FEUILLETON. EEN Z0MERSPR00KJE. LAATSTE BERICHTEN. iiiEi: partementen in het kon. paleis in gereedheid gebracht. Onzeker is nog ot de Deensche koninklijke familie en de prins en prinses van Wales de plechtigheid zullen bijwonen. De groote revue ter gelegenheid der in- huldigingsfeesten zal gehouden worden op de beide nabij Renkum en Ede, waaraan door alle wapens zal worden deelgenomen. De marine zal vertegenwoordigd worden dooi de bemanning van H. M. Bellona en Marnix. Omtrent een reorganisatie bij de poste rijen en telegraphic deelt de „N. R. Ct." mede, dat deze zich zal bepalen tot de herziening der klassen, waarin de telegraafkantoren zijn verdeeld. Elk telegram en telephoonbericht telt thans voor ëen eenheid. Elk telephoonbericht vereischt echter twee behandelingen, nl. het verzenden en ontvangen per telephoon en de verzending of ontvangst per telegraaf. Het voornemen schijnt dan ook te bestaan elk tele phoonbericht voor twee eenheden te tellen. Het gevolg van dien maatregel zou dus zijn dat meer telegraafkantoren in een hoogere klasse zouden komen en dus wat de vereenigde post- en telegraafkantoren betreft, in verband met het K. B. van Maart 1894, 't aantal kan toren, aan de telegraafambtenaren toegewezen, zou toenemen. De Rechtbank te Dordrecht heeft den heer K.. president-regent van het krankzinnigen gesticht aldaar, die de vorige week terecht stond wegens verwonding van dr R. in een gevecht, dat tusschen beide heeren was gevoerd, tot een boete van f 300 of 10 dagen hech- tenis veroordeeld. De eisch van het O. M. was zooals wij me dedeelden, f 150 boete of 30 dagen hechtenis. De heer J. J. van Kerkwijk, lid der Tweede kamer, moet het voornemen koesteren, tot herstel zijner gezondheid, binnenkort voor eenigen tijd naar Wiesbaden te vertrekken. Een Amsterdammer, thans tijdelijk te Parijs vertoevende, bracht een bezoek aan mr Labori en trof daar ook Emile Zola aan. In het gevoerde gesprek zeiden Zola en Labori hoogst gevoelig tc zijn voor den moreelen steun die hun uit Nederland was verleend. Zij droegen den Amsterdammer op hun tolk te zijn bij zijn landgenooten. Zola verklaarde juist zooveel prijs te stellen op de sympathie van het kleine Holland, omdat dit zulk een schoon verleden heeft en thans nog door zoovele geestelijke en materiëele banden aan Frankrijk is verknocht. Op de vraag of de heeren in den a. zomer niet eens ons land komen bezoeken, antwoordde Zola: „Ik kan niet weg; het zou op een vlucht gelijken. Bovendien," voegde hij er bij, „is het de vraag of men mij wel over de grenzen zou laten gaan." Mr Labori zeide: „Misschien wel. Ik zou gaarne een paar dagen in Nederland doorbren gen. Wie weet? De zomer is in aantocht we zullen zien!" De raad van Baarn heeft den geschorsten gemeente-ontvanger nu ontslagen en in zijne plaats benoemd den heer A. H. Nieuwkamp te Brammen. De heer J. H. van Eeghen, lid van het bestuur van „Artis" te Amsterdam, heeft aan dat genootschap twee jonge Nijlpaarden, te Hamburg aangekocht, ten geschenke gegeven. Donderdag werd door een drukkersfirma te Amsterdam een bediende naar het postkan toor gezonden, om eenige postwissels, tot een totaal bedrag van f 2400, te ontvangen. De bediende ontving het geld, maar keerde niet bij zijn patroon terug. De vrouw van den koster der Ned. Herv. gemeente te Capelle a/d IJssel was aan het schoonmaken van de pastorie voor den nieuw benoemden predikant. Een kindje van 2V-jaar schijnt de moeder nageloopen te zijn, zonder dat het door haar opgemerkt is. Toen de vrouw bui ten kwam, zag ze haar kind in een sloot ach ter de pastorie liggen. Hoewel