Verschillende Berichten. IJ VOEGSEL Maandag Februari 18P8. no. 49. Middelburg '26 Februari. Brieven van een Hagenaar. Ik heb met veel belangstelling de gedachten- wisseling gevolgd, die in dit blad heeft plaats gehad over zoogenaamde volksconcerten, over pogingen om den veredelenden invloed der muziek ook te brengen over de kleine luiden, wier gewone dagelijksch leven maar al te arm ia aan melodie en harmonie beide. Zoo ik eene aanmerking te maken heb op bet stuk van eene Middelburgsche dame in het nummer van verleden Maandag, dan zou het zijn om ^aar te verwijten, dat zij in haar!overzicht van het geen op dat gebied gedaan is, geheel over het hoofd ziet wat tot popularisatie van de muziek in de residentie plaata heeft, sedert lang reeds, al jaren voordat de behoefte aan muziek voor de lagere volksklasse door iemand werd gefor muleerd. Zoolang ik het mij als Hagenaar herinner en die herinnering loopt al over heel wat jaren, zelfs tientallen van jaren hebben er hier ter stede geregeld tweemaal 's weeks, in het zomerseizoen althans, openbare muziekuitvoeringen plaats gehad, te genieten zonder eenige kosten, en die altoos door een overtalrijk publiek met de meeste aandachten in eerbiedige stilte werden aangehoord. Dat waren de Zondagmiddag- en Woensdagavond concerten van de grenadiersmuziek in de socie- teitstent van het Haagsche Bosch, wel is waar concerten voor de leden der sociëteit en hunne dames gegeven, maar in de open lucht en waar van de groote menigte der niet-leden even goed genot hadden. Vooral werden de Woensdag concerten genoten, waarvan het programma ernstiger en meer soliede of klassiek was; het bevatte dikwijls symfonieën en andere wer ken van Beethoven, Mozart, Haydn, Mendels sohn, Schumann, door Dunkler met zijn nog niet geëvenaard talent voor militair orkest gearrangeerd. De stad liep geregeld ledig om dit te gaan lioorennagenoeg de gansche be volking van Den Haag verdrong zich buiten het terrein van de sociëteit in de lanen van het Bosch, evenals de leden met hunne dames en geïntroduceerden daar binnen. Zooals ik zeg, deze concerten werden niet op touw gezet met de bepaalde bedoeling dat ze bij het volk den smaak voor goede muziek zouden opwekken of vormen, ze dienden hoofd zakelijk voor de leden der Witte Sociëteit, die omstreeks het. jaar 1830 van het domein een gedeelte van het Bosch in huur cn vergunning om daarop een houten gebouw te stichten be komen hadden; maar dat ze die goede uit werking tegelijk hadden, kan elk Hagenaar getuigen. En toen in latere jaren de Dieren tuin werd opgericht om aan den Haagsehen winkelstand een dergelijk terrein van vermaak te verschaffen, als de leden van de Witte in het Bosch bezaten, trad ook daar Dunkler met zijn corps iederen Maandagavond op, en alweder stroomde het groote publiek naar den toen nog ongedoopten landweg, nu Koningskade ge- heeten, om met evenveel aandacht en stilte te lui9teTen buiten den tuin als de heeren en dames daarbinnen. De menschen uit het volk buiten de tent in 't Bosch werden de „buitenleden" van de Witte genoemd, en aan hen, die buiten het enceinte van den Dierentuin de concerten aanhoorden gaf men den naam van „Slootleden", omdat ze zich, vele rijen diep, schaarden langs de sloot, welke het terrein van den landweg scheidde. Nu is alles daar anders gewordend doopte landweg is geworden eene deftige ge plaveide straat, eene „kade", gelijk men hier. fatsoenlijker naar 't schijnt maar onjuist, de kaaien langs het water noemt; ook de sloot is verdwenen, gedempt en als afscheiding ver vangen door een ijzeren hek op hoogen steenen voet. De concerten hebben ook niet meer sub dioo plaats, maar in de groote zaal, die men in den Tuin gebouwd heeft. Is dus daar het populair karakter van de concerten verloten gegaan, in het Bosch daarentegen is het ge handhaafd. Daar wordt nog altoos door de stafmnziek