liieliiarpcïe taan bijvoegsel Middelburg 2 April. FEUILLETON. 0! DIE REPORTERS! Maandag 4 April 1898, no. 79, Eene mededeeling. Onder dit opschrift bevat het Doetinchem's Weekblad het volgende: De Middelburgsche courant (uien zie 110. 71 dt. 25 Maart) schrijft „Men maakt veel ophef van het feit, dat door den heer J. van Dijk Mzn., directeur der Christ, philauthropische inrichtingen tc Doetin chem, 15 jongelui, meerendeels leerlingen der hoogste klasse van het gymnasium, zijn weg gezonden, omdat zij tegen zijn verbod sigaren hadden gerookt. Over de meerdere of mindere gestrengheid van die straf kunnen wij natuurlijk niet oor- deelen, zonder de feiten te kennen, maar, afge scheiden daarvan en van de kwestie of het verbod goed wasof het betrof het roolcen in de inrichting of daarbuiten, wat nog al ver gedreven zou zijn, tenzij de directeur ook daar recht heeft te bevelen, een feit is het toch, dat er recht van straffen was waar die leerlingen iets deden dat hun verboden was. Tegenwoordig neemt de heerachtigheid van sommige jongelui de goede, sjoviale, de natuurlijk-jongeluiachtige niet te na gesproken zulk een onhebbelijk karakter aan, dat er wel eens een krachtige hand noodig is om daaraan paal en perk te stellen". In verband met het bovenstaande en naar aanleiding van het vragen van belangstel lenden naar bet bericht, hetwelk in vele couranten de rondte doet, waarop wij onmo gelijk ieder persoonlijk kunnen antwoorden, deolen wij het volgende mede. De kweekelingen onzer inrichtingen hebben vrijheid buitenshuis te roolcen en Zondags ook binnenshuis. Van die vrijheid is gedurig misbruik gemaakt, doordat sommigen ook op andere dagen in de leerzalen rookten, waardoor tot schade, zoowel van de niet rookenden als van de rookenden zelf, de atmosfeer bedorven wordt. Dat misbruik bracht mede morsen met asch, tabak, afgebrande lucifers,-eindjes sigaren enz. Eens was dat morsen van dien aard, dat ik op een Zaterdag de vrijheid om op Zondag binnenshuis te rooken voorloopig introk. Toch deden het den d aaropvolgenden Zondag 15 kweekelingen. In het midden dier week werden dezen, wier ouders reeds waren inge licht, voor 4 dagen naar huis gezonden, opdat de ouders zelf hunne zoons zouden straffen. Tien hunner verlieten Doetinchem op een wijze, die mij aanleiding gaf aan hunne ouders te schrijven, dat zij hunne zoons voorloopig thuis moesten houden. De vader van een hun ner begreep maar al te goed, dat zijn zoon wegens gedurige ongehoorzaamheid niet meer moest voortstudeeren. De commissie van Bij stand uit het bestuur der Vereeniging tot bev. v. Iniv. Zonding heeft van die tien kweekelin gen er drie ontslagen, mede omdat zij, behalve in deze kwestie, ook vroeger meermalen aan leiding tot klachten gegeven hadden. Eén is tijdelijk teruggenomen en voor twee staat de mogelijkheid om terug te komen. Intusschen heeft deze maatregel eene goede uitwerking gehad, zoodat de oude vrijheid weer ingevoerd kon worden. J. VAN DIJK Mz. Deze opmerking is zeer juist. De schrijver had er kunnen bijvoegen-, en brutaal. (VanD.) BENOEMINGEN ENZ. Bij kon, besluit: is benoemd tot commissaris van politie te Zalt-Bommel A. ten Harmsen van der Beek, thans inspecteur van politie te Delft is aan mr M. G. P. del Court van Krimpen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol verleend als rechter in de arr.