MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 66. 141° Jaargang. 1898. Zaterdag 19 Maart. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Maart 8 u. vm. 42 gr. 12 u 56 gr., av. 4 u. 53 gr. F. Verw. Z.W. wind, regen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familioberiehtes en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeïj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan liet bureau te bekomen. A g 8 n t e n. Te 's GvavenhageDe Guur. Belteeaxte to Amsterdam A. i>e La Mar Azh. Middelburg 18 Maart. BEJfOEMIlVGEW ENZ. Bij kon. besluit: is verleend aan A. den Beider, rijksveld wachter-brigadier te Haarlemmermeer, de zil veren eere-medaille der orde van Oranje-Nassau is J. D. Fast te 's-Gravenhage benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen is de eerste-luit. L. Noest, van het 1ste reg. inf., thans gedetacheerd bij de Militaire Ver kenningen, op non-activiteit gesteld; !b de heer J. Chr. Th. Scheller, laatstelijk derde-stadsgeneesheer te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 'slands dienst ontslagen. Drogisten. Door den Nederl. Drogistenbond is een bro chure uitgegeven, waarin, aan de hand van de beraadslagingen in de Tweede kamer bij de samenstelling der wet van 1865, wordt betoogd: le. dat de tegenwoordige toepassing der ge neeskundige wet, ten opzichte van drogisten en handelaars in drogerijen en chemicaliën, ge heel in strijd is met de bedoeling van den wetgever 2e. dat de later willekeurig gewijzigde lijst van geneesmiddelen (lijst C) niet alléén den vrijen handel aan banden legt (daar verschil lende bakkers- en koksproducten, reukwerken, tandpoeders, geleien, pepermunt, machine-olie, enz. niet meer vrij zijn), doch tevens ook ten nadeele van het publiek is, en die wijziging op erbarmelijke wijze den spot drijft met de woor den des ministers Thorbeckede lijst zij klein en de hoeveelheden matig (beperkt binnen een kleine dosis bij het recept voorgeschreven), Zoodat het publiek gedwongen wordt zijne eenvoudigste huismiddeltjes tot eiken prijs bij den apotheker te koopen, wat, volgens dien Bond, niet de bedoeling der wet is. Deze brochure moet beschouwd worden als een gevolg op het indertijd door bovenge- noemden bond aan den minister ingediend adres. TWEKUE It. AfflEH, Inlichtingen op het adres van de Nederlandsche Vereeniging van meelfabrikantenhoudende verzoek tot het heffen van een tijdelijk inkomend recht op tarwemeel. De commissie van rapporteurs herinnert dat aan dit adres zijn toegevoegd een nader adres van gemelde vereeniging, adressen van de kamers van koophandel en fabrieken te Win schoten, Nijmegen, Breda en Nijkerk, benevens een adres van bakkers en molenaars te Vaals en andere gemeenten in Limburg. Sedert de inzending der nota van inlichtin gen is veel geschied wat grooten invloed heeft kunnen oefenen en wellicht geoefend zal heb ben op het oordeel en de zienswijze van regee ring en volksvertegenwoordiging. Een ander minister van financiën is opge treden, dien men niet kan en mag aansprake lijk stellen voor den inhoud der notade spoor wegtarieven voor meeluitvoer uit vele plaatsen van DnitBchland naar ons land zijn lager dan die voor het vervoer in omgekeerde richting de zones in Frankrijk zijn afgeschaft. Met het oog op die en andere gebeurtenis sen en omstandigheden stelt de commissie aan de Kamer voor de stukken te zenden aan den minister van financiën, met verzoek om nadere inlichtingen. Algemeent voorschriften bij aanbestedingen. De commissie uit de Tweede kamer, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen van den minister van waterstaat op het adres van het bestuur van den Ntderlandschen Aannemersbond, houdende