MIDDELBUKGSCHE COIBAYT. N°. 72. 141® Jaargang. 1898. Zaterdag- 26 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 25 Maart 8 u. vm. 34 gr. 12 u 37 gr., av. 4 u.35 gr. F. Verw. tam. kr. N. O. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 oent. Roolames 40 cent per regolj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gkbb. Belinfakte ta Amsterdam A. de La Mas Azm. Middelburg 2li Maart. VACANTIE EN HUISWERK. Onze lezers herinneren zich zeker nog wel de klachten, door eenige beeren te 's Graven hage ingebracht over den duur en de tijdper ken der vacanties aan de Hoogere burgerscholen en de Gymnasia aldaar. Na over die klachten curatoren van het Gymnasium en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te hebben geraad pleegd, hebben thans burg. en weth., opgrond van de uitvoerige adviezen dier colleges, in overeenstemming met de commissie van bij stand in het gemeenteonderwijs, aan den ge meenteraad medegedeeld, dat de bestaande verordening niet toelaat de vacantie van de leerlingen te doen aanvangen vóór omstreeks half Juli wat de Hoogere Burgerscholen be treft, en dat zij het geraden achten af te wach ten, hoe nu dit jaar de plaatselijke commissie den tijd voor de toelatings-examens zal vast stellen, terwijl zij inmiddels voorstellen aan de adressanten te kennen te geven, dat er geen termen bestaan om den duur der vacantiën aan het Gymnasium en aan de Hoogere Burger scholen, zooals die bij de betrekkelijke veror deningen zijn geregeld, te verkorten. Het trok de aandacht van B. en W., dat de adressanten zich niet alleen tot den raad, maar ook tot den minister van binnenlandsche zaken hebben gewend, met verzoek om hulp, wat de Rijks hoogere burgerscholen betreft. Als zij daarbij letten op wat in het adres is opge schreven omtrent overmatigen arbeid in zenuw achtige spanning en omtrent het verlies van gezondheid en levenslust, dan is, volgens hen, grond voor de meening, dat adressanten wel licht ten onrechte in de vacantieregeling zoe ken, wat meer met het programma en den omvang der leerstof, inzonderheid bij de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus in verband zou kunnen staan. Een schaduwzijde van het middelbaar onderwijs wordt door de directeuren der beide te 's Hage gevestigde hoogere burger scholen genoemd, dat vele jongelieden op de middelbare scholen plaats nemen, wier vermo gens niet zoo ver reiken, dat zij dat onderwijs zonder al te groote inspanning kunnen volgen, maar wie de ijzeren wet der noodzakelijkheid daartoe dwingt. In de antwoorden van curatoren van hei Gymnasium en van de plaatselijke commiBBie voor het middelbaar onderwijs aan burg. en weth. komen eenige meldenswaardige beschou wingen voor ten opzichte van het adres der Haagsche heeren omtrent de hoeveelheid huis werk, beschouwingen die wel is waar uit sluitend Den Haag betreffen, maar toch allicht ook elders overweging verdienen. Hieromtrent wordt door de bestuurders van het gymnasium en van de beide hoogere burger scholen voor jongens opgemerkt, dat de meening, als zouden de jongens met huiswerk worden overladen, onjuist is. Wat de hoogere burgerscholen betreft, een nauwkeurig onderzoek op die met 5-jarigen cursus tijdens den cursus 1895/96 toonde aan, dat de groote meerderheid der ouders van oordeel was, dat het huiswerk in geenen deele te veel of te zwaar werd geacht. Door beide directeuren wordt op den voor grond gesteld, dat krachtige medewerking van het gezin onmisbaar is, wil de school hare taak behoorlijk volbrengen. De leeraren doen hun best, de leerlingen te doordringen van hel besef, dat zij op de middelbare school zelfstan diger moeten zijn dan op de lagere schooldat zij het huiswerk, dat eene geheele of halve week vooraf wordt opgegeven, regelmatig over de