maar niet met kinderachtige sabeltjes of pisto len, maar met de knuisten. Hij heeft nimmer secondanten van den ritmeester gezien. Te Amersfoort trad Maandagavond op de rederijkerskamer Bernard Ter Haar. Op 'tspel der acteurs viel niets aan te merken, Men ging zeer voldaan huiswaarts. Het publiek bestond uit 4 personen, onder welke 3 genoodigden Te Dieren viel een arbeider met zijn ach terhoofd op den rand van een broeibak, met het ongelukkig gevolg dat hij een hersenschudding bekwam, aan de gevolgen waarvan hij isover- Ons land wordt, naar men in Duitschland meent, vereerd door een bezoek van vier ernstige misdadigers, die in Dortmund uit de gevange nis braken, na vooraf een opzichter zwaar ge kwetst te hebben. Een schipper, die met zijn schip even bui ten Venloo in de Maas lag, had het ongeluk van een vrij boogen fortmuur te vallen, en kwam met zijn rug zoodanig op de steenen te recht, dat hij met gebroken ruggegraat naar het ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toestand is hope loos. Donderdagavond werd de toren van de Hervormde kerk te Wolsum door den bliksem getroffen. De uitslaande brand liet zich weldra dreigend aanzien. Eenige moedige mannen beklommen met levensgevaar te midden van den storm den toren en, bijgestaan door anderen, werden ze na groote inspanning het vuur meester. Uit Winschoten wordt gemeld dat te Kuitenbroek, een boerenmeid f 1200 in de spaarbank wilde brengen, doch onderweg ver moord is. Een Duitsch gendarme vond haar met afgesneden hals. Men verdacht haar mees ter van de misdaad, deed onderzoek en vond hem in het bezit van het geld. Zijn vrouw herkende het mes, waarmee de moord waar schijnlijk gepleegd werd, als het hare. Aldaar zijn twee gezusters, modisten, ge vangen genomen, verdacht van diefstal, in den loop van drie jaren gepleegd. Zoowel door haar omvang als door de nette, degelijke inrichting maakt deze fabriek een bij zonder goeden indruk en men kan in waar heid zeggen, dat ze der stad Groningen tot sieraad strekt. Zooals onze lezers weten, is een depot dezer rijwielenfabriek gevestigd in de Lange delft te Middelburg. Fongers rijwielen. Woensdag werd de Groninger rijwielen fa briek A. Fongers bezocht door de vertegen woordigers der voornaamste Nederlandsche dagbladen, die daartoe door de directie waren geïnviteerd. Ook wij ontvingen eene uitnoodiging tot be zichtiging der fabriek, maar moesten, in ver band met andere bezigheden, daarvoor bedanken. Aan de verslagen in de onderscheidene bladen willen wij echter toch het een en ander ont- leenen omtrent deze grootste inrichting voor het vervaardigen van rijwielen in ons land. De heer Fongers is 17 jaar geleden op zeer bescheiden schaal begonnen thans is de fabriek eene naamlooze vennootschap. Het geheele terrein, waarop fabriek, rijschool, magazijnen, kantoren met directeurswoning enz. zijn gebouwd, heeft eene oppervlakte van ongeveer 6100 M-. Het magazijn heeft een fraai front, waarin een viertal groote spiegelruiten een blik doen slaan in het keurige lokaal, waar rijen van af gewerkte machines de aandacht trekken. Door den hoofdingang komt men in de groote vestibule, die toegang geeft tot de drie ver schillende kantoren, alsmede tot de wachtkamers voor dames en heeren en tot het keurige ma gazijn. In de fabriek, achter het voorgebouw gelegen, bevinden zich de pakkamer, reparatie werkplaats, bergplaats, soldeerinrichting, polijs- terij, lakkerij, het vertrek voor de moffels, bergplaats voor brandstoffen, magazijnen voor onderdeel en, en in de monteurswerkplaats op- poetskamer, nikkelinrichting, slijperij, machine kamer, een ruime werkplaats, smederij enz. Naast het hoofdgebouw is de restaurant met rijschool gebouwd. Uit de