BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. a m. a D Het aantal ontbrekende korporaals bij het wapen der infanterie wordt met den dag grooter. Thans ontbreken er 332, terwijl 171 sergeanten, waaronder 137 met den titulairen graad, overcompleet zgn. Onder de aanwezige korporaals zijn er 184, die voldoende hebben voor sergeant of fourier, doch wegens iet overcompleet niet bevorderd kunnen worden. De oude goochelaar Bamberg, die in het Stads-Bestelingenhuis in het Westeinde in Den Haag werd verpleegd, is Zaterdagavond naar het krankzinnigengesticht op het Slijkeinde aldaar overgebracht. In den nacht van Zondag op Maandag brak te Zevenbergen een hevige brand uit. Een huis met wat er in was brandde totaal af en de belendende perceelen leden belangrijke schade, vermoedelijk een gevolg van brand stichting. Ook op een andere plaats in dezelfde gemeente is een poging tot brandstichting geconstateerd. Men verdenkt een oude be kende der politie van het misdrijf. Hij is aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Zondagochtend geraakten te Schiedam de kleertjes van een achtjarig meisje, dat een briqnet uit de kachel haalde en in een test bergen wilde, in brand. De kleine kreeg ernstige wonden aan armen, handen en de borst. De meel- en broodfabriek in Den Haag wordt nu geboycot, niet door de bakkersge zellen, maardoor de bakkers zelf. De Ned. brood,- koek- en banketbakkersbond wil nl., dat geen bakker meel koope van een meelfa brikant, die tevons een broodfabriek heeft. Aan den Ringdijk van den Haarlemmer meerpolder is door het omstooten van een petroleumlamp geheel afgebrand een dubbele arbeiderswoning. Weinig kon gered worden het huis en de inboedel van den eenen bewo ner waren verzekerd, die van den tweeden be woner niet. Op de Prinsengracht te Amsterdam ont stond Zondagavond brand door een ongeluk met een brandend petroleumlampje. De bewoners waren uitgegaan en hadden een lichtje laten branden, terwijl er ook een kat in de kamer bleef. Deze schijnt het lampje omgegooid te hebben. Het onderhuis brandde geheel uit en het bovenhuis beliep schade. Alles was verzekerd. Zaterdagavond spande een vrachtrijder te Zntphen, om het afrijden van een sterk hel lenden weg gemakkelijker te maken, zijne paarden van een met zakken kunstmest bela den wagen. Door een vallenden zak ging de wagen een weinig zijwaarts, waardoor de dis selboom met zulk een kracht den vrachtrijder trof, dat onmiddellijk de dood volgde. De ongelukkige was 40 jaren en ongehuwd. De instructie tegen den thans gedetineer den persoon, verdacht op 6 Januari jl. A. Boef onder Lopik zoodanig te hebben mishandeld, dat deze den volgenden dag is overleden, moet thans gesloten zijn. De zaak is naar de recht bank verwezen. LOMBOK-SCHAT. Men weet, dat de „Lombok-schat" in het rijks-museum to Amsterdam ter bezichtiging van het publiek is gesteld. Zondag was het een dubbeltjesdag. Men verdrong elkander letter lijk om het gebouw binnen te komen. Het prachtige weder had half Amsterdam op de been gebracht en de helft van de wandelaars scheen wel haar schreden naar de Stadhouders kade te hebben gericht. Eenmaal binnen, was de gewone weg eerst naar de hal der veroverde vaandels en kanon nen en admiraals-relequiën. Op de vraag, waar men den Lombok-schat moest zoeken, verwees de oude bewaarder „Ginds de trap op, dan links, voorbij de ker ken, dan komt u weer links aan de zilverzaal. Daar is Lombok." Er was geen bijkomon aan. Langzaam werd men vooruitgeschoven, voorbij de drie vitrines met de gouden en zilveren