gemusiceerd voor een grooter en niet minder dankbaar publiek dan het gezeten© aan de vele tafeltjes van het enceinte der Witte of Litteraire Sociëteit, Ik zal de eerste zijn om te erkennen dat voor volksconcerten het programma met over leg moet worden samengesteld. Men moet geen banale muziek nemen, geen dansjes of deuntjes als eenig voedingsmiddel, maar van den anderen kant moet men de menschen ook niet onthalen op die zoogenaamde geleerde muziek, die meer luidruchtig is dan ze tot het gemoed spreekt, en die men alleen, zoo 't heet, begrijpen kan, wanneer op het programma wordt verteld wat de componist ermee bedoeld heeft. Het tweede uiterste, dat van de geleerdheid hetzij die bestaat in zekeren mystieken waan, hetzij in techniek die voor den leek weinig belang wekkend is verbiedt zich zelf; daarmede boeit men de aandacht van de massa niet. En het aBdere uiterste, de banale muziek, blijft zonder indruk op haar- Dat hebben we hier ook al geleerd bij de muziekuitvoeringen, die sedert eenige jaren 's zomeravonds eenmaal in de week hier sub divo van overheidswege in de stad zelf, in het Voorhout gegeven worden. Zonder van het militair muziekkorps, dat daarbij optreedt, kwaad te willen zeggen duif ik gerust constateeven dat het niet gelijk staat met het zoogenoemd „stafmuziekkorps" van de grenadiers, zelfs niet nu dit laatste corps tegenwoordig verre staat beneden de hoogte en de Europeesche reputatie, waartoe het onder Dunkiers voortreffelijke leiding ge stegen was. En nu is het een feit, dat die popu laire concerten, die in het Voorhout gehouden werden, in plaats van bij de hoorders de aan dacht en den ernst te vinden, die men onder het publiek in het Bosch aantreft, daarentegen aanleiding gaven tot ergerlijke tooneelen van allerlei aard, geschreeuw, gebaljaar dathooren en zien doet vergaan. Misschien hebben we hier met een ander publiek te doen dan dat van de „buitenleden", ofschoon men daarbij toch ook menschen van allerlei slag, zelfs van 't allerminste, opmerkt. Het lijkt mij daarom juister het verschil in houding toe te schrijven aan de grootere bezieling, die er van het betere corps met zijn ernstig programma uitgaat. De volksconcerten echter gaven aanleiding tot zooveel schandaal, dat men ze beneden de waardigheid van het Voorhout heeft gekeurd en verlegd naar een afgelegen, minder voor naam stadsdeel, het Oranjeplein. Of 't daar fatsoenlijker toegaat, betwijfel ik, maar, zelden of nooit in die buurt komende, weet ik er niets van te zeggen. Het gemeentebestuur had eenter beter gedaan met de zoo averechts wer kende volksconcerten óf geheel af te schaffen óf er een ernstiger karakter aan te geven. Orpheus heeft wel wilde dieren getemdzou dan een voortreffelijk muziekkorps met ernstige muziek geen wilde Hagenaars kunnen temmen Daareven van den achteruitgang van het muziekkorps van de grenadiers gewaagd heb bende, eischt de billijkheid dat ik daaromtrent iets meer zeg. De reputatie van Dunkler, die nu al een kleine twintig jaar dood is, behoef ik niet te vermelden. Men herinnert zich dat er in de dagen van glorie van het tweede keizerrijk te Parijs eens een internationaal concours is geweest van militaire muziekkorp sen,waaraan de beroemdste van alle Europeesche landen deelnamen, en Dunkler met het zijne den tweeden prijs behaalde. Hij was een uit stekend musicus, voortreffelijk arrangeur, die zijn korps door en door kende en lang geen gemakkelijk dirigent was. Er moest veel dienst worden gedaan, veel gestudeerd en ge repeteerd, maar wegens den roem van het korps, dat men overal in ons land gaarne had en duur betaalde, hadden de stafmuzikanten, die bovendien in het opera-orkest en in dat van het Dilégentia-conceTt speelden, een flink traktement?" Dunkler's opvolger, de klarinettist Völlmar, wist de traditie nog telle quelle te bewaren, maar kon het corps niet houden op de