elk genoemde heerenvoor de muziek Snijders, den optocht Hasaelbach, den gondeltocht Snouck Hurgronje, de sport Van Boven, het bloemen corso Doorenbos, het kinderfeest Poort en de bedeeling liengs. De commissies kunnen, volgens mededeeling van den voorzitter, vergaderen op het raadhuis en de voorzitters ervan zijn afgevaardigden bij het hoofdbestuur. Eindelijk kwam de vraag ter sprakehoe zal de inzameling der benoodigde gelden plaats hebben. Zal dat geschieden door de leden, door persoonlijk bezoek of wel door boden? Het hoofdbestuur stelde voor een persoonlijk bezoek aan de ingezetenen, waarmede de ver gadering zich vereenigde. Daarna werd de vraag besproken, of de inza meling zal geschieden door het aanbieden van een lijst of door bezorging van circulaires, die later door de leden zullen worden opgehaald. Het laatste denkbeeld werd goedgekeurd en bepaald dat de circulaires vóór het einde van Maart zullen worden teruggehaald en desver- kiezende in den zomer over de ingeschreven gelden zal worden beschikt. De wijkcommissiën voor de inzameling wer den samengesteld uit de heeren Hartman en De Leeuw voor A, Keyzer en Neelmeijer voor B, Doorenbos en Van Miert voor C,Breebaart, V. d. Poll en Worrell voor D, Heijboer enVan Dorst voor E, Van der Sluis en G. Boogaart voor F, J. A. Altorffer, Frank, Hasselbach en Poort voor G, Den Bouwmeester, Sibenga en De Jager voor H, Boasson, Helder, De Voogd, Mes en V. d. Meijden voor I, Van der Harst, De Rijcke, Van Boven en Morks voor K, Hil- dernisse, Rengs en Stomps voor L, Unger, Polet en Goethals voor M, Frederiks, G. J. Boogaert en Snijders voor N, Broeder, PieterBe en Spren- ger voor O, Van der Bent en Snouck Hur gronje voor P, Thomassen en Van Heusden voor Q, Van Setten van der Meer en Geill voor R, Maas voor S, terwijl de hoofdcommissie de zorg voor de wijken T, U en V op zich neemt. De voorzitter deelde tenslotte nog mede, dat de hoofdcommissie van een 40 tal ingezetenen reeds toezegging kreeg voor een bedrag van ruim f 1400 en een gelijke som van verschil lende corporaties verwacht wordt. De voorzitter wees er echter op, dat een zeer groot bedrag noodig zijn zal, waarop hij zeer de aandacht vestigde van de heeren, die zich met de inzameling belasten zullen. LANDBOUW. Te Wolfaartadijk is opnieuw mond en klauwzeer geconstateerd en wel bij den landbouwer G. Okker op de hofstede „Waterloo" in den Wilhelminapolder. Zooals, gewoonlijk bij boerenkoopdagen waren er ook Woensdag op de verkooping van inspan van den heer Van Weel in den Koren- polder bij 's-Gravenpolder veelmenschen en heerschte er veel drukte en beweging op 't dorp en in de herbergen. De kooplust was, wat het vee betrof, niet heel groot, daar een groot gedeelte der '28 beesten onverkocht bleef. Voor een tweejarig paard werd f 276 gegeven en als bijzonderheid in Zuid-Beveland werd een ingespannen dogcart gepresenteerd, die deftig heen en weder reed. Eerst werd het paard, daarna het tuig, vervolgens het rijtuig verkocht en tot slot het geheele stel voor f 601eerst in perceelen dus, zei de op roeper, en dan in massa. Deze verkoop hield lang de gemoederen in spanning, daar er van f 500 met een gulden tegelijk langzaam ge boden werd. In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten van de coöperatieve stoomcichoreifabriek De Zierikzeesche landbouwonderneming te Zierik- zee. Deze heeft ten doel voor de leden gemeen schappelijk te bereiden, te malen en te ver- koopen de cichorei en de landbouwvruchten, die dezen, volgens een vast te stellen regle ment, verplicht zijn voor haar te telen of door haar te laten bewerken. Zij is verder bevoegd haar werkkring ook tot derden uit te strek ken en wordt aangegaan voor dertig jaar. Het kapitaal der vereeniging, groot f 5250, wordt door inleg bijeengebracht. Bovendien wordt er een reservefonds gevormd, waarvoor, in de rekening van elk dienstjaar, minstens 100 in uitgaaf