ffiieilirp* taant Kunst voor het volk. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 21 Februari 1898, no. 43. Middelburg 19 Februari. Onderzoekingen over de filtreerende werking, die weekdieren op het water uitoefenen, en toepas sing daarvan op de Oester cultuur en op de Oce- anographie. In zijn opstel, voorkomende in ons blad van den 29 Dec. jl., en in zijne repliek, opgenomen in ons nommer van 6 Januari '98, werd door den heer A. de Vnlder van Noorden gewezen op de onderzoekingen van H. Viallanes omtrent het maken van slib door mosselen in verband met de filtreerende werking, welke die week dieren op het water uitoefenen. Dr P. P. C. Hoek, de wetenschappelijke ad viseur in visscherijzaken, geeft nu in de Mede- deelingen over VissoMry van Januari eene vertaling uit het Fransch van hetgeen dien aangaande door den in 1893 overleden Vialla nes, toenmaals werkzaam aan het Zoölogisch station te Arcachon, is gepubliceerd in de Comptes Eendus de 1'Academie des sciences de Paris van 7 Juni 1892. „Voor verschillende bij ons hangende vraag stukken, in verband met oester- en mossel teelt" zegt de heer Hoek „kan het niet anders als nuttig zijn te weten wat V. go- schreven heeft en hoe hij zijn proef heeft in gericht. Wellicht is het daarbij niet overbodig er op te wijzen, dat de proef van V., een laboratorium-proef, in een betrekkelijk ondiepen bak genomen is, en dat ze vooral in deze op zichten verschilt van de werkelijkheidde waterlaag, die door de op den bodem liggende weekdieren wordt gefiltreerd, is bij de proef neming veel geringer, het water circuleert nu door den bak, terwijl het daar, waar oester- en mosselteelt plaats vindt, door de getijden en door den wind op geheel andere wijze bewogen wordt". Het rapport van Viallanes nu luidt als volgt: „Het zeewater, waarin altijd vaste deeltjes zweven, wordt met een verbazende snelheid helder, wanneer men in den bak, die het bevat, een oester of een mossel neerlegt. Deze dieren toch veroorzakën, zoodra zij in hunne natuur lijke omgeving geplaatst zijn, een snelle waterstrooming tusschen hunne geopende schel pen van de deeltjes, die deze stroom mede- voert, worden sommige tot omvangrijke klon ters vereenigd tengevolge van een slijmafschei- ding van den mantel en dadelijk weer uit geworpen de andere gaan door het darmkanaal, om vervolgens in den vorm van vaste uit werpselen uitgestooten te worden. Het gevolg hiervan is dat het weekdier, dikwerf reeds na zeer korten tijd, het hem omringende water heeft gefiltreerd. Toen ik mij voorgesteld had vergelijkenderwijs de hoeveelheid water te bepalen, die de Fransche oester, de Portugeesche oester en de mossel in denzelfden tijd en onder dezelfde voorwaarden kon filtreeren, heb ik mijn toevlucht genomen tot de volgende inrich ting: Op den bodem van een bak, waardoor een stroom water loopt, zijn een bepaald aantal kristalliseerschalen geplaatst; eenige bevatten de dieren waarmede een proef genomen wordt, de andere dienen daarbij eenvoudig als getui gen en stellen mij in staat de hoeveelheid van het bezinksel waar te nemen, die alleen van de zwaartekracht het gevolg is. Na verloop van eenige dagen wordt de neerslag, die zich in iedere kristalliseerschaal verzameld heeft, bijeen" gegaard, gedroogd en daarna gewogen. De verkregen cijfers, verbeterd door ze te verminderen met het gewicht van de stoffen, die langs mechanischen weg bezonken zijn, zijn evenredig aan de hoeveelheid water, die door ieder dier gefiltreerd is. Deze proef, die ik Geachte Redacteur Met veel sympathie las ik onlangs in de Middelburgsche courant hoezeer u ingenomen is met de richting, waarin vele muziekvereeni- gingen tegenwoordig