BUITENLAND. denzelfden stroom geplaatsten, electromagneet. De vonken, die de electrische stralen uitzen den, moeten van bepaalden trillingsduur zijn. Ze wordt door een Buhmkorffsche klos opge wekt in een geleiding, waarin door vaselineolie plaatselijk een groote weerstand is aangebracht, waardoor een hoog potentiaal verschil ontstaat en er vonken van groote kracht overspringen. Werd nu de seinontvanger op een paar meter afstand van dezen vonkengever geplaatst, dan bemerkt men den invloed terstond door het in werking gaan van een bel. Maar ook toen de seinontvanger in een verder gelegen ver trek werd opgesteld en de electrische stralen dus genoodzaakt werden door twee dikke mu ren en door de buitenlucht te gaan, werd nog eveneens de werking waargenomen. De spreker merkte ten.slotte op,datpraetisehe toepassingen van deze methode nog niet waren verkregen, maar de voorloopige proefnemingen waren zeer gunstig. Tot op afstanden van 15, later van 21 K.M. had men den invloed kunnen bemerken. Men had er o. a. proeven mede genomen voor het wisselen van seinen tusschen den vasten wal en varende stoomschepen, en tusschen schepen onderling. Ook had men al reeds kunnen opmerken, dat de werking tot op zekere hoogte onafhankelijk was vau weersgesteldheid, en van den aard der middenstoften waardoor de stralen moesten heengaan. Deze zeer interessante demonstratie werd door sprekers gehoor met aandacht gevolgd, en met een warm applaus beloond. ONDERWIJS. Voor het examen ter verkrijging dei- akte van bekwaamheid, bedoeld bij art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs hebben zich in Zeeland 116 candidaten aangemeld72 mannelijke, 44 vrouwelijke. De commissie beeft bepaald, dat zij zich zal laten bijstaan door de volgende deskundigen voor het vak, achter hunne namen vermeld H. Breetvelt, onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen te Goes, (Nederlandsehe taal en lezen) J. Swart, onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen te Goes, (handteekenen en Bchrijven): G. Brandt, onderwijzer bij de Rijksnormaal lessen te Zierikzee, (rekenen); H. Koelmans, directeur der bijzondere normaallessen te Ter- neuzen, (aardrijkskunde)P. van der,Have, di recteur der Rijksnormaallessen te Zierikzee, (geschiedenis); B. van Ruijven, directeur der Rijksnormaallessen te Axel, (kennis der natuur); A. Lysen, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en bij de Rijksnormaallessen te Middelburg, (zingen); H. de Raaf, direc teur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, (onderwijs en opvoeding) J. H. van der Bel, onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers en bij de Rijks normaallessen te Middelburg, (vrije en orde oefeningen der gymnastiek); mej.A.S.Beugel onderwiizeres aan school G te Middelburg, (vrije en orde-oefeningen der gymnastiek)mej. M. J. de Haan, onderwijzeres bij de Rijksnor maallessen te Middelburg, (nuttige handwerken voor meisjes); mej. J. de Graaf, onderwijzeres bij de Rijksnormaallessen te Goes, (nuttige handwerken voor meisjes.) Het schriftelijk examen wordt 1 April ge houden in het Schuttershofde mondelinge examens beginnen 32 April in hei gebouw der sociëteit St. Joris. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegens overtreding drankwetM. A. P. C., vr. J. J. P.j W. L. D., Vlissingen, tot f 10 b. s. 4 d. h, laten losïoopeD yan zijn hond, zonder muilkorf J. S. R., Vlissingen, tot 6 b. s. ld. h.; K.W.. Vlissingen, tot 3 X f 6 b. s. 1 d. h. iedere b. rijden op een klinker- of zijpad te Middelburg O. A. M., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. schuren vau de straat: F. P.v.F.,vr.G.v.O., D. P., C. L. P., C. J. H., P. P., Middelburg, tot f 0.50 b. s. ld. h.spelen om geldJ. Th. N., J. J. v. d. W., Ph. J. B., W. J. B. J. M. A., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1. d. h. wei-pen van vuilnis op den openbaren weg té