MIDDELBIRGSCBE COURANT. N°. 40. 141® Jaargang. 1898. Donderdag 17 Februari. Verschillende Berichten. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 16 Febr. 8 n. vm. 43 gr. 12 n. 49 gr., av. 4 u. 46 gr. F. Verw. W. w. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeï, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; Al. de Jonge; te Rotterdam NlJGH VAN DlTMAfi. Middelburg 16 Februari. EEN KRACHTICEN STEUN voor ons standpunt, inzake de voorgestelde handhaving en uitbreiding der ontheffingen van den militiedienst, vinden wij voortdurend bij de redactie der Nieuwe Amhemsche courant waarvan, zooals bekend, hoofdredacteur is de heer H. Pyttcrsen Tzn., lid der Tweede kamer. Reeds vroeger gaf die redactie, zooals wij meldden in ons nommer van Woensdag 9 Febr., als haar meening te kennen dat er geen reden bestaat voor zulk een privilegeen daarop kwam zij in het nommer van Dinsdag nader terug. Aan het slot daarvan schrijft zij: „Met De Tijd erkennen wij, dat er verschil bestaat tnsscben seminaristen en kloosterlingen eenerzjjds en aanstaande predikanten de uitdrukking van de Middelburgsche Ctdat deze „er onbezorgd en vaak vroolijk op los leven" is al zeer ongelukkig gekozen en dat by de eersten de vocatie, de roeping tot den priesterlijken en religieuzen staat meer zegt dan voor de laatsten. Ook willen wij toegeven, dat voor den aanstaanden priester nog iets anders noodig is dan wetenschappelijke studie alleen. Maar welke waarde heeft dat „iets anders," wanneer het niet verkregen en behouden kan worden in het gewoel der wereld, wanneer het verloren gaat door den omgang met anderen? Hoe kan de ernst eener vocatie beter gekend worden dan door het contact met het werke lijke leven, buiten de Buggestie, door de omge ving in seminarie of klooster uitgeoefend? Zeker, de niet-ernstige vocatie loopt gevaar alsdan verloren te gaan, maar is dit te betreuren, of moet men er zich niet veeleer in verheugen, dat wie zich omtrent eigen roeping vergiste nog bijtijds leert zichzelven beter te kennen? Y an bet standpunt der kerk behoorde zij in tegendeel aan te dringen op afschaffing van het privilegie, door de regeering voorgesteld. Immers, welk een middel van propaganda wordt haar geboden door die jongelieden, met haar geest bezield, voor haar geïnspireerd, overal te midden der gelederen verspreid, waar zij door voorbeeld en woord werkzaam kunnen zijn tot verheffing van bet moreele en godsdienstige peil van het leger. Het zou zwakheid verraden in het geloof aan eigen beginselen, indien men vreesde dat het gewoel der wereld, de dagelijksche omgang met andersdenkenden voldoende zouden zijn om de ernstige vocatie te doen verloren gaan. Ofschoon priesters, die tevens het zwaard wisten te hanteeren, in de geschiedenis niet zeldzaam zijn, begrijpen wij evenwel dat men ongaarne den aanstaanden priester het geweer Ziet dragen. Dit gemoedsbezwaar ware te eer biedigen. Wat wij wenschen is alleen dat de democratische eisch van gelijkheid voor de wet ook werkelijkheid wordemen passe die ech ter zoo toe, dat onnoodige aanstoot worde vermeden, en dit kan geschieden door de semi naristen enz. te plaatsen bij ambulance, in ten dance, topographischen dienst. Te spreken van „geniepige plagerij en kwel ling der geloovigen", van „smadelijke aan randing eener beilige overtniging", zooala Het Centrum doet, is volkomen ongepast. Ook onze overtuiging wordt geweld aangedaan, want al moge persoonlijke, algemeene dienst plichtigheid in zekeren zin democratisch zijn. zij is waarlijk niet ons ideaal, dat veeleer gericht is op algeheele afschaffing der dienst plichtigheid. Waar wij nu, terwille van het algemeen belang, aan onze overtuiging het zwijgen opleggen, daar mogen wij aan anderen hetzelfde