BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. in de godgeleerdheid aan het Remonstrantsch Seminarium aanvaardde, dat toen juist van Amsterdam naar Leiden werd overgebracht. Het lag voor de hand dat het dien zeer ge- waardeerden en geachten man niet aan bewijzen van belangstelling zou ontbreken. Zij waren dun ook zeer vele. Namens tal van vrienden word hem zijn beeltenis aangeboden, geschil derd door Josselin de Jong. Yan deze schilderij bevatte bet jongste nommer van Eigen Haard eene afbeelding. Blijkens het 23e jaarverslag der Neder- landsche Handclsreizigers-Vereeniging klom bet aantal barer leden in het afgeloopeu boekjaar van 484 tot 517, terwijl het aantal donateurs met 19 daalde en op 353 kwam, met een be drag van f 3022.50. Voor het nieuwe boek jaar traden echter reeds 15 donateurs toe. De ontvangsten en uitgaven over 189697 bedroegen f 24.566.35 met een saldo in bas van f 123.35. Het kapitaal der vereeniging be draagt f 76.889.58. De vergadering der Kon, Academie van Wetenschappen, afd. Letterkunde, benoemde de professoren Yan den Berg, Groeneveld, De Louter, De Goeje en Kern in commissie, om met die der andere afdeelingen te beraadslagen over een mogelijke wetenschappelijke inzen ding ter Panjsche tentoonstelling. De oud-minister mr Van Houten zal in het laatst van Maart de reis naar Noord-Ame- rika aannemen, alwaar hij twee maanden denkt te blijven bij een zijner naaste familie-betrek kingen, daar te lande wonende. Op de Nat. tentoonstelling van vrouwen arbeid te 's Hage zal als typografe werkzaam zijn de echtgenoote van den bekenden J. K. van der Veer. Zij zal een snel-en een drukpers tot haar beschikking hebben en door eenige vrouwen en meisjes bijgestaan worden. Allerlei klein drukwerk zal er besteld kunnen worden en uitsluitend door vrouwen, staande het be zoek, gereed worden gemaakt. Op dit oogenblik is genoemde dame in 'Nederland de eenige bekende typografe en drukster. Jan Ongeluk heeft het te Utrecht nu reeds tot eene vierde voorstelling, Zondag 11. gebracht, en ook nu weer voor een stampvolle zaal. Belang en Hecht van 15 Febr. bevat Arbeid en Bust 1 door dl' 'A. J. C> Snijders De geestelijke Vermogens der Vrouw II (slot) door Z. Concurrentie. Verscheidenheden Mededeelingen. Ingezonden. Onze Leestafel. Bericht. Maandag morgen kwam van den Hoek van Holland een aabschip in de Leuvehaven te Rotterdam aan, aanvoerende in zakken en los een geheele patij hars, zoomede 4 vaten terpen tijn. Zoodra de aankomst van schip en lading ander gestolen zou zijn, hetgeen bij onderzoek juist bleek, zoodat alles onder toezicht der politie ter beschikking van den burgemees ter van 's-Graveneande is gesteld. Het gesto- lene is blijkbaar afkomstig van een gestrand vaartuig. Bg een vechtpartij te Rotterdam werden Zondagavond twee personen ernstig verwond. Een hunner kreeg een messteek in den rug en een snede over zijn rechterhand, terwijl een ander over de pols gesneden werd. Den zelfden avond werd een sigarenmaker door een onbekende zoo hevig met een bierglas op het hoofd geslagen dat hij een ernstige wonde be kwam en naar het Ziekenhuis moest worden overgebracht. Te Haarlem woedde Zaterdag een hevig uitslaande brand in een drogist- winkel. Zoo hevig brandden de verfwaren, dat, hoewel de brandweer oogenblikkelijk aan wezig was, er niets van het perceel behouden kon worden twee kinderen werden met moeite gered. De brand was ontstaan door het in aanraking komen van een brandenden lucifer met spiritus; Een ongelukkige val deed Vrijdagavond een arbeider in de beetwortelauikerfabriek te Lemelerveld (Prov. Overijsel.) De man viel van boven uit de fabriek, ter hoogte van onge veer negen meter, en kwam op eenig puin terecht. Een gebroken arm met een zware hoofdwonde werd zjjn deel. 