voorwerpen en edelgesteenten, de op Lombok „in beslag ge nomen" preciosa van den Vorst. De kunstwaarde der gouden doozen en rin gen eü broches, rijks-insigniën en hoofdringen moet zeer bijzonder zijn; dat valt zelfs bij een vluchtige beschouwing wel op te merken. „Gtins, Keto, wat of de man mit al dieë ringe dee „Wil mins, hai was zooveul as Sultanhai had zooveul vrauwe das-se er iedèr nog maar éen hadde". Nu, die vooronderstelling van het Amster- boom en zei bij zich zelfZie daar bloeit mijn harteleed, maar niemand weet het dan ik, en na verloop van een jaar was zij weer vroolijk en opgeruimd." „Dat is een mooier slot", zei hij, „en daarom bevalt deze vertelling mij het best. In het leven loopt het niet altijd zoo goed af, maar in sprookjes hoort men het gaarne zoo." „Ik geloof toch, dat het in het leven ook dikwijls beter afloopt dan men denfet. Een boom komt een bijlslag wel te boven, een wond kan helen en een trenrig menschenhart kan weer vroolijk worden. De lieve God heeft allen een levenskracht gegeven, die heelt en troost. Alleen dien daar beneden is het nooit meer goed gegaan, omdat grootmoeder hem verlaten heeft en zijne kinderen hem schande hebben aangedaan." „Wat? Is dat heusch een graf? Hier onder dien ruwen steen?" „Ja, ja, daar ligt hijMaar laat ons gaan, ik wil or liever niet van spreken en, wie weet of het niet -heel slecht van mij was dat ik op dien steen gezeten heb en niet aan hem gedacht heb maar aan een ander en of onze kussen hem niet gehinderd hebben. Wij zullen een eind naar beneden in het bosch gaan, daar zal ik u van hem vertellen." Zwijgend daalden zij hand-in hand denLerg af. De weg was zeer steil en dikwijls rolden de steenen onder hunne voeten weg; dan steunde hij baar wel, doch meestal sprong zij damsche burgervrouwtje uit de Jordaan was wel wat gewaagd, want er zijn 387 vinger-en duimringen, met de kostbaarste steenen ge tooid, tentoongesteld. „Ook kapitaal in de doode hand", meende een wijsgeeriger bezoeker. Wel opmerkelijk intusschen, zegt de Arnh. Crtdat juist de minstbedeelden onder de bewonderaars zich volkomen tevreden stellen met het bewonderen. Geen uiting van begeerte tot bezitten. Wanneer men ze zorgvuldig aan 't oog onttrok, zou dat anders zijn. Het be vredigen van den eenen zin gaat de ontwik keling van den anderen tegen. Het jongste nommer van Eigen Haard be vat o. a. eenige afbeeldingen betreffende den bovenbedoelden schat. De werking en de bereiding van de thee. Bardet zegt bij de behandeling van dit onderwerp, dat de thee alleen reeds als maag versterkend middel diensten kan bewijzen, ter wijl zij bovendien theïne bevat, welke stof van veel belang is, daar zij de werkzaamheid der hersenen verhoogt. Voor de bereiding van een goed kop thee zijn minstens 3 gram van de plant benoodigd, welke gemiddeld 10 centigr. theïne vertegenwoordigen, een dosis welke reeds een merkbare werking uitoefent. Daar koffie 2 theïne bevat en men gewoonlijk 12 gram koffie voor een kop neemt, zoo komt deze hoeveelheid overeen met 24 centigr. theïne. Daar tegenover staat echter, dat men gewoon lijk meer thee dan koffie drinkt, zoodat beide dranken ongeveer aan elkander gelijk zijn. De werking der thee berust op de daarin aanwezige theïne en het looizuur. Ofschoon als een gezonde drank te beschouwen, heeft thee echter het nadeel dat zij verstoppend werkt en het slijmvlies der maag prikkelt. Als gewone drank is thee daarom niet aan te bevelen aan personen, die aan stoornissen der spijsvertering lijdenvoor zulken kan het drinken van een kop thee nuttig