BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. duiven los te laten, die uit de verschillende plaatsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht- Men schat dat 5 a 6000 duiven daarvoor beschikbaar zouden zijn. In het bui- tenlaud heeft een dergelijke loslating, o. a. in 1897 bij de onthulling van het standbeeld van Wilhelm I te Coblenz, veel succes gehad. De werkstaking aan de fabriek van den heer Hedeman te Almeloo, die onlangs uitbrak, is geëindigd. Maandag begonnen 5 en heden 15 werklieden den arbeid, waarop zich ook de overigen op de oude voorwaarden aanmeldden. Te Schiedam had een 7-jarig meisje Za terdagmiddag hot ongeluk, met don gloeionden pook, waarmede zij in den kachel had staan porren, over haar broertje, 15 maanden oud, die op den grond scharrelde, te vallen en dezen met het gloeiende gedeelte in het rechteroog te treffen. De moeder was vóór de woning bezig met haar werkzaamheden en daarom moest het meisje op haar broertje passen. De kleine is liet rechteroog onherroepelijk kwijt. Te Vreeswijk is een schipper uit Ameyde over boord gevallen en verdronken. Te Heerenvecn werd Zondagavond te ongeveer 8 uur een vuurbol waargenomen, welke aan den Zuidelijken horizon verscheen ruim 20 graden boven den gezichtseinder. De bol bewoog zich van Zuid tot Noord ongeveer 2 seconden lang, om toen uiteen te spatten. Een lichtblauwe streep bleef eenige oogenblikken de baan aangeven, door den bol afgelegd. Te Tilburg is bij een twist een der vechtenden zoo gewond dat zijn toestand levensgevaarlijk is; de groote slagader inden nek werd hem doorgesneden. De daders zijn in arrest. De Soir meldt dat het plan voor een vaste Schelde-o vergang bij Antwerpen, hetzij brug of tunnel, is opgegeven. Het II. v. A- hecht aan dit bericht geen geloof. Dechesne, de bariton van de opera co- mique, is benoemd tot directeur van den ko ninklijken schouwburg te Antwerpen. De Belgische minister van oorlog heeft een vervolging doen instellen tegen een woeke raar, die aan officieren tegen hoogen intrest geld had geleend. Vrijdagavond heeft het hof te Montpellier uitspraak gedaan in de „zaak van Mostanagem." Wellicht herinnert men zich hoe in Mei van het vorige jaar eene wielrijdersvereeniging van die stad door zekeren Isaac Sarfati en andere joden zou zijn lastig gevallen, omdat dc heer Irr, gemeenteraadslid van Oran en vroeger lid van eenen anti-semitischen bond, onder hunne gasten was. Er ontstonden oploo- pen, messen werden gebruikt, een paar perso nen werden gekwetst en nu is, nadat- de zaak uit Algerië naar een hof in Frankrijk verwe zen was, Isaac Sarfati tot 5 jaar gevangenis, en een zestal anderen tot straffen van 5 dagen tot 10 maanden veroordeeld. An toon van Rooy heeft Zondag avond te Berlijn in een hof-concert voor den Duitschen keizer gezongen. Vrijdagavond liep te Kaldenkirchen, ver moedelijk tengevolge van een verkeerden wis selstand, de sneltrein KeulenHoek van Hol land bij het binnenrijden van het station al daar op een rangeerenden trein. De schok was geweldig. De rangeermeester werd gedood, ter wijl nog twee treinbeambten bedenkelijk ver wond werden. De materieele schade is zeer aan zienlijk. Na een uur vertraging kon de snel trein, al was het dan ook met een andere loco motief, zijn weg vervolgen. In Hamburg is dezer dagen in de open lucht een zwemwedstrijd gehouden. De winter mag nu niet gekomen zijn, voor de illusie dat de zomer er al is bestaat toch weinig reden. Do temperatuur van het water was 2° boven 0, en die van de lucht 1° benoden 0 (Reaumur.) De baan was dan ook niet lang, niet meer dan 33'/a meter, zeker om de deel nemers niet te doen verstijven. Want er waren werkelijk nog liefhebbers genoeg, acht seniores en zeven j uniores.' Een groot publiek woonde dit verkleumende waterfeest bij. De boot Legislator, van Liverpool naar, Colombo, is verbrand. 