MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 54 141® Jaargang. 1S98. Zaterdag 5 Maart. FEUILLETON. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjj», per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 4 Maart 8 u. vin. 38 gr. 12 u 45 gr., av. 4 u.43 gr. F. Verw. zw. N. O. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 rogels 1.50; elke regel meer 20 cont. Reclames 40 cent por regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Te 'sGravenhage AmsterdamA. de La Mar Azn. A ge n t e n. De Gebr. Belinpajtte Middelburg 4 Maart. De blinden fn Nederiand. Wy ontvingen een geschriftje, dat wij met bijzondere ingenomenheid aankondigen. Het is getiteldDe blinden in Nederland en hunne toekomst en is van de hand van den heer H. J. Lenderink, directeur van het Instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam. Ieder, die kennis nam van de geschriften en opstellen, door den heer Lenderink af en toe in het licht gegeven, weet welk warm hart hij de blinden toedraagt; hoe hij kennis aan ervaring paart. Van hem iets naders te ver nemen omtrent het leven en streven onzer arme misdeelde natuurgenooten, kan niet anders dan nuttig en door velen gewenscht zijn. Hoofddoel van zijn geschrift is het vinden van een middel om de blinden in staat te stellen het genoten onderwijs productief te maken, zich een zelfstandig bestaan te ver schaffen. Opvoeding en onderwijs genieten zij aan in richtingen als die te Amsterdam. Hunne vor ming moet echter met de meeste zorgvuldigheid geschieden, wil dat doel bereikt worden. Tal van practische wenken worden in dit geschrift gegeven, dat op aanvraag bij den heer Lenderink kosteloos verkrijgbaar is. BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit: is tegen 21 Maart den officier van gezond heid. der 1ste klasse by de zeemacht J. T. Alta, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst; en bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid der lste klasse de officier van gezondheid der 2de klasse J. D. de Blecourt; is, met ingang van 1 April, de tijdelijk ge- pensionneerde eerste-luitenant der infanterie jhr F. A. G. Beelaerta van Blokland werkzaam gesteld als bibliothecaris der bibliotheek van het departement van oorlog; en zyn benoemd bij het wapen der infanterie, by het 7de regiment tot kapitein de eerste- luitenant D. W. de Jager, adjudant bij het 8ste regiment; tot eerste-luitenant bij hun tegen woordig korps, de tweede luitenants A. J. L Roos, van het 7de, en M. Tijdeman, van het 5de regiment. De Staatscourant van heden bevat het ver slag der commissie, in 1897/98 te Utrecht he iast met het afnemen van de practische exa mens van apotheker, (Eerste zitting), en de namen der leden van de commissie, door wie in de maanden Juli en Augustus het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de cadettenschool te Alkmaar zal worden afge nomen. ÖIT STAD EN PROVINCIE. Tot gemeentebouwmeester te Vlissin- gen is heden, uit de vroeger gemelde aanbe veling, benoemd de heer H. Holgen te Kampen. Men zie verder het in dit nommer voorko mende verslag der heden aldaar gehouden raadszitting. Na de jongste verkiezing bestaat de ge- EEN ZOMEBSPBOOKJE. |0. Novelleuit het Duitsch. VA» BI ANC A BOBERTAG. Donderdagavond werd te Stavenisse de laatste vergadering met dames in dit seizoen gehouden door de vereeniging Tot Nut en Genoegen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Hanssens, werd tot 2en bibliothecaris gekozen de heer M. C. Steendijk. De bibliotheek werd verrijkt met circa 90 boekdeelen, die geschonken