FEUILLETON. BUITENLAND. Verschillende Berichten. EEIS ZOMERSPROOKJE. LAATSTE BERICHTEN. larltprps ra Tans i M r Aangenomen naar: Zierikzee door Van Nou- huys te Hoog KarspelEiker zee door P. J. Cou- veé, cand.; en naar Tjummarum door J. Mees Hz. te Britsum. Bedankt voorStellendam door W. de Leeuw te Altforst en Appeltern; Garsthuizen (toez.) door E. G. J. Bal te Nijeveen Zwartsluis door D. G. Postma te ZaandamDirksland door dr E. J. W. Posthumus Meyes te Heinenoordtj Bleiswijk door E. M. Eigenman te Niclitevecht; Harderwijk door Y. Doornveld te Den Ham en voor Blokzijl door A. van der Flier G.Jz. te Lemele c. a. Qercform. kerken. Beroepen naarZuidland N. C. Littooy, cand,; Molenaarsgraaf J. H. Koers te Kokengenen naar Gouda en Katwijk aan Zee I. 1. Impeta te Sneek. Aangenomen naar; Vrjjboeve- en 'sGrevel- duin-Kapelle door S. Datema te Murmerwoude. Bedankt voor Rotterdam door R. J. van der Veen te GoesGiesendam door G. Gores te Yroomahoop. laten met het doel huiswaarts te gaan. Trots de vele aangewende pogingen is geen spoor van den vermiste ontdekt. Op het vinden van zijn lijk is thans eene premie gesteld. Zaterdagmorgen brak een hevige brand uit op een groote boerderij onder Bokstel. Aangewakkerd door den hevigen wind nam deze zoo snel toe, dat de geheele hofstede een prooi der vlammen werd. De oorzaak is onbe kend, alles was verzekerd. Het vee kon nog intijds gered worden. Te 'sGravenhage is op initiatief van den oud-gouverneur-generaal mr. C. Pijnacker Hor dijk, een centrale commissie gevormd tot hulp verleening aan de noodlijdenden op het eiland Amboina. Het bureau der commissie is samengesteld uit de beeron mr. C. Pijnacker Hordijk, voor zitter, II. van Heuckelum, secretaris, en E. B. Kielstra, penningmeester. De commissie doet in een circulaire een be roep op den liefdadigheidszin ten behoeve der zwaar geteisterde Amboineezen. De kleedermaker te Leiden, die door bet gerechtshof te 's-Gravenhage tot acht jaren gevangenisstraf is veroordeeld wegens kinder moord, heeft tegen 'sHofs arrest cassatie aan- Zijne medebeklaagde, de grootmoeder van het vermoorde kind, deed zulks tot dusver nog niet. Door de Amsterdamsche politie moet pro cesverbaal opgemaakt zijn tegen den man, door wiens onvoorzichtigheid de noodlottige brand in de le Jan Steenstraat is ontstaan. De zaak is thans in handen der justitie. Te Kal verdijk (N.-H.) heeft iemand uit Oudkarspel, een kolenhandelaar in eene hevberg met een mes ernstige verwondingen in het ge laat toegebracht en hem vervolgens in den vinger gebeten, nadat hij hem eerst twee tan den uit den mond had geslagen. Tegen den woesteling is proces-verbaal opgemaakt; reeds meermalen is hij met de justitie in aanraking geweest. Volgens den gewonde was er geen woorden wisseling voorafgegaan, maar heeft de vechters baas hem onverhoeds aangevallen. Een van de zwanen, die de singels te Utrecht bewonen, is, zegt het V. D., merkwaar dig mak. Het dier stapt geregeld den Malie singel tegenover het Hieronymusplein af en gaat langs de huizen om brood te vragen. Her haaldelijk waren wij er getuigen van, dat de zwaan tegen deur of vensters klopte en niet wegging voor bi) iets had gekregen. Te Amersfoort had een arbeider het on geluk om door een koker van den zolder eener bierbrouwerij in een 16 M. lager gele kelder te vallen. De ongelukkige bleef een uur huiten kennis en had een ernstige hoofd wonde bekomen. Zijn toestand is zeer zorg wekkend. Een éénjarig knaapje te