MIDDELBURGSCHE COURANT. N;. 47. 141e Jaargang. 1898 Vrijdag 25 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Febr. 8 u. vm. 40 gr. 12 u 42 gr., av. 4 u. 39 gr. F. Verw. N. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten on Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rogel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. ige I itis I Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. De gasbeweging te Middelburg. i. Het was eene eigenaardige beslissing, die de gemeenteraad van Middelburg in zyne zitting van Woensdag 16 Februari inzake de gasfabriek heeft genomen. Niet omdat daarbij met 11 tegen 4 stem men toestemmend beantwoord werd de vraag of de gemeente-exploitatie van die inrichting zal behouden blijven, maar om de wijze waarop dit beslnit is gevallen. Er is daarbij alleen een enkel woord ge sproken door den heer Heijse, die verzekerde dat de principieele kwestie by hem niet in de eerste plaats woog. Omdat wij hier slecht en duur gas hebben, zou bij allicht tot verkoop der fabriek geneigd zijn, maar het aanbod der Imperialzooals het daar lag, scheen hem niet uitlokkend. Hoe dachten nu over deze kwestie de elf leden die hun stem voor voortzetting van gemeente-exploitatie uitbrachten Hebben zij een principe gehuldigd Of gold hun besluit meer het aanbod, met het voorstel van burg. en weth., zooals een en ander ter tafel lag Kwam hun dat zoo onaannemelijk, zoo onmogelijk voor, dat zij daarop la mort sans phrases toepasten Was het hun bedoeling ditmaal in eens bet principe uit te makendan ware het misschien beter geweest, vóór dat ernstige onderhandelingen werden gevoerd, over dat principe eene beslissing te nemen. Of is hun daartoe de gelegenheid niet gegeven Was hun echter het aanbod niet hoog genoeg, waarom dit dan niet even doen blijken Nu tasten wy in het duister rond; en levert voor de toekomst de nu gevallen be slissing nog geen vertrouwbare vingerwijzing. Eene verklaring van de houding van den raad en diens beslissing, in eens af, kunnen wij alleen vinden in het vermoeden, dat dit college ditmaal aan het dagelijkacli bestuur misschien een duidelyken wenk heeft willen geven om voor het vervolg beter voorbereide en toegelichte voorstellen ter tafel te bren gen dan dit college ia dea laats ten tijd meermalen doet. Over het genomen besluit op zichzelf verheugen wy ons echter ten zeerste. Aan gemeente-exploitatie van waterlei dingen, gasfabrieken mogen enkele bezwaren kleven, dezen treden, dunkt ons, op den achtergrond bij de groote voordeelen, die daaraan verbonden zyn. Het is goed dat gemeenten by dergelijke zaken baas in eigen huis zijnde directe en indirecte voordeelen komen den ingezetenen ten goede en de exploitatie op zichzelve, waarbij het algemeen zoo nauw is betrokken en het bestuur eener gemeente zoo dikwijls gehoord moet worden of voor de rechten van allen moet optreden, berust het best in eigen band. Ia dit in 't algemeen waar, hoe veel te meer is het van toepassing op eene bestaande inrichting, zooals de gasfabriek te Middel burg, die sedert het jaar, waarin zij eigen dom der gemeente werd, veel verbeterd is en, biykens verklaring, afgelegd op de 25e algemeene vergadering, 25 Juni van het vorig jaar alhier gehouden door de Vereeni- ging van gas fabrikanten, goed ingericht cd uitstekend onderhouden mag heeten. Trouwens, het aanbod van vijf en een halve ton, door de Imperial gedaan, bewijst voldoende dat de fabriek geen geringe waarde heeft. Deze inrichting uit handen te geven, ware dus onverantwoordelijk geweest. Dit is zeer dnideiyk uiteengezet door den heer J. P. Fokker in ons nommer van 10 Februari, zoodat wij verder ons ontslagen kunnen rekenen over die kwestie nog uit te wijden. Trouwens, waartoe zou napleiten op dit punt dienen? Eene andere vraag is echter of het thans, ntt de belangstelling voor de gasfabriek en de gasbeweging weêr eenigszins levendig is geworden, niet de juiste tijd is om eens te overwegen of de exploitatie der fabriek wel voldoet aan de eischen, die daaraan ia den tegenwoordigea tijd kunnen