waren door de heeren V. d. Lek de Clercq en V. de "Wende, voor welke schenking genoemden heeren de dank der vereeniging werd betuigd. Na een lezing door den heer V. d. Wende, werd door eenige dames en heeren opgevoerd het tooneel- atukje: de Huwelijksadvertentie. Verscheidene bgdragen verhoogden verder het aangename van den avond. meenteraad van V e e r e uit 4 anti-revolution- nairen en 2 liberalen. De 64jarige man, zekere V. d. V., te Wilhelminadorp, van wien wij onlangs meldeD, dat deze zich met een kapmes aan een zgner beenen had verwond, waardoor bloed vergiftiging ontstond, is thans aan de gevol gen overleden. Men schrijft ons uit S c h o o n d ij k e Het waren aangename avonden, die van Dinsdag en Donderdag, voor de bezoekers van de algemeene repetitie en uitvoering van de zangvereeniging Kunstmin. Het publiek, beide keeren in overgrooten getale opgekomen, ook van omliggende gemeenten, bewees door een krachtig applaus dat het programma zeer in den smaak viel. Behalve drie zangnommers, waaronder het aangrijpende Gezang 22, gaf een lid de voor dracht Vervlogen tijden. Vooral echter ver wierven de dames C. F. en S. C. grooten bij val met een bekende tweespraak. Na de pauze kwam de operette Carnavals- grappen of 7 meisjes in uniform. Beide keeren werd deze bijna zonder vlekje gespeeld. Een woord van byzondere hulde moet gebracht worden aan de dames werkende leden, die op zoo keurige wijze de kostnmes vervaardigden. De voorzitter was zeker de tolk van allen toen hij allen medewerkenden dank zei. Een woord van hulde werd ook gebracht aan den pianist, die zoo belangloos op repetitie en uitvoering de zang begeleidde. Met eene op wekking om toch de zangvereeniging te steunen zooveel in ieders vermogen is, eindigde de voor zitter zijne aanspraak, waarna het Wilhelmus, oude toonzetting, werd gezongen, wat door het publiek staande werd aangehoord. Natuurlijk dat tot slot een dansje werd ge maakt en men nog langen tijd gezellig bijeen bleef. Werkmansvereeniging te Middelburg. Blijkens het 32e jaarverslag van die ver eeniging, het laatste, uitgebracht door den directeur Jac. Belderok, die tot zijn leedwezen wijl drukke bezigheden hem daartoe drongen, zijn eervol ontslag had gevraagd en verkregen, bleef de algemeene toestand, wat ziekte en ondersteuning betreft, tamelyk stationair met andere boekjarener was daarom geen bijzon dere reden tot klagen, al eischten de twee laatste maanden van het jaar groote geldelijke offers. Het ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 164, waarvan in den loop van het jaar 7 bedankten en 3 overleden, daarentegen traden 21 leden tot de vereeniging toe, zoodat het ledental thans 175 bedraagt. Wat het bezoeken der vergaderingen betreft, schijnt eenige vooruitgang waar te nemen, hoewel ze nog steeds veel te weinig bezocht worden. Lezingen, uitgaande van de Werkmansver eeniging, hadden dit jaar niet plaats. De gezondheidstoestand der leden was dit jaar, met uitzondering der twee laatste maan den, bevredigend te noemen. De uitkeering bij ziekte bedroeg gedurende 760 dagen f 380, terwijl 76 leden geneeskun dige behandeling genoten, hetgeen een uitgaaf van f 377 vorderde. Een gevoelige slag leed de vereeniging door het overlijden van drie barer leden, zijnde de leden Romein, L. Verniel en A. v. d. Berge, aan welker wed. en nabestaanden volgens regle ment ieder een som van f 30 werd uitgekeerd. Door vrijwillige bijdragen der leden bad men het genoegen, aan de wed. van het lid Romein f 32,60 uit te keeren en aan de wed. van het lid L. Verniel f 28,25. Het