Montfoort heeft het ongeluk gehad, met een houten tabakspijp in de hand te vallen. De steel van de pijp drong daarbij zoo diep in een der oogen van den kleine, dat dit reddeloos verloren is. Op een avond van de vorige wëek ont stond een hevige vechtpartij tusschen Ooster- schen en Westerschen te Staphorst. De politie was spoedig ter plaatse en had handen vol werk om de vechtenden, een 30-tal, te schei den. Het regende sabelslagen. De rijksveld wachter werd aan het hoofd gewond en maakte nog gebruik van zijn revolver. Nadat er nog een paar agenten waren verschenen en de sabel was getrokken en ook gebruikt, werd eindelijk de rust hersteld. Te Kortezwaag bij Gorredijk wordt sedert 23 Febr. 1. 1. vermist een slager- In den avond van dien dag heeft hij een herberg aldaar ver- 12. Novelleuit het Duitsch. VAN BI ANC A BOBERTAG. VIII. Den anderen morgen ontwaakte hij zeer ont nuchterd. De berg- en heidelucht was hem zeker den vorigen avond naar het hoofd geste gen hij had een mooi meisje gekust dat verliefd op hem was geworden wat was daar verder bijDe poëtische verrukking was vervlogen, al was zij sterk genoeg geweest om tijdelijk den botanicus in hem te verstikken: doch nu ontwaakte die weer ter dege; de wereld was weer éen groot ontwikkelingsveld, zijn taak was: de wetenschap, zijn plicht: haar te dienen, zijn smart: dat plantje „edel- weis" en zijn grootste streven, dat te vinden. In de morgenuren is men gewoonlijk koel en verstandig en bij haastte zich dus om dieniet ongebruikt te laten voorbijgaan en deze nieuwe bekoring te ontvluchten. Hij begaf zich dus vroegtijdig op weg naar een landelijk logement Bauden genaamd, waarvan hij den eigenaar kende, die gaandeweg uit eenige verspreide woningen een hotel gemaakt had en de repu tatie genoot van veel botanische kennis te diging mede te deelen, hebben 300 advocaten het werk gestaakt. Spijsbereiding. Van wege het landbouw departement in de Vereenigde Staten zijn door deskundigen proe ven genomen, om na te gaan in hoeverre groenten door het koken een verlies aan voe dende bestanddeelen ondergaan. Men heeft be vonden dat 100 pond kool slechts 7J/a pond 'vaste stoften bevat en dat daarvan nog 2'/< tot 3 pond verloren gaat door het koken. Dit verlies schijnt onvermijdelijk te zijn, tenzij het water, waarin de kool gekookt wordt, even eens gebruikt wordtdit kan geschieden wan neer de kool met Corned beef gekookt wordt. Aardappelen in de schil gekookt behouden daardoor de meeste voedingswaarde. Kookt men de aardappelen geschild, dan is het doel matigst, ze dadelijk in heet water op te zetten en zoo spoedig mogelijk gaar te kokenmaar ook dan is het verlies belangrijk. Noggrooter is evenwel het verlies aan voedende bestand deelen, wanneer de aardappelen, na geschild te zijn, vooraf eenigen tijd in koud water hebben gestaan het vierde gedeelte der eiwitstoffen gaat dan te loor. Ofschoon wortelen minder stikstofhoudend zijn dan aardappelen, heeft men bevonden dat zij betrekkelijk meer met eiwitstoften corres- pondeerende stikstof bevatten, en daardoor meer bouwstoffen voor de spierweefsels ople veren. Om zoo weinig mogelijk voedende be standdeelen verloren te doen gaan, moeten de stukken veeleer groot dan klein zijnhet koken moet snel geschieden, opdat het water dan minder tijd heeft zijn oplossende werking uit te oefenen. De hoeveelheid water moet niet grooter zijn dan bepaald noodig, en wan neer het water, dat de uitgetrokken stoffen bevat, gelijktijdig