verzoek tot herziening der algemeene voorschriften voor de uitvoering en het onder- boud van werken onder beheer der departe menten van waterstaat, handel en nijverheid, van binnenlandsche zaken, van oorlog en van justitie, heeft hieromtrent haar verslag uitge bracht. Door haar wordt de volgende conclusie voor gesteld lo. den heer minister van W. H. en N. dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen; 2o. te verklaren a. dat het wenschelijk is dat er eenheid zij In de verschillende algemeene voorwaarden, voorschriften of bepalingen, ten aanzien van de rechtsverhouding tusschen den aanbesteder en den aannemer of leverancier b. dat er bij deze voorschriften van den aan nemer of leverancier geen afstand noch uit drukkelijk noch implicite gevorderd worde van zijn recht om de beslissing in te roepen, hetzij van den rechter, hetzij van arbiters, dit laatste in den geest zooals zulks in art. 21 van de algemeene voorschriften enz. van het depar tement van marine is voorgeschreven 3o. afschrift van dit verslag te verzenden aan de ministers van oorlog, van binnenland sche zaken, van koloniën, van waterstaat, han del en nijverheid en van marine. UIT STAD EN PROVINCIE. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de polderbesturen in de provincie uitgenoodigd vóór 1 Juni hun gevoelen en dat van de ver gaderingen van Ingelanden mede te deelen. omtrent een daarbij toegezonden voorstel tot wijziging van art. 102 van het Algemeen Reglement in dien zin, dat voortaan de vroonen en vrijlanden, welke tot dusver geheelen of gedeeltelijken vrijdom van polderlasten genieten, ook aangeslagen worden in het dijkgeschot voor de kosten van wegsverbetering door het aanbrengen of wijzigen van kunstbedekking. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is, met wijziging van de be schikking van 10 Juni 1821, met ingang van 1 Mei den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, de gemeente Teteringen als plaats van vestiging aangewezen. Heden voormiddag is in de korte Bree- straat alhier een kind van een jaar of vijf, dat zich al spelende ophield bij een melkkar, aangereden door een sleperswagen, waarvoor het wilde uitwijken. Ongelukkig ging het ach terwiel van dat voertuig de kleine over de borst en verwondde het knaapje zoo ernstig, dat het een paar uur na het gebeurde overleed. Dit ongeluk had plaats, terwijl de sleper zijn voertuig, dat van een kap was voorzien, ver zetten wilde en zelf met een ander in het lemoen liep, terwijl twee andere personen den wagen van achteren voortduwden. De rechte toedracht der zaak is daarom geen hunner bekend. Donderdagavond trad in Ons Huis alhier voor leden en ingeschrevenen bij die inrichting als spreker op de heer Jacq. Frank alhier. De zaal was geheel gevuld, zoodat een honderdtal personen aanwezig waren. Op de wijze als men dat van hem gewoon is, gaf hij een viertal voordrachten ten beste, die de aanwezigen herhaaldelijk een gullen lach afdwongen en den spreker telkens veel applaus bezorgden. De voorzitter van Ons Huis bracht den dank der hoorders, die zich zoo duidelijk uitte, nog kort onder-woorden. Te Amsterdam overleed de oudste der daar gevestigde pastoors, de heer J. D. G. Wubbe, sinds ruim 48 jaar priester. Voor zijne benoeming tot pastoor te Amsterdam, in 1856, was hij kapelaan te Middelburg. Men meldt ons uit Goes: De uitvoeringen der Hand-Bell-Ringers, die Donderdag in de Prins van Oranje alhier zijn gegeven, werden door een zeer talrijk publiek bijgewoond. 