MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 45. 141° Jaargang. 1898. Woensdag 23 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Febr. 8 u. vm. 33 gr. 12 u 42 gr., av. 4 u. 39 gr. F. Verw. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regols 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. db Jonge te Rotterdam Nijgh van Ditmar. Middelburg 22 Februari. Persoonlijke dienstplicht en vrij' stelling van a. geestelijken, ordebroeders en predikanten. Beschouwing van een militair. Het komt ons wenschelijk voor nog eens terug te komen op de bij het bekende ont werp voorgestelde ontheffing van dienst voor a. geestelijken, waartegen door de redactie van dit blad en vele anderen protest wordt aangeteekend. Ook ons komt die onthef fing ongemotiveerd voor, hoewel erkend moet worden, wat reeds is gezegd, dat de aan neming van het wetsontwerp, zooals het aangeboden wordt, reeds van de grootste waarde zou zijn voor ons land en volk. Wat de militaire opleiding nu van a. s. geestelijken betreft, het komt ons wel wen schelijk voor dat deze een geheel andere zij dan die van den gewonen milicien, die niet of te nauwernood lezen of schrijven kan, evenals dit het geval is by het reservekader. By het legerbestuur toch zit het gezonde beginsel voor, evenals overal elders, om zooveel mogelijk partij te trekken van ieders bijzonderen aanleg en ontwikkeling. Zijn nu de a. s. geestelijken en predikanten niet door hun bij zonderen aanleg en ontwikke ling als aangewezen, om in de ure des gevaars mede te helpen, gewonden te ver plegen en stervenden te troosten In oorlogstijd zal een groot ambulance personeel benoodigd zijn voor veld- en andere hospitalen, vervoer van gewonden, enz. Eo het is bepaald noodig, dat reeds in vredes tijd te organiseereo. In Frankrijk en Duitschland en ook hier te lande is daarin reeds voorzien. Volgens het voorschrift betreffende den geneeskundigen dienst bij de landmacht op voet van oorlog zijn aanwezig bij mobilisatie van het leger440 ziekenverplegers en 1230ziekendragers, totaal 1670 manschappen. Voorts kan gerekend worden op de hulp van de Nederlandschc Vereeniging tot ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs- liede t n-st Nederlandeche Roode Kruiswaar van gedelegeerden by den staf van den bevelhebber van het leger worden ingedeeld. Volgens bovenstaande opgaven worden alzoo 1670 manschappen aan combattanten onttrokken, d. i. bijna een sterkte van twee bataljons infanterie. Zouden nu de a. s. geestelijken, orde broeders en predikanten niet bij het ambu lance personeel van het leger ingedeeld kunnen worden en zoodoende kunnen helpen het aantal strijders te vermeerderen. Of zou een afzonderlyke afdeeling,door hen gevormd, evenals eene van het Ned. Roode Kruis, nog niet bovendien by het leger hoogst gewenscht zijn? Het komt ons toch bepaald noodig voor in tijd van oorlog over ruime ambulance krachten te kunnen beschikken. In deel X. Vertalingen en overdrukken van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschappen komt een belangwekkend opstel voor, ontleend aan eene voordracht, gehouden door John. Furley, betreffen le den ambulancedienst in Frankrijk en Duitschland, waaraan wij o. a. het volgende ontleenen „Men kan veilig voorspellen dat een leger in den eerstvolgenden oorlog zonder een sterke reserve van vrywillige ziekendragers, binnen korten afstand van de opereerende troepen, zich spoedig in een verschrikkelijk dilemma zal bevinden." Voorts: „In de eerstvolgende oorlogen zullen de arabulancedragers zoolang he* gevecht duurt niet in staat zijn als zoodanig op te treden, doch na afloop van een grooten slag zal een ontzachelijke taak ten deel vallen aan de korpsen ziekendragers en verplegers." Op grond van bovenstaande, dat door ieder militair wel volkomen beaamd zal worden, gelooven wij dan ook, dat het instellen van een korps ambulance-personeel, bestaande uit a. s. geestelijken, zeer veel nut zou kunnen stichten. Het legerbestuur heeft yeeds getoond de meer ontwikkelden van de natie ter wille te zijn door de instelling van het reservekader; zonder twijfel zal het ook den a. s. geestelijken tegemoet treden by aanneming van den persoonlijken dienst plicht ook voor hen. Wij stellen ons zelfs voor dat eene