FEUILLETON. BUITENLAND. EEN ZOMERSPROOKJE. LAATSTE BERICHTEN. ment onthuld, opgericht als blijvende herinne ring aan den dag, waarop Koningin Wilheimina de regeering van Nederland aanvaardt. Dit monument zal bestaan uit een sierlijke fontein, die eene hoogte zal hebben van om streeks 7 M. De fontein zelve zal zijn van geslagen ijzer met een hardsteenen bekken. Men mocht op andere plaatsen ook wel eens overwegen of er niet eene blijvende herinnering aan dezen dag ware op te richten. De seherpschuttersvereeniging De Zwijger te Utrecht wil in September eene aanschou welijke voorstelling geven uit onze vaderland- schc geschiedenis. Op een groot terrein wordt aan de eene zijde een vestingstad uit de lGe eeuw gebouwd, nl. de muur, een poort en ophaalbrug. Aan de andere zijde wordt een legerkamp met tenten geplaatst, omgeven door een aarden wal. En nu zal er ten slotte een voorstelling gegeven worden van een gevecht tusschen Nederlanders en Spanjaarden. Er zal by ge schoten worden. Als er- maar geen ongelukken by gebeuren Een paar Amsterdamsche bladen geven eene teekening van de nieuwe beurs te Amster dam volgens de plannen van den heerBerlage. De vrees dat alles in één lijn langs de uit gestrekte zygevels zou doorloopen is niet be waarheid. Het gebouw is op 't midden van een entree voorzien, waardoor het tegelijkertyd als 'tware in twee deelen wordt gescheiden. Het ontwerp maakt blijkbaar, ook op de leden van den raad, een gnnatigen indruk. Wy hebben in ons vorig nommer den ont dekker van de genezende kracht van rood licht een Zweed genoemd. De ontdekker was Niels Finsen, een Deen en de eerste toepassing had vóór 5 jaar te Bergen (Noorwegen) plaats, later te Kopenhagen, Gothembwg en Parys. Dr C. H. van Herwerden, arts te Berlicum, schryft dienaangaande in de Pr. Nb. en Bossche Ct. „Prof. Finsen deelde my onlangs bij mijn be zoek aan zyn „Licht-Institnnt" te Kopenhagen mede, dat hQ ia 1896 reeds beschikte over 70 ziektegeschiedenissen van pokkenlijders, die in het roode licht waren behandeld en dat slechts by éen dezer zeventig de goede invloed van 't roode licht aan twyfel onderhevig was. Mag ik aan bovenbedoeld bericht toevoegen, dat de verrassend goede Invloed van het roode licht berust op het feit, dat door de roode omgeving de blauwe, violette en ultra-violette lichtstralen belet worden de huid van den pok- keniyder te bereiken en dat het juist onder den nadeelingen invloed van deze (zoogenaamde „chemische") stralen is, dat pokkenbiaasjes gaan etteren." Wederom is in het Stedeiyk Ziekenhuis te Utrecht een patient gebracht, ïydende aan miltvuur. Evenals de eerste, was ook deze werkman aan de lederfabrieK by Naarden. De eerste patient is herstellende, doch wordt üog in het Ziekenhuis verpleegd. Twee Amsterdammers kwamen een ver pleegde In het Marine-hospitaal te Den Helder bezoeken. Een hunner was voorzien van dub bele bovenkleeding en door zich nu van het Overtollige te ontdoen, wist de verpleegde dit onbemerkt aan te trekken. Zoo uitgedost, verliet de verpleegde met een der bezoekers het hospitaal, later gevolgd door den andere; toen werd de list ontdekt. Te Nijkerk (buurtschap Veen) was door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de woning van een landbouwer. De brand nam zoo spoedig in omvang toe, dat slechts het vee kon gered wordende inboedel, landbouw en deelger eedschap pen, gingen, evenals de woning, in de vlammen op. Niets waB verzekerd. De ltjarige zoon van een landbouwer te Corle, onder Winterswijk, bad het ongeluk met een been tusschen de dorschmachine beklemd te geraken, waarbij hy een beenbreuk