MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 44 1898. Dinsdag 22 Februari. 1416 Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 21 Febr. 8 n. vm. 33 gr. 12 u 43 gr., av. 4 u. 41 gr. F. Verw. tam. kr. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nur aan het bureau bezorgd zijD. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 21 Februari. Onze post ten plattelande. Een mooi cijfer hebben de rijksmiddelen in Januari van dit jaar bereikt. ll/4 millioen gul den boven Januari van bet vorig jaar! Onder de posten kwamen de posterijen voor met een verhoogde opbrengst van niet minder dan f 78.700. f 78.700 in eene maand't Is om te juichen over den bloei en het vertier waarvaa die cijfers getuigen. Er is echter eene schaduwzijde. Tot dien goeden uitslag hebben medegewerkt nederige ambtenaren, die niet onherispelijken trouw en regelmatigheid dag voor dag moeilijke diensten verrichten, menschen in hun kleinen kring be kend en geacht, maar daarbuiten wel een weinig vergeten, of althans veronachtzaamd. Dat zijn de brievengaarders en postboden ten plattelande. De voorstelling, welke wij ons maken van hunne werkzaamheid, berust grootendeels op hoorcn zeggenhun beeld is een beeld uit de overlevering. Beide soorten van ambtenaren waren, en zijn in onze oogen nog, gewone menscben, die van tijd tot tijd optreden als postambtenaren. Daarna keeren ze weer tot hunne gewone werkzaamheden terug, Naar men 't nemen wil, is öf de post öf het beroep een bijverdienste, maar in elk geval is er saam een Dat kan en zal zoo geweest zijn, maar als er nu een ommekeer mocht gekomen zijn, dan zijn er jaren noodig om dat oude beeld plaats te doen maken voor de nieuwe, echte uitbeelding. Die ommekeer is er al lang, en de ambte naren, van wie sprake is, zijn al jaren bezig op den nieuwen toestand de aandacht te ves tigen, maar tot doen doordringen zijD zij nog niet geraakt De posterij heeft zich uitgebreid, zich ver beterd en tal van gerieven geschapenzij beeft daartoe beslag gelegd op den heelen mensch. Het beroep is verdwenen, en het ambt is ge bleven. Ook brievengaarders en postboden zijn ambtenaren geworden, levende in en voor den dienst. Dat is, zal iedereen erkennen, een gezonde toestandniemand kan twee heeren dienen. Alleen dit wenscht men er onwillekeurig bij, dat de ambtenaar dezelfde man blijve van vroeger, dat de nieuwe toestand hem niet louter lasten oplegge en hem zonder vergoe ding late voor de lusten van vroeger. Wanneer men nu hoort, dat dit toch wèl het geval is, krijgt het cijfer van de posterijen een heel ander aanzien. Dat geld is vooreen deel verkregen door niet-betaalden-arbeid van ambtenaren van dien dienst. Wat een brieven gaarder en een postbode tien of meer jaren geleden deden, was heel wat anders dan het geen ze nu doen. Alleen hun tractement is niet anders en hun inkomen is minder. Meer werk, meer onkosten en geen gelegenheid om bij te verdienen! Men moet dat lezen in het orgaan dat zij gelijk in onzen tijd zoovele categoriën van werkers geschapen hebben, De Posthoorn. In weisprekend-eenvoudige taal wijzen zij daar telkens op het onbillijke van hun lot. Een greep doen wij alweer na 't ook reeds vroeger gedaan te hebben in het jongste nummer, om te trachten hunne klachten een weinig verder te verbreiden. Zij bespreken daar eene audiëntie bij den directeur-generaal der posterijen, waar zij heb ben moeten hooren dat dejlangdurige afwezig heid van de postboden geen reden geeft tot verhooging van bezoldiging, omdat hunne ver blijfkosten bij hun tractement berekend worden. Dus zeggen zij al wordt de duur der af wezigheid van tien op vijftien uren gebracht, het tractement blijft het zelfde, ook al komen er daardoor