-rechtbank te Haarlem; zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau J. J. van der Willigen, regent van het gereformeerd burgerweeshuis te Bot terdam, en C. Misset, drukker en uitgever te Doetinchem zijn bij het dep. van binnenl. zaken bevor derd tot commies de adjunct-commiezen G. H. van Olpen en J, C. Brons; tot adjunct commies de eerste-klerken G. P. C. Kool, J. C. Ligtvoet, J. K. den Heijer en P. Laban; is de gouden eere-medaille der orde van Oranje-Nass'au toegekend aan den loodssehip- per der le lel. M. Pronk, gezagvoerder van den stoomtransportschoener voor het loodswezen Zeemeeuw is de luit. t./z. 1ste kl. jbr E. G. Wichers, op zijn verzoek, eervol uit Hr. Ms. zeedienst ontslagenen bevorderd tot luit. t./z. 2de kl. C. H. de Lussanet de la Sablonière; is bij den raad van toezicht op de rijkspost spaarbank eervol ontslag verleend aan den heer P. A. L. van Ogtrop, te Amsterdam, als lid en voorzitter, onder dankbetuigingen benoemd tot lid mr A. Kerdijk, vroeger lid van dien raad, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, en benoemd tot voorzitter het lid mr F. S. van Nierop, te Amsterdam is de O.-I. ambtenaar J. Ploeger, laatstelijk onderwijzer 3e kl. bij bet O. L. onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in N.-L, op verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. ziekte, Vrijdag overleden de ge p. luit.-kol. van het O.-I. leger W. H. E. Vetter, broeder van den generaal. De beer Vetter werd den 22en Juni 1835 in de residentie geboren en begon zijn militaire loopbaan bij hot leger bier te lande. In 1864 werd hij als le luit. gedetacheerd bij het Ind. leger in 1865 ging hij definitief daarbij over. Als kapitein fungeerde hij als sous-chef van den staf. Na in 1875 tot majoor bevorderd te zijn, werd hij 5 Sept. 18S0 gepensioneerd met den titulairen rang vau luit.-kolonel. Bij de krijgsverrichtingen tegen Atjeb in 1875/76 kreeg majoor Vetter een eervolle ver melding, ter gelegenheid van de operatiën in de IV, VII en XXII Mookims. In 1868 was hem de tevredenheid der regee- u 1 etuigd voor zijn loffelijk gedrag bij ge legenheid van een brand in het fort Totas op Banjermasin. - Op de Woensdag te 's Hage door den Ned. Bond ter bestrijding der Vivisectie ge houden eerste jaarvergadering bleek dat het ledental in het vorige jaar van 574 op 647 was geklommen, terwijl dagelijks nieuwe leden toetreden. Als voorzitter, secretaris en penningmeester werden respectievelijk herkozen: jhr F. L. Ortt, mej. Marie Jimgius en mevr. Roorda van Eysinga—Komijn. Het standbeeld van Tborbecke, op het naar hem genoemde plein te Amsterdam, is Knipoogend tot den kellner roept de acteur luid „Janbreng mij wat ik zelf ben", en spoe dig daarna verschijnt Jan met een kwast. De studentjes vinden dit aardig en bestellen ook „wat ze zelf zijn" en even vlug daarna verschijnt Jan metdrie echte Friesche Uit het Frmsch. VAN JULES MA.RY. Al draagt rijkdom veel bij tot het geluk zijner gunstelingen, rust wordt hun daardoor niet altijd verzekerd. Tot deze slotsom moest de heer James Bal derby, de millionnair, geboortig uit Baltimore, wel komen, den dag zijner vestiging te Parijs, met zijn vrouw en dochter, in een prachtig buis in de Avenue de Villiers. Na het ontbijt werd hem een heer aange diend. James verwachtte niemand en duf bekeek hij het kaartje, dat de knecht hem op een zilver blaadje bracht, en las met verba zing „De Manillon, redacteur van het dagblad le Bapide." „Een Parijscb journalist", zei hij. „Ik ben benieuwd of die lieden hier ook zoo onbe scheiden zijn als hun collega's bij mij". En hij begaf zich kalm naar het salon. De Fransche journalist zag er heel netjes uit en had uitstekende manieren. De rijke Amerikaan, eenvoudig als alle lieden, die hun eigen fortuin gemaakt hebben, zette hem terstond op zijn gemak. BOTER WET. Bij