VlissingenE. M., C. A., vr. C. R., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. b.niet schoonhouden van de straat en van de voor zijn gebouw liggende goot: J. C., Middelburg, tot 2 x f 1 b- s. 1 tl. h. iedere b.zijn hond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteekenO. H-, Middelburg, tot 2 X f 3 b. s. 1 d. h. iedere b. Verder wegens dronkenschapC. M., J. G., H. I. J. S., I. O., A. L., P. J. M., Middelburg, J. P. v. H., J. d. R., P. L. N., Vlissingen, C. H., Delfshaven, tot f 1 b, s. 1 d. h.; W. J. P., P. IJ. K., P. J. B. G., Middelburg, M. d. B., Vlissingen, P. K., G. P., Domburg, J. d. K., Arnemuiden, tot f 3 b. s. 2 d. h.; P. d. V-, Domburg, J. S., Westkapelle, tot 2 b. s. 2 d. h.; A. R., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h.; C. I., Middelburg, J. C. S., VliBsingen, P. K., Domburg, tot 2 d. h.; P. d. W., Middelburg, tot 3 d. h.; G. M., Vrouwepolder, tot 2X3 d. h.; H. V., Vrouwepolder, tot 1 week h. Vrijgesproken zijn: G. J. B., Vlissingen, beklaagd van het als bezoeker zich na het uur van sluiting bevinden in een bierhuis en E. P. B., Vlissingen, beklaagd van bezoekers aanwezig hebben na het uur van sluiting. Op M. A. v. K., Middelburg, beklaagd van bet loopen over den keermuur van het droog dok te Middelburg-, is geen straf toegepast en is bij mitsdien ontslagen van rechtsvervolging LETTEREN EN KUNST. In den Plantage-schouwburg der heeren Van Lier te Amsterdam vond Dinsdagavond eene bijzondere voorstelling plaats, eene op voering van het bekende drama Marie-Jeanne of de vrouw uit het volk, gespeeld door doof stommen vóór doofstommen. Deze ging uit van de Algemeene Nederlandsehe Doofstommen-veree- niging Guyot. De tooneelvoorsteliing in gebaren spel, welke zij door andere van betzelfde Blag wil laten volgen, bedoelt zoo schrijft men ons den doofstommen het genot der theatrale kunst te verschaffen en tevens hen te ontwikkelen; yoorts propaganda te maken voor de gebaren taal in do plaats van het oude hand-alphabet en eindelijk de kas der Vereeniging te stijven. Zóo men meent, dat het in een schouwburg voor doofstommen byzonder rustig is. bedriegt men zich. Contrariedoofstommen verbeelden zich met hunne ongearticuleerde geluiden niemand te hinderen en denken daarbij niet aan de hoorenden. En daar nu Dindagavond ten minste even veel hoorenden en sprekenden als doofstommen de voorstelling bijwoonden, geviel het, dat er heel wat rumoer was, daar de werkelijk doof stommen hunne sprekenden en hoorenden vrien den trachtten duidelijk te maken, wat er ten tooneele in gebarentaal gezegd werd. En dus was er meer geluid in de zaal, dan men nn verwachten mocht. Daar waren buitendien velen in de 'zaal die op dat gebied zondigden. Immers, de vereeniging Guyot beijvert zich, ook door deze tooneel- voorsteliingen, het oude hand-alphabet te doen verdwijnen en daarvoor gebaren in de plaats te doen treden, waardoor vanzelf de onwillige tong tot hulp gedwongen en alzoo geoefend wordt. Maar desniettemin zag men in de-zaal ijverig met de vingers werken. Voor hen, die in het gewone leven niet met doofstommen ia aanraking komen, was de blijvende indruk van den avond deze, dat on derwijs en intuïtie de hier bedoelde misdeelden tot eene verfijning van 't gebarenspel hebben gebracht, welke henzelven ten zegen is enden „outsider" bewondering afdwingt. De uitvoering was waarlijk in vele op zichten zeer te loven. Hoofdzakelijk pantomi misch, soms ook met vingerspraak aangevuld, was de voorstelling zoo levendig en begrijpe lijk, dat ook eon niet doofstomme, die het dra ma niet kende, bet behoorlijk volgen kon. Men heeft hier eens kunnen zien, hoeveel er eigen lijk uit een oogpunt van duidelijkheid nog aan onze gewone pantomimes ontbreekt. Het zeer talrijke publiek was blijkbaar hoogst voldaan. De doofstommen toonden veelal hun bijval door het afnemen van den hoed. De heer M. W. van der Aa werpt het vader schap van De Candidatuur-Vm Bommel van zich. Het raadsel is dus nog niet