wordt gebracht, tot dat het, met inbegrip der te kweeken rente, f 3000 beloopt. Van de vereeniging kan alleen lid zijn en blijven bij die lid is en blijft van de landbouw- vereenigingVereeniging zij ons strevenge vestigd te Zierikzee. Een vijftigtal landbouwers hadden Woens dag gehoor gegeven aan de oproeping tot het houden eener bijeenkomst te Oostburg, ten einde vast te stellen welke houding diende aangenomen te worden tegenover de suiker- fabrikanten. die in Zeeuwsch-Vlaanderen's Westelijk deel niet willen treden in de zeer billijke prijsbepaling van f 9.50 op waggonen f 10 vóór het schip. De heer mr P. C. J. Hennequin, voorzitter der internationale commissie voor de samen stelling van een beten-contract, opende de ver gadering en verdedigde de billijke gronden, waarop het contract steunt. Hij wees erop dat daarin zoowel de belangen van den land bouwer als van den fabrikant ware» in het oog gehoudon en dat het er nu slechts op aan kwam om onder die billijke voorwaarden tot eene billijke prijsbepaling te komen. Aange zien de fabrikanten bovengenoemde prijzen niet willen beatedeD, welke zij in andere streken van ons land wèl geven, gaf hij in overweging zich aan te sluiten en deze voorwaarden te stellen: vóór den 10 Maart worde door de fabrikanten de vastgestelde prijs betaald oi dit jaar worden geene beten gezaaid. Na enkele beraadslagingen werd dit voorstel aangenomen. De heer Vorsterman vanOyen, secretaris der JwrfipfWneld? eomjBiwie, zal Zatwfeg te Schoon* dijke en te lJzendijke eene bijeenkomst van betenverbouwers samenroepen, om te onder zoeken in hoever men zich wil vereenigen om het beoogde doel te bereiken. Met den wensch dat de aanwezigen zouden medewerken, om tot „eene billijke verdeeling te geraken van de winst" tusschen fabrikanten en landbouwers, sloot de voorzitter de verga dering. Landbouwafdeeling Oostburg. Woensdag werd te Oostburg eene ver gadering gehouden van de afdeeling van dien naam der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, welke door een vijftigtal leden en den algemeenen voorzit ter der maatschappij, den heer mr. P- O. J. Hennequin, werd bijgewoond. De voorzitter, de heer J. de Bruyne-De Die, de leden welkom heetende op deze eerste ver gadering in dit jaar, constateerde dat het atge- loopen jaar ten opzichte van den landbouw betere resultaten had opgeleverd dan zijn voor ganger, terwijl de toestand van den veehandel minder rooskleurig was. De voorzitter bracht verder hulde aan den heer G. A. Vorsterman Van Oyen, voor wat deze in het belang der bietenverbouwers tegen over de fabrikanten met woord en pen liad gedaan. Medegedeeld werd dat de cursus voor het hoefbeslag, die verleden jaar zoo'n slecht re sultaat had opgeleverd, opnieuw zal beginnen met 8 leerlingen op Zaterdag a. s. Voor het practisch onderwijs, waarvoor, in gevolge een besluit in de vorige vergadering, naar een ander onderwijzer zou worden omge zien, is aangezocht en heeft zich laten vinden de heer P. van der Mheen. De rekening en verantwoording over 1897 werd goedgekeurd met een batig slot van f 261.68s, terwijl bovendien nog f 350 op de Rijkspostspaarbank staat. Voor dit jaar werd weder f 25 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Rundvee-stamboek. Tot afgevaardigden ter vergaderingen van het hoofdbestuur in 1898 werden gekozen de heeren J. de Bruijne-de Die en L. B. Sturm; tot hunne plaatsvervangers de heeren M. Lu- cieer en L. J. Roggeband. Vervolgens was aan de orde de bespreking van de oprichting van een landbouwcursus in de afdeeling. Wijl het bezoeken van de wintersch ooi te Goes voor jongelieden uit deze streek te kost baar wordt geacht, heeft het bestuur besloten, pogingen in het werk te stollen een dergel ij ken cursus op te richten. De voorzitter deed daarom namens het bestuur het voorstel om van wege de afdeeling een onbepaald crediet toe te staan, ten einde de kosten van den op