's Middags was de entree voor schoolkinderen slechts een dubbeltje, terwijl de grootere hoorders een kwartje moesten offerendes 's avonds vond ieder, die lust had de vreemd soortige musici te hooren, voor vijftig centen daartoe gelegenheid. Maar wat vooral wel tot het druk bezoek des avonds zal hebben bijgedragen, was de bepaling, dat leden van jongelingsvereenigingen en begunstigers daarvan voor den halven prijs toegang hadden. Wat de uitvoering betreft en het publiek aangaat, daarop was volkomen van toepassing wat in het vorig nommer dezer courant is gezegd. Te Heinkenszand werden in den laatsten tijd herhaaldelijk en in grooten getale konijnen vermist. Men dacht aan tweebeenige dieven, doch Donderdag is gebleken dat een hond de schuldige was. Hij werd gevangen en afgemaakt. In dezelfde gemeente sloeg dien dag een span paarden, dat schrikte voor een hondenkar, op hol. Gelukkig werden de dieren, zonder dat ongelukken gebeurd waren, tot staan gebracht. De wagen en het tuig werden be- schadigd, doch de voerman kwam met den schrik vrij. Te Zierikzee schrikten Donderdag van een voorbij geleid wordenden stier de, voor een riemwagen gespannen paarden. De dieren sloe gen op hol, de wagen werd aan stukken ge reden en .een aantal eieren, dat zich er in be vond, werd vernield. Een der personen, die zich in het rijtuig bevond, viel er uit en kreeg een wond aan het hoofd. De heer N. Visser, opzichter van den waterstaat te Goes, wordt, ingaande 1 Mei a., als zoodanig verplaatst naar T h o 1 e n. In de Donderdag te Terneuzen gehou den vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een brief vanmej.de wed. Tazelaar, waarin deze kennis gaf van het overlijden van haren echtgenoot. Naar aan. leiding hiervan, herdacht, de voorzitter in ge voelvolle woorden het raadslid Tazelaar, van wien kan gezegd worden dat een waardig, degelijk en deugdzaam man is heengegaan, die de hoogachting genoot van allen, die een zoo danig leven eeren. Laatstelijk lid van den raad en ambtenaar van den burgerlijken stand, vervulde hij vroeger ook de betrekking van commissaris-voorzitter der brandweer en, wat liem niet minder verdienstelijk maakte, die van lid en voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Waar hij het noodig achtte, kon hij met kracht optreden, doch hij was overigens zachtmoedig en zijne daden waren in overeenstemming met zijne woorden. Door opstaan gaven alle leden blijk van instemming met het gesprokene. Aan de familie zal een brief van rouwbeklag worden gezonden. Daarna had de benoeming plaats van een ge meente-bouwmeester- Door het dag. best. werd geene aanbeveling opgemaakt, waarover eenige leden hun spijt betuigdenoorzaak hiervan is dat in een vorige zitting de raad had te kennen gegeven zich toch niet aan eene aanbeveling te willen houden. Yan de 41 sollicitanten verkreeg, zooals reeds gemeld, de heer P. C. van der Hooft te Ylissingen 6 en de heer J. J. van Wuijckhui- zen te Rotterdam 5 stemmen, zoodat eerst- gemelde is benoemd. De voorzitter feliciteerde het raadslid Van der Hooft met de benoeming van zijn zoon. Daarna werd in een langdurige geheime zitting besproken en vastgesteld het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1898. Onze berichtgever vraagt of deze benoeming wel wettig isdaar de vader van den benoemde hieraan deelnam. Wij merken op dat dit aan de wettigheid van deze benoeming niet te kort doet. Art. 46 der Gemeentewet luidt wel„Zij ont houden zich van medestemmen over de zaken, die hen, hunne echtgenooten, of hunne bloed en aanverwanten, tct Óen derden graad inge sloten, persoonlijk aangaan, of waarin zij als gelastigde zijn betrokken"en er is ook uit gemaakt dat benoemingen onder zaken vallen, maar tevens is bij beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken van 13 Dec. 1851 beslist dat, zoolang de raad eene vrije keuze doen kan, de bepaling