vragen, zonder daarbij verdacht te worden van al de leelijke dingen waarvan Het Centrum OU3 beschuldigt." De redacteur van de (oude) Amhemsche Courantde heer mr J. A. van Gilse, ook lid der Kamer, is omtrent deze kwestie een ander gevoelen toegedaan, maar liet zich over ons standpunt vrij wat billijker en welwillender uit dan anderen, bij wie geen plaats schijnt te zijn voor een rechtvaardig oordeel. portefeuille van marine te aanvaarden en van eene telegraphische herroeping der aanbieding door den minister Mackay ia geen sprake In ecnige bladen vinden wij n. 1. heden het vol gend schrijven aan den heer G. van Herwaarden, waaruit een en ander blijkt: „Hoog Edelgestr. Heer t „Na mijn schrijven van den 14en dezer, waarbij ik voor een goed deel op mijn geheu gen moest afgaan, trof ik eenige in het onge- reede geraakte stukken aan, waaruit mij blijkt dat ik mij, en nog wel op eeu hoofdpunt, schromelijk vergist heb. Ik haast mij de ge pleegde font te herstellen. Na het zenden van den brief met de aanbieding op 17 April 1888, is mede dien dag een telegram aan u gezonden, doch niet om die aanbieding te herroepen terwijl een door mij aan u gezonden brief, ge schreven na afloop van een onderhoud met den heer Dwaardoor tot diens optreden werd besloten, en hetwelk niet op 17, doch in den morgen van den 18en plaats vond, u niet be reikte, alvorens door mij van u was ontvangen een telegram, mij meldende dat gij niet meer bereid waart ter aanvaarding der portefeuille dus de door n en Mr. Verkouteren beweerde, door mij ontkende weigering, blijkt werkelijk te zijn geschied. Zoover ik kan nagaan, blijkt niet dat ik de door den laatsten opgegeven reden, toen heb vernomen. Het blijkt mij helaas, dat mijn geheugen, wat betreft hetgeen 10 jaar geleden is voorge vallen in dagen, zoo rijk aan zich snel opvol gende gebeurtenissen, niet zoo krachtig is, dan dat ik daarop zou hebben mogen afgaan. Ten zeerste doet het mij leed, omdat daar door ook bij anderen twijfel kan zijn gerezen omtrent de juistheid van hetgeen door U en Mr. Verkonteren is medegedeeld. Aan u beiden bied ik hierbij mijne veront schuldiging aan. Hoogachtend heb ik de eer te zijn. U Hoog Edel Gestr. dw. dr. JE. MACKAY. Nu moet het een gewoon mensch nog meer schemeren voor de oogen. De oud-minister Mackay maakt thans nog droever figuur. Vóór hij over deze kwestie begon te schrijven, had hij, dunkt ons, het best gedaan, alle pa pieren, op deze zaak betrekking hebbende, goed na te gaanen vooral om te zorgen dat bij zulk een hoogst gewichtige kwestie geen stukken in het ongereede geraakten. De tijd, waarin wij het verhaal in alle bij zonderheden boorden, ligt te ver achter ons, om nog beslist te zeggen dat het vertrouwen verdient. Maar destijds hadden wij alle reden het als volkomen waar aan te nemen. TWEEDE KAMERVERKIEZING. Bij de Dinsdag in het district Deventer plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Tweede kamer werden uitgebracht 5261 gel dige stemmen. De uitslag is dat Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr A. van Delden (Liberaal) die 1850 en mr Th. Heemskerk Anti-revolutionnairdie 1790 stemmen verkreeg. Op den heer J. van Loenen Martinet Voor- uitstrevend liberaal) waren er 1621 uitgebracht. Het aantal kiezers bedraagt 6697. Bij de algemeene verkiezingen op lÖJnnijl, werden uitgebracht 5941 geldige stemmen. Daarvan verkreeg mr A. van Delden (Lib.) 2216, de heer J. Stoffel (Rad.) 1643, dr H. J. A. M. Sehaepman (R. C.) 1355, de heer J. W. Koer Antir458 en de heer T. van der Zee (Lib.) 269. BENOEMINGEN EWZ. Bij Kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arv. 