oplei ding tot ziekenverpleger of ziekendrager buiten het leger om mogelijk is en daar mede ook opgeheven zou kannen worden het gioote bezwaar van het verplicht dragen van een militaire kleeding en wapenen voor die geestelijken. Als in bovenstaanden zin de aanstaande geestelijken hun militieplicht zouden kunnen vervullen, dan zou rechtvaardigheid en bil lijkheid betracht woiden en gelijkheid voor de wet eene werkelijkheid zijn. Ook voor den a. s. geestelijke of predi kant moet de dienstplicht beschouwd worden als een edele roeping, een voorbereiding voor een grootsche taak, die door persoon lijke toewijding, door inspanning van eigen kracht, door opoffering, zoo noodig van lyi en leven, moet worden volbracht. De a. s. geestelijken en predikanten zijn geroepen tot een fier en kloekmoedig, tot een frisch en levenwekkend voorgaan in deze. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit zyn benoemd tot notaris binnen het arrond. Zutphen, ter standplaats Yaassen, gemeente Epe, J. H. B. Bekking, cand.-notaris te Wijhe binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats Doetinchem, A. Moll, thans notaris te Arnhem, en ter standplaats Arnhem N. Th. Ladenius, thans notaris te Doetinchem; en is dr C. Hofstede de Groot, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de Koningin, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 24 Februari a. s. te twaalf uren plaats hebben. De kunstvoorwerpen, herkomstig van Lom bok, zullen van 1 Maart tot 30 April 1898, worden tentoongesteld in de zilverzaal (ooste lijk paviljoen) van het Nederlandsch Museum in het Rijksmuseum te Amsterdam, op de dagen en uren waarop het Rijksmuseum voor het publiek toegankelijk is gesteld. Ten voordeele van de Vereeniging Nationaal Fonds tot Ondersteuning van de Nagelaten Be trekkingen van in Nederlandsch-Indiê gevallen Militairenwordt voor deze tentoonstelling ge vorderd een toegangsprys per persoon van 0.25 op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, van 1 op Vrijdag en van f 0.1Ö op Zondag. UIT STAD EN PROVINCIE. Met ingang van 1 Mei a. s. wordt de heer H. J. Huiskes, commies der posterijen 2e kl. te Middelburg, verplaatst naar 's Gravenhage, en met dien datum vervangen door den heer J. Warnaars Jz., thans te Arn hem. Na afloop der wekelijksche repetitie van het muziekkorps der d.d. schutterij alhier werden Maandagavond de leden daarvan uit- genoodigd zich te begeven naar de Kolfbaan der sociëteit De Vergenoeging. Aldaar vereenigd, werden door den majoor-commandant de leden van het korps C. van Karssen en H. W. WedtB de Swart op hartelijke wijze toegesproken en geluk gewenscht met het feit, dat zij veertig jaren lang, sedert 19 Februari 1858, hunne krachten gewijd hadden aan het muziekkorps. Daarbij bracht de heer Herm. Snijders hulde aan de toewijding en den ijver, waarmede beiden zich voortdurend van hun taak hadden ge kweten. Namens de leden der commissie van toezicht, den luitenant-directeur en hem zeiven bood de commandant hierna elk der beide jubilarissen aan een pièce de milieu van kristal op zilveren voet, versierd met eenige bloemen. De heer Van Karssen dankte, namens beiden, voor de aangename en vleiende woorden, hun toegesproken, en het keurig souvenir, hun aan geboden. Na afloop van deze plechtigheid bleven allen, de commandant, de leden der commissie en de luitenant-directeur met de jubilarissen en de overige leden van het korps nog eenigen tijd gezellig bijeen. Heden morgen te elf uur trad de schut terij in de vleeschhal alhier aan, tot in ontvangstname der geweren, waarmede zij thans voortdurend zal worden geoefend. Toen die wapens waren uitgereikt, werd op de Groote Markt door den majoor-commandant de troep geïnspecteerd. Bij deze gelegenheid werd uitgereikt het kruis voor XV-jarigen dienst als officier bij de d.d. schuttery, waarmede de commandant door H. M. de Koningin-regentes was begiftigd, en mededeeling gedaan dat kapitein P. W. H. de Kan het cyfer XV in gelijk kruis kan doen vervangen door XX. Daarna had de installatie plaats van den tot 2de-luitenant benoemden schutter T. Hoolsema, terwijl voorst de korpsschutters, die aan den schietwedstrijd te Vlissingen hadden deelge nomen, voor het front traden tot het in ont vangst nemen en aan