en zware verwondingen bekwam. Tengevolge hiervan is de jonge man overleden. Donderdag ochtend brandden te Lambert- sehaag, onder de gemeente Hoogwoud, twee bur gerwoningen af, met het gevolg, dat eene vrouw van 86 jaar verbrandde. Zy woonde in een vertrek alleen, en men vermoedt dat zy door het vttur vatten harer kleeren in brand ge raakte. Het B. v. A. maakt zich en niet ten Onrechte, naar bet schijnt ongerust over de ge- 22. Novelle, uit het Duitsch. VAN BIANCA BOBEBTAG. XIV. Mevrouw Wigand had spijt van hare belofte aan Keetje om haar uit Brunnenberg te schrij ven wie had zoo iets kunnen verwachten? Zij hoopte nog altijd, dat het op den doctor eens een zeer onaangenamen indruk zou maken om zijn geliefde te zien karnen of bakken of het vee verzorgen of klein geld ontvangen voor verschuldigd gelag maar dat scheen ook al nietihet geval te zyn. Al wat Ernestine deed droeg den stempel van plichtsbetrachting en degelijkheid, en wanneer zij in een anderen kring geplaatst werd, zou zij zich daar zeker ook goed weten te bewegen. Maar gesteld dat hy berouw kreeg, dan was het toch nog een heele stap tot het verbreken van de verloving, en een nog veel grootere tot het aanknoopen van een nieuwe verbintenis. Zij begreep dus dat de zaak van hare beschermelinge hopeloos stond. Schryven moest zij echter aan Keetje, en dat deed zij op een moederlijken, hartelijken toon, 5500 vroolijk mogelijk. Zy gaf haar te verstaan volgen welke een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Spanje voor Antwerpen zou hebben. „De millioenen, welke wy in 1870 gewonnen hebben, zouden wij nu in veel grooter hoeveel heid verliezen. Immers het zou tusschen Spanje en Amerika een ware blokkade-oorlog zijn en de volgende reguliere lijnen op Antwerpen zouden daardoor totaal ontredderd zijn. Betrekkingen met Spanje: Lijn Walford- Betica, vertrek alle weken naar Bilbao en andere havens van Spanje Campania Maritima, id.lijn Deppe, vertrek alle veertien dagen lijn Kennedy: alle weken; lyn Mancean, id.; Manceau junior, alle veertien dagenlijn Coc- kerill, alle weken en alle veertien dagen. Betrekkingen met Cuba en de Vereenigde Staten Bulckein eene maand drie vertrekken naar CubaJ. P. Best, Bandera Espagnola alle maanden een vertrek naar Cuba dezelfde com pagnie Best zendt alle maanden zeilschepen naar San-Francisco en Portland. Het huis Eiffe, Argo-lijnvertrek naar New- York, alle tien dagen; Newport-News, alle drie wekeHCuba en New-Orleans, alle maanden Puritan-lijnBoston en Baltimore, alle tien dagen. Firma RonaldBonHalifax, alle maanden Boston en Baltimore, alle tien dagen. Bed Star-lijn vertrekt iedere week naar New- York, alle tien dagen naar Philadelphia. Société des Produits résinenxvertrekt alle zes weken naar Savannah. Blumenthal, Diederichsen Linie vertrekt alle drie weken naar Galveston. Men ziet heteen Spaansch-Amerikaansche oorlog ware voor Antwerpen eene ramp." - Te Brussel nam Woensdag eene plotseling krankzinnig geworden dame al bet geld, dat zij in huis had, en ging de straat op, den voor bijgangers geld en bankbiljetten aanbiedende. Het ontbrak aan liefhebbers niet, tot een agent, opmerkzaam geworden, de arme vrouw in een vigelante deed stappen en naar het politiebureau bracht. Zij is vervolgens in een gestichtgeplaatst- Te Leuven heeft een ontslagen gevangene op straat drie revolverschoten gelost op den hoofdbewaarder De Buck. Deze werd, doodelijk gekwetst, door de voorbijgangers opgenomen. De moordenaar wilde zich voor het hoofd schieten, maar dit werd hem belet door een schildwacht, die hem met den geweerkolf de revolver uit