'sMans toestand is zeer zorgwekkend. In een sloot buiten de Broerpoort te Kampen is het lijk gevonden van een 69-jari- gen veearts aldaar. Men weet niet zeker, hoe de man te water is geraakt. Hij leed den laat- sten tijd aan zwaarmoedigheid. Als een staaltje van de groote bijge- .loovigheid, die in vele streken van ons land nog heersekt, diene het volgende Zeker Betnwsch dorp, zoo vertelt men, wordt tegenwoordig onveilig gemaakt door een „weerwolf". Verschillende personen hebben hem gezienen één is er zelfs door hem in een sloot geworpen. En zulks in het laatst der verlichte negentiende eeuw. Hoewei de rechtbank te Utrecht nog niet heeft uitgemaakt of „schoremer" een scheld woord is, heeft die te Leeuwarden maar vast beslist, dat „dromedaris" het wel is. Een boer, die tegen een rijksveldwachter gezegd had „dou bist een dromedaris", werd n.I. tot 3 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, Te Woensdrecht doet de nachtwacht zijne nachtelijke tochtenper fiets. 70 jaar. Hij vierde dien dag te Bastia, waar hij 's ochtends een moordenaar had te guilllo- tineeren. Te Middlesbrough, waar sedert eenigen tijd de pokken heerachen, kwamen Vrijdag weer vijftien nieuwe gevallen voor, wat sedert het uitbreken van de ziekte 304 te zamen maakt. Er is den laatsten tijd veel te doen ge weest over den achteruitgang van de Engeische nijverheid, welke wordt geweten aan een grenzenlooze verwaandheid, die den Engelschén belet zich naar de behoeften der afnemers te- richten, of op andere wijze naar de laatsten te gaan. Een eigenaardig bewijs van de hoog heid der Engeische industrieelen levert de volgende advertentie in een onzer bladen „Den heeren X. en Co, te Londen (in Enge land), zal het aangenaam zijn aanvragen van den handel te ontvangen voor hunne illumi natie-lampions, in nieuwe geregistreerde mo dellen en dezelfden die voor het diamant- 1 jubiléfeest van hunne Koningin met groot succes gebruikt zijn. Deze lampions zijn in kleuren gesorteerd en gereed om op te hangen. Speciale voorwaarden voor groote hoeveelheden. Direct aan hen ge richte handelsaanvragen worden gaarne inge wacht". Terwijl de Engelschen dus zitten te wachten op de aanvragen uit Nederland, worden onze handelaars overstroomd met aanbiedingen van Duitschers en Franschen, die in de groote steden hun feestartikelen uitstallen voor com missies en handelaars. Gas contra electriseh licht. Is het werkelijk zoo'n dreigend gevaar dat ooit, door nieuwe vindingen verbeterd, het electriscli licht het gas groote concurrentie gaat aandoen Er wordt wel altijd van het onzekere in het gasverbruik gesproken, maar waaruit blijkt ooit dat dit waar is? Een antwoord daarop geeft de nieuwe vinding van het "Welsbach-stelsel of liever de nieuw gevonden toepassing van het Welsbach-stelsel op het electriseh licht. Reeds zijn erWelsbach gas-gloeilichtkousjes, maar nu heeft men die stof duurzamer en voor ontgloeiing door den electrischen stroom geschikt weten te maken. Het gevolg daarvan is, dat men met een zes maal zwakkeren stroom evenveel licht krijgt of dat men voor hetzelfde geld sesmaal zoo veel licht krijgt, of dat het electriseh licht zesmaal zoo goedkoop kan worden als het nu is. Het Engelsch Financial News, waaraan wij deze mededeeling ontleenen, berekent dat op dien voet electriseh licht even duur als gas