te richten cursus te bestrijden. De heer Hennequin juichte het bestuursvoor stel toe. Hij wees op eene circulaire van het hoofdbestuur aangaande het landbouwonderwijs; hij noemde de inrichting te Wageningen te hoog voor onze boerenzoons, een soort hooge- school, ofschoon hij niet zonder waard eer ing kan spreken over die inrichtingzij kweekt echter te veel economen, die te weinig op de hoogte zijn van de practijk. Ook de bezwaren, tegen de school to Goes geopperd, achtte spreker volkomen waar; boven dien is ook daar het onderwijs te hoog. De boerenzoons, die alleen de lagere school hebben doorloopen, kunnen op geen der genoemde in richtingen het onderwijs volgen. De wintercursussen zijn echter niet geleerd en goed te volgen door onze jonge landbouwers, die voldoende lager onderwijs hebben genoten. De cursussen geven gelegenheid de theorie en de praktijk te vereenigen. Waar nu reeds in het 5e district een winter- cursus bestaat, kan die ook in het 4e opge richt worden; daartoe zijn evenwel onderwij zers noodig in het bezit der landbouwacte en spr. meent dat die hier niet zijn, behalve de heeren Barentzen te Schoondijke en Vorsterman van Oyen te Aardenburg, die door drukke bezigheden geen gelegenheid hebben een cursus te leiden. Waar het rijk echter subsidie geel'r, deed spreker een beroep op de aanwezige gemeen teraadsleden om, bij vacatures in het onder wijzerspersoneel in hunne gemeente, er zooveel mogelijk op aan te dringen, dat alleen onder wijzers worden benoemd in bet bezit der land bouwacte. In dien geest is reeds te Eede, op verzoek van spreker, eene oproeping gedaan. De kosten voor den cursus zijn niet bijzonder groot; de regeering geeft f 220 a 230; spreker zeif wil voor een cursus 25 bijdragen; worden er twee gehouden dan wil hij f 50 geven. Spreker wees er op dat de cursussen goed gaan, dit bewijst België, waar er over de 200 worden gehouden; in Nederland daarentegen bestaan er nog maar 60. Als de onderwijzers weten, dat zij kans hebben op eene toelage, zullen zij zich inspan nen om de landbouwacte te behalen. Spreker verzocht den aanwezigen leden van gemeente raden nogmaals om te trachten onderwijzers te krijgen in het bezit dier acte. Ten slotte stelde de heer Hennequin voor om aan al de gemeentebesturen in deze afdee ling een schrijven te richten om te verzoeken, aan de te benoemen onderwijzers het be zit der meergenoemde acte als voorwaarde te stellen. De spreker werd warm toegejuicht en ver schillende heeren voerden naar aanleiding van het gesprokene het woord. Er werd op gewezen dat, volgens verklaring van den heer Kakebeeke, de heer Smit te Nieuw en St. Joosland bereid zou wezen de lessen te leiden, wat der afdeeling een 50 of f 60 zou kosten, terwijl de rest, o. a.voor reis- en ver blijfkosten, misschien wel van de regeering zou te krijgen zijn. Eindelijk werd het bestinsrsvoorstel bij accla matie aangenomen. Naar aanleiding van eene vraag hoe de zaak a» staat van het rijden met den korten dissel en 3 paarden werd medegedeeld, dat Gedepu teerde staten nog niet op het deswege en ook betrekkelijk de kwestie van een maximum gewicht ingediend adres hebben beschikt, om dat zij in de najaarsvergadering der Prov. staten nog geen voorstellen dienaangaande konden doen, daar door eenige afdeelingen zeer laat was geadviseerd. Goedgevonden werd een paar leden naar het Gedeputeerd college af te vaardigen om deze zaak eens te bespreken. ONDERWIJS. Bij het examen in de nuttige handwerken te 's Gravenhage, is o. a. geslaagd mej. H. Emanuel te Goes. In de Zaterdag te houden vergadering der afdeeling „Gouda en Omstreken" van den Bond van Nederl. Onderw. komt o. a. een voor stel van de afd. Middelburg ter sprake,om Den Hartog, wegens zijn optreden te Amster dam, niet langer op kosten zijner collega's te laten leven. Aan het vergelijkend onderzoek van sol licitanten naar de betrekking van hoofden aan drie openbare