werken om kunstgenot aan het volk te geven. Mag ik er in uw blad eens op wijzen, hoe men in de meest verschil lende plaatsen van Europa door eenzelfde spontaan gevoelen opgewekt is tot het geven van dergelijke uitvoeringen? Wat ons land betreft was Amsterdam in het vorige jaar begonnen. In het gebouw der Maatschappij Arena werden Zondagsmid dags om de 14 dagen door de Amsterdamsche Orkestvereeniging volksconcerten gegeven, waar de werkman voor een entrée van 10 cents goede werken als symphonieën van Beethoven, Haydn, Schubert etc. kon hooren. EeD pro gramma a 1 cent verkrijgbaar, dat in bevatte lijke, korte woorden eene bespreking bevatte van de uit te voeren werken en hunne com ponisten, werd voor deze concerten vervaar digd. Ook dit jaar vinden in Amsterdam zulke volksconcerten plaats. Dat bij die concerten wordt genoten, blijkt uit de verslagen in de Daar de Amsterdamsche Orkestvereeniging deze concerten niet meer kon geven, omdat zij eiken Zon dagmiddag in Artis optreedt, worden deze nn doorliet Haarlemsch muziekkorps, onder leiding van den luite nant-directeur Kriens, gegeven. onder verschillende voorwaarden herhaald heb, zoowel met het betrekkelijk heldere water uit geulen van het bassin te Arcachon, als met het meer troebele, dat men aan den kant aantreft, heeft mij altijd vergelijkbare uitkomsten gele-i verd, die aldus geformuleerd kunnen worden in denzelfden tijd dat een Fransche oester, achttien maanden oud, 1 liter filtreert, zuivert een Portugeesche van denzelfden leeftijd er 5.5 en een mossel van middelmatige grootte 3 liter. Laat ik er bijvoegen, dat dit verschil in werkvermogen tusschen Fransche en Por tugeesche vermeerdert in het voordeel van de laatste, en wel in zeer aanzienlijke mate, wan neer men de proef herhaalt met andere dieren. Met het oog op de oesterteelt zijn deze resultaten van groot gewicht; zij verklarende oorzaken van den achteruitgang der oesters, waarover de kweekers zich sedert eenige jaren beklagen, en zij wijzen het geneesmiddel daar voor aan. Het is ongeveer tieD jaren geleden dat men te Arcachon begonnen is de dijken der oesterputten te versterken met kribwerk van takkebossenna korten tijd was die be- kribbing geheel bezet met mosselen, wier aan tal in dit bassin geklommen is tot meer dan drie milliard. Deze dieren, wier handelswaarde nul is, be rokkenen, wat niemand vermoedde, veel schade aan de oesters, daar zij alleen alle voedzame deelen in beslag nemen uit een hoeveelheid water, die daarvan genoeg bevatte, om er negen milliard Fransche oesters mede te voe den. Als men deze laatste weer tot hun vorigen toestand van ontwikkeling wil zien terugkeeren, moet men vóór alles, en dat kan zonder groote kosten geschieden, de mosselen, die onnutte eters zijn, uitroeien. Het schijnt mij niet minder noodzakelijk er de aandacht der oester kweekers op te vestigen, dat de Portugeesche oesters f) minstens vijf en een halfmaal meer voedsel gebruiken dan Fransche van denzelfden leeftijd. Zou het, nu men dit weet, geen wer kelijk voordeel zijn de Portugeesche oesters te verbannen uit die putten, waar Fransche zich kunuen ontwikkelen? De oesters, de mosselen, alle dieren die de zelfde levenswijze hebben, inzonderheid ook de Ascideën, (in het Hollandsch zakpijpen) bepalen, op de boven aangewezen manier, de boeveelheid van den neerslag en bewerken het vastleggen van alle organische of minerale deeltjes, die in het water zweven. Zij dragen er dus door hunne werkzaamheid toe bij, dat er bezinkingen ontstaan op den bodem der zee. Ik heb mijzelf overtuigd van de groote schaal, waarop dit verschijnsel plaats vindt, door deze dieren te laten leven in water, vermengd