opgelost. Verschillende Berichten. De N. E. Crt. ontving een tweetal stuk ken van katholieken om te protesteeren tegen het schrijven van „Een goed katholiek". Een daarvan, afkomstig uit Dordrecht, nam het blad op. Het bevat weinig bijzonders. Kolonel Wuppermann, commandant van het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage, zal, naar men zegt, worden belast met de for matie, de leiding, regeling en het in beweging stellen van den stoet, waarmede H. M. de Koningin in September, zoowel te Amsterdam als te 's-Gravenhage, baren intocht zal houden. De vrachtrijder uit Giesendam naar Gorinchem had. op den dijk, niet ver van laatstgenoemde plaats, het ongeluk dat een as van zijn wagen brak, waardoor hut voertuig, de bagage en reizigers plotseling en alles be halve zacht op den grond tuimelden. De materieele schade aan een en ander was groot de passagiers kwamen er met den schrik af, maar de vrachtrijder zelf werd ernstig gekwetst en moest dadelijk naar bet gasthuis vervoerd worden. De afkeurenswaardige gewoonte van hon denbezitters, die „met bun bond gaan wande len" en dan zelf per tram gaande, hun hond over een grooten afstand doen volgen, heeft Zondagmiddag zulk een dier het leven gekost. Een mooie hond, die door een hijgenden wed loop met de tram, op den Biltschcn straatweg, zijn trouw aan zijn meester toonde, kwam bij het wisselen van twee rijtuigen even voorbij de batterijen naast de rails, en werd door het tegemoetkomende rijtuig overreden en gedood. Dit ongeval wekte veel deelneming onder de vele wandelaars, welke deelneming echter dui delijk den hond en niet diens eigenaar gold. (Opr. Maori. Crt.} Op de gebruikelijke reclameachtige manier heeft een Amsterdamsch blad, nog wel bij bul letin, bekend gemaakt dat zij nu alles, zelfs de namen der bedrijvers van den moord op den slager Schut té Amsterdam, in 1894 ge pleegd, wist en dat zij die reeds vroeger aan de justitie had medegedeeld. Het verhaal was intusschen reeds lang bij de justitie bekend, maar zij vond bij haar nasporingen geen ter men voor eenige arrestatie. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft in een perceel aan de Lauriergracht te Amsterdam een zware binnenbrand gewoed. Hij was ontstaan op de derde verdieping: achterkamer en aleoof brandden daar geheel uit. De bewoners konden zich, hoewel onvol doende gekleed, redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd, - Te Esbeek geraakte het eenig vijf-jarig zoontje van een landbouwer onder een hoop plaggen, waarbij het knaapj e had gespeeld en die ingestort washet werd. eenigen tijd latei- levenloos te voorschijn gehaald. Door het achteruitrijden van het paard kwam Dinsdag ochtend op de Heikant te Til burg de wagen van een voerman in aanraking met de stoomtram, waardoor de wagenlading beschadigd en de voerman aan beide banden zwaar gekneusd werd. Op het programma voor de inhuldigings feesten te Maasbergen komt voor: een os te slachten en die onder de armen der gemeente te verdeelen. Op den dag van het feest zal die os worden versierd en op het terrein wor den rond geleid en zoo kunnen deelen in de algemeene feestvreugde." Prettig voor dien os. Het bezoek van het Duitsche oorlogsschip Stein wordt te Antwerpen zeer gunstig opge nomen. Er hebben allerlei feesten plaats, een paar bals, eenige diners, een feest voor de be manning enz. „Maskerade-magazijn of op de verovering van het algemeene stemrecht", door Caran d'Ache in den Figaro, De candidaat (voor den spiegel)„Uitstekend, uitstekendZoo ben ik goed ingespan nen de lokkenpruik der vrijheid en de valsche baard, van 1848, de mantel der onster felijke beginselen van 1789 en de zevenmijls laarzen van den vooruitgang, mijn goede lans en het licht der beschaving, mijn schitterend kuras der onkreukbaarheid en mijn schild der gerechtigheidGeef mij den helm met ve derbos en op weg om de stemmeu te verove ren (hij wil vertrekken). De kamerdienaar: „Neemt U den