MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 3S, 1898. Dinsdag 15 Februari. Ml" Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 14 Febr. 8 u. ra. 38 gr. 12 u 48 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Yerw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regol meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonob; te Rotterdam Nxjgh van Ditmab. Middelburg 14 Februari. On waar I Voordat verder wordt verspreid de legende, die De Standaard, blijkens zijn jongste nom- mer, in de wereld zendt dat onze bestrijding van de voorgestelde ontheffingen van den dienstplicht voortkomt uit anti-papisme, willen wij daartegen ernstig protesteeren. Want die bewering is beslist onwaar. Wij hebben evenzeer bezwaar tegen de ont heffing van studenten in de godgeleerdheid van andere gezindten. Anti-Roomsch zyn wij nietwij schreven dit meermalen. Wij stellen, qua geloof, het Room- sche hoogen wij eerbiedigen elks overtuiging op dit punt. Bij de verkiezing in het vorig jaar gold bij ons dan ook niet de leuze van anti-papisme. De Standaard beweert dat tegen beter weten in. Die leuze luidde anti-clericaalen daar mede bestreden wij zoowel de ultramontanen als de protestantsche clericalen, zoowel de aan hangers van dr Schaepinan als die van dr Kuyper. En nu zouden wij, wat de dienstplicht kwestie betreft, nog eerder kunnen meegaan met een ontheffing van seminaristen of kloos terbroeders, dan van studenten in de godge leerdheid, omdat zij eene zoo geheel andere levensopvatting hebben en een gansch bijzon dere opleiding genieten. Maar wij herhalentot ons standpunt om de ontheffingen zeer, zeer te beperken, worden wij eenig en alleen gedreven door een gevoel van billijkheid en rechtvaardigheid tegenover zoo vele anderen, die een ambacht uitoefenen of •niet voor geestelijke of predikant worden op geleid, maar toch ook bij dienstplichtvervul ling in hunne materieele belangen moeilijk heden ondervinden, welke soms nog veel erger zijn dan de bezwaren, waarmee men nu in -deze, ten opzichte van sommige ontheffingen, rekening houdt. schouwen hoe groot onder de corypheeën der partij de waarheidsliefde ia. Hoe lieflijk klinkt ook de insinuatie, opge sloten in de opmerking van De Standaard „al bleek de brief geheel in den haak te zijn 1" Maar curieus is het tevens uit den brief van mr JE. baron Mackay te vernemen dat in 1888 bij zyn zoeken naar een minister van ma rine, de meesten als reden om te bedanken lieten gelden, dat zij niet konden zitting nemen in een anti-liberaal kabinet, geformeerd uit de rechterzijde. Die reden van weigering was, meende de heer Mackay, van den heer Van Herwaarden niet te wachten. Prettig voor laatstgenoemde, dat de premier eerst tot hem kwam, toen hij bij verschillende niet-geestverwanten te vergeefs had aangeklopt. Geen wonder dat men de openbaarmaking van den brief allesbehalve aangenaam vindt! BENOEMDrGM ENZ. Bij kon. besluit: is aan dr. J. J. baron Mackay, op zijn ver" zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van gezantschapsattaché in algemeenen dienst is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Zutphen mr. M. Oldenhuis Gratama, thans griffier bij het kantongerecht te Hoogeveen; is de vice-admiraal G. Kruys eervol ontheven van de betrekking van commandant der zee macht en chef van het dep. der marine in N.-I., onder dankbetuiging, en is gemelde betrekking dragen aan den schout-bij-nacht F. J. Stokhuyzen zijn de heeren H. B. C. Gieben, S. E. Boorsma, W. L. A. Warnier en J. H. Kok, benoemd en aangesteld tot mil. apotheker 2de kl. bij het van den geneesk. dienst van het leger en in N.-Ien zyn by de algemeene rekenkamer benoemd tot referendaris, de hoofdcommies P. C. G. Engelbrecht; tot bode, de assistent-bode J. J. In een lastig parket •bevindt zich natuurlijk De Standaard na de •openbaarmaking van den brief van den minister -Mackay, dt 17 April 1888, waarin den heer Van Herwaarden de portefeuille van marine wordt aangeboden. Het is trouwens ook een moeilijk geval, waarin deze minister door zijne draaierij vriend Kuyper, die zoo warm den handschoen voor hem opnam, heeft gebracht. En terecht zegt Het Ned. Dagblad'. De Standaard-Xezvcs kunnen nu eens zien, hoe zij ingelicht worden, maar wat te denken van de handelwijze van den minister van staat, baron Mackay Wjj staan verstomd over zooveel ongerijmd