met de wortelen als voedsel gebruikt wordt, wordt 20 tot 30% en zelfs meer aan voedingswaarde gewonnen. Deze verliezen mogen nu voor de meer ge goede klassen niet van zoo overwegend bezwaar zijn, dat zij aanleiding zouden geven tot een verandering in de gewoonlijk gevolgde bereiding der groenten, welke de eischen van den smaak bevredigt, voor velen, minder door de fortuin begunstigden, kan het van belang zijn weten, volgens welke bereidingswijze de voed zame bestanddeelen behouden blijven. (Maandbl. t. de Ven.) Verkoopingen enz. Door den notaris A. M. Tak alhier werd Zaterdag in de herberg van L. Maartense te Arnemuiden te koop aangeboden: de hoog aars, genaamd Be Jonge Helena, gemerkt O W S I, met staand en loopend want en verderen inventaris, liggende in het kanaal, bij West- Souburg. Het vaartuig werd verkocht voor f 950. Door den architect A. le Clercq te Kruiningen is Zaterdag, namens zijn principaal, aanbesteed het bouwen van een dubbel woon huis aan de oostzijde van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Hiervoor werd ingeschreven door de hoeren H. Kosten Wemeldinge ad f 2647, A. Goede- mond Hansweert ad f 2370 en L. D. van de Linde idem ad f 2350. Met eenige wijziging in het bestek en een maand verlenging van oplevering is het werk gegund aan den heer Van de Linde voor een nader overeengekomen som. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 18 Maart. Gebouw Prov. bestuur Abdij 11 u.Mid delburg het vernieuwen der af heiing aan het zeeëindevan den Westhavendam te Bres- kens, behoorende tot de havenwerken in de provincie Zeeland. (Raming f 7700). Gemeentehuis C a t s 10 u. Steenbestorting Lecndert Abrahampoider. Raming f 6780. Zaterdag 19 Maart. G r o e d e. Kantoor ontv.-griff. 11 u.het leveren van 647 Ms grind en het vervoeren er van voor het waterschap Oud- en Jong-Breskens. Vrijdag 25 Maart. 's Gravenhage. Ministerie van water staat 1 u.onderhoud post- en telegraafgebouw Hansweert. Raming f 680. Arnemuiden. Gemeentehuis 3 n.: leve ring van 150 M3 onderhoudsgrint. Donderdag 31 Maart. Aardenburg Koffiehuis Pieren-Boone: maken werken aanleg grindwegen Isabelle- polder 11 u. Raming f 32.680. De toestand van de Oostenrijksche kroon prinses-weduwe, prinses Stefanie van België, was Zaterdag zoo slecht, dat zij werdheiliend. De keizer werd des ochtends aan het ziekbed zijner stiefdochter geroepen. Het is zeer opvallend dat de koning en de koningin van België rustig te Brussel zijn ge bleven. Volgens bericht van den burgemeester van Brussel zal aldaar op den 17en Juli e. k. een groot Nederlandsch festival voor orkest verenigingen worden gehouden, waaraau ook hier te lande gevestigde orkesten zullen wor den uitgenoodigd deel te nemen. Terwijl alle weerberichten, ook de Bel gische, een afschuwelijken Zondag deden ver wachten, had men zoowel in ons land als bij onze Zuidelijke buren een heerlijken dag, wij gelooven de eerste fraaie Zondeg in dit jaar. Een lange lijst van groote ongelukken is heden te vermelden. Te Batabano op Cuba zijn door een orkaan een hospitaal en een kazerne ingestort, waarbij 9 soldaten werden gedood. Op liet eiland Mayotte, in den ingang van den golf van Mozambique, heeft een orkaan ongelooflijke schade aangericht. Te Zahzze (Silezië) zijn 12 boerderijen en 27 gebouwen verbrand. Bij een raijnbrand bij Gleiwitz kwamen zes mijnwerkers om het leven, Bij Memel heeft een storm een gedeelte der visschersvaartuigen vermeld. 