met 0.0546 gram droge slibverkeert het water in dezen toestand, zooals in de natuur dikwijls voorkomt, zoo veroorzaakt een mossel in viel en twintig uur een neerslag van 1.768 gram slib, eene Portugeesche oester van achttien maanden een neerslag van 1.075 gram, eene Fransche oester van denzelfden leeftijd een van 0.199 gram. Door deze cijfers wordt men in staat gesteld het gewicht te begrijpen van de rol, die de oesters en (vooral) de mosselen gespeeld hebben en nog altijd spelen bij de begrenzing van de zeeën en bij den opbouw der vaste landen. Deze Mollusken, die, beter dan andere, wijzigingen in bet zoutgehalte verdragen kunnen, vormen dikwijls onmetelijke kolonies, die zich als dammen uitstrekken op de grens van zee- eD zoetwater. Het zijn machtige filters, die belast zijn met het inzamelen en vastleggen van de vaste stoffen, die het rivierwater in de oceaan brengt. Ik wil hierbij voegen, dat mijn onderzoe kingen de verklaring geven van eenige wijzi gingen, die bet relief van den bodem der zee in zeer korten tijd ondergaan heefteindelijk toonen ze aan hoe onvoorzichtig het zou zijn om de respectieve dikte van twee lagen, zelfs al grenzen ze aan elkaar, te beschouwen als een maatstaf voor den tijd dien ze noodig ge had hebben om zich te vormen." Viallanes of dr Hoek dit blijkt niet dui delijk teekent hierbij nog aan dat men niet uit het oog mag verliezen, dat, wanneer zich In Arcachon wel te verstaan. Dezelfde als odzb Zeeuw sche oesters, nl. de ostrea edults. f) De gryphea angulala. Amsterdamsche bladen, die alle hierin over eenstemmen, dat onder de uitvoering volkomen stilte heersebt in de geheel gevulde zaal, waar voor 3800 personen plaats is, terwijl na elk nommer een geestdriftig applaus weerklinkt. Zwolle volgde het voorbeeld van Amster dam. Zondagavond 31 October vond daar in de Buitensocieteit het eerste volksconcert plaats, gegeven door het Zwolsche Piano-Quartet met medewerking van solisten voor zang, piano en violoncel. Een verslaggever hiervan schrijft „Het eerste volksconcert, in Zwolle gegeven, was een volkomen succes. Het aantal bezoekers, waarvan de meeste behooren tot hen, die anders langs de des Zondags niet verlichte straten flaneeren, bedroeg circa 1300. De ruime zaal was zoo boven als beneden bezet met een aan dachtig luisterend publiek. Na het verkregen succes zal een tweede concert spoedig volgen." Twee dergelijke volksconcerten, waarbij o. a. de beroemde zangeres mej. Anna Blaauw uit 'sGravenbage belangloos medewerkte, volgden dan ook in die plaats, met evenveel succes als het eerste. Andere steden volgden. In Heerenveen werd door de zangvereeni- ging eene volksuitvoering gegeven, met een programma geheel samengesteld uit Nederland sehen tekst. In ZutphenDeventer, Hengelo or ganiseerde men met veel succes volksconcerten' waarbij een strijkorkest en musici en dilettan ten medewerkten. meer slibachtige stoffen in het water bevinden, de filtreerende kracht van de mosselen, evenals van Portugeesche oesters, aanzienlijk grooter wordt; men moet zich hierover niet te zeer verbazen, want het is bekend dat deze dieren zich het gunstigst ontwikkelen in slibrijk water. De hulpmiddelen, waarover hij bij zijne onder zoekingen beschikte, waren te beperkt dan dat hij de hoeveelheden van organische stof, die door de weekdieren worden afgescheiden en die dienen om de bezonken minerale deeltjes saam te kleven, zou hebben kunnen bepalen het schijnt echter, dat het gewicht hiervan aanzienlijk is en ongeveer gelijk staat met 4/100 van dat der slib. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is de off. van gezondh. lste kl. bij de zeemacht F. Schreuder op pensioen gesteld ad f 1425 'sjaars en bij de zeemacht bevorderd tot off. van gezondh. lste kl. de officier van gezondh. 