6 personen kwamen om het levende kapitein en 31 man werden door een boot te Boston aangebracht. Het- Ned. stoomschip Rotterdam heeft te New-York 10 manschappen van de Fransche mailboot Champagne aangebracht, die in een boot waren uitgegaan om hulp voor hun schip te zoeken, dat ontredderd was. De mannen in het bootje hadden erg van de hevige vorst geleden van enkelen waren zelfs de handen of de voeten bevroren. Zij werden terstond naar een gasthuis gebracht. Uit hun mededeelingen bleek, dat de schroefas van de Champagne den vijlden dag na het vertrek uit Havre was gebroken, en dat alle pogingen om het ongeluk te herstellen mis lukten. Daarop was een officier met negen manschappen in eon boot uitgezonden; deze dreef zes dagen rond eer zij door de Rotterdam werd opgepikt. Inmiddels is de Champagne te Halifax bin nengesleept. Het groote eiland Tasmania, vroeger van Diemensland, staat sedert meer dan 14 dagen geheel in brand. Hoe deze brand is ontstaan, weet niemand, maar de hevige Noordenwind heeft de bosschen op de bergen in vlammen gezet en alles wordt een prooi van 't vernie lend element. Tot hiertoe wordt ook van 54 personen, die bij de ramp zjjn omgekomen, gewag gemaakt. Een Engelsche fabrikant van hondenvoed- sel outving een zonderling verzoek uit Sierra Leona (Afrika). Men vroeg haar namelijk of het haar niet mogelijk zou zijn om haar hondenca kes te vermengen met iets dat, onschadelijk voor de honden zijnde, een onaangenamen smaak voor menschen had. De inboorlingen van Sierra Leona toch waren zoo verzot op hondenvoed- sel, dat er geen dag voorbijging of belangrijke hoeveelheden daarvan werden door hen gesto len en genuttigd. Veere Tot lid van den raad is heden geko zen met 64 stemmen de heer C. Maas (A i van de 122 geldige stemmen. Coes. Heden werd in do Prins van Oranje alhier eene vergadering gehouden van de af- deeling Heinkenszand der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. Ter voorzieu'mg in de vacature van oen lid van het bestuur, ontstaan doordat de heer K. J. Labrijn zijn ontslag heeft, ge nomen, werden, nadat de voorzitter, de heer E. van den Bosch, een waardeerend woord aan den afgetreden vice-voorzitter gewijd had, als candidaten genoemd de heeren 1. G. J. Kakebeeke en H. A. Hanken. De laatste verzocht niet in aanmerking te komen, waarop de heer Kakebeeke met 34 stemmen benoemd werd. Hij nam de betrek king aan. Als afgevaardigden naar de hoofdbestuurs vergadering werden gekozen de heeren E. van den Bosch en O. Zuidweg en als hunne plaats vervangers de heeren M. de Bokx en M. Bogerd. De rekening over 1897 werd goedgekeurd in ontvang op f 653.10 en in uitgaaf op f 529.42, dus met een goed slot van f 123.68. Voor den hoefsmidscursus is van het hoofd bestuur f 40 subsidie ontvangen de afdeel ing besloot gelijke som beschikbaar te stellen, wat met de f 15, door het Ned. Paardenstamboek toe gezegd, f 95 maakt. De cursus is weer aangevangen; de heer Van der Müeen leidt de practische en de heer Van Vliet de theoretische lessen. De heer I. Gr. J. Kakebeeke bepleitte voorts nog de omwiseling van boerenzoons tusschen Groningen en Zeeland; de ondervinding heeft de goede resultaten ervan aan het licht ge bracht. Aan het einde der vergadering deelde de heer E. van den Bosch mede dat hij, die ongeveer 15 jaren als bestuurslid der afdeeling fungeerde, om geheel buitengewone oorzaken zijn mandaat wenscht neer te leggen. De heer Van Reigersberg Versluijs, secretaris penningmeester, vermoedende dat het besluit van den heer Van den Bosch vaststaat, wilde daarom hem niet verzoeken erop terug te ko men. Hij bracht hem hulde voor al hetgeen hij voor de afdeeling deed, welke hulde de ver gadering met applaus bezegelde. 