heid." In plaats van nu zich te richten tot den minister en dezen een verwyt te maken van ïyn niet-flink erkennen der waarheid, valt De Standaard den heer Van Herwaarden hard over •de opèhbaarinaking van den brief, waarop geheim stond. „Welk licht ook kome," zegt het blad, yil bleek de brief geheel in den haak te zijn, •wat houding is het, zulk een aanbieding van ^portefeuille, die geheim geschied is, zelf by de atenlbus aan de greote klok te gaan hangen? Het wordt al mysterieuser." Voorzeker, er is iets te zeggen tegen die openbaarmaking van dien geheimen brief; de heer Van Herwaarden had kunnen melden dat zulk een geheim schryven onder hem berus tende was, en dat c. q. dr Kuyper of ieder die twyfelde aan het bestaan ervan, zich van de aanwezigheid van dat schrijven kon komen overtuigen; maar men verlieze aan den anderen kant niet uit het oog dat de heer Van Her waarden, door de pertinente en halve ontken ningen van zijn tegenpartij, gedwongen werd tot sprekenen eerst te elfder ure tot open baarmaking overging als een daad van wettige zelfverdediging. Voor ons, die geheel buiten de kwestie staan, ja het een eigenaardig schouwspel, die broeders onder elkaSr te zien harrewarren en te aan sloten het gebouw te herstellen en in te rich- ton voor het bereiden van cichoreiwortel. Te Heinkenszand zijn de laatste nachten bij verschillende ingezetenen een vijf tigtal konijnen gestolen. Dader onbekend. LI. Zondagmiddag had naar men ons uit Wemeldinge schrijft schipperBoele van Sliedrecht bij het binnenvaren van de buitenhaven van het kanaal het ongeluk met zijn ijzeren scheepje, 50 A 60 last groot en geladen met guano, op den berm te stooteD, waardoor het zoozeer lek werd, dat het zijn inhoud moest overladen in een ander vaartuig. Voor zinken bleef het bewaard, door dat het van een waterdicht schot voorzien was. Naar men ons uit Bath meldt, is het ngelsche stoomschip Humbert men zie de Laatste berichten in .ons vorig nommer Zondagavond half zeven, met behulp van een al sleepbooten, vlot gekomen en heeft de reis naar België voortgezet. - Te N i s s e bracht eene koe drie kalveren gelyk ter wereld, wat eene buitengewone zeldzaamheid moet zijn. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geene audiëntie. Overstrooming op Deli. De correspondent van hetHbld teMedan seint: „Hevige regens hebben een overstrooming veroorzaakt te Namoe Soero. „De adsistent Van Dam, een Tandil (inland- sche opzichter) en een bediende zijn verdronken." Namoe Soero is een tabaksondernemiDg van de maatschappij Franco-Deli te Amsterdam, groot 2000 bouw, in de residentie Oostkust van Sumatra, afd. en ryk Deli, landschap Senembah. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar ons heden van goed ingelichte zijde werd gemeld, is thans het kapitaal voor een Zeeuwsche Hypotheekbank, te vestigen te Mid delburg, waaromtrent onlangs vrij voor barige en onjuiste berichten de ronde deden met een belangryk bedrag meer dan volteekend. De totstandkoming der Bank is dus nu ver zekerd. In de Zondag op het Molenwater alhier gehouden match van de footballclub Thor te Middelburg le elftal tegen de footballclub Zeelandia te Goes 2e elftal, won Thor met 1 gen 0 goals. Zondag werd in de Prins van Oranje te Goes eene soirée gegeven door de gymnas- tiekvereeniging Sparta, met medewerking van bij het gewest Zeeland aangesloten vereeni- gingen, nl. Achilles en Medioburgum van Mid delburg, Kracht en Vlugheid en Oranje van Bergen op Zoom en Olympia van Roosendaal. Door de onderscheidene gymnasten werd aan brug, hoogrek en ringen keuroefeningen uitge voerd, terwijl verder door de verschillende vereenigingen vrije- en ordeoefeningen als ook n fantasie op degen werden te zien gegeven. Er werd kranig gewerkt, waarvan de vele bijvalsbetuigingen getuigden. Tot afwisseling werd een blijspel met zang in eén bedrijf op gevoerd Leer om Leer, dat zeer in den smaak viel. Een prestidigitateur comique, Monsieur An- toine, van een der van buiten komende gezel schappen had een uitbundig succes. Aan de verschillende deelnemende vereeni gingen werden door twee jonge dames herin- nerings medailles aangeboden. De soirée, die goed bezet was, werd opge luisterd door muziek van een symphonie orkest. Met een prettig bal werd de avond besloten. De voor aibraak geveilde meestoof Ne derland onder 's-Heer Arendskerkezal niet