hoogte, waarop Dunkler het gebracht hadhij was trouwens een man van leeftijd. Daarbij kwam dat tijdens zijn bestuur de leden van het Di- %en<('a-concert op het rampzalig denkbeeld kwamen hun eigen orkest af te danken en zich afhankelijk te stellen van het orkest uit Amsterdam. Ze kregen daardoor wel, met be trekkelijk weinig kosten, concerten die aan zeer hooge eischen beantwoordden, maar bot zoogenoemd Haagsch orkest viel daardoor uit- de leden van de stafmuziek moesten hunne, door dezen maatregel verminderde ver diensten door les geven terugwinnen, hetgeen natuurlijk alleen ging ten koste van studie en repetitie. Toen Völlmar den dirigeerstok nederlegde, deed men eene zeer ongelukkige keuze van een opvolger, gedurende wiens be stuur het corps in verval kwam en, uit een muzikaal oogpunt, afdaalde tot een corps van den tweeden, zoo niet derden rang. Men had de keus gehad van een uitstekend musicus, die het corps van een der regimenten infanterie eene respectabele artistieke hoogte had weten te verheffen, maar buiten de muziek staande overwegingen deden hem achterstellen bij den gekozene. Hu die gelukkig afgetreden is, heeft men in Bouman, ook een gunstig be kend musicus, die bij een regiment infanterie zijn naam gemaakt heeft, een directeur, wien 't misschien gelukken zal het corps tot den ouden roem te verheffen, maar hij heeft te kampen met de desorganisatie, die zich daar van onder zijn ongeschikten voorganger heeft ir gemaakt. De lieden zijn zóo aan de verslapte tucht en het laten loopen van Gods water over Gods akker gewoon geraakt, dat ze de krachtige hand, waarmede Bouman de zaak aanpakt, niet dulden kunnenwie weg kan loopt er uit. Al verdwijnen daardoor goede artisten uit het corps, om de toekomst moet men het loven, want van een goed orkest, of het civiel is oi militair, is tucht de aller eerste eisch; een directeur, die een musicus is zooals Bouman, moet streng en veeleischend zijnanders is er aan geene wedergeboorte van het eens zoo voortreffelijk corps uit zijn tegen woordig verval te denken. Willen de goede krachten daartoe niet medewerken, dan moet de directeur hen maar vervangen door nieuwe zelf-gedresseerde. Dat duurt wat langer, maar voert zeker tot het doel. Den Haag, 24 Febr. 1898. andere woorden dat de coöperatie meest zou uitgaan van en uitgeoefend worden door „on- geloovigen". Daartegen kwam spreker met klem op; evenals er zoovele andere, zuiver materieele zaken, had het geloof met coöperatie niets te maken, en spreker wees ten opzichte van ons land o. a. op de, als zeer geloovige lieden bekend staande, heeren S. Le Poole te Leiden en Hovy, chef van de firma Van Vol- leuhoven en Co, te Amsterdam, die onder hun personeel de coöperatie met goeden uitslag ingevoerd hadden. Onder de inrichtingen, bij welke de beginselen der coöperatie ook ten voordeele der daaraan verbonden werklieden met vrucht werden toegepast, moest, volgens met eere vermeld worden de Neder- landsche gist- en spiritusfabriek te Delft, di recteur de heer J. C. van Marken. Zeer verkeerd achtte de heer Kater het n, zooals sommigen doen, in de coöperatie een panacé te zien tot verbetering van vele sociale toestanden; dit noemde hij een even groot „boerenbedrog" als de bewering van anderen dat bij toeneming der coöperatie de loonen zouden dalen. Ook de bewering dat door toeneming der coöperatie de midden wegge winkel-) stand gevaar liep te verdwijnen, oordeelde spreker zeer overdreven. Coöperatie, om tot een beteren toestand te geraken, achtte de heer Kater zeer wenschelijk o. a. voor den boerenstand en ook voor den werkman, doch wat den laatsten betrof, door den eisch van contante betaling, bij de coöpe ratie geldend, vermeende hij dat bij lage loonen en dikwijls voorkomende tijdelijke werkloosheid het doel moeilijk, in vele gevallen onmogelijk te bereiken zou zijn. De rede van den heer