MIDDELRURGSCHE COURANT. 141" Jaargang. Zaterdag 26 Februari. NV 48. 1898 Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. T hermometer Middelburg 25 Febr. 8 n. vm. 40 gr. 12 u 42 gr., tv. 4 u. 44 gr. F. Verw. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Diimar. De gasbeweging le Middelburg. (Slof.) Hebben wij alzoo aangetoond, dat uit het oogpunt van billijkheid tegenover de tegen woordige gebruikers verlaging van den ga8prijs zeer gewenacht is ook in het belang der onderneming zelve, om haar debiet meer uit te breiden, en daardoor haar be staan duurzamer te maken, is een dergelijke maatregel hoogst nuttig en noodig. Maar dan moet zulk een verlaging, zooals wij zeiden, zeer sterk zijn, niet met een halve cent per M3 maar minstens met ander halve of twee cent. De tegenwoordige prijs schrikt menigeen af van het gebruik van gas en doet de tegenwoordige gebruikers zuinig zijn. Hoe- velen zijn er die alleen voor éen kamer gas gebruiken, maar overigens, uit zuinigheid, petroleum branden Daarop heeft men, meenen wij, bij de berekeningen, onlangs toen de kwestie van verkoop aan de orde was, niet voldoende het licht laten vallen. Het aantal van hen, die tot heden geen gas gebruiken, is wel opgesomd en daarbij de conelusie getrokken dat van hen nog een betrekkelijk ruim debiet is te wachten, maar op veel vermeerdering bij de tegen woordige afnemers is niet gerekend. Daaromtrent zijn wij eene andere meening toegedaan. Bij zeer lagen prijs zullen er, dunkt ons, niet alleen nieuwe afnemers te vinden zijn, vooral door middel van muntgasmeters, maar ook zij, die nu gas branden, zullen van zelf meer verbruiken. De ervaring heeft steeds geleerd dat ver laging van prijs meerder gebruik met zicb brengt. Dat bleek in Middelburg zelfl In 1884 bedroeg de prij6, met gebruik over den meter, 10 cents en werden geleverd 365.281 Ms; in 1885, toen de prijs 9 cent bedroeg, 405.781 M3; in 1886 met denzelfden prijs 401.463 M3, maar toen in 1887 de prijs op 8J/j cent werd gesteld, steeg het gebrnik tot 437.733 M3. En elders viel betzelfde verschijnsel waar te nemen. In Zwolle klom in '93, toen de prijs van 61/, cent op 6 is gesteld, het ver bruik van 1.269.435 M3, in 92 tot 1.334.674: en in Almeloo, waar de prijs in 93 van 7 op 6 cent werd gesteld, steeg dit verbruik van 358.680 M2 het volgend jaar tot 415.592 M3 Trouwens, zulk een natuurlijk verloop ligt voor de hand. En dat niet alleen iu veel grootere plaat sen gasfabrieken met lage prijzen groote winsten afwerpen, blijkt wel nit het volgende overzichtje over 1896: Te Enschedé, met 19.196 inwoners, werd toen 1.277.533 M3 gas geproduceerdde prijs bedroeg 6 cent; de straatverlichting kostte 5683.49, en de winst beliep 31.106.10®. In Gouda bedroegen die cijfers 20.800 inwoners; 1.090.800 M3; 7 en 5 cent; 10.708 16 en 25.933.36 winst In Alkmaar, met 17.079 inwoners, werd 1.233.125 M8 geproduceerd was de prijs 6 en 6 cent; kostte de straatverlichting 7.120.01 en behaalde men een winst van 30.655.60®. In hetzelfde jaar werd te Middelburg, met zijn 18.468 inwoners, 948.131 M3 gas geproduceerd, was de prijs 83/3 cent, werd voor straatverlichting 8561.57 uitgetrok ken en beliep de winst f 32.082.14®- Men ziet dat ook deze vergelijking pleit voor een lagen gasprijs. In hoever het gewenscht is tweeërlei prijs te nemeneen voor daggas en een voor avond- gas of liever een voor verlichting en een voor verwarming en beweegkracht, mag zeker ook wel ernstig overwogen worden. Het eenige bezwaar voor den gebruiker bestaat in den aanleg van een afzonderlijke buizen- leiding en het plaatsen van een tweeden gasmeter. Maar van het standpunt der fabriek ware het zeker gewenscht voor dag- gas een groote redactie te geven. Eene verlaging van den prijs in bet alge meen ga echter ook gepaard met een uit breiding van het buizennet, zelfs tot die wijken, waar de straatleiding nog niet bracht is, en met