dadelijk ge neeskundige hulp tegenwoordig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Te Kerkrade is een werkman in een steen kolenmijn door een vallenden steen getroffen. Hij bleef op de plaats dood. In Friesland heerscht de influenza hier en daar weer vrij erg. Somtijds gaat zij gepaard met longontsteking en bezwijkt menige patiënt. Zoo stierven er in een week in een klein dorpje 5 personen. Soms heeft de ziekte een zeer kort 24. Novelleuit het Duitsch. VAK BI ANC A BOBERTAG. XV. Ernestine kwam immers, zoo overwoog zij, een heelen sport hooger op den maatschappc- lijken ladder, wanneer zij met de professors vrouw naar Berlijn ging. Men nam haar niet mee als een dienstbode, maar uit vriendelijk heid, bijna als een gelijke, en daardoor werd haar verhouding tot Ebert ook van zelf vrijer en openlijker besproken. Het samenzijn ont aardde bijna in een verlovingsfeestje en me vrouw Wigand voelde, dat zij twee mensehen gelukkig gemaakt had. Koenraad Ebert had haar nog nooit zoo goed aangestaan als dien avond. De wijze waarop men een geluk aan vaardt, is volgens velen nog kenmerkender dan die, waarop men een ongeluk draagt. De reis zou over drie dagen aanvaard worden en vijf of zes dagen duren. Ebert bood zich aan den professor zoolang gezelschap te houden doch daar hij vroeger reeds gezegd haddathlj de volgende week nog een tweeden onder zoekingstocht wilde ondernemen naar den verloop. Eigenaardig is het, dat bijna geen kin deren dit jaar aangetast worden. Te Dreumel is Zaterdag een herberg met al wat er in was verbrand. Assurantie dekt de schade. Een tamboer der infanterie, die te Assen in de politiekamer zat, werd Zaterdag ochtend het eten gebracht, waarna hij den sergeant, com mandant der wacht, om een mes vroeg, ten einde daarmede zijn brood te snijden. Het ver langde werd hem gegeven, hij gebruikte het mes, doch wendde het toen eensklaps tegen zich zeiven en bracht zich aan den hals eene bloedende wonde toe. Hierna wilde hij zich op den commandant werpen, ontvluchtte de arrest kamer, waarna in en om de kazerne een wilde jacht op den vluchteling aanving, die ieder, dien hij ontmoette, met het mes dreigd e. Eerst buiten de kazerne mocht het gelukken den woesteling te arresteeren. Hij is onmiddel lijk ter verpleging in het militair hospitaal op genomen en ofschoon hij veel bloed heeft ver loren, is zijn verwonding niet levensgevaarlijk. Als reden voor den daad gaf de tamboer op, dat hij van oordeel is onschuldig te zijn ge straft en daarom in een aanval van razernij heeft getracht zich van het leven teberooven. Staps, de oud-directeur van het beroemde Brussplsche muziekcorps der Guides, is overleden. De feesten te Antwerpen ter eere van de officieren en de bemanning van de Stein zijn gestoord, daar de commandant, de kapt. ter zee Oelrisch'ziek werd. Men zegt krankzinnig. Te Antwerpen werd uit het water een kistje opgehaald met het lijk van een pasge boren kind. De eerste vermoedens waren natuurlijk dat een moord had plaats gehad. Maar bij onderzoek bleek, dat een lijkbezorger, die een pasgeboren kind had te begraven, zich op deze wijze van het hem toevertrouwde lijkje had ontdaan. In het Parijsehe advertentieblad Petite Affiches staat teen advertentie, waarin prins Philip van Saksen CoburgGotha belangheb benden mededeelt, dat hij zich niet verant woordelijk stelt voor de schulden, te maken door zijn echtgenoote, prinses Louise van België. Gladstone is er te Bournemouth niet op vooruit gegaan en gaat nu naar Ha war den, In Engeland zit men, evenals in Den Haag, te sukkelen met gebrek aan ruimte voor