zijn zou (de prijs van het gas gerekend op 6 cent de M3). In Maart, zoo wordt nog meegedeeld, zal de Welsbach Company (in Londen) een tentoon stelling houden, waarop ook deze nieuwe vin ding zal worden te zien gegeven. Mocht het waar zijn en onwaarschijnlijk klinkt het niet dat electriseh licht den VClUrUlKCI tJVCU UUUI tt.au ttUluw «V.» zouden zeker velen aan het gemakkelijker te behandelen en minder gevaarlijke electrische licht de voorkeur geven. (Amst. Crt.) Het proces-Zola. Bertillon af. Wij weten dat Bertillon een man is met een Europeeschen naam, die gehuldigd wordt als iemand die een nieuwe wetenschap heeft gegrondvest. Wij hebben daarom met opzet gezwegen over de vreemde, onverstaanbare diugeu, welke Bertillon de laatste maanden zat te vertellen voor zijn mathematisch bewijs, dat Dreyfuss de schrijver van het bordereau was. Want alles wat men vernam wekte den indruk, dat de groote man op het punt van handschriften (grapholoog is hij niet) gelijk staat met een juffrouw die koffiedik raadpleegt of met het ei werkt. Maar ter zitting van Maandag heeft Bertillon zijn laatste gezag verspeeld. Hij begon met te verklaren, dat de minister van oorlog hem had geweigerd zijn bewijsstukken over te zich hier achter het beroepsgeheim. Menhoore het volgende interview in de Echo de Paris. Bertillon: Zooveel woorden zooveel onjuist heden. Labori: Wat ik hier voorlas zijn zoowat dezelfde woorden als u Zaterdag hebt gebruikt. Ik vraag dat getuige zal bewijzen, niet dat het bordereau van Dreyfuss is, maar dat bet niet van Esterhazy is, gelijk hij heeft aangeboden te bewijzen. BertillonHet bordereau is niet van Esterhazy. LaboriHse weet u dat Bertillon! Omdat het van een ander is. (Gelach.) LaboriWelk stelsel van expertise volgt Bertillon Kan hij dat stelsel verklaren BertillonIk heb het in de Revue Scienti- fique uiteengezet. LaboriWat was de grondslag voor de con clusie vau getuige? Bertillon liet arrest van het hof verbiedt mij te spreken. Het was op een brief van (Mathieu) Dreyfuss betreffende een jachtgeweer dat de conclusie werd gesteld. Labori doet hierop eenige vragen betreffende de expertise van handschriften. Bertillon antwoordt niet. Clemenceau: Ik verzoek mijnheer de advo caat-generaal dezen getuige te dwingen ant woord te geven. Adv.-gen. Van Cassel zwijgt. BertillonIk kan geen woord zeggen. LaboriWas het borderel in de zaak Ester hazy gedecalqueerd PresidentDe getuige zag slechts het bor derel van 1894. Labori: Zag getuige het bordereau in de zaak-Esterhazy PresidentHij heeft het bordereau slechts in de zaak-Dreyfuss gezien. (Schaterlach.) BertillonMaar ge ziet toch dat ik brand van verlangen om te antwoorden. LaboriIk wijs er de leden van de jury op dat zij het recht hebben den getuige vragen te stellen. Hier staat een getuige die zegt dat. hij zeker is dat Dreyfuss schuldig is. Maar als men hem naar de gronden voor die over tuiging vraagt, zwijgt hij en hult zich in een stilzwijgen. ClemenceauWas het schrift van het bor dereau verdraaid? PresidentDat brengt ons naar de zaak- Dreyfuss. Laboi'iIs het bordereau-Esterhazy een na tuurlijk handschrift of verdraaid Bertillon zwijgt. ClemenceauDeze getuige heeft onder eede beloofd de waarheid te zeggen. LaboriAls er morgen voorkwam, zoudt gij u dan van hetzelfde stelsel bedienen BertillonIk kan mij niet verklaren. (Rumoer). 