MIDDELBllRGSCHE COURANT. N°. 65, 1898. Vrijdag 18 Maart. 141e Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr|}8, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.. 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 17 Maart 8 n. vm. 43 gr. 12 n 51 gr., av. 4 0.47 gr. F. Verw. Z.W. wind, regen. Middelburg 17 Maart. San José-schildluis. Bij de Tweede kamer is door de ministers van binnenlandscke zaken en van financiën in gediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering van voor den land-, tuin- of bosch- bouw schadelijke dieren en van plantenziekten. Het heeft de strekking om in het algemeen, onder nadere goedkeuring van de Staten-Gene- raal, aan de regeering de bevoegdheid te geven om, bij alle voorkomende gevallen, bij alge- meenen maatregel van bestuur verbodsbepalin gen van. invoer in het leven te roepen, ten einde van onzen land-, tuin- of boschbouw dreigende gevaren af te weren. De regeering wijst er o. a. op, dat thans on zen landbouw opnieuw een gevaar dreigt, grooter naar het zich laat aanzien dan door colorado kever en phyloxera, en wel door de San José schildluis Aspidiotus pemiciosuseen insect, dat, waarschijnlijk uit Chili naar Colorado over gebracht, zich van daar over een groot deel van de V. S. van Noord-Amerika heeft ver spreid en voornamelijk in de ooftboomen groote verwoestingen aanricht. De omstandigheid dat in de laatste jaren steeds meer versche vruchten, voornamelijk appels en peren, uit Amerika en Europa, speciaal ook in Nederland, worden ingevoerd, maakt het plicht der regeering om zoo spoedig mogelijk tegen overbrenging van het gevaarlijk insect in ons land te waken. Wijzende op de tegen die insect reeds in Duitschland genomen maatregelen, acht de regeering het dringend noodig, dat ook hier met kracht worde opge treden, totdat volkomen zekerheid zal zijn verkregen in hoeverre het in Amerika voor komend insect in ons klimaat en op onzen bodem leven en voortteelen kan. Behalve dat bij het veelvuldig invoeren van versche vruchten uit Amerika ons reeds dadelijk gevaar zou dreigen, zoo laat het zich aanzien, dat Duitschland8 maatregelen ten gevolge zul len hebben, dat de zendingen, die in Duitsch land niet, of niet dan na streng onderzoek worden toegelaten, naar onze havens zullen worden gezonden. Behalve dat daardoor het gevaar van over brenging van het insect grooter wordt, is het bovendien te verwachten, dat Duitschland spoedig zijn grenzen voor uit Holland komende boomen, planten enz. sluiten zou en den toe voer van vruchten zou bemoeilijken, wanneer wij onze grenzen geheel open lieten. Het is plicht om tegen dit'dubbele gevaar zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen te meer daar de vruchtencultuur hoe langer zoo meer betee- kenis voor ons land verkrijgt. Dit gevoelen der regeering wordt volkomen gedeeld door de Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Art. 2 van het ontwerp bepaalt dat de volks vertegenwoordiging in de gelegenheid zal wezen om, zoodra zij dit wil, door verwerping van een wetsvoorstel (behelzende de in den maat regel van bestuur vervatte voorschriften en dat te gelijker tijd bij uitvaardiging van dien maat regel zal worden aanhangig gemaakt) de regee ring te noodzaken onverwijld de vereiscbte Stappen te doen tot intrekking van de geno men maatregelen. Prof. Ritzema Bos, directeur van het plantenziektenkundig laboratorium te Amster dam, zal op kosten van bet Gouvernement een reis naar Amerika maken om daar de San José-schildluis te bestudeeren en te onder zoeken in hoever het dier voor onze vrucht- boomen gevaarlijk kan worden. De zaak-Hogerhuis. In de Sociaal Dem. beweert de heer mr Troelstra, dat het schrijven van P. van Dijk uit Ladi N.-Jersey, N.