de handen sloeg. De gekwetste is getrouwd en huisvader. Men heeft hoop dat de Antwerpsche boot Caucase, die bij den Bosporus is gestrand, nog zal zijn af te brengen. Het onderzoek naar de geestvermogens van Vacher, den herdersmoordenaar, heeft des kundigen geleid tot een toerekenbaar verklaring. Door aanvaring met het barkschip British Princess is in de Noordzee een onbekende stoomboot gezonken. Vermoedelijk zijn alle op varenden omgekomen. De bark werd, zwaar be schadigd, te Lowestoft binnengesleept. Keizer Wilhelm gaat ditjaar in Schotland jagen en wedvaarten bywonen. Te Beriyn kwam een wielrijder bij de politie aangifte doen, dat men, terwyi hij even ergens binnenB huis vertoefde, zijn rywiel had gestolen. De politie nam de klacht in ontvangst en maakte terstond proces-verbaal op wegens.... het onbeheerd laten van een voertuig op den openbaren weg. Of zij ook zal trachten den dief op te sporen, wordt niet gemeld. Het duel te Munchen, waarbij een student uit Berlijn werd gedood, was het gevolg van minnenyd. De naam van den dader wordt ge heim gehouden, ofschoon hy zich zelf ter be schikking van de justitie heeft gesteld. Het doodelijke schot ontving de ongelukkige reeds bij de eerste kogelwisselingde kogel trof een sleutel in zijn broekzak, waardoor dit voorwerp hem in het onderlijf drong en zulk een ernstige verwonding veroorzaakte, dat de jonge man, na nog geopereerd te zyn, spoedig overleed. Dit op zich zelf reeds treurige geval wordt nog vergezeld van bijzonder tragische omstan digheden. De ouders van den verslagene bevin den zich reeds sedert eenigen tijd in Monte- Carlo. De moeder, nog steeds onder den indruk van den slag, welken haar twee jaar geleden door den dood van haar oudsten zoon had ge troffen, zocht in het Zuiden herstel van haar geschokt zenuwgestel en terwijl zij hun Frits den 15en Maart daar bij zich verwachtten, ont vingen zg op dien dag een telegram: „Frits hoe de zaken stonden, er bijvoegende dat de plotselinge verschijning van Keetje den dokter wellicht aan het wankelen zou kunnen brengen, maar dat de kans niet heel groot was. Alleen vond zij, dat de jonge botanicus somtyds heel neerslachtig was en dat zou toch niet uitslui tend aan zijn vruchteloos zoeken naar edelweis te wijten zijn. De brief eindigde met een uit- noodiging om toch naar Brunnenberg te komen, indien zy zich persoonlijk van den toestand wilde overtuigen. Neerslachtigheid dat was te veel gezegd, maar aan zekere bedruktheid leed Koenraad wel, en zijn liefdesgeluk was niet onbewolkt. Hij behoorde niet tot die lieden, die iets, waar naar zy vurig verlangd hebben, niet meer waardeeren, zoodra zij het bezittenmaar hij had het ongeluk van zeer fijngevoelig te zijn. Hy miste de luchthartigheid, waarmede velen zich over bedenkeiyke, twijfelachtige hinder lijke vragen heen zetten. Het hinderde hem zelfs dat hij gespaard werd en hij voelde dat de familie Wigand hem spaarde door te zwijgen over zijne trouwplan nen, terwijl zij er zelfs tegen Ernestine in het geheel niet over spraken. Het was alsof zij de zaak niet ernstig opnamen, ofschoon hij toch ronduit gezegd had, dat hy haar tot zijn vrouw wilde nemen. Hij voelde echter, dat er in die verklaring reeds een zekere beleediging voor Ernestine lag alsof die noodig ware om haar tot hem op te heffen. Er waren echter ernstig ongesteld, kom over." Men kan zich den toestand der ouders voorstellen. Verder wordt er in Duitschland veel gespro ken over een mislukt duel. Een geneesheer Mennike had het kamerlid Heim van het cen trum uitgedaagd. Heim was zoo verstandig te weigeren, waarop de