ministerieele bureaux. Men behelpt zich met allerlei gekochte of gehuurde gehouwen, waar door de tot elk departement beboorende af- deelingen zeer verspreid zijn. Zoo heeft b. v. het ministerie van oorlog niet minder dan 10 „succursales." Thans heeft het parlement 30 miljoen gulden toegestaan voor stichting van nieuwe gebouwen, welke alles onder één dak zullen vereenigen. Het terrein voor deze bouw plannen, dat reeds lang in het bezit van den staat was, wordt op ruim f 3.600.000 geschat. Te Bordeaux is een groote houtvoorraad van een zagerij verbrand. De schade bedraagt 7a miljoen franc. Zondag is te Metz het standbeeld van prins Friederich Carl, den veroveraar der maagdelijke vesting, onthuld. Te Keulen is een spionnenproces gevoerd, natuurlijk in het geheim, zoodat er niets van bekend is geworden. Heel erg schijnt de zaak niet te zijn geweest, want de hoofdschuldige kreeg 21/- jaar, een medeplichtige 17s jaar. Beiden waren onderofficierde eerste wordt uit het leger weggejaagd, de tweede wordt gedegradeerd. Wij deelden onlangs mede, dat een dame te Berlijn op het graf van haar man een partijtje bankbilletten had gevonden. Bij onderzoek bleek dat het bankpapier echt was, maar nog niet in den omloop geweest. Een beambte van de Rijksdrukkerij is gearresteerd, terwijl een nader onderzoek op bet kerkhof tot de ontdekking van een tweede pakje bankpapier leidde. Een Berlijnsch werkman had op zijn fa briek een stukje lood weggenomen, om de kruk van zijn manke zuster te herstellen. Deze „diefstal" werd ontdekt, waarna de man werd ontslagen. Uit wanhoop heeft hij zich met zijn vrouw en drie kinderen van het leven beroofd. Te Mülhausen ontplofte in de slaapkamer van een jong onderwijzer een petroleumlamp, op het oogenblik waarop hij zich te bed be geven wilde. Hij kreeg zulke zware brand wonden, dat hij aan de gevolgen overleed. In een plaats hij Milaan is de gemeente raad ontbonden. Het dagelijksch bestuur en Deontopadium alpinum, wilde Wigand daar niet van hooren, en beweerde zich best alleen te kunnen bezighouden. De eerstvolgende drie dagen werden besteed aan het nazien van Ernestine's beste kleêren, die onder toezicht van Hedwig een weinig veranderd werden. Ernestine was voortdurend in een koortsachtige spanning, die zich uitte door groote bleekheid en schitterende oogen, en af en toe een luid gejubel. Tot nog toe had zjj altijd afgewacht tot Koenraad haar eenige teederheid bewees en die dan schuchter beantwoord, doch nu was zij ook in haar om gang met hem vrijer en gemakkelijker, doordat hij den avond vóór het vertrek zich zelfs zeer moest bedwingen, om niet meer te vragen dan zij hem mocht toestaan. Hij rukte zich los als een half bedwelmende en deed dien nacht bijna geen oog dicht. Door het open venster kwamen allerlei geluiden naar binnen, het gekletter van de molenbeek, het ruischen van den wind door de hoornen, \er- mengd met den geur van reseda en den hloeien- den klaver, die tegen de helling groeide, waar door hem de schoonste, heerlijkste beelden voorgetooverd werden en hij half wakend droomde van het hoogste geluk dat hem te wachten stond. XVI. Ernestine had eens, in een coupé vierde- klasse, een halve mijl met den trein gereden zeven raadsleden zullen worden vervolgd wegens bedrog bij het uitloten van obligaties. Te Budapest is een hooge steiger voor een gebouw ingestort, met 100 arbeiders, die er aan het werk waren. Zes mannen werden doodelyk en velen zwaar gewond. Een Franschman, die bij de Russische gravin Tynerski den post van intendant be kleedde, is met 1.800.000 roebels verdwenen. Men vermoedt