vermeerdering van het aantal munt-gasmeters. Men ziet: op dit punt staan wij op éen lijn met den wethouder Den Bouwmeester blijkens het slot van diens tweede nota. Met het oog op het bebouwen onzer Singels aarzelt men wel eens aan de bewoners daar van de faciliteiten van gas- en waterleiding te bezorgen. Afgescheiden van de kwestie of dit doel wel bereikt wordt de ervariDg der laatste jaren bewijst dat de bonwlnstigen zich daar door niet laten weerhouden, is het stel lig van het standpunt eener industrieels onderneming, zooals een gasfabriek toch steeds blijft, niet goed gezien om, met het oog daarop, niet te trachten zijn debiet uit te breiden. Ja, zelfs zonden wij geen bezwaar erin vin den om, wanneer daartoe bet verlangen werd te kennen gegeven, de gemeente Koudekerk© te voorzien van gas, voor zoover dit van hier uit mogelijk is. Of daarvoor veel animo zou zijn Dit zal de ervaring leeren. Natuurlijk moeten daarvoor andere voor waarden gesteld worden dan in Middelburg zelf. De ondervinding met de waterleiding, onlangs opgedaan, geeft op dit punt wel niet veel moed om een gunstig resnltaat te ver wachten. Maar wij zouden toch wenschen dat in principe uitgemaakt werd, dat tegen veriDg daar geen bezwaar bestaat. In elk geval meerdere uitbreiding op eigen gebied, met terzijdestelling van ver schillende theoretische opvattingen, is zeker gewenscht. En al moge na dit alles het financieel evenwicht tnsscben ontvangsten en uitgaven' door uitbreiding van het gasgebruik, niet zoo spoedig hersteld zijn, eenmaal zal dat stellig toch wel gebeurenen in elk geval wint door uitbreiding van het aantal gebruikers, de fabriek in waarde en wordt meer en meer weggenomen de ongelijke druk, waarop wij hierboven wezen. Dat die fabriek nog aan tal van aanvragen kan voldoen, zonder dat aan uitbreiding behoeft gedacht te worden, is een feit. De capaciteit van de fabriek is voldoende om heel veel meer af te leveren, te meer ook omdat verlaging van prijs brengt tot meerder verbruik van verwarming, waarvan een ge volg is grooter verbruik over dag, minder behoefte dus aan berging en goedkooper productie. Ook uit dat oogpunt behoeft tegen die verlaging en uitbreiding geen bezwaar te bestaan. En welke moet nu de houding der ge. meente zijn tegenover de toenemende bewe ging om electrisch licht te verkrijgen? Dat met het oog op dat nieuwe licht vrees behoeft te bestaan voor de rentabiliteit en het bestaan der gasfabriek zal zeker niemand beweren, vooral na lezing van hetgeen in het bijvoegsel tot ons nommer van Donder dag daaromtrent door deskundigen is ge schreven. Trouwens, nergens deelt men die vrees. Iu Haarlem laat eene commissie uit den raad zich daardoor niet weerhouden een voorstel te doen om over vier jaar, een tijd vak, waarin op het gebied der verlichting nog heel wat verandering kan plaats hebben, van gemeentewege een gasfabriek te bouwen. En de Imperial heeft volstrekt geen bezwaar aanbiedingen tc doen tot overname van gas fabrieken. Gas- en electrisch licht kunnen gerust hand aan hand gaan; men ziet het in Rotterdam. Welnu, zouden wij zeggen, laat de gemeente ook aan dat licht haar aandacht wijden om tegelijkertyd de exploitatie daarvan ter hand te nemen, met billijke voorwaarden voor de gebruikers. Hoe spoediger dit na de prijs verlaging van het gas geschiedt, hoe beter ons dat toeschijntomdat beide voor elkaar nnttig kannen zijn. Naast de bestaande gasfabriek kan met eene inrichting voor een electrische verlich ting op bescheiden schaal worden begonnen. Plaats en beweegkracht zijn op dat terrein gemakkelijk en goedkoop te vinden. Vergissen wij ons niet, dan liggen er ten stadhuize twee plannen voor electrische ver lichting van geachte en vertrouwbare per sonen op dat gebied gereed, plannen die niet behoeven af te schrikken. Nu reeds neemt de beweging op dat ge bied toe, ten nadeele van het gas. Eu waar particulieren eene inrichting