's Cravenhaga. Door de Provinciale Ötaten van Zuid-Holland is tot lid der Eerste Kamer, gekozen de oud-minister Rüell met 52 van de 71 uitgebrachte stemmen. Baron Van Brienen van de Groote Lindt verkreeg er 17. De Tweede kamer hervatte heden hare werkzaamheden. De heeren Mees en Van Delden namen zitting. Ingekomen zijn, behalve de reeds bekende, wetsontwerpen tot definitieve vaststelling der marinebegrooting en tot regeling der borgstel ling voor rijksambtenaren. Tot leden der centrale sectie zijn door de vernieuwde afdeelingen gekozen de heeren Mackay, Balhmann, Kerdijk, Tak en Harfogh. Morgen heeft in de afdeelingen plaals het onderzoek onder anderen van het ontwerp be- treklcel ijk de afschaffing van de plaatsvervanging. Verzending en iaatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Inclië. Amsterdam (Nederl.). 4 Maart 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 4 Maart 1.05 's nam Napels (Duitsche dst.). 7 Maart 1.05's naiu. Marseille (Lloyd) 8 Maart 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 11 Maart 1.05 's nam. Rotterdam (Lloyd)11 Maart 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 12 Maart5.45's morgens. Genua(Nederl.)15 Maart 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. P a d a n g wordt aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland en dien der Rot- terdumsche Lloyd. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met den vandaar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. De Boheemsche Landdag heeft ditmaal het aangekondigde programma eens trouw afge speeld. De stadhouder had zich tegcu de onverwijlde behandeling van het adres aan de kroon verklaard en de Duitschers zouden, zoo het adres voor de begrooting werd geschoven, heengaan. Toen nu de Czechische meerderheid haar zin doordreef, en werkelijk een sterk autonomistisch adres aan den „koning" in behan deling bracht, hebben beiden getoond op hun standpunt te blijven. De Duitschers verlieten onder den kreetleve de Grondwet de zaal, zoodra de landmaarschalk prins Lobbowitz het adres aan de orde stelde. Oogenblikkelijk nam toen de stadhouder, graaf Couwenhove, wiens ontslag de laatste weken om den anderen dag was aangekondigd, het woord om namens de Rijksregeering zich te verzetten tegen een adres dat zoo wijde strekking had. Maar deze tegenstand baatte niet, en de kamer, waarin de minderheid afwezig was, nam met over- groote meerderheid het adres aan. Te Praag achtte men dit zoo groote over winning dat men het kabinet daarmede ver slagen achtte. Hoewel het niet waarschijnlijk was, dat Von Gautsch zou wijken voor een stemming in een klein deel van het Rijk, welks bestuur hem is toevertrouwd, vinden de crisis geruchten te Weenen geloof. Het kabinet zou zich terugtrekken, waarschijn lijk omdat het uit de houding der Duitschers mag afleiden, dat zij op hun oude standpunt blijven en ook in de nieuwe zitting van den Rijksraad hun obstructionisme zullen voortzetten. Immers als de Rijksraad, die over veertien dagen bijeenkomt, een soortgelijk tooneel oplevert als in December, in de dagen welke aan den val van Badeni voorafgingen, dan zou de toestand voor Von Gautsch bedenkelijk wor den. Vooral omdat de premier niets gedaan heeft om uit den toestand te komen, waarin het land door de schuld van Baileni was geraakt. Hij heeft getracht over de taalver- ordeningen overleg te plegen met de Duit schers, hij heeft nieuwe verordeningen van veel gematigder strekking beloofd, maar uit gevaardigd zijn deze niet. In hoever de zaken anders zouden zijn geloopen, als de