lagere scholen le klasseaan eene openbare lagere school 2e klasse en eene der 3e klasse voor jongens te Amsterdam, dat Woensdag gehouden werd, namen 245 candidaten deel, 273 hadden zich aangemeld. Eindexamen H. B. scholen. Met het oog op het betrekkelijk klein aantal candidaten, dat zich voor het afleggen van het eind-examen der hoogere burgerscho len in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland, Limburg, Friesland, Groningen, Drente, Utrecht en Overijssel jaarlijks aanbiedt, in verhouding tot het aantal candidaten uit Gelderland, uit Zuid- en Noord-Holland, is bij den minister van binnenlandsche zaken de vraag gerezen of het, ter beperking van de kosten dier examens, mogelijk zoude zijn de candidaten van aan grenzende provinciën, zooals zij hierboven zijn aaDgeduid, waar het getal dier candidaten. ge ring is, door dezelfde commissie te doen exa- mineeren en dan het getal van elke ploeg bij het mondeling examen op ongeveer hetzelfde cijfer te brengen als thans in de provinciën Zuid- en Noord-Holland het geval is. Elke commissie zou alsdan uit 14 leden kunnen be staan en beurtelings worden benoemd door den Commissaris der Koningin van eene der gecombineerde provinciën. De betrokken autoriteiten worden over het plan gehoord. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn veroordeeldwegens in dron kenschap verstoren van de ordeW. J., West- kapelle, tot f 3 b. s. 1 d. h.Ioopen op een anders grond: O. v. S., N. J., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.beletten van den doortocht aan den visch met aan een keernet gelijk staande middelenA. J. G., Veere, tot f 3 b. s. 1 d. b.met verbeurdverklaring der visch- netten, bevel tot uitlevering of betaling dei- waarde ad 20 a. 1 d. h. en ontslagen van rechtsvervolging van het 2e feitjachtdelict C. S., Ritthem, tot 2 X 10 b. s. 3 d. h. iedere b. met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitkeer ing ot betaling ad f 5 b. s. 3 d. h.W. P., Domburg, tot 7 d. h. en /'20 b. s. 4 d. h. iedere b. met verbeurdverklaring van het geweer, bevel tot uitlevering of beta ling ad f 10 b. s. 3 d. h.doen van uitgra vingen in de duinen van den polder Walcheren A. G., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h.spelen om geldJ. J. A., J. v. d. B., Middelburg, tot f 1 b. 8. 1 d. h.een paard ter bewaking toe vertrouwen aan een persoon beneden de 16 jaar A. d. K., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. zijn hond niet voorzien van een muilkorf: D. K., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d. b., K. W., Vlissingen, tot 2 X f 5 b. s. 1 d. h., iedere b.schuren van een trottoirA. M. L., Vlis singen, tot f 1 b. s. 1 d. h.; verkoopen van visch, zonder gekeurd tot zijn J. d. P., Vlis singen, tot 5 b. s. 3 d. h. Verder wegens dronkenschapW. J. C. v. W., huisvr. v. J. d. K., J. G., Middelburg, L. E. A. S., I. L. M., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.N. d. K., Aagtekerke, G. V., Arnemuiden, P. J. D., Antwerpen, tot f 3 b. s. 2 d. h., N. P. B., Middelburg, tot 2 x f 3 b. s. 2 d. h. iedere b., J. O. S., Vlissingen, L. P. F. G., Koudekerke, tot 5 b.s. 3 d. h., H. M-, Vlis singen, tot f 15 b. s. 3 d. h., D. W. B., Mid delburg, tot 2 dagen h. Door den substituut-officier van justitie te 's Gravenhage is appèl aangeteekenrt tegen het vonnis van de arrondissements-reclitbank aldaar, uitgesproken tegen de heeren V. O. en S., wegens het deelnemen aan een tweegevecht. Verschillende Berichten. De redactie van Het Vad. brengt zijn hartelijken gelukwenseh aan dr. Schaepman, dat hij blijkt hersteld te zijn en dat het eerste woord, dat hij weder aan de pers toevertrouwt, (in zake Zola-Dreyfuss) is een daad van moed en verdraagzaamheid. De Limburger Koerier maakt de volgende briefkaart openbaar, door haren uitgever ont vangen „Toevallig las ik heden de Limburger Koerier dato 15 Februari 1898. Daar ik vind, dat een