Kater, eenvoudig doch vaak niet zonder humor en met kwinkslagen doorspekt, werd met aandacht gevolgd en ten slotte zeer toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat werd niet veel gebruik gemaakt. Slechts éen persoon maakte eenige opmerkingen, doch haspelde alles zoo door een: de coöperatieve broodbakkerij te Middelburg en den heer Van Marken, de werk loosheid met de lage loonen en een mensch- waardig bestaan, dat het moeilijk viel zijne redeneering te volgen. De heer Kater ving dan ook zijn antwoord aan met te zeggen, dat hij eigenlijk niet wist waarop hij te antwoorden had, want dat hij in het kort van den debater den indruk gekregen had, dat hij over het algemeen het wel met hem eens was. Noch- thans moest bij met nadruk opkomen tegen de minder aangename wijze, waarop deze persoon zich over den beer Van Marken en diens streven had uitgelaten. Die naam verdiende met eerbied en waardeering te worden uit- Een deel van het park Batoegadjah is voor temporair kampement afgestaan. De gonvernementsstoomer Zeemeeuwdie door den resident van Ternate ter assistentie werd gezonden, is reeds derwaarts teruggekeerd. Hr Ms Koningin Emma der Nederlanden zou den 20en dezer vertrekken, terwijl Hr Ms De Ruyter nog eenige dagen aangehouden zou worden. Levensmiddelen zijn voldoende aanwezig, de mindere man heeft weinig geleden, doch de meeste Arabieren en Cbineezen zijn tot den bedelstaf gebracht. De kapitalen van de kerkgenootschappen die der Ambonsche spaarbank en van vele particu lieren zijn, door de verwoesting der panden waarin zij belegd waren, geheel verloren. Het aantal dooden is nader gebleken 80 te bedragen, terwijl 300 personen gewond werden, waarvan velen onbeduidend. Een ooggetuige van de vrecselijke ramp, die reeds vroeger daaromtrent eenige mededeeliugen deed, schreef nog het volgende: Alles liep zoodra mogelijk naar huiten, naar het open veld. Met mijn vrouw liep ik naar huis, maar kon er niet inkomen, zoodat wy evenals de anderen bniten in den regen bleven staan afwachten de dingen, die komen zouden. Zoo zijn wij doornat blijven rondloopen zon der eten of drinken enz. Tegen den avond kalmeerde alles wat. In den afgeloopen nacht natuurlijk niets kunnen slapenhet regende en schudde af en toe flink. De commandant van den gouvernements- stoomer Arend, Van der Ham, heeft ons een tent van zeilen laten opslaan en ons aan wat eten en drinken geholpen. Bij het groote on- geluiT zijn wij er tot op dit oogenblik nog goed afgekomen. Alle officieren en hun ge zinnen zijn ongedeerd gebleven. Dinsdagavond werd te Helmond op do tramrails een meisje gevonden, dat, vermoedelijk onderweg door een zenuwberoerte getroffen, geheel bewusteloos was. Ter verpleging naar het liefdehuis overgebracht, is zij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, Donderdagavond overleden. Zij was naaister van beroep en 26 jaar oud. „S e b o r e m e r" is toch beleedigend. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft Donderdag den Amsterdamschen kastelein, die politieagen ten voor „schoremer uitschold" veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De tegenwoordige winter schijnt in vele opzichten overeen te komen met dien van 1845 op 1846. De weersgesteldheid in het voorjaar van 1846 was bijzonder zacht. Den 28 Februari werd aan deu dijkgraaf van den Zuidplaspolder van Schieland, bij Moordrecht, versche grasboter ten geschenke gezonden. In de provincie Utrecht bloeiden in Februari de perziken- en abrikozenboomen en waren reeds doperwten verplant. Te Zoelen waren toen reeds de bloesems van de groote boonen, op den kouden grond verplant, zichtbaar. Op het eiland Schouwen eu te Leek stonden de aardappelen in de eerste week van Maart reeds hoven den grond. Te Rotterdam wees den lsten Woensdag in Maart de thermometer des middags 12 uur 62 graden. Het jaar tevoren, op denzelfden