restaurant, met da messalon, toiletkamers, kelders, buffets enz., gaat men door de gangnaar de ruime rijschool, die in 't midden 10 M. hoog is en is afgedekt met eene keurige ijzeren bekapping. De wielrij- school is een zaal van 20 X 46 meter en biedt dus een prachtige ruimte aan voor zaalrijdende clubs. De fabriek, die indertijd is aangenomen voor eene som van 85 a 86000 gulden, de installaties niet inbegrepen, bezit als beweegkracht eene gaskrachtmachine van 27 paardenkrachten. Zij geeft aan ruim honderd werklieden arbeid, ter wijl per week ongeveer honderd machines wor den afgeleverd. Vermelding verdient dat elk werkman aan deze fabriek een bepaald onder deel vervaardigt, waarop hij zich uitsluitend toelegt, en waaraan hij al zijn zorgen besteedt. Op deze wijze trachten de directeuren der fa briek te komen tot een bij uitstek zorgvuldig vervaardigde machine, die aan hooge eischen kan voldoen. Voor den vastenavond is te Antwerpen o. a. liet verbod uitgevaardigd om met confetti te werpen. Dat „niemand eenig kleedsel van burgerlijke of militaire overheden of leeraars van eenigen godsdienst of leden eener geestelijke gemeente mag dragen" is een oud verbod. Men mag alleen het kleedsel van jan en alleman com- promitteeren. Te Clermont Ferrand werden in 1895 twee personen wegens diefstal veroordeeld. Zij ontkenden alle schuld, en stelden na hun straf te hebben ondergaan, alle pogingen in het werk om de werkelijke daders te vinden. De vorige week is een hunner daarin geslaagd. Er is iemand aangehouden, die werkelijk heeft be kend. 't Loopt de Fransche justitie niet mede tegenwoordig. De influenza-epidemie te Parijs heeft bijna uitgewoed. Een beleefde poging om de dames ertoe te krijgen haar hoeden af te zetten, is in het St. James theater te Londen totaal mislukt. Prins Christiaan van Denemarken, die de voor stelling bijwoonde, sprak van „een woud van veeren". De dames waren Oostindisch doof. Dan zijn de dames te Middelburg welwillender. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat aan de Oostkust van de Finsche golf 290 visschers op ijsschollen naar zee zijn gedreven. Uit Wiborg kwam bericht, dat 40 der onge- lukkigen waren gered. Uit de mijn bij Boehum, waar Woensdag een groote ontploffing plaats had, zijn reeds 110 lijken te voorschijn gehaald. Prinses Clementine van Coburg is iets beter. De krachten verminderen niet. Bij den reeds vermelden ondergang van de mailboot Flachat kwamen 49 passagiers en evenveel mannen der equipage om het leven. De te Boedapest veel besproken Italiaan- sche actrice heeft, als voldoening voor de haar aangedane beleediging, een huwelijksaanzoek van een Hongaarsch aristocraat ontvangen. De jongste weekstatistiek betreffende den gezondheidstoestand te Bombay wijst 2195 sterfgevallen aan, waarvan 1257 aan de pest. Een aardige bijdrage tot de vrouwene mancipatie is wel, dat twee der rijkste en meest beminde stierenvechters in Spanje vrouwen zijn, nl. de gezusters Lola en Angelika Pretel, ge boortig uit Brandenburg. Als kinderen opge voed in een circus, traden zij later op als torero's en slaagden daarbij buitengewoon. Thans staan zij aan het hoofd van een groot gezelschap of .quadrilla", samengesteld uit vrouwelijke „ban- derillos", (stierenbevechters te voet), en „pica- dores" (stierenbevechters te paard). Met dezen troep reizen zij alle steden van Spanje af en geven overal voorstellingen, waar zij de arena's voor hei seizoen, dat van Mei tot October duurt, kunnen bespreken. Elke dezer zusters maakt in een seizoen eene winst van 500.000 peseta's (240.000 gulden). Behalve deze sommen moeten zij natuurlijk uit de ontvangsten ook hare van klatergoud en fonkelend gesteente schitterende costumes en