voor electrische verlichting durven aanvatten, is het, dunkt ons, voor een gemeente zeker niet zoo ge waagd het voor het algemeen te doen. Zij is daardoor meester van eene, in zekeren zin, concurrente van een onderneming, die haar toebehoort. Dat voor zulk eene inrichting kapitaal noodig zal zijn, ligt voor de band. Maar zulk kapitaal wordt stellig productief. En waar steeds gelden zijn te vinden voor verbetering van straten, verfraaiing van pleinen en wandelingen met den aankleve van dien, wat wij zeer waardeeren, maar dat toch altijd nit financieel oogpunt inpro- duktieve uitgaven zijn, die blijvende onkos ten voor onderhoud met zich brengen, wil len wy hopen dat de Middelburgsche ge meenteraad, die door zijn laatste besluit blijk gaf van goed doorzicht in de ge meente-belangen en financië, zoo er] be- hooglijk door deskundigen opgemaakte plannen ter behandeling wordeu voorgedragen, ook gedachtig den gunstigen loop der gasfabriek, zal toon en genoegzamen koopmansgeest te bezitten, om besluiten te nemen, die ten voordeele van ingezetenen en zeker niet ten nadeele van de gemeente-fiaacciën kunnen strekken. De overweging van beide zeer belangrijke vraagstukken, binnen een niet al te langen tijd, bevelen wij den raadsleden en het dagelijksch bestuur ten zeerste aan. Middelburg 25 Februari. Cevangenisarbeid. Door den R.-Kath. Gildenbond is, naar aan leiding van het verslag der commissie van onderzoek inzake de afbreuk, door den arbeid in gevangenissen, Rijkswerkinrichtingen en Rijksopvoedingsgestichten aan den arbeid in de vrije maatschappij gedaan, een adres gericht tot den minister van justitie met het verzoek om de maatregelen te nemen, die bedoelde com missie in hare eind-conclusie voorstelt, nam. A lo. dat eene centraliseerende leiding van den gevangenisarbeid vanwege het departement van justitie worde uitgeoefend 2o. dat uitbreiding van den rijksarbeid met medewerking van andere departementen krach tig worde doorgevoerd; 3o. dat een commissie van bijstand en advies ter zake van den gevangenisarbeid, ressortee- rend onder het departement van justitie, worde ingesteld B. dat vervolgens vervaardigiug van goederen, ten behoeve van lieden zonder koopkracht, en uitoefening van niet inheemsche industrieën in overweging worde genomen C. dat waar en wanneer dienstig, onderzoek in het buitenland worde ingesteld. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf voor het waterschap de Breede Watering be leesten Yerseke J. M. Kakebeeke plaatsvervan gend dijkgraaf voor den polder Vergaert P. F. de Vleeschauwerplaatsvervangend dijkgraaf voor den Jocoiipolder W. K. van Nieuwenhny3e; en tot gezworen voor den Gouweveer enZelke- polder J. C. van der Maas. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 24 Febr. is tégen 1 April benoemd tot bediende aan het Rijksland bouwproefstation te G o e s G. C. van den Ende aldaar. De gemeenteraad van St Maartens dijk wil de veemarkt, die tot heden wordt gehouden op den 2en Donderdag in October verzetten op den 2en Vrijdag van die maand Gemeentebesturen, die daartegen bezwaren hebben, moeten die vóór 10 Maart aan Ged. A T J E H. Het verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh enOnder- hoorigheden, loopende van 1 tot en met 14 Januari, bevat weinig belangrijks dat niet be kend is. Het maakt melding van de kleine benden, die Lhong onveilig maken en enkele roofpar tijen die in de VII Moekims plaats hadden. Een volgeling van T. Ali Baid werd gevat. Op de Noord-, Oost-en Westkusten viel niets bijzonders voor. Op onze uiterste posten bleven nog zware koortsen onder de troepen heerschen. Er kwamen te Oleh-leh geen nieuwe geval len van runderpest meer voor. Aan een van den civielen en militairen gou verneur van Atjeh en onderhoorigheden ont vangen telegram, wordt door de Java Ct. van 21 Januari het volgende ontleend Volgens zekere berichten uit Djantoi (plm, 9 kilometer ten