het vaandel hechten van de door hen bij dien wedstrijd behaalde bron zen medaille. De troep, waarbij ook de muziek tegenwoor dig was, defileerde vervolgens en marcheerde naar het Hofplein, waar hij werd afgedankt. Bijster groot was de belangstelling niet in de openbare vergadering, Maandagavond door de afd. Middelburg van den Alg. Ned. Kleermakersbond belegd, want slechts een twintigtal personen was in de zaal der Werk- mamsvereeniging aanwezig, om den heer Bekker van Amsterdam te hooren. Deze, die de geringe opkomst der vakge- nooten zeer betreurde, waar hij spreken wilde over een algemeene weerstandskas in verband met de organisatie, zette uiteen wat vereenigen is en wat daardoor totstand is te brengen. Hij wees op de resultaten, die in andere vakken door organisatie verkregen werden, zoowel in ons land als daar buiten en toonde aan dat het ook voor de kleermakers meer dan tijd is om zich aaneen te sluiten. De spreker stelde in het licht dat de toestand der kleermakers over het algemeen ellendig is en verbetering hunner positie alleszins noodig. Om daartoe te geraken zal men moeten strijden met het kapitaal, en om te strijden is materiaal noodig. Dat materiaal moet zijn de weerstands- kas en daarom drong spreker er op aan te zorgen dat, wanneer zy noodig wordt, de ammunitie niet ontbreekt. De heer Bekker beweerde, dat de lage loonen, die de kleermakers veelal verdienen, het gevolg zyn der huisindustrie, die het werk bij den werkgever heeft vervangen, welke bewering hij door eenige voorbeelden staafde. Hij noemde als gevolg ervan het werken in minder ge schikte werkplaatsen, den langeren werktijden het exploiteeren van vrouwen en kinderen. Ook is de ellendige toestand van het vak te wijten aan de confectie-magazijnen, wier houders het bloed en zweet van den arbeider aftappen om met elkander te kunnen concurreeren. Hij noemde de loonen, die de „confectionneurs" be talen, en de minder eerlijke praktijken, die zij tegenover hun werkers aanwenden. Ook tegen een te Middelburg gevestigd huis bracht hij verschillende grieven te berde. Hij achtte verbetering alleen mogelijk door vereeniging en spoorde zijne hoorders daartoe aan, hun tevens aanbevelende om, na zich aan eengesloten te hebben, te zorgen voor een flinke weerstandskas. Van de gelegenheid om met den spreker in debat te treden, werd geen gebruik gemaakt, waarom deze na zijne voordracht nog het een en ander omtrent het gildewezen mededeelde. Naar De Z. meldt zal de bouw van een nieuwe boot voor den Provincialen stoombuot- dienst op de Westerschelde vermoedelijk w< r den opgedragen aan de Maatschappij De Ma.:s te Rotterdam. Door den raad van Nieuw- en St Joos- land is Dinsdag tot gemeentebode benoemd I. Catsman Lz., en tot haven-, markt- en keur meester W. Jobse, gemeente-veldwachter aldaar. Die betrekkingen waren vacant gekomen door het overlijden van Jb Teerlinck, laatst gepensioneerd veldwachter. Den 12en Februari miste een ingezetene van Kruiningen een trommel met goudeü, zilveren en vergulde voorwerpen, waarvan hij aangifte deed bij den commissaris van politie te Goes. Het is dezen gelukt deze voorwer pen te Roosendaal te doen opsporen. (G. Ct.) Naar men ons uit Z ee u wsc h-V laan deren O. D. schrijft, heerschtc ook daar veel ontstemming over het besluit van suikerfabrie kanten om slechts te handelen met die land bouwers, met wie zij in 1896 contracteerden. Gelukkig zijn enkele fabrikanten niet tot de overeenkomst toegetreden, zoodat die vrij wel onuitvoerbaar wordt. De beetwortelen, welke op de best gelegen landen zullen verbouwd worden, zijn dan ook reeds, zij het dan ook in het geheim, voor een groot deel aan die niel toegetreden fabrikanten verkocht. Men schrijft ons uit Biervliet: De opvoeringen van de rederijkerskamer Jacob van Lennep beginnen hoe lang zoo meer bezoek tot zich te trekken. In het ruime lokaal had men nu Zondag jl. lessenaars en muzikanten der medewerkende Harmonie, in stede van vóór, boven het too- neel geplaatst om ruimte te winnen, doch in weerwil daarvan en ten spijt van het ongun stige weder, was het voller dan ooit; zoo vol zelfs, dat het in de achterste gelederen af en toe rumoerig leek. De Hogerveldfseen tooneelstuk in 3 be drijven, van Daum en Estor, werd zeer goed gespeeld en het grappige kluchtspel Een huis met commensaals niet minder. Een paar der muzieknommers trokken om hare uitvoering de attentie der bezoekers, en lokten blijken van tevredenheid uit. Was ditmaal het programma tijdig afgewerkt, de danslustigen hebben zich nog vele uurtjes daarna geamuseerd. Verschillende Berichten. Zooals gebruikelijk is, word Zondag in alle R.