alle overige onkosten der quadrilla betalen. Zij bezitten een prachtige villa bij Madrid en bovendien terreinen voor traineering, waarmede geene dergelijke inrichtingen in Spanje zich kunnen meten. in de hoofden van het leger, zijn wij bereid onze zware taak aan anderen over te laten en heen te gaan". Deze geweldige woorden, welker beteekenis wij elders uiteenzetten, mochten niet worden beantwoord. Labori werd het woord geweigerd, nog vóór de president wist wat de verdediger vragen wilde. En terwijl de advocaat nog protest eerde) deed de president den volgenden getuige, Esterhazy, roepen. Merkwaardige incidenten. Esterhazy voor de balie: Ik heb tegenover de jury een verklaring te doen vóór ik den eed afleg. President: Leg eerst den eed af. Esterhazy legt den eed af. President tot Labori: Wilt gij den getuige vragen stellen? Labori: Een oogenblik. Ik stel mijne con clusies over het feit dat u mij weigerde den vorigen getuige te ondervragen. EsterhazyHeeren leden van de jury. Ik weet niet of gij u rekenschap geeft van den afschuwelijken toestand waarin ik mij bevind. Een ellendeling heeft mij, zonder bewijzen, van hoog verraad beschuldigd. Ik ben met alge- meene stemmen door mijns gelijken vrijgespro ken, en dienondanks houden de beschuldi gingen aan. Ik ben hier gedagvaard niet als getuige maar als beschuldigde. Ik protesteer. Men heeft hier allerlei getuigenissen tegen mij afge legd, maar is was er niet bij om mij te recht vaardigen. Ik heb meer geleden dan iemand ter wereld. Ik ben bereid te antwoorden op alle vragen van het hof of van de gezworenen, maar (wijzende op de verdediging) die lieden ant woord ik niet. President: Mr Labori, hebt u de getuige vragen te stellen? Labori: Ik stel mijne conclusies. PresidentStel vragen, of gij stelt er in het geheel geen. (Gemor). LaboriIk heb op dit oogenblik niets te vragen. Maar ik protesteer tegen uwe houding. PresidentGetuige Esterhazy, u kunt gaan zitten. (Luide toejuichingen). De volgende getuige. Deurwaarder: Er is niemand meer aanwezig. PellieuxIk heb hier den naam van iemand, die verklaart dat hem voorstellen zijn gedaan om hier voor geld te komen getuigen, en ver zoek dien persoon te hooren als temom de moraUté. De president neemt hiervan geen notitie, en laat Labori tijd zijn conclusies te stellen. Deze werden daarop gelezen en met gemor prijs. Natuurlijk treden in deze concerten geene solisten van den vliereersten rang op, daar die in Engeland enorme prijzen vragen. Het orkest is gewoonlijk samengesteld uit artisten en lief hebbers. Verder geven nog vele privaatpersonen in Engeland voor eigen rekening volksconcerten. Meestal zijn deze vrij, of, zoo er een stuiver als entree gevraagd wordt, geeft men die in de pauze in den vorm van een kop choco lade en een broodje terug. Ook in andere landen ziet men de uitvoering van dit denkbeeld. In Bern (Zwitserland) hebben zich dezen winter OrchestervereinLiet tafelMusikgesellschaft en CAciliënverein ver- eenigd om volksconcerten te geven. De toe gangsprijs is 20 centimes. Op het eerste con cert werden ten gehoore gebracht Beethoven's eerste symphonie en zes nommers uit Mendels sohn's oratorium JElias, o. a. het terzet Hebe deine Augen auf, en het slotkoor. In Duitschland is men met goed ge volg in deze riohting werkzaam. In Neu renberg geeft het bestuur der stad aan het Carl'sche orkest een jaarlijksch subsidie van 10.000 mark, ter vergoeding wegens het geven van een reeks volksconcerten tegen zeer lagen toegangsprijs, 's winters in een zaal en 's zomers op openbare pleinen. In Leipzig worden op alle Zondagmidda gen door het orkest Winderstein volkssympho- nieconcerten gegeven, opgeluisterd door goede solisten, met goed gekozen programma's, tegen Het proces-Zola. Uit de Laatste berichten in ons vorig nom- mer is reeds gebleken, dat de belangstelling in het proces eensklaps weer tot toppunt is ge en. En zij, die tot 20 gulden betaalden voor een goede plaats in de rij der wachtenden kregen waar voor hun geld. In de eerste plaats waren zij getuigen van een nieuwe revolutionnaire daad, een van ge neraal Boisdeffre. Deze noemde het getuigenis van generaal Pellieux authentiek en juist. .