king vau hoofdcommies bij het dep. van buitenl. zaken, onder dankbetuiging is, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer gemeld is, de kapitein J. J. F. Schmitz, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld ad f 1430 'sjaars. RAMP OP AMBOINA. Van onze Koninginnen was, blijkens de jongste mail, bij den Gouv.-Generaal van Ned. IndiÖ een telegram ontvangen, waarin 11H. MM. te kennen gaven dat zij met groot leedwezen de ramp vernomen hadden. De Indische regeering voorzag met grooten spoed in de leniging van de ellende op Amboina. Groote hoeveelheden provisie en versterkende middelen werden derwaarts verscheept. Ook het noodige waterataatspersoneel werd dadelijk gezonden. UIT STAD ÉN PROVINCIE. In sommige bladen komt een bericht voor dat van de tram verbinding tusschen Ylissin- gen en Domburg niets tot stand zal komen. Deze mededeeling heeft zeker betrekking op de électrmhe tram, waarvan vroeger sprake was, want wij kunnen, blijkens uit goede bron verkregen inlichtingen, verzekeren dat het comité, hetwelk zich de tot standkoming van een stoo/wtramverbinding tusschen die twee gemeenten ten doel stelt, van alle zijden bijna steun ondervindt, zoodat dit plan zeker wel verwezenlijkt zal worden. In het belang van de goede zaak willen wij hiervan gaarne melding maken, al is het ons niet steeds mogelijk de onjuiste en onvolledige berichten, die maar steeds ait onze omgeving in verschillende bladen worden verspreid, te weerleggen. Ter gemeente-secretarie van Middelburg heeft het volgend aantal personen de vereischte stukken overgelegd om op de kiezerslijst te worden geplaatst als: belastingkiezer 21, wo ningkiezer 68, loonkiezer 28, inwonende zoon 4, pensioenkiezer 2, idem en loonkiezer 1, spaar bankkiezer 6 en eapaciteitskiezer 6. Op uitnoodiging van de afdeeling Vlis. singen van den Nationalen Zuiderzeebond trad Woensdagavond in de zaal van den heerStof- koper te Vlissingen de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, op om de wenschelijk- heid in het licht te stellen der droogmaking van de Zuiderzee. Voor een talrijk publiek, waaronder zich ook eenige dames bevonden, sprak de heer Heldt gedurende twee uren over dat vraagstuk van den dag: het gesproken woord op eene kaart verduidelijkende en toelichtende. Aan het slot zijner rede stelde spreker de volgende motie voor „De vergadering, gehoord de voordracht over de drooglegging van de ZuiderzeeOvertuigd dat die drooglegging volgens het plan der Staatscommissie van groot algemeen belang is, spreekt de wenscheiykheid uit dat spoedig tot uitvoering daarvan zal worden overgegaan." Deze motie werd met applaus aangenomen. De heer Job. van Baal te dankte den spreker, voor zijn duidelijke en heldere uiteenzetting der zaak. Voor de betrekking van kastelein in de sociëteit ünitm te Vlissingen hebben zich 480 personen aangemeld. Dinsdagavond kreeg op de werf der kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen een jongen een van de op elkaar gestapelde z. g. „vuren" op een zynerbeenen, waardoor dit brak. Voor de verkiezing van een lid van den raad van Veere, noodig door het vertrek van jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, die op 1 Maart zal plaats hebben, is door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld dc heer L. de Nood en door de antirevolutionnaire kiesvereeniging de heer C. Maas. De stemming voor lid van den raad te S c h o r e zal plaats hebben op 24 Februari a. s. Als candidaat zijn gesteld de heeren M. Karelse en A. Stevense Mz. Te Breda zijn voor het examen in de fraaie handwerken o. a. geslaagd mej. A. C. Deurlog van lerseke en mej. J. M. II. Hel derman van Wissekerke (N.-B.) Woensdagavond brak te Koewacht door een onbekende oorzaak plotseling brand uit in de schuur van B. Aangewakkerd door den kiacbtigen wind, grepen de vlammen fel om zich heen. Het perceel met hetgeen zich erin bevond, een geit, wat stroo en eenig landbouwgereedschap, lag in weinige minnten in de asch. Alles was tegen brandschade verzekerd. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn nog veroordeeld: wegens straatschenderijJ. K. P. d. li., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h„; rumoerA. L., Domburg, J. C., J. li-, W. R., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h,; C. O. E. v. d. H., vr. v. A. v. d. W., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d. h.; loopen op bezaaiden grond: J. D. Az., Biggekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h.; arbeidswetT. J., Arnemuiden, tot f 3 b. s. 2 d. h.; zich met wildstrikken in het veld bevinden: L. H., Westkapelle, tot f 5 b. s. 3 d. h.; aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen: M. P., Westkapelle, tot f 5 b. s. 3 d. li.; doen van uitgravingen in de duinen P. K., W. P., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., houden van een huis van ontucht te Middel burg, zonder vergunningC. C. E. v. d, H., vr. A. v. d. W., Middelburg, tot 6 dagen h. wateren buiten de bakken A. v. L., C. G., C. W., Middelburg, tot f 1 b. s. I d. h.werpen van vuilnis in eene goot te Middelburg A. T., vr. P. K., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d.h.; afschieten van een geweer te Vrouwepolder, zonder vergunning: W. V., Gapinge tot f 1 b. a. 1 d. h. Verder wegens dronkenschapW. v. d. S., vr. J. H., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h., C. G., Middelburg, J. L., Vlissingen, W. W., B. L., Westkapelle, tot 1 b. s. 1 d. hy M. A., l ft. ft-, A. C. Middelburg, ft, l 0. Westkapelle, tot H b, 2 4- h>. J- H.. Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h., C. S., Middelburg, tot 2 dagen h., A. B., Westka pelle, tot 3 dagen h., J. H., Westkapelle. tut 5 dagen b., J. H., Westkapelle, tot 1 week h. Vrijgesproken is: J. P-, lerseke, beklaagd van het visschen met verboden vischtuig- Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjagen zonder akte en vergunningB. de SHontenisse, tot 2 X f 10 b. s. 2 X 4 d. h.C. L., Krabben- dijke, J. do M., thans te Vlissingen, J. v. d. G. en C. A.. beiden Driewegen, L. W. en P. v. J-, heiden Goes, allen tot 2 maal f 5 b. a. 2 x 4 d. k.P. de B., Oudelande, tot 2 X 3 b. s. 2 x 3 d. b.herstellen wildstrikkenD. R., Baarland, en C. F. Azn., 'a-Heerenhoek, ieder tot f 5 b. b. 4 d. h.vervoeren van baasM. v. d. H., Kapelle, en G. fl. L.Mzn., Oudelande, elk tot 5 b. s. 4 d. h. en M. K., Krumnigen, tot f 3 b. s. 3 d. h. Allen met de gebruikelijke verbeurdverklaring. Verder wegens het, door de politie gevraagd, weigeren assistentie te verleenenH. H., Kapelle, tot f 5 b. s- 5 d. li.; straatschenderijG. b., lerseke, tot f 5 b. s. 2 d. h.; C. V., 's-Heer- Arendskerke, en 1. de V., Heinkenszand, ieder tot 5 b. s. 3 d. h.: nachtrumoer; J.B., Hein kenszand, tot f 5 b. s. 3 d. h.; A. L., O. 1L, A. V., J. J. J- B., Hoedekenskerke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.; M. P., Wemeldinge, tot 2 b. s. 2 d. h,: loopen over eens anders grond, met vruchten bezet, zonder vergunning: J. v. A., Nieuwdorp, J. v. W., Schore, ieder tut 1 b. s. 1 d. b.; J. B. en L. S., Vlake, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; J. Z. Jz., Wemeldinge, tot f '6 b. 8. 3 d. li.: loopen over eens anders grond waarop ver Doden toegang: C. W. K., L. K., C. P., lerseke, ieder tot ƒ2 b. s. 2 d. h.; overtreding Schelderegiement: A. H., lerseke, tot f 0.50 b. s. 1 d. b.; C. W. K. Ad., J. v. S., W. R., M. G., P. de 11. Jz., M. C. P., M. de V., M. de V., J. P., D. P., J. N. Jz-, allen lerseke, ieder tot f 1 b. s. .1 d. h.; A. de R., Arnemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.; overtreding Schelderegiement, 2 maal gepleegd: J.M.,hvr. van Ph. P., O. N. Fd., beiden lerseke, ieder tot 2 boeten van f 1 s. 2 maal <1. h. Ten slotte wegenB het kreukels rapen op eene zeewering: W. v. B., D. v. d. V., M. v. B., J. v, d. V., allen Wemeldinge, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.te laat zitten in een herberg: H. D., J. D., M. D., J. B., Baarland, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.hardloopen zonder vergun ning A. Th., zonder bekende woonplaats, tot f 2 b. s. 1 d. h.in staat van dronkenschap verkeerende, besturen van een rijtuig: H. D., lerseke, tot f 10 b. s. 5 d. h.dronkenschap en ordeverstoring D. P. v. H., Goes, tot 5 d. b.; varen zonder licht in de mast: A. P., Sas van Gent, tot f 3 b. s. 3 d. h.; en wegens dron kenschap; P. M. v. W., Goes, tot f 1 b. _s. 1 d. h.A. T., Hoedekenskerke, M. v. II., Krui- ningen, P. S. 's-Heer Arendskerke, L. G. en W. v. M., Goes, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.: L. S., Scherpenisse, J. Jv. S. en A. v. d. B., Hoedekenskerke, M. d. J., W. B. en A. T., allen Goes, ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.; J. v. K., Schore, tot f 15 b. s. 3 d. h. In de Sociaal-Democraat deelt de heer Troelsta mede, dat hij zich bij zijn verhoor voor den rechter-commissaris heeft kunnen overtuigen, dat het onderzoek in zake de klacht wegens meineed tegen Haitsma feitelijk neerkomt op een nieuw onderzoek aangaande de vraag, wie de inbraak hebben gepleegdde gebroeders Hoogerhuis of Allard Dijkstra c. b. Verschillende Berichten. Het bureel van den hoofdofficier voor het reservekader is van af 1 Maart a.s. geves tigd te 's Gravenhage, Paramaribostraatno.il. De kapitein-luitenant ter zee, adjudant van II. M. de Koningin jhr J. A. G. van der Staal, bestemd met 31 Augustus aanst. op te treden als particulier secretaris van H. M. de Koningin, werd van het Kon. Marine-instiiuut den len September 1873 bevorderd tot adel borst le kl., den ln April 1876 tot Juit.-ter- zee 2e kl., den ln December 1886 tot luit.- ter-zeo le kl. en in 1897 tot zijn tcgen- woordigen raDg. In het Vollcsdagbl. wordt er op gewezen dat de vrouw van Van der Veer niet de eenige drukster is. Wanneer men wil, kan men zich bij den heer Coster in de Weesperstraat te Amsterdam overtuigen, dat daar diens eebtge- noote geregeld aan de trappers staat en dit wel gedurende zulk een langen tijd, dat men gerust kan aannemen, dat ook zij als drukster kan worden beschouwd. Niet onmogelijk is het dat er ook zoo nog meer drukkerijen zijn waar de vrouw des huizes op de trappers werkt. Het onderzoek naar den dader van den moord te Leur duurt nog steeds voort. Maan dag is het gansche gezin van den verdachte gehoord. Dinsdag kreeg de politie te Amsterdam kennis, dat een kindje, 9 dagen oud, op eenigs- zins onverklaarbare wijze gestorven was. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de baker het kind, dat niet wel was, in plaats van zoete olie, bij vergissing, een weinig opodeldoc had toegediend. Het werd ter verpleging naar het binnengasthuis gebracht, waar het eenige uren daarna is overleden. Woensdag avond omstreeks 10 uur ge raakte, naar uit IJmuiden gemeld wordt, een Scheveninger bom, schipper J. Mos, bij het binnenkomen op de Zuidpier. Het schip zonk spoedig daarna, en de bemanning, bestaande uit 8 koppen, is vermoedelijk verdronken. Wrakstukken drijven aan strand. Bij een der vertooningen van het drama Dreg fuss te Utrecht, geschiedde 't, dat, toen in den krijgsraad de vraag gedaan werd „Is Dreyfuss schuldig?" een man van het schellinkje met een geweldige stem bulderde „NeenEen oogenblikje verbazing in de zaalonmiddellijk daarop dreunende toejuiching vun alle kanten. Te Makkum is door een hoos belang rijke schade uangericht. Een paar zware iepen- boomen worden ontworteld, schepen sloegen los van <leo walbehalve meer of minder groote schade aan verschillende daken is het dak van een pannenfabriek bijna geheel naar beneden geslagen. Bij eene dame sloegen plan ken van een schip uit dé buurt door de ruiten been in de kamer. Behalve dat enkele