2de kl. W. A. Stark. LETTEREN "EN KUNST. Wij ontvingen het tekstboekje van de opera Faust, bestemd voor de uitvoeringen, welke heden en Maandagavond te Groningen plaats hebben onder leiding van den heer M. H. van 't Kruijs. Dit boekje ziet er allerkeurigst uit en is voorzien van de afbeeldingen der hoofdper sonen. In een voorwoord brengt het dagelijksch be stuur der commissie van uitvoering waarvan mevrouw Van 't Kruijs lid van verdienste is, omdat zij op bijna alle repetities door hare pianobegeleiding een geheel orkest wist te ver vangen warme hulde aan de groote talenten en de werkkracht van den heer Van 't Kruijs. GEZUSTERS HEYMANN. Zooals wij meldden, wacht ons op het a. concert van de Vereeniging voor instrumentale muziek te Middelburg, Dinsdag 8 Maart, het optreden vau de gezusters Sophie en Jo hanna Heymann, zang en piano. Donderdag 11. traden zij in het concertgebouw te Amsterdam als solisten op, bij gelegenheid van het buitengewoon abonnementsconcert. Dan. de Lange schrijft, in verband daarmee, in bet jongste nommer van het N. v. d. D. „Eerst kort geleden sprak ik uitvoerig over dit zusterenpaar en vond toen gelegenheid de schoone hoedanigheden van haar talenten te roemen. Inderdaad bezitten de beide jonge dames, ieder op haar gebied, zeer te waardeeren eigenschappen. Zal men nu verwachten opnieuw te verne men, dat de pianiste een schoonen aanslag, een zeer ontwikkelde techniek, enz., enz., dat de zangeres een fijne, helderkliukende sopraanstem bezit? Ik acht dit werkelijk overbodig. Laat mij daarom constateer en, dat de beide jonge kunstenaressen een groot en verdiend succes behaalden. De pianiste droeg voor het eerste Concert van Chopin. De uitvoering zoowel van dit Concert als van Rubinstein's Sarabande en Liszt's Hongaarsche Bhapsodie was zeer schoon en degelijk. De zangeres zong de bekende aria, met fluit- solo uit Handel's VAllegro ed il Pensieroso. Met den Heer Demont, die op artistieke wijze de fluit-solo voordroeg, wedijverde de zangeres, 't Was een welgeslaagd ensemble, dat aanlei ding gaf voor een warme ovatie aan beide solisten. Buitendien hoorden wij van mej. Sophie de liederenIn der Fremde, van Tau- bert, Chanson de Vdbeille, van Massé, Zwischen uns ist nichts geschehen, van Zazycki en Echo lied, van Eckert. Deze liederen toonen de schoonste zijde van het talent der zangeres, die daarin al haar kunst en kunstjes kan doen schitteren." Y. M. (de heer Van Milligen) zegt in het Hbld van Sophie Heymann: „De zangeres bezit een lichte, in de hoogere tonen schoon klin kende en gemakkelijk aansprekende stem, die in de groote zaal echter niet altijd genoeg toonvolume kon ontwikkelen. In de liederen kwamen mej. Sophie Heymann's eigenschappen als zangeres in een voordeeliger licht dan bij de aria, die eenigszins den indruk maakte boven hare krachten te gaan. Bij de liederen werd zij warm toegejuicht, zoodat nog een toegiftje moest worden ge- In Amersfoort werd Maandagavond 7 Februari door 130 leerlingen van de Vereeni ging Volkszangonderwijs van de afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst en door de Zangvereeniging dierzelfde afdee ling, onder leiding van den heer M. W.Petri, het eerste volksconcert gegeven, dat druk be zocht was. Het programma was ook hier sa mengesteld uit Nederlandschen tekst. Zelfs in Rotterdam, de stad die zich ge woonlijk niet zeer opofferend toont, waar het de belangen der kunst geldt, is men in bet geven van volksconcerten geslaagd. Als in Amsterdam worden daar door de orkestver eeniging, onder leiding van den heer