„Zijn woorden zijn volkomen juist, maar ik ben niet gemachtigd er iets bij te voegen." „De jury hier, dat is denatie. Indien de natie geen vertrouwen meer stelt Pfennig entrée, die zulk een toeloop heb ben, dat de ruimte voor 3000 toehoorders bleek niet groot genoeg te zijn. In M a i n z werd Zondag 11. op een volks concert door de Mainzer Liedertafel Haydn's Jahreszeiten uitgevoerd met Sistermans als solist. In Barmen, evenals in Ber gisch-Gla d- bach, tracht men op andere wijze dit doel te bereiken. Daar is een volkskoor gevormd uit personen van alle standen, van wie geen gel delijke bijdrage wordt gevraagd. Uit een door vrijwillige giften tot stand gekomen fonds worden de onkosten bestreden. Het koor, be staande uit 101 sopranen, 77 alten, 74 tenoren en 84 bassen, gaf in December zijn eerste, tegen lagen prijs toegankelijke uitvoering met Haydn's Schöpfmg. De leden van het koor hebben vrijen toegang tot de drie symphonie- coneerten, die in den winter gegeven worden, opdat ook het oordeel en de smaak voor zui ver instrumentale muziek in ruimer kring worden bevorderd. Is dit alles niet een bewijs hoezeer alom het bewustzijn levendig wordt, dat het recht- Een greep uit veel werd slechte gegeven. Taj van plaateen, op dit gebied werkzaam, ook in andere landen dan de hier genoemde, zonden nog vermeld kunnen worden. Zoo gaf men onlangs in la Maison dn Peuple te Brussel met veel succes een Wagner- concertI A. Clemenceau: Men schijnt het woord „recht' niet gaarne te hooren. Adv.-Gen. Yan Cassel (voor de derde maal in 11 dagen sprekende): Toen ik het hof vroeg te verbieden te spreken over de zaken Dreyfuss en Esterhazy, voorzag ik wat nu gebeuren zou. Ik ben gedekt door wat toen gesproken is en refereer mij overigens aan het hof. Labori. Ik protesteer er tegen, dat de generaals hier in volle uniform met hun decoraties komen pleiten. (Langdurig tumult. Stemmen: genoeg!) En nu verwijt men ons het proces-Dreyfuss te herzien. Esterhazy is vrijgesproken. Geluk kig voor hem, maar zij die hem vrijspraken dragen daarvoor de verantwoordelijkheid. (Tumult.) Ik wijs op den man op het Duivelseiland die man, die zoo vreeselijk lijdt, schijnt niet belangwekkend voor hen, die daar achter in de zaal huilen. Ik bezweer de magistraten, die het hof vormen, zich te stellen boven het gehuil eener zaal, die niet weet waarom zij manifes teert. (Ho, ho, ho.) Stelt u boven de opwinding, welke het land verteert. Denkt er aan dat het land wellicht op een keerpunt staat, en dat uw arrest ge volgen kan hebben, welke niemand kan voor zien. Langdurig geraas). De conclusies werden verworpen. ClemenceauWij hebben gisteren om den Uhlanenbrief gevraagd. Ik verzoek dat men generaal Pellieux hoore. PresidentDie is er niet. ClemenceauMevr. De Boulancy is in het gebouw, maar durft niet verschijnen, wijl zij met den dood bedreigd werd voor het geval zij spreekt. Ik verzoek het hof haar te doen beschermen. i om de geheele burgerij te doen deelen in een genot, dat niet alleen uitspan ning is maar veredelend werkt en oogenblik- ken van geluk geeft? Mr J. N. van Hall zegt over dit onderwerp in de Gids van Sept. '97 ongeveer het volgende „Zoo kunst is een noodzakelijk element in ieder menschenbestaan, is het dan goed dat