courant, die zulke in-vuile opruiende artikelen opneemt, als voorkomende onder de initialen Th. in bedoeld nummer, niet in een soldatencantine thuis behoort, deel ik bij deze mede, dat ik het abonnement van die courant voor de cantines van het 5e bat. 2e reg. inf. Citadelkazorne te 's Hertogenbosch opzeg. De verdere nummers van dit kwartaal wensch ik niet te ontvangen, en zullen worden terugge zonden. De kapitein, cantine-commissaris De Ridder." Het is duidelijk dat hier wordt bedoeld het in ons vorig nummer vermelde weerzinwek kende schelden van den antisemitischen pastoor Thissen. In de Dinsdag te Dordrecht gehouden raadszitting heeft de liquidatie van het krank zinnigengesticht haar beslag gekregen. Blijkens het goedgekeurde voorstel van burg. en weth. worden de patiënten, wier verpleging ten laste der gemeente is, door en voor rekening der gemeente op of omstreeks 1 April 1898 ter verpleging overgebracht in het krankzinnigen gesticht Endegecst te Oegstgeest, in welk ge sticht, tegen betaling van het daarvoor geldend tarief, voortaan alle in Dordrecht armlastige krankzinnigen kunnen worden verpleegd. Vóór of uiterlijk 1 Juli 1898 zullen uit het ge sticht moeten zijn vertrokken alle daarin ver blijvende patiënten, uitgenomen de vorenbe doelde patiënten en de patiënten, die in het Dordtsche gesticht worden verpleegd, inge volge de bij akte van 22/24 Juni 1892 tus schen de Ged. Staten van Zeeland en de regenten der instellingen aangegane overeen komst. Laatstbedoelde patiënten zullen, tenzij Ged. Staten van Zeeland een vroeger ver trek zullen goedkeuren, in het gesticht blijven tot 1 Dec. 1898, op welken datum de over eenkomst afloopt. Het gesticht wordt gesloten op den dag, volgende op dien, waarop de laat ste patiënt is vertrokken. Omtrent het perso neel werden de noodige voorzieningen ge troffen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is brand ontstaan in een paar perceelen, waar in een dagblad gevestigd is, in de Eleonora- straat te Rotterdam. De felle brand ver nielde de zetterij, de stereotiep-inrichting, dui- zende kilo's papier en boekwerken, terwijl het tot blussching gebruikte water de redactie- bureau's, snelpersen, machines en de zetterij onbruikbaar maakte. De brandweer werkte zonder opbonden een paar uren om het vuur te beteugelen. De schade is enorm groot doch door assurantie gedekt. De uitgevers slaagden erin hun courant, zij het ook in beknopter formaat, op tijd te doen verschijnen. Een schilder te Amsterdam had een puistje op de wang, dat hij met den nagel verwijderde. Waarschijnlijk zaten vergiftige stoffen aan den nagel, want korten tijd later zwollen wang en hoofd op en na een paar dagen was het jongmensch onder een vreeselijk lijden bezwe ken. De geneesheer gaf als doodsoorzaak bloed vergiftiging aan. Dit tot waarschuwing Te Krimpen aan den Ysel heeft ecu weduwe een kind, waarvan zij heimelijk beval len was, begraven. Zij is verbaliseerd. Toen Woensdagmiddag een schipper aan den Moerdijk bij de brug den mast ging strij ken, kwam deze op het hoofd van zijn 14-jarig dochtertje terecht, waardoor het kind zooda nige kneuzingen bekwam, dat men voor haar leven vreest. Terwijl te De Werken een landbouwer met zijn zoon bezig waren met hooi afsteken, kwam plotseling eeu gedeelte van de schelf, een klamp, die in zijn geheel was blijven staan, omlaag en bedolf vader en zoon beiden. Wel kwam er spoedig hulp toe schieten, maar toch verliep er een heel tijdje eer beiden onder de zware vracht uit waren. De zoon bracht het er goed af, hij toch kreeg slechts eenig letsel aan het gezicht, doch de vader, die achterover was gevallen, scheen reeds gestikt. Na door den inmiddels ontboden ge neesheer echter meer dan een nur behandeld te zijn, is de man weer langzaam bijgekomen, maar nog steeds is zijn toestand niet zonder gevaar. Uit de bermsloot langs liet Groot Noord- Hollandsch kanaal te Alkmaar, is