adspirant-moordenaar hem in het openbaar een slag in het gelaat gaf. Door het bestuur van de torpedofabriek te Fiume is den gehaten meesterknecht zyn ontslag gegeven. De werkstaking aan de fabriek is daarop onmiddellijk geëindigd. Een tot het Yaticaan behoorend edelman is naar Corfu gevlucht, een tekort van l1/, miljoen lire achterlatend. Alleen deStJoseph- zusters verliezen 800.000 1. bij deze zaak. De Russische grootvorst Peter Nicolaje- vitch werd Woensdag vader van twee dochters. Een der kleinen stierf terstond. Het bekende Amerikaansche stoomyacht Mayflowerdat voor eenigen tijd door Koning Leopold aangekocht heette, is door de Ameri kaansche regeering gekocht, om er eeneontra- torpilleur van te maken. In de jongste 7 dagen te Bombay 1059 sterfgevallen aan de pest. De ontsteltenis wordt steeds grooter. Een vreeselijke reis had de vorige week de heer Faber, Deensch consul te New-Castle. Hij keerde derwaarts uit Londen terug met den avond-sneltrein. Aan een tusschenstation stapte hij uit, om in den eetwagen plaats te nemen, maar juist zette de trein zich weder in beweging. Hij had nog even den tijd om op de treedplank te springen en zich aan den stang van een portier vast te houden. Maar alle pogingen om dit te openen mislukten. Zijn geschreeuw en zakdoekgewaai werd niet opgemerkt, en zoo werd hij, zonder winterjas, terwyi een ijzige wind hem in het gezicht sneed en damp en rook hem omgaven, ruim een uur, 64 Eng. myien ver, door velden, bosschen en tunnels op de treedplank mede gevoerd. Zijn handen werden verstijfd van de koude, zoodat hij moeite bad zich vast te houden. Toch hield hij vol, tot de trein weder stilhield en hij meer dood dan levend uit zijn benarden toestand verlost werd. Een gestrafte roover, In de omgeving van Pozarevaz (Servië) ging een oud man met zijn achtjarigen kleinzoon naar de markt in de stad, om daar eenige zaken te doen. Op den terugkeer gaf hij de opbrengst van het verkochte aan den knaap in bewaring, uit vrees vau door roovers te zullen worden overvallen. De jongen stak het geld in zijn gordel. Spoedig werd de verwachting vau den grijsaard werkelijkheid. By den ingang van een woud werd hij door een zwaar gewapenden roover aangehouden en gedood. Zijn klein zoon ontsnapte echter en dwaalde den gehee- len dag in het woud rond, totdat hij eindelijk hongerig en uitgeput een huis in het gezicht kreeg. Hy klopte aan en smeekte de vrouw des huizes om een onderdak, haar vertellende dat zijn grootvader door een roover gedood was. Het toeval wilde, dat de arme jongen juist aan de woning van den moordenaar had ge klopt. Deze keerde eindelijk huiswaarts en verhaalde al vloekende aan zijn vrouw, dat hij een armen ouden man om niets had gedood, daar zijn geld nergens was te viDden en zgn kleinzoon er van door was gegaan. Het knaapje, dat in een daarnaast gelegen vertrek was, maar van vermoeidheid nog niet had kunnen inslapen, hoorde ook het gesprokene. Vlug stond hij op en ontweek het huis door een achterdeurtje. Toen de roover van zijn vrouw vernam, dat het kind, dat hy had gezocht, in een andere kamer sliep, nam hij zijn byl, vloog naar het bed en doodde met een paar flinke slagen zijn eigen slapend kind. Het heeft veel van een sprookje! In Klondike. Groot opzien heeft in New-York de aan komst verwekt van de door de Amerikaansche regeering aangeworven Lappen en Finnen, die voor de hulpexpeditie naar Klondike gebruikt zullen worden. Op last van de regeering heeft dr S. Jackson, dezelfde, die't eerst de regeering den raad gaf, rendieren in Aljaska in te voeren, zich naar Noorwegen begeven om daar een