MIDDELBIRGSCHE COURANT. 28 Februari. EEN Z0MERSPR00KJE. BUITENLAND. N:. 49 141e Jaargang. 1898. Maandag FEUILLETON. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Febr. 8 u. vm. 35 gr. 12 u 58 gr., av. 4 u. 57 gr. F. Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelt Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Bg deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 26 Februari. Nederland en de Parjjsche Tentoonstelling. Het Utr. Dbld verleent „gaarne" eene plaats aan de volgende ontboezeming van den heer Hora Siccama te Rijsenburg, onder het op schrift „Parijsche tentoonstelling van 1900": In machtelooze vroede zien w(j de schanddaad aan Van '(eervergeten volk, dat fier gaat op zijn schande, Dat weigert elk redres van 't geen, met vuile handen, Zyn Generale Staf uit moedwil heeft misdaan. In machtelooze woede? Goddank I ons staat de macht Ten dienste om dat volk, zóó dom, zóó wreed, zóó Ijdel, Dat recht en wet verguist, dat doorslaat zonder breide', Te toonen hoe men hier zijn enveldaad veracht. De Nederlandsche natie, zij weig're kort en goed Haar Nijverheid en Kunst in 't land ten toon te stellen, Dat zóó bedreven is in 't echandTjjk oordeelvellen Zjj weig're 't officieel endoe 't op staanden voet I Deze opwekking getuigt zeker van eene diep gevoelde en gewettigde verontwaardiging en geeft stellig weer wat velen in ons land denken en gevoelen. Maar is de gegeven raad uitvoerbaar en is hij practisch? Dit officieel bedanken heeft zijn bedenkelijke zijde; want onze regeering zou dan tegenover de Fransche in een moeilijk parket geraken. Zij zou de officieel benoemde commissie moeten ontbindenzij zou rekenschap moeten geven van haar houding; en dan allicht in conflict komen met eene regeering die, zooals Méline in de kamer heeft opgemerkt, niet ingrijpen mag in de beslissingen van rechterlijke colleges. Iets anders ware het als het initiatief uitging van de leden dor genoemde commissie, die hun mandaat konden nederleggen, en van de industrieelen en kunstenaars, die hun mede werking zonden kunnen weigeren. Maar, zou dat practisch zijn Is het te doen om de grootsche onderneming In 1900 te doen mislukken, dan zou toch aller minst Nederland alleen, door zich terug te trekken, zulk een doel kunnen bewerken. En als protest zou onze houding al weinig gewicht in de schaal leggen. Eerst wanneer andere groote rijken in zulk eene onthouding of by een dergelijk protest voorgingen; eerst als Engeland, Duitschland en Rusland zich bereid verklaarden het initiatief van een kleinen staat als de onze te volgen, dan zou het door den heer Siccama beoogde doel te bereiken zijn. Maar is dit te verwachten Wij betwjjfelen het. Bovendien zenden industriëlen en kunste naars op zulk eene wereldtento onstelling in Frankrijk ten genoegen Zek^r niet 1 Zij doen dat eenvoudig uit sagen belang, om 5. Novelleuit het Duitsah. VAN BI ANC A BOBEBTAG. H. Maar Ebert had er zich zeer ernstig mee moeten bezighouden en het gevolg was geweest dat hij zeer vrijzinnige denkbeelden op dat punt gekregen had. Zijne zusters waren talent volle meisjes, de eene zon misschien een voortreffelijk rechtsgeleerde en d«andere een nit- saekend plantkundige geworden zijn; doch daar de maatschappij op beider gebied geen werk kring voor haar had, moesten zij zich tevreden stellen, de eene als het hoofd ee*er modezaak, de andere als patronen-ontwerpster voor behangsel fabriek, daar zij niet de minste nei ging hadden om zieken-verpleegster of gouver neur te spelen. Daardoor hadden zij achter veel van haren huiselijken, vrouwelijken aard, die het dagelijksche leven van den man ver aangenaamt, verloren. Reeds half op weg om een volmaakte moderne Frauenlab te worden, was Koenraad Ebert plotseling omgedraaid en dweepte nu met vrouwen van dea ouden stem- j>el. Wanneer zjjne zusters thpis kwamen, zich bekend te maken aan de gansche wereld en die zal in de fraaie stad Parijs met al hare aantrekkelijkheden in 1900 toch wel ruim schoots vertegenwoordigd zijn om te bewon deren of bewonderd te worden. Zij doen dat om die wereld te toonen wat men gewrocht heeft. Het eigen belang