gesteld wordenof er op dat gebied geene veranderingen dienen plaats te hebben, die tot verbetering kunnen leiden En die vraag aarzelen wij niet bevesti gend te beantwoorden. Er dient, dunkt ons, overwogen te worden of het waar is, dat wij hebben slecht en duur gaseu zoo ja, welke middelen moe ten worden aangewend om daaraan tegemoet te komen. En die kwestie moet, dunkt ons, door den gemeenteraad met ernst en met nauwgezet heid onder de oogen worden gezien. Na de nu gevallen beslissing kan en mag dit college onmogelyk stilzitten; het dient een schrede verder te gaan, opdat eene goede en kostbare inrichting als de gasfabriek hoe langer zoo meer productief worde gemaakt. In de kwestie over slecht gas zullen wij ons niet veel verdiepen. Wij laten deze liefst over aan meer bevoegden, aan des kundigen. Er is op dat punt vroeger al heel wat voorgevallen. Wel meenen wij ook te moeten opmerken, dat b.v. het strastgas alles behalve helder en goed ons toeschijnt. Wij noemen met opzet dit, omdat ia woningen het branden van het gas zoo dikwijls afhangt van om standigheden, waaraan de leverancier van het licht in 't minst geen schuld heeft. In onze straten kon het gas echter veel beter zijn Ligt dit aan de leidingen Schuilt de oorzaak iu de grondstoffen, de kolen, die gebruikt worden Wy weten het niet. Mocht dit laatste bet geval zijn, dan ligt het voor de hand, dat daarin ook de fout schuilt voor de algemeene klacht over slecht gas, en dat het gewenscht zou zijn, zelis met opoffering van eenige baten, daarin ver betering te brengen. Wij hebben thans meer tot doel de exploi tatie der fabriek te besprekenen de vraag te beantwoorden wat er gedaan moet worden om onze gasfabriek het meeste nut en voor deel te doen afwerpen. Op die vraag luidt allereerst ons ant woord: men moet overgaan tot eene flinke verlaging van den gasprys. Vermindering van dien prijs isnoodigook uit bilHjkheids oogpunt tegenover de huidige gasgebruikers, die, dit is reeds door den heer Heyse terecht opgemerkt, geëxploiteerd wor den, wij kunnen gerust zeggen, op zeer onbillijke en tevens zeer onverstandige wijze. Die hooge prijs is onrechtvaardig tegen over hen, omdat hij als een belasting oneven redig drukt op velen, wier bedrijf of industrie hen dwingt tot veel gasgebruiken wijl door dien hoogen prijs het de gasgebruikers zyn, die gezamenlijk de booge batige saldo's op brengen, welke de fabriek oplevert en waar van de gemeente, das alle belastingschul digen, profiteert. Volgens de rekening over 1896 bedroeg het ede saldo der fabriek dat jaar 22.605.14s wat met de retributiën ad 9477, een som oplevert van niet minder dan 32 082.14®. Feitelyk bedraagt dit echter nog veel meer. Sedert jaren toch is het meegedeelde saldo sterk gedrukt, doordat men onder de exploi tatie-kosten bracht verschillende uitgaven voor blijvende verbeteringen, zoowel van het geheel als van het rende ment. Men deed dit om zich te verdedi gen tegenover de biliyke klachten over de hooge ga8prijzen en over het onpractische en onoordeelkundige, om die prijzen te hand haven met het oog op de fabriek en het financieele belang der gemeente. De in 1890 ingevoerde retributie, destijds 9280, kon dus ook alleen nut hebben om het goed slot schijnbaar lager te maken. Het saldo, door de gasverbruikers opge bracht, was dan ook feitelijk steeds ve?l hooger dan de cijfers, aangegeven in de rekeningen en opgenomen in de financieele overzichten, die de laatste weken voorkwa men in de Handelingen en afkomstig wareD van het stadhuis. Een enkel voorbeeld om ons beweren te ataven. In 1881 waren er 539 gasmeters in ge bruik die 2108.25 aan huur opbrachten en die op de balans voorkomen roet eene waarde van 6338.52®en over 1896 waren er 892 in gebruik, die aan hunr opbrachten 4219.48 en op de balans eene waarde van 5826.40 vertegenwoordigen. De kosten van het aanschaffen van die nieuwe 353 en de vervanging gaandeweg van de versletene, zijn dus betaald ten na- deele van het saldo, terwijl men toch iets, dat rnim f 4200 opbrengt, moeilyk als in- prodnetief kan beschouwen