-Am., in het Nieuws- en Adv. bl. v. Heerenveen een grappenmakerij moet verbeeldenimmers van Dijk heeft nog geen aanklacht tegen hem ingediend. „Om Van Dijk te kunnen dagvaarden als ge tuige, moet ik toch eerst worden vervolgd, zegt mr T. En zoolang ik niet ben aangeklaagd, word ik niet vervolgd. Wat beteekent dan de bewering van Van Dijk, dat hg tegen een sala ris van 375 voor 100 dagen plus vrij reis kosten wil overkomen, zoolang hij „zijn aan klacht" niet indient? „Indien hg, tegeigk met zyn briefje aan bet Heerenveensch blad, tevens een briefje had ge zonden aan den officier van justitie te 's-Gra- venhage, waarin zijne aanklacht was opgeno men, zou hij recht van spreken hebben. „Thans is zijn briefje niets dan een hanswor- sterij, om het onnadenkend publiek zand inde oogen te strooien en achter een vloed van dik ke woorden zyne „vrees voor eene openbare behandeling der zaak te verbergen." Verder doet mr T. een oproeping aan het publiek om een bedrage af te zonderen voor Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór óé?i uur aan het bureau bezorgd zgn. Adverlenttên: 20 cent por regel. Geboorte- dood- on allo andere familioberichton en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voorneeligc voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te 's GravenhageDe Gebr. Bfxtnfante AmsterdamA. de La Mar Azn. bet „fonds Hogerhuis", welk fonds zal dienen, de kosten te betalen van de getuigen in bet proces, dat tegen hem zal worden gevoerd, zoo dra Van Dijk hem aanklaagt, met bepaling, dat allereerst uit dat fonds zullen worden genomen de kosten van bet ticket 2e klasse voor Van Dijk en een waarborgsom van f 375 te zijnen behoeve. UIT STAD EN PROVINCIE. Donderdag 24 Maart a. zal vanwege de afdeeling „Zeeland" van den Anti-dienstver- vangingsbondde Liberale Kiesvereeniging Eendracht maakt macht en de Arbeiders-Kies - vereeniging Ontwikkeling alhier als spreker optreden de heer J. H. Rovers, die in eene voor ieder gratis toegankelijke bijeenkomst in het Schuttershof de verdedigbaarheid van ons vaderland en den persooniyken dienstplicht zal behandelen. De combinatie van beide punten is noodig, om door het eerste het tweede beter tot zijn recht te doen komen. Daar de opvoeding van onze kinderen en van ons volk voor een groot deel ook berust by onze vrouwen, zal de tegenwoordigheid van dezen bij de bespreking zeer op prijs worden In de Leeuwarder Courant wordt met zeer veel lof gewaagd van de wijze, waarop de heer Rovers onlangs in Friesland's hoofdstad als spreker optrad. Met veel vuur en talent be handelde hij het door hem gekozen onderwerp Woensdag ochtend vertrok de justitie van hier naar IJzendijke, teneinde op het post- en telegraafkantoor aldaar een onderzoek in te stellen naar gepleegde fraude. Dinsdag waren door den inspecteur der posterijen de boeken en kas van het kantoor nagezien en moet aan het licht gekomen zijn dat door den directeur J. H. B. verschillende verduisteringen gepleegd waren, waardoor het rijk voor een belangrijk bedrag moet zijn be nadeeld men spreekt, zoo meldt men ons, van 5 a 6 duizend gulden. De fraude moet niet alleen in den laatsten tijd gepleegd zijn, maar over eenige jaren loopen. 's Avonds werd de directeur reeds in voorloopige bewaring geno men en na het onderzoek der justitie is hij Woensdag naar het huis van bewaring te Mid delburg overgebracht. Het gebeurde maakt te IJzendijke veel in druk, want de directeur, die gehuwd is en vader van een kind, stond als een fatsoenlijk man bekend en genoot de algemeene achting. Hij moet eene volledige bekentenis hebben De vereeniging Vooruitgang te Goes, van wier oprichting wij in ons vorig nommer melding maakten, zal candidaten stellen zoowel voor den gemeenteraad als voor de Provinciale staten en de Tweede kamer en daarvoor ook hen steunen, die de beginselen, neergelegd in het reglement, zijn toegedaan. Men zal te Brouwershaven een landbouwcursus openen, HAND-BELL-RINCERS. Met zeer gemengde gevoelens gingen wij Woensdagavond na de uitvoering, door de Royal