per sonen tegen den grond werden geslagen, kwamen persoonlijke ongelukken niet voor. Blijkens het jaarverslag over 1896'97 van de Nederland'sche Vereeniging tot hulpbetoon te Antwerpen bedroeg het aantal gewone leden 92 en dat der buitengewone 58; het getal be gunstigers daalde van 18 tot 11. De rekening wijst aan een bedrag in ont vangst en uitgaaf van fr. 5651.30, doch tevens een te kort van fr. 2519.61 dat uit de reserverekening genomen is. Onder de uitgaven vinden wij. onder het hoofdstuk „Onderstand", uitgetrokken fr. 3692.20 in geld, fr. 418.34 in brood, fr. 308.70 in steenkolen en fr. 32.30 in beddengoed enz. De reserverekening sluit met een saldo van fr. 1446.79 en de balans met fr. 1814.15. Onze vroegere landgenoot De la Fuente, die de vorige week werd belast met de directie van den Antwerpschen schouwburg, is Woens dag te Gent in deconfiture geraakt. Hij vroeg zijn personeel kwijtschelding van fres 18.000 achterstallige en 40 vermindering van de nog te verdienen gages. Als oorzaak geeft hij op dc groote concurrentie van de Variété. Sarah Bernhardt heeft Woensdag eene operatie ondergaan, die goed gelukt ie. Bij Ems on Montabaur heeft men Dinsdag opnieuw aardschokken gevoeld. Volgens een telegram uit Teneriffc, is de Pransche transatlantische boot Flachat, van Marseille naar Colon, Woensdagmorgen 1 uur totaal vergaan bij Pointanaga. De kapitein, de tweede-officier en 11 man der equipage werden gered 38 man van de equipage en 49 passa giers verdronken. - Lord Salisbury had met zoon een rijtuig- ongeluk en is licht gekwetst. Koningin Elizabeth van Roemenië krijgt van den senaat der Budapester hoogeschool een prachtigen doctorsbul. De tekst is op perka ment gecalligrapheerd. De namen der koningin, Elizabeth, Ottilie, Louise worden met miniatuur schilderingen versierd. Het document komt te liggen in een album van matgeel leder, met het monogram van Carmen Sylva in de Ru- meensche kleuren er op. De Oostenryksche gezant zal het kostbare stuk aan de koninklijke doctores overhandigen. Te Boedapest wordt een vermakelijk be leed igingsproces gevoerd. De vader eener bekende tooneelspeelster vervolgt een oud kamerlid, wijl deze had beweerd, dat de ac trice vroeger odaliska in den harem van den Sultan was geweest. Ten behoeve van een spoorweg van Turin naar de Riviéra, is een tunnel door de Col di Tenda geboord. Men werkte 9 jaar aan dezeD tunnel, welke 8100. M lang is. Er was uit twee richtingen gewerkt, maar alles sloot perfect. Prins Heinrich heeft zich gedurende zijn verblijf te Colombo niet verveeldhij maakte een tochtje in het gebergte, nam drie maal deel aan een olifantenjacht en won eeu prijs in een fietswedstrijd. 't Blijkt dus dat de prins een pleizierreisje maakt in plaats van het evangelie des keizers te gaan verkondigen. Het proces-Zola. De negende dag is" ontegenzeggelijk be langrijker geweest dan de vorige. In den aan vang had een klein incident plaats. Nadat het hof weer eenige conclusies had verworpen (o. a. die om mad. De Boulancy te doen hooren over den inhoud van Esterhazy's brieven) vroeg Scheurer-Kestner eenige opmer kingen mogen te maken over het getuigenis van Teyssonnière. De voorzitter vroeg daar mede te wachten tot deze getuige aanwezig zou zijn- Daarop verscheen generaal Pellieux andermaal in de getuigenbank. Deze gaf reeds bij zijn eerste optreden blijk een zoo goed redenaar te zijn, dat De Séverine, die voor de Petit Bleu schrijft, in hem een toekomstig minister van oorlog ziet. Bovendien noemt hij zich een vriend van volledig licht, en toont dit door alle mogelijke bezwaren op te werpen als licht verlangd wordt. Dat bleek nog Maandag toen de experts in de zaak-Esterhazy werden gehoord. Clemenceau vroeg Pellieux toe te staan dat de rapporten werden overgelegd, maar de licht begeerende generaal verschool zich onmid dellijk achter het feit, dat deze rapporten bij gesloten deuren waren uitgebracht. En toch zal wel niemand beweren, dat een rapport over het bordereau, dat in ieders handen is, geheimen der nationale verdediging bevat Handig was het antwoord van Clémenceau En waarom moogt gij dan wel zeggen dat het facsimile zeer van het bordereau verschilt? Dat is toch ook een stuk, dat achter de gesloten deuren is gebleven. 