachtigen en Hauwen godsdienstzin. In zonderheid zal hij wijzen op gevaren, die ons dierbaar Vaderland bedreigen, zoowel uit in wendige woelingen, als door invloeden van buiten af. Het boek is meerendeels van sati- rieken inhond, soms verzacht tot humor, soms verscherpt tot sarcasme. Zoo deelt dr A. J. Vitringa zelf in een pro- Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Hero. kerk. Beroepen naar Foudgum en Raard (toez.j n. Limpers te AkkrumHeezo n. Bax Dz. te Doornspijk; Suamecr c. a. n. van Eyck van Heslinga te Berlikum Middelie (N.-H.) J, Cre- mer te WeddeHeeren veen (toez.) H. W. ter Haar te FranekerStaphorst J. Kok te Op- heusdenNoordlaren L. H. K. Bleeker G.Hz. te NederhemertWeet-Terschelling J. Visser te Woudenberg; Onddorp IJ. Doornveld te Den Ham (Overijsel); en naar Krimpen aan de Lek W. J. M. Engelberts te Rergschenhoek. Aangenomen naarEikerzee door P. J. Cou- vée jr. te Leiden; Hindeloopen door G.I.van Heinert te Maasbommel c. a.; Engelum door A. van der Heiden te Scherpenzeel (Fr.); I>en- peoord, gem. Zuidlaren door H. D. Drenth te Nieuwoldaen naar Leiden door J. Hoogen- raad te Wageningen en door K. W. Vethake te Alpben aan de Rhijn. Bedankt voorHeveskes door D. Beukema te Oosterke8selenNieuw-Beierland door J. J. Eigeman te Meern c. a.; Huizen door J. I). L Idenburg te Hiilegersbergen voor Blokzijl door C. Waardenburg te Goedereede. Gerefonn. kerken. Beroepen naarSchiedam D. Ringnalda te Qudshoorn. Aangenomen naar Krimpen aan de Lek door N. P. Littooy Az., cand.; Hilversum door D. Tom te Sneeken naar Vreeswijk door Bui tenhuis te Zaltbominel. Bedankt voor Montfoort en Linscboten door A. Boekenoogen, eand.; Rijswijk door P. Zijl man te Hengelooen voor Makkum door J. J. Miedema te Charlois. - De koninklijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers zal deelnemen aan het internationaal muziek-concours, dat ter gelegenheid van het feest der 50-jarige troonsbestijging van den keizer van Oosten- rij k-Hongar ij e te Weenen zal worden gehouden. Eene kunstenaarsfamilie van Zeeuw- schen oorsprong. In Amsterdam, zijn dezer dagen voorstellingen gegeven door een Engelsch tooneelgezelscbap met sir Forbes Robertson als hoofdpersoon en leider. Deze is ook een schilder, in 't bijzonder van portretten, van niet alledaagsche verdienste. Tijdelijk wordt hij, op zijn reis naar Amster dam en Berlijn, bijgestaan door mr Frederick Lane, een jongmensch, bekend met het tooneel en ervaren in de regie, behalve Engelsch, Duitsch, Fransch en Hollandsch sprekende. Oorspronkelijk heeft bij mr Robertson niet het plan bestaan in Holland te spelen. Maar.... mr Lane, van Hollandschen oorsprong zijnde in Winterswijk heeft hij aan de Hoogere Bur gerschool onderricht ontvangen voelde de liefde voor het land zijner vaderen ontwaken, en wist te bewerken, dat het Engelsche gezel schap ook in Amsterdam zou spelen. Mr Lane's vader deed er het zijne aan. Aan sympathie voor het oude vaderland zijn dus de Engelsche voorstellingen te danken. Mr Frederik Lane heet eigenlijk Frederik Koekkoek. Hij heeft zich ook op teeken- en schilderkunst toegelegd, doch deze voor het tooneel laten rusten. Met een reizend gezel schap zoo vangt men aan heeft hij door Engeland gereisd en vooral lof ingeoogst als Svengali, in Trilby, eene rol, die hij gaarne in het Hollandsch zou spelen. Zich ook bemoeiend met de regie, is hij volkomen van het tooneel op de hoogte. Zijn laatste rol, als reizend tooneelspeler was die in Secret Service. Dit stuk had enorm suc ces en trok de aandacht van William Terriss, van het Adelphi-Theatre te Londen. Hij ging het ook spelen in dezelfde rol als mr Lane (Koekkoek) er in vervulde. Om een plaatsver vanger te hebben, verbond hij Lane aan zijn gezelschap en deelde hem in Secret Servise een andere rol toe. Toen dan ook in December van het vorig jaar William Terriss vermoord was, werd bij aangewezen om zijn oude rol te spelen, in de plaats te treden van William Terriss. Hij begon zich in de kleeren van Terriss te steken, doch spoedig kwam bericht, dat de voorstelling niet zou doorgaan. Merkwaardig is het, dat, zooals bekend, mr Lane 's nachts dien moord in den droom heeft gezien. Vele Engelsche bladen, o. a, The Daily TelegraphFriday 17 Dec. '97, hebben er uit voerig melding van