IHIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 76. 141" Jaargang. 1898. Donderdag 31 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 30 Maart 8 u. vm. 41 gr. 12 u 52 gr., av. 4 n. 48 gr. F. Verw. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankfcetnigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau ta bekomen. Middelburg 30 Maart. Het ontslag van mr Israels. Uit een tweede Van Dag tot Dag over deze zaak blijkt, dat mr Israëls sedert 1884 advo caat der legatie was. Deze titel gaf hem geen recht op eenige tegemoetkoming of belooning, doch werd gegeven uitsluitend in het belang onzer landgenooten, voor wier rechten hij op komt. Gij kon dus onmogelijk gerekend worden tot het personeel der legatie te behooren. Verder stippen wij aan dat de schrijver van v. D. t. D. betoogt dat ridder De Stuers voor het gebeurde verantwoording schuldig is aan den minister, en deze wederom aan de volks vertegenwoordiging, terwijl hij verder zegt dat de regeering deze zaak moeilijk in Eerste of Tweede kamer zal kunnen verdedigen. En waardeerende de werkzaamheid van het hoofdbestuur Spreekt als hare meening uit, dat het niet wenschelijk is de bestuursorganen der broeder schap advies te doen uitbrengen over de per sonen der sollicitanten naar de betrekking van notaris, en Besluit het hoofdbestuur uit te noodigen zich nader tot Zijne Excellentie den minister van justitie te wenden, met het verzoek zich bij bet advies tot eene beoordeeling der standplaatsen temo gen beperken." Na deze beslissing verklaarde de voorzitter, dat hij de loopende zaken tot een volgende ver gadering zou gaande houden, doch dan van verdere leiding wenscht te worden ontslagen, en zich dan ook niet herkiesbaar zal stellen een besluit, dat hij onherroepelijk achtte, ook nadat de heer v. d. Stuit hem van meening bad trachten te doen veranderen en dit algemeen toejuiching verwierf. (U. D.) BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit is de commies der posterijen van de derde klasse H. Tjebbes uit 's lands dienst ontslagen. Aanstaanden Zaterdag verleent de minister van binnenlandsche zaken geen audiëntie. Benoeming notarissen. Zooals gemeld is, heeft de min. van justitie besloten, voor de vervulling van opengevallen notarisplaatsen eene lijst van sollicitanten voor een plaats te zenden aan de afd. van de broe derschap van candidaat-notarissen, waaronder de vacature ressorteert, met verzoek om inlich tingen omtrent die sollicitanten. Naar aanleiding daarvan had het hoofdbe stuur eene algemeene vergadering uitgeschreven, ter behandeling van een voorstel van het hoofd bestuur tot wijziging en aanvulling van het reglement naar aanleiding van de missive van den minister van justitie. Deze vergadering heeft Zondag te Utrecht plaats gehad in het gebouw v. K. en W., on der leiding van den voorzitter van het hoofd bestuur, mr M. W. F. Treub. Uit alle deel en des lands waren leden aanwezig. Ruim 1 uur opende de voorzitter de ver gadering met een welkomstgroet aan allen, waarbij hij uiteenzette de kracht van het ver- eenigingsleven. Op het doel der samenkomst komende, zeide spr., dat wat de min. heeft gedaan misschien velen zonderling toeschijnen, velen buitenge woon voorkomen zou. Voor spr. ligt er niets buitengewoons in. Ter verklaring hiervan zette hij de geschiedenis van 's ministers brief uiteen, betrekkelijk het vragen van inlichtingen om trent sollicitanten naar vaceerende notaris plaatsen informatiën omtrent plaatsen en sollicitaties. De minister toont daardoor de be wegingen van zijn tijd te kennen en ziet ook in ons eene vereeniging van mannen van ge lijke belangen, die eene wetenschap hebben, welke aan de zaak der