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage, A. J. B. Rijke, candidaat notaris, thans privaat-docent voor notariaat en fiscaal recht aan de rijks universiteit te Utrecht; de schout bij nacht F. J. Stokhuyzen. ged. bij het dep. van marine, met 1 Maart a.s., eervol ontheven van de betrekking van chef van den marinestaf; en de waarneming van gemelde betrekking tijdelijk opgedragen aan den luit. t./z. 1ste kl. M. W. L. Olivier, thans reeds bij genoemd dep. gedetacheerd; zijn benoeuid tot ontvanger der registratie en domeinen: te Dokkum J. Kijlstra, thans ontvanger te Zevenaarte Lemmer J. Huender, thans te Gennep; en te Gennep C. L. B. Pet, thans surnnmerair. UIT STAD ÉN "PROVINCIE, Waarom? Is dit dan niet waar? En 1» door ons daarin iets misiegd? Vrooljjk en onbezorgd leven sluit nog geen slecht beid in zich. En wij misgnnnen waarlijk den jongelui die student zjjn. zelfs in de godgeleerdheid, het voor recht niet, van, voor zjj den ernst des levens leeren kennen, dat leven op onbezorgde, vroolijke, maar gepaste wijze te genieten. (Red). KWESTIE-MACKAY-VAN HERWAARDEN. Deze komt nu weêr onder een ander licht. De heerea Verkouteren eu Yau Herwaarden schijnen ten slotte toch gelijk te hebben; laatst genoemde heeft wel degelijk geweigerd de Een anecdote. In verband met de kwestie MackayVan Herwaarden schrijft de Haagscbe correspondent van de Arnh. Crt. Echter heeft zich hier te lande het'geval wel eens voorgedaan, dat aan iemand eene mi- nisterieele portefeuille werd aangeboden, zonder dat de kabinetsformeerder of de zittende mi nister daar iets van wist. Ik herinner mij door een zeer vertrouwbaar en uitstekend ingelicht persoon daarvan eens een voorbeeld te hebben booren vertellen, dat in 1867 of 1868 voorviel. De minister Borret was gestorven, en het ging voor het toenmalig ministerie-Heemskerk, dat van de Kamerontbindingen, niet gemakkelijk een opvolger te vinden, vooral niet omdat de nieuwe minister zich geheel solidair met zijne collega's ook betreffende het verleden, verklaren moest. Toen er onderscheiden per sonen bedankt hadden, sprak Koning Willem III op een hofbal een van de advocaten-gene raal bij den Hoogen Raad daarover aan, en vroeg of hij de opvolger van Borret niet wilde zijn. De aangezochte, conservatief van hart maar de ontbindingsmanie niet goedkeurende, vroeg bedenktijd, en ging, toen die verstreken was, naar den president-minister Heemskerk om zijn bedankje over te brengen. Groote verwondering van den minister, die niets van Konings stap had geweten, ja meer dan verwonderinghetgeen echter niet conse quent was voor een Staatsmandie al toos zooveel waarde had gehecht aan de uitdrukking, dat de ministers, „dienaren van de Kroon zijn", door den Koning „naar welgevallen" benoemd en ontslagen. Dezer dagen vond ik deze anecdote, die in Haagsche kringen weinig bekend is, maar voor welker waarheid ik, op gezag va» mijn zegsman, kan instaan, vermeld in een tijdschrift van 1895, dat ik doorbladerde. Jammer maar dat de door den Koning aangezochte de portefeuille van justitie niet aangenomen haddan zou de heer Heemskerk eerst vlak tegenover de on aangename consequentiën van zijn eigen stel sel zijn geplaatst geweest. Dat is te zeggen hij zou au pied du mur zijn gesteld." Deze laatste opmerking had achterwege kun nen blijven als waar is, wat wij indertijd zeer stellig hebben vernomen, nl. dat Heemskerk in een later kabinet op de hier bedoelde wijze zich werkelijk een minister van justitie zag toegevoegd. Nadat spreker door den voorzitter, den hoer J. A. de Brinjne was ingeleid, begon deze zijne voordracht met eene uiteenzetting van het be grip gemeente en hoe eene gemeente wordt bestuurd; beschreef hij den werkkring van zulk een bestuur, hoe die werkkring in den loop der jaren steeds meer is uitgebreid, om eindelijk een overzicht te geven van de ge schiedenis