ze het privilegie blijve van enkele vermogen den of fijn beschaafden? Hebben niet allen recht op het „brood der schoonheid?" f). Ligt het niet op den weg van allen, die de verbetering van den maatschap- pelijken toestand bovenaan op hun programma schreven, mede te werken om in het somber leven van zoovelen wat kleur en licht, wat ver heffing te brengen Mocht in onze stad de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanningbehalve hare gewone uitvoeringen, eens een kunstuitvoering geven in de taal van het land, voor een lagen toe gangsprijs, dan is het zeker te verwachten, dat zij ook hier veel sympathie daarvoor zou ondervinden. U dankend, hoogachtend, Marie Berdenis van Berlekom. Adv. G.Zij zal beschermd worden gelijk elke andere getuige. PellieuxIk heb den minister den brief ge vraagd. Hij zelf zal het hof antwoorden. President: Ik heb niets ontvangen. Kolonel Picquart over het geheime stuk. Kolonel PicquartKolonel Henry heeft ver klaard dat het door mij geraadpleegde geheime stuk slechts eens uit de brandkast kwam, toen Grïbelin het aan mij gaf. Ik stel daar tegenover dat het tusschen December 1897 en den dag waarop ik het raadpleegde, nog eens uit de ka3t is geweest. Gribelin en Lauth, die beiden den lettersleutel kende, konden het er even goed uithalen als de kolonel zelf. Ik weet dat op het oogenblik, toen men begon Esterhazy te verdenken, een nieuw stuk op het ministerie werd ontvangen. Welnu dat stuk kan als valsch worden besch ou wd. Labori: Welk stuk? Picquart: Het stuk waarover generaal Pel lieux gister heeft gesproken. GonseIk verklaar dat het stuk authentiek is. Maar meer kan ik niet zeggen. Andermaal Esterhazy. LaboriHeeft get. het bordereau geschreven EsterhazyIk weiger te antwoorden op de vragen der verdediging. LaboriHeeft getuige de brieven geschreven, welke in de Figaro openbaar zijn gemaakt. Esterhazy Ik herhaal dat ik weiger te ant woorden op de vragen der verdediging. (Toe juichingen). Clemenceau: Hoewel de getuige weigert te antwoorden, ga ik voortKan getuige mede- deelen op welke wijze hij in het Fransche leger is gekomen (Gelijk men weet zijn de geboorte, de nationaliteit en het inschuiven van Esterhazy in het leger feiten waarover niemand het ware weet). EsterhazyIk weiger te antwoorden. Zoo ging het drie kwartier voort. Clemenceau las alle schandelijke zinnen uit de brieven van Esterhazy voor„De Duitschers zullen die Franschen wel eens op hun plaats zetten." „Ik zal niet gaan, zon al dat canaille (de legerchefs) nog een poets naar mijn smaak te hebben gespeeld." „Die groote chefs, lafaards en stommelingen welke andermaal de Duitsche gevangenissen bevolken." „Generaal Saussier is een clown." En nog veel meer. Maar Esterhazy bleef onbewegelijk. Severine zag slechts zijn snor bewegen. Eindelijk vroeg ClemenceauStaat getuige in relatie met Schwarzkoppen, den Duitschen attaché-militaire PresidentDe buitenlandsche verhoudingen mogen niet worden aangeroerd. Publiek: genoeg, genoeg! Clemenceau Mag ik dus in de rechtszaal niet spreken van een fout, door een Fransch officier begaan. President(levendig). Neen, want er is iets dat hooger gaat, de eer en de zekerheid des lands. (Luide toejuichingen) Esterhazy af. Hu ret, redacteur van de FigaroIk heb op last mijner redactie te Rouaan een on derzoek ingesteld over het verleden van Es terhazy, 'en heb aan mijn verslag niets toe te voegen. Dat men mijn artikel voorleze. De president weigerde dit en vroeg den ge tuige uit het hoofd te zeggen wat hij te zeggen heeft. Huret bevestigde daarop zijn bekend verhaal hij verklaarde dat die inlichtingen zeer slecht waren en dat de officieren hem als een rasta- quoubre beschouwen. Generaal Guerrier wordt