benoemingen ten goede kan komen. Maar de minister heeft dat in zijn brief te kort gezegd, en uit het zien van zekere verslagen van de broederschap is het spreker gebleken, dat velen door die kortheid van den min. in een misverstand zijn gevallen, zich de zaak als een zaak van justitie hebben voorge steld. Om dit misverstand w eg te nemen, ont wikkelde spr. wat de min. wil, nl. dat, daar waar de Br. omtrent de te constateeren feiten hem kan dienen met hare wetenschap, zij hem dit niet zal ontbonden. De minister wil geen persoonlijke apprecia ties; daartoe zouden wij ook niet het recht hebben, zeide spr. Wat we wel mogen doen en van groot belang is, is dat wij den minis ter bijstaan met onze kennis, waar zelfs de beste minister anders moet afgaan op adviezen uit de 2e en 3e hand, waarvan veelal het ge volg is, dat bij, die de beste voorspraak beeft, den besten kruiwagen, het eerst gekruid wordt, wat in niemands belang kan zijn. Hierop een kort verslag gevende van de au diëntie hij den minister, en het daarop gevolgde adres en antwoord, deed spr. uitkomen, hoe het geven van goede inlichtingen niet anders kan zijn dan in 't ware belang der vereeniging en van het notariaat- Er volgde veel bespreking. De eerste spreker verweet het hoofdbestuur de zaak eigenmachtig behandeld te hebben, het beter achtende dat het uitgegaan ware van het vereenigingsleven, door den voorzitter daar even zoo fraai geschetst. Er werden tal van bezwaren ingediend. Nadat de voorzitter allen beantwoord had, openden zich opnieuw de sluizen der welspre kendheid. Met 83 tegen 79 stemmen werd aan genomen eene motie luidende: „De vergadering, Hoezeer op hoogen prijs stellende de wel willendheid van Zjjne Excellentie den minister tan justitie, waarvan diens missive van den ften Februari bljjk geeft, Agenten. Te 's GravenbageDs Gkbr. Bexixfante AmsterdamA. db La Mar Azn. UIT STAD EN PROVINCIE. Nu de polder vergadering en allerwege voor de deur staan, dient nog eens te worden ge wezen op de circulaire van Gedeputeerde staten dezer provincie dd. 18/25 April 1896 no 128, voorkomende in het Provinciaal Had no 32. Omdat de theorie, daarin verkondigd, zoo duister was, wendde zich het bestuur van den Generalen Prins Willem-polder tot het Gede puteerd college om nadere inlichtingen en ont ving het tot antwoord, „dat het algemeen re- gl^pent voor de polders of waterschappen geene volmachten meer kent, zoodat eene ver tegenwoordiging krachtens volmacht niet in overeenstemming met het reglement is." Met allen eerbied voor ons hoogst administra tief College in Zeeland kan ik mij zoo schrijft een onzer correspondenten met dat voor schrift niet vereenigen, omdat de wet voor mij hooger staat dan een besluit van Gedeputeerde Staten en het de wet is die mij toestaat mijne zaken door een behoorlijk gevolmachtigde te doen waarnemen. Zelfs komt het mij voor dat substitutie uit krachte van een authentieke acte niet mocht worden uitgesloten, indien zij is in behoorlijken vorm, zij het dan op zegel en geregistreerd, onderhandsch of notarieel; hoe solieder de waarborg des te beter, maar in ver bieden zie ik een verkorting der rechten van hen die in vreemde rijken of in onze koloniën verblijven en bjj authentieke acte een algemeen gevolmachtigde achterlaten. Volgens de beslis sing van GedeputeerdeStaten zou deze aan geen poldervergaderingen mogen deelnemen en een ander niet mogen aanwijzen om ia zijne plaats op te treden. Begrijpe wie het kan! den staat van uitgaven voor de wegen blijkt] dat in de laatste 24 jaren die uitgaven verdub beld zijn en aangezien de benoodigde grind voor de wegen van 135 steres op 200 is ge bracht en de wegen zich in zeer goeden staat