zuidwesten van Selimoen aan de Kroeng Atjeh gelegen) is Toekoe Oemar aldaar met eene aanzienlijke macht aangekomen met het doel zich met den pretendent-sultan en Panglima Polim te vereenigen, en zijn kampong Djantoi en de missigit Woch door hem bezet. Den I9en Januari zijn van Kotaradja naar Selimoen opgerukt zes brigades marechaussees, vier compagnieën infanterie en een peloton cavalerie. Gisteren (20 Januari) zouden deze troepen in vereeniging met twee compagnieën infanterie, een peloton cavalerie en eene sectie artillerie van Selimoen, onder bevel van overste Krull, Toekoe Oemar in Djantoi krachtig aanvallen en vervolgen. Des avonds bracht het fanfarengezelschap Apollo den jubilaris een serenade, bij welke gelegenheid de directeur in hem nevens den ijverigen gemeenteambtenaar ook den bevor deraar der kunst huldigde. Dat de heer V. d. Heijde tijdens zijn feest ook aan anderen dacht, bewees een nitdeeling van brood in den voormiddag. Het is, zoo schrijft men ons, gewis meer dan een frase, wanneer hem nog menig jaar in een gelukkige vervulling zijner betrekking wordt toegewenscht. De boeierschuit Drie Gebroedersgezag voerder Pankow, van Holland naar Antwerpen met koffie, is in het Keet en gezonken door het stooten op een wrak of ton. Het schip is niet verzekerd. De schipper en zijn knechts landden met hun eigen boot. Van geachte zijde ontvangen wij het verzoek om er nogmaals op te wijzen hoe onvoorzichtig het is om, indien men kalk in de oogen heeft gekregen, tot het verwijderen daarvan andere vloeistoffen aan te wenden dan olie. Menigeen is wij schreven het onlangs nog daardoor geheel of ten deele van het gezicht beroofd. Een eigenaardig cadeau wacht Zola uit Ierseke. Eenige ingezetenen, onder wie oesterkweekers, zullen dezen strijder voor waarheid en recht, hunne hulde brengen in den vorm van een ge schenk in oesters, welk geschenk vergezeld gaat van een album met fraai gecalligrafe*»rde opdracht en de namen der bewonderaars. Ver der zijn er aan toegevoegd eenige portretten en groepen, op de oestercultuur betrekking hebbende. In de Donderdag aldaar gehouden raads vergadering kwam ter tafel een voorstel van burg. en weth om, wijl op de herhaalde oproe pingen voor een vacature van onderwijzeres aan school 1 slechts éene sollicitante was op gekomen en deze nog elders was benoemd, het salaris, dat bepaald was op f 500, met 2 jaar- lyksche verhoogingen van 25 op 550 te stellen, indien de benoemde een jaar of meer diensttijd heeft. Een der wethouders merkte op, dat met deze bepaling de vacature niet vroeger vervuld zal zijn, daar na het examen in April sollicitanten te wachten zijn, die terstond in functie kunnen treden. De voorzitter, (de burgemeester) gaf dit toe en liet de beslissing aan den raad over. Deze nam met 8 stemmen tegen 1 het voor stel aan. Van den heer J. Ossewaarde, onderwijzer aan school 2, wiens salaris volgens de voor waarden van benoeming half Mei met f 25 moet verhoogd worden, was een verzoek in- in om dit in eens tot het maximum van f 550 te brengen. Na gunstig advies van den voorzitter werd het verzoek met algemeene stemmen inge willigd. Tot lid van den Raad te Schor e is, met 45 van de 62 geldige stemmen, gekozen de heer A. Stevense Mzn. Het aantal kiezers bedraagt 106. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. L. v. d. Heijde in functie trad als secretaris der gemeente Wi ssekerke. Dat die dag niet onopgemerkt zou voorbij gaan, werd verwacht door ieder, die den jubilaris in de vervulling van zijn ambt heeft leeren kennen en die plichtsbetrachting en toewijding ook in anderen weet te waardeeren. Het ge meentebestuur deed van zijn belangstelling blijken, toen de burgemeester des voorruiddags namens den raad den secretaris een zilveren couvert benevens een id. brillcnhuis en cachet aanbood, als blijk van hoogachting en waar deering. Een viertal gemeenteambtenaren voeg den daar een