4 kotters worden op het strand geslagen, waarbij 10 visscherB verdronken. Door de weigering van het hof op Sici lië om eenige officieele stukken aan de verde- Londen. De Times verneemt uit Petersburg, dat Rusland aan de Chineesche regeering afstand van alle souvereine rechten op Port-Arthur en Talienwan vroeg, voor den zelfden tijd en op dezelfde voorwaarden als waarop Duitschland Kiao-Tcheou verkreeg. Verder vroeg Rusland recht tot het aanleg gen van een spoorweg van Petuna naar Moek- den en Port-Arthur. Bombay. Het gemeentebestuur weigerde de betaling aan de commissie van de enquete naar de oorzaak van de pest-epidemie. Er heerscht groote ongerustheid. De opgewondenheid tegen de maatregelen tot beteugeling der pest neemt toe. De ziekte wordt kwaadaardiger. Maandag 7 Maart, Rotterdam. {Telegram van den make laar H. van Bandwyk). Ter markt van lieden was de stemming vaster. Er was veel omzet in mixed mais. [Meel was traag. Zaterdag 5 Maart. Antwerpen. Tarwe flauw. Amerikaansch fr. 22%. P a r ij s. Tarwe prijsh.loop. md. fr. 28.55. Pesth. Tarwe kalm. Zaterdag 11.97 fl. Vrij dag 11.96 fl. B e r 1 ij n. De uit Noord-Amerika gemelde daling der tarweprijzen heeft hier geen verras sing gebracht en oefende dan ook weinig in vloed bij gering aanbod werd zelfs voor tarwe ca. 25 pf. en voor rogge 50 pf. meer betaald dan Vrijdagde omzet bleef echter zeer beperkt. New-York dis. 105%;vorigen dag 106% Chicago 1041/,; e 1033/, Vergaderingen, Concerten enz. middelburg. Dinsdag 8 Mrt. Concert Ver. voor Instru mentale muziek. Concert en gehoorzaal V/s u. Dinsdag 8 Mrt. Verg. Middelb. Zieken fonds. Soc. St. Joris 78 u. Woensdag 9 Mrt. VoorstellingNed.Tuoneel- vereen. Schouwburg 7'/a u. Woensdag 9 Mrt. Voordracht Van Helsdin- gen. Schuttershof 8 u. Maandag 14 Mrt. Vergad. Tram-Mij Bres- hensNaldeghem. Nieuwe Doelen 1 u. Maandag 14 Mrt. Repetitie Zangv. Tot Oef. en Uitsp Concert- en ge hoorzaal. 7 '/s u. Dinsdag 29 Mrt. Voorstelling Kon. Veree- niging Het Ned. Tooneel. Schouwburg 7% u. bezitten. Hij had reeds vele nuttige aanwij zingen aan hem te danken en zoo iemand dan kon deze man hom inlichten omtrent de plaats waar het Leontopodium Alpinum (Edelweis) te vinden was. Als die er ook niets van wist, zou het hem niet baten of hij al langs alle hellingen in alle spleten en afgronden zocht. Hij was in een zeer opgewekte stemming en had zich voorzien voor een wandeltocht van veertien dagen, daarenboven had hij een kaart van Soedan en een boek over den werkkring die hem daar wachtte bij zich, om iets te doen te hebben, wanneer een regendag hem noopte in huis te big vendat bleek een zeer verstan dige maatregel te zjjnwant nauwelijks had hij de Banden bereikt, of er kwamen drie of vier regendagen, zoodat er geen denken aan was om langs die glibberige steile paden te klauteren. De kastelein hoorde hoofd schuddend zijn verhaal over het voorkomen van Edelweis in dezen bergstreek. Er bleef hem dus niets anders over dan Soedan Dat land, dat hij moest gaan onderzoeken, waarvan hij de wetenschappelijke bronnen moest gaan opsporen en nagaan in hoeverre het geschikt zou zijn voor colonisatie, was wel waard zijn belangstelling op te wekken. Maar zonderling! Hoe meer hij zich er in verdiepte en daardoor trachtte het tegenwoordige te ontvluchten, des te sterker gevoelde hij zich aan zijn vaderland, waarheen hij toch na een jaar hoopte terug te keeren, gehechtdes te meer rijpte het ver. Algemeen Overzicht. In Oostenrijk hebben de gebeurtenissen el