bevinden, zoo komt het der gemeente billijk voor dat de ingelanden, die zelf zooveel belang hebben bij goede wegen, zoowel voor zichzelf als voor hunne pachters, in deze vermeerderde lasten deelen. Voorts werd, op voorstel van den heer Over man, besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, den cijns, die de gemeente aan den ambachtsheer van 's Gravenpolder verschuldigd is, af te koopen tegen den penning twintig. De kohieren van de hondenbelasting en van den hoofdelljken omslag werden vast gesteld, het laatste met een factor van 296/l00 Te Haamstede zijn Maandag door den burgemeester, namens den minister vanbuiten- landsche zaken, de medailles uitgereikt aan de bemanning der reddingboot Prinses Wilhelmina gestationeerd te Barghsluis, haar toegekend door de Engelsche regeering voor de met levensge vaar geredde equipage van het gestrande s.s. Baidar op 29 Nov. 1897. De reddmgschipper Jac. v. d. Klooster ont ving een gouden en de overige bemanning. Cornelis Marines en Nelis v. d. Klooster en Hendrik Speelman, ieder een zilveren medaille Bij kon. besluit is, zooals wij Dinsdag avond nog in onze gemeente bekend maak ten, de heer mr J. P. F. van der Mieden van Opmeer, op zijn verzoek, eervol ontslagen als schoolopziener in het arrondissement Mid delburg. Met 1 April worden verplaatst de com mies der telegraphie 2e kl. J. L. Storm van Amsterdam naar Vlissingen en de commies 3e kl. J. A. D. G. Correljé van Vlissingen naar Amsterdam. Verder wordt met 16 April verplaatst de klerk der posterijen en telegra phie 2e kl. P. J. Weber naar T hol en, en met 1 Mei de klerken der posterijen en tele graphie 2e kl. C. J. C. Venema van Ter neu zen naar Ede en C. A. J. Lijbaart van Ede naar Terneuzen. Bij de te Vlissingen gehouden ver kiezing voor een lid der Kamer van koop handel en fabrieken is gekozen de heer H. Loois met 52 van de 62 uitgebrachte stemmen. Op den heer A. E. Dudok van Heel waren er 7 uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 172. Het nabij onze kust liggende lichtschip van de Ruitingen werd zoo schrijft men ons uit Vlissingen sedert de laatste stor men van zijn station vermist. Men vreesde dat het op de Vlaamsche banken gestrand was Uit Dover wordt echter bericht, dat het te Duinkerken is binnengesleept. Aangezien het aantal kinderen op de open bare lagere school te Zout elan de steeds toe nemende is, werd Dinsdag j.l. door den raad besloten het onderwijzend personeel te vermeer deren en eene oproeping te doen voor onder wijzeres. Tot verloskundige te O o s t- en West- Souburg is benoemd mej. J. de Jonge, van Goes. De raad van 'sGravenpolder besloot Maandag aan de waterschappen 's Gravenpo Middel- en Ooster-Zwake het verzoek te rich ten hunne bijdragen aan de gemeente voor afkoop tollen en onderhoud wegen te verhoogen. De ingelanden van bedoelde waterschappen betalen thans 35 cent per bunder; aangezien uit een door het gemeentebestuur overgeleg- HET T00NEEL. Daar waren vier vroolijke jongens Vier vrienden in lust en in nood; Zij sprongen zoo vroolijk de wereld in En toen kwamen drie vrouwen in het spel en verstoorden de vriendschap, de rust, de ge zelligheid, die onder het viertal heerschten. Spoedig bleek dan ook de waarheid van het woord, door een hunner gesproken: „Men kan beter met zijn vieren boezemvrienden zijn, dan Zoo gaat het in de wereld. Of het altijd aan de vrouwea ligt? Wij zijn te galant om dit te beweren. Eu het zou ook niet rechtvaardig zijn. Men mag, men kan toch niet eischen, dat terwijl vier jongelui die jaren met elkaar omgingen, die elkander van a tot z kennen, en aan eikaars eigenaardigheden gewend zijn om zoo te zeggen, de wereld doorspringen, drie elkaar