avonden moeten verdeelen, omdat, zonder het overleg, zij den eenen avond zeer weinig, den anderen avond zeer veel te doen hebben. Maar nu rust op het huisgezin de taak den knaap vooral in den aanvang de noodige leiding te geven en hem in de gelegenheid te stellen geregeld te arbeiden. Bereiden de ouders hem geen gezellig tehuis, bemoeielijken zij, door huiselijke gewoonten, zelf de vervulling van zijn taak, trachten zij niet eenige leiding en beperking te geven aan zijne vermaken, dan valt zulk een leerling het huiswerk wel eens zwaar en is hij met zijne ouders licht geneigd de schuld te zoeken daar, waar zij niet te vinden is. Zeer leerzaam ten aanzien van het verband tusschen huiswerk en vacantie is het rapport van wijlen dr Rutgers. Hij doet uitkomen, dat adressanten in dwaling verkeeren, wanneer zij meenen, dat in ieder schooljaar eene bepaalde hoeveelheid leerstof moet worden verwerkt. Ook wat het huiswerk betreft, zegt de rec tor, verkeeren de adressanten in dwaling. Huis werk dient niet om de leerlingen meer leerstof te doen verwerken, maar wordt vooral opge geven, om d» leerlingen zelfstandig te leeren werken. De hoeveelheid daarvan hangt niet af van de hoeveelheid leerstof, die wordt be handeld. De slotsom van beide overwegingen is de volgende: verlenging van den schooltijd zou leiden tot verlenging van den duur der inspan ning op school en van den duur der inspanning thuis; ontspanning zou daardoor in geen van beide opzichten worden verkregen. De vraag, of het huiswerk tot overspanning aanleiding kan geven, wordt door de direc teuren der beide Hoogere burgerscholen in ver band gebracht met de zeden en gewoonten van de Haagsche ingezetenen. Zij noemen vier oor zaken, die invloed kunnen hebben op de ver deeling van den tijd aan het huiswerk te be steden, dat gewoonlijk geruimen tijd vooruit bekend is, oorzaken die aan de vorderingen van de leerlingen ernstig in den weg kunnen staan. Deze oorzaken zijnde gewoonte van laat te middagmalen, waardoor de avonden steeds korter wordende gewoonte van veel uitgaan, waardoor de gedachten van den leer ling zich vestigen op zaken, die hém te veel afleiden de gewoonte van laat opstaan, en eindelijk de sport, die, hoe nuttig ook, beden kelijk wordt, wanneer zij ontaardt in wedstrij den, die van de ontwikkeling van het lichaam meer eischen dan voor de ontwikkeling van den geest wenschelijk is. BESOEMIX GEN MZ. Bij kon. besluit is bepaald, dat de aan den adelborst 1ste kl. F. fl. Staverman verleende vergunning tot het waarnemen van eene be trekking buiten het zeewezen, onder stilstand van non-aetiviteitstraktement en zonder op klimming in de ranglijst, op verzoek van dien officier, zal eindigen met 1 Mei a. s. UIT STAD EK PROVINCIE. Door burg en weth. zijn, in verband met den brand op de Yarkensmarkt alhier, twee premiën toegekendde eerste aan het perso neel van spuit C ad f 50 en de tweede aan dat van spuit A ad 30. De assurantie-maatschappij tegen brandschade de Nederlanden te 's Gravenhage schonk ter zelfder zake aan de brandweer eene premie van f 20. Volgens bericht uit VI is sing en is het pantserdekschip Zeeland van de werf De Schelde naar de binnenhaven gebracht. Het zal eerst daags proefstoomen. Tengevolge van zeer zwaar stormweer, kwam de nachtboot Koningin Wilhelmina he den eerst te kwart voor zeven te VI ia sin gen aan. Mail en passagiers vertrokken per extra trein van 6.53 en 7.47 uur. De Harwich boot passeerde te kwart voor acht uur. Woensdag behandelde de dijksraad voor de waterkeering van het calamiteuze water schap Ellewoutsdijk-Borssele de begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1898/99. Deze werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een gelijk bedrag van f 51.576.52. Het dijkgeschot werd voor