der gemeente-financiën over de laatste 50 jaren tot op heden. Spreker stond hier enkele oogenblikken stil bij de bevoegd heid der gemeenten tot belastingheffing, die volgens hein ongeveer tot nul gereduceerd was; bij de noodwet van 1892; bij de foren- zenquaeatie, terwijl naar zijne meening over de werkking der nieuwe regeling nog geen oordeel te geven is. Alleen merkte spreker op dat deze ten minste een systeem bevat en ons heelt verlost van de stelsellooze bedeeling van Spreker eindigde met op te merken, dat bij geen critiek had willen leveren, ook niet op de laatste wet, doch alleen getracht had der vergadering een denkbeeld te geven van de taak van het tegenwoordig gemeentebestuur, ook met betrekking tot de plaatselijke financiëD. Na de pauze werd gelegenheid gegeven om spreker inlichtingen te vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt door de heeren P. O. Olivier, G. van der Werff, L. Koopman en den voor zitter, die door spreker achtereenvolgens wer den beantwoord. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dankbetuiging aan den spreker voor zijne zeer duidelijke en eenvoudige uiteenzetting van het door hem gekozen onderwerp. De bevolking der gemeente Oostburg bedroeg op 31 December 1896 2015 personen, nl. 950 in. en 1065 vr. Zij vermeerderde in 1897 door vestiging met 93 m. en 82 vr., door geboorte met 35 m. en 32 vr,, in het geheel dus met 242 personen. Zij verminderde door vertrek met 103 m. en 74 vr., uoor overlijden met 16 m. en 15 vr., dus met 208 personen, zoodat de bevolking op 31 December jl. bestond uit 959 m. en 1090 vr. of totaal 2049 inwoners. De klerk der posterijen en telegraphic. I. Koster is met 1 Maart van Amsterdam verplaatst naar het telegraafkantoor te M i d- d e 1 b n r g. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot postbode van Middelburg naar Dom burg J. Mieras, thans in gelijke betrekking te Terheiden. Dinsdagavond omstreeks half elf is eeu met twee paarden bespannen rijtuig, waarmede bezoekers der concertzaal waren afgehaald, tegen de omrastering van het plantsoen op de Balans alhier gereden en heeft daar eenige schade veroorzaakt. Het rijtuig werd ook eenigzins beschadigd; de dame, die er in zat, bekwam geen letsel, doch moest te voet huiswaarts gaan. Dinsdag werd door de politie alhier een hier wonend achttienjarig jongmenscb, dat meermalen reeds met justitie en politie in aanraking kwam, naar het huis van bewaring overgebracht als verdacht op twee plaatsen de winkelladen te hebben gelicht. plan, te Goes gevormd, om bij ge legenheid der huldigingsfeesten een eerewacht saam te stellen, schijnt kans van slagen te heb ben. Er hebben zich ten minste eenige personen tot deelneming aangemeld. Bij het rooien der zware boomen aan den Oostsingel aldaar viel Dinsdag, doordien de tak, waaraan de reep bevestigd was, brak, de kroon van een boom op het dak van een daar staand huis. Het dak werd gedeeltelijk verbrijzeld, bene vens de schoorsteen overigens kwamen de be woners met den schrik vrij. Naar men ons uit W emeldingemeldt, mocht het schipper Boele van Sliedrecht geluk ken, het lek in zijn vaartuig, dat hij daartoe op het droge gebracht had, te stoppen. Den kunstmest, dien hij in een ander vaartuig had overgeladen, kon hij weer innemen en zijn weg naar zijn plaats van bestemming (Terneuzen) vervolgen. Naar ons wordt bericht, heeft aan den Owwst-polder (Noord-Beveland) in de laatste dagen eene afschuiving plaats gehad, benoorden den veerdam van Camperland, waaruit wederom blijkt, dat de breedte van dezen oever steeds achteruit gaat. Ook moet voor den Jacoba-polier, aan de Noordkust van dat eiland, eveneens eene af schuiving hebben plaats gehad, ter lengte van ongeveer 70 Meters, doch deze levert