Hand-Bell-Ringers in de concertzaal al hier gegeven, huiswaarts. Kunstig en handig is hunne uitvoering op de klokken. Jarenlange, geduldige oefening moet er noodig geweest zgn om dat samenspel te kry- gen. In deze zoo moeilyk te hanteeren instru menten weten de uitvoerders eene nuanceering te brengen van een zacht piano tot een vrij sterk forto, dat medewerkt om een goeden indruk van het uitgevoerde te bekomen. Behoudens een enkele hooge bel (o. a, in het koor uit Ws£ bers Frcischütz), die wat schraal en dun klinkt, en de zware bas in de aria van den directeur De Paleisklokken, die lang niet zuiver was, zijn de bellen rein en melodieus. Het geheel klinkt lief, frisch en mooi en doet het oor aangenaam aan. Handig, vlug en accuraat werkte de directeur met zijne Canadeesche sledebellen, waarmede hij werkelijk een aardig effect verkreeg. Maar daarmede is dan ook alles goeds van de uitvoering gezegd. Een vrij slechte bariton, die vrij slecht een English song vertolkt met begeleiding van eene harde piano, kan ons al evenmin bekoren als een mannenquartet, waarvan de vier leden misschien nooit en anders toch heel lang ge leden goede stemmen gehad hebben. Kortweg afschuwelijk was de imitatie van Daisy Bell op het Resonating Dulciphonium. Wij kunnen ons niet begrijpen, boe iemand als de directeur, van wien we uit zijne arrangementen voor zijn klokkenspel moeten verwachten, dat hij een muzikaal aangelegd man is, dergelijke muziek op zulk een instrument kan ten gehoore bren gen. Een kind kan begrijpen, welk eene ver schrikkelijke beproeving het gehoorvlies on dergaat, wanneer bijv. twee tonen, die niet meer dan eene kleine seconde verschillen, te gelijk vier of vijf seconden natrillen, terwijl inmiddels de melodie voortgaat. Publiek, niet in grooten getale opgekomen wij schatten 120 a 130 menschen toonde zich intusschen dankbaar en vroeg en verkreeg o. a. een toegiftje na de Canadeesche slede bellen. Tot zoover wat de uitvoering zelve betreft. Toen wij echter het in de Concertzaal aan wezige publiek overzagen, en later, terwijl wij onze indrukken overdachten, kwam nog een en ander bij ons op, dat wij meenen te moeten neerschrijven. Café-chantant of ernstig bedoeld concert Zitten we in liet Schuttershof, onder het gehoor van Frits van Haarlem? Zoo vroegen we ons Woensdagavond herhaaldelijk af. Inderdaad, de punten van overeenkomst van deze uitvoering met een gewoon café-chantant van den tweeden of derden rang zgn, als men den hoofdschotel waarvoor wij blijkens bet bovenstaande niets dau lof hebben uitzon dert, treffend. Hier, als daar, wordt vooraf reclame ge maakt met plakbiljetten in schreeuwende kleur, met strooibiljetten, waarop de afbeeldingen der artiaten, met advertentiën in de couranten. Hier, als daar, hullen de uitvoerders zich in eene vrij potsierlijke, voor hun spel alles be halve noodige kleedingzelfs acht de directeur een echte grappenmaker het noodig, bij de uitvoering van een zijner solonummers zich nog in een ander pakje te steken, een pakje dat alweer heelemaal niet den indruk maakt van serieus bedoeld te zyneen Canadeesche sledevoerder toch in zulk een licht costuum zou spoedig, verstijfd van de koude, van zijne slede vallen. Hier, als daar, een wonderlijk samengesteld programma. Behalve de nummers, door de vijf executanten gezamenlijk met hunne bellen ten gehoore gebracht, kregen we enkele zang nummers voor bariton-solo en een paar voor mannenquartet, beide met begeleiding van piano, eene uitvoering op'het Resonating Dul ciphonium en een op de Canadeesche sledebellen, beide instrumenten, sprekend gelijkend op de Xylophoon of Melodiophoon of met welken anderen weidech klinkenden naam die dingen op de affiches van Frits van Haarlem vermeld staan. Hier, als daar, is het gehalte der zangnum mers er op berekend om den hoorders eene ver- poozing te verschaffen van hunnen dagelijkschen arbeid. Of meent