dwingt dus van zelf be langhebbenden om van die tentoonstelling ge bruik te maken als middel voor reclame. En laat ons ten slotte de zaak ook eens be schouwen uit het oogpunt van billijkheid Is het rechtvaardig om het gansche Fransche volk aansprakelijk te stellen voor hetgeen thans is geschied, hoe betreurenswaardig dit op zich zelf ook zij. Er zijn toch nog tal van ontwikkelde, eer biedwaardige Franschen, die aan de zijde van Zola staan. In een stad als Parijs zijn trouwens gemak kelijk elementen te vinden, die bij elke gele genheid hard schreeuwen en quasi den toon aangeven. En Parijs is toch gansch Frankrijk niet. Hoe licht ontvlambaar is bovendien het Fransche volk, hoe wispelturig tevens! Wie weet hoe kort het nog duurt of het verheerlijkt Zola, den schrijver van Le deb&cledien de generaals en da militaire chefs haten met grooten haat. Al zouden wij gaarne dien mannen met hun clericalen aanhang eens een gevoelige les willen geven, om te toonen dat door hun toedoen Frankrijk zich isoleertdat het zijn naam als beschaafde natie heeft verbeurd door hetgeen is geschied met Dreyfuss en met Zola, langs den weg, door den heer Hora Siccama aange geven, zien wij daartoe geen kans. Maar er staan, dunkt ons, andere wegen open. Zoo heeft, toen Turkije zich vóór ruim 20 jaar den naam van beschaafden staat on waardig toonde, een terugzending van ridder ordes plaats gehad, en dit voorbeeld ware nu te volgen. Een andere stap, welke toejuiching verdient, wordt door de Amst. Crt vermeld. Naar dit blad verneemt, bestaat bij de ver schillende afdeelingen van de Alliance Frangaise het voornemen, om, als protest tegen het vonniB van Zola, de correspondentie met de Alliance in Frankrijk op te zeggen. Met dergelijke bewijzen van minachting heb ben wij allen vrede. Wel zou hier tegen zijn aan te voeren dat elke inmenging in de binnenlandsche aange legenheden van een land verboden is. Maar dit geldt niet waar Méline in de kamer heeft gezegdJe defends le bon renomde notre patrie devant Vétranger. Het buitenland, welks oordeel door de Fran sche regeering werd ingeroepen, heeft het recht te toonen, dat bedoelde verdediging is mislukt. Belasting en kieswet. De minister van binnenlandsche zaken, Gelet op het bericht van den minister van financiën van 31 Januari 1898, no 30, afdee- hoorde hij vaak reeds op de trap de scherpe luide stem dér mode-directrice, om te bevelen dat er spoedig gegeten moet worden, want men was altijd zeer hongerig. Dan werd er met deuren geslagen of in de kamer naast de zijne luid gelachen, al te maal uitingen van zenuw achtige overspanning; er kwam een zekere hoekigheid in den omgang, tegenspraak bij zijne verstandigste gezegden, en zoo al meer; om kort te gaan, de geleerde zoon des huizes werd niet ontzien, zooals hij meende te kunnen eischen, als de hooger ontwikkelde; en de bereidwilligheid en dienstvaardigheid zijner moeder, die zelf stof afveegde in zijn kamer en steeds al zijne wenschen voorkwam, was hem dus wel zoo aangenaam. Hoe gaarne meende hij te moeten zeggen, dat dat oude type toch liefelijker, beter, vrouwelijker was en, als hij eenmaal tronwde, het met zulk een lief, bescheiden persoontje zou moeten zijn, zulk een poëtisch gevoelvol, zorgzaam schep seltje, dat zelfzuchtige mannen zoozeer aan trekt. Maar dat laatste voegde hij er niet bij, En nu was hij bijna Goddank slechts bijna! op die Keetje Wolpersdorf verliefd ge worden. Hij bekende zich zelf dat het bijna was, maar meer niet. Bekoorlijk was zij, dat viel niet te ontken nen. Elke lijn van haar gelaat en van hare slanke gestalte was schoonelke toon van haar stem, 't zij zij lachte of toornig was, klonk wellnidend. Ja, juist als zij zoo weer- ling directe belastingen, volgens hetwelk een aantal aanslagen in de personeele belasting over 1897 nog niet zijn afbetaald, ofschoon de laat ste termijn ultimo November is vervallen herinnert in de St. Ct. belanghebbenden dat, wanneer de afbetaling op 1 Februari niet heeft plaats gehad, den belastingplichtige geene kies bevoegdheid kan worden toegekend, tenzij hij vóór 3 Maart aan den burgemeester het bewijs levere dat de