't Wordt nu zelfs den president te machtig „Maar, mijnheer Bertillon, die vraag heeft niets met 1894 uit te staan. Daarop moogt gij zonder vrees antwoorden." tto'i o i Tst*irttliiv rumoer Labori, levendig: Ik zal den heeren leden van de jury een ding zeggenDie man, dat is de zaak van 1894. Bertillon was de hoofd expert, op wiens getuigenis Dreyfuss veroor deeld werd. (Groote beweging). Bertillon gaat heen, onder vele uitingen van minachting. wordt, als een staaltje van den alles overmecsterenden invloed der Dreyfus- zaak, dat in de winkels te Parijs, gedurende de maand Januari alleen ongeveer 700,000 frs. minder ontvangen is dan anders. Dergelijke cijfers hebben natuurlijk geen waarde. Maar het is een feit dat er algemeene malaise bestaat en dat alleen de koffiehuizen, de kranten en de krantenverkoopers goede zaken maken. Deibier, de Frausche beul, werd Zaterdag Clemenceau: Met het oog op den ernst van den toestand vraag ik of get. die stukken werkelijk heeft gevraagd en in welke woorden de minister weigerde. Bertillon: Ik heb mij rekenschap gegeven dat die stukken niet mij, maar het ministerie toebehooren. ClemenceauGij hebt dus geen verlof ge vraagd, zooals ge daareven zeidet? Bertillon: Bij eenig nadenken herinnerde ik my dat het beter was geen verlof te vragen. Clemenceau: De getuige gaf toch te ver staan dat het verlof, de stukken hier heen te brengen, hem geweigerd was. Labori toonde Bertillon een plan(een teeke- ning met forten, citadellen, een doolhof, kanon nen enz. met allerlei inschriften welke aan Bertillon's verstand doen twijfelen. Dit stuk, een ontwerp van Bertillon, is een deel van zijn mathematisch bewijs.) Dit is nu niet een gedeelte van uw plan, maar het geheele plan. Is het juist Bertillon. Ik blijf bij mijn verklaring van 1894. Ik ben wel dwaas mij te laten sleepen op het terrein, waarop de verdediger mij wii hebben. Ik stel mij onder bescherming van het arrest van het hof (dat natuurlijk geen recht schept voor de getuigen). ClemenceauBertillon, die zijn chefs niet raadpleegde, blijkt dus wel den toestand van het proces te raadplegen. Wil hij zich daarom dus niet op het terrein wagen, waarop wij ons bevinden Bertillon'. Er was een huis-clos, er ia een beroepsgeheim, er zijn machinaties (gelach). Clemenceau:Bertillon heeft zich sterk gemaakt te bewijzen dat het bordereau van Dreyfuss was. Leverde hij dat bewijs, dan waren wij overwonnen. (Sensatie). BertillonIk wil niet spreken. (Rumoer.) Labori: Sommige getuigen hebben het heel druk tegenover journalisten, maar verschuilen Bertillon krijgt nog een trap. Het Kamerlid Hubbard, als getuige deelde mede dat zijn neef Bertillon hem langen tijd over *zijn stelsel had gesproken, maar dat hij er zoo wat niets van begreep. Maar Bertillon bleef hij zijn meening dat Dreyfuss schuldig was. Toen deze getuige hoorde dat Esterhazy beschuldigd werd en liij het handschrift gelijk vond, ging hij Bertillon zijn twijfel mededeelen; bij vroeg of Bertillon het handschrift, van Esterhazy had gezien. Bertillon had toen geantwoord: Ik wil het schrift van Esterhazy niet zien, want die man is een stroopop van de Joden. Hij zou ten slotte bekennen. Maar een revisie uitlokken dat ware de sociale omwenteling. Na dit onderhoud, zoo voegde Hubbard er aan toe, ben ik gaan twijfelen aan de schuld van Dreyfuss. Generaal Yung heeft mij later ge zegd, dat wat in deze zaak op het ministerie van oorlog' werd gedaan, gewoon weg afschuwelijk is. (Sensatie.) Wij wenschen hierbij te herinneren, aan de acte van beschuldiging tegen Dreyfuss. d'Or- meschéville deelde daarin mede dat van de drie experts twee het handschrift herkend had den en de derde, Polletier, niet. Maar die laatste werd door hem van onbetrouwbaarheid en