geheel vreemde vrouwen van ver schillenden stand zich ook op eens naar elkaar zullen schikken. aan den anderen kant is het toch een niet te loochenen feit, dat mannen gemakkelijker dan vrouwen met elkaar omgaan, niet zoo spoedig over kleinigheden elkaar in het haar vliegen, en, krijgen zij over het een of ander geschil, dit ook spoediger uit de wereld helpen en vergeten. Ludwig Fulda schetste die contrasten dan ook in zijne Boezemvrienden zoo juist, zoo na tuurlijk, dat het grootste compliment aan zijn adres wel was de verzekering, van meer dan een zijde Dinsdagavond gehoord, dat alles zoo waar was, wat hij schetste. Het waren recht fideele snuiters, die vier vriendenzij aten en dronken zoo gezelligen zij hadden elkaar zoo beloofd niet te trouwen Maar drie ervan werden hun gelofte ontrouw en stapten in het bootje. Van hun huwelijks- reisjes teruggekeerd, houden zij réunie bij den rijken, eenig ongehuwden vriend, maar bij die gelegenheid kragen de vrouwen hevige rnzie over een opmerking, door een barer geuit, en door een ander wêer overgebracht aan de betrokken derde, nl. dat deze heur haar verft. Nu, zulk een vrouwelijk hatelijkheidje, en dat nog wel tegenover een natuurkind als Toni Leitenberger, was meer dan voldoende om beroering te weeg te brengen. Het werkte als een lont in een vat buskruit. En het lag wel voor de hand dat de mannen daarin zou den worden betrokken. Zij moesten hunne re spectieve vrouwen zien te bewegen de nietige kwestie uit de voeten te helpen Hoe dat gaat, laat zich hegrijpen. Wie als man in een vrouwen-geschil zich mengt, weet wel waar hij begint, maar niet hoe het einde zal zijn het is trouwens ook niet te voorzien. Tranen en zenuwen beginnen dan hun^- vloed te doen gelden en het einde waü^ ook hierbij dat de mannen over de vrou ruzie kregen en van elkaar wegliepen. De rijke, ongetrouwde vriend, na eerst dit spel rustig te hebben aangezien, geraakt ook in moeilijkheidzijne vrienden sparen hem ook geen verwijten, al rooken zij met het meeste welgevallen zijne sigaren en al drinken zij met smaak zijn hier op. Maar, wij zeiden het reeds, zulke booze buien duren onder mannen niet lang; de vrienden keeren bij hem terug, gaan in zijn tuin zich weer te goed doen aan zijne kostelijke - 3 variatie op een bekend vers. gaven, met het vaste besluit de gezellige avondjes bij hem opnieuw voort te zetteneens in de week zullen zij weer een bieravondje houden en hunne vrouwen thuis laten. De ongetrouwde heeft daarnaar echter nu geen ooren meer. Bij hem is ook de liefde ontwaakt, en wel voor eon eenvoudig meisje, dat bij hem als stenografiste in dienst is, een meisje met een mannelijk karakter, dat zelf standig zich toont, ernstig en degelijk. In die liefde is hij versterkt door het gevoe' van eenzaamheid, dat hem beving, toen zijne vrienden hem alleen lieten, nu zijn huisknecht en zijne keukenmeid met elkaar gaan trouwen De aardige stenografiste, met wie hij in 't huwelijk wil treden, en die hij steeds, als com pliment tevens aan haar kloekheid, „mijnheer", noemt, neemt zijn hand aan, doch stelt op den voorgrond dat, al moge zij een manneljj- ken geest hebben, zij het schoone, het vrou welijke in de vrouw nooit verloochend heeft en ook voortaan niet verloochenen zal. De vrienden kijken wel eenigszins op hun neus, dat het door hen zoo aardig ontworpen plannetje in duigen valt, maar zij weten niet beter te doen dan zich er in te schikken. De een verzet zich over het geval door nog eens een flink „biertje te verschalken." Wie dit overzicht leest, zal daarvan in de verste verte niet. den indruk krijgen, dien het stuk maakte, Dinsdag avond door Het Neder- landsch Tooneel in onzen schouwburg