men, dat de historie van den hoefsmid, die uit vrgen gaat en zgn woord niet kan doen, zoodat zijn aangebedene het voor hem overnemen moet, of de aardige „goeden-nacht-wensch" behoor en tot de ernstige, degelijke muziek? Hier, als daar, doen de uitvoerders hun best, om de hoorders in eene aangename stemming te brengen en te houden. Als de lange direc teur met zijne lange armen de klokken door de lucht zwaait en zich op zijne lange beenen laat wiegenals hij in Good night den derden regelThe owl has taken flight, zoo wonderlijk uithaalt en daarbij op zgne teenen gaat staan, och, dan weet hg immers, dat hg een vrij potsierlijk effect maakt En niet minder weet dat zgn meer corpulente makker, die de bas- klokken bedient, en die toevallig een lichaams deel aan het publiek vertoont, dat, gespannen de tricot-bekleeding van het onderste deel van het lichaam, byzonder uitkomt, zoodat de man een allerkoddigsten indruk maakt, wan neer hg, den grondtoon aangevend, zijne zware instrumenten met onnavolgbare handigheid hanteert. Hier, als daar, eene speculatie op het vader landslievend hart van het publiek door de uitvoering, op een vreemd instrument, van het vaderlandsch Wilhelmus, waarmede ook de geheele uitvoering besloten wordt. Hier, als daar, een publiek, dat na een in den smaak gevallen nummer een toegift ver langt, en een executant, die, blijkbaar daardoor gestreeld, dat toegiftje geeft. Hier, als daar, een publiek, dat zich blijkbaar amuseert en dat zijn genoegen te kennen geeft door applaus en door een vroolijken lach. Maar als we nu aan het publiek gekomen zyn, dan houden de punten van overeenstem ming op en komen de punten, ot liever het punt van verschil. Dit publiek hier komt nooit en in geen ge val daar. Wij wedden honderd tegen éen, dat de over- groote meerderheid van hen, die jl. Woensdag avond in onze concertzaal tegenwoordig waren, eene rilling over het lijf zouden voelen gaan, waDneer men hun voorstelde om a. b. Woens dagavond in het Schuttershof eene uitvoering te komen bijwonen van Frits van Haarlem's gezelschap met geheel hetzelfde programma als gisteren avond in de concertzaal gegeven is< Verheeld ugaan luisteren naar eene uitvoe ring, door een café cbantant-gêzelschap in het Schuttershof, van Daisy-Bell op een Polyphono- aqua-verroduct of zoo ietsdat zon immers vreeselgk zijn Sterker nog: wg gaan een pari aan, dat'zij het uit den booze zullen vinden, wanneer in dezelfde concertzaal eene der in onze gemeente bestaande zangvereenigingen een Requiem van Brahms of eene Possion van Bach, beide ge toonzet op woorden uit den Bijbel, ten gehoore brengen, en dat zij niet gaarne eene dergelijke uitvoering, zelfs gratis, zullen bgwonen. En hier offeren zij met het grootste vermaak een gulden voor een ten deele zeer middel matig genot, in waarheid niet verschillend van dat, wat een gewoon café-chantant verschaft. Waarom dan toch? Eenvoudig, omdat de Bell-ringers doorgaan voor z.g. christelijke menschen en omdat wordt medegedeeld, dat een deel (hoe groot van de opbrengst hunner concerten wordt bestemd voor eene christelijke jongelings- of jonge mannen- vereeniging. Dat cachet, dat tintje, dat vertoon van chris telijkheid doet de menschen over alle bezwaar heenstappen of liever is ooTzaak, dat er geen bezwaren zijn. Datzelfde cachet doet de men schen hartelijk vermaak hebben en vroolijk lachen voor precies hetzelfde, wat zij onder geheel dezelfde omstandigheden, maar zonder dat cachet, uit den booze zouden noemen. Gunnen wij dien menschen, dat publiek van Woensdagavond hun vermaak niet O zeker doen wij dat men moet ons niet verkeerd verstaan. Maar wij zouden wenschen, dat zij evenzeer konden, evenzeer wilden mede-genieten, wan neer hun dergelijk genot, nog liever, wanneer hu» degelijker, verheffender uitspanning wordt aangeboden door anderen, die het even ernstig met hun kunst meenen als deze