datem, des morgens 71/, uur, 14 graden. Te Utrecht werd eene bloemententoonstel ling gehouden, die den 9 Maart gesloten werd. In 't laatst van Maart stond in Zeeland het koolzaad bijna algemeen in bloei. Een en ander tezamen genomen, komt men tot de conclusie, dat het voorjaar van 1846 nog zachter was dan het tegenwoordige. Coöperatie. Ten slotte greep de voorzitter der Vlissing- sebe afdeeling van Patrimonium de gelegenheid aan om iets te zeggen ten voordeele der Chris telijke school, die ook door hem vergeleken werd met een coöperatieven winkel, waar men onderwijs kocht. Of deze bemerkingen nog aanleiding gegeven hebben tot verder debat, kan schrijver dezes uiet zeggen, wijl hij uit onderwerp niets ter zake dienende achtte en daarom dus de vrij heid nam de bijeenkomst te verlaten, dankbaar aan den heer Kater voor het vele goede over de coöperatie, dat hij aan den werkman, die in deze nog zooveel inlichting noodig heeft, had medegedeeld. (Dit verslag kwam Vrijdagavond eerst te ruim ilf zes uur ons in handen, dus te laat voor ons vorig nommer. R e d.) BMOESIINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is op pensioen gesteld de kap. D. E. van ;r Nagel, van het 7 reg. inf., ad f 1457 's jaars en is tijdelijk voor drie jaar gepensionneerd de le luit. der inf. J. P. M. Soer, thans op non- activiteit, ad f 450 'sjaars; zijn benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot dir.-off. van gezondh. 3de kl. de off, van gezondh. 1ste kl. L. van Lier, van dat pers.tot dir.-mil.-apoth. met rang van luit.-kol., de dir.-mil.-apotheker met rang van majoor M. J. W. H, Muysers, mede van gemeld pers.; zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot kapitein, bij het 1ste reg. de eerste-luit. A. J. Groustra, van het reg. gren. en jagers; tot eerste-luit. bij hun tegenwoordig korps, de tweede-luit. W. $T. de Koning, van het 6de, M. D. Wiersma, van het 3de regt., B. C. Ootmar, van het instr.-bataljon, B. Mulder, van het lste, B. Jasink, van het 5de, alsmede T. C. van Erp, van het lste regt., laatstgenoemde gedetacheerd bij het kol. werfdepot is de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Oosterbeek, J. A. van de Velde, tijdelijk werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie, eervol ontheven van het beheer van genoemd kantoor is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeek M, F. van de Velde, thans commies der post. 2de kl. zijn de heeren E. D. E. van den Bossche en Mordechaij S. L. Maduro benoemd tot lid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. Men schrijft ons uit V1 i s s i n g e n In een openbare vergadering van de afdee ling Vlissingen van Patrimonium trad Donderdag avond, daartoe uitgenoodigd, als spreker op de heer K. Kater, voorzitter van het Bondsbestuur te Amsterdam, met eene voordracht over„Coöperatie, licht en scha duwzijden." De spreker, volgens zijne mededeeling zelf een werkman, zette voor zijne, meest uit werk lieden bestaande, toehoorders, op zeer heldere en beknopte wijze, den aard en het wezen der coöperatie op verschillend gebied uiteen, het goede en nuttige daarvan aantoonende, doch ook niet verzwijgende, wat daartegen aange voerd kon worden. Van den kant zijner geestverwanten werd .wel eens, bij wijze van waarschuwing, beweerd I dat er zoogenaamd een „luchtje" aan was, met De ramp te Amboina. Volgens nader van den resident van Amboina ontvangen telegram bepaalde de ver woesting, door de aardbeving veroorzaakt, zich tot Amboina en omgevingte Ceram, Saparoea en Banda werden slechts lichte schokken waar genomen, die nergens schade aanrichtten. Ter hoofdplaats Ambon hielden lichte schok ken tot den 19en aan. Bij alle takken van dienst werd het werk hervat, met uitzondering van het onderwijs op de kweekschool en op de tweede Europeesche schoolbeide scholen kunnen 1 Februari her opend worden,., de eerste