van het artikel niet toepasselijk is, al waren ook onder de aanbevolenen of sollicitanten een raadslid of iemand, dié aan een of meer leden van den raad tot in den derden graad van bloed- of aanverwantschap bestaat. De tegen heden (Vrijdag) in die gemeente belegde vergadering van den gemeenteraad kon wegens onvoltalligheid niet doorgaan. De heer S. van der Hooft, vroeger als instituteur te Brussel werkzaam, thans te Aardenburg wonende, hield Donderdagavond in het sociëteitsgebouw aldaar voor een zeer talrijk publiek eene lezing over de Yereenigde Staten van Noord-Amerika. Spreker, die ge durende twee jaren in Amerika vertoefde en daar overal met open oog heeft rond gezien, schetste op aangename wijze verschillende toe^ standen uit het leven van den landverhuizer en van den Amerikaan. Hij noemde het een goed land, dat niet lijdt aan overbevolking en waar voor iemand, toegerust met de noodige kracht en goeden wil, nog altijd een goed be staan te vinden is. Zijne lezing vond een zeer aandachtig gehoor en werd luide toegejuicht. Na de pauze werden een zeer groot aantal prachtige lichtbeelden vertoond, die een blik deden werpen op de grootsche parken, gehouwen, standbeelden, bruggen en straten van New- York, waarbij telkens eene verklaring werd gegeven. De heer Van der Hooft heeft het voor nemen in meerdere plaatsen van het district op te treden. Te Biervliet is tot de inrichting eener roomsch-katbolieke bewaarschool besloten. Aan het mobilair in het lokaal naast de kerk is men al bezig. Men niet onze gewone correspondent schrijft ons Te IJ z e n d ij k e houden twee kwestiën de gemoederen wel niet warm, maar geven toch aanleiding tot drukke bespreking. Reeds sedert verloopen najaar is nog altijd de subsidiekwestie van het muziekgezelschap Geduld Overwint aanhangig, en dat nog wel tegen den zin der bevolking. Het gezelschap is een der meest populaire instellingen in die plaats; zijn uitvoeringen worden zelfs in de overige gemeenten van het district op prijs gesteld; zoodat de voorgestelde beknibbeling der subsidie met leede oogen wordt aangezien. In de jongstleden raadszitting staakten de stemmen tot het verleènen van 150subsidie; vermoedelijk zal dus in de eerstkomende ver gadering deze kwestie uitgemaakt worden Wij en alle muziekbeminnaars hopen in gun- stigen zin. Sedert de verkiezing van Juli '97 is de raad „om" en behoort de voorzitter van het gezel schap tot de minderheid in den raadtoch vertrouwen wij, dat onder de meerderheid nog mannen van karakter gevonden worden, die niet zullen medewerken om het boste Cadzand schc muziekgezelschap een „duw" te geven, maar liever, ter wille van zijn zestigjarig eer vol verleden èn met het oog op de uitnemende diensten, die het nog dit jaar zal kunnen ver leenen, het den onmisbaren steuu zullen schenken. Te meer hebben wij goe'.en moed, wijl onder de meerderheid een paar raadsleden zetelen, die indertijd de subsidie op het tegenwoordige be drag door den raad hielpen vaststellen. Het tweede punt- van bespreking is de ver boden aanvaarding eener belooniug, door de landbouwers aan de beide marechaussee's Adam en De Waal, toegedacht. De heer Risseeuw nam het initiatief tot een geldinzameling en verkreeg de toestemming en alle mogelijke medewerking van den burge meester, den heer De Vos, terwijl de wacht meester der brigade verklaarde geen bezwaren te hebben. Voor een netto-bedrag van f 200 wordinge- teekend en een paar gouden horloges aangekocht. Nu schijnt- de wachtmeester minder met het plan ingenomen te zijn, althans enkele uit latingen geven aanleiding tot het vermoeden dier veranderde zienswijze en de kommaudant te Sas van Gent heeft de aanneming dezer