Duitschers wel tot overleg bereid waren geweest, is natuurlijk niet te bepalen. De eerste indruk van de weigering tot deelneming aan het overleg was natuurlijk geen gunstige. Maar de houding van de leiders kan zijn gerechtvaardigd door omstandigheden welke aan de waarnemers op een afstand ontgaan. De toestand is voor Von Gautsch dubbel moeilijk, omdat bij feitelijk tusschen twee stoelen is gaan zitten. De Czechen zullen het hem natuurlijk niet vergeven, dat hij zoo krachtig positie ging nemen tegen het adres aan de kroon, waarin de Landdag zich op het standpunt stelde van de vertegenwoordiging van een onafhankelijk koninkrijk Bohemen, De toestand blijft met dat al zoo verward mogelijk, en tot dusver is bet niet te zien, dat de verdaging van den Rijksraad tot iets anders heeft geleid, dan dat de regeering aan het niet bijeen zijn van dat lichaam de bevoegdheid ontleende bij keizerlijk besluit te doen wat des Rijksraads was. Toch moet voor Mei de beslissing over de regeling met Hongarije in orde zijn, daar het niet te verwachten is, dat de regeering na de vroeger door haar afgelegde verklaringen een verlenging van den fatalen termijn van 1 Mei zal verkrijgen. En juist dat legt Von Gautsch den plicht op den rijksraad bijeen te roepen Anders bad men dat lichaam kunnen thuis laten of ontbinden. Veel zouden nieuwe verkiezingen natuurlijk niet geven, want bij den heftigen partijstrijd gaat het niet zoo gemakkelijk de kiezers naar de hand te zetten als in Spanje, waar elke regeering die de Cortes ontbindt, zeker is een meerderheid te zullen verwerven. Dat de Cortes op dit oogenblik ontbonden zijn, zal wel eenige verrassing baren. Voor eenige weken toch werd beweerd dat de regeering met dezen maatregel zou wachten tot de internationale betrekkingen verbeterd waren, en zoover is men nog niet. Een machtige partij in de Vereenigde Staten blijft op oorlog aandringen, en de regeering der Unie gaat, hoe weinig zij ook naar oorlog verlangt, voort het land, vooral de kust, en de vloot in staat van verdediging te brengen. Officieele berichten over de oorzaak van de ramp zijn nog niet bekend, hetgeen een kwaad iets is. In de eerste plaats omdat aan deze geheimzinnigheid een ongunstige beteekenis wordt gegeven. Immers als het onderzoek gunstig ware afge- loopen, dan zou men de rapporten wel terstond openbaar hebben gemaakt, in plaats van daar mede te wachten. Bovendien is het uitstel be denkelijk, omdat de pers nu vrij is de beden- kelijkste berichten de wereld in te zenden. Het laatste sensatiebericht is van de New- York Heraldwelk blad niet tot de militante pers behoort, maar toch mededeelt dat het on derzoek der duikers aan het licht bracht, dat de platen van de Maine over een lengte van 11 voet en 4 duim naar binnen waren gebogen, zoodat de ramp aan een ontploffing buiten het schip en dus aan een misdaad zou zijn toe te schrijven. Wordt dat bevestigd, dan zal het Mac Kinley moeilijk vallen de openbare meening tegen te streven. Beknopte Mededeelingen. Zondag had te Brussel een vergadering plaats van den algemeenen raad van de Alliance, waarin de dezer dagen door ons medegedeelde beginselverklaring met een onbeduidende wijzi ging werd goedgekeurd. De beweging in Vlaanderen tegen het uitstellen van dc wet-Coremans-De Vriendt, neemt steeds grooter omvang aan. Volgens de Figaro zouden de kamerver kiezingen in Frankrijk reeds 8 Mei plaats hebben. Bij de senaatsverkiezing in bet dep. Var is de overleden republikeinsche senator Anglis door een socialist vervangen. De Fransche kamer heeft een voorstel om de lijvige rapporten over 't Panamaschan daal na afdoening van de begrooting aan de orde te stellen met een meerderheid van 21 stemmen verworpen. De