sabel en de wijwaterkwast ook niet mee?" De candidaat (na een oogenblik nadenken) „Geef maar hierWie weet? Volgens den heer Rooyaards Sutherland vas bet bericht van zijn dood in de Pyreneeën in de wereld gezonden door een lotgenoot te Parijs, d. w. z. door een daar wonenden doof stomme. Wat deze er mede voor had, blijkt niet. Sir Richard Quain, een der beroemdste ge neeskundigen van Engeland en de man die de Britsche pharmacopcea herzag en verbeterde, is overleden. Hij was vooral om zijn groote be kwaamheden op het gebied der anatomie be roemd en stond aan bet hoofd van tal van ge leerde genootschappen. Hij werd in 1816 te Mallow, in Ierland, geboren. Te Londen (East End) had Dinsdagochtend een brand plaats, waarbij drie menschen het leven verloren. Op een kerkhof te Berlijn zag een dame onder den grafsteen vau haar man iets liggen, dat haar aandacht trok. Zij raapte het op en vond voor ruim 44.000 M. aan bankpapier, daar vermoedelijk door een dief verborgen. De politie zoekt den eigenaar. Te Munchen heeft een duel plaats gehad, waarin een der partijen, een student, het leven verloor. In de buurt van Darmstadt heeft de politie bij Zigeuners een 13jarig meisje gevon den, dat verleden jaar in een ander deel des lands aan bare ouders ontroofd was. Alsof er in Duitschland al niet genoeg spoor wegongelukken plaats hebben, heeft men nu nog getracht den trein van Frankfurt naar Mainz te doen ontsporen. De politie-agent Glas, die bij het verwij deren van den socialist Cingr uit den Oosten- rijkschen Rijksraad wat al te hardnekkig was geweest en den afgevaardigde de trap afge sleurd en mishandeld had, is tot veertien dagen hechtenis veroordeeld. Uit Alaska wordt geseind, dat de pool reiziger Heyward, die voor Daily Mail daar vertoefde, bevroren is. In Amerika doet men toch alles in 't groot. Te Quebec in Canada bijv. is pas een achtvou dige bruiloft gevierd. Twee buren met name Marin en Rhéaume waren de gelukkige vaders, elk van acht kinderen, en wel elk van vier dochters en vier zonen. En merkwaardiger wijze in geen Duitsch kluchtspel is dat nog vertoond waren de vier zonen van Morin verliefd op de vier dochters van Rhéaume en de vier zonen van Rhéaume op de vier dochters van Morin en omgekeerd. Het gevolg was een achtdubbel huwelijk, 't welk op denzelf den dag en in dezelfde kerk onder de belang stelling van een talrijke menigte vrienden en nieuwsgierigen werd voltrokken. Na de kerke lijke plechtigheid vereenigden de jonggetrouw den zich met hun wederzijdsche families aan een luisterrijk diner. In Duitsch Oost-Afrika ia goud gevonden. Een door de regeering benoemde commissie van onderzoek heeft het feit bevestigd, en zet hare nasporingen voort. Men weet nog niet of het de kosten van ontginning zal dekken. Een noodlottige brand. Over den grooten brand te New-York, waar van wij reeds met enkele woorden melding maakten, meldt men nog het. volgende Zondag morgen is in de Bowery te New-York een brand uitgebroken, waardoor talrijke per sonen gedood of gekwetst werden. Het vuur ontstond in n. 105, Bowery, een huis dat be kend staat als de Bowery Mission, met beneden een liefdadigbeidsrestanrant en op de vijf ver diepingen 117 kamers, waar men voor 1*5 cents een nacht kan slapen. Zooals men wel denken kan was alles vol. De politie ontdekte den brand en gaf aan stonds het noodsein. Een wilde vlucht begon nu. Ontsnappen langs de trap was niet meer mogelijk, wegens de dikke rookwolken die daar opstegen. Iedereen snelde dus naar de ijzeren ladders, buiten het gebouw aangebracht. Deze waren spoedig bedekt met ongekfeede en half gekleede vluchtelingen, die naar bene den daaldeD, maar aangezien deze ladders smal zijn en aan elke verdieping deuren er toegang tóe geven, zoo waren deze weldra overvol. Daarenboven werd het ijzer, door de zich snel verspreidende vlammen spoedig zeer heet, zoo dat de vluchtelingen hunne naakte voeten en handen verbranden, en het