't Is met hem als met generaal Gonse. Deze verklaarde Dinsdag ook dat de generale staf het licht niet vreest. Labori hield hem aan zijn woord. Als gij het licht niet vreest, tracht dan van den minister te verkrijgen, dat alles openbaar wordt wat de belangen der nationale verdediging niet raakt, zooals het origineel van het bordereau, de rapporten van de experts, het bewijsmate riaal van Bertillon. Maar de generaal, onderchef van den staf, beweerde niet bevoegd te zijn die vragen over te brengen. Labori voegde hem daarop toe zeg dan niet dat gij begeerig zijt licht te ontsteken. Het is noodig dit in het oog te houden, nu generaal Pellieux, evenals vóór hem Trarïeux, Thévenet en Jaurès, zijn getuigenis uitbreidde tot een groote redevoering, geheel opde vaderlandsliefde der jury berekend en zich onderscheidende door een Bismarckiaansche bedreiging, dat de vijand voor de deur Btaat. Hij antwoordde allereerst op een vraag van Labori, betreffende het bordereau. Hij ver klaarde nu dat het facsimile in de Matin wel goed was geweest, ten minste meer dan een der andere op het origineel leek. Zich daarna tot de jury wendende, wees hij er op dat de verdediging alle conclusies der officieele experts wraakt, en wel waarde hecht aan de vergelijkingen van het bordereau met de facsimile, en daartoe hier een tandarts en een vreemdeling bracht. Dit verwonderde hem niet, daar hij Mathieu Dreyfuss had aangeboden een nieuwe expertise te doen plaats hebben. Maar Mathieu had op dit aanbod gezwegen. De Generaal maakte daaruit op dat, zoo dat onderzoek niet in zijn zin uitviel, bij opnieuw een ander onderzoek gewenscht zou hebben. Verder betoogde hij, dat het verhaal van het kaarttelegram een ongelooflijke zaak was, en dat de regeering zich belachelijk zou hebben gemaakt door daarop in te gaan. LaboriIk protesteer en vraag dat de getuige zal wachten tot kolonel Piequart er is. De generaal zette hierop uiteen, dat alleen een aan het ministerie verbonden artillerie officier over de in het bordereau genoemde stukken kon beschikken. Wat blijft dus over van bet schavot, dat voor Esterhazy is opgericht? Niets. En toch wilde men doen gelooven dat de krijgsraad hom op bevel heeft vrijgesproken. „Jaurès beweerde!zelfs, dat de generale staf een nieuwe Débdcle voorbereidt. Maar wat zal er dan in de dagen van gevaar, die na derbij zijn dan men denkt sensatieworden van het leger, als men het geleerd heeft zijn chefs te wantrouwen? Uw zonen, heeren leden van de jury, zouden worden geslacht, Frank rijk zou worden weggevaagd, maar Zola zou een nieuwen slag hebben gewonnen. Hij zou een tweede Débdcle kunnen schrijven. Ons, officieren, is bet onverschillig of het vonnis van 1894 worde herzien. Ik ben er zeker van hier uit naam mijner kamera den te spreken. Wij zouden gelukkig zijn ge- geweest als men Dreyfuss had kunnen vrij spreken. Dan zou bewezen zijn dat het leger geen verrader telde. Maar daarom kon de krijgsraad van 1898 nog niet een ander in de plaats van den veroordeelde stellen." Incident. Labori: Ik vraag het woord. De president wilde hem alleen maar toelaten vragen te stellen. Maar Labori beriep zich op art. 319 van het wetboek van strafvordering dat uitdrukkelijk toestaat tegen een getuigenis aan te voeren wat dienstig zal zijn aan de verdediging. De voorzitter gaf Pellieux daarop verlof heen te gaan, waarop Labori zijne con clusies stelde, en de jury toesprakGij hebt daareven niet een getuigenis gehoord, niet een requisitoir, maar een pleidooi. Men belette dezer dagen de advocaten te