minister-president Móline had opgemerkt, dat er allerlei dringender zaken te doen waren. Vermoedelijk zal men er dus, indien ooit, vooreerst wel niet meer van hooren. Te Blois had Zondag het 3e congres der jeunesse royaliste plaats, onder voorzitterschap van den hertog van Luynes. Deze drong er op aan met open vizier te strijden en vooral de eendracht te bewaren. De wraakneming van Méline op Grimaux enz. wordt ook door de ministerieele groote bladen afgekeurd. De Temps ontkent dat de regeering voor nemens is maatregelen te nemen tegen vreemde journalisten. Gelijk men weet hadLalance, deElzassen als getuige voor het hof van assises gewaagd van de onverdraagzaamheid van den ouden heer Sandherr en van de antisemitische ge voelens van zijn zoon, den kolonel. Een paar dagen later bevatten de anti-Drey- fuss bladen een brief van den moeder van den kolonel, die alles tegensprak wat Balance over haar man en haar zoon had medegedeeld. Zij kon wel vijftig getuigen aanwijzen, om deze tegenspraak te bevestigen. De Temps deelt thans mede, dat de dame, die dezen brief zou hebben geschrevenreeds 5'/i jaar dood is Ter beoordeeling van de waarde der zich uitende „Stemming van het Fransche volk", kan het volgende dienen Bij een onzer ingezetenen, zegt de Dordrecht- sche Courant, is een brief ontvangen van een kennis, in functie bij een der groote manufac- tuur-magazijnen te Parijs, waarin o. a. wordt medogedeeld, dat tijdens het Zola-proces niet minder dau 400 bedienden van een dergelijk magazijn gelast waren te manifesteeren tegen Zola en ten gunste van het leger. Ja, dan krijgt men die „indrukwekkende" mani festation, waarvan men een oogenblik do dupe is, al gauw. Intusschen, evenmin als een claque een slecht tooneelstuk kan redden, evenmin zullen deze onbezoldigde quasi-geestverwanten voor de geschiedenis de eer van dengeneralen staf en van Frankrijk kunnen ophouden. Salisbury is licht ongesteld. De gedelegeerden der Zwitersche socialis- tengroepen hebben eenstemmig een motie aan genomen om aan de Bondsvergadering te vragen dat de Bondsraad door het volk worde ge kozen en toepassing van evenredig kiesrecht van den Nationalen raad. De socialisten achten deze maatregelen noodig als tegenwicht tegen de toenemende macht van het centraal gezag door den aan koop der spoorwegen. De Oostenrijksch-Hongaarsche delegaties zullen tegen het laatst van April worden bijeen geroepen. De verkiezingen voor de Cortes zijn nu definitief vastgesteld op 27 Maart voor de Kamer en op 10 April voor den Senaat. De nieuwe Kamers zullen den 25 April bijeen komen. Volgens de Imparcial had Bismarck ver klaard dat het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Spanje door een scheidsgerecht moet worden opgelost, anders zou een oorlog on vermijdelijk zijn. Sagasta, wien dit werd medegedeeld, ant woordde, dat Spanje liever alles op het spel zet dan zijn onbetwistbare rechten op Cuba aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Als Bismarck zich heeft uitgelaten gelijk men zegt, zoo zeide Sagasta, dan miskent hij den toestand en de heerschende stemming. Een van de twee mannen, die den aanslag op koning George pleegden is gevangengenomen, 't Was een ondergeschikt gemeenteambtenaar Karditzi, die bekende op den koning te hebben geschoten. Hij weigerde beslist zijn medeplich tige te noemen. Karditzi is 35 jaar en leidde een slecht leven, terwijl hij min of meer anarchistische denk beelden was toegedaan. Vooral de artikelen tegen het koninklijk huis, welke de laatste weken in de bladen verschenen, hebben zijn hoofd op hol gebracht. Welke betrekking bij bekleedde is niet dui delijk. Wij lezen alleen dat hij niet veel meer deed dan zijn salaris opstrijken. De