groot aantal Lappen en Finnen aan te werven voor emigratie naar Klondike. De hem ter beschik king gestelde stoomboot Manitoban bracht nu ook oogenblikken, waarin hij voelde hoe groot het verschil was tusschen eeu kind uit het volk, al is het nog zoo rijk aan gezond ver stand, en een beschaafd, ontwikkeld man, en dan kwam wel eens de twyfel by hem op, of zij zich als zgn vrouw wel ooit geheel op hare plaats zou gevoelen. Niets is verrukkelyker dan een poos in de vrije natuur te leven, in een idylle van hoo rnen, bloemenliefde, minnekoozen en wereld- vergeten; maar de komst der Wigand 3 had Koenraad, te midden van dien schoonen droom, weer eensklaps teruggevoerd naar diebeschaafde wereld, welke hij meende te verachten. Al leen de onbeduidenden spotten met beschaving des geestes, en Ebert voelde heel goed dat hij toch eigenlijk in die wereld thuis behoorde. Na een gesprek met Hedwig Wigand geen wetenschappelijk, ingewikkeld maar een alledaagseh praatje over allerlei, was hij in eens tot die ontdekking gekomeD, en die had hem zoo neerslachtig gemaaktErnestine zag hem, nadat hij van Hedwig afscheid genomen had, met een zeer bedrukt gelaat het bosch ingaan en er kwam een zeer begrijpelijke ja loezie in haar op. Alleen vergiste z'ij zich in het voorwerp daarvandat was niet, zooals zij meende, het jonge meisje, maar de beschaafde wereld, welke deze jonge dame vertegenwoor digde. Hoe gaarne zou zij hem nageloopen zijn, om hem te zeggen: als gij die andere meer bemint dan mij, wil ik mij gaarne op- 113 personen uit Lapland mede, en wel 68 man nen, 19 vrouwen en 26 kinderen. Zij voerden niet minder dan 537 rendieren, 418 rendier sleden, 511 tuigen voor het inspannen van de dieren, en ongeveer 4000 zakken IJslandsch mos als voeder voor de dieren mede. Degroote karavaan werd direct naar een extra-trein ge bracht en naar Seattle aan den Puget-Sond vervoerd, van waar de verdere reis per schip naar Zuid-Oost-Aljaska, en van daar naar den Yoeken volgen zal. Onder de lappen bevond zich ook S. J. Balto, die Nansen vergezelde bij diens beroemden doortocht door Groenland. V erder was onder de reizigers een Finn, die op zijne sneeuwschoenen 8 jaren lang de postbode van het Noordelijkste Europeescbe poststation aan den Noordkaap geweest was. De overtocht van de karavaan van Europa naar Amerika heeft, niettegenstaande het stormachtige weder, zonder verliezen plaats gehad. Slechts eeu enkel rendier kwam om, dat in een gevecht met een ander zware verwondingen had opgeloopen. Het ministerie van oorlog heeft generaal Marriam in Vancouver bevel gegeven, voor de expeditie van de regeering nog 100 Aljaska-Indianen aan te werven, die als verkenners en dragers zouden kunnen fungeeren. Uit Skagway werd gemeld, dat bereden Canadeescbe politie aan bet Sum- mil Lake, dat 23 K.M. binnen het Amerikaan sche grensgebied en op 19 KM. afstands van Skagway ligt, de Britsche vlag geheschen had. Van de grenspassen komen voortdurend be richten van verlies van menschenlevens. In het Klondike gebied moet de scheurbuik opge treden zijn. Het stelen van de levensmiddelen duurt voort, bandeloosheid neemt toe, en ver scheidene veiligheids-beambten moeten door boeven vermoord zgn. Bovendien wordt den goudgravers door de handelaars met valsohe maten en gewichten overal 't vel over de ooren gehaald. Verkoopingen enz. Heden werd in het gebouw van het ge westelijk bestuur in Zeeland aanbesteedhet vernieuwen der afheiing aan het zeeeinde van den Westha vendam te Bresken s, behoor ende tot de havenwerken in de provincie Zeeland. (Raming 7700.) Ingeschreven werd door de heer