dat de man in België vertoeft. Het aantal sterfgevallen aan pest te Bom bay bedroeg Vrijdag 216, dus veel meer dan liet gemiddelde der laatste weken. Verkoopingen enz. Zaterdag werd ten kantore vau den ont vanger-griffier te G r o e d e voor het water schap Oud- en Jong Breskens aanbesteed lo. de levering van 647 M3 grind aan de haven te Breskens; waarvan aannemer werd de heer A. van der Zegen de Beer te Hoofdplaat voor f 1410; en 2o. het vervoer per as van de grind van de haven naar aan te wijzen plaatsen, wat werd aangenomen door den heer A. Luteijn te Breskens voor 645. Ter neuzen. In de heden gehouden raads vergadering kwam in behandeling de wijziging der begrooting voor 1898. Ged. Staten had den in Januari de begrooting teruggezonden met een nota van bemerkingen, waarin o. m. de wenseh te kennen werd gegeven, dat de post „opbrengst van den hoofdelijken omslag" zou worden verhoogd van 16.700 tot 18.000. Deze eisch werd gegrond op de omstandigheid, dat de opbrengst van de opcenten op het per soneel f 2000 lager is geraamd en Ged. Staten niet konden toestaan, dat eene gemeente, die buitengewone vergoeding in de kosten van het onderwijs ontvangt, minder in de gemeente belasting zou bijdragen, althans niet in die mate als thans zou geschieden. Werden de verder aangegeven wijzigingen in de begrooting gebracht, dan kon worden volstaan met een buitengewoon subsidie in de kosten van bet lager onderwijs ten bedrage van f 2150, tot toekenning waarvan zij zou den adviseeren. (In de begrooting was daar voor f 6000 geraamd.) Aan burg. en weth. werd daarop opgedragen Ged. Staten te wijzen op het bezwarende van hunnen eisch en ook op de onbillijkheid daarvan, daar de vermindering van het personeel voornamelijk ten goede komt aan hen dieniet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen, en verhooging van laatstgemelde belasting zou drukken op den toch al zoo gedrukten midden stand, waarvan velen door de nieuwe wet op het personeel reeds zwaarder zijp getroffen. Naar aanleiding hiervan is van Ged. Staten een schrijven ontvangen, waarin zij vasthouden aan hunnen eisch, te kennen gevende dat zij reeds rekening hebben gehouden met de om standigheid, dai verhooging van den hoofdelij ken omslag niet dezelfde personen zal treffen, die door de nieuwe wet op het personeel zul len worden ontlast, want ware dit het geval geweest, dan zouden zij ook hebben aangedron gen op verhooging van den hoofd, omslag met f 2000, terwijl zij nu met eene verhooging van 1300 genoegen zullen nemen. Zij wijzen er verder op, dat het primitief met het suppletoir kohier van den hoofd, omslag over 1897 aan leiding geven tot de veronderstelling, dat de verhooging voor een deel zal kunnen worden gevonden zonder verhooging der individueele aanslagen en het belastbaar inkomen in 1897 is vooruitgegaan. Ook wijzen Ged. Staten op den meerderen steun dien de gemeente krachtens de wet van 24 Mei 1897 van het rijk zal ont vangen en die op f 3200 meer dan vroeger kan worden geraamd. Onder de door Ged. Staten aangegeven wij zigingen der begrooting kwam verder voor de verhooging van den post voor de Kamer van koophandel en fabrieken. De raad had die gebracht op f 100, doch Ged. Staten herinneren, dat zij verleden jaar hebben te kennen gegeven dat de post op ƒ125 behoort te worden bepaald en vinden geen termen daarvan af te wijken. Door burg. en weth. werd voorgesteld aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te vol. doen, ook wat betreft de Kamer van koop. en dat had geen bij zonder aangenamen indruk bij haar achter gelatenzij had toen niet aan