kander met verrassende snelheid opgevolgd. Was bekend dat de Boheemsche Landdag zou worden gesloten en dat daarop het verbod om de kleuren der studentencorpsen te dragen, zou worden opgeheven, 't Was mede geen verrassing, dat de nieuwe taalverordeningen zouden worden afgekondigd en de Rijker zou worden saamgeroepen tegen 21 Maart. Maar weinig had men vermoed dat dit alles in drie of vier dagen zou plaats hebben. Maar nog grooter verrassing was dat op dit alles als vijfde maatregel zou volgen het aftreden van Von Gautsch, die door graaf Thnra zal worden opgevolgd. Dat een ministerie aftreedt op het oogenblik dat.het zelf het parlement bijeenroept en een zoo belangrijk besluit neemt als de afkondiging der taalverordeningen, is, gelooven wij, iets nieuws in de jaarboeken van het parlemen taire stelsel. Wij moeten ons daarom tot de mededeeling van het feit bepalen, en nadere berichten af wachten, welke misschien het ontstaan der crisis verklaren. Watdetaalveronderingen betreft, deze bepalen dat Bohemen in drie taalgebieden wordt ver deeld, een Duitsch, een Czeehisch en een ge- ïgd. De ambtenaren van het staatsbestuur zullen slechts die taal moeten kennen, welke voor de uitoefening van hun ambt noodig is. Gelijk men zich herinnert was in de vo rige verordeningen voor geheel Moravië en Bohemen, de kennis van beide talen plichtend gesteld, hetgeen voor de Dnitschers een achterstelling was, daar de Czechen, om redenen van algemeene ontwikkeling, Duitsch leerden, maar omgekeerd de Dnitschers geen Czeehisch, zoodat dezen zich óf geheel moesten laten verdringen, of zich een bijzon dere studie moesten getroosten, dubbel on aangenaam voor hen die geroepen waren hun ambt uit te oefenen in een uitsluitend Duitsch deel des lands, waar het gebruik der Czecbi- sche taal nooit noodig was. De Duitschers zijn dus ontegenzeggelijk van beter conditie geworden, hetgeen dan ook in Duitschland wordt erkend. Maar de Duitsch Bohemers toonen zich onverzoenlijk, terwijl natuurlijk de Czechen klagen, dat zij van slechter conditie werden. Aangename dagen beleeft de Duitsche re geering, die zich geheel onverwacht over een bijzondere tegemoetkoming van het centrum heeft te verheugen. Muller uit Fulda toch stelde voor te bepalen dat de uitbreiding der vloot in 6 in plaats van in 7 jaar zou plaats hebben; de regeering greep dit aanbod met beide handen aan. waarna de overgroote meerderheid der com missie het goedkeurde. Over de kosten is nog geen beslissing ge vallen. Een rijksinkomstenbelasting viel bij Posadowsky niet in goede aarde, en hij ver zocht met de behandeling van dat punt te wachten tot de tweede lezing, opdat de Rijks- regeering tijd hebbe met de afzonderlijke staten te raadplegen. Ook in den vollen Rijksdag had zij geluk. Door de afgevaardigden uit het Rijksland en de sociaal-democraten was voorgesteld de zoo genaamde dictatuur-paragraaf voor Elzas- Lotharingen te doen vervalleD, welk voorstel ook door het centrum en door de vrijzinnigen werd gesteund. De kans op aannem ing was daardoor nog al groot, maar Von Stumm voorkwam een be slissing, door op de onvoltalligheid van de iring te wijzen, waardoor de zaak tot later werd verdaagd. Van hoeveel belang deze gebeurtenissen ook zijn mogen, zij worden in dat opzicht over troffen, door het gewicht der berichten uit Madrid. Het was de laatste dagen al moeilijker en moeilijker om peil te trekken op de Amerikaan- sehe berichten over het conflict. Immers als beursspeculaties