applaudiseeren, maar het wordt wel toegelaten dat de officieren in volle uniform juichen. Men tracht u te beïnvloeden President: Stel uwe conclusies. Labori (voortgaande) en men laat mij niet aan het woord, nu generaal Pellieux wel een uur lang gesproken heeft. Ik wil het licht, bet volle licht. Pellieux schendt het huis clos en ik, ik mag niet spreken. Onderwijl de president hem ver zocht zich te matigen, betoogde Labori nog maals dat de verdediging hare rechten heeft. Het hof verwierp daarop de conclusie, dat de verdediger zou mogen antwoorden op de woorden van Pellieux. Labori wilde eenige vragen doen, maar de ge tuige Pellieux was verdwenen. Na eenig aan dringen, stemde de voorzitter toe in een con frontatie tusschen Piequart en Pellieux. Toen Pellieux na de pauze terug was, diende Labori hem van repliek. Hij wees er op dat Pellieux zich had veroorloofd te zeggen, dat een oorlog aanstaand was. Maar het is de zaak niet of er oorlog komt. Wij gelooven daaraan nieten wij vreezen den oorlog niet met soldaten als de onze. (Bravo.) Maar de vraag is of niet zekere officieren onwaardig zijn die soldaten aan te voeren. Sensatie Verder diende Labori Pellieux van repliek in zake de officieele experts. Hij kwam op tegen het verwijt van Pellieux, dat de verdediging de officieele experts wraakte en anderen nam. De officieele experts ver schuilen zich achter het ambtsgeheim en daarom moet men wel anderen nemen. Ja, er was éen Belg onder. Maar zeker was die het niet die dwaasheden vertelde. Hierop volgde een debat tusschen Paul Mcyer en Pellieux. Meyer beweerde dat de beëedigde experts daarom nog niet meer des kundig waren. Er bestaat geen examen of zoo iets. „Als generaal Pellieux mij slechts een nega tieve photographie wil brengen, zal ik de zaak met alle loyauteit bestudeeren." PellieuxIk wilde wel dat ik dat doen mocht, maar ik mag niet. De krijgsraad heeft het huis clos uitgesproken. LaboriOch, generaal doe nog een kleine poging om licht te ontsteken. (Gelach). Ik ben zeker dat, als iedereen wilde, wij het gauw allen eens zouden zijn, en dat wij arm in arm huiswaarts zouden gaan, nadat iedereen gezien had, dat in deze zaak niets zoo ernstig is als men wel denkt. Uitroepen Generaal PellieuxIk ben vermoeid en kan onmogelijk met Meyer in debat treden. Ik kan alleen zeggen, dat de experts voor den krijgsraad hebben verklaard, dat het bordereau niet van Esterhazy is. LaboriDat zijn verzekeringen. Ik had liever dat de experts werden gemachtigd het aan te toonen. Expert Coudard (die niet ondervraagd had mogen worden) riep van zijn plaats; „Ik doe niets liever," en kreeg hierop verlof aan de balie te komen. Hij zette allereerst uiteen, dat Paul Meyer van deze zaak net zooveel weet als een kind op straat. Men kan van veel zaken verstand hebben en toch niét van expertise van hand schriften. Meyer: Voor zoover ik weet, bestaat er geen opleiding voor expert. De heer Coudard zelf beslist dus of hij desknndige is. Labori: Lijkt het facsimilé van de Matin op het origineel? Coudard: In het geheel niet. Labori: En generaal Pellieux zeide zooeven dat het wel leek. Coudard: Ik zal niet antwoorden. Labori: Zijn er soms twee bordereaux? Coudard: Wij werkten op het stuk, dat de handteekening droeg van de experts van 1894. LaboriGoed, dat kan mij voor mijn pleidooi dienen. Daarna kwam de hoogleeraar Morian uit Genéve voor de balie. Hy vergeleek het fac simile met het handschrift, van Dreyfuss en zal zijn rapport aan de jury doen voorleggen. Op verzoek van den Franschcn consul vergeleek hij het bordereau later met het handschrift van Esterhazy. Hy twijfelt niet aan da identiciteit van dit laatste. Dit werd vervolgens door hem breedvoerig aangetoond. Maar daar de president verbood een bord te gebruiken, waren zijn verklarin gen slecht te begrijpen. Door zich in de bres te stellen voor de officieele experts en de andoren te smalen, deed