een raampje gezetenom het uitzicht te genieten en de trein, die door het gebergte ging, had geen zeer groote vaart gehad. Nu voelde zij zich eensklaps zoo trotsch, toen zij op fluweelen banken, tusschen spiegels in gouden lijsten kwam te zitten en neerkeek op het gewoel der reizigers op het perron, die meest allen naar de mindere klassen stroom den, met groote pakken op den rug, of met manden beladen, terwijl de dokter, met een ruiker in de hand, voor het portier stond en haar met verliefde blikken aanstaarde. „Zult gij nu goed opletten en alles goed bekijken, Erni zoo had hij haar naam leeren verkorten „en wees heel voorzichtig op straat, laat u niet overrijden." „Wij zullen goed op haar passen, dokter." „En de briefkaart met mijn adres moet gij te Berlijn dadelijk op de post doen, zoodra gij aangekomen zljt." „Ja, ja." „Anders weet ik niet of gij goed over gekomen zijt." „Wij beiden mogen dus gerust een ongeluk krijgen er is toch niets zelfzuchtigere dan een verliefde minnaar", zei mevrouw Wigand lachend. „Maar mevrouw „Wat, Wagners Ernestineriep op eens een jonge boerenknecht uit het gedrang. „Gaat handelmet welk voorstel de raad zich ver eenigde. Ingekomen was een adres van de heeren Hof stede Crull en Willink, ingenieurs te Borne, waarin zij verzoeken hun concessie te verleenen voor het hebben en leggen van electrische ge leidingen langs en over de gemeentegronden en wateren tot het leveren van electrische stroom aan de gemeente en aan particulieren. Adres santen noodigen den raad uit eene commissie te benoemen om met hen over de details te onderhandelen. Als basis van onderhandeling geven zij aan voor straatverlichting een prijs, die per lantaarn en per jaar zou komen op f 14 ot 1 cent per uur voor een licht van 16 kaarsen. Deze prijs zou na 5 jaren met 10 en na de volgende 5 nog met 10 worden verlaagd. Voor particu lieren zou de prijs in den beginne worden be rekend tegen V/4 cent per uur en volgens vast contract per gloeiiamp van 10 kaarsen tegen 20 cent per week. Wanneer de netto winst een zeker bedrag mocht te boven gaan, zou van dat meerdere een zeker deel voor de gemeente worden gereserveerd. Besloten werd eene commissie te benoemen, om, met een deskundigen, een onderzoek in te stellen. Van den heer R. Walraven was ingekomen een verzoek om van hem over te nemen eenige door hem aangelegde, reeds bebouwde straten in de buurt Java en een idem van den heer Grenu voor een drietal stratenbij en aansluitende achter de Grenulaan. De behandeling dezer verzoeken werd aan gehouden. Mededeeling werd nog gedaan omtrent de in dertijd gerezen traktements-kwestie, waarbij de raad door Gedeputeerde staten in het gelijk is gesteld. 's-Cravenhage. Het gerechtshof alhier be vestigde het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de Staat in het ongelijk is gesteld, inzake de vordering van Bliek te Terneuzen, aangaande den bouw van het post- en tele graafkantoor te Breskens. Verder werd bevestigd het vonnis der recht bank te Middelburg, inzake J. L. tegen C. D. K., oesterkweekers te lerseke, betreffende een schadestaat. De Hooge Raad verwierp het cassatieberoep van W. G., agent in assurantiën te Amsterdam, die door het kantongerecht te Middelburg ver oordeeld werd wegens dronkenschap, Zwolie. De heer D. A. Willemscn is be noemd tot inspecteur der bouwpolitie alhier. New-York. De Herald meldt uit Washing ton, dat de president, met de positieve weten schap dat het rapport der enquête-commissie zal aantoonen dat de vernieling van de Maine aan invloeden van buiten te wijten is, eene nota aan de Spaansche regeering