oppervlakkigheid beschuldigd, omdat hy geen gebruik had gemaakt van de hem gebo den gelegenheid om bij Bertillon nadere inlich tingen te krijgen. Nog dient aangestipt, dat een deskundige, die zich zoo over de Joden uit, die verklaart een revisie een ramp te achten, geen gezag heeft in een zaak welke over die revisie beslist." Verder werd overgegaan tot het verhoor van Yves Guyot. Deze noemt het proces-Esterhazy een caricatuur van een rechtsple ging. Er waren alleen verdedigers, geen beschuldiger. Een ongunstige indruk zal zeker overblijven van het verhoor van den expert Teys- s o n n i e r e. Deze heeft in het proces-Drey- fuss dienst gedaan; is daarop als expert ge royeerd, en door Trarieux, na tusschenkomst van Descubes, in 1895 weer hersteld. Deze deskundige deelde mede, dat het hand schrift van het bordereau en dat van Dreyfuss identiek waren. Hij vermeldde in zijn rapport 70 volkomen identieke letters, en zeide dat het facsimile is bijgewerkt, om het op het hand schrift van Esterhazy te doen lijken. (NB. het facsimile is openbaar gemaakt door een „bevriend" blad, juist een jaar voor de naam van Esterhazy werd genoemd.) Getuige deelde verder mede, dat de grapho loog Crepieu-Jamin, die door de familie Drey fuss was geraadpleegd, hem had gevraagd hoe veel hij aan zijn rapport verdiende. „200 francs". Welnu, zeide Crepieu Jamin, er is wel 100.000 of 200.000 francs aan te verdienen. Verontwaardigd had getuige geantwoordIk heb dat geld niet noodig. Ik heb 4Va fres pensioen per dag. De presidentUit uwe verklaringen volgt dus dat men u een belangrijke som bood om een voor Dreyfuss guustig rapport te maken. Teyssonières: Dat maakte ik ten minste op uit wat Crepieu-Jamin zeide. LaboriSprak deze uit naam van iemand Get. Neen, maar ik werd drie dagen lang bewerkt om mijn conclusies te wijzigen. LaboriKunt gij onder eede verklaren dat men u geld bood. Get. Men gaf mij te verstaan dat ik een abuis in miju rapport kon hebben gemaakt. Clemenceau: Is het bordereau met een loo- pende hand geschreven of met een gemaakte? Get.: Er zijn woorden welke met een Ioo- pende hand zijn geschreven, andere welke aar zelend waren. LaboriHebt gij in uw rapport gezegd, dat het schrift van het bordereau nabootsing was? Get. Ja. Dat was mijn overtuiging. Op verdere vragen antwoordde getuige dat hij zijn dossier aan Crepieu Jamin en aan Trarieux liet zien en dat bij het nog heeft. Hij is na de veroordeeling van Dreyfuss nog eens naar het ministerie van oorlog gegaan. Maar toen generaal Gonse hoorde dat getuige expert in de zaak-Dreyfuss was geweest, dreigde deze hem te doen arresteeren. Trarieux, die met getuige wordt geconfron teerd; deelde eenige reeds vermelde bijzonder heden mede; ook dat getuige heeft getracht hem van de schuld van Dreyfuss te overtuigen, In Juni deelde bij mij zijn dossier mede om mij te overtuigen en ik heb daarop alle stukken onderzocht. Ik werd toen door het verschil in handschrift, getroffen. Dat van Dreyfuss is netjes en regelmatig, dat van het bordereau bijna onleesbaar. Toen ik getuige Teyssonières daarop wees, antwoordde deze dat de verrader zijn handschrift had veranderd. Trarieux deelde verder mede, dat getuige hem had verteld „dat Bertillon een erg vreemde verklaring had afgelegd; hij zou alles in de war hebben gestuurd, en als ik er niet weest was, zou het moeilijk zijn geweest Dreyfuss te veroordeelen." Verder zeide Trarieux Maar nu een vreemd iets. Eenige weken later kwam Teyssonióre mij vertellen, dat men achter zijn deur het dossier-Dreyfuss had gevonden en dat