het lijk op- gevischt van een spoorwegwerker. Hoe de man in het water geraakt is, ligt nog in het duister. Bij het voetbalspel te Nijmegen heeft een der deelnemers een been gebroken. Te Groningen heeft de verpachting van standplaatsen voor Btoomcaroussels, beignets, hypodrömes, luchtscbommel en draaimolens gedurende de a. s. Meikermis f 8916.82 opge bracht, tegen f 6312.38 verleden jaar. Hier onder zijn niet begrepen de kramen, tentenen andere bezienswaardigheden, welke volgens tarief per Ms moeten betalen, In een koffiehuis te Ottersum ontstond op den avond van carnaval onder de feest vierenden twist, waarbij een hunner zoodanig met een mes werd toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De vermoedelijke daders werden door de mare- chaussee's in verzekerde bewaring gebracht, doch toen men hen den volgenden ochtend naar de strafgevangenis zou overbrengen, vond men het cachot ledig. De arrestanten hadden zich door een riool weder de vrijheid verschaft. Te Buggenum is in de Maas het lijk ge vonden van een persoon, die nog gemaskerd was en te Roermond carnaval gevierd had. Te Venraai (Limburg) ontstond Dinsdag tusschen arbeiders zulk een hevige twist, dat een hunner zoodanig is verwond dat hij meer dood dan levend moest worden vervoerd. De daders zijn gearresteerd. Het parket van Luik heeft zich naar Tilff begeven om onderzoek te doen in eene ver schrikkelijke zaak. De vrouw van een eerlijken spoorwegarbeider wordt verdacht, niet minder dan dertien kin deren, meestal onwettige, die bij haar besteed waren, van gebrek en honger te hebben laten sterven. De geneesheeren hebben reeds de lijkschou wing van vier kinderen, 4 tot 7 maanden oud gedaan. Talrijke, zeer bezwarende brieven zijn in beslag genomen, waarvan het onderzoek denkelijk ook eenige schuldige moeders za doen ontdekken, die der vermoedelijke moorde nares belangrijke sommen zouden betaald hebben. Op dit oogenblik waren er bij vrouw M... zeven kinderen in de kost, waaronder een van 14 en een van 12 jaar. Drie zijn zoo vervallen van gebrek dat zij letterlijk Bterven waar ze zitten. Door de Belgische schoolkinderen werden in 1896 ongeveer 40 miljoen Meikevers gevan gen. Gedroogd wegen deze 17.000 KG. welke ais mest een waarde hadden van 10 ets per kilo. Te Parijs zijn door de omnibusmaatschap pijen sedert eenigen tijd de oogkleppen der paarden afgeschaft en verscheidene rijtuigver huurders gaan dit voorbeeld volgen. De Temps merkt op, dat de afschaffing van het wreede gebruik, om de paarden van oog kleppen te voorzien, in geen enkel opzicht tot meerdere ongelukken heeft geleid. Een eigenaardige rechtskwestie doet zich in Duitschland voor. Een algemeene regel is, dat een land zijn onderdanen, die in den vreemde een misdaad pleegden, niet uitlevert maar ze zelf berecht. Nu heeft men te Straatsburg een Duitscher gevangen genomen, die te Brussel een moord pleegde. Ilij kon niet worden uitgeleverd, maar daar in België de doodstraf feitelijk is afge schaft, verzoekt hij uitlevering. Of daaraan mag en zal worden voldaan, moet nog blijken. Te Bremen is op klaarlichten dag een oiule kapitein van de Norddeutsche Lloyd, die in de nabijheid van hot Biirgcrpark aan het wandelen was, neergeschoten en uitgeschud. De dader is ontkomen. Tengevolge van veel sneeuw zijn talrijke verkeerspassen over Zwitsersche bergen ver sperd. Alle intercommunale telephoonlijnen en de telegraaflijnen van Ziirich zijn onder den last bezweken, zoodat de electrische verbinding met binnen- en buitenland geheel is afgesneden. In Bazel kreeg een Italiaansche werkman een gebroken telefoonlijn, die door contact met de stroomgeleiding voor de electrische tram was gaan gloeien, om den hals, waardoor hij letter lijk onthoofd werd. Talrijke vruchtboomen, die door het zachte weer reeds uitgeloopen waren, zijn vernield. Vele dier boomen zijn onder de vracht geval len. De schade is op het