zgn tegen het einde der digestie. Er bestaan verschillende wijzen, om de thee te bereiden, maar men behoeft niet mee veel omslag te werk te gaan, om een goed aftrek sel te verkrijgenhet komt er slechts op aan, de geurige bestanddcelen en de theïne uit de bladeren te trekken, zonder dat te veel looi zuur wordt opgenomen, waardoor de drank een samentrekkenden en onaangenamen smaak verkrijgt. Men vermijde daarom, de thee te langen tijd te laten trekken. Na alle bereidingswijzen beproefd te hebben, beschouwt Bardet het volgende voorschrift als het meest geschikt. Het bestaat daarin, dat men de bladeren weekt in een hoeveelheid water, juist voldoende om ze te bevochtigen. Na een paar minuten giet men er kokend water op, en drinkt na drie minuten het aftreksel. Deze behandeling is overigens dezelfde als die welke voor pharmaceutische doeleinden bij een groot aantal planten gevolgd wordt, ter verkrijging van extracten. De vraag of thee Bterk of slap moet gedron ken worden, kan alleen door den smaak be slist worden. Verlangt men een sterk aftreksel, dan neme men een daaraan evenredige hoeveel heid thee; nimmer late men te dien einde de thee langer trekken. Vijf minuten zgn ruim voldoende, om aan het water den geur der thee te geven, en in dien tijd kan het gemak kelijk de theïne op nemen. Bij langer trek ken wordt alleen het looizuur-gehalte van het aftreksel verhoogd, dat daardoor bitter van smaak wordt. (Maandbl. t. d. Verv.) Vrijdag jl. is de Ostendsche vischschuit n. 110 in den Noordzee lek geslagen en gezon ken. De opvarenden werden allen gered en te Ramsgate geland. Eeme andere, te Ostende thuis behoorende vischsloep werd Maandagochtend, tijdens een sneeuwbui, nabij Ostende aangevaren door de van Londen komende Engelsehe stoomboot Swallow. Drie visschers sprongen over en wer den door de Swallow te Ostende ontscheept; de anderen brachten de schuit, die vrij groote schade had bekomen, in de haven binnen. Te Putte bij Mechelen had Zondag avond een twist plaats, waarbij een der strijdenden een slagersmes greep en den ander in letter lijken zin des woordsfaet hoofd afsneed. De Belgische anarchist Schouppe, die in Frankrijk was veroordeeld tot verbanning vlug vooruit en zag hem lachend aan, of ze gleed zöo snel, dat hij haar moest tegenhouden. Maar hij waagde het niet meer haar te kussen. Zij boezemde hem niet alleen liefde, maar ook ontzag in. Er zijn meisjes en vrouwen, die, onbewust, met éen enkelen blik de sterkste begeerte in een man opwekken en die tevens bedwingen. Na een kwartier kwamen zij in een heerlijk, koel bosch, waarin beekjes sijpelden, spechten tikten, duiven kirden en de grond zóo zacht was als een tapijt en ook even veelkleu rig want over de bruine dennennaalden, het groen der boschbessen, het mos en de steenen, die er tnsschen door kwamen, lagen allerlei gouden plekken, welke de zon tnsschen het gebladerte wierp, en prijkten de roos kleurige anemonen, de gele wilde latuw, de blauwe campanula's en de witte aardbeziën bloesems. Hier verzocht hij haar te vertellen van den man, die niet gewild had dat zijn gebeente bij dat van anderen rustte, maar een graf boven op den berg besteld had, afsof hg daar dichter bij God ware. „En praat ik dan niet te dom tegen zoo'n geleerden heer?" vroeg zij bevreesd. „Gij praat wellicht te wijs voor het nichtje van een kastelein, maar voor niemand te dom". „Ik ben ook de dochter van een kaste leins zoon, daar hij zoo jong gestorven is". r- „Eer hij in bet bezit van zjjn koningrijk naar Noumea, heeft gratie gekregen, en