Asty verzekert, dat reeds voor twee maanden door een geheime vereeniging was besloten den koning te dooden op bet oogenblik dat de wet op de internationale controle werd aangenomen. De besluiten dezer club werden behoorlijk gearresteerd en den koning medegedeeld. Maar deze had er geen waarde aan gehecht. De Sultan heeft er op aangedrongen dat liet Kreta-vraagstnk worde opgelost voor de Turksche troepen Thessalië ontruimen. Te Yokohama loopt het gerucht dat Korea een eiland aan den ingang van de haven Fusan aan Rusland heeft verpacht. Deze haven ligt vlak tegenover Japan en wordt gevormd door twee armen, in welker midden het hier bedoelde eiland ligt. Men brengt het besluit van Rusland in verband met Japansche plannen om een spoorweg van Fusan naar Seoul te bouwen. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat Vrijdag uit de gevangenis van Salisbury (Masjonaland) 51 inlanders zijn ontsnapt, die aldaar wegens moord in hechtenis waren en hun proces afwachtten. INGEZONDEN STUKKEN; Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. De Rijkslandbouwschool te Goes. Van de bereidverklaring om nader in debat te treden, uitgesproken in het ingezonden stuk, opgenomen in no 49 uwer courant, door den heer Ter Haar, wien (om in diens woordekeus te blijven) de Rijkslandbouw-winterschool te Goes de eer beeft als leeraar te herbergen, zal ik geen gebruik maken. De beer Ter Haar toch grondt zijn' aanval op de bewoordingen van een verslag, waarvan hij erkent, niet te weten of het juist is, hij bouwt daarop voort de beschuldiging dat ik „de winterschool te Goes zoude af breken," „de Hooge Regeering niet genoeg waardeer", dat uit wat hij zelf erkent dat ik niet heb gezegd, mijne raeening zoude moeten worden afgeleid dat de leerlingen van eenen wintercursus bet er onderlegd dezen zou den ver lat en dan zijne leerlingen zijn school. Een debat of gedachtenwisseling in den trant als de heer Ter Haar die geliefde aan te vangen, is niet van mijn smaak en ik doe daar het zwijgen toe. Ik meen zelfs nog een stap verder te kunnen gaan en twijfel te mogen opperen of het in het algemeen wel in het belang der betrokkene winterscholen zoude te achten zijn, bij bet be staande verschil van meeniug daaromtrent in den lande, om daarover eene gedachtenwisseling in zeer mimen kring te openen. Omtrent hetgeen door mij te Oostburg werd gesproken, wensch ik slechts dit te zeggen. Toen ik het bezoeken van de winterschool te Goes voor jongelieden uit de streek, waarin ik de eer heb geherbergd te zijn, te duur noemde (want inderdaad ik heb dit gezegd, al staat het in het verslag niet te lezen), had ik niet het oog op schoolgeld en leermiddelen, maar natuurlijk op de kosten van huisvesting enz., waardoor het onderwijs aan de winter school te Goea in verreweg de meeste gevallen buiten het bereik van de zoons der landbou wers valt, al noemt de spraakmakende gemeente deze nog zoo welgesteld. Dat ik het onderwijs op de school te Goes te hoog heb genoemd, is volkomen waar, alleen met deze toevoeging dat ik in het alge meen rekende dat het onderwijs aldaar te hoog ging voor de gewone ontwikkeling onzer landbo uwerszonen Natuurlijk zullen in iedere gemeente jonge lieden zijn te vinden, die het onderwijs aan de winterscholen kunnen volgen, maar moet dit de richting van ons lager landbouwonderwijs blijven, dat aan enkelen de gelegenheid wordt geopend om de theoretische kennis van het landbouwvak op te doen, of dient niet de toe komst te zijn aan de winteroursussen zóó algemeen mogelijk verspreid en on der ieders bereik gebracht, al mogen de leerlingen daarvan iets minder goed onder legd het bedrijf gaan beoefenen dan de leer lingen der winterscholen. In welken zin