Bell-ringers doen met de htmne, ja, die vaak hooger staan, omdat zij geheel belangeloos of zei fs met opof fering van tijd en geld de kunst dienen, maar die nu eenmaal het epitheton christelijk niet in hun vaandel schrijven, en die, hoe goed christen zij in de praktijk zijn, met hunne christelijkheid niet te koop loopen. Wij hebben dat al zoo vaak opgemerkt, maar meenden het nog eens te moeten doen, omdat er niet genoeg geprotesteerd kan wor den tegen de verkeerde opvatting, die nog al tijd wordt gehuldigd, en de slechte richting, waarin men zich tegenwoordig meer en meer beweegt en waardoor alles niets meer blijkt dan uiterlijk vertoon. Wij hopen dat de tijd niet verre meer zijn zal, waarop niet alleen op het cachet maar vooral op het essentieele, het innerlijke zal worden gelet, en men ook op dat gebied het goede, het verheffende, het edele zal weten te waardeeren en te steunen, ook al biedt men dit aan onder een vorm, die niet de uiterlijke vlag van christelijkheid draagt. LETTEREN EN KUNST. Op het concert der Zang vereeniging van de afdeeling Goes der Maatschappij tot be vordering van toonkunst, Woensdagavond in de concertzaal der sociëteit Van Ongenuchten vrij aldaar gegeven, heeft mejuffrouw A. E. Lütke- mann, sopraan te Amsterdam, met veel succes gezongen. Zij droeg een drietal liederen voorNoêl van Gounod, Diep in het Dennenbosch van SweerB en Wiegenlied van C. van Zanten. Voorts zong zij de solo in Lorelei van F. Hiller. Vooral in het laatste werk werd de zangeres, die over een sympathiek, krachtig en glashelder geluid beschikt, zeer warm toe gejuicht. Ook den directeur, den heer O. Lies, viel een warme hulde ten deel. Vineta, door hem getoonzet, werd mede uitgevoerd en viel zeer in den smaak. Bij de opening der nationale tentoonstel ling van vrouwenarbeid zal door de zangveree- niging Euphonia te 's Hage een cantate worden uitgevoerd, die gecomponeerd is door mej Cor- nelie van Oosterzee op een gedicht van mevrouw Snijder van Wissenkerke. De componiste zal haar werk zelf dirigceren. Niet de heer Van der Linde maar de heer Van Walle is benoemd tot directeur van het Lyrisch tooneel te Antwerpen. W. Kes is naar Het Vad. meldt op schitterende voorwaarden uitgenoodigd 21 on 28 Maart twee concerten te dirigeeren van de Kaiserl. Russ. Musikgesellschaft te Moskou. Hij zal die uitnoodiging aannemen. In strijd met de vroegere geruchten, dat de Ives-concerten te Glasgow in het volgend sei zoen niet zullen doorgaan, kan ten stelligste worden verzekerd, dat die zelfs langer zullen duren dan in het vorige seizoen en wel 13 weken. Kes heeft ook een aanbieding voor een kunst reis van een maand met zijn orkest door Duitsch land in den volgenden wiDter, - Messchaert, en Röntgen liehhen jl. Zater dag wederom in Weenen hun concert gegeven. Na de cis-moll sonate van Beethoven werd Röntgen viermaal onder daverend applaus terug geroepen. Messchaert behaalde met de vertol king van de Winterrcise een niet minder groot succes. De liederenavond was een ware triuinf voor de kunstenaars. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjagen zon der acte en vergunningJ. B. Mz., 's-Heeren- hoek en M. A., Baarland, elk tot 2 X f5 boete s. 2 X 4 d. hC. K., Goes, tot 2 X f 3 b. s. 2 X 3 d. h.; zich met geladen schietgeweer in liet veld bevindenM. A., Rilland, tot f 2 b. s. 2 d. h.; vervoeren van wild in open jachttijd in liet veld zonder acte of machtigingH. F. Az 's-Heerenhoek, tot f5 b. s. 4 d. h.; idem in gesloten jachttijdJ. S. Pz., Geersdijk, Wisse kerke (N.-B.), tot f 3 b s. 3 d. h.; M. V. Pz., Wissekerke, (N.-B.) tot f 5 b. s. 4 d. h.; allen met de gebruikelijke verbeurdverklaring. Verder wegens het zonder kennisgeving van B. en W. een gebouwtje zetten te Ierseke: L. A. v. d. J., Ierseke, tof f 2 b. s. ld. b.; idem te Hoedekenskerke: J. S., Hoedekenskerke, tot f 2 b. 8. 