Ellewontsdijk vastgesteld op f 22.188.87 en voor Borssele op f 27.536.64. Voor geldbelegging raamde de dijkraad f 12.250. Onder de ingekomen stukken behoorde een bericht van Ged. Staten, dat het dijkraadbesluit tot verhooging van het presentiegeld der leden van den dijkraad niet kon worden goedgekeurd. Persoonlijke dienstplicht. Daartoe uitgenoodigd door de afdeelingen Zeeland van den Antidiemtvervangingsbond, de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht en de arbeiderskiesvereeniging Ontwikkeling trad Donderdagavond in de Groote Schuttershof- zaal alhier als spreker op de heer J. H. Rovers van Amsterdam, met het onderwerp„De verdedigbaarheid van ons vaderland en de per soonlijke dienstplicht." De heer Herm. Snijders opende de samen komst, die, een uitzondering op vele, dooreen talrijk publiek werd bijgewoond, waaronder ook eenige dames, en leidde den spreker bij zijn Deze begon met een overzicht te geven van de veranderingen, die door het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie worden voorgesteld. Daarbij besprak de heer Rovers ook de ontheffing, voor geestelijken enz. voorgesteld. Z. i. was die ontheffing alleszins billijk op grond van de, naar zijne meening, gewettigde gemoedsbezwaren van velen, vooral van de katholieken. De spreker verklaarde met het ontwerp zeer ingenomen te zijn en bracht hulde aan de ministers van oorlog, marine en van binnen landsche zaken en de gansche regeering voor het echt humane en vrijzinnige standpunt, door Vervolgens kwam de spreker tot zijne eigen lijke voordracht, om in de eerste plaats aan te toonen, dat de verdedigbaarheid van ons vader land mogelijk is, zelfs tegen een machtigen nabuur als Frankrijk of Dtiitschland. Herinnerende aan de leer van Malthus en de stelling van Darwin, dat strijd noodzakelijk is overal en altijd, wees spreker erop dat men dit zelfs kan waarnemen in het planten- en dierenrijk, zoo in liet verleden als in het heden. Maar ook in de toekomst zal dat zoo zijn, om dat er meer wordt voortgebracht dan er be hoefte en plaats is op den aardbol en in de maatschappij. Dat kan men bemerken op allerlei gebied, terwijl in dien strijd overwinnaar zal zijn de gelukkige, de gezonde, de krachtige, de sterke, doch niet de meerderheid. Met voorbeelden uit de wereldgeschiedenis, van de oudheid tot den huidigen dag, bewees de heer Rovers de juistheid van deze conclusie. Verschillende voorbeelden puttende uit de geschiedenis van het buitenland, kwam de heer Rovers ook op den strijd der Nederlanden tegen het reusachtige Spanje, en op dien van de Hol- landsche Afrikaanders tegen de Engelschen. De voor Nederland glorievolle 16e en 17e eeuw, met hut helden en heervoerders, met hun admiralen en met krachtig nationaal leven, zijn voorbij. Waar is al dat heerlijke gebleven Het heerlijke was gekomen door strijd tegen den bodem, tegen de zee, in het kort door aanhoudende worsteling tegen de elementen. De Nederlanders behoorden tot het meest strijd lustige volk van Europa, altijd gereed om zijne rechten en vrijheden te verdedigen. Door gebrek aan strijd, door gedwongen rust is dat heerlijke heengegaan. De Nederlanders zijn als 't ware ingeslapen en ontzenuwd en zijn voor het meerendeel gaan gelooven aan hunne onmacht. Door woelingen, worsteling en strijd zijn de Nederlanders machtig geworden, door gebrek daaraan zijn zij gaan teren op den roem hunner voorvaderen. Wij zijn geworden veel kennend, maar weinig kunnend volk. Daarin verbetering brengen kan de persoonlijke dienstplicht, gevolgd door een behoorlijke or ganisatie onzer strijdkrachten. De persoonlijke dienstplicht is uit een maat schappelijk en een staatkundig oogpunt gewenscht om velerlei en gewichtige redenen. Zij zal onze nationale kracht verhoogen zij zal bij onze