getal begunstigers bleef stationair. Volgens verslag van den bibliothecaris wordt van de bibliotheek een goed gebruik gemaakt, een reden om die bibliotheek in de gunst van leden en begunstigers aan te bevelen. Door het aftreden van den directeur kwam er ditmaal een verandering in 't bestuur. De voorzitter C. J. Kooman werd met algemeene stemmen tot directeur gekozen en in zijn plaats werd benoemd het lid A. Sneevliet. Het bestuur, dat de fnnctiën onderling ver deelt, is thans samengesteld als volgt P. Adriaanse, voorzitter, G. Overwee], secretaris, A. Kokké, penningmeester, D. J. Klaasse, 2den secretaris, A. Sneevliet-, 2den voorzitter en F. Middendorp, bibliothecaris. De steenkolen-vereeniging, onderdeel der ver eeniging, verschafte dit jaar aan hare leden een lading puike eerste kwaliteit Rhurkolen tegen f 0.72 per H. L. vrij thuis. De beide underafiRe» mgen, zang- en redery- kers-vereeniging, kweten zich dit jaar weder uitstekend; menige aangename herinnering blijft daaraan voortleven en een woord van dank wordt gebracht aan den yverigen directeur der zangvereeniging. De ontvangsten bedroegen f 1333.257s en de uitgaven f 1347.28, zoodat er een nadeelig slot is van f 15.027». Het kassa van het vorig boekjaar bedroeg f 279.097,, zoodat er op 1 Maart 11. f 264.59 in kas was. De afgetreden directeur brengt ten slotte bij het neerleggen van zijn functie zyn welge- meenden dank aan het bestuur, dat hem steeds welwillend ter zijde stondacht jaren lang was het hem vergund, als bestuurslid en direc teur met hen samen te werken, en steeds zul len die jaren in aangename herinnering bij hem blijven. Aan de leden der vereeniging en der onderafdeelingen en aan de begunsti gers brengt hij eveneens zijn dank. ONDERWIJS. Tot onderwijzer aan eene lagere school te Rotterdam wordt o. a. voorgedragen de heer J. Schotsman te Middelburg. De heer L. C. Kersbergen te Leiden is bevorderd tot arts. KERKNIEUWS. Blijkens een bericht in de Nieuwe Zon dagsbode van 26 Februari jl. hebben kerkvoog den der Nederduitsc.h Hervormde gemeente alhier vele bezuinigingen in het beheer aange bracht. Naar wij vernamen, bestaan deze voor namelijk inde opheffing der betrekkingen van organist en orgeltreder der Koorkerk; vermindering der jaarwedden van den koster der Oostkerk en van den adsistent-koster der Nieuwe kerk intrekking der verstrekking van kleeding en buitengewone belooning der stok- lieden en inkrimping van andere uitgaven, waardoor eeno aanmerkelijke besparing ver kregen wordt. Daarnaast gaat bij de gemeenteledon en andere belangstellenden eene insehrijvingslystrond om vrijwillige jaarlijksche bijdragen ter voorziening in de financieele behoeften der gemeente. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rochtbmk te Middelburg. De zaak tegen den beruchten Leo Meloen zal Dinsdag 15 Maart voor die rechtbank worden behandeld. Er zijn drie getuigen gedagvaard. Voor deze rechtbank stond heden terecht C. K., oud 19 jaar, boerenknecht, geboren te 's Gravenpolder, wonende te Goes, ter zake dat hij in oi omstreeks den avond van den 3en Fe bruari 1898 te W o 1 f a a r 18 d ij k in een stal op het erf van W. Nieuwenhuijzen van eenige paarden de staarten heeft afgesneden en ver volgens dat afgesneden haar, hetwelk toebe hoorde aan bovengenoemden Nieuwenhuijzen, althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, met het oogmerk van wederrechtelyke toe- eigening heeft weggenomen. In deze zaak werden 4 getuigen gehoord, waarvan de le W, Nieuwenhuijzen, landbouwer te Goes, verklaarde dat hij in den morgen van 4 