oogenblik nog niet te berekenen. Gewapende roovers hebben te Charkow, in Rusland, ingebroken in het kantoor van een mijnmaatschappij om daar de kas teberooven. De wachters echter weerstonden de roovers en er had een formeel gevecht plaats, waarbij van de revolvers druk gebruik werd gemaakt. De directeur der maatschappij, door de schoten gewekt, snelde het kantoor binnen en werd doodgeschoten. Verscheidenen der wachters werden gewond. Ten slotte gingen de roovers op de vlucht. Het schip Star of Asia, van Manilla naar Boston, is op reis van Manilla naar Boston vermist. Het had 30 personen aan boord. Het proceS'Zola. Veroordeeld tot het maximum der straf, zoo luidde de verbazingwekkende tijding welke Woensdagavond uit Parijs kwam. Dat een veroordeeling zou volgen was te voorzien. Tegen alle recht en rode in had het hof den beiden beklaagden de gelegenheid ont nomen, zich te verdedigen. En op de jury was de meest mogelijke pressie uitgeoefend; dooi den generalen staf welke dreigde heen te gaan door de antisemitische pers welke dag aan dag een adreslijst der jury-leden gaf, opdat men weten zou waar, in geval van vrijspraak, kabaal moest worden gemaakt, eindelijk door een leelijko streek, om elk lid een naamloozen brief te doen toekomen, waarin ieder 10.000 francs werd beloofd voor het vrij spreken van Zola, een maatregel welke waarschijnlijk geen ander doel had dan den jury-leden te doen zien, hoe „laag" het syndicaat wel was. Maar wij hadden stellig gedacht, dat het hof, in het bewustzijn van eigen schuld, het bij een formeele veroordeeling zou laten. Het maximum der straf (1003000 francs met of zonder gevangenisstraf van 1 week tot 1 jaar) scheen ons alleen weggelegd voor be paalde misdadigers, maar zeker niet voor een man als Zola, wiens bedoeling in elk geval eer bied had verdiend. Maar laat ons, alvorens den uitslag te be spreken het geregelde, verslag van het proces hervatten. Labori's pleidooi was ook den laatsten dag bijna geheel gewijd aan de analyse van de zaak-Dreyfuss, aan het blootleggen van veel dat geheimzinnig scheen, aan het veroordeelen van alles wat in deze verkeerd was. Daarop was het geheele pleidooi gericht. Licht te ontsteken over de zaak Dreyfuss was het doel van Zola, en zijn advocaat volgde hem daarin. Wel zal met volstrekte miskenning der ieiten worden aangevoerd, dat dit een ver boden revisio was; maar wie onbevangen oordeelt zal moeten bekennen, dat het twee verschei den zaken zijnhet verzamelen van het materieel, dat de noodzakelijkheid der revisie aantoont, en de revisie zelf. Woensdag nam Labori het eerst de onthulling van generaal Pellieux onderhanden, en zette uiteen dat het door deze bedoeld stuk valsch was, waar schijnlijk afkomstig van een agent van het ministerie van oorlog die een oplichterij had te dekken. Onder de argumenten, voor de waardeloos heid van dit stuk aangevoerd, behoort dit, dat men het anders wel aan kolonel Picquart zou hebben getoond om deze te overtuigen, en dat men er ook wel mededeeling van zou hebben gedaan in de kamer. Men vreesde de mededeeling er van, niet omdat er dan oorlog zou komen, maar omdat men zich dan belachelijk zou hebben gemaakt. Daarna overgaande tot het bordereau, wees Labori er op, dat men „redenen van staat" had aangevoerd als grond om geen onderzoek ta doen plaats hebben naar de herkomst van dat stuk, dat het handschrift van Esterhazy, niet dat van Dreyfuss aantoont. Alles bewijst dat de regeering een schan delijk geheim had te verbergen; alles doet het werk zien van generaal Mercier, die den krijgs raad een onwettig vonnis afdwong. Verder bracht hij hulde aan Picquart, die nu zoo schandelijk bejegend wordt, en kwam daarna op het kaarttelegram, afkomstig uit een niet nader aan te wijzen ambassade. De voorzitter wilde ook dit punt liever niet aangeroerd zien, waarop Labori voortging te

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2