spraken zich in onze provin cie de landbouwers zelf reeds uit? De heer Ter Haar gelieve zich bij zijnen ambtgenoot aan de rijkslandbouw-winterschool te Goes eens te doen inlichten, wie van de oprichting af aan in onze provincie zich mede heeft beijverd om geene gelegenheid te laten voorbijgaan om de aandacht te vestigen op deze inrichting in ons midden, waaraan in de besprokene vergadering nog wel mot nadruk een woord van waardeering werd gewijd. Hij zal dan vrienden van zijne school ontdekken, waar zijne verhitte verbeeldingskracht hem aibrekers deed zien, en misschien tot de over tuiging komen, dat deze laatsten niet onmoge lijk te vinden zijn onder het soort van pleit bezorgers, hetwelk als onhandig, op de meest verschoonende wijze, wordt omschreven. P. C. J. HENNEQUIN. Aardenburg, 28 Februari 1898. Eene gewenschte bezuiniging? Na te hebben gelezen 't geen voorkomt in uw blad van 25 Februari, omtrent de voorge nomen bezuiniging van den minister van bin- nenlandsche zaken, ten opzichte van de eind examens voor de Hoogere burgerscholen, rees bij mij dadelijk de vraag, wie in dezen de lijdende partij zou zijn. De minister wint bij den voorgenomen maat regel wel vijf examencommissies uit, maar wanneer we in aanmerking nemen, dat ieder lid vergoeding voor reis- en verblijfkosten plus vacatiegelden ontvangt, dan komen de volgende bezwaren op de reiskosten der leden zullen vermeerderen een lid, dat bv. vroeger van Middelburg naar Goes of Zierikzee ging, moet dan van Middel burg naar Maastricht of Venlo terwijl het nu meermalen voorkomt, dat reis- en verblijfkosten niet worden betaald, (nl. aan examinatoren, wonende in de stad, waar het examen plaats heeft,) zal dit na de wijziging slechts bij hoogst enkelen kunnen gebeuren; het getal examinatoren vermindert wel, maar 't aantal examendagen neemt evenredig toe, waardoor vanzelf de som, aan vacatiegelden besteed, gelijk moet blijven. In 't geheel zou dus hieruit volgen, dat de bedoelde bezuiniging zeer gering, ja misschien wel geen bezuiniging zal zijn. Tegenover den maatregel Btaat echter nog een groot bezwaar. Onderstellen we slechts, dat Zeeland, Noord-Brabant en Limburg onder één commissie staan; het mondeling examen zal dan achtereenvolgens te Maastricht, Roer mond, Yenlo, Den Bosch en verder in iedere stad, die een H. B. school bezit, plaats hébben zoodat het moet voorkomen, dat de Middel burgers verplicht zijn in Maastricht examen af te leggen, of omgekeerd de Maastrichtenaars te Middelburg. Hieruit blijkt dus dadelijk wie de dupen van de heele bezuiniging worden, nml. de ouders der examinandi. Terwijl deze nu de geringe kosten moeten betalen om hunne zonen naar Goes of Zierikzee te zenden (en nog bij Goes geen verblijfkosten hebben te betalen, aan gezien men 's avonds terugkeert) zullen ze dan gedwongen zijn de reiskosten naar 't ander eindje van 't land te dekken (waar in ieder geval verblijfkosten bijkomen.) Vergelijken we ton laatste hierbij de bewo ners van Noord- en Znid-Holland, van Gelder land, deze komen dan in veel gunstiger conditie zij toch betalen steeds weinig aan reiskosten en zijn dikwijls vrij van verblijfkosten en zullen dit blijven doen. Behalve dat de bezuiniging zeer weinig bekeekent, zien we tevens dat de Hollandsche en Geldersche ouders onrechtvaar dig bevoordeeld worden boven de Zeeuwsche, Brabantsche enz., en is het bijgevolg te hopen, dat art. 57 van de wet tot regeling van het middelbaar onderwas gehandhaafd blijft en dus iedere provincie haar eigen examencommissie beh oude. Ontvang, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de mij verleende plaatsruimte. Middelburg, 27 Februari 1898. X

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2