Febr 11. bemerkte dat van 4 paarden van verschillende kleur de staarten waren afgesne den, waardoor de dieren evenwel niet verwond zijn geworden of hebben geleden. Hij kon echter niet zeggen hoe bekl. in de schuur is gekomen, lietuige herkende het aanwezige haar voor dat zijner paarden. De volgende gotuige, Arentz te Goes, consta teerde dat bekl. hem paardenhaar had verkocht, terwijl getuige Geluk, in dienst bij den eersten getuige, in hoofdzaak verklaarde dat hij heeft waargenomen dat van vier bedoelde paarden de staarten waren afgesneden terwyl door getuige Slimmen8, hoofdagent van politie te Goes, werd verklaard dat hij bedoeld paardenhaar bij ge tuige Arentz in beslag heeft genomen. Beklaagde, daarop gehoord, erkende ten volle het feit te hebben gepleegd en daarvan veel spijt te hebben, doch door boosheid daar toe te zijn gedreven, omdat hy verschillende grieven tegen Nieuwenhnijzen had, o. a. het niet ten volle uitbetalen van'zijn verdiend loon en de leugens, die door dezen van hem aan anderen werden verteld. Het openbaar ministerie ging hierop het getuigenverhoor na en achtte daardoor het wettig en overtuigend bewijs geleverd van hetgeen beklaagde bij dagvaarding, is ten laste gelegd. Het eischte daarom beklaagdes veroor deeling tot eene gevangenisstraf van zes maan en. Uitspraak heden over 8 dagen. Bij de op heden door bovengenoemde recht bank uitgesproken vonnissen zijn vrijgesproken P. v. d. V., 64 j., schipper te Hnnsweert, beklaagd van meineed, waarvan de behandeling der zaak in ons nommer van Zaterdag 26 Febr. breedvoerig is meegedeeld G. L., 38 joesteropzichter te Ierseke, be klaagd van mishandeling, en A. L., 26 j., ar beider te Baarland, beklaagd van beschadiging. S. M., 21 j., arbeider te Baarland, werd ter zake van beschadiging veroordeeld tot eene geldboete van f 8 s. 8 d. b. In zake den bekenden kindermoord te Leiden heeft het gerechtshof in Den Uaag den bekl. De B. veroordeeld tot acht jaar en vrouw K. tot vijf jaar gevangenisstraf. Do rechtbank had hun resp. vyf en drie jaar opgelegd. Toen had Koenraad aan Ernestine gedacht en dat had hem gekalmeerd. Hare zachtheid en bescheidenheid waren als het lichte golvende gewaad om een levendigen denkenden geest en een sterk trotsch hart, een gewaad dat deze bevallig omhnlde en toch beide elk oogenbliki verried. Zij had een zekeren phantastischen trek, zooals uit hare sprookjes-herinneringen bleek, ja zelfs een zeer dichterlyken aard, die echter door hare verstandigheid verborgen bleef. Hare gestalte was forsch doch niet boersch en hare donkere oogen pasten zoo goed by hare frissche lippen, evenals haar ge- beele wezen bij hare omgeving paste, al stak het er boven nit. Een dergelijken indrnk moesten de Germanen op de Romeinen gemaakt hebben Kracht en natuurlijke ontwikkeling, gepaard aan sluime rende talenten en veel nadenken. Zij behaagde hem en hy stelde belang in haar, en omdat ibt zbo wu en alle gevaar uitgesloten bleef, vond hij in de gedachten aan haar een bevei liging tegen de anderen, iets dat hem sneller aan deze bergwereld hechtte, terwyl hij te mid den harer wonderen rond doolde. Doch hoe onschadelijk dit landmeisje ook voor den stedeling was, voor den geleorde, wiens zinnen alleen te treffen waren langs om wegen van geest en gemoed, voelde Koenraad zich, toen hij 's avonds Iaat zyn kamer betrad, geheel vervuld met de prettige gedachten aan het nichtje van den kastelein, toch eenigszins bedremmeld; het was haar kamer, de kamer van een rein, goed, verstandig meisje, dat echter naar een gesloten deur zocht, dat