en een bood schap aan het congres zal richten. Marktprijzen yan Tarwe en Meel. Maandag 21 Maart. Rotterdam. Telegram van dm make laar H. van RandivijkTer markt van heden was de stemming kalmmeel vaster. Zaterdag f9 Maart. Antwerpen. Tarwe vast. Amerikaansch fr. 227s. P a r ij s. Tarwe kalmloop. md. fr. 29.10. Berlijn. De hernieuwde rijzing in Noord- Amerika is hier niet zonder invloed gebleven de weinige koopers van Tarwe moesten weder 50 pf. avans bewilligen ook rogge is een fractie gestegen. Pesth. Tarwe flauw. Zaterdag 12.02 fl. Vrijdag 12.02 fl. Kew-Yorfe dia. 1047/8vorigendag 1047a Chicago 103 Algemeen Overzicht. Steeds langer wordt de lijst van de Fransche kamerleden, die genoeg hebben van het par- ge in een dienst? Gij staat daar als een dame." Zij werd vuurrood en kon geen woord uit brengen. De jonge man ging lachend verder de dames Wigand lachten ook even en de dokter ook. Maar Ernestine wilde niet meer voor het open raampje blijven staan. Voor het afscheid nemen was dat ook heel goed. De Wigands gingen voor het raampje staan en achter haar rug verzekerde men herhaaldelijk, dat men aan elkaar zou denken en dergelijke overbodigheden meer. „Dokter, de portieren gaan dicht „Vergeet uwe sprookjes niét in de stad." „Neen, neen." „En de bergen niet. En mij niet." „Ach u!" „Biljetten als je blieft Nu was het ernst. „Ga weer aan het raampje, Ernestine." Zij zag omlaag hij omhoog. Zij luchten geen van heidenmaar zagen elkaar heel ern stig in de oogen. Daar zette de trein zich in beweging. Zij keken zoo lang zij elkaar zien konden; toen wuifde hij met zijn hoed en ging heen. Over haar gelaat rolden dikke tranen. „Maar Ernestine'', zei Hedwig „als gij nu al schreit, wat zult gij dan beginnen als hij naar Afrika gaat Vroeger is het toch ook zonder hem gegaanhet is maar voor zes dagen. „Ik zie hem nooit weerom". „Achkind, wees niet zoo mal. Kom lementaire leven. Een week geleden deelde de Temps een lijstje mede van 34 deputé's, die de sjerp aflegden. Maar sedert zijn er weer zes bijgekomen, zoodat het aantal terugtredenden tot 40 is gestegen. Behalve de reeds genoemden dient nog vermeld Delun Montaud, oud-minister van koloniën, ook al een man van aanzien en reputatie, die zijn plaats laat aan wie weet welk vertegenwoordiger uit de rijen der niet-intel- lectueelen, die hunkeren naar een zetel. Of de samenstelling van de nieuwe kamer volgens de tegenwoordige regeling of volgens een andere regeling zal plaats hebben, wordt nu beslist. Als de kamer van daag bijeenkomt, zal zij zich allereerst wijden aan de kieswetkwestie, d. w. z. aan een verandering in de kiestabel met het doel het aantal kamerleden in over eenstemming te brengen met het nieuwe be volkingscijfer. Tot deze verandering moet het naar de regeering wil, blijven. Maar uit de kamer zijn nog heel wat andere voorstellen opgegaan, daaronder zelfs van zeer verre strek king herstel van het scrutin de liste, afschaf fing van het verbod van dubbele candidaturen, verlenging van het mandaat der kamerleden met 3-jaarlijksche aftreding van de helft; en dan nog een voorstel om het aantal kamerle den, dat in elk departement wordt gekozen, afhankelijk te stellen van het aantal kiezers en niet van het cijfer der bevolking. Dit is zeker een van de zonderlingste voorstellen welke zich denken laat. Nam men liet aan, dan zou de invloed van een bepaald deel des lands op den gang van zaken grooter zijn naarmate het kiesrecht er lager afdaalde. Uit Frankrijk zijn ons geen cijfers bekend van de wanverhouding, welke,, daardoor zou ont staan. Maar in ons land loopen de cijfers