particuliere buldebetooning verbodeu. Het behoeft geen nader betoog, dat het een groote teleurstelling is, dat een plan, waartoe zoo alzijdig en gulhartig werd medegewerkt, in duigen is gevallen. Men geeft echter alle hoop nog niet op dat, zij het ook in anderen vorm, het plan nog verwezenlijkt zal kunnen worden. RECHTSZAKEN. Arrondisscments-RechtbanJc te Middelburg. Heden (Vrijdag) deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de meermalen, laatstelijk in ons nommer van 12 dezer, uitvoerig m s.lege- deelde zaak tegen H. T., 41 jr., destij is com mies 3e kl. bij de posterijen te VI is sin gen. Beklaagde werd, ter zake van het als atnbte- naar van eenige openbare instelling van ver voer opzettelijk zich toeëigenen van een aan zoo danige instelling toevertrouwden brief en van een daaringesloten geldsioaardig voorwerp, overeen komstig den eiseh van het 0. M. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met de mindering der vroeger doorgebrachte hechtenis. Dezelfde rechtbank deed nog uitspraak in de, ook in ons nommer van 12dezer, cenigszins uitvoerig vermelde zaken tegen I. T., 51 j., en A. T., 43 j., arbeiders te Oostburg, de le thans alhier in hechtenis. Eerstgenoemde werd ter zake van diefstal veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en laatstgenoemde terzake van heling tot 3 weken gevangenisstraf, beiden met mindering van den tijd, door dezen vroeger reeds in preventieve hechtenis doorgebracht. Voorts zijn nog veroordeeld wegens diefstalB. D., 30 j., liedjeszanger, Merehem (België), thans alhier in hechtenis, tot 6 w. gev. straf, met mindering der doorgebrachte hechtenis; en mishandeling en bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichtP. B., 21 j., arbeider, Goes, tot 2 m. gev. straf. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht- zijn naar de openbare terechtzitting verwezen P. K., oud 46 jaar, werkman, en G. K., 20 j., arbeider, beiden wonende te K1 o e t in g e, thans alhier gedetineerd, bekend wegens de poging tot diefstal bij de gebr. Pijke. Hun wordt het volgende ten laste gelegd: dat zij in den avond van 21 Januari 1898, om streeks 7'/a uur, te zamen en in vereeniging, met het voornemen om in de woning, bewoond door de gebroeders Pijke te Goes, geld, toebe- hoorende aan die gebroeders Pijke, althans aan een ander dan aan hen, beklaagden, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, weg te nemen, in een schuur, tevens stal, welke tegen genoemde woning aangebouwd en daarmede binnenshuis door eene deur gemeen schap heeft, wederrechtelijk zijn binnen gedrongen, tot welke schuur, tevens stal, zij zich den toegang hebben verschaft doordien de le beklaagde een raampje boven in eene deur van die schuur heeft stuk ge slagen, daarop den 2en beklaagde behulpzaam is geweest om dat raampje te bereiken, waarop de 2e beklaagde door dat raampje naar binnen s geklommen en vervolgens een klinketdeur van die schuur van binnen heeft opengemaakt, door welke deur de le beklaagde daarop even eens in die schuur is binuengegaau, waarbij de 2e beklaagde voorzien was van een aan het eene einde geslepen ijzeren staaf, welke bij het doorzoeken van de woning en bij het openen van gesloten bergplaatsen van dienst kon zijn, terwijl de uitvoering van hun bovenom schreven voornemen niet is voltooid, door da van hun wil onaihankelijke omstandigheid dat eerst Jan Pijke, vervolgens Pieternella van Weele, daarop Jacobus Pijke en eindelijk Cor nelia van Weele in die schuur zijn binnenge komen en hen beklaagden ontdekt hebben, waarna die personen, althans eenige hunner, getracht hebben hen tc vatten, waarop zij, be klaagden, toen zij betrapt waren, weggevlucht zijn, nadat al