een welge- stelden vrijer afwees, omdat zij op liefde wachtte; en het kwam hem voor, dat er iets aan den wand, aan de meubels hing, dat aan haar deed denken, een boschlucht, of iets van haren geest. Voor het eerst voelde hij zich hier als een indringer, maar hij zag wel dat zij het hem niet euvel duidde. Zij was zelfs blijk baar in zyn voordeel hier bezig geweest. Aan den wand hing een spiegel, die er eerst niet geweest wasde tafel had een beter kleed en op de tafel stond een ruiker veldbloemen. Koenraad moest zyne boeken nog uitpakken en wilde ze op het kastje schikken, toen hij merkte dat daar reeds eenige boeken lagen. Twee deelen van het geïllustreerde Familien- blad, een gezangboek, een deel met gedichten van Schiller, een oude kalender, een kookboek en een vriendschapsjaarboekje van het jaar achttien honderd zes en dertig. Met een soort van ontzag legde hij alles weer neer en zijne boeken er naast. Daarna nam hij den Schiller nog eens op. „Ernestine Wagner, geboren 10 Jnni achttienhonderd zeventig!" Dus was ze pas twee en twintig jaarHy bladerde er in en vond een paar gedroogde bloemen eenige gedichten waren aangestreept, Cassandra en nog een paar. Het volk bewondert anders slechts forsche gedich ten en schelle kleuren, zyn tuinen zijn bont, zijn opschik is opvallend, zijne genoegens zijn luidruchtig. Maar bij Ernestine was alles ge temperd, uit alles sprak een edele trek dat trof hem. Hy zette Schiller weer op zijn plaats en besloot het Silezische volkskarakter een weinig te bestudeeren,hij was Branden burger en dat vooral te doen in die boven het gewone peil verheven vrouwdat was zeer geschikt om zyne gedachten af te leiden. Verschillende Berichten. De heer H. W. van Lienden te 's Gra- venhage is gekozen tot lid van het hoofdbe stuur van den Nederlandschen bond van Oud- Onderofficieren, en zulks ter vervanging van den heer C, de Vries te Vlissingen, die is afgetreden. In een vergadering van de afdeeling Rot terdam van denzelfden bond werd door alle leden een adres van sympathie geteekend aan den overste Picquart, voor zijn houding in het proces-Zola. Door den heer H. Boss, te Groningen, is een portret geschilderd van wylen prof. Plugge, dat bestemd is voor de portrettengalerij in de zaal van den academischen senaat. De commissie voor eene tentoonstelling van nationale kleederdracliten, te liouden in het Stedelijk Museum te Amsterdam tijdens de inhuldigingsfeesten, heeft bericht ontvangen, dat de Koninginnen deze tentoonstelling zullen bezoeken. De Amateur-photografen Ver. te Amster dam heeft het programma publiek gemaakt voor een nat. wedstrijd van stereogrammen. Inzendingen uiterlijk 31 Dec. Handboogstraat 2 te Amsterdam. Naar men ons meldt, is de gewaarborgde hypothécaire obligatieleening, groot f 500.000, uitgeschreven door de Amsterdamsclie Hypotheek- Waarborgmaatschappijvolteekend. - Door het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie is bepaald, dat, hoewel de bevoegd heid blyft bestaan om de beambten van den post- en den telegraafdienst wegens dienstver- zuimen te straffen mét onthouding van den vryen Zondag, in het belang van de voor het personeel noodige rust die Btraf zoo weinig mogelijk behoort te worden toegepast. Tengevolge van gebruiken van vleesch, van een zieke koe afkomstig, is te Etten een man overleden. Vijf personen, werkzaam op de scheeps timmerwerf te Waspik, roeiden Donderdagmor gen ongeveer half zes naar hun werk. Een schroefboot, varende van Waalwijk op Rotter dam, kwam het Maasmondkanaal uit, met het ongelukkig gevolg dat er een