1 d. h.; overtreding reglement kanaal door Zuid-Be vel and: C. v. O., woonplaats on bekend, tot f 20 b. s. 10 d. h.: loopen over grond met verboden toegang: J. II., M. P,, C. W. K., L. K., allen Ierseke, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; draaien met een rijtuig in de Kerkstraat Hoedekenskerke: S. D., Goes, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.; waterleiding verontreinigen: L. M., Cortgene, tot f 3 b. s. 3 d. b.; aangespannen honden onbeheerd laten staanJ. L. D., Ier seke, tot f2 b. s. 2d. b.; in dronkenschap verkeerende, aangespannen kar besturenJ. D., 's Gravenpolder, tot f 10 b. s. 5 d. b.; secreet ruimen op ongeoorloofd tijdstip: J. v. L., Baar land, tot f 2 b. s. 1 d. h.; mosselen visscben binnen 500 M. afstand van een dijk inde Wes- ter-ScbeldeA, v. D., Graauw, tot f 10 b. a. 5 d. h. Ten slotte wegens overtreding Schelde regle ment L. A. S., P. P., D. J. v. d. K., J. P.. N. P., J. P. Cz., M. G. v. B., J. P. Phz., W. Ch., allen Ierseke, II. B. Nz., Tholen, ieder tot flb. s. 1 d. h., M. J., A. J., N. 0., Oostdijk, C. W. K., Ierseke, L. v. BC. H., beiden Krabbendijke, ieder tot f 2 b. s. 2 d h., A. E., Ierseke, tot f 2 en f 1 b. s. 2 en 1 d. b.des nachts varen zonder licht; H. K. Jz., Ierseke, tot f 2 b. s. 2 d. h.des nachts voor anker liggen zonder lichtK. v. d. V. en A. K., Krabbendijke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.zitten op aangespannen hondenkar te Ierseke: A. v. B., Ierseke, tot f 1 b. s. 1 d.baldadigheid J. H Ierseke, W. B., Biezelinge, ieder tot fl b. s. 1 d. b., A. v. H., L. V., J. S., J. F., allen Biezelinge, ieder tot f 2 h. s. 2 d. h.; te laat zitten in een herberg te WemeldingeH. W., Wemeldinge, tot f 2b. s.2d h.nachtrumoer: W. A. v. B., J. P., J. v. d. V., Kruiningen, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschapG. V., Wemeldinge, J. R., P. W., A. W., Elle- woutsdijk, W. R. Jz., Schore, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h., P. S., Wemeldinge, en A. A. P., zonder bekende woonplaats, ieder tot f 3 b. e. 3 d. h., J. B. V., Goes, tot f 5 b. s. 3 d. h. idem bij 2e herh.: E. J., Goes, en J. B. Ez., Kruiningen, ieder tot 7 d. h.en idem bij herh. A. V., Kruiningen, tot 3 d. h. Vrijgesproken M. V., Wissekerke (N.-B.)be klaagd van loopen over grond met verboden toegang. (G. Crt.) De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft W. 9., soldaat, gedetacheerd bij het algemeen de pot van discipline te V 1 i s s i n g e n, tot tw a? maanden gevangenisstraf veroordeeldter zake van het opzettelijk en wederrechtelijk ver ruilen van eenig goed, dat aan een ander toe behoort. Verder veroordeelde die krijgsraad J. K., sol daat van gemeld depót, tot 1. een jaar mili taire gevangenisstraf; 2. vier maanden militaire detentie met ontzegging voor 5 jaren, ter zake van 1. insubordinatie door bet slaan van zijn meerdere in rang, 2. insubordinatie door het beleedigen met woorden van zijn meerdere in rang. De krijgsraad overwoog hierbij dat de prik kelbare toestand van den bekl. was toe te schrijven aan de onophoudelijke straffen van provoost en cachot, die hij bij het depót op zoo'n jeugdigen leeftijd (18 jaar) voor allerlei ver grijpen kreeg. De krijgsraad veroordeelde nog A. 9., even eens soldaat bij gemeld depöt., tot drie jaren militaire gevangenisstraf, met vervallenverkla ring van den militairen stand, ter zake van insubordinatie, door het trappen, slaan eu aan grijpen van zijn meerdere in rang, als eene voortgezette handeling beschouwd. LANDBOUW. De in April te Gent te houden veertiende vijfjaarlijk8che tentoonstelling van de Kon, Maatschij. Voor Landbouw en Kruidkunde be looft in belangrgkheid de vorige nog te over treffen. Het programma omvat niet minder dan 716 nummers of prijsvragenverdeeld over 25 groepen, 't Aantal prijzen bedraagt ongeveer 1600, hieronder zgn een vijf-en-twintijrtal kunst»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1