betaling alsnog vóór of op den leH dier maand is geschied zooals op de aanslagbiljetten vermeld is, ont slaat het indienen van bezwaarschriften, aan giften of verzoeken tot het verkrijgen van ontheffing niet van de verplichting om den aanslag op tijd te betalen. Ontheffingen blijven buiten aanmerking, zoo lang zij niet vaststaan, hetzij omdat in hooger beroep is gekomen, hetzij omdat de termijn voor het instellen van beroep nog niet ver streken is. A T J E H. Volgens telegram uit Batavia aan de N. S. Ct. zijn er ongunstige berichten van Kroeng Raja en gingen vijftig man derwaarts. De gouverneur vertrekt heden van Batavia. Luitenant Schoemaker is in het hospitaal te Kota Radja aan koorts overleden. UIT STAD EN PROVINCIE. Wij hebben in Middelburg eenigen tijd rust gehad met goede tooneelvoorstellingen. Thans wacht ons Woensdag 2 Maart er een van eenige beteekenis, nu daarbij een oorspron kelijk tooneelwerk wordt uitgevoerd. Zulk een is tegenwoordig schaarsch, en nog veel meer een dat succes heeft. En dit schijnt met Werk staking, nieuw tooneelspel in drie bedrijven van C. P. Brandt van Doorne, het geval te zijn. En van de opvoering door het verdienstelijk gezelschap van den TVVoK-schouwburg te Rot terdam wordt met veel lof gewaagd. Vooral de heer Frits Bouwmeester, die hier al zooveel goeds te zien gaf, men denke aan zijn spelt in Het Poortjein Krelis Louwen, in De Zwer ver, wordt zeer geprezen. Mogen wij daarom op deze voorstelling de aandacht eens vestigen van de tooneelliefheb- bers in ons midden, waaronder wij ook natuur lijk Vlissingen rekenen, waar dezelfde voor stelling wordt gegeven. - Heden ontvingen wij een exemplaar van een plattegrond van Middelburg, geheel op nieuw bewerkt onder toezicht van den ge meentebouwmeester, met aanduiding van kanaal, spoorweg, riolen, wijken en nommers der hoekhuizen, uitgave van de firma J. C. en W. Altorffer alhier. De op de ateliers van de heeren S. Lankhout en Co. te 's Gravenhage in kleuren gedrukte kaart geeft op zeer duidelijke wijze «Hes wat in het opschrift beloofd is en bovendien licht hen, die haar raadpleegt, ook in omtrent de ligging der voornaamste gebouwen. Bij den plattegrond is gevoegd een lijstje, waarop bezoekers van Middelburg verschillende mededeelingen aantreffen, die? hun van nut kunnen zijn, en waarbij tevens is aangewezen waar onderscheidene gebouwen enz. op de kaart zijn te vinden. Door burgemeester en wethouders van Vlissingen zijn op de aanbeveling voor ge- Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: NIJGH VAN Ditmar. meente-bouwmeester geplaatst de heeren P. Kolpa, Chr. II. Holgen en W. A. de Jong, allen opzichters van gemeentewerken resp. te Arnhem, Kampen en Dordrecht. Dc Kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen houdt Dinsdagavond te acht uren vergadering ter behandeling o. a. van het rapport der commissie inzake den waterweg van Dordrecht naar zee. Men schrijft ons uit Koudekerke: Als altijd hebben ook Vrijdagavond de wer kende leden der zangvereeniging Nuttig, Aan genaam en Stichtelijk alhier op hunne openbare uitvoering het programma tot het einde toe met opgewektheid afgezongen. Voor afwisse ling in de voor te dragen nummers was ook ditmaal weer gezorgdnaast de deftige koraal- muziek konden minder ernstig gestemden zich verlustigen in vroolijker klinkende nummers, waarvan de Familiepolka het glanspunt was. In de pauze, als gewoonlijk eene verrassing ditmaal geen vioolspel, wat vaak het geval placht te zijn, doch eenige nummers ten beste gegeven door het voor eenigen tijd opgerichte fanfarencorpsVoorwaarts, dat, reeds, na slechts vier maanden oefening, blijk gaf verrassende resultaten te hebben verkregen. Beide vereenigingen verschaften een talrijk publiek, niet alleen van Kondekerke en om geving, maar ook van verder afgelegen plaat sen, een aangenamen avond, waarvoor zij den dank bij monde van den predikant onzer ge meente in ontvangst hadden te nemen hij spoorde tevens de leden met hunnen ijverigen directeur, den heer J. Christiaanse, aan op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, zoo mo gelijk Crescendo. Men schrijft