gegeven. Bij het neerschrijven daarvan beseften wij dit ten volle, omdat telkens en telkens weer honderderlei trekjes voor ons verlevendigden het genot, dat wij en allen, die er waren, heb ben gesmaakt. Want juist in de details schuilt de groote waarde van Fulda's blijspel. De dialoog is zoo natuurlijk; toestanden en personen zijn zoo juist, zoo naar het leven geschetst Wat men in Duitsche stukken zoo zelden yindt: geest en losheid, daarvan vloeit Boezem vrienden over. Voegt daarbij dat daarin geen ongepaste aaruigueuen vulukoidpd, dan kan men begrijpen hoe aangenaam de avond is geweest, Dinsdag in onzen schouwburg doorgebracht. Herhaaldelijk hebben wij moeten wijzen op het feit dat gunstige recencies over stukken, in Amsterdam opgevoerd, door Hollandsche bladen gegeven, al te veel lof verkondigden maar ditmaal mogen wij boekstaven, dat in deze de werkelijkheid de verwachting, door dié be oordeeling opgewekt, nog overtrof. Wij hebben dan ook zelden of ooit in onzen schouwburg zulke spontane uitingen van in genomenheid waargenomen als Dinsdag avond. Voortdurend werd er ongedwongen hartelijk gelachenen aan toejuichingen was geen gebrek. Reeds dadelijk hij het opgaan van het scherm, bij den aanvang, werd men bekoord door de zeldzaam artistieke wijze, waarop het tooneel was ingericht. Het maakte een hoogst aangenamen indruk. Het spel was bovendien eenigallen wed ijverden in natuurlijkheid en losheid. Afzon derlijk behoeven wij niet een te noemen het was een zeldzaam goed geheel. Maar wij mo gen hier zeker wel even opmerken, dat wij dit ensemble voornamelijk te danken hebben aan den heer L. H. Chrispijn, dien wij weêr met ge noegen hier terug zagen, nn in de nieuwe om geving, waarin hij zoo goed op zijn plaats blijkt te zijn. Jammer dat er in den schouwburg zooveel leege plaatsen waren; jammer in de eerBte plaats, omdat het geen aanmoediging is om Het Nederlandsch Tooneel nog meermalen te laten optreden; en in de tweede plaat» voor hen die de gelegenheid lieten voorbijgaan een der aardigste, een der beste voorstellingen te aanschouwen, die wij in dit seizoen hebben gehad. Verschillende Berichten. Mr P. J. Troelstra deelt in De Sociaal democraat mede, dat een vermogend belang stellende in de zaak-Hogerhuis op zich heelt genomen den overtocht van Panlus van Dijk uit Amerika te betalen. In den loop der week zal de hiervoor benoodigde som voor dat doel worden gedeponeerd, opdat Van Dijk de zeker heid hebbe, indien hij mr Troelstra aanklaagt, het ticket 2e klasse en bij aankomst alhier zijne f 3.75 per werkdag te zullen ontvangen. HH. MM. de Koninginnen woonden Dios. dagavond van den aanvang af tot ongeveer tien uur de voorstelling in den Haagsehen schouwburg bij, gegeven door leerlingen en oud-leerlingen der Tooneelschool. Het onderzoek der politie moet aan het licht gebracht hebben, dat de brand in de Rem- brandtstraat te Rotterdam in geenerlei verband staat met den kort daarvoor plaats gehad hebbenden twist tusschen de over leden juffrouw en een man. Aldaar geraakte Zondag een driejarig jongentje in de Katendrechtsche haven en verdronk. Te Rotterdam is van het vaartuig van den beurtschipper op Onde Tonge een half anker bessenjenever ontvreemd. Maandag is te Barneveld een tweejarig kind van een arbeider in een pot met kokend water gevallen. Het brandde zich zoo hevig, dat het Dinsdag aan de gevolgen overleden is. Dinsdag ia den vroegen ochtend is in De Purmer, onder Monnikendam, een groote boerderij in de ascb gelegd. Te Okse, gemeente Diepenveen, is Maandag middag een hofstede met al wat er in was, ook de levende have, een prooi der vlammen geworden. Een beambte ter secretarie te Made (N.