hij niet wist hoe dat daar kwam. Teyssonière had daarbij gezegd: „dat hebben de Joden gedaan om mij in verdenking te brengen." Ik ried hem aan dat dossier te hou den tot de dader ontdekt was. Later vertelde hij dat hij aan net departement van ooriug slecht was ontvangen. Trarieux vernam later nog, dat de getuige werd verdacht het facsimile aan de Matin t.e hebben gegeven. Hij achtte het toen noodig den beschermer van getuige, Descubes, te waar schuwen. „Deze deelde mij toen mede dat Teyssonière bij mij zou komen om daarover te spreken, maar ik heb nooit, meer iets van getuige gehoord." Teyssonières, verder ondervraagd, zeide dat hij aanvankelijk meende, dat hij zijn dossier bij het departement van oorlog had ingeleverd, maar later bleek hem het tegendeel. Hij had toen zijn excuses gemaakt, maar op het departement van oorlog had men gezegd dat doet er niet toe, het rapport is voldoende. LaboriUit deze verklaring volgt, dat de krijgsraad dus het dossier niet heeft geraad pleegd GetuigeNatuurl ijk! Labori stelde daarop Teyssonière nog enkele vragen, o. a. over de verschilpunten in het bordereau. TeyssonièreOver verschilpunten spreek ik nooit in mijn rapport. (Gelach). Trarieux verklaarde hierop nog, dat de facsimile sprekend gelijkt op de officieele photographie. Nu worden de beide andere experts verder gehoord. Maar generaal Pellieux kwam binnen en verb ood de experts iets uit hun dossier mede te deelen. Expert Charavay weigerde alle inlichtingen te geven. De president verbood de vraag of men iemand alleen op een schriftexpertise mag veroordeelen. Na aandrang van Labori, die zeidespreek dan de beschuldigden maar in eens vrij, gaf de president toe. CharavayNooit van mijn leven zou ik iemand alleen op een expertise, zonder moreele bewijzen veroordeelen. De andere expert Pelletier zeide, dat het bordereau met eeu natuurlijke hand is geschreven en wilde zijn rapport voorlezen. De president verbood dit als onnoodig. Ook nu gaf de president toe en liet den expert de inhoud van zijn rapport mededeelen. De conclusies luiden gunstig voor Dreyfuss. De andere experts weigerden allen iets te zeggen. LaboriHet facsimilé is volkomen gelijk aan het origineel. Dat verzeker ik. Protesteert zooveel ge wilt. Dat hindert mij niet. Uit de stenographische verslagen blijkt ons, dat in ons overzicht van het proces twee fou ten voorkomen. Picquart heeft na zijn me dedeeling dat de herkomst van het kaarttele gram en die van het bordereau dezelfde was, niet gezegd, dat deze bron volkomen te ver trouwen was, wel de gelijkheid van herkomst. Verder heeft Henry niet gezegd dat het stuk Cette canaille de D. niet op de zaak Dreyfuss betrekking had, wel dat het niet tot het dossier-Dreyfuss behoorde. 's-Cravenhage. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zevenaar M. J. W O. Iluiswit, surnumerair ter directie Mid delburg. Verder is benoemd tot opziener der Vissche- vjen op de Schelde en Zeewoschc stroamen 3e klasse J, JSipsma, brigadier titulair der rijks veldwacbt te Avoreest, en tot tijdelijk opziener dier visscherijen J. G. Haack Czn., schipper te Bruinisse. Naar wij vernemen heeft de gouverneur-ge neraal van Ned. Indiëjhr Van der Wijck, wiens vijf-jarige termijn verstreken is, op verzoek der regeering toegestemd aanteblijven. De toestand van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Kerkwijk, is redelijk maar de patient blijft zeer zwak. PROCES-ZOLA. Zitting van heden. Labori heeft zes vragen aan den minister van oorlog den president van het Hof voor gelegd. Er is geen incident