meerdere onkosten. Voor wie dit niet geheel duidelijk moge zijn, diene het volgende voorbeeld dat zij er bij voegen Het traktement van den postbode, belast met den dienst MeerkerkGorinchem, werd 16 Januari 1884 vastgesteld op f 500 'siaars; de dienst nam toen lO'/j uur per dag in be slag en wel van 6 uur v.m. tot 5 uur 15 n.m. Veertien jaren later waren de diensturen per dag successievelijk geklommen van 101/, uur tot 15'/s uur. Nu vertrekt diezelfde bode 's nachts om 2.25 Zijne aankomst daarentegen 5.55 n. m. Afge zien van het gevaarlijke en onaangename van den nachtdienst, brengt die dienst meerdere noodzakelijke uitgaven mede. Hij is ge noodzaakt voor gedeeltelijk nachtlogies te zor gen» zich te middernacht te laten wekken en dan een ontbijt, des nachtsverder brandstof Voor lamp en kachel de kosten zijn niet gerihg en met */s gestegen en de bezoldi ging bleef hetzelfde, Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam Nijgh van Ditmar. Om die reden kunnen zij het antwoord van ZH. Ed. Gestr. niet begrijpen, dat het uren- geld in het traktement zou zijn begrepen. Dat is het materieele, de koude cijfers van loon en vergoeding, maar nu leze men verder hoe die ambtenaren, over wier dienst en plicht besef toch maar éen stem is, zich bezorgd ma ken over hun gezin en de toekomst hunner kinderen. Dit gedeelte uit het nummer van 15 dezer volgt hier als noodzakelijke toelich ting tot de toeneming met f 78,700 in eene „De kinderen moeten zoo spoedig mogelijk iets meeverdienen, anders wordt in de huis houding nijpend gebrek geleden daardoor kun nen zij geen voldoend onderwijs genieten en op hunne beurt moeten die kinderen het op rijperen leeftijd bezuren, dat hun vader niet in staat was hun een behoorlijke opvoeding te geven, waardoor zij zich later wat men noemt „kunnen redden". Dat is voor het ouderlijk hart een grievend leed. En wanneer onze superieuren voor de post boden het inkomen groot genoeg achten om te kunnen leven, dat zij dan tenminste zich ont fermen over die arme kinderen de kinderen van een ambtenaarHet stemt tot bitterheid te moeten denken, dat die kinderen eene duis tere toekomst tegemoet gaan en wellicht het proletariaat zullen vermeerderen". Dit alles wij ontleenen het aan het N. v. d- D. schreit ten hemel en eischt dringend verbetering. KWESTIE-MACKAY-VAN HERWAARDEN. Over deze zaak schrijft De Vaderlander aan het adres van De Standaard het volgende Zeldzaam zagen wij zulk een daad van Tartuffe. In plaats van eigen schande te belijden, anderen nog te durven berispen Nadat men iemand zelfs in zijn qualiteit van oud-gediende gehoond heeft en hem getergd heeft, dat hij „bet publiek geen klaren wijn durft voorachenken", wanneer hij dan een voudig met zijn credentiebrief voor het publiek komt, op hem smalen, dat hij een geheim stuk openbaart En dat doet de hoofdredacteur van De Stand., die zelf meermalen particuliere brieven openbaar maakte, o. a. in zijn levensbeschrij ving van mr Keuchenius! Wij vragen Hoelang blijft een aanbieding, als van den heer Mackay uitging, geheim Toch niet eeuwig. Zij behoort nu reeds tot de geschiedenis. Er is geen openbaar belang meer bij hare geheim houding. Van boevelen is het niet bekend, dat hun eens een portefeuille werd aangebo den, en dat zij weigerden En ontslaat ten minste dit niet van geheim houding, wanneer de tweede persoon in het geheim heel vrijmoedig aan 't publiek komt vertellen, dat het geheele geheim verdicht is? De hoofdredacteur van De Stand, verdiende een plaats onder Dreyfuss' of Zola's rechters. Opnieuw is hij openbaar gekomen in zijn treurigste gedaante. Op deze stof tot ergernis wijzende, roepen wij het uit wie zijn karakter bewonderen moge, wij gevoelen er ons door afgestooten. Begrijpt men ons nu EEN GOEDE OPLOSSING. Zooals wij onlangs meldden, antwoordde De Soc.