en behandelen als verbruikte materialen. Ten laste vin de exploitatie-rekening ko- Bn in het vorig jaar o. a. ook, te oordeelen naar de begrootingen de rekening en het verBlag over '97 zijn nog niet bekend het aanschaffen der Muntgasmeters met het geen daarbij geleverd wordt en de kosten van aanbrengen; en toch zijn dit ook uit gaven die rendeeren en das de waarde der zaak verhoogen. Dat de fabriek bij illuminatie van gemeen tewege niet alleen gratis gas levert, maai ook de noodige toestellen en het aanbrengen daarvan bekostigt, is vry wel bekend, en dat dit bij het bezoek van onze koninginnen duizenden guldens bedroeg, ligt voor de band. De werkelijke winst, die de fabriek gaf, was das duizenden hooger dan de cyfers, welke dienst moesten doen by de behandeling van de kwestieal of niet verkoop, en ze zijn allen gevonden uit hetgeen de gasverbruikers opbrachten. Middelburg 24 Februari. SCHULD BELIJDEN. Onze lezers kennen de geschiedenis van de aangeboden portefeuille aan den heer Van Herwaarden, zoo Bchrijft de Amst. Volksbode, en weten, dat de heer Mackay openhartig zijn ongelijk heeft bekend. Dit was, zooals het ieder en vooral een Christen past. Maar wat doet De Standaard? Ten eerste drukt zij in geen enkel nummer den alles zeggenden brief van den heer Van Herwaarden af en licht zy dus hare lezers eenzydig in. Ten tweede spreekt zij, na in een artikel, „Geuren" getiteld, den heer Van Herwaarden als een pronker te heb ben tentoongesteld, met geen enkel woord haar leedwezen over haar ongemotiveerd wantrouwen uit. En ten derde eischt zij nu nog van Het Ned. Dagblad op hoogen toon, als ware zij rechter, den naam van den burgemeester te noemen, die de kwestie het eerst op het tapijt bracht. Wat van dit alles te zeggen? De heer Kuyper heeft verleden jaar beweerd, dat het hem gemakkelijk viel schuld te vergeven. Maar zeker zal niemand uit de geschiedenis der laatste weken de slotsom trekken, dat het hem gemakkelyk valt schuld te belijden. En hier is aan de zijde van De Standaard schuld, groote schuld. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is W. Hekking, te Haarlem, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschie denis van den Israelietischen godsdienst, inde Israelietiscbe letterkunde en in de uitlegging van het Oude Testament dr B. D. Eerdmans, predikant te Midwoud en privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; is mr C. Feith, advocaat en procureur bij den Hoogen raad der Nederlanden te 's Gravenhage, benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken zijn bevorderdtot commies der telegraphie le kl. C. van der Nagel, thans commies 2e kl. tot commies 2e kl. L. M. Lugten, thans commies 3e kl.tot commies 3e kl. W. J. de Rapper, thans commies 4e kl. zijn benoemd tot collecteurs der Staatsloterij: te Amsterdam J. van El aldaar te Eindhoven J. Loos Wz. te Maurlkte Roermond P. H. Smits, handelende onder de firma P. H. Smits en Zoon, thans voormalig gedelegeerde der le klasse van de Staatslotery aldaar. UIT STAD EN PROVINCIE. Aan den eersten-luitenant-adjudant H. J L. A. F. Steup, van het 2de bataljon 3de regiment infanterie te Middelburg, die van 1890 tot 1895 bij het O.-I. leger was gedeta cheerd en in de jaren 1891 en 1892 deel nam aan de expeditie tegen Atjeh, is het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met den gesp Atjeh 1873—1896 toegekend. Heden ochtend, omstreeks kwart over negen, geraakte op de Vlasmarkt alhier een voor een molenaarswagen gespannen paard op hol. Het dier rende met den wagen achter zich tot aan den hoek van den Helm, waar een bodeswagen stond. Daar liep het dier tegen aan, waardoor het tuig brak het paard vrij kwam en de Markt oprende. Het dier struikelde ter hoogte van den winkel der firma E. H. Boasson Co., viel en kwam met de beenen terecht in de kolossale spiegelruit die geheel vernield werd. Het paard, dat zich ook eenigszins gewond had, werd daar gevat. - Door de maatschappy Zeeland en de be trokken spoorwegmaatschappijen zullen, by ge legenheid van het Paaschfeest, van 7 tot en met 