A. B. A. Verhey, in de groote Doelenzaal volksuitvoe ringen gegeven. Gedurende de uitvoering was het in de propvolle zaal doodstil, zoo leest men over dit concert, en aan het slot daverde de zaal van de toejuichingen. Op het eerste concert, op Zondagavond 30 Januari, hoorde men o. a. de Egmont-Ouverture van Beethoven, de Bes-dur Symphonie van Haydn, de Oberon Ouverture van Weber, het vioolconcert in e mi neur van Mendelssohn, voorgedragen door den heer Messias, enz. In Utrecht zijn volksconcerten georgani seerd in de groote zaal van het park Tivoli, te geven door het stedelijk orkest. Het eerste concert had daar plaats Maandag 14 Februari. Uitgevoerd werden werken van meesters als Gounod, Liszt, Wagner, Mendelssohn, Tschai- kowsky enz. Het deed weldadig aan, zoo schreef zongen, waarvoor gekozen werd een liedje van Taubert. De pianiste toonde in het moeilijke Concert van Chopin haar zeer afgeronde techniek en schoone toonontwikkeling. Dat zij mij in de stukken na de pauze nog meer voldeed, ligt waarschijnlijk hieraan dat mej. Heymann in die werken zich nog meer in haar genre bewoog, doch overal kon men het spel van deze begaafde pianiste waardeeren. Ook zij gaf een toegiftje, nl. Passepied van Delibes, dat zij met veel smaak voordroeg." Men ziet dusden 8sten Maart wacht ons een groot genot! ONDERWIJS. De uitslag van de Donderdag gehouden herstemming voor een lid van het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap is als volgtVan de 221 afdeelingen namen er 189 aan de stemming deel, zoodat niet minder dan 32 afd. zich van stemming onthielden. Er werden uitgebracht 1942 stemmen, waarvan 3 van onwaarde en 253 in blancode meerder heid was 972. De heer C. F. A. Zernike ver kreeg 1218 stemmen en de heer L. Nooter 724 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Beide heeren zijn hoofden van scholen te Am sterdam de verkozene kwam niet voor op de door het hoofdbestuur opgemaakte aanbeveling. De heeren Th. M. Ketelaar eu H. Tege laar wenschen te Amsterdam op te richten een bureau tot bet verstrekken van inlichtingen omtrent het verblijf en verkeer van studeerende jongelieden in binnen- en buitenland. De werkzaamheden van dit bureau zullen hoofdzakelijk bestaan in het verstrekken van inlichtingen over families in 't binnen- of buiten land, die genegen zijn éen of meer personen, mannelijke of vrouwelijke, in den huiselijken kring op te nemen door ruiling vau diensten of tegen betaling van een bepaalden pension- prijs. Verschillende autoriteiten op schoolgebied hebben instemming met het hoofddoel van dit plan betuigd. KERKNIEUWS. De Synodale commissie der Nederlandsehe hervormde kerk heeft het initiatief genomen om den 31en Augustus a. s. den dag zelf, waarop krachtens de bepalingen der grondwet H. M. de Koningin de regeering feitelijk aan vaardt deze gewichtige gebeurtenis door gebed en dankzegging te wijden in eene daar toe in den voormiddag te houden godsdienst oefening. De koninginnen zullen dien dag ook een kerkdienst bijwonen. Genoemde commissie zal zich wenden tot de besturen van alle gezindten om in deze saam te werken. Dit is de goede weg: ook indertijd door ons aangegeven. RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage is in hooger beroep behandeld de zaak van den kleermaker te Leiden, en de vrouw aldaar, ter zake van den bekenden moord op het kind waarvan de dochter der tweede bekl. was be vallen. Het 0. M. vorderde; voor den kleermaker 10 jaar en voor de vrouw 5 jaar gevangenis straf. De eerste bekl. en adv. mr J. Last trachtten thans de 2e bekl. als de meest schul dige voor te stellen, waartegen de president en mr H. E. E. Röell opkwamen. LANDBOUW. Een bijvoegsel tot de St. Ct. van heden bevat een staat van de gevallen van besmet telijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Januari. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen de haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond en klauwzeer 755 (42), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 1 (1), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 196(30), rot- kreupel bij schapen 8 (3), vlekziekte bij de varkens 16 (13), miltvuur bij alle vee 24 (23). In de provincie Zeeland kwamen voor 13 gevallen van mond- en klauwzeer bij 1 eigenaar te Noordgouween 5 gevallen van vlekziekte bij varkens bij 4 eigenaren, en „een erkentelijke toehoorster" in het Vtrechtsch Dbld, „te mogen bemerken hoe met groote be langstelling en klimmende aandacht geluisterd werd naar de uitvoering der orkeststukken en hoe elk nommer werd toegejuicht met een erkentelijkheid, zóo spontaan, en zóo welge meend, dat men geen oogenblik in het onze kere blijft over de vraag of het wel een nuttig en goed werk is om de kunst in haar hooge openbaringen te brengen onder dat deel van de bevolking, dat maar weinig offeren kan om geest en gemoed te verkwikken na dagen van arbeid en inspranning In Breda gaven 30 Januari eenige dames en heeren een volksconcert, en in Steen wijk gaf de vereeniging Polyhymnia een volks concert, waarop in de pauze het entree van 10 cents, in den vorm van een glas bier of een kop chocolade, terug werd gegeven. De toegangsprijs voor deze concerten in deze plaatsen bedroeg een dubbeltje. Verklarende programma's waren a 1 cent verkrijgbaar. Ook artisten vereenigden zich tot het geven van volksconcerten. Zoo vormden bijv. vier leden van het Am sterdamsche concertgebouw-orkest het zooge naamde Spoor-Kwartet, tot het geven van kamermuziek. Zij willen voornamelijk volks concerten geven en voor dit doel in verschil lende plaatsen van ons land optreden. Zij speelden in Utrecht met groote waardeering van het talrijke publiek het bekende Es-dur kwartet van Mozart en een kwartet van Haydn. wel te Burgh, Graauw c. a., Oosterland en Tholen. Verschillende Berichten. Onder voorzitterschap van den heer mr Smeenge werd Donderdag te Oude Tonge de 35e algemeene vergadering van de schippers- vereeniging Schuttevaer gehouden. Onder meer werd besloten aan de regeering te verzoeken over te gaan tot verbetering van het vaarwa ter het Hellegat. Verder zal het hoofdbestuur er naar trachten de nadeelen op te heffen, die de schippers on dervinden door de invoering der wet op be drijfsbelasting en met aandrang pogingen aan wenden om verbetering te verkrijgen in het openen en sluiten van spoorwegbruggen, spe ciaal van die te Dordrecht. Ook zullen nogmaals pogingen aangewend worden om eene betere regeling der scheeps- meting te verkrijgen. Een uniforme regeling met België en andere landen schijnt in over weging te zijn. Eindelijk zal men opnieuw aan dringen op wijziging der wet op los- en laad- dagen voor binnenschepen, uit het buitenland komende of daarvoor ladende, en tevens dat het overliggeld ook bij de wet worde bepaald. Omtrent de vraag, wat de vereeniging kan doen om den schippers middelen aan de hand te geven ten einde de toenemende .concurrentie van spoor- en tramwegen het hoofd te bieden, zal het hoofdbestuur gegeveus verzamelen, en waar onbillijke of oneerlijke concurrentie be staat, maatregelen beramen om deze tegen te gaan. De volkspartij te Deventer besloot bij de herstemming voor de Tweede kamer zich als vereeniging van aanbeveling van een candidaat te onthouden, doch de leden persoonlijk vrij te laten, Prinses Elisabeth van Waldeck is Vrij dag naar hare woonplaats