-B.), die sedert eenigen tijd voortvlnchtig was, is Zondagnacht in zyne woonplaats, waar hij in stilte een bezoek bracht, gearresteerd. De Fransche administratie staat voor een gek geval. Zij had een proces wegens contract breuk ingesteld, en dit gewonnen. De rechter veroordeelde de schuldige tot 15.000 francs boete en van de kosten. Dit geld werd behoorlijk voor den staat in ontvangst genomen. Maar nu is er geen enkele wet welke de ad ministratie toestaat haar aandeel in de gerechts kosten en haar advocaat te betalen. Het schijnt dat een speciale wet noodig zal zijn, om daartoe te komen. In het Parijsche Vaudeville-theatre ontf stond tijdens de voorstelling een kleine paniek, daar men een brandlucht opmerkte. Een ge deelte der toeschouwers en der figuranten vluchtte, maar Réjane bewaarde baar kalmte. Zij trad naar voren en riep het publiek toe, dat alleen de electrische geleiding in ongereed© was en zon worden afgesneden. Zij nam plaats op het souffleurs-hokje en riep lachende„Als gij uw plaatsen weer hebt ingenomen „nous continuerons et nous tdcherons d'avoir du talent Dat hielp. De in ons vorig nummer vermelde zes- vouuige mooru te nassanures was net wem van een man, die reeds verscheidene misdaden pleegde, maar bij gebrek aan bewijzen moest worden vrijgesproken. Nu zijn jongste misdaad niet te loochenen viel, heeft hij ook de andere bekend. De groote moord had plaats ten hnize van zekeren Lebion. De moordenaar Gailland, een 27-jarig man, loste eerst een schot op Lebion, die terstond dood ter aarde stortte zijn vrouw vluchtte, maar ook zij werd door een schot Cailland drong vervolgens het huis binnen en doodde drie kinderen. Bij het doorzoeken der kamer vond hR nog een 71-jarige, verlamde vrouw in haar stoel zitten. Hij laadde toen zijn geweer nogmaals, en doodde ook het ondje. De eigenlijke drijfveer schijnt nog niet bekend. Bij de manoeuvres van het gemobiliseerde Fransche noordereskader heeft de kruiser Friant de volzee torpedoboot Ariel aangevaren en zwaar beschadigd. Het schip zonk spoedig. Gelukkig werden alle opvarenden gered. In Luxemburg doet zich een eigenaardige kwestie voor. Een R. K. geestelijke had van den preekstoel tegen een lid zijner kudde ge waarschuwd, en daarbij feiten medegedeeld, welke hem uit de biecht van de betrokken vrouw bekend waren. De justitie kreeg ken nis van deze zaak en de pastoor werd vervolgd wegens schending van ambtsgeheim. De rechter legde hem 14 dagen gevangenisstraf en 200 francs boete op, alles voorwaardelijk. De man stelde hooger beroep in, maar nog voor dit behandeld werd, deelde het officieele kerkelijke blad mede, dat de geestelijke rechters de zaak hadden onderzocht en hadden verklaard dat de man schuldig was aan een zeer laakbare on voorzichtigheid en een werkelijke inbreuk op het ambtsgeheim. Velen zien in deze openbaarmaking een pressie op den rechter, die de zaak iü hooger beroep moet behandelen. De Duitsche stoomboot Pallos van Dront» heim naar Antwerpen is in de Oostzee vergaan. De bemanning is gered en te Stavanger geland. Keizer Wilhelm en de keizerin zijn te Homburg aangekomen, Bij al haar finantieele moeilijkheden staat de Grieksche regeering den laatsten tijd nog voor kwade trouw van ambtenaren. Zoo heeft nu weer een ambtenaar uitbetaalde coupons gestolen en opnieuw in omloop gebracht. Als een bewijs van de „patriotische" stemming in Amerika kan dienen, dat men daar verzamelingen van uniform knoopen aan legt. Elk regiment der militie heeft zijn eigen model en in vele regimenten verschillen de knoopen nog naar de stad. Er is dus ver scheidenheid genoeg. De Congospoorweg bracht in Februari 475.000 frs op.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1