11 April uitgegeven worden goedkoope achtdaagsche retourbiljetten van LoDden naar Amsterdam via Utrecht en via Rotterdam, naar Den Haag via Rotterdam, en naar Rotterdam, uitsluitend geldig per dagboot. Het te Goes gevormde plan tot het vormen van een eerewacht by gelegenheid der inhuldigingsfeesten is opgegeven. - Woensdagmiddag voer, naar men ons uit Wemeldinge meldt, het yzeren aakschip Friderich Wilhelm, eigenaar de heer G. Büc- king, voortgetrokken door de sleepboot Tenace, met zeer veel kracht tegen het remmingswerk der Bonzybrug, dat hierdoor nog al beschadigd werd, terwijl het aakschip een scheur in den wand opliep even boven de waterlijn. Nadat de eigenaar van het vaartuig voor de aan het remmingswerk aangebrachte schade een borg stelling had gestort, kon de reis naar Antwer pen voortgezet worden. Te Stavenisse is de vereeniging ICinder floralia opgericht. Circa 40 ingezetenen heb ben zich tot het geven van een jaar ïyksche con tributie verbonden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. C. Crucq, P. v. derWeijde, J. Droogendijk, D. Roozemond en J. van Zuien, resp. als voor zitter, secretaris, penningmeester en comtnis- Heden (Donderdag) morgen was te Schoondijke op een hofstede een land- bouwersknechfc bezig in een machine bieten te snyden voor het vee. Daar deze in het machine bleven vast zitten, duwde hij de bieten met zijne linkerhand naar beneden, waarbij deze op zulk een wijze beklemd geraakte, dat de geneesheer onmiddellijk moest overgaan tot amputatie van pink en vinger. Dinsdag gaf het muziekgezelschap Apollo te SI ui 8 zijne tweede uitvoering in dezen winter voor een talrijk publiek. Niet alleen vielen de nommers, door Apollo zelf uitgevoerd, blijkbaar in den smaak, maar ook de uitvoe ring van eenige stukken op de saxophone door den heer Mahieu, daarbij op de piano geaccompagneerd door den heer Verbagen, verwierf grooten bijval bij 't publiek. Ge noemde Gentsche heeren traden als gasten van Apollo op en ongetwyfeld gaf het woord van dank, hun door den voorzitter toegesproken, ook de meening van het publiek weer. Inhuldigingsfeesten te Middelburg. Woensdagavond werd door de geheele com missie voor deze feesten in de kegelbaan van de sociëteit De Vergenoeging, onder voorzitter schap van den heer H. P. den Bouwmeester, eene vergadering gehouden, zooals het convo catiebiljet vermeldde, ter vaststelling van een feestprogramma. In de eerste plaats werd door den voorzitter medegedeeld, dat sedert de laatste bijeenkomst de Doopsgezinde gemeente den heer Boogaart als lid der commissie heeft aangewezen en de majoor-kommandant van het garnizoen kapi tein P. J. Geill, terwijl voor de schutterij öf de majoor-kommandant, de heer Herm. Snij ders, óf een der officieren zitting zal nemen. Het aantal leden der commissie is daardoor van 48 tot 51 gestegen. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst waren gelezen en goed gekeurd, werd de presentieiyst opgemaakt, waaruit bleek, dat 37 heeren aanwezig waren. Later steeg het aantal tegenwoordigzynde le den tot 47. Daarna werd aan de orde gesteld de vast stelling van een voorloopig programm a Het hoofdbestuur had de leden van de com missie verzocht schriftelijk hun idee omtrent zoodanig programma mede te deelen en heeft daarop van 37 leden bericht ontvangen. De hoofdcommissie heeft gemeend op den steun van het gemeentebestuur te mogen reke nen enhooptdatde Marktcommissie, die vroeger jaren de Markt zoo keurig versierde, zich ook ditmaal niet onbetuigd zal laten. Het hoofdbestuur meent verder, dat het feest het karakter zal moeten hebben van een volks feest en de versiering van huizen en straten niet op zijn weg ligt, maar aan het particulier initiatief dient te worden overgelaten. Dit te meer omdat, wijl een bedeeling van de armen in de bedoeling ligt, die een deel der bijdragen vorderen zal, er geen geld genoeg zal wezen om de gansche stad te versieren en het beter is de feestviering op een paar punten in de gemeente te concentrceren. Uit de omtrent het programma ingekomen denkbeelden is gebleken