koninklijk besluit is, zooals we reeds in 't kort hebben gemeld, onder meer de zorg voor de uitvoering der Boterwet van 23 Juni 1889, voor zooveel het departement van waterstaat daarbij betrokken was, overgebracht naar het departement van binnenlandsche zaken, Dientengevolge bericht de minister van bin nenlandsche zaken, dat de ambtenaren der ge meentepolitie hunne aanvrage om materieel ter uitvoering der Boterwet voortaan hebben toe te zenden aan het departement van binnen landsche zaken en dat desgelijks de ambtenaren der rijks- en gemeentepolitie hunne declaration tot teruggave van betaalde vergoedingen voor genomen monsters of voor door ben te zenden afschriften der processen-verbaal, moeten in dienen bij voornoemd departement. RECHTSZAKEN. Door den krijgsraad te 's-Gravenhage zijn o. a. veroordeeld H. T., marinier 3e kl., ge detacheerd bij het algem. depot van discipline, tot 1 jaar militaire gevangenisstraf met ont zegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren, ter zake van insu bordinatie, door het plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere iD rang, en B. H. De J., soldaat by het algemeen depot vau dis cipline, totlo. acht maanden militaire deten tie en 2o. vier maanden militaire gevangenis straf, met ontzegging van het recht om te die nen voor den tijd van 5 jaren, ter zake van lo. insubordinatie door beleediging met woor den, 4 malen gepleegd2o. insubordinatie door dienstweigering. De krijgsraad overwoog in deze laatste zaak, dat de opeenstapeling van cachot- en provoost- straffen bij het depöt op zeer jeugdige militairen voor geringe vergrijpen noodwendig een prik kelbaren toestand in het leven roept, die ten laatste op insubordinatie uitloopt. Dit laatste mag zeker wel een vingerwijzing geacht worden voor ben, die bij de genoemde inrichtingen straffen hebben op te leggen. LETTEREN EN KUNST. Het jongste nommer van Belang en Bceht 36 bevatLeerplicht I door J. Bruinwold - Pensioensleeftijd voor onderwijzeres sen, door Ida Heyermans. Vrouwen bij de fabrieksinspectie, door H. v. d. M. y Ook met zijn tweede concert fe Moskou behaalde Kes een buitengewoon succes. Aan de ovaties kwam geen einde. De Russische bladen verklaren eenstemmig de laatste beide concer ten van de Philh. Gesellscliaft voor de beste van dit seizoen. Naar men zegt, is aan Kes het directoraat van bet conservatorium te Moskou aangeboden. Verschillende Berichten. 'ie 's Gravenhage is, na ei De beer J. A. Bientjes, sinds bijna 10 jaren hoofdredacteur van de Zutph Cl., heeft thans al3 zodanig afscheid van zijne lezers genomen. Hij wordt nu, zooals vroeger gemeld, directeur van Gesticht I der Rijkswerkinrich ting te Yeenhuizen. Door de afd. Broederschap van den Ne- derlandschm Bond vcon Post- en Teïegraafbe- ambten, is besloten aan het hoofdbestuur voor te stellenlo stappen te doen ter verkrijging van 2 dagen Zondagsdienst voor alle beambten der posterijen en telegraphie ter gelegenheid der a. s. inhuldigingsfeesten2o er op aan te dringen, spoed te maken met het aankoopen van een vaandel, omdat de Bond bij die fees ten waardig kunne worden vertegenwoordigd, en 3o het verslag der algemeene vergadering- zoo spoedig mogelijk aan de leden bekend te maken. Nog werd besloteD, met de tot nu toe ge volgde ondersteuning bij ziekte enz. voort te gaan. De smidsknecht, die Dinsdag te Ro3en- daal bij het lossen vau ijzeren balken doode- lijk werd getroffen door het breken van den ketting, is in het Gasthuis aan de gevolgen overleden. Vrijdag middag zijn te Rotterdam een drietal verdachte personen gearresteerd, die gebleken