vorens, om zich die vlucht mogelijk te maken of om den diefstal voor te bereiden, de 2e beklaagde genoemden Jan Pijke aangevat, bij de keel gegrepen en met bovenvermelden ijzeren staaf een hevigen slag tegen het hoofd gegeven had en de 1ste beklaagde bovenver melde Pieternella van Weele vastgegrepen en verscheidene slagen toegebracht bad, benevens bovenvermelden Jacobus Rijcke eveneens vast gepakt en verscheidene slagen toegebracht had. Aan de beklaagden is ambtshalve als raads man toegevoegd de heer mr J. de Witt Hamer, advokaat te Goes. De bekende vergiftigingszaak te Sassen- heim zal eerlang voor de Haagsche rechtbank worden behandeld. De instructie is gesloten en de beklaagde V. K. naar de openbare terecht zitting verwezen. De persoon uit Akkerwoude, die verdacht werd in eene vechtpartij na Bergumermarkt zijn kameraad te hebben doodgestoken, terwijl bij zelf levensgevaarlijk gewond werd, is van alle rechtsvervolging ontslagen, omdat, hij niet anders dan uit zelfverdediging kan gehandeld hebben. LANDBOUW. Het bestuur der afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft, ingevolge een door de algemeene vergadering der afdeeling genomen en vroeger reeds gemeld besluit, aan de gemeen teraden in Zeeuwsch-Vlaanderen's West. deel eene circulaire gericht, waarin het verzoekt bij voorkomende vacaturen van eene onderwijzers plaats, voor de benoeming van den titularis het bezit der landbouw-akte zooal niet ver plichtend te stellen, dan toch bij de oproeping te vermelden, dat de voorkeur zal worden ge geven aan hem, die zoodanig radikaal in zijn bezit beeft. Het bestuur wil, zooals men weet, op die wijze trachten te voorzien in de behoefte van degelijk landbouwonderwijs. Het gemeentebestuur van Eede doet reeds eene oproeping in bovengemelden zin. In de Maart-aflevering van het Ned. Tijdschrift voor pharmaciechemie én toxico logie deelt dr B. Sjollema de uitkomsten mede van een onderzoek naar de vergiftiging door raapkoeken, waaraan dezen winter in de pro vincie Drenthe een aantal schapen gestorven zijn. De vergiftige werking bleek veroorzaakt te zijn door een bijzonder groot gehalte aan mosterdolie. In een gewonen raapkoek wordt slechts 0,10,2 pet. aangetroffen, in de onder zochte daarentegen 0,80,9 pet. De koeken waren uit zoogenaamd Indisch raapzaad ge slagen. Ook in Denemarken is vergiftiging met raapkoeken voorgekomen. Dr Sjollema raadt daarom ieder, die raap koeken vervoedert, aan vóór het gebruik een monster naar het proefstation, in welks ressort hij woont, tot onderzoek in te zendon. Verschillende Berichten. Te 's Hertogenbosch trad Woensdag avond in eene druk bezochte openbare vergadering, belegd door de vooruitstrevende kiesvereeni. ging aldaar, als spreker op de heer J. H. Rovers van Amsterdam Door hem werd op welsprekende wijze, met overtuiging de verde digbaarheid van ons vaderland aangetoond en het nut en de noodzakelijkheid geschetst van den persoonlijken dienstplicht. Na de voordracht werd onder algemeene toe. juiching der vergadering de volgende motie aangenomen „De vooruitstrevende kiesvereeniging te 's-Hertogenbosck spreekt het vertrouwen uit, dat de volksvertegenwoordiging met de regce- ring zal medewerken, om de wetten tot invoe ring van den onvervreemdbaren, persoonlijken dienstplicht en tot reorganisatie der levende strijdkrachten ten spoedigste tot stand te brengen." In eeno te Utrecht gehouden vergadering van commissarissen van politie is besloten tot oprichting eener broederschap van hoofdcom missarissen en commissarissen van politie in Nederland en is een reglemept vastgesteld. -—Te Breda wordt 31 Augustus een roomt»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1