in een daartoe ge huurd gebouw. Het residentie-bureau is naar een gedeelte van het residentïehuis overgebracht, voor andere bureaus zijn gebouwen gehuurd, of van tijde lijke materialen samengesteld. De Wilhelmina-vereenigingwelke ten doel heeft de stichting van een fonds (het Wilhel- mina-fondstot verheffing der krankzinnigen verpleging door verbetering der opleiding en verhooging der eischen, aan de verplegers en verpleegsters in de krankzinnigengestichten te stellen, en door deze bij ziekte en invaliditeit te steunen, is thans volledig geconstitueerd. Het centraal bestuur bestaat uitdr W. P. Ruijsch, te 'sGravenhage, algemeen voorzitter, mevrouw Haitsma Muiier—baronesse Van Sytzama, te Haarlem, jonk vrouwe S. Schorer, te 'sGravenhage, dr A. 0. H. Tellingen, te 's Gravenhage, algemeen penningmeester, en J. van Deventer Szn., te Bloemendaal, alge meen secretaris. Voorzitter van het provinciaal comité in Zeeland is de heer dr J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg. -Op 31 Aug. zal, op verzoek van onze koningin, te 'aHage een kerkdienst plaats hebben des ochtends te tien uren in de Groote kerk, waarhij de hoiprediker, dr Van der Flier zal voorgaan. De commissie voor de kleedij-tentoonstcl- ling te Amsterdam heeft de noodige maarregelen genomen om eene zoo volledig mogelijke ver zameling van de eigenaardige weezenkleedy van ons land ten toon te stellen. Op een te Arnhem gehouden vergadering van 65 aandeelhouders in 't waarborgfonds der tentoonstelling op Sonsbeek, vertegenwoordi gende 244 aandeelen van f 50, is besloten te protesteeren tegen de betaling van 95 pet- in het waarborgfonds. De f 20.000, die op de balans als verlies voor 't feestgebouw staat uitgetrokken, behoort h. i. niet op deze Ieder aandeelhouder is begonnen f 2.50 bij te dragen in de kosten die zouden gemaakt moeten worden. Bij een loodgietersfirma te Haarlem is dezer dagen werkstaking uitgebroken, alleen omdat de patroon er op stond dat de gezellen precies op tijd in den winkel zouden zijn. De laatsten hadden de gewoonte steeds 5 minuten over tijd binnen te komen en toen daarop aanmerking werd gemaakt, eischten zij per brief dat recht te behouden, zullende zij anders staken. Na weigering door den patroon werd werkelijk gestaakt. Het gevolg is geweest dat de patroon geheel nieuw personeel heeft aangenomen en van het oude niemand meer wordt toegelaten. Te Bergen op Zoom liep een 14-jarige jongen met een glasruit onder den arm op straat. Door de gladheid viel bij en kreeg door het glas zulke wonden aan den hals, dat er geen hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Te Amsterdam stortte Woensdagnacht de zijmuur van een perceel in de Bloemstraat, een logement, plotseling in elkaar. De logeergasten verhuisden daardoor onvrijwillig naar de vol gende verdieping met ledikanten, beddengoed en al. Een hunner werd nogal gekwetst, zoo dat hij naar het gasthuis moest wordeu ver voerd. Bij deu vuurtoren te Marken strandde in den nacht van Dinsdag op Woensdag een Vo- lendammer botter. De schipper, zijn 70-jarige knecht en diens kleinzoontje (de laatste was voor pleizier medegegaan), zijn met moeite tegen 3 uur van het schip gezwommen, daar de gol ven hoog over het vaartuig sloegen en zij het daar niet konden houden, vanwege het vele water. De burgemeester heeft gezorgd, dat zij warm voedsel kregen en van droge kleeren werden voorzien en heeft hen in den namiddag naar Volendam laten brengen. Onder Giesendam is een dienstbode, door de duisterniB misleid te water geraakt en ver dronken. Naar aanleiding van een woordentwist werd Dinsdagavond te Denekamp (Ov.), een persoon zoodanig door zijn zwager met een mes in de borst verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader heeft bekend. Te Exloërveen (Gr.) is een 6-jarig kind dat op het huis zou passen, in brand geraakt en tengevolge van de