zal over de grenzen worden gebracht. Mevr. De Joufl'roye d'Abbans, die eerst verdacht werd de gesluierde dame te zijn en toen met een vriendin werd gevangen genomen wegens oplichterij, is buiten vervolging gesteld. In de pyrotechnische werkplaats te Bour- ge8 is een vaatje met een nieuw kruitmengsel ontploft. Vier onderofficieren werden zwaar gekwetst. Het vermoeden dat het gevonden lijk in de Pyreneeën dat is van den Nederlandschen wielrijder Sutherland Royaards wint meer en meer veld. In het gebouw van den Duitschen Rijks dag te Berlijn worden thans, op verzoek van eenige afgevaardigden, proeven genomen met de verlichting door een nieuw middel, Luein genaamd, een mengsel van spiritus, dat zonder gloei-kousje en reukeloos brandt. Volgens de Berlijnache bladen hebben acht soorten van lampen, met licht van Vs tot 50 kaarsen, uit stekend voldaan. Er is een lichte verbetering in den toe stand van aartshertogin Stefanie. Gara6chanine, de Servische staatsman laatstelijk gezant te Parijs, is aldaar overleden. Reuter heeft een bijzonderen correspon dent naar China gezonden, die ook brieven schrijft. In zijn laatste schrijven deelde hij mede, dat hij de Chineesche troepen bezig zag zich te oefenen met pijl en boog. Op een fortmuur werd een groot kanon geschilderd, om den vijand hang te maken. Een man, die te New-York gevangen zat wegens voortdurende mishandeling van zijn vrouw, ontving Zondag een bezoek van zijn wederhelft, die door hem in de daarvoor bestemde kamer werd ontvangen. Bij het heen gaan haalde hij een mes uit zijn kleeren en stak de vrouw dood. Een 23jarig handelsbediende van den Congostaat is te Lukobela in handen der in boorlingen gevallen en opgegeten. Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris J. W. Ver hulst alhier werden heden te Arnemuiden in het openbaar verkocht de volgende aldaar gelegen onroerende goederen een winkelhuia en erf met tuin, in de Lang straat, wijk A no 107 on 4 a. 60 c.a. tuin aldaar voor f 2899.50; 3 a. 50 c.a. tuin voor f 501 3 a, 85 c.a. tuin voor 500; een huis en erf, in de Langstraat, wijk A no 108, voor f 880 een huis en erf met tuin aldaar, wijk A no 30, voor f 1400; een huis en erf met tuin aldaar, wijk A no 31, voor f 1310; een huis en erf met tuin, in de Koestraat, wijk A no 14 voor f 1549 een winkelhuis met pakhuis en erf, in de Noordstraat, wijk B no 91, voor f 1502 een winkelhuis en erf, in de Westdijkstraat, wijk A no. 91, voor f 1345 een huis en erf aldaar, wijk A no. 92, voor f 1401en een huis en erf aldaar, wijk A no. 53, voor f 785. Coes. Op de heden alhier gehouden stie renkeuring werden aangevoerd 12 stuks, waar onder prachtige exemplaren. Met 2 breede tanden waren er 7, en met nog geen 2 breede tanden 5 stuks. Heinkenszand. Heden middag brandde alhier oen hofstcedje af. Amsterdam. Doctor O. Seijdel, lector in de ontleedkunde aan de universiteit alhier, heeft eervol ontslag gevraagd wegens zijne niet be noeming tot professor, waarvoor hij door cura toren was voorgedragen. Het Wertheim-comité richtte het verzoek tot den raad om den Parktuin in „Wertheimpark" te herdoopen, daarin eene fontein van graniet en brons te mogen oprichten en die na de vol tooiing voor de gemeente in eigendom te aan vaarden. was". - „Ja, dat is ook waar"; zei zij troisch want de kasteleins zijn de aristocraten onder de boeren, maar dat wist Koenraad niet, „Hg die daar boven begraven ligt is de vader van mijn moeder, en zij zeggen dat die eenmaal een voornaam, rijk heer geweest is, die veel land in de vlakte bezat, en wel twee