enJ. de Rijke Jr., Middelburg, voor f 8950, P. J. Vis ser Pz., Hansweert, voor f 8694, C. de Wilde Az., Kattendyke, voor f 8098, J. B. de Wolff, Dor drecht, voor f 7990, J. H. van de Ven, Mid delburg, voor f 7979, D. Bgl, Vlissingen, voor f 7965, M. van den Hoek, Terneuzen, voor f 7520, J. de Bree Fz., Terneuzen, voor f 7224, A. Tholens Dzn., Terneuzen, f 7198, voor P. Monjé, Breskens, voor f 6927 en J. M. Heijl van de Sande, Breskens, voor f 6750. Een biljet was van onwaarde. Ter overstaan van den notaris A. M. Tak werden Donderdag avond op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging aan de groote Markt in het openbaar verkocht: een woonhuis en erf met tuingrond, te Middelbnrg aan den Se- geersingel wijk V no. 29d, grootte 3 a. 78c.a. voor f 1275twee woonhuizen en erven met tuingrond aldaar aan den Segeerssingel wijkV nos 286 en 28c, grootte 6 a 92 c.a., voor 2350, en een woonhuis en erf aldaar aan de Koe- poortstraat wijk N no. 30, grootte 1 a. 57 c.a., voor f 3500. Te V e e r e zgn heden, ten overstaan van den notaris Tak, op den Kampveerschen toren verkocht 1 huis, erf en tuin, schuur en varkenshok, groot 5 a. 63 cent., staande en gelegen te Veere,voor f 1262 aan J. Barense te Veere; en verder de volgende perceelen, gelegen te Vrouwepolder 64 a. 10 cent. bouwland voor 975 aan J. C. Brouwer te Veere 56 a. 10 cent. bouwland voor f 1100 aan denzelfde 25 a. 15 cent. bouwland voor f 325 aan C. Wajon te Arnemuiden 26 a. 30 cent. bouwland voor f 475 aan denzelfde 36 a. 40 cent. bouwland voor f 670 aan P. Goedbloed te Vrouwepolderen 84 a. 50 cent. bouwland voor f 1095 aan A. Gideonse te Vrouwepolder. Te Cats is heden door het bestuur van den calamiteusen Leendert Abraham-polder onder nadere goedkeuring aanbesteed: het doen eener steenbestor ting bij het noordelijk oevcrwerk des polders. Begrooting f 6780. Laagste inschryver was de heer P. A. v./d. Velde te Terneuzen voor f 5887. 's-Cravenhage. De Tweede kamer nam heden zonder stemming als spoedeischend aan het gisteren gemelde wetsontwerp tot wering der San José schildluis en voorts de con clusie van het verslag betrekkeiyk de regeeringsinlichtingen op het adres der Vereeniging van meelfabrikanten, zoodat de aanhangige adressen naar deu minister van financiën zijn gerenvoyeerd ter fine van nadere inlichtingen. De kamer is daarna op reges uiteengegaan. Washington. Bij de kamer en den senaat is een wetsontwerp ingediend om de legersterkte op 103.000 man te brengen. Twee eskaders zullen gevormd worden om de noordelijke en zuidelijke havenste verdedigen Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatièn 19 Mrt Veere, Houtwaren, Houtwaren, De Vos, :9 Gapinge, De Vos. 22 Middelburg, Inboedel, Verhulst. 24 Middelburg, Broed- of Mossei zaad (verp Polderbeat van Walch, 24 Middelburg, Huizen, Verhnlst. 25 Middelburg, Koolteer, Gasfabriek. 30 Middelburg, Meubels, .Rosier. 6 April Vlissingen, Hnizen, Bjsch. 20 Oostkapelle, Inspan, Tak. Middelburg, Huis, Verhnlst. 25 Grijpskerke, Inspan, Loeff. 26 Koudekerks, Inspan, Inspan, Loeff. 27 Arnemuiden, Tak. 29 O. W Sonb-, Inspan, Tak 17 Mei Groede, Beestiaal, Hammacher HERIJK. Deze heryk ia bepaald als volgt, voor Vlissingen, 19, 21, 22, 23, 24,25 en 26 Maart. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joos- land, 28 Maart. Veere, ook voor Vrouwepolder, 29 Maart. Serooskerke (Walcheren), 30 Maart des voorm. Oostkapelle, ook voor Grijpskerke, .30 Maart des nam. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 19 Maart. Gr0ede. Kantoor ontv.-griff. 