geroepen, maar de president verzet zich tegen het hooren van dezen getuige, wijl hij niet vooruit was opge geven. Hetzelfde geldt voor majoor Weill. Daarna werd de zitting opgeheven. Heden wordt mevrouw De Boulancy gehoord als zij komt. De betoogingen. Dat de stemming in de rechtszaal zoo sterk voor de generaals was, had, volgens Séverine van de Petit Bleu, deze oorzaak, dat men alleen toeliet officieren en hen die van de eer militaire een toegangskaart hadden. Eminente mannen en advocaten in toga werden zelfs Dreyfuss verkeerde, over de in het bordereau bedoelde gegevens beschikt, werd door Pie- quart weerlegd. Bij hun repliek moesten de generaals op éen punt toegeven, terwijl zij op een ander punt als grond aannamen, dat het bordereau bijna een half jaar later was ge schreven, dan d'Ormeschéviile had aangenomen. Dat Picquart in dezen strijd de overwinning behaalde had een natuurlijke oorzaak. Destaf wilde een negatief feit bewijzen, wat steeds zeer moeilijk is: Picquart daarentegen had slechts aan te toonen, niet dat het anders was, maar dat het anders kon zijn. Het meest trof ons echter het betoog van Picquart, dat in het bordereau alleen sprake is van notes, dus van opstellen van de hand van den schrijver van het bordereau en niet van de officieele stukken. Het wordt o. i. daardoor nog moeilijker te bewijzen, dat geheimen zijn overgeleverd, gesteld al dat het bordereau, als bericht van verzending der notes, kon worden beschouwd als wettig bewijs dat die verzending heeft plaats gehad. De Dreyfuss-gezinde bladen hebben Don derdag een leelijken bok geschoten. Zij wezen er met nadruk op, dat generaal Pellieux aan het einde zijner groote rede had gezegd, „dat krijgsraad van 1898 nog niet een on schuldige in de plaats kan stellen van den veroordeelde, hetzij dan dat deze schuldig of onschuldig zij." Men zag daarin een loslaten van het vonnis van '94 en deze opvatting werd verstrekt door de verklaring, dat het den officieren onverschillig was of het proces werd herzien. Eenige uren later kwam Pellieux verzekeren, dat men in 1896 het absolute bewijs van de schuld van Dreyfuss had. Louis Havet, de bekende hoogleeraar aan de Sorbonne die Woensdag als getuige optrad, is Donderdag bij het hervatten zijner lessen door zijn leerlingen met een ovatie begroet. Hij antwoordde met een korte rede, waarin hy zeide dat, waar men zooveel over de eer van het leger sprak, men vergat dat de eer van Frankrijk vooral niet minder waarde had. f) Morris. Jean Lahor. Het is dus geen wonder, dat de generaals zoo werden toegejuicht. Vooral aan generaal De Pellieux werd een ovatie gebracht. Onder het gejuich van het volk daalde hij blootshoofd de trappen van het paleis af. Esterhazy ver liet het gebouw met den oud-minister van justitie Guerin. Men riep: Leve het leger! en Weg met. de Joden! Meer dan vijf honderd menschen verdrongen zich op de trappen van het paleis. Eenige Joden, die wilden protesteeren tegen debetoo- gingen, werden aangevallen. Verschillende groe pen raakten handgemeen. Een hunner werd de hoed van het hoofd ontrukt, het hoofddeksel werd vertrapt onder het geroep: „Ter dood! In het water!" De republikeinsche garde moest de stoep ontruimen. De menigte trok terug, onophoude lijk de officieren toejuichende. Men riep: „Weg met Zola!" en zong de Marseillaise. Er werden een aantal inhechtenisnemingen gedaan, maar niet gehandhaafd. Zola verliet het paleis van justitie omstreeks halfzes, en werd begroet met een oorverdoo- vend gefluit. Zijn rijtuig reed, binnen een waaiervormig cordon politieagenten, langs den Quai des Orfévres. Bij de brug Saint Michel wilde de menigte zich op het rijtuig werpen, maar de politie hield het volk terug. De betoogers