voor dien polder niet bet minste gevaar op, omdat aldaar de breedte van het strand misschien wel 5 a 600 Meters bedraagt. Maandag avond trad te Z i e r i k z e e als spreker in de liberale kiesvereeniging, afdee- ling A, op de heer A. Bouman, lid der Tweede kamer, met het onderwerp: „de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente," RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld', wegens het laten staan van een trekdier op deu open baren wegJ. G., Vrouwepolder, tot f 1 b. s. 1 d. h.rumoerJ. S., L. v. B., Aruemuiden, tot f 1 b. s. 1 d. h.verkoopen van sterken drank, zonder vergunningM. S. Lwed. J. B. V., Viissingen tot f 10 b. s. 3d. h.ijk- wetE. J. P. K. wed. J. v. A., Viissingen, tot 5 X 0.50 b. s. 1 d. h. iedere b.rooken in een gebouw te Middelburg, waarin eene openbare vermakelijkheid gehouden wordt, wanneer zulks is verbodenP. F. C. S. d. V., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.werpen van vuilnis in een gemeentehaven te Viissingen: W. G., Viissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. als tapper niet zorgen dat zijne lokalen te Viissingen te middernacht gesloten en ontruimd zijnL. V., Viissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h. als bezoekers eener tapperij te Viissingen zich niet vóór of op het sluitingsuur verwijderen P. B., J. S., Viissingen, tot f 3 b. s. i d. h. Verder wegens dronkenschap: AI. D., P. J. F., S. L., vr. P. J. F., Aliddelburg, J. H. K., C. D., Viissingen, F. J. R., Koudekerke, tot f 1 b. 8. 1 d. b., M, F., Middelburg, W. B. S., Th. K., Viissingen, L. P. F. G., Koudekerke, tot f 3 b. s. 2 d. h., L. J. JL, Middelburg, tot 5 dagen h., H. AL, Viissingen, tot 2 weken h. Op L. AL Jz., Aleliskerke, beklaagd van het met een niet op riemen of veeren rustend voer tuig, anders dan stapvoets rijdeD, is geen straf toegepast. Ontslagen van rechtsvervolging C. W. d' H. F.Pz., Middelburg, beklaagd van bet doen ver richten van arbeid aan een in gang zijnde machine. Voor de Rotterdamsche rechtbank werd Dinsdagmiddag bevestiging geëischt van het vonnis van den Schiedamscheu kantonrechter, waarbij een kolenrijder te Schiedam werd ver oordeeld tot 3 maanden hechtenis, wegens het verzuimen van maatregelen tot reddiDg van zijn vrouw, die bij een brand te zijnent op October j.l. in lichtelaaie stond. De verdediger meende, dat de man zou moeten worden vrij gesproken. In een advertentie in ons vorig nommer vestigde de firma B. n. Smit te Amsterdam de aandacht onzer lezers op hare groote uit verkoop-aanbieding ran Nederlandsclie romans en uitspanningslectunr. Den catalogus doorziende, zal ieder blijken dat die aanbieding, waarin alleen nieuwe boeken voorkomen, werkelijk buitengewoon mag genoemd worden. Prof. Van Hamel te Amsterdam hoopt Vrijdag zijne colleges weder te hervatten. Te Utrecht heeft Maandag avond iemand xijn jonge vrouw, met een snijdend voorwerp, vrij ernstig aan het hoofd verwond. Reeds do de witte broodsweken waren in een staat van gewapenden vrede doorgemaakt en daarna kwamen al spoedig huiselijke twisten, die steeds in hevigheid toenamen, tot de vrouw endelijk haar boeltje bijeen pakte en bij haar vader introk. De man trachtte herhaaldelijk het ge schil bij te leggen en kwam daarvoor ook Maandag avond bij zijn schoonpapa. Hij was niet erg nuchteren, waarom de schoonvader de hulp der politie inriep. Intusschen verwondde de man zijn vrouw. De buren scheidden het paar en de man werd weldra gearresteerd. - Twee kinderen te Nijmegen, resp. slechts 9 en 10 jaar oud uit éen gezin, die door het verrichten voor hun ouders van boodschappen de treurige wetenschap hadden verkregen, dat zij in een pandjeshuis door het inbrengen van goederen geid konden machtig worden om aan hun snoeplust te voldoen, stalen successieve lijk uit verschillende winkels nieuwe schoenen, lappen manufacturen enz. en brachten een en ander in pandjeshuizen. Een vrouw te Kielwindeweer had een geit. Die geit deed zich te goed aan boonendoppen, zij was echter al te gulzig en stikte. De bedroefde vrouw liet het dier slachten. Zij bereidde het vleesch, at daarvan misschien ook te gulzig en stikte eveneens. Als het waar is - In den nacht van Maandag op Dinsdag zonk te N.