zijn te Amsterdam thuis te behooren en die in het bezit waren van een aantal gouden en zilveren voorwerpen. Deze zijn gebleken ontvreemd te zijn bij een goudsmid in de "War moesst raat ia de hoofdstad. Moderne bouw Zes huizen, die eerst voor 6 jaren aan den Plantageweg te Rotter dam gebouwd werden, zijn door de bouwpolitie afgekeurd en moeten ontruimd en afgebroken worden. Te Amsterdam brachten een drietal in dividuen op klaarlichten dag in de nabijheid van een politiepost een bejaarden kantoorlooper in het nauw en ontfutselden hem een aange- teelcenden brief, zoo juist ten postkantore af gehaald en een 40 coupons inhoudende. Te Horst (Limburg) bad een moeder de onvoorzichtigheid haar kind afgetrokken jene verbessen te laten eten. Het kind viel daarop in een diepen slaap en kwam toen met bet hoofdje op een brandende kachel terecht, waardoor het zulke hevige brandwonden kreeg, dat het in levensgevaar verkeert. Te Kerkerade is een kolenwerker onder eene neervallende kolenmassa geraakt. Beide beenen werden verbrijzeld. De man is naar het Ziekenhuis vervoerd. Te Jabeek (L.) dronk een driejarig kind, bij tijdelijke afwezigheid der moeder, uit een fleschje, waarvan de inhoud bestemd was tot "ling van vee. Alvorens geneeskundige hulp kon verleend worden, was de kleine aan de gevolgen bezweken. Een onzer eerste acteurs treedt te Amster dam een café binnen, direct gevolgd door drie studentjes van het eerste jaar. „Ik ben James Balderby. Wat verlangt gij van mij, mijnheer". „U te interverviewen". „Zoo, doet men dat bij u ook „Dat moogt gij ons niet verwijten, mijn heer Balderbydaar gij, Amerikanen, ons dat slechte voorbeeld gegeven hebt". „Heel goed. Ik luister", zei James en maakte een zonderling gebaar. Hij stak de rechterhand uit, met de vuist naar buiten gekeerd, en bracht haar met een schielijke beweging schuin voor zich terug. „Een aanwendsel", dacht Manillon. In den loop van bet gesprek herbaalde deze beweging zich echter gedurig, en zijn gelaat, dat heel zacht was als het in rust was, nam dan een woeBte, wreede uitdrukking aan. De reporter maakte hieruit op dat zijne vragen den Amerikaan hinderden en zenuw achtig maaktenmaar daar hij van zijn redac teur last had gekregen om het verledene, het tegenwoordige en de toekomst van dien mil- lioenenman nauwkeurig te onderzoeken, bleef hij volhouden, totdat het geduld van den ander uitgeput raakte. De nabob had zeker nooit veel tijd verspild met praten, en ofschoon hij vrijgoed Fransch sprak, waren zijne antwoorden wanhopig kort. Toen hij genoeg had van het uithooren, stond hij op en zei„Nu is het uit, niet waar En daarbij maakte hij weer dat gewone gebaar met den rechterarm, heel kort, zenuwachtig en krachtig. „Er blijft mij niets over dan u dank te zeggen", zei Manillon. - „Geen dank", zei de Yankee; „maar gaat gij dit alles in de courant zetten „Zeker, mijnheer Baldevby". „En zullen uwe lezers belang daarin stellen' „Zeer veel. Het is de plicht van le Bapide om het publiek in te lichten over de komst Parijs van aanzienlijke personen, zooals gij' „Gij vleit mij. Mijn fortuin is aanzienlijk dat is waar, maar ik ben een heel klein personaadje. Ik heb geen andere verdienste dan dat mijn ondernemingen gelukt zijn". Den anderen morgen liet James le Bapide halen en vond op de eerste bladzij een artikel van honderd twee en veertig regels, waarin het heele gesprek werd meegedeeld, en daar er niets dan goed3 in stond, genoot bij_ voor het eerst van het aangename der reclame. Een© plagerij. Eene familie te Utrecht, die het bovenhuis bewoont, heeft geen kindereneene andere, be