voorgevallen. Generaal Gonse protesteerde tegen de ver klaring van Jaurè8 en noemde formeel onwaar dat de generale staf het document van de ge sluierde dame aan Esterhazy deed overhandigen. Labori zeide dat de minister van oorlog moet antwoorden op de gedane vragen als hy licht wenscht. Generaal Gonse repliceerde deze vragen den minister niet te kunnen overbrengen. HER IJ K. Deze herijk is bepaald als volgt, voor Middelburg en wel voor de wijken K 16 en 17 Februari; L 18 en 22 Februari M 23 Februari; N 24 Februari O 25 Februari en 1 Maart P 2 en 3 Maart; Q 4 en 9 Maart R, S, T, U en V 10 en 11 Maart; telkens des voormiddags van 9 tot, 12 en des namiddags van 1 tot 4 uren. St. Laurens op dezelfde dagen. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. "Voorwerpen. Iiiformatiën 16 Febr. O. 3ouburg, Baomen, Maret Tak 16 Vliasingen, Villa en huizen, Maret Tak, 17 s Middelburg, Buizen, VerhnUt. 22 - Goea, Weiland, De Ronde Breaser en Zip en Van Teijlingen. Havers. Way. Tak. Notarishuis. De Vos. Verhuist. Tak. Iioefl". Tak. Tak 23 N.&St. Joosl., E zo Zierikzee, Woonhuis, 2 Mrt Arnemuideu, Inspan, 2/3 Middelburg, Meubels, 11 Ierseke, Huis, Middelburg, Huis, 20 April Oostkapelle, Inspan, 26 Koudekerks, Inspan, 27 Arnemuiden, Inspan, 29 O. W SoubInspan, Algemeen Overzicht. Er is dezer dagen beweerd, dat de telegram men uit Peking te Londen worden vervaar digd onder het toezicht van het departement van bnitenlandsclie zaken. Wij hebben toen, onder herinnering aan het beruchte Russische communiqué, medegedeeld, dat zoo iets niet onmogelijk was. En het is noodig daaraan an dermaal te herinneren, nu uit Peking een tele gram komt dat Engeland, Duitschland en Frank rijk hun zin hebben gekregen. Frankrijk wordt voor zijn bescheidenheid het slechtst beloond, 't Heeft 21/ïjaar moeten wachten eer liet wat kreeg voor het Fransche gezin, dat door de roovers was weggevoerd, en het krijgt nu alleen maar wat geld. Duitsch land kreeg concessie voor een spoorweg naar Itschow en Engeland de verlenging van den Birma-spoorweg tot Yunnan. Over het gewicht van het door Duitschland verkregen voordeel kunnen wij ons niet uitlaten, daar de betee- kenis van bedoelden spoorweg ons niet bekendis. Maar Engeland heeft alle reden tot tevreden heid, tenzij de Engeische regeering in dit tele gram de hand had. Dat de Engeische regeering een voordeeltje noodig heeft, is duidelyk. De ontevredenheid over het buitenlandsch beleid, dus tegen Salis bury, neemt toe, het meest juist in de regee- ringskringen, daar de Jingo's en de andere voorstanders der Forward-politiek het meest ter rechterzijde zitten. Behaive met het bericht van de spoorweg- concessie kunnen de ontevredenen zich blijde maken met de wetenschap, dat de vloot in Oost-Azië voortdurend versterkt wordt. Telkens gaan van verschillende stations schepen daar heen wel een beetje tot spijt van de Duit schers, wier beide schepen eerst na een reis van zeven weken te Colombo waren. Welken invloed dat op de vlootplannen zal hebben, is niet te voorzien. De regeering wordt ongeduldig dat de zaak in den rijksdag niet vordert. (Maandag ving het debat in de spe ciale commissie aan.) Maar toch zijn de kansen verbeterd. De vestiging in China is door handel en nijverheid met instemming begroet, en dat terwijl in die kringen toch al een groote nei ging bestond, om materieele redenen de uitbrei ding der vloot te steuneD. Rusland zendt eveneens schepen naar het Verre Oosten, vaartuigen van de vrijwillige

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2