Pellieux zeker geen goed of rechtvaardig werk. Immers tegenover de officieele experts stelde de verdediging ja een tandarts en een vreemdeling, maar ook Paul Meyer (directeur van de Ecole des Chartes) Mollinier hoogleeraar aan dezelfde iustelling, diens broeder, een archivist-poleograph, Celeriès, hoogleeraar te Fontenay, den expert Bourmon, Grimaux, hoogleeraar aan de polytechnische school, Louis Havet, lid van het instituut enz. Ook was het niet waar, dat de verdediging alle officieele experts wraakte. Als er van wraken sprake is, dan moet men naard'Ormé- schéville gaan, die in zijn acte van beschuldi ging de beide officieele experts Goberten Pel- letier, wier conclusie den staf niet beviel, heeft gewraakt. En van de drie anderen is Bertillon afgemaakt, Charavay heeft erkend, dat een schriftexpertise niet voldoende was om iemand zonder andere bewijzen te veroordeelen. En Teyasonières Deze was als expert geschrapt wegens chantage. (Hij vroeg van een particu lieren cliënt 2000 francs nog vóór hij zijn expertise had verricht) en aan het departement van oor log heett generaal Rau (niet Ronse) gedreigd hem te doen arresteeren. Maar hij was door tusschenkomst van een kamerlid, die den minis ter Trarieux bewerkte, weer op de lijst gebracht. Hij sprak ter terechtzitting van zijn eeuwige dankbaarheid jegens den minister. Woensdag nu bevatte de Libre Parole (het antisemitische blad), een vuil artikel tegen Trarieux. Deswege ondervraagd erkende, Teys- sonnières dat te hebben ingeblazen. Maar ter terechtzitting kon hij de in dat artikel voorkomende beschuldigingen tegen Trarieux en Scheurer-Kestner niet handhaven. Bovendien kon Scheurer-Kestner aantoonen dat in de Maandag afgelegde verklaringen van den man onwaarheden voorkwamen. Teyssonniéres moest bovendien erkennen, dat noch Scheurer-Kestner, noch Trarieux iets hadden gedaan om hem te bewegen op zijn rapport terug te komen. LaboriIs het artikel in de Libre Parole dan onjuist? TeyssonniéresIk weet het niet. TrarieuxWelke zijn de door mij gebruikte leugens, waarvan de getuige heeft gesproken in dat blad Teyssonniéres wist niet te antwoorden, en maakte een heel onaangenamen indruk. Men beschuldigde hem vrij openlijk de bron te zijn van vele indiscreties, bestemd om Piequart te dwarsboomen. Trarieux ging de feiten na en constateerde, dat Demange het bordereau niet aan de Matin had gegeven. „Evenmin hebben <le deskundigen de stukken medegedeeld, want die hadden ze insgelijks teruggegeven. Dns blijven nog slechts de pre fectuur van politie of een officier aan het ministerie van oorlog over, welke laatste na de mededeeling van de stukken aan de bladen het dossier-Dreyfuss bij Teyssonniéres zou hebben teruggebracht (door b et achter de deurjte werpen). „Of wel, Teyssonniéres heeft gelogen en dan is hij gedisqualificeerd om het alibi te verkrijgen, waarop hij zich beroepen heeft, ten einde te doen gelooven dat, tijdens de mede deeling van het borderel aan de Matinhij het dossier niet bij zich had, daar men het hem eerst daarna terugbracht." Verkoopingen enz. Ten overstaan van den notaris P. de Maret Tak werden Woensdagavond te V1 i s s i n- gen in het café Bos te koop aangeboden de volgende aldaar gelegen onroerende goederen; De villa Amerika met erf en tuin aan den Noordzee-boulevard naast het Grand-Hotelgroot 4 a. 49 c.a. Opgehouden op 7200, Een huis en erf aan de Lange Nieuwstraat H. no 128, groot 36 c.a. Verkocht voor ƒ2400. Een huis en erf, aan de Oude Markt, F 40, groot 49 c.a. Verkocht voor f 1301. Een huis en erf, aan de Breewaterstraat, D 191, groot 1 a. 1 c. Verkocht voor f 1829. Een huis en erf, aan den Koudenhoek L72, groot 88 c.a. Verkocht voor f 1711. De Middelburg sche courant wordt 'e avonds te acht uur in Goes uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma "Wed, A. C. DE JONGE aldaar.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2