aanvaring plaats had; het roeibootje werd tot splintersgestoo- ten, en slechts twee van de vijf personen kon den gered worden. - Aan de Belgische grens, tusschen Beiren- drecht en Ossendrecht, zijn twee heeren met hun rijtnig in een sloot geraakt door het VI. De secretaris, de teekenmeester, met zijn mooien kuif, die een middending was tusschen den huisschilder en den kunstschilder, en een grooten hoed, een losse das, en een echt zomer- buiten-jas droeg, en de boekhouder, of liever reiziger eener confituren-fabriek, die zeer trotsch scheen te zijn op zyne lage boordjes, hadden een prachtig gesprek onder elkaar over de voedingswaarde van de kaas, op zich zelf, en voor kleine kinderen, en voor volwassenen en ten slotte nog eens op zich zelf. Toen dit rijke onderwerp geheel uitgeput was, ging men over tot een nieuw, dat niet minder mooi was, namelyk tot de tonristen en de uitstapjes in de bunrt, en hierbij bleek de bon bon reiziger op de hoogte van eiken weg door het Reu zengebergte, terwijl de postbeambte het meest van de kaas scheen af te weten. De man die zooveel gereisd had, werd hoe langer hoe spraak zamer. Er gaat toch niets boven het gevoe van een dom mensch, die van buiten weet hoe laat elke trein vertrekt of aankomt, hoe hoog iedere berg is, hoe lang elke weg is, hoe elk lo gement heet, waar een waterval, of een echo is. Zooveel meter boven den waterspiegel7 uur aankomst, 12 unr vertrek 25 meter diep. Die van „Hot hooge wiel", of de „Storm hoed" praat, alsof hij die bergtoppen zelf ge maakt had en zooveel van vreugdeschoten ver telt, dat men blij is dat hij er n niet mee doodt. Maar die andere heeren hadden ook wel wat van de wereld gezien en dus werd er wel eens met gewichtig gelaat den naam van een hotel, of de hoogte van den Elbeval, of het openings waar van een spoorweglijn, tusschen door ge roepen. En het was zulk een interessant ge sprek, dat de vrouw, die zoo knap was in het kalfsvleesch braden, haar haakwerk neerlegde, en de gade van den teekenmeester, die er niet zeer artistiek uitzag, met haar breikous, vol bewondering glimlachend naar hare echtge- nooten keken en den confiturenman eigenlijk niet konden vergeven, dat hij zooveel meer van het Reuzengebergte afwist. En nu zy eenmaal aan het glimlachen waren, glimlachten zij ook tegen den vierden man, die er bij was gaan zitten, doch of niets afwist van kaas en van uitstapjes, of te hoogmoedig, óf te schuchter was om mee te praten. Och ja zoo zijn die jonge geleerden Dokter Ebert had het twijfelachtige voorrecht gesmaakt een van de kinderen van den be ambte van een lastigen hond te bevryden en was daarvoor met dankbetuigingen overladen en in den kriDg der huisgenooten opgenomen nu moest hij tot straf voor zijn hulpvaardig heid dit heele gesprek aanhooren. Odie prozaische lieden Die natuurontwij- ders Hp snakte naar een jwaatje met den kastelein en zijn vrouw of met Ernestine een van de drie Iloe honderd maal aange namer was de bescheiden en toch zoo flinke aard dier dorpbewoners; wat trokken die hem meer aanHij was blij toen de postbode eenige stoornis in den kleinen kring bracht en hij ook brieven kreeg, die hem een voor wendsel gaven om heen te gaan. Hij slenterde een eind de dorpsstraat in den weg op, ging op een grooten steen zitten en las de verze keringen van moeder en zusters dat zy het goed maakten, dat er niets byzonders gebeurd was, en vouwde juist den brief met een zekere teleurstelling op, daar een zekere naam er niet in genoemd werd, toen hij paardenge-

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1