teruggekeerd. Onze koninginnen deden haar uitgeleide. De ongesteldheid van den heer Jan C. de Vos heeft een gunstig verloop. Hij gaat goed vooruit. Toen prof. mr. G. A. van Hamel Vrijdag, van zijne langdurige en hevige ziekte her steld, zijn colleges aan de Amsterdamsche universiteit hervatte, vond hij de collegekamer door de studenten met groen en bloemen getooid. Namens zijne collega's en studenten werd hij hartelijk geluk gewenscht met zijn herstel. De Duitsche keizer moet, naar men ver neemt, alles wat hij bezit aan stukken, betrek king hebbende op het huis van Oranje-Nassau, ter beschikking hebben gesteld van de com missie der te Amsterdam te houden Oranje- Nassau tentoonstelling. Het Nederl. stoomschip Veen dam, groot 4036 register ton, in 1871 te Belfast van ijzer gebouwd door de heeren Harland Wolff, dat gezonken is door op een wrak te stooten, werd getaxeerd op 22.500 p. st. Het werd verzekerd bij Maatschappijen te Londen en bij Engelsche agentschappen te Rotterdam. Achter den circus-Pflaging aan den Stationsweg te Rotterdam staat een kermis wagen, dienende tot stalling van een olifant, pony, hond en aap, die inden circus kunststuk ken verrichten. Donderdag avond hebben bal dadige jongens in een onder den wagen han genden houten bak brandbare stoffen geworpen en deze aangestoken, waardoor groot gevaar ontstond. Gelukkig kon het personeel met em mers water den brand nog blusschen. Donderdag avond is te Rotterdam een 24-jarige schippersknecht door een onbekend gebleven persoon bij een twist in de Wijnstraat met een mes over zijn linkerwang gesneden. De hevig bloedende en vrij ernstig verwonde man werd in het ziekenhuis verbonden. Met een klein fortuinjte zoo vertelt het TJ. D. had men te 's Gravenhage weder een duel gehad. In den scheersalon van de „chic" zette de bekende athleet Kluyt bij on geluk een verkeerden hoed op. Zijn vergissing bemerkende, keerde hij terug en bood, beleefd als hij is, zijn excuses aan. De eigenaar van den hoed, ritmeester in politiek, antwoordde met een grofheid, hetgeen tengevolge had, dat het worstelaarshandje op zijn gladgeschoren gelaat meerkwam niet erg zacht. Toen werd over vechten gesproken. Kluyt was bereid Gaan wij na wat er in het buitenland op het gebied van volksconcerten gedaan wordt, dan staat Engeland zeker hierin bovenaan. In Royal Albert Rail en in Queens Hall te Lon don vinden Zondags middags Zondagsen dat in London!) uitvoeringen van klassieke muziek plaats voor een entrée van drie stuivers. In People's Palace, in het armste gedeelte van London, worden muziekuitvoeringen voor den prijs van éen stuiver gegeven. In Oxford geven de studenten voor een zeer geringen toegangsprijs met de beste krach ten, die zij hebben, concerten, toegankelijk voor een publiek van kleine burgers eu werk lieden met hunne vrouwen en meisjes. In Birmingham doet men op dit ge bied wel het meest. lederen Zaterdagmiddag hebben daar kosteloos orgelconcerten plaats voor een publiek van 800 a 1600 personen, waar werken van Bach, Mozart, Beethoven, Wagner, Liszt etc. worden uitgevoerd. De stad betaalt daarvoor den organist. En iederen Zaterdagavond, van October tot April, wordt daar in de groote Totmhall een volksconcert gegeven, waarop een der groote Oratoria's van Handel, Haydn, Mendelssohn of een cantate en orkestwerken worden uitgevoerd. De prijzen der plaatsen daarvoor zijn3 stuivers, 6 stui vers en 60 cents. Vier of vijf verschillende vereenigingen geven deze concerten. Zij zijn altijd zeker van een groot publiek. De stad betaalt hieraan nietsalleen verhuurt zij de zaal aan de vereenigingen voor een lageren

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5