31 u.het leveren van 647 M3 grind en het vervoeren er van voor het waterschap Oud- en Jong-Breskens. Dinsdag 22 Maart. Goes. Hotel Zoutkeet 3 u.-: het bouwen van een varkens- en kippenhok en verbouwing eener graanschuur op het hof Kroonpoider. Donderdag 24 Maart. Middelburg. Gebouw Polderbestuur van Walcheren Abdij ll/3 u.het leveren van eiken- en mastenhout en het vervoeren van straatklinkers en straatkeien. Vrgdag 25 Maart. Middelburg. Raadhuis: levering vau Engelsche en Duitsohe gaskolen en van stoom - kolen in 3 perceelen. 's Gravenhage. Ministerie van water staat 3 u.onderhoud post- en telegraafgebonw Hansweert. Raming f 680. Arnemuiden. Gemeentehuis 3 u.leve ring van 150 Ms onderhoudsgrint. Algemeen Overzicht. „Ons antwoord zal bewijzen dat wij een regeering zijn". Dit fiere woord is door president Kruger gesproken bij het sluiten van de Volksraad zitting, en natuurlijk heeft het ergernis gewekt offeren, liever dan u in den weg te staan, of: ik laat u niet los, wie u ook aan mij ontne men wil zij wist zelf niet wat zij zou wil len zeggen maar zij moest aan haar werk blijven en haar plichtbeseft was even sterk als dat van een soldaat op het slagveld. Eerst later, toen de schemering begon te vallen, kon zg uitgaan in de hoop van hem tegen te komen. Zij vond hem, zittende op een bank onder de dennen, waar hij vaak zat te peinzen en het landschap te bewonderen. Hij had gelezen om zijne gedachten af te leiden, maar zij waren weer teruggekeerd. Toen hij haar zag aankomen, ging hij haar te gemoet. Zij waren beiden treurig geweest, doch nu zij elkaar weer zagen, was alles ver geten. „De dokter verlangt misschien weer naar de groote stad?" zei zij schuchter. «Neen, naar u, alleen naar u." En dat was waar, zgn ontroering nam den vorm aan van een groot verlangen naar haarhy wilde haar weer terughebben, geheel zooals hij haar daar eenigen tijd geleden gevonden had op dien grafsteen, bovenop den bergtop, waar zij elkaar hun liefde beleden hadden. Zij gingen naast elkaar zitten en, niet wetende wat hg eigenlijk zeggen zou, vroeg hij„een sprookje, vertel mij een mooi sprookje Na eenig nadenken zei zij„Grootmoeder wist onlangs een nieuw sprookje, dat zal ik u vertellen." „Iemand ging de wijde wereld in. De hemel was blauw, de bosschen waren groen, de velden stonden in bloei en de leeuwerikken stegen zingend omhoog. Maar hij was toch niet recht vrooiykhij verlangde naar iets en wist niet wat. Daar kwam een mooi meisje aan, met goudblond haar cn lachende oogen; zij ging naast hem voort en sprak: „Ik ben het gelnk en ik zal u vergezellen." Toen was hij blij en zgn hart juichte. Er kwamen echter nog vele menschen dien weg langs, en die zagen hen beiden verlangend, naijverig en boos aan. En toen er één kwam met erg treurige, wanhopige oogen, sneed dat het geluk door de ziel en zy verliet den eersten reisgenoot om een eindweegs met den tweeden mee te gaan; opdat de eerste dit echter niet terstond zou bemerken, gaf zij hem ander gezelschap, het ongeluk, waaraan zij dezelfde gedaante gaf als de hare. Hy merkte het bedrog niet dadehjk; doch toen hy een eind met het ongeluk gegaan was, zei hy „waarom misleidet gij mij eerst, met zooveel vroolijkheid en goede woorden, en nu zyt gij zoo?" Toen zag hy pas dat het ongeluk holle oogen had, en bleek zag, en toch dezelfde trekken had als het geluk, zoodat hij het lief had, evenals hij het geluk had liefgehad, en hij er zich niet van kon losmaken, en het liet ook niet van hem af, voordat hij het doel van zijn tocht had bereikt. En grootmoeder zegt dat ongeluk is het moeilijkste te dragen, dat-

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2