meergegoeden het bewustzijn wekken van hunue dure verplichtingen tegenover den staatzij zal een allerheilzaamsten invoed uitoefenen op de lichamelijke vorming en geestelijke opvoe dingen onzer kinderen. Deze stellingen, door spreker vooropgesteld, werden door hem ach tereenvolgens door voorbeelden toegelicht. Tenslotte stelde despreker nog in het licht, dat door den persoonlijken dienstplicht de reor- ganistatie van het leger op een min kostbaren weg kan plaats hebben. Een luid applaus gaf den spreker het bewijs, dat zijn boeiende voordracht zeer in den smaak zijner hoorders was gevallen. De heer Herm. Snijders bracht dien dank nog onder woorden, om daarna de volgende motie voor te stellen De openbare vergadering, bijeengeroepen door de afdeelingen Zeeland van den Antidienst- vervcmgingsbond, de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht en de arbeiderskies vereeniging Ontwikkeling te Middelburg, spreekt het vertrouwen uit, dat de volksvertegenwoor diging krachtig zal medewerken met de regee ring om de wetten tot invoering van den onvervreemdbaren persoonlijken dienstplicht en tot reorganisatie der levende strijdkrachten ten spoedigste tot stand te brengen." Alvorens deze motie in behandeling te bren gen, werd gelegenheid geopend om met den spreker in debat te treden. Daarvan maakten een drietal personen gebruik. De eerste verklaarde, als lid der arbeiders kiesvereeniging, een protest te willen laten hooren tegen het voorgestelde wetsontwerp, dat hij alleen in het belang der meergegoeden acht voorgedragen. Hij noemde het ontwerp hoogst onrechtvaardig, vooral omdat de vrijstelling van kostwinners zoo weinig ruimte laat, terwijl hij ook in het algemeen de sociale rechtvaardig heid niot voldoende vond in toepassing gebracht. Deze spreker achtte ook afschaffing dei- plaatsvervanging niet goed, wijl bij behoud ervan de arme nog een aardig sommetje ver dienen kan, door als remplacant in dienst te gaan. Hij zou het dan ook heel wat beter hebben geacht, indien de regeering, in plaats van dit ontwerp in te dienen, getoond had iets te wil len doen voor het volk, bijv. doqr middelen te beramen tot opheffing der werkloosheid door het droogmaken van de Zuiderzee of op andere wijze. Een tweede spreker ging in menigerlei op zicht met den heer Rovers medealleen had hij bezwaar tegen de voorgestelde ontheffingen aan geesteljjken, ordebroeders enz. Hij achtte bet niet billijk dezen wel vrij te stellen en andere gemoedsbezwaai den te verplichten tot de per soonlijke vervulling van een plicht, waartegen hun geweten zich verzet. Een derde spreker verklaarde zeer ingeno men te zijn met den persoonlijken dienstplicht. Ilij was van oordeel dat, doordien de zonen van de meergegoeden, van de meer invloed rijken in het leger komen zullen, de kazernes beter zullen worden, de gelegenheid om recht te verkrijgen, waar dit noodig is, zal verbeteren en bij de behandeling der militairen de billijkheid meer zal worden betracht. Nadat de heer Rovers deze debatters geant woord had, werd de straks genoemde motie door de overgroote meerderheid der aanwezigen wet applaus aangenomen. ONDERWIJS. Bij het gehouden toelatingsexamen voor de le klasse der rijks-normaallessen te Goes zijn van de 21 candidaten geslaagd de mannelijke leerlingen J. van Oosten van Goes, A. W. E. A. A. Francoys van Ierseke, L. van Koeveringo van Kapelle, W. Vleugel van Oud Sabbinge, L. J. Allaard van Baarland, G. W. de Jonge en S. Verlare, beiden van Kruiningen de vrouwelijke leerlingenA. J. Jeronimus, T. J. Arnoldi, A. Goedbloed, M. v. SpraDg, P. A. v. d. Weert en P. Pou'us, allen van Goes, II. v. d. Swaluw van Heinkenszand, E. G, Krnijs Voorberge van 's Gravenpolder. RECHTSZAKEN. Arrondissemcnts-Rcchtbank ta Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens: diefstalA. J. M., 27 j., boerenknecht, 's Heer Arendskerke, thans alhier in hechtenis, tot 3 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis huisvredebreuk: P. H., 52 j., koopman, ge domicilieerd te Bergen op Zoom, tot 1 m., en A. de S., 30 j., zonder beroep, Zuiddorpe, en G. P., 34 j., werkman, Domburg, beiden tot 14 d. gev.