en de agenten raakten handgemeen Wij hebben plaats noch aanleiding om uit voerig terug te komen op het debat tusschen de generaal Pellieux en Gonse aan de eene zijde en kolonel Picquart aan de andere zijde. Elke bewering van de generaals, dat alleen een officier, die [in de omstandigheden van De ramp van de Maine. Over de oorzaak van de ramp te Havanna is nog geen nader nieuws. Het onderzoek door de duikers gaat moeilijk, daar het schip in vuil water en op een modderigen bodem ligt. De New-York Herald kreeg verlof een eigen stel duikers omlaag te zenden, ten einde, onaf. hankelijk van de officieele enquête, een eigen onderzoek in te stellen. Het aantal dooden bedraagt thans 270, maar niet alle lijken zijn gevonden. De begrafenis had Donderdag plaats. Natuur lijk werd daarbij bijzondere lqister ten toon gespreid, en nam de overheid zelve aan de plech- htigheid deel. De lijkkisten waren een geschenk van den consul-generaal Lee en van de ter plaatse aanwezige verslaggevers der Amerikaansche bladen. De stemming in Amerika is verdeeld. Het schijnt der regeering gelukt een groot deel der natie een kalmer inzicht in de zaak te geven. Zoowel de Spaansche als Amerikaansche bladen achten het in de gegeven omstandigheden beter dat de Viscayahet Spaansche oorlogsschip dat het bezoek van de Maine zou beantwoor den, de Spaansche vlag niet in de Amerikaan sche wateren vertoont. Maar het schip is onderwijl voor Sandey Hook aangekomen. Uit nadere berichten over de ramp blijkt, dat eerst een vrij zwakke ontploffing werd ge hoord, oogenblikkelijk gevolgd door het uit breken der vlammen. Terstond werd alarm gemaakt, en bevel gegeven de bluschmiddelen in werking te brengen, maar nog voor dat be vel was uitgevoerd, had een groote ontploffing plaats, ditmaal in de bergplaats van de ontploi - bare stoffen. Deze ontploffing sloeg gaten in de pantsering en werd spoedig door een der den slag gevolgd. Oogenblikkelijk werden de booten losgemaakt, maar veel gaf dit niet. De meeste bootjes, welke door andere schepen werden afgezonden, bleven op eenigen afstand, daar men steeds nieuwe ontploffingen hoorde. Toch werden door vele Spanjaarden een groote moed en zelfopoffering getoond. Van alle zijden wordt hulde gebracht aan de officieren van de Maine, in het bijzonder aan den kapitein. Uit alle deelen der wereld komen telegram men van deelneming. Keizer Wilhelm was natuurlijk weer No. 1. De commandant der marine te Nieuwediep zond, met de daar aanwezige marine officieren, een hartelijk telegram. Burgelijke Stand. Van 1219 Februari. Vlissingen. OndertrouwdP. Puijpe, jm. 24 j. met A. Jacobse, jd. 20 j. G. Wisse, jm. 23 j. met S. M. Braun, jd. 22 j. E. K. van Stein, 24 j. met E. de Goede, jd. 20 j. BevallenJ. F. Pietersen, geb. Kokelaar, W. 't Gilde, geb. Kwekkeboom, d. M. C. Hintzen, geb. Van Veghel, d. J. M. J. Wied- lewsky, geb. Koelman, z. A. C. Zandee, geb. Van der Meijden, z. C. de Visser, geb. Vente- vogel, z. T. W. Tabak, geb. Grasso, d. C. de Kaart, geb. Naerebout, d. H. C. Verhagen geb. Van Gelder, d. D. Heeres, geb. Visser, z'. P. Klijn, geb. Warren, d. E. Byrom, geb. Fitzgerald, z. OverledenL. M. Callier, wede van B. van Sluijs, 63 j. E. H. J. van der Meer, d. 1 j. F. Jilleba, man van P. M. van de Gaselle, 75 i. A. M. Sanderse, d. 14 m. Goes Ondertrouwd G. N. Nagelkerke, jm. 22 j. met C. de Kok, jd. 22 j. Getrouwd: A. J. A. P. van Calmthout,jm. 37 j. met W. van 't Westeinde, jd. 34 j. Bevallen: J. Labeur, geb. Poiderman, d. G. Labeur, geb. Milhous, d. A. Meeuwse, geb. Van Heel, d. J. Verheule, geb. Geene, d. J. van Belois, geb. Roose, z. J. Verhaagen, z. 8 m. Stoomdrukkerij - D. G. KröberJr. - Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 6