daarbij bekomen brand wonden kort daarna overleden. Een uittocht. Volgens het Onafh. Israël. Orgaan hebben verscheidene joodsche familiën te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk Amsterdam als het gastvrije oord opgezocht en in de Sarpha- tistraat woningen gehuurd, om zich blijvend aldaar te vestigen. Ook verneemt het blad dat de Gebr. Boas, de grootste juweliers te Parijs, hunne koffers pakken omook naar Amsterdam te retourneeren Het gerucht is tevens verspreid, dat Baron Rothschild en familie het stellige voornemen heeft Parijs te verlaten en zich eveneens in Holland te vestigen. Notariaat. In het Weekblad van het Recht no 7079 komt voor een vonnis door de rechtbank van Assen uitgesproken in een zeker hoogst zeldzame vervolging, tegen een notaris inge steld wegens overtreding der wet op het nota risambt. De wet schrijft voor dat de notaris in elke akte, door hem opgemaakt, moet ver melden o. a. de voornamen, den naam enz. van ieder der verschijnende personen en der door hen vertegenwoordigden. Op elke overtreding is een boete van ten hoogste f 10 gesteld. De bedoelde notaris nu had in een akte betreffende de veiling van onroerend goed de voornamen van een der partijen, die bij gemachtigde was verschenen, enkel aangeduid met de (drie) ini tialen en wel, gelijk in de akte werd vermeld, omdat de lasthebber verklaard had dat hem de juiste voornamen van zijn lastgever niet bekend waren. Deswege werd de veroordee ling van den notaris tot drie geldboeten, elk van ten hoogste f 10, geëischt. De rechtbank ontsloeg hem echter van alle rechtsvervolging. En wel op deze gronden, dat volgens de wet op het notarisambt de notaris zonder gegronde redenen zijn dienst als zoodanig niet mag weigeren de vermelding van de reden, waarom enkel initialen geboekt weiden, alle gedachte aan strafbare overtre ding uitsluit, en bier art. 40 van het Wetboek van Strafrecht toepasselijk is, luidende„Niet strafbaar is hij die een feit begaat, waartoe hij door overmacht ia gedrongen". Te Brussel staan, zegt men, meer dan 500 rijwielen „in den Berg" (d. i, de bank van leening ment de piété.) Men wil, dat vele wielrijders des winters daar een veilig onderkomen vinden voor hunne „karren". Te Rebaix (Henegouwen) heeft eenjong - mensch zijn beide ouders vermoord om geld te krijgen voor de carnavalpret. Te Norrent-Fontes bij Lens (Frankrijk) heeft een jong dienstmeisje uit minnenijd een moordaanslag gepleegd op de postdirectrice aldaar, eene mej. Blanche. Zij ging naar het loket en zoodra dit werd opengeschoven vuurde drie revolverschoten af, waarvan twee ge noemde dame in het hoofd troffen en één in den arm. De moordenaarster gaf zichzelve ge vangen. Haar slachtoffer zal wel herstellen. De vermiste Fransche mailboot Cham pagne is gepraaid. Voor 14 dagen verliet een timmerman, uit het op onze grenzen gelegen plaatsje Lie- dern, zijne woning om te Bocholt de rente van het op de spaarbank aldaar door hem belegde geld te halen. Sedert dien dag wordt hij ver mist. Dit voorval heeft meer dan anders ont steltenis verwekt, omdat de timmerman op weg door 4 personen is lastig gevallen, die van hem geld eischten om sterken drank te gebruiken waarvan hij echter niets wilde weten. Alle na sporingen bleven vruchteloos. Men herinnert zich hoe verleden jaar te Elberfeld een verffabriek verbrandde, waarbij groote hoeveelheden verf werden opgejaagd en groote schade aanrichtten aan eenige bleeke- rijen in den omtrek. Een der benadeelden heeft deswege een vor dering ingesteld tegen de maatschappij, waarbij hij verzekerd was en de rechtbank heeft den eisch toegewezen. De zaak zal nu in liooger beroep worden behandeld en als deze het von nis bevestigt, zal de maatschappij volgens hare verklaring aan al hare verzekerden de schade wegens dezelfde oorzaak vergoeden.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5