worden gesloopt. Ofschoon daarvoor een tamelijk bedrag was ingeschreven, hebben aan deelhouders bij meerderheid van stemmen be* Het voorlezings-gezelschap te Re nesse, gewoonlijk het Nut genoemd, vierde Vrijdag avond zijn 50-jarig bestaan. Toen de leden en hunne dames, uit heel Westelijk Schouwen gaamgestroomd, byeen waren, opende de voor zitter, mr J. A. Bolle, met een kort woord de vergadering. Hij wees erop, dat, terwijl zoo veel vereenigingen ten plattelands opkomen ondergaan, deze vereeniging haar halve eeuwfeest vieren mag, dank zij vooral haar streven om met eigen kracht te werken. Nu daarvan gaf dit feest ook blijk. Niet alleen toch dat een tal van voordrachten, ernstig en komisch, werden geleverd, en mej. B., uit Zonnemaire, verdienstelyk een paar stukken op de piano ten beste gaf, maar ook als extra- spy s voor deze extra-gelegenheid werden een drietal tooneelstukjes opgevoerd. Een daarvan, de Schoolrijdster, was naar het Fransch van Landré, de twee andere waren door dames en heeren-leden expresselijk voor deze gelegenheid vervaardigd. Een paar schoone tableaux-vivants besloten de officieele bijeenkomst. Het bestuur bood der dames, die zooveel hadden bygedragen tot het welslagen van dit feest, keurige bou- quetten aan, en ofschoon de Zaterdag reeds begonnen was, werd nog van geen scheiden gesproken, maar hield een geanimeerd bal allen nog lang gezellig bijeen. In bet kanaal te Sluiskil tusscheu de bruggen is drijvende gevonden het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon. Bij Koninklijk besluit van den 18en Februari 1861 werd hem te dier zake het ridderkruis der Militaire Willemsorde toegekend. Van September i860 tot Februari 1861 diende Dronkers naar het Vad., waaraan wij een en ander ontleenen, verder meldt als eerste officier op Zr. Ms. stoomschip Vice-admiraal Koopman, onder bevel vau den kapitein ter zee P. V. Zwaanhals, en maakte hij de ex peditie tegen Groot Ceram mede, waarvoor hem den 3en Oct. 1861 een eervolle vermelding ten deel viel. Na deze zeer actieve campagne, vervulde Dronkers de betrekking van chef van het bureau materieel aan het marine-departement te Batavia, om in December 1861 als adjudant van den vice-admiraal G. Vogelpoel aanboord van Zr. Ms. stoomschip A,rdjoeno naar het va derland terug te keeren en hier van Juni 1862 tot Mei 1865 in gelyke betrekking genoemde vlag-officier te dienen, tijdens zijn kommande ment en directeurschap over de marine te Wil lemsoord. Van November 1865 tot Juni 1866 was Dron kers eerste officier op Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden bij de oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee M. H. Jansen. Hierna volgde zijn kommande ment, van September 1867 tot Maart 1871, over Z. M. stoomschip Sumatra, met welken bodem hy ten derden male in Oost-Indië kwam in Februari 1868. Den 16 Mei 1871 werd Dronkers kapitein luitenant ter zee. Hij bekleedde in dien rang het bevel over Zr. Ms. stoomschip Valk van Mei 1873 tot Augustus 1875 en was in dien tijd, van Januari tot Maart 1874, lid der tor pedo-commissie. Den ln Mei 1876 volgde de benoeming tot kapitein ter zee en den ln November van dat jaar zyn kommandement van Zr. Ms. stoomschip Leeuwarden in divisie met Zr. Ms. stoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee W. C. Klei. Hij deed hiermede eeu langdurigen kruistocht in den Atlantischen Oceaan en naar West-Indië en terug. Van Decem ber 1877 tot October 1878 was Dronkers ver der non-actief, en tot besluit van zijn carrière ver vulde hy tot Mei 1880 de betrekking van onder directeur der marine te Willemsoord, om 1 Juni d. a. v. wegens vijftigjarigen leeftijd den dienst met pensioen te verlaten. De laatste jaren zyns levens bracht de heer Dronkers in rustige rust te Middelburg door. Heden had op de algemeene begraafplaats alhier zijne teraardebestelling op zeer eenvou dige wyze plaats. A. DRONKERS. f Deze alhier overleden gepensioneerde kapi tein ter zee werd, na aan het kon. Instituut voor de marine te Medemblik zijne opleiding te hebben ontvangen, den 1 Oct. 1847 benoemd tot adelborst der le kl. en geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat Prins van Oranjeonder het bevel van Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen, toenmaals kapitein ter zee, tevens kom- mandant eener oefeningsdivisie in de Noordzee. In October 1848