-dem- op een vraag, wat de sociaal-demo cratische afgevaardigden bij de inhuldiging zouden doen, dat zij, als zij er niet omheen konden, zich aan den huldigingseed, als aan elke formaliteit, zouden onderwerpen. Het blijkt nu uit een hoofdartikel van mr Troelstra, dat dit antwoord indertijd door zijn mede redacteur Vliegen gegeven werd. Hij zelf ver klaart thans, dat, aangezien de Kamerleden niet gedwongen zijn te verschijnen bij de in huldiging en den eed af te leggen, hij niet komen zal. Dit lijkt Het Vad. een verstandig besluit en het hoopt, dat nu niet-sociaal-democratische bladen de sociaal-democraten er niet om zullen lastig vallen. Inderdaad is de eed van getrouw heid niets dan een formaliteit, die in de ver houding van kroon en vertegenwoordiging geen enkele verandering brengt, op beider rechten en plichten volstrekt zonder invloed is. Voor hen, die nu eenmaal principieele tegenstanders van het koningschap zijn, of althans het belang van het behoud van het koningschap niet inzien, is er iets stuitends in zich aan zulk een formaliteit te onderwerpen. En daar het niet verboden is, dat personen van die politieke overtuiging zetelen in de Staten-Generaal, daar integendeel de grondwet, die zegt, dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordigen, impli- cite hun aanwezigheid in de vertegenwoordi ging eischt, gaat het niet aan hen in hun taak door het eischen van de vervulling eener voor hen hinderlijke formaliteit te bemoeilijken. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is de duur der detacheering van den eerste- luit-kwartierm. J. H. Masman bij de landmacht in W*-I., met één jaar verlengd en alzoo nader bepaald op vier jaren is benoemd tot bibliothecaris van de Kon, Mil. Academie, de eerste-klerk bij het dep. van oorlog D. J. B. Ophorst. Amboina. Met betrekking tot de vreeselijke ramp, die den 6en. Januari het eiland Amboina teisterde schrijft een bewoner van de hoofdplaats onder dagteekening van den 7en Januari o. a. het volgende „Het was pi. m. 20 min. over éenen gisteren middag, toen de aarde golfde en schudde, dat men niet kon blijven staan. Mijn vrouw was alleen thuis in de achtergalerij. Zij wilde weg- loopen naar het erf, naast de achtergalerij, doch werd door het vallen van een balk daarin verhinderdde bedienden kwamen haar helpen en trokken haar juist op bet alleruiterste mo ment nog weg, zoodat zij door het vallen en door het in aanraking komen met steenen, bal ken, buffet, kast, enz., wel eenige flinke knen- zingen heeft opgeloopeD, doch toch gelukkig gered werd. Ik was op dat oogenblik op het bureau. Ik was echter een schutsel, dat een pas van de deur verwijderd was, maar kon niet bij de deur komen. Ik lag op dat moment met mijn schrij vers op een hoop te spartelen over elkaar en over stoelen, schutsel enz. Naast mij viel een kolossaal groote en zware archiefkast, gevuld met veel archiefstukken, omver. De muren en daken scheurden en kraakten, dat hooren en zien verging. Eindelijk kwamen wij met schrammen en blauwe plekken te voorschijn. „Gelukkig kwam geen vloedgolf voor. Vele huizen zijn ingestort en meest alle overige zoo zwaar beschadigd, dat ze totaal onbewoonbaar zijn. Vele putten ingestort of het water on bruikbaar. Toko's ingestort en magazijnen of bergplaatsen, waar levensmiddelen zijn gebor gen, ook ingevallen. Meubilair is bij eenieder als het ware verbrijzeld. Wij zijn nu zoo arm als Job en zijn in bivak gelegerd op de aloon- aloon. Gewone breede of platte vierkante kis ten, die plat op den vloer stonden, zijn omge vallen; sommige spiegels of schildergen zijn geheel