de politiek en den nieuwsdienst leiden, is het voor de pers maar het beste om zeer terughoudend te zijn. Maar nu wordt uit Madrid geseind, dat van die zijde een ernstig conflict dreigt. Het bericht dat de Amerikaansche regeering eenige schepen met levensmiddelen naar Cuba had gezonden, zoo het heette ten behoeve van de noodlijdenden, heeft daar een zeer ongunsti- gen indruk gemaakt. De regeering heeft zich, waarschijnlijk onder den invloed der openbare meening, daardoor verplicht gezien tot een ernstigen stap. Zij heeft den Amerikaanschen gezant generaal Woodford medegedeeld, dat zij verlangt: terugroeping van Lee, den Amerikaanschen consul op Cuba; 2° terugroeping van bedoelde oorlogsschepen. Generaal Woodford bracht deze eischen ter stond aan zijn regeer ing over. Daarop ontving hij tot antwoord, dat de Amerikaansche regeering niet bereid is een der Spaansche eischen in te willigen, o. a. op grond, dat de naar de Cuba gezonden kruiser en kustwachter geen oorlogsschepen zouden zijn. Nu men voor dit ernstige feit staat, mag wel worden medegedeeld, dat men Zaterdag te Londen slechte berichten uit Washington had. Mac Kinley zou zich zeer teleurgesteld hebben uitgelaten. Ook de Daily Chronicle had dien dag zeer ongunstige berichten. Te New-York was men zeer verontrust over het feit dat Spanje twee kruisers, welke bij Armstrong voor rekening der Braziliaansche regeering werden gebouwd, had aangekocht. Het blad vernam uit Hongkong, dat daar vijf Amerikaansche oorlogsschepen lagen be stemd om de Philippijnen te blokkeeren. Groote voorraden munitie waren van San Francisco naar Hongkong gezonden en de regeering had voor 3 miljoen dollars oorlogs behoeften besteld. Beknopte Mededeelingen. Op het Zondag te Brussel gehouden progressistisch congres is de wenschelijkheid uitgesproken, dat de drie anti-clericale partijen in 1898 en 1900 samengaan. Daartoe zonden zij gemeenschappelijk candidatenlijsten stellen, waarop drie partijen naar hun vermoedelijke sterkte vertegenwoordigd zouden zijn. Het programma van elke partij zou intact blijven. Yoor het geval een dergelijke coalitie niet mocht worden gesloten, gaf het congres de volgende grondslagen aan voor het progressis tisch program a strijd tegen de clericale partijb afschaffing van het meervoudig stemrecht, en invoering van evenredige vertegenwoordiging c hervorming van het belastingstelsel, in het bijzonder door invoering eener inkomstenbelasting; d verze kering der arbeiders tegen ongelukken, invali diteit en ouderdome hervorming van het nationale leger door de afschaffing der plaats vervanging en den loting, met beperking vau den diensttijd tot het onvermijdelijke. Castelin, de bekende oud-Boulangist, heeft in de Fransche kamer voorgesteld een vreem delingenbelasting van 1 franc per hoofd in te voeren. Hanotaux bestreed dit met het oog op de bestaande tractaten. Castelin stelde daarop voor het recht op de langen in hem om zich in Duitschland te kun nen vestigen, op een plekje waar hem bij zijn terugkeer het geluk wachtte, waar met liefde aan hem gedacht werd, waar met teederheid voor hem gezorgd werd. En hij, die overal van daan liep, waar fonkelende oogen en roode lippen lachten De uitkomst van al die overpeinzingen was echter dat toen den vijfden dag na zijn aankomst de wegen weer begaanbaar wa ren en de zon helder scheen, Koenraad Ebert, met een groote onverschilligheid van al het „edelweis" ter wereld, weer naar den eenzamen Bergmolen