-straf; en mishandeling de le bovendien mishandeling van een ambtenaarA. V., 20 j., en Th. V., 19 j., werklieden, Wemelilinge, de le tot f 5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot 14 d. gev.-straf. Ontslagen van rechtsvervolging J. M 15 j., visscher, ArnemuitleD, beklaagd van diefstal. VrijgesprokenF. d. P., 29 j., arbeider, 's-Heer Arendskerke, thans alhier in hechtenis, en C. v. d. K., 14 j., visscher Arnemuiden, beiden beklaagd van diefstal, de le met last tot invrijheidstelling. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is Donderdag in hooger beroep, ingesteld door het openbaar ministerie, behandeld de bekende zaak van het duel onder Wassenaar tusschen de heeren Van O. en S. Laatstgenoemde verscheen persoonlijk en hield zich aan zijn vroegere verklaringen. De advocaat-generaal oordeelde dat de rechtbank beklaagden te zacht had be handeld en als een soort beginsel-quaestie willende uitmaken, dat het duel door de publieke opinie veroordeeld, zooveel mogelijk moet wor den uitgeroeid, eischte hij onderscheidenlijk twee maanden en een maand gevangenisstraf LETTEREN EN KUNST. Kes geeft thans met zijn orkest concerten te Moskou, nij behaalde daar een groot succes. Op de repetities werd hij stormachtig geap plaudisseerd en na het concert onmiddellijk voor een 3e concert, een uitvoering in het kei zerlijk conservatorium van Paradies und Pert, uitgenoodigd. Hij heeft dit aangenomen en zal dus nog een week langer in Rusland vertoeven. Over de viering van het Ibsenfeest te Christiania schrijft men aan het N. v. d. D. „De geheele stad was versierd als voor een „Grondwetsfeest". Reeds vroeg stroomden de menschen voorbij de woning van den dichter, en den geheelen voormiddag wisselden daar gelukwenschende deputaties en particulieren elkaar af. Een deputatie van het Storting opende de rij. Reeds 's morgens om 7 nnr be gonnen de telegrammen uit alle landen van Europa, ja uit Amerika en Australië, te komen. Ook kwamen ontelbare brieven. „De dichter, die den dag verder stil thuis bij zijn familie doorbracht, had des avonds nog niet meer dan de telegrammen kunnen openen". De jongst verschenen afl. 1 van deel XV der 2e serie van het Tijdschrift van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig-Genoot schap bevatDer Wardani auf Amboina und seine angeblichen Ausbrüchevon Arthur Wich- mann in Utrecht (met kaartje in den tekst); De Poelau Toedjoeh in het zuidelijk gedeelte der Chineesche Zee, door A. L. van Hasselt en H. J. E. F. Schwartz (met illustraties en kaart) De opsporing van het Lindoe-meer op Celebes, door Alb. C. Kruyt; De Geologie van het Posao-meer naar R. Fennema. Verder mededeelingen, litteratuur euaardrijks kundig nieuws. Verschillende Berichten. Den 14en Mei zal in den Haag een con gres worden gehouden tegen mishandelen van dieren. Er zal o. a. worden gesproken over het dooden van huiazoogdicren en slachtvee eu over het gebruiken van honden als trekdieren enz. Zeer lofwaardig. Ontegenzeggelijk, maar over het mishandelen van menschen komt niets voor op het programma. Misschien echter zal een der sprekers wel gelegenheid vinden om een woord te zeggen over de gruwzame mis handeling van'den veroordeelden Franschman, Dreyfus. Wij bedoelen niet zijn veroordeeling. Al namen wij aan dat zijn vonnis rechtvaardig is en bij de behandeling zijner zaak geen wet- schennis heeft plaats gehad, dan vragen wij toch of in den nieuweren tijd éen voorbeeld is te vinden van de geraffineerde wreedheid, waar mede deze man in zijne gevangenschap wordt behandeld ArnhCt Het verlof van den off. van gez. 2e kl. L. H. Dominicus van den Bossche, van het O.