omgekeerd met het glas naar den wand. Dit kan u een klein idee geven van de be weging. De voorboden van den noodlottigen slag waren drukkende warmte, in de laatste dagen zware rukwindengisterenmiddag omstreeks halféen kleine schokken bij vrij lange tusschen- poozen, regenachtige buien en daarop volgde om 1 uur 20 minuten de zware schok, op vele plaatsen scheuren in den grond. De beweging ging gepaard met zwaren regen. Het fort is onbewoonbaar verklaard; maat regelen worden genomen om dicht bij hetresi dentiehuis, namelijk in den tuin, een temporair kampement op te slaan". Dagbiad van Z.-H.) UIT STAD EN PROVINCIE. De proei, Zaterdagavond aan een drietal ramen van het Raadhuis alhier genomen met een nieuwe wijze van illumineeren, heeft niet aan de verwachting beantwoord. Nu zal a. Dinsdagavond nogmaals eene feestverlichting geprobeerd worden. In de politielantaarns hier ter stede is een rood glazen bord geplaatst, dat aanwijst den afstand in meters van de dichtstbij gelegen brandkraan. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald voor de verkiezing van de Tweede kamer der Staten-Generaal de gemeente V1 i s- s i n g e n te verdeelen in twee stemdistricten 1. de wijken A, B, C, D, E, F,G,N,OenP; 2. de wijken H, I, K, L, M en MM De agent van politie der 3e klasse A. Mahni te Vlissingen heelt met 1 Maarta.s. eervol ontslag aangevraagd. Aldaar liep Zondagavond een man, die met de tram was aangekomen, vermoedelijk tenge volge van de duisternis, achter het bierhuis van V. te water. Met moeite werd hij gered hij kwam vrij met den schrik en een nat pak. Volgens de Vliss. Crt is de jongen, die, naar men ons meldde, Dinsdagavond op de werf der maatschappij De Schelde een z.g- „vuur" op een zijner beenen zou gekregen hebben, slechts licht gewond, tengevolge van een stuk hoekstaal, dat van een ketel viel toen hij daar langs liep, en dat tegen het been terecht kwam, Zijn been is dus niet gebroken. Des te beter voor den jongen lende zangnommers werden goed uitgevoerd, terwijl tot afwisseling twee kluchtspelen Jocrissede Vondeling en Liberaal en Conservatief door de leden werden opgevoerd. Vele inge zetenen traden dien avond als donateur der vereeniging toe. Denzelfden avond gaf de zang- en tooneel- vereeniging O. I. B. te St A n n a 1 a n d voor een eivolle zaal een uitvoering, die eveneens goed van stapel liep. Ook daar werd gezongen en werden een paar blijspelen Boode Sander en Gesmokkeld opgevoerd. Het publiek amu seerde zich best. Te Stavenisse gaf Vrijdagavond de zangvereeniging V Union, onder leiding van den beer De Jongh,voor een stampvolle zaal,hare eerste uitvoering. De nog zoo jonge vereeniging bad veel succes op haar werken. De verschil KERKNIEUWS. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarStaphorst J. A. van Bo ven te Ond-BeijerlandDirksland E. H. Jon kers te Zuid-BeierlandRijsoord J. A. Haag, cand.; Garsthuizen (toez.) E. G. J. Bal te NijeveenVlijmen en Hedikhnizen A. G. Reed te CastricumBerkcl c. a. W. Zijlstra te Wad dingsveen Hindeloopen en Valkenburg P. J. Couvée, cand.; en naar Weidum J. W. E. van Loon te Obdam. Aangenomen naarSchore en Vlake door W. A. Eerdbeek, cand.; Meteren door J. A. Haag, cand.; en naar Ommen door H. C. Ubbink te St. Jansga. Bedankt voorCats door P. de Burk te OostkapelleOosterland op Wieringen door P. R. A. van Meurs, cand-; Oostwolde doorA. de Koè te NieuwveenBarneveld (toez.) door C. J. Leemans te Zetten-AndelstWezepe bij Deventer door P. J. Couvie, cand.; Morrha en Lioessens door J. D. Dardenne Ankringa te Hijlaard; en voor Krimpen aan de Lek en Berkel c. a. (toez.) door W. Zijlstra te Wad dingsveen c. a. Gere form, kerken. Beroepen naarRotterdam R. van Veen te Goes; Arnhem