neden gehuisd, is daarentegen daarmede rijk gezegend. Nu gebeurde het wel eens, dat de kleintjes lastig waren, in welk geval mevrouw- boven op de piano ging spelen en daarmede onverdroten tot laat in den nacht voortging. Natuurlijk begon dit al spoedig mijnheer be neden te vervelen, en deze liet daD, op minder gelegen tijden, op een harmonica, trompet of ander levenmakend instrument speler. Zooals zich laat denken, gaf een en ander vaak aan leiding tot minder passende scènes, waarbij soms de politie te hulp moest worden geroe pen. Onverwacht verneemt mijnheer echter dat de familie boven gaat verhuizen en ziet daarna werkelijk liet eene voorwerp na het andere het huis uitdragen. Geen wonder dat hij zich dan ook reeds in het vooruitzicht, van weldra van deze plaag te zullen zijn verlost, verheugde. Edoch, die blijdschap kwam wel wat vroeg, want weldra bleek, dat men enkele meubels had achtergelaten, doch bovendien een groot draaiorgel naar boven had laten brengen, waar op nu onverpoosd door een daarvoor aange nomen man wordt gedraaid. Zijn de geruchten, die daaromtrent gaan, juist, dan zou het voornemen bestaan om aan dat orgel nog twee grootere toe te voegen, omdat, de huisheer hen niet van de verdere huur wil ontslaan. Een pleizierig vooruitzicht ook voor de an dere buren MOORD EK ZELFMOORD. Vrijdag is in de Bergstraat te Rotterdam een moord en een zelfinoord gepleegd. Een gewezen bierhuishouder, W. geheeten, huurde in het begin dezer week in genoemde straat een benedenhuis en verzocht eene werkvrouw, die zich boven hem zou vestigen, de nieuwe woning voor hem te willen schoonmaken. De vrouw nam dit aan en herhaaldelijk kwam W. bij haar, waarbij het haar opviel dat de man in zenuwachtigen, opgewonden toestand ver keerde. Donderdag ochtend om elf uur kwam de man per rijtuig naar zijne nieuwe wo ning en droeg uit het rijtuig een meisje, dat blijkbaar sliep of bedwelmd was en zijn doch ter bleek te wezen. Hij verliet kort daarop de woning en drukte de werkvrouw op het hart Vrijdagochtend met den schoonmaak te beginnen. Toen deze dit doen wilde, doch op haar bellen geen antwoord ontving, ging zij heen doch kwam later op den dag terug. Toen zij weer geen gehoor kreeg, riep zij de hulp der politie in. Deze brak de deur open en vond in de bedstede twee lijken, het een van het achtjarig meisje en het andere van haar 35 jarigen vader. Op een van de koffers, die W. in het huis had laten brengen, vond men een met zes scherpe patronen geladen revolver, een ledig fleschje en twee glazen met eenig wit poeder. Blijkbaar was de dood door vergift veroorzaakt. De moeder van het kind woonde sedert eenigen tijd gescheiden van haar man en de vader had Donderdag zijn dochterje tegen haar wil medegenomen toen zij uit school kwam. De vrouw ontving in den loop van Donder dag een schrijven van haar man, waarin hij haar dreigde dat, indien zij de politie moeide in het weghalen van het kind en hij dat weder aan de moeder zou moeten afstaan, hij zich en zijn dochtertje van het leven zou berooven. Eerst Vrijdagavond te tien uur kon de arme moeder met de verschrikkelijke gebeurtenis bekend gemaakt worden. Alweer bestaat te Antwerpen reden om ongerust te zijn over een daar thuisbehoorend stoomschip. De Stad Ni-eupoort is Vrijdag voor een week van Antwerpen naar Kingslynn ver trokken met een bemanning van 15 koppen, alle te Nieupoort thuisbehoorende. Sedert is niet meer van het schip vernomen. Te Antwerpen, Mechelen en Leuven zijn Schaerbeeksche loten van de premieleening van 1897 in omloop gebracht. De man, die ze uit ga!, is te Brussel