zeer uiteen. Zoo heeft een der Amsterdamsche districten, met een bevolking van ruim 50.000 zielen, slechts 2200 kiezers. Een Brabantsch district met een iets lager bevolkingscijfer heeft er echter viermaal meer. De indee ling in districten van een ongeveer gelijk zielental, is onder deze omstandigheden een correctief tegen de ongelijke vevdeeling van de kiezers over ons land. Maar dat zou men in Frankrijk nu willen veranderen. De regeering wil zich over dat denkbeeld niet uitspreken. Zij behoudt zich haar raee- ning over de waarde van het idee voor, en bepaalt er zieh toe om in het licht te stellen, dat er nu geen tijd meer is voor zoo ingrij pende verandering van de kaart des lands. Terwijl deze beraadslaging heden aanvangt, zal Pascal Grousset zijn reeds vermelde inter pellatie over de mobilisatie der vloot indienen. De regeering zal vragen deze interpellatie tot den eerstvolgenden interpellatie-dag uit te stellen. De Aurore blijft ondertusschen volhouden, dat de regeering plan heeft een avontuurlijke politiek te volgen. Het blad zegt dat, als het oen gewone proef-mobilisatie gold, men ook de torpedobooten en andere kustvaartuigen wel zou mohiliseeren, maar juist deze blQven onbezet. Verder wijst het op de berichten uit Peking, over de door Frankrijk aan China gestelde eischen. Over den stand van dit vraagstuk heeft Hanotaux Zaterdag mededeelingen in den mi nisterraad gedaan. Maar meer is niet hekend gewordenvermoedelijk zal het wel Zaterdag worden eer de kamer een mededeeling krijgt. Misschien echter, dat de Senaat, die geen vasten interpellatiedag heeft, zich de zaak vroeger aantrekt. Voor het overige staat dit lichaam voor den begrootingsarbeid, welke natuurlijk haast heeft. De commissie uit den Senaat heeft bij de behandeling van de nieuwe wet op de spion- nage-processen zich verklaard vóór het door de regeering gevraagde verbod van openbaarmaking door de pers van in gesloten zitting behan delde zaken. Maar zij was tegen een wijziging der proces orde, welke de waarborgen der verdediging zou inkrimpen. Hoe afschuw el ij ker de aanklacht, hoe zwaarder de straf is, zooveel te meer moet men voor de rechten der verdediging waken, zegt de commissie. Zou de minister van justitie daarin een vingerwijzing hebben te zien? hier zitten, dan zal ik je een beetje vertellen". Eerst maakte dat niet veel indruk, doch met tertijd hielp de afleiding, die de beide dames haar bezorgden, toch. Daar trokken zij voor bij dc bergen, de heuvels, de donkere bos- schen, de akkers, de weilanden, de boomgaar den, de huizen, de hutten. Al breeder en vriende lijker werden de dalen, de hoogten minder steil. Somtijds ging het door donkere tunnels, of over zwevende bruggen, midden door groene bosschen, langs rookende kolenmijnen of dicht op elkaar gebouwde fabrieksdorpen, weer door groene landouwen, waar groote kudden graasden. „Wat is dat vroeg Ernestine verschrikt. „Dat? Wel de vlakte." „O wat is dat mooi „Zijn uwe bergen dan niet veel mooier „Neen, dit is veel mooier, en wat is dat gemakkelijk voor de landbouwers, die behoeven met hunne paarden niet tegen de hoogte op te klauteren. Haver en gerst is hier al gemaaid; en wat gaat de ploeg hier diep." „Dat komt omdat bij u de vruchtbare laag dunner is, daarom kunnen zij niet zoo diep ploegen." „Zulke kudden schapen ziet men bij ons ook niet. Ik zal oom vragen, dat hij ook een paar schapen koopt. Wat zullen mijne varken tjes van daag wel denken, als ik niet met de karnemelk kom." „Ik denk dat die in het geheel niets zul len denken."

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2