of drie kasteelen. Hij had echter een verkwistenden, lichtzinnigen zoon en bovendien slechte broe ders en andere bloedverwanten, die alles op gemaakt hebben. Zijn zoon, die eerst officier was, deed later leelijke dingenhij maakte oproer in het land en bracht schande over de familie, zoodat zijn vader zich van hem los maakte, zijn ouden naam aflegde en met het overschot van zijn geld een klein landgoed hier in het gebergte kocht, een echte boeren hofstede, en niet eens heel groot. Hij was toen al lang weduwnaar en even in de vijftig." {Wordt vervolgd.) HERIJK. Deze herijk is bepaald als volgt, voor: Middelburg en wel voor de wijken Q 9 Maart R, S, T, en V 10 en 11 Maart telkenB des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren. St. Laurens op dezelfde dagen. 's Gravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting heeft de heer Ferf eene interpellatie aangekondigd over de maatregelen, door de regeering genomen of te nemen tegen de voortplanting hier te lande van de Amerikaansche schildluis. Na eenige discussie is aangenomen, met 71 tegen 13 stemmen, het wetsontwerp betreffende een renteloos voorschot voor de stoomtram NijkerkEde. Batavia. Het stoomschip Gouverneur Lou don, van de Pakketvaartmaatschappij, is nabij het eiland Salaijer verongelukt; passagiers en equipage zijn gered. Windsor. Koningin Victoria is ongesteld doch niet ernstig. Haar reis naar Nice is uit gesteld. Madrid. In strijd met het bericht, Zondag door eenige Spaansche bladen verspreid, zegt een verklaring van den minister van buiten- landsche zaken, dat de laatste weken geen enkele mededeeling betreffende Lee aan de regeering te Washington is gedaan. Maar hij weigert eenige verklaring betref fende de zaak der oorlogsschepen te geven. De regeering ontving geen enkele klacht van generaal Blanco. Deze bevestigt, dat Lee zich steeds behoorlijk gedroeg. Weenen. Het nieuwe ministerie is aldus saamgesteldgraaf Thun voorzitter en binnen- landsche zaken, Wesersheimb landsverdediging, Witteck spoorwegen, Ruber justitie, Bijlandt onderwijs en eeredienst. Deze allen hadden reeds in het kabinet-Von Gautsch zitting. Voorts telt het als nieuwe leden Kaizl (Jong- Czeeh) financiën, Kast (clericaal) landbouw, Baernreither (liberaal) koophandel en Jendu- zoivich minister zonder portefeuille. Peking. Rusland eischt, dat de afstand van Port-Arthur eu Taliën Van vóór 26 dezer worde geregeld. China zal de oorlogsschatting aan Japan in Mei betalen. Hongkong. Prins Heinrich is alhier aange komen. Pretoria. De Volksraad stond 15.000 pond toe voor de vertegenwoordiging der republiek in Europa, in plaats van de 60.000 pd welke door de regeering waren gevraagd. VergaderingenConcerten enz. Middelburg. Woensdag 9 Mrt. VoorstellingNed.Tooneel- vereen. Schouwburg 71/3 u. Woensdag 9 Mrt. Voordracht VanHelsdin- gen. Schuttershof 8 u. D.onderd, 10 Mrt. Openb. Verg. Ghr. Volks bond. Bovenz. Soc. Balans 8 u. Maandag 14 Mrt. Vergad. Tram-Mij Bres- kensMaldeghem. Nieuwe Doelen 1 u. Maandag 14 Mrt. Repetitie Zangv. Tot Oef. en Uitsp Concert- en ge hoorzaal. 77s u* M a a n d a g 21 Mrt. Voordracht Natuurkimdig gezelschap. B. A. van Ke tel. Gebouw 7'/s n. Dinsdag 29 Mrt. Voorstelling Kon. Veree- niging Het Ned. Tooneel. Schouwburg V/3 u. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaat». Voorwerpen. Information 10 Mrt. Middelburg, Huizen, Tak 11 Ierseke, Hui», De Vos. 11 Westkapelle, Land, Huvers. 11 Aruemuiden, Kompost, Gemeenteb. ia Vrouwepolder.Houtwaren, De Vos. u Serooakerko, Houtwaren, De Vos. 15 Zierikzee, Koffiehuis, Franse. ftt Middelburg, Inboedel, Huvers en Wisboom Verstegen. 