uitschreeuwden van de pijn. Niet minder dan 150 mannen bevonden zich op de bovenverdiepingen. Vele werden gered door de ladders der pompiers, maar waren zoo vreeseiijk verbrand, dat men ze onmiddellijk naar het gasthuis moest vervoeren. De tooneelen op de vijfde verdieping waren onbeschrijflijk. De personen, die daar waren en bemerkten dat zij zich in. een brandend hoen derhok bevonden, met zeer weinig kans tot ontsnappen, liejjen als razenden heen en weer. Sommigen waren zoo bang dat zij zelfs langs de ijzeren ladders niet durfden beneden komen. Toen het vuur eindelijk was uitgedoofd en men het huis kon doorzoeken, bemerkte men dat vele personen waren omgekomen. Hier en daar vond men verstikte en verkoolde lijken. De houding der lichamen bewees, dat hun doodstrijd vreeseiijk was geweest. Men denkt dat er in 't geheel 30 personen omkwamen. Verscheidenen worden nog vermist. Uit Johannesburg wordt geseind dat een dynamietloods in brand stond. Men verwachtte elk oogenblik een ont ploffing. Een bericht in de Petit Bleu zegt, dat de brand door een ontploffing van een vaatje al cohol ontstond in een goederenloods van de N. Z. A. Spoorweg Mij., maar gewaagt niet van dynamiet. Het blad stelt de schade op 10.0C0 pd. st. De moord, te Johannesburg op Wolft' Joel gepleegd, heeft te Londen op de „Kaffermarkt" haast even groote ontroering veroorzaakt als indertijd de dood van Barnato. De Fin. News zegt dat de moordenaar zekere Veltheim is, een man van wien reeds meer werd gesproken, toen voor eenige maanden de door hem verlaten vrouw in eeu drenkeling haar man herkende, iets dat destijds sterk werd betwijfeld. Typisch is dat, toen Veltheim aan bet kan toor kwam en een onderhoud met Joel vroeg, Joel en Veltheim, evenals zyn procuratiehouder de chef Strange, die er bij tegenwoordig was, revolvers droegen. Men zegt dat, toen Velt heim wat al te dringend om geld vroeg en dreigend optrad, Strange het eerste schot loste op Veltheim en dat deze daarop Joel doodde. Men beweert dat Veltheim 10.000 pd had gevraagd. Het blijkt dat Veltheim zich ook met de nitlanders had ingelaten, en had aan geboden aan het herstel hunner grieven te werken. Zelfs spreekt men van een aanbod om de Boerenregeering te doen vallen. Behalve dezen moord heeft men in Zuid- Afrika er nog een paar die opzien baren. Te Ottoskoop, op de goudvelden, is de mijncom- missaris Marais in zijn kantoor doodgeschoten door een tapper, wiens vergunning was inge trokken. De moordenaar pleegde vervolgens zelfmoord. Verder is buiten Johannesburg het lijk ge vonden van den makelaar Langermann, ook met een kogelwoude. Maar dat kan een ongeluk zijn en geen misdaad. Verkoopingen enz. Door den notaris J. Lansen Croin werd Maandag te Zuidzande in het openbaar ver kocht eene hofstede, gebouwen, bouw- en wei landen enz., groot 12.95.15 hectaren, aan den hoer P. Luteijn Iz. te Zuidzande voor f 10.825 en 4.20.90 hectaren bouwland aan E. J. Rub- bens e s. te IJzendijke voor f 3800. lerseke. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd Johs. Tramper, thans nachtwacht in deze gemeente. Amsterdam. De gemeenteraad machtigde burg. en weth., zonder debat of stemming, aan biedingen te vragen op het totale bedrag cener geldleening van hoogstens 18 millioen nominaal, hoofdzakelijk benoodigd voor aankoop der gas fabrieken. 's-Cravenhage. Tweede kamer. Heden kwam aan de orde de spoorwegovereenkoiust be treffende de overname der lijnen van de Central ""slge. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) was voor goedkeuring daarvan, mits Nederland in de tarief-kwestie niet achtergesteld worde. De heer Van Kol verklaarde zich er ook voor als eerste stap tot Staatsexploitatie, zoo mede de heer Hartogh, nu ook aan de bezwaren der Hollandsehe spoorwegmaatschappij wordt te gemoetgekomen. Voor den heer Mees ligt de kwestie in ver lossing van het contract met de LuikLirn- burgsehe lijn en niet in Staatsexploitatie, welk punt nog niet rijp is voor beslissing. Hij ver wacht eene billijke oplossing der kwestie van de lijn Leiden—Woerden. De heer Malefijt, voorstander van Staats exploitatie, keurt de overeenkomst goed, maar protesteerde tegen begunstiging van den Staatsspoor, De beer Harte zal voor bet ontwerp stem men ondanks de zwakheid der concessies, dooi den Staatsspoor gedaan. De minister van waterstaat verdedigde de spoorwegovereenkomsten als een natuurlijk ge volg der overeenkomsten van 1890. Daarbij konden geen meerdere waarborgen worden verkregen voor de Holhmdsch IJzeren Spooeiorgm aatschappij dan die op goede trouw berusten en waardoor die maatschappij veeleer gebaat dan geschaad zou worden. Het wetsontwerp tot goedkeuring der over eenkomsten is daarop zonder stemming goed gekeurd. Donderdag vergaderen de afdeelingen en daarna worden in openbare zittiDg eenige kleinere ontwerpen behandeld. Door den heer Bouman is eene interpellatie aangekondigd over de beschikking van den minister van justitie op het adres der Broe derschap van candidaat-notarissen en door den heer Donner eene over de vraag of de regeering een officieelen biddag zal uitschrijven bij de aanvaarding der regeering door de Koningin. Eindelijk zal de heer Troelstra de regeering interpelleeren over verhindering van sociaal democratische arbeidersvergaderingen door den burgemeester van Hoogezami. Madrid Een telegram uit Havanna meldt, dat daar een gunstige indruk is gewekt ten aanzien van de verhouding tot de Ver. Staten. Een vertegenwoordiger van het onlangs ingestelde autonomisch bewind van Cuba ver toeft, gelijk bekend is, te New-York, om te onderhandelen over een handelstractaat tusschen de Vereenigde Staten en Cuba, Dezen vertegenwoordiger nu worden pogingen toegeschreven, om een overeenkomst te treffen tusschen het autonomistische bewind en de De grondslagen dier overeenkomst zouden aan de goedkeuring van de regeering in het moederland worden onderworpen. Het geheele aanzien der quaestie zou hier door gewijzigd worden, zoodat, in plaats van ge vaar voor oorlog tusschen Spanje en de Ver eenigde Staten, een vredelievende strooming zou zijn ontstaan. Deze toestand moet Curzon aan leiding hebben gegeven om niet te antwoorden op de vraag of Engeland bereid is tusschen beiden te treden. (Zie Overzicht). (Men behoeft het alles overheerschende be lang van een oplossing van den strijd over Cuba niet over het hoofd te zien, om de opmerking te kunnen maken, dat bij deze voorstelling het geheele Jfawe-incident niet is vermeid. En dat legt toch ook wel eenig gewicht in de schaal. Red.) Pretoria. President Kruger sprak bij het sluiten van den Volksraad de overtuiging uit, dat de geheele natie de houding der regeering tegenover het hooggerechtshof zal goedkeuren eu desnoods met de wapens aan elke inbreuk op de rechten des lands weerstand zal bieden. VerJtoopingeu eu Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 17 Mrt. Middelburg, Huizen, Tak. J7 ViissiBge», Panden, Leenbank, 18 Meliskerke, Houtwaren, De Vos. Domburg, Hontwaren, De Vos- Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Vrijdag IS Mrt. Vergadering Vreemdelin genverkeer. Schuttershof 81/* u. Maandag 21 Mrt. Voordracht Natuurkundig gezelschap B. A. v. Ketel. Gebouw 8 u. Donderd. 24 Mrt. Voordracht Anti-dienst* vervanging. Schuttershof 8 u. D i n s d a g 29 Mrt. Voorstelling Kon. Veree niging Het Ned. Tooneel. Schouwburg 71/2 u. Woensdag 6Apr. Liederen-avond Orelio- Mann. Concert- en gehoor zaal 8 u. Algemeen Overzicht. Dat lord Salisbury tijdelijk de leiding dei- zaken aan Balfour overlaat, wordt in de Engelsche pers als een groote gebeurtenis be schouwd. De bladen wijden er artikelen aan, en het schijnt wel, al wordt het niet gezegd, dat men gelooft dat het een afscheid voor >ed is. Dat zyn arbeid den minister heeft aangepakt, is geen wonder. De Oost-Aziatische, Oost- Europeesche, de drie Afrikaansche en dan nog de Cubaansche