-I. leger, dat in Mei eindigt, is met zes maan den verlengd. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond ■n gemeente-ambtenaren is den minister van binnenlandsche zaken verzocht te willen bevor deren, dat aan de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secretarie, zoo voor hen zeiven als voor hunne na te laten betrekkingen, van rijkswege pensioen worde verzekerd. - In verband met zijn bekend vertrok naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ver zoekt de heer prof. J. Ritzema Bos, directeur van het phytopathologisch laboratorium Willie Commelin Scholten te Amsterdam, ons te melden dat aanvragen om inlichtingen betreffende plantenziekten en schadelijke dieren tot nader aankondiging niet kunnen worden beantwoord. - De socialist Luitjens, uit Arnhem, zou te Leeuwarden spreken naar aanleiding van de Commune van Parijs. Hij kon echtor onver richter zake terugkeeren, daar niemand opge komen was om naar hem te luisteren. Zoo iets, zeide hij, was hem nog niet eerder overkomeD. Als men nu weet zegt de Leeuw. Ct., dat aldaar voor eenige jaren een bloeiende afdeeling van de sociale partij bestond, dan blijkt het duide lijk, dat het socialisme daar geen wortel heeft - Het postkantoor te Rotterdam, sedert 1875 in dienst gesteld, is door den Rijksbouw meester wegens verzakking afgekeurd. Reeds dit jaar zal begonnen worden met afbreken. Te Rotterdam is van het Oostender vis- schersvaartuig Henridat in de Parkkade lag, een 23jarig visscher overboord geslagen en verdronken. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag van wijlen koning Willem III wérden indertijd te Schiedam gelden ingezameld om ter herin nering daaraan een big vend aandenken op te richten. De keus viel op een fontein. Do ingekomen gelden waren daarvoor echter niet voldoende en zij werden toen op despaarbank geplaatst. Thans is dat bedrag zoodanig aan gegroeid, dat men met de oprichting dier fon tein in de Plantage een begin heeft kunnen maken en de commissie, die er voor werkzaam is, heeft het voornemen haar op 31 Aug., den verjaardag der Koningin, aan de gemeente in eigendom over te dragen. Aan de Keizersgracht te Amsterdam viel Woensdag morgen een schilder van zijn ladder op een marmeren vloer en werd zoodanig ge kneusd, dat hij eenige uren later overleed. Te Utrecht sneed een milicien-kok def infanterie zich, terwijl hij aan 't spek snjjden was, drie zijner vingers nagenoeg af. Te Hengelo kregen Dinsdag 11. twee rei zende kooplieden twist, waarvan een vrouw de aanleidende oorzaak was. De een ging den ander met een broodmes te lijf, waarop do aangevallene zich verdedigde met een stoel. Daarmede werden den aanvaller zoodanige hoofdwonden toegebracht, dat zijn opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Te Groningen zal eerlang eene kazerne met bijgebouwen voor afbraak verkocht wor den. De straatjeugd echter heeft alreeds een deel van het sloopingswerk verrichtvan ruim 900 ruiten is er niet één meer heel. De export-varkensslachterijen, welke eenige jaren geleden in het westen van Noord-Brabant zooveel vertier en voordeel brachten, zijn thans van hoegenaamd geen beteekenis meer. De risico en de coucurrecrende Engelsche prijzen hebben dezen tak van nijverheid zoo goed als geheel doen stilstaan, en de ondernemers schij nen er zelfs niet aan te denken om pogingen te wageu, ten einde in dien toestand verande ring te brengen. De slachterijen te Roosendaal en Bergen-op Zoom, welke een jaar of vier go»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1