-Pekela het woonschip van een orsteenveger. De vrouw en kinderen, die rustig lagen te slapen, werden gelukkig nog bijtijds wakker en de vrouw wist hare kinde ren te redden. Een oogenblik. daarna zonk het schip in de diepte weg. DE VEENDAM. Met betrekking tot de ramp, die dit stoom schip trof, wordt nader gemeld dat, toen de Veendam op het wrak had gestooten, onmid dellijk beneden een onderzoek werd .ingesteld waarbij werd bevonden, dat de veroorzaakte beschadiging zoo groot was en er zooveel water het stoomschip binnendrong, dat aan het her stellen der beschadiging niet te denken viel. De stoompompen werden onmiddellijk aangezet, de booten van proviand en het noodige voor zien en aanhoudend vuurpijlen afgestoken. De emigranten waren zeer verschrikt en schreeuw den en baden om hulp. De gezagvoerder bracht hen spoedig tot bedaren, door hen aan te manen om aan de handpompen te werken en het binnendringende water met putsen te hel pen verwijderen. Acht uren duurde de strijd tegen het water, dat tegen alle pogingen in steeds hooger in het schip kwam, zoodat de machinekamer half vol water geraakte. De werkende passagiers en de bemanning raakten uitgeput en het schip was zinkende, toen gelukkig de St. Louis in het gezicht kwam, de noodseinen van het stoomschip beantwoordde en spoedig de booten tot hunne redding afzond. De eerste passagier, die in de booten werd nedergelaten, was een kind van zes maanden. De gezagvoerder was de laatste, die het zin kende vaartuig verliet, na bet vooraf te hebben doen in brand steken, ten einde gevaar voor de scheepvaart te voorkomen. De passagiers hebben alles verloren. De tusscbendeks-passa- giers zullen daarom vermoedelijk door het gouvernement worden teruggezonden. Ook de mail van de Veendam werd door de St Louis geborgen en te New-York aange bracht. Het stoomschip Spaarndam vertrok Zondag van New-York naar Rotterdam met de ge- heele bemanning van het ss. Veendam. EENE ONTVLUCHTING. Omtrent de ontvluchting van den 19en jari gen W. B., verdacht van paardendiefstal, uit het Huis van bewaring te 's Gravenbage eene ontvluchting waarvan een telegram in ons nummer van Dinsdag in 't kort melding maakte, worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld Die ontvluchting was lang geen gemakke lijk werk. B. was met nog een persoon in een werk kamer opgesloten. Onder een venster, waar een werktafel staat, heeft hij met een beitel een gat in den muur gemaakt, zijn kameraad bedreigende hem te zullen overhoop steken, wan neer deze hem verriedzoo althans heeft deze persoon verklaard. Na door de gemaakte opening te zijn gekro pen, heeft B. zich van een hoogte van pl. m. 3.5 meter laten zakken en zich toen op tot nog toe onverklaarbare wijze tegen een muur van 7 Aleter hoogte weten op te werken. Nergens is een beitelhouw of iets dergelijks aan den muur waar te nemen. Vervolgens is hij over een dak geklauterd, waarbij hij met groote krachtsinspanning iooden en zinken bedekkingsstukkeu heeft moeten ombuigen en ten slotte is hij van een muurtje gesprongen, waarna hij in een achteruitgang op de Varken markt nabij de Assendeiftstraat uitkwam. De ontsnapte droeg geen gevangeniskieeding, ten minste voor zooveel zijne bovenkleeren betreft,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1