gemaakt. Een lid van het geslacht Koekkoek aan het tooneel, en zulk een vrome stamvader 1 Maar het tooneel sluit braafheid en vroomheid geens zins uit; het is, wel beschpuwd, eerder beter dan de gewone wereld. Die stamvader, ook al schilder, toofde eens te Zandvoort. Een bewoner blufte er op, dat hij een paar schilderijen van hem had, echte Koekkoeks. De schilder, bij hem komende en de schilderijen ziende, keek den Zandvoorder streng aan en zei: „Man, je.liegt, die schilde rijen zijn niet van mij. Het is namaak. Weet je wel wat in den bijbel staat? Wie liegt, komt in de hel, Pas opdat zou jou kunnen gebeuren I" Zou Justus van M.iurik deze geschiedenis hebben gekend In zijn beate blijspel Janus Tulp laat de man van dien naam zich een paar chromolithographieën van Koekkoek voor echte Koekkoeks aansmeren. „Het geld was er voor disponibel." Op zekeren dag komt een kenner bij Janus Tulp. De parvenu wijst hem bluffende op de schilderijen en laat de rijksdaalders in zijn zak rammelen. De bezoeker zegt doodleuk „Man, je liegt, je hebt je laten beetnemen het zijn geen echte schilderijen van Koekkoek het zijn chromolithographieën naar Koekkoek." De grootvader van onzen Mr Lane (Fr. Koek koek) was de zeeschilder J. H. Koekkoek te Middelburg, te Vlissingen door de Engel- schen gevangen genomen, omdat hij teekeningen van het bombardement maakte. Al zijn drie zoons werden schilder: B. C. en M. A. K. Koekkoek landschapschilders en H. K. Koekkoek zeeschilder. Koning Willem II was B. C. Koekkoek zeer toegedaan. De drie zoons van H. K. Koekkoek werden wederom schilderH. K. Koekkoek, zeeschilder, gelijk zijn broer J. H. B., terwijl de andere zoon, W. K. Koekkoek, schilder werd van stadsgezichten. Een dezer zoons, H. K. Koekkoek Jr., ging de wereld in en zette zich voor een kwart eeuw te Londen neer, waar hij een bekende kunstgalerij heeft en lid is van vele Holland sehe instellingen, als: de Hollandsehe Club, het bestuur der Hollandsehe Kerk, enz. Koning Willem III, te Londen zijnde, deed hem de eer van een bezoek aan. Hij was de laatste, aan wien Koning Willem III de Eikenkroon heeft geschonken. Een zoon van W. K. Koekkoek, de heer H. W. K. Koekkoek, heeft zich ook aan de schil derkunst gewijd, het militaire genre. De zoon van den pas genoemden, sedert lang te Londen wonenden H. K. Koekkoek Jr., John Koekkoek, heeft zich op het landschap schilderen toegelegd, terwijl zijn tweede zoon, Frederik Koekkoek, de schilderkunst gelijk reeds gezegd werd voor de tooneelspeet- knnst vaarwel heeft gezegd, en onder den naam Fred. Lane in Engeland als tooneelspeler bekend is. Eigenaardig is het hoe in andere landeni onder zekeren tooneelnaam, meer Hollanders ,yn dan men vermoedt. Meer dan waarschijnlijk is b. v. de vermaarde acteur Beerboom Free, de createur van Svengdli, ook Hollander, eigenlijk beetende: Perenboom. Ook Mrs. Pa trick Campbell heeft Hollandsch bloed in de aderen. Aldus* schrijft de heer J. H. Róssing in het Nieuws v. d. Dag. Verschillende Berichten. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geene audiëntie. Het tiende jaarverslag van de vereeniging Het Buitenland, loopende over 1897, kan weder getuigenis afleggen, dat die vereeniging gun stige resultaten van haar streven, heeft ont vangen. In China konden verschillende can- didaten geplaatst worden; ook in de Zuid- Afrikaansche republiek vonden eenige handcis- bedienden een goede plaats. Een candidaat werd in Mexico by een planter in de leer ge daan, een paar anderen vonden werkzaamheid in Engeland. De financieele toestand laat te wenscben overde rekening sloot met een nadeelig saldo van f 684.70. Eigen Haard van dezo week bevat een portret van Rosier Faassen met een bijschrift van mr J. Kalff Jr. Voorts zien wij daarin bij een artikeltje over Volksconcerten, een afbeel ding eener photographie van het gebouw Arenat terwyi een blijkbaar goed bezocht volksconcert uitgaat. Van Volksconcerten gesproker, in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, hadden dezer dagen de laatsten daarvan in dit seizoen plaats. Daarby werd geboekstaafd het groote succes, dat die uitvoeringen hebben gehad Ta Amsterdam heeft zich nu een vereeni ging geconstateerd, die ten doel. heeft volk».

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1