terugwandelde, waar zich iemand bevond, die hem ia haar hart gesloten had, wier oogen zouden ophelderen als zij hem terugzag en hem al de teederheid zouden be loven, waarop hij zich zou mogen verheugen, te midden van den woestijngloed, omringd door het gehuil der jakhalzen. Of die hem eenskiaps zouden ontnuchteren en daardoor ook tot rust brengen. Hij was den Bergmolen op ongeveer een half uur atstands genaderd, toen hij het meisje, dat zoo'n noodlottige bescherming voor hem was geworden tegen iemand anders, die hij ontvluchtte, op een steen onder een spar boven op een heuvel zag zitten. Zij bloosden beiden toen zij elkaar gewaar werden, lachten en keken omlaag, in den groe nen afgrond. Ontnuchteren? Neen, als hij dat half gehoopt had dat zou zij hem niet I Zoo als zij daar zat, met haar mooi, schrander ge laat, hare zoo krachtige en tevens bevallige gestalte, beschroomd toen zij hem zag en schalk achtig die beschroomdheid overwinnende, te midden dier poëtische omgeving, wier gestreng heid getemperd werd door vroolijke kleuren en helder zonlicht maakte zij nog meer in druk op zijn dorstend hart, dan toen bij haar verrast had bij het bloemen plukken voor hem. Langzaam kwam hij nader en zei op schorren toon „Ik ben als een lafaard voor u wegge- loopen, als een dwaas, die altijd zijn eigen hart wil ontvluchten. En om uwentwil kom ik zoo gauw terug. Ik meen Hij hield op en zij vroeg niet wat hij meen de, maar keek steeds omlaag. „Waar kijkt gij toch zoo aandachtig naar „Naar dat huisje, daar beneden, waar ik geboren hen. Men ziet van hier niets dan het roode dak en den blauwen rook en ik wilde naar beneden gaan, om het weer eens goed te ziendoch nu zit ik hier al zoo lang en ik weet niet wat mij weerhoudt. Wat is er ook aan een huis? Is het eene niet nis het andere Grootmoeder zegtNeen. Zij zegt, zoo lang men jong is moet men geen jaar laten verloopen zonder zijn geboorteplaats te bezoeken, en als men oud wordt moet men er minstens alle vijf jaar heen gaan. Hij merkte heel goed dat zij slechts preekte en praatte, om hare verlegenheid te verbergen. „En zegt grootmoeder ook waarom men dat doen moet vroeg hij, naast haar op den teen plaats nemende. „Dat is een kleine geschiedenis." „Mag ik die niet hooren „O waarom niet Maar ik kan niet zoo mooi vertellen als gij mensehen uit de stad," voegde zij er met een lachje bij, dat zoo bekoorlijk was, dat hij haar wel in zijne armen had willen sluiten. „Dus eene kleine geschiedenis," zei hij en schoof wat dichter bij. Zij zag hem zóó verstoord aan, dat hij zijn vraag moest herhalen, eer zij begreep wat hij ver langde. „Er was eens iemand, die zjjn vaderland moest verlaten en in den vreemde trekken", zei zij, droomerig het lange gras met hare vingers uitstrijkende. „En hij was jaren lang zóo akelig, dat hij meende dat zijn hart zou breken. Toen hij het een klein beetje te boven kwam, ging hij al verder en verder de wijde wereld in, en hij werd een vreemdeling voor zich zelf, en voor zijn land, en zijne landge* nooten werden hem zóo vreemd, dat zijn heim wee heelemaal overging. Na negentien jaar droomde hij eens op een nacht van zijn dier baar te huis, van de put- en de notenboomen die er voor stonden en de bergen die ar ach ter lagen, en de blauwe hemel er boven. Toen ontwaakte het verlangen opnieuw, maar hij wilde er zich met kracht tegen verzetten i hij lachte zich zelf uit en zeiDe eene plaats ie

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2