kwestie, over dat alles het oog te laten gaan, is voor den sterksten man te veel. Trouwens, van het land zelf kan het zelfde worden getuigd. Dat Engelands belan gen te veel verspreid liggen, is reeds zoo dikwerf aangetoond, dat wij daarop maar niet nader zullen ingaan. In den tegenwoordigen tijd is concentratie zoo noodig, dat wij reeds nu de opmerking lezen, dat de Vereenigde Staten, die nooit aan kolonisatie deden, een te zware taak zullen hebben. Ten deele komt dat door den grooten omvang der handelsvloot. Maar ook omdat een groot deel der Ameri- kaansche vloot voor kustverdediging zal noodig zijn, ten minste tot bescherming der havens. Want de torpedo- en andere versperringen be- teekenen natuurlijk niet veel, als daarachter geen flinke weermacht ligt. Van den anderen kant zou de Spaansche vloot het, vergeleken met de Amerikaansche, zeer lastig hebben, om een voldoenden voor raad kolen machtig te worden. De Viscaya, bijvoorbeeld, had slechts de reis van Spanje naar New-York afgelegd en moest daar reeds een nieuwen voorraad kolen inslaan. Wat de beide vloten betreft, schijnt Spanje in de minderheid. De Vereenigde staten hebben 12 slagschepon, Spanje 3tegenover 6 monitors stelt Spanje er niet een. Daarentegen heeft het 7 gewa pende kruisers tegenover de 2 Amerikaansche. Maar de vloot der Unie heeft 1 gewapenden ramtoren en 27 beschermende kruisers, alle van staal, terwijl Spanje maar 5 stalen en 8 ijzeren schepen van dat soort heeft. Alleen in torpedobooten is Spanje veel ster ker. Maar het heeft slechts 2 niet-zeebouwende ijzeren kustverdedigers (drijvende batterijen tegenover de 13 Amerikaansche. Of men deze beide vloten in actie zal zien, daarvan is nog steeds niets te zeggen. De stemming in de Vereenigde Staten is oorlogszuchtig genoeg. Aanvankelijk meenden wij in veel de hand der speculanten te herkennen, die in Amerika steeds grooten invloed hebben, en het blijft waarschijnlijk, dat dezen veel hebben bijge dragen tot de opwinding. Maar sedert de beide Kamers met algemeene stemmen het groote crediet goedkeurden, mag men aannemen, dat ook in bet land wat meer eenstemmigheid heerscht. Toch is de geheele Cubaansche kwestie er een van particuliere belangen. Tenminste op Cuba leeft geen „stam verwant" volk, dat aan vreemde heerschappij moet worden ontrukt. Wat de zaak in bet algemeen betreft, is uit een oogpunt van menschelijkheid te hopen, dat Cuba vrij worde. De herhaalde opstanden op dat ongelukkige eiland hebben reusachtige offers geëischt, en het is te vreezen dat, zelfs al bedwong Spanje den opstand, deze over een. paar jaar weer zou uitbarsten en tot een nieuwe slachting zou leiden. Het is met Cuba als met Kretahalve maat regelen baten niet, en maken de zaken nog veel erger. En wat het recht betreftde philosoof zal daaromtrent allicht andere denkbeelden heb ben. Maar in historischen zin, bestaat geen absoluut souverein recht op een bepaald ge bied. Als een van de beide eilanden wordt vrij gemaakt of geannexeerd, dan zal bet nieuwe gezag over eenige jaren een even deugdelijken titel voor zyn souvereiniteit hebben, als thans Spanje en Turkije. Wat nu Kreta in het byzonder aangaat, de toestand blijft er even ellendig als deze was; het gebrek is er groot, en vele Kretenzers verlaten daarom het eiland, om in Griekenland een onderkomen te vinden. Maar helaasook daar is het geen luilekkerland. Over de Ver-Oostersche kwestie heeft Cur zon in het Lagerhuis eenige mededeelingen ;daan door zijn weigering iets te zeggen. Davitt vroeg den minister of de Britscha gezant te Washington aan de regeering daar een voorstel had gedaan voor een bondgenoot schap met het oog op de verwikkelingen in het Verre Oosten, of dat zulk een voorslag soms door de Unie aan Engeland was gedaan, en of Engeland bereid was in het conflict met Spanje bemiddelend op te treden. Een tweede Ier, Patrick O'Brien, vroeg of

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2