ons uit Goes: Vrijdagavond werd in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. door de gymnastiek vereeni- ging Volharding een voor het publiek toegan kelijke en flink bezochte soirée gegeven. De gymnasten werkten kranig en accuraat en vormden zeer mooie groepen. Nieuw en aardig waren de draaiende staafgroepen. Tot afwis seling werd een tweetal tooneelstukjes opge voerd, terwijl met een bal besloten werd. De gymnastiekvereniging Willen is kunnen van Wemeldinge was by de uitvoering verte genwoordigd. Alhier heeft zich een comité gevormd tot het oprichten van een afdeeling van Patrimo nium, dat den heer K. Kater van Amsterdam had verzocht eens te komen uiteenzetten wat Patrimonium is en doet. De heer Kater voldeed aan dit verzoek en sprak Vrijdagavond voor ruim honderd hoorders. Van de gelegenheid om met den spreker in debat te treden maakte de heer J. Plaizier ge bruik, die erop wees dat vroeger te Goes een afdeeling van Patrimonium bestond en eerst bloeide, doch later totaal wegkwijnde. Spreker meende dat genoemde vereeniging te veel zich beweegt op het terrein van bijzaken en der politiek. Deze spreker wees op het bestaan te Goes van een afdeeling van den Ned. Chr. Werk mansbond, die een honderdtal leden telt en vooruitgaat. Hij achtte stichting van een afd. van Patrimonium overbodig en zoodanige af deeling zelfs niet geheel betrouwbaar, omdat er in het comité personen zitting hebben, die te afbrekensgezind zijn. Naar aanleiding van deze mededeeling werd van beide zyden een scherp debat gevoerd, waaruit bleek dat er niet weinig jalousie de metier in het spel was, Toen de heer A. S. J. Dekker de betrouw baarheid en soliditeit van het comité verde digde, zeide de heer Plaizier, dat het juist de heer Dekker is die een afbreek-systeem volgt, wat reeds meermalen gebleken is, en dat by in geen christelijke vereeniging thuis behoort. Tijdens de discussie verlieten velen do zaal en bij het slotwoord waren, behalve het comité, slechts 17 personen aanwezig. Voor de betrekking van havenmeester te Zierikzee is door burgemeester en wethou ders eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit de heeren J. den Onter, te Rotterdam, kapitein op de stoomboot Stad Zierikzee, varende tus- schen Rotterdam en Zierikzee, A. J. Hertogh te Middelburg, gepensionneerd schipper bij de Koninklijke Nederlandsche marine, en J. Ver meulen, havenmeester en veldwachter te Mid- delharnis. Na eene voordracht door den heer P. C. Olivier, besloot het departement Zierikzee der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, met algemeene hoeveel wordt niet ge meld stemmen zich tot den minister van waterstaat enz. te wenden, teneinde eene ver betering van het Hellegat te verkrijgen. - Aan de 0. L. school te St. M a a r t e n s- d ij k is benoemd tot onderwijzer met hoofd- acte de heer W. J. Bliek te Groede en tot onderwijzer voor het herhalingsonderwijs de heer A. Jansen, onderwijzer. barstïg was, met die ontembare vroolijkheid gevatheid, en zich zoo strijdlustig en spot achtig verweerde en dat was eigenlijk altijd zoo geweest was zij allerbekoorlgkst. Zy ergerde hem echter ook altijd en zg maakte hem zoo boos, met die manier om alles in twijfel te trekken, alles om te draaien of be lachelijk te maken. Koenraad Ebert had in de laatste weken in groote onzekerheid omtrent zijn toekomst ge leefd. Hij had in de aardrijkskunde en in de plantkunde gestudeerd, doch dit laatste vak trok hem het meest aan en nu moest hg een besluit nemen. Hij had gesolliciteerd naar een betrekking bij den plantentuin eener groote academiestad en onder de hand de toezegging gekregen doch eer de vaste aanstelling kwam stierf de directeur dier instelling en zgn opvolger wist een zgner leerlingen tot assistent benoemd te krijgen. Ebert dacht er over het staatsexamen af te leggen en bij het onderwijs te gaan, toen hij gelijktijdig aangezocht werd om zich aan te sluiten bij een wetenschappelijke expeditie naar Afrika en hem een professoraat in Boe- charest werd aangeboden. Het besluit behoefde niet dadelijk genomen te worden, maar de keus viel hem zeer moei lijk, en hg