ganglantaren aan toe. Des mid dags te éen uur bood een commissie bij monde van den heer Snoep namens de ingezetenen den jubilaris een zestal fraaie mahoniehouten stoelen en een sierlijke hanglamp aan. Door enkele gemeenteambtenaren en jongelui werden eerepoorten opgericht vóór de woning van den heer Van der Heijde en voor het gemeentehuis, waarbinnen zij door vlaggen, kronen, groen en bloemen een nette versiering hadden aangebracht, en waarbuiten de driekleur wapperde. ONDERWIJS. Op de voordracht ter benoeming van een eersten onderwijzer aan een openbare burger school voor jongens te 's-Gravenhage komt voor de heer B.Th. Avenariuste Vlissingen. Ten gevolge van zijn voorgenomen ver trek naar Ned. Indië heeft de heer M. J. W. P. van Hecke, onderwijzer aan de O. L. school te Brouwershaven, tegen 1 April als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. - Voor het examen in de fraaie handwerken zijn te Breda geëxamineerd en toegelaten de dames W. Avé en T. K. M. de Lange, beiden van T h o 1 e n, en L. de Lange van Oud- Vosmeer. KERKNIEUWS. De heer P. J. Roscam Abbing Jr., candi- daat te Middelburg, heeft het beroep naar de N. H. gemeente te Nieuw-Buinen aange nomen. Bij dr A. Kuyper is, ten behoeve van de meubileering en inrichting van het Zendings- Hospitaal op Java, eene toezegging ingeko men van f 5000, uit te keeren zoodra het gebouw voltooid zal zijn. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rvchtbank te Middelburg. MEINEED. Voor deze rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen P. v. d. V., oud 65 jaar, schip per, geboren te Sint Annaland, wonende te Hansweert, beklaagd: dat hij op 15 Novem ber 1897 te Goes voor den kantonrechter in het kanton Goes, als schipper van het door hem bevarend schip De vrouw Corneliaonder eede heeft afgelegd de, by de wet voorge schreven, scheeps ver klaring en daarin, opzet telijk en in strijd met de waarheid, o. a. heeft verklaard „dat hij in de haven van de Zuid- Kraaijert, onder Nieuwdorp, ongeveer 84.000 KG. suikerpeeën heeft geladen om te vervoeren naar de fabriek van Wittouck te Bergen op Zoom, dat hij den 12 Nov. 1897 des middags om 12 uur den last heeft gekregen dat zijn schip was in goeden en zeewaardigen staat, van al het noodige voorzien om koopmansgoederen te vervoeren, de pompen lens dat hij dien dag niet van daar is vertrokken, omdat het water te laag was, dat hij, nadat hij, 's avonds bemerkt had, dat de pompen lens waren, naar bed is gegaandat, toen hij den volgenden morgen (Zaterdag) 13 November, om 7 uren opstond en water in het schip stond, zoodat hij tot de knieën in het water moest loopen dat hij niet kan nagaan, hoe dit lek ontstaan is, maar dat hij veronderstelt, dat het schip op de steenen heeft gezetendat het lek zich bevond in de kim van den kop van het schip." Vanwege het O. M. waren 13 getuigen ge dagvaard en een deskundige, terwijl de heer mr M. Jacq. de Witt Hamer als verdediger optrad. Na voorlezing van het bevel van verwijzing en van de door den beklaagde voor den kan tonrechter te Goes afgelegde beëedigde verkla ring, werd beklaagde gevraagd of hij die scheeps- verklaring had afgelegdwat hy toestemde. Die verklaring hield hij ook nu vol. Toen hij in den morgen van 13 Nov. opstond, stond zijn schip gedeeltelijk vol water, ook in het achteronder. Beklaagde verklaarde zelf waargenomen te hebben, dat in den avond van 12 November de pompen lens waren. Voor den rechter-commissaris had bekl. be weerd, dat hy tusschen den lOen en den 12en op een berm geraakt was, doch dat hij eerst den 13en ontdekt heeft dat het schip water maakte. W. F. Meijer, rijks-havenmeester by bet kanaal van Zuid-Beveland te Hansweert, de eerste getuige, verklaarde dat bekl. met zijn vaartuig ook voer van en naar België en van eu naar Pruisen en veelal steen en steenkolen laadde. Bekl. gaf dit toe.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1