dat, het meerendeel der leden de feestviering twee dagen wenscht te doen duren. In verband daarmede is in dien geest een programma samengesteld, dat door den voor zitter in zijn geheel werd voorgelezen, om daarna punt voor punt te worden behandeld. Met applaus werd goedgevonden de feest viering over twee dagen te verdoelen. Voor den eersten dag 31 Augustus werd het programma als volgt vastgesteld Reveille door tamboers en hoornblazers van infanterie en schutterij. Kerkelijke herdenking. Bedeeling. Parade op het Molenwater. Muziek op het Molenwater en op de Markt. Deze punten werden zonder discussie goed gevonden. Optocht. Dit punt gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling. Het denkbeeld werd ge opperd om dien op den tweeden dag te doen houden, voor welk idee werd aangegeven de wenschelykheid om den eenen dag het feest meer huiselijk en den anderen, met het oog op bezoek van elders, meer openbaar te doen zijn. Voor het denkbeeld om den optocht den eersten dag te houden, werd aangevoerd het reeds groote programma voor den tweeden dag. Omtrent het houden van een optocht bestond geen verschil van gevoelen; algemeen keurde men dit goed. Bij de beraadslaging stelde de heer M. G. Boasson voor den optocht te verplaatsen naar den tweeden dag. Dit voorstel werd met 42 tegen 5 stemmen verworpen. Bepaald werd nog dat de optocht, die dus den eersten dag zal plaats hebben, zal uitgaan van het Schuttershof naar het Molenwater. Verder werd voor dien dag nog op het pro gramma gezet sportfeest met muziek op het Molenwater. Illuminatie en muziek op het Molenwater en de Markt en zoo mogelijk ook op de Balans. Fakkeloptocht. Voor den tweeden dag I September is bepaald Kinderfeest voor leerlingen der scholen, met ubieding van een souvenir en van versnape ringen. Daartegen had de heer M. van Boven bezwaar; hij achtte het wenschelijk dit nom mer van het programma te schrappen, omdat in de zomermaanden voor die kinderen nog al eens wat gedaan wordt en zoodanig feest heel wat kosten zal. Het denkbeeld werd van de bestuurstafel verdedigd, op grond dat de hoofd commissie het zeer wenschelijk zou vinden bij de inhuldiging van Neerlands Koningin der jeugd een feest te bereiden, waardoor de ge denkwaardige dag lang in hare herinnering zal blijven voortleven. Ten slotte werd ook dit nommer goedgekeurd. Een volgend nommer was Festival op de Markt en het Molenwater, Bloemencorso, Gondel tocht en tot slot Vuurwerk met muziek op de Loskade. Deze onderdeelen gaven tot geen besprekin gen aanleiding. Verder deelde de voorzitter mede, dat de hoofdcommissie gemeend heeft, met wijziging van het eerste denkbeeld, zeven sub-commissiën te moeten vormen en wel voor de muziek en het festivalvoor den optochtvoor den gondeltocht en het vuurwerkvoor sport voor het bloemencorso; voor het kinderfeest en voor de bedeeling. Die verschillende commissiën werden samen gesteld als volgt: voor de bedeeling de heerenRengs, De Leeuw, Maas, Thomassen en J. C. van de Poll 5 voor het kinderfeest de heerenBreebaart, De Jager, Poort en Boasson voor het bloemencorso de heerenBroeder, Doorenbos, Goethals en Stomps; voör de muziek en het festival de heeren Altorffer, Frederiks, Van Setten van der Meer, Morks, Unger, G. Boogaart, kapitein Geill, Herm. Snijders en Mes voor den optocht de heerenFrank, Hassel- bacb, Heijboer, Helder, Neelmeijer, Pieterse en Worrell voor den gondeltocht en het vuurwerk de heerenVan der Bent, G. J. Boogaert, Boude- wijnse, Snouck Hurgronje, Polet, Siebenga en Van Miert voor de sport de heerenVan Boven, Van Dorst, Van Heusden, Keijzer, Van der Meijden, Van der Sluijs, Sprenger en De Voogd. De voorzitter deelde mede dat van de ver schillende commissiën binnBn 14 dagen eene gedetailleerde opgaaf wordt ingewacht van hunne plannen, met begrooting van kosten, en noodigde daarop de leden der onderscheiden subcommissiën uit hunne voorzitters te kiezen. De uitslag der verkiezing was dat voorzitters zijn van de na te noemen commissiën de by

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1