17 Middflburg, Huizen, Tak. 17 Vlissingeu, Tanden, Leenïank. Algemeen Overzicht. 't Is de gewoonte, dat in vele omstandigheden een beroep wordt gedaan op de oudste inge zetenen eener stad. Maar wy zonden onze oudste collega's wel eens willen raadplegen over de vraag of zij ooit een tijd beleefden als nn. Op vijf punten van de wereld zien de pessimisten oorlogsgevaar; een der grootste rijken van Europa dreigt door innerlgke twee spalt uiteen te vallen, een ander groot land, nog niet lang geleden den toon aangevend in Europa, daalt met den dag meer in een poel van vuilheid Over dat alles te schrijven, is geen aangename taak. Niet alleen, omdat het een vreeselijke gedachte is, dat onze wereld nog op znlk een laag peil staat. Maar zelfs zij die gelooven, dat een oorlogs gerucht voor een journalist een kansje is, zul len moeten toegeven, da.t men waarlijk niet meer weet hoe tijd te vinden alles na te gaan, en hoe plaats te vinden alles te bergen. Het meest gespannen leek ons de toestand tnsschen Spanje en de Vereenigde Staten, waarin gelukkig eenige verbetering is,'gekomen. Buitengemeen ernstig was de in ons vorig nommer vermelde stap van de Spaansche re geering. Er bestond groote spanning welke het niet onmogelijk maakte, dat de regeering der ünie tegen haar zin zou worden gedwongen toe te geven aan de eischen der oorlogsparty. En men zal moeten erkennen, dat de jingo's de laatste weken alle aanleiding hadden om hard te schreeuwen. Dat Spanje onder deze omstandigheden een uittartende houding zou aannemen, was het laatst van alles te verwach ten. En het incident Dupuy de Lome én de zaak van de Maine legden den plicht op een toontje lager te zingen. Dat Spanje daarom op zich zelf ongelijk heeft, zullen wij niet beweren. De consul Lee, wiens terugroeping Sagasta vroeg, staat meer bekend als een politiek woelwater en een jingo, dan als een diplomatiek vertegenwoordiger. En de van Cuba gezonden schepen der Amerikaansche marine hadden waarschijnlijk een lading welke niet door de vlag gedekt mocht worden. Op zich zelf waren de Spaansche eischen dus, zoo de grieven te bewijzen waren, niet geheel ongerechtvaardigdhet ernstigste was echter, dat zij werden gedaan op een oogenblik dat de spanning reeds zeer groot was, en deze daardoor tot het uiterste konden brengen. Terwyi de eischen der Spaansche regeering dus niet onverklaarbaar waren, was het te be grijpen, dat een hooghartige weigering volgde. Dat zou reeds niet onnatuuriyk zijn geweest, ook al bestond er geen opwinding welke zoo rijkeiyk voedsel heeft ontvangen. Heden echter wordt gemeld, dat de eischen niet zoo streng geformuleerd waren en dat Spanje ze opgaf, toen de regeëring der Unie ze allerminst vriendelijk opnam. 0ndertu8schen heeft het incident al gevolgen gehad. In het Witte Huis (het paleis van Mac Kinley) had een bijeenkomst plaats, waarby ver scheiden voorname leden van het congres tegen woordig waren. De voorzitter van dé commissie voor de kredieten by het Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp ingediend, strek kende om 50 millioen dollar ter beschikking van de regeering te stellen ten behoeve van de verdediging des lands. Dit ontwerp is naar de commissie gezonden. Het incident moge dus uit de wereld zijn, veel verbeterd is de toestand niet. Do beurs te New-York heeft onder het gebeurde zwaar geleden. Het tweede dreigende gevaar komt uit het Verre Oosten. Rusland en Frankrijk hebben beide positie genomen tegen de