-K. kerken een bisschoppelijk schrijven voorgelezen, het Vastenmandement genaamd. Z. D. H. de bisschop van Haarlem wijst daarin, uitgaande van het vierde gebod en in verband met de inhuldiging van de Koningin op de liefde, den eerbied en de gehoorzaamheid, ver schuldigd aan Hare Majesteit. De offic. van gez. le kl. L. F. K. de Fouw, van het 2e reg. inf. te Nijmegenis benoemd tot chef van het militair hospitaal te Gorinchem. De .Fawst-opvoering te Groningen, onder leiding van den heer Van 't Kruis, is als geheel voortreffelijk geslaagd. De hoofdpersonen, vooral Gretchen en Mephisto, waren zeer goedFaust was eenigzins zwak van stem. De medewer kenden werden natuurlijk gelauwerd. Het bestuur van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde heeft, ter voldoe ning aan een besluit der jongste algemeene vergadering, de heeren H. P. de Haan te Arn hem, W. J. de Haan te Zutphen, P. Vierkant te Haarlem, M. de Vos te Leeuwarden en E. R. de Vries te Gorinchem in comité benoemd, met opdracht statistieke gegevens te verzame len over de inkomsten en de vooruitzichten der landmeters van het kadaster en voor ver betering van een en ander voorstellen te doen, uit te werken en toe t lichten. Zaterdag en Zondag werd in den Park schouwburg te Amsterdam een nieuw tooneel- product voor hét voetlicht gebrachtIk be schuldigZooals de titel reeds aanduidt, vormt het proces-Zola het onderwerp der handeling. Een deel van het publiek heeft bij de vertoo ning nogal krachtig zijn voor-en tegf-ni"geuo- menheid met de voorgestelde personen uitge sproken. Vooral Hesterlazg werd met gefluit begroet. Of daarin een reden gelegen was voor den burgemeester om het stuk te verbieden, is het Hbld. onbekend, doch in elk geval is de voor stelling Maandagavond door de politie verbo den. Toen de acteurs tegen acht uur aan het gebouw kwamen, werd hun deze minder aan gename boodschap medegedeeld. Omstreeks elf uur ontstond er Zondag avond op den zolder van de portierswoning van het gasthuis te Delft in een partij hout wol een begin van brand. De politie, die on- middellijk een onderzoek instelde, vond termen den portier voorloopig in bewaring te nemen. Door het springen van een petroleum- toestel ontstond te Heer Hugowaard brand in een korenmolen met woonhuis. De inboedel en een deel der granen gingen in de vlammen op. Assurantie dekt de schade. Aan den Antwerpschen gemeenteraad is voorgesteld de directie van den Franschen schouwburg, onlangs aan De la Fuente opge dragen, vacant te verklaren. Het schijnt, zoo schrijft het II. v. A., dat de proefneming tot afschaffing der eerste klas- rytuigen volkomen mislukt is en het bestuur van spoorwegen er van afziet, deze hervorming in te voeren. Terwijl de Belgische glasblazers werkloos rondloopen en naar Rusland of Amerika gaan om de kost te verdienen, heeft een firma, die een glasblazerij tot flesschenfobriek deed in richten, bij gebrek aan geschikte arbeiders 180 Duitschers moeten aannemen, om in België te werken. Door zelfontbranding geraakte te Genua een magazijn met 4200 balen katoen in brand. De schade bedraagt ruim 4 ton. Koningin Victoria heeft haar goedKeuring gehecht aan het plan om den 1000«n geboor tedag van Alfred den Groote feestelijk te her denken. Er heeft een felle brand gewoed in het magazijn van tooneel-decoraties van sir Henry Irving. De schade wordt op bijna 1/( miljoen gulden geschat, de verzekering beliep slechts J/4 van dit bedrag. Nansen is aan een ernstig gevaar ontsnapt. Op een reis in het Noorden van Engeland ge raakte zijn coupé in brand. Het gelukte hem, door den noodrem te gebruiken, het gevaarte ontgaan. Te Frankfort' is tegenwoordig een reus onder de paarden te zien. Het is een zesjarige appel-schimmel en is 2.40 M. hoog, 3.70 M. lang, en heeft een buikomvang van 3 M. De kop is 1 M. lang, het dier weegt 22 centners en het heeft hoefijzers van 7 pond. De bekende opstootjes, welke in Decem ber te Praag plaats hadden, zijn oorzaak dat 7 personen krankzinnig zijn geworden. Te Boedapest heeft men weer een schan daal. Graaf Oibor Sztaray, een 25jarig jong. man, is gevangen genomen onder de verdenking voor 2 jaar zijn neef te hebben vermoord. Prinses Clementine van Coburg is zeer zwak. Thans zijn ook de laatsten der 240 op ij88chot8en weggedreven Finsche visschers gered. Een Duitsche boot, Kornak, kwam in de Noordzee in aanvaring met het Deensche schip Puncho. Aanvankelijk meende men op de Kornak dat de Puncho geen belangrijke schade had bekomen, maar het aandrijven van wrak hout bewees dat het Bchip verdwenen is. Van de 30 opvarenden is niets vernomen. Het proces-Zola. HET REQUISITOIR. Hooggespannen waren onze verwachtingen niet van het requisitoir. De geheele houding, door den advocaat-generaal van den aanvang af in deze zaak ingenomen, was zoo treurig, dat men wel vooruit kon weten, dat het requisitoir niet zou zijn een met warmte en overtuiging gesteld stuk. Maar als wij reeds in een der eerste alinea's lezen dat de advocaat- generaal zeide: „Zola heeft beweerd dat de krijgsraad Esterhazy op bevel vrijsprak, maar welk bewijs heeft hij daarvoor bijgebracht?", als wij die woorden lezen, dan is voor ons alle belangstelling in het requisitoir weg. Op een kouden, drogen toon sprekende, stond Van Cassel wel bijna een uur lang de grootste dwaasheden te verkondigen Zola had zelfs niet getracht het bewijs te leverende officieren waren eerlijke lieden, alleen uit het belang des lands hierheen gekomende experts die langs verschillende wegen arbeidden, waren tot hetzelfde resultaat gekomenzij werkten op het origineel, de anderen niet en daarom wraakte hij het onderzoek door deze laatsten. Kostelijk was zijn beweren, dat men had te waken tegen de justitieele anarchie. De groote telegraphische verslagen schijnen aan te toonen, dat de geheele rede een dorre opsomming was van beweringen, welke kant noch wal raakten, onbewezen waren of niets zeiden. Daarom zij alleen nog het volgende zinnetje aangestipt dat ten minste het middelmatige bereikt„Van Esterhazy zal ik niet spreken, wegen 8 zekere procédés rZ'interrogatoire, waar aan deze heeft blootgestaan. Het snijmes werd in het levende vleesch gezet tot het hart." Typisch nog: „Wat Picquart betreft, die is hier door zijn minderen, zijn gelijken en zijn meerderen weersproken." Ook wees Van Cassel er op dat de revisie-campagne de revolution- nairen van alle landen verheugde, door de onge regeldheden welke in Frankryk ontstonden 1 De Aurore heeft echter zijn doel bereikt, zijn oplaag is vermeerderd, door een plaats te verleenen aan het stuk van Zola, die de wet niet kent en niet wilde kennen. Zola's verdediging. Nadat de advocaat-generaal zijn rede had geëindigd met een verzoek om te veroordeelen las Zola een soort manifest aan de jury voor. Het publiek, dat eerst half had geslapen, werd nu weer rumoerig, o. a. toen Zola op zijn eer verzekerde, dat Dreyfuss onschuldig was. Hij kwam op tegen het verwijt het leger aan te randen. Daarover zal de geschiedenis oordeelen. Wel wordt Frankrijk onteerd, maar door hen die aan den kreet leve het legert paren den uitroep leve Esterhazyen dat na de brie ven, welke deze schreef! (Rumoer). Ik ben hier, omdat ik het heb gewild. Ik zelf heb gevraagd te verschijnen voor hen van wie recht uitgaat. Om u, heeren leden van de jury, uitte ik mijn wanhoopskreet, welke moest leiden tot het licht dat wellicht toch niet zal schijnen. Op uw gelaat meen ik te lezen dat het nu genoeg is en dat er een einde aan de zaak moet komen. Ik verdedig mijne vrijheid niet door mij te veroordeelen zoudt ge mij ver- beffen. Of zou ik soms verkocht of een ver rader zijn? Met verontwaardiging protesteer ik tegen het verwijt een Italiaan te zijn. Veroordeelt mij als ge wilt, het zou een nieuwe fout zyn, een zaadkorrel die zou op komen en zou beletten dat er rust kwam in het land. Het leven van dit volk is in gevaar. Gij, heeren leden van de jury, zult de waarheid spreken en recht doen. Zola wees er verderop,hoe alle volken ver ontrust zijn door deze treurige zaak, die twij fel doet ryzen aan de schuld van Dreyfuss»

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1