voelde groote behoefte aan rust. vooral aan gemoedsrust, en daar kwam nn dit meisje, met haar bekoorlijke besliste krachtige persoonlgkheid, die hem zoo veel onrast be- Algemeen Overzicht, De commissie tot het onderzoek van de Duitsche marineplannen is eindeiyk aan den arbeid getogen. Eerst had zy zich bezig te houden met het ontvangen van een groot aantal adressen ten gunste van het ontwerp, welke adressen 8397 handteekeniDgen telde. Daarna ving de eigenlijke bespreking aan in de eerste plaats die van de materieele zijde. De leider van het Centrum, dr Lieber, be toogde daarbij, dat dit plan zich van alle vroegere plannen onderscheidde, omdat het het eerst georganiseei de marineplan was. De voor gestelde vloot zal bestaan uit twee eskaders, ieder van acht slagschepen, met admiraalschip en twee linieschepen, twee groote en drie kleinere kruisers, twee torpedoflottilles en twee groote schepen voor materiaal. De bedoeling van het voorstel is om steeds een actieve vloot, met volle bemanning, ter dispositie te hebben Men moest, zei dr Lieber, dit plan in zijn geheel aannemen of verwerpen, maar er niet aan tornen. De inhoud der verdere discussies in deze eerste zitting werd, op verzoek van den afge vaardigde Hammacher en van den voorzitter v. Kardorff, geheim gehouden. Uit deze zitting kan nog onmogeiyk een overzicht van den stand der partijen tegenover het marine-ont werp worden opgemaakt. Heden heeft een tweede zitting plaats maar zorgde door baar manier van spreken en door haar schoonheid. Eensklaps, terwijl hij daar nog stond te staren op de plek die zij verlaten had, bloosde hij sterk voor zich zelf. Had hij niet gisteren nog gedacht dat het niet bepaald noodzakelijk voor hem was om die betrekking in Boecharest aan te nemen, dat hij immers ook wel aan een Duitsche universiteit kon docee- ren, al was hij onbemiddeld natuurlijk had hij daarbij onbewust op Keetje Wolpersdorf gespeculeerd, En die speculatie had hem zeker genoopt haar te overreden om die maskerade van armoede te laten varen en die fraaie toespraak te houden, over levensgeluk. Neen dat klopte ook niet, want hij wist im mers dat zij rijk wasdus kon hij haar niet om zijnentwil geraden hebben het te bekennen. En nu bloosde hij alweer. Had zij hem niet heel duidelijk, alhoewel langs een omweg, te verstaan gegeven, dat zg hem in geen geval i, daar zij in de eerste plaats iemand wilde hebben die volstrekt niet wist dat zij vermogen bezat. Welk een warreboel van vooronderstellingen, mogelijkheden, feiten. Hij wist niet meer wat hij eigenlijk dacht Alleen begreep hij dat zij niets om hem gaf, anders zou die betrekking bg dr Hossberg onnoodig geweest zgn. Ja en dat hij zich belachelijk voor haar gemaakt had, met zijn „werp dien mantel weg, FieskoHad hij er niet bepaald om gesmeekt en zij „Ook om te verzoeken moet men het recht hebben". Gelijk had zij altgd met al hare woordvef* draaiingen. Als men tachtigduizend thaler bezit, heeft men altgd gelijk, met alle dwaas heden die men zich veroorlooft, met alle gril len, met den grootsten overmoed Dwaasheid 1 Niet bitter worden 1 Bitterheid is het treurige voorgevoel van het ongeluk en hij was niet ongelukkig. Vol strekt niet. Hij was mooi op weg geweest om verliefd te worden op het verwaande per soontje maar zoover was het niet gekomen. Zij mocht met haar geld doen wat zij wilde! Hij wenschte haar allen mogelijken voorspoed op haar jacht naar edel wild. Hij zou de expeditie naar Oost-Afrika meemaken de regeering wilde hem behoorlijk betalen en ten slotte behoorde hg dan, om zoo te zeggen, aan den Staat, en moest die ook verder voor hem zorgen, dat hij in dienst bleef. De expeditie zou eerst over drie maanden vertrekken morgen wilde hg naar het gebergte gaan, naar een bekoorlgk plekje, een verscholen hoekje, dat hij eens op een botanisch uitstapje ontdekt had. Daar wilde hij zijn werk over „de Flora van het Reuzengebergte" voltooien. Daar was het kalm en rustig, even rustig als in het Paradijs voor dat de vrouw geschapen was natuurlgk. III. De haast, waarmede Koenraad Ebert nog

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1