Engelsch- Duitsche leening. Aan de bijzonderheden, daar omtrent in on3 vorig nommer medegedeeld, is op dit oogenblik niet veel by te voegen. Men houde echter de reeds meermaal te dezer plaatse opgenomen waarschuwing in het oog, dat de berichten uit Peking in den regel uit Engelsehe bron komen. De Times alleen vult de berichten aan met de mededeeling, dat Rusland een ultimatum heeft gesteld. De eisch betreffende Port Arthur moet binnen 5 dagen worden ingewilligd, of Rusland zal last geven Mantsjoerye binnen te rukken. Over de beteekenis van zulk. een daad is de vorige week in het Engelsehe parlement een debat gevoerd, dat wg even in herinnering brengen. De Engelsehe regeering verklaarde, naar aanleiding van de motie-Ashmead Bartlett, dat het behoud van de zelfstandigheid en een heid van China een levensbelang voor Enge- lands handel en invloed in China is. De Times zet deze opvatting nogmaals uit een, natuurlijk op de gewone snorkende wijze. Het blad betoogt dat Engeland niet kan dulden dat China wordt vaneen gescheurd. Zoo iets is ook gezegd in de reeds korteiyk vermelde rede van lord Selborne, den Engel sehen ondersecretaris voor koloniën. Uit diens rede ontleenden wij eenige zinsneden aangaande de Oost-Aziatische kwestie, treffend om het merkwaardige feit, dat de spreker vooropstelde dat de vrede Engelands hoogste belang was maar dat het toch zgn rechten met alle mid delen, desnoods met geweld moest verdedigen. Het is noodig op deze redevoering terug te komen in verband met het derde werelddeel van waar gevaar dreigt. Verontrustend was wat lord Selborne over Zuid-Afrika zeide. Immers hij betoogde, dat. Engeland voor veel het zwaard in de schede kan honden, maar zou moeten strijden voor de conventies, welke met de Transvaal zijn gesloten. Deze woorden hebben een dubbel ernstige be teekenis. In de eerste plaats om de daarin neerge legde bedreiging. Maar vooral omdat hy ge waagde van de conventie van 1881, de Preto ria-conventie, welke na den vrijheidsoorlog werd gesloten. Dat Engeland voor die conventie het zwaard zou trekken, is op zich zelf belachelijk, daar het verdrag in 1884 geheel is vervallen. Maar de woorden zijn het tegendeel van belachelijk, in zoover zij verraden, dat de regeering tegen beter weten en tegen alle recht en biliykheid in het doet voorkomen, alsof deze conventie nog steeds heBtaat. Waarom het gaat is bekend. Chamberlain wil Engeland nog steeds als suzerein over de Transvaal doen heerschen en gebruikt daarom de ongehoorde stelling, dat wel de artikelen der conventie zijn vervangen, maar de aanhef in wezen is gebleven, en daarmee de suzereiniteit. In de Transvaal hebben deze woorden, en andere in denzelfden geest, welke door Chamberlain waren gesprogen, niet nagelaten indruk te maken. Bij het debat over de di plomatieke vertegenwoordiging in Europa heeft dr Leyds het wetsontwerp verdedigd, wyi men, door het aan te nemen, zou toonen een onaf hankelijke staat te zyn, welke geen suzerein heeft. De Volksstem heeft een meer rechtstreeksch antwoord aan lord Selborne gegeven, en ge zegd, dat ook de Boeren gereed staan voor hun heilige nationale rechten te stryden, waar onder dat hunner onafhankelijkheid in de eerste plaats. De regeering van de -Transvaal, zoo zegt het blad, heeft aangeboden het vraagstuk van de suzereiniteit aan een arbitrale uitspraak te onderwerpen, maar Engeland heeft dat aanbod afgeslagen. De reusachtige verantwoordeiyk- heid voor een oorlog in Zuid-Afrika valt dus op Engeland terug.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2