gearresteerd. Door den gemeenteraad van Gent is be sloten de bank van leening of „den Berg van Bermhartigheid", zooals onze Vlaamsche broe ders zeggen, af te schaffen. Dat besluit wekt veel ontevredenheid en wordt vooral in de liberale bladen, la Chroni'gue, V Etoile en la Flandre libéralezeer afgekeurd. „Men zal nu te Gent," zegt VEtoile, „zijn toevlucht nemen tot woekeraars. Door de ge meentelijke bank van leening af te schaffen zal men niet het pandlecnen te niet doen, maar wel de controle daarover." In de reeds vermelde zaak van gravin Hugo, die te Parijs werd vervolgd wegens ver- valschiug van een testament, is een veroordee ling tot 18 maanden gevangenisstraf uitge sproken. De rechter van instructie Berthulns heeft eindelijk verlof gegeven Mozes Lehmann (Alias Lemercier Picard) te begraven. De begrafenis van de zes slachtoffers van den moord te Nassandres heeft Donderdag met groote plechtigheid plaatsgehad. Het huis, waarin de misdaad was gepleegd, was behangen met zwarte stof waarop zilver, en het koetshuis was tot een rouwkapel ingericht. Daar ston den de zes kisten. Die van de volwassenen bedekt met zwarte, die der kinderen met witte kleeden. Drie geestelijke zusters waakten en baden bij de lijken. Het vervoer naar de eveneens in rouw ge hulde kerk had in den ochtend plaats. Voor de overbrenging der lyken had men een groote vrachtkar, tor lengte van 5 en ter breedte van l'/a meter in een lijkwagen herschapen, waarop de zes kisten werden geplaatst. Het zwaro voertuig werd door vier ossen getrokken. On danks het slechte weer en de bijna onhogaan- bare wegen, waren velen op de been. De gala-voorstelling te Madrid, waarvan de opbrengst was bestemd voor de uitbreiding der marine vloot, is schitterend afgeloopen. Aan het einde der voorstelling had een groote vaderlandslievende betooging plaats. De konin gin had niet 5000, maar 50.000 frs. voor haar plaats betaald. Sedert eenigen tijd worden in Duïtschland vrouwen bij den postdienst aangesteld voor bij zondere betrekkingen, wanneer daartoe geschik te mannelijke candidaten ontbreken. Sedert de invoering van dezen maatregel had de administratie te voorzien in 93 vacaturen van beheerders van hulppostkantoren. Van deze vacaturen werden reeds 33 door vrouwen bezet. Ook zullen aan de groote postkantoren, a. te Hamburg, vrouwen worden werkzaam gesteld, doch uitsluitend voor den postzegel- verkoop. Uit Christiania wordt gemeld, dat de Zweedsch-Noorweegsche consul te New-York, Woxen, sedert verleden week Woensdag ver mist wordt. Men vermoedt dat ontrouw in het spel is. De gezant in Washington kreeg bevel zich naar New-York te begeven, om de zaak te onderzoeken. De Amerikaansche overheid werd telegraphisch verzocht Woxen te arres teeren. Te Chicago moet Woensdag de Spaansche vlag door feestvierende staats-militie neerge haald en in stukken gescheurd zijn. De Amerikaansche schrijver Howe Ban croft" geeft eerlang een boek uitgetiteld The Book of Wealth (het boek van den rijkdom.) Op ruim 1000 bladzijden met 2500 illustra- tiën tusschen den tekst en een 100 tal platen geeft hij een beschrijving van alle schatten en groote kunstwerken der aarde, gebouwen, schil derijen enz. Het boek wordt in zijde gebonden met gou den hoeken; er zullen 400 exemplaren worden gedrukt, die 2500 dollar het stuk zullen kosten. De voorbereiding van de uitgaaf heeft 300000 dollars gekost, en daarbij komen nog de druk kosten enz., maar toch zal er nog wel een goed winstje overschieten. Tubsrculose-foestrijding in Frankrijk. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft besloten, dat door het rijk schadevergoeding zal worden toegekend aan eigenaren van vleesch, afkomstig van tubereuleuso runderen, wanneer die eigenaars de voorschriften der veeartsenij- kundige wetgeving behoorlijk hebben nageleefd. Het bedrag der schadeloosstelling is de helft van de waarde van het in beslag genomen vleesch, in geval van algemeene tuberculose, drie kwart van de waarde bij plaatselijke tu berculose en de volle waarde, wanneer blijkt James Balderby was alleen naar Frankrijk gekomen ter wille zijner vrouw, die daar ge boren was. Zij was de dochter van een ge- pensionneerd kapitein, die, door gouddorst gekweld, op zijn ouden dag naar Amerika was gegaan, en zij zag er op haar 42e jaar nog heel mooi en knap uit. Haar vader had gehoopt voor haar fortuin te maken en terwijl hij naar de goudvelden lijk. noch oud, noch jongnoch voornaam. trok, liet hij haar op een Fransche school te New-York achter. HelaasZes maanden latei- was Marie op 14jarigen leeftijd een wees. Haar vader had zich, in zijn wanhoop dat hij niet spoedig genoeg slaagde, het leven beno men, vlali vóór de school, waar hij haar was komen vaarwel zeggen. Dit voorval baarde opzien te New-York. De couranten maakten er zeer veel ophef van en verspreidden zelf3 het portret van het doch tertje. Het gevolg hiervan was dat vele liefdadige menschen zich het lot van dit lieve, aanvallige meisje wilden aantrekken en haar tot zich ne men doch Marie sloeg alle dergelijke aanbie dingen af, en verzocht op hare kostschool te mogen blijven. Wie zou dit echter betalen Een ongenoemde nam dit op zich, en hield woord tot liet einde toe. Hy deinsde voor geen enkel offer terug; zijn beschermelinge had volle vrijheid om alle mogelijke lessen te ne men in de muziek, in het teekenen, in het schilderen, in het dansen, in de gymnastiek, in het paardrijden, in het wielryden, in alles, en daar zij in alles uitmuntte, was zij op haar achttiende jaar een zeer welopgevoede jonge damemaar wat zou er nu van haar worden, zonder fortuin, met zooveel talenten Dit ernstige vraagstuk werd zegevierend door den onbekenden weldoener opgelost. Op zekeren dag stelde de directrice aan Marie een heer voor, die noch mooi, noch lee- noch lomp was, doch wiens gelaat goedheid, openhartigheid en geestkracht uitdrukte. „Ik ben degeen, die de plaats van uw vader vervuld heeft", sprak hij op aangedanen toon. Marie boog vol ontzag, terwijl er tranen van dankbaarheid in de oogen kwamen. „Over enkele dagen", voegde hy er bij, „zult gy vrij zijn om over uw lot te beschik ken en ten einde u den moeilijken levensweg een weinig te verlichten, heb ik een jaarlijk- sche rente van honderdduizend francs voor u vastgezet, waarvan liet kapitaal aan uwe erf genamen komt. Bedank mij niet, mejuffrouw, gij hebt dit reeds genoeg gedaan door uw voorbeeldig gedrag, uw grooten ij ver en vooral door de dankbaarheid, die ik in uwe mooie oogen lees." Niets evenaart de macht van een goed aan gebracht bijvoegelijk naamwoord. Marie was er zoozeer door getroffen, dat zij een jaar later haar weldoener huwde, die niemand anders was dan James Balderby. Uit dit huwelijk werd ge boren Susanne, het evenbeeld van haar moeder. Ja, James Balderby was een gelukkig man Hoe zou hij zijn vrouw hebben kunnen wei geren om Frankrijk terug te zien! Suzanna, die bijna 17 jaar was, vond die reis verrukkelijkzij had haar moeder zoo vaak over Parijs hooren spreken, die hoofdstad van de wereld, met al hare kunstschatten, die heerlijke stad bij uitnemendheid. En nu hij zoo welwillend ontvangen werd,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5