BH. Hoekstra te Schiedam; en naar Brussel P. J. Wijmenga te Voorburg. Bedankt voor Assen door W. W. Smitt te Knijpe. Verschillende Berichten. Toen op de, dezer dagen te 's Graven- hage, gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Landbouwcomité, de directeur- generaal voor landbouw, dr C. J. Sickesz, ge complimenteerd werd door den voorzitter, den heer Bultman, zeide hij lang te hebben geaar zeld vóór hij zijn nieuwe hooge betrekking aannam en vroeg hg den steun van 't comité. Hij maakte tevens deze juiste opmerking: ,Maak u niet direct te groote illusiënik heb maar éen lichaam, maar éen hoofdook voor mij hebben dag en nacht slechts 24 uren". De heer van Loenen Martinet raad de Volkspartij in het district Deventer aan bij de herstemming den heerVan Delden te stemmen. - Te Amsterdam heeft, onder voorzit terschap van den heer August Hendrichs, president der Kamer van Koophandel en Fabrie ken aldaar, weder plaats gehad eene vergade ring van de commissie tot de reorganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Met eenparige stemmen werden het schema voor een nieuwe organisatie en van de daarbij behoorende memorie van toelichting vastge steld. Volgens dit schema zullen er zijn plaat selijke kamers van handel en nijverheid, district- kamers van handel en nijverheid en een te Amsterdam te vestigen centraal-bureau van handel en nijverheid. De stukken zullen nu aan het oordeel van alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in het land ter overweging worden toegezonden, om dan later in een te Amsterdam te houden vergadering van afgevaardigden definitief vast gesteld en vervolgens aan de regeering aange boden te worden. Bij het hoofdbestuur der Nationale Chris ten geheelonthouders vereeniging kwamen, na het overlijden van den eerevoorzitter, den lieer C. S. Adama van Scheltema, de gedachten op om een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf te plaatsen, als blijk van erkentelijkheid en waar deering van den man, die met het volste recht onder de grootste philanthropen van ons vaderland kan gerekend worden. Toch heeft het dit plan opgegeven en wil het liever eene poging wagen, teneinde de laatste stichting van Scheltema, n.l. IJ muiden's Koning Willetnshuis, van de daarop rustende schuld te ontlasten. Deze schuld is sedert de laatste verbouwing, waardoor het Sailors Home eene aanmerkelijke vergrooting heeft ondergaan, gestegen van f 2500 tot circa f 10.000. Om daartoe te geraken biedt het hoofdbe stuur zijn vrienden en kennissen inschrijvings biljetten aan. In de Soc. Dem. deelt mr Troelstra mede, dat bij bij zijn verhoor voor den rechter-com- missaris tal van nieuwe getuigen beeft opge geven» die nog zullen worden gehoord, evenals vrouw Stienstra van Harlingen, henevens de moeder, zuster en broeder der gebr. Hoogerhuis. Voorts, dat ook ds. Klein van Beetgum, die aanvankelijk op grond zijner Tolstoïsche be ginselen bezwaar maakte voor de justitie ge tuigenis af te leggen, thans voor den rechter commissaris de volle waarheid gezegd heeft. Twee Begijnen te Breda hadden bij het zich ter ruste te begeven de kachel gevuld met natte steenkolen en tegelijkertijd den sleutel geheel dichtgedraaid. Dat had natuurlijk ten gevolge, dat de geheele ruimte bezwangerd werd met verstikkenden kolendamp. Zij schijnen daar niets van gemerkt te hebben. Des mor gens echter waren beiden niet in de kapel tegenwoordig, zoodat men aanstonds vermoe den kreeg, dat haar mogelijk een ongeluk was overkomen. De deur was gesloten, zoodat men deze moest openbreken. Men trof beiden in bewusteloozen toestand aan. Zeer geruimen tijd bleven zij buiten kennis. Vooral bij de meest- bejaarde schenen alle middelen te falen. Ten leste toch slaagde men er in haar uit de ver- dooving te wekken. - Drie dieven te Helmond hadden Woens dag avond plan in te breken bij iemand, die dan met zijn vrouw afwezig zijn zou. De politie, die hiervan de lucht gekregen had, stelde zich Woensdagavond in de nabijheid van het bedoelde huis verdekt op, en was er ge tuige van hoe twee dieven door een openge schoven raam binnen klommen, terwijl oen op den uitkijk bleef staan. Vermoedelijk door het keffen van een hondje, dat in het huis was, kwam als spoedig weder een der dieven naar buiten. Op dat oogenblik kwam de inspecteur van politie met een agent te voorschijn en namen het drietal in verzekerde bewaring. - Een 2-jarig kind te Sliedrecht, onder de hoede gesteld van een oudere zuster tijdens de afwezigheid der moeder, geraakte in een pot kokend water, waardoor het dermate werd gebrand, dat de dood er het gevolg van was. Naar aanleiding van een door ons aan het Utrechtsch Dagblad ontleend bericht, deelt een ritmeester van het 3e regiment huzaren mede, dat er sinds eenige maanden een valsch gerucht loopt over een voorval, dat met hem bij een barbier te 's-Gravenhage zou hebben plaats gehad. Van het geheele verhaal is geen woord waar. De bedoelde ritmeester kent den „be kenden athleet" Kluijt volstrekt niet, sprak hem nooit en had nooit zelfs de minste woor den met hem, noch met een ander bezoeker in een „scfeeersalon". Door verschillende personen, ook door familie en kennissen, is voortdurend naar de overblijfselen der vóór de haven van IJmuiden verongelukte vissehers gezocht, maar noch op het strand, noch tusschen de blokken bij de pieren heeft men tot nu toe iets er van kun nen ontdekken. De bom schijnt op eens in tweeën gesneden te zijn en vervolgens geheel verbrijzeld. Het gebroken dek ligt vrij hoog op het strand, de kiel ongeveer aan de laag- waterlgn en de splinters liggen over het strand verspreid. Te Oosterblokker N.-H. geraakte Don derdag het negenjarig dochtertje van een smid door een windstoot in het water en werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. Woensdag zal in Arnhem een protest- vergadering van aandeelhouders in het waar borgfonds der gewezen tentoonstelling op Sonsbeek worden gehouden. Het zal hun wel niet ontslaan van de minder aangename ver plichting om 95 pet. te storten. Wijs handelden zeker degenen, die op hun rekening van '97 kalmpjes de 100 pet. afschreven voor hen valt 't dus nog iets mee. Koetsier (die een oude dame rijdt op een eenzamen weg bg harden wind)Neem me niet kwalijk, mevrouw, maar wil u de paarden even vast houden, terwijl ik mijn hoéd ga op rapen die afgewaaid is, of wil u men hoed achterna loopen, terwijl ik de paarden vast hou? Twee vrouwen verbrand. Te Amsterdam ontstond Zondagavond in de le Jan Steenstraat, doordat een bewoner van de tweede étage een brandende petroleumlamp bijvulde, een hevige brand. Hij bad nauwelijks den tijd met zijn gezin te vluchten. Spoedig tastten de vlammen ook het tweede bovenhuis aan, dat bewoond werd door een uit zes per sonen bestaand gezin, waaronder een 81-jarige vrouw, die ongesteld, was. Deze menschen vluchtten naar den zolder, met uitzondering van een twintigjarigen zoon, die na eerst een vijfjarig kind in veiligheid gebracht te hebben, weer naar boven ging om de oude vrouw te reddentoen hij deze niet voml, vluchtte hij ook naar den zolder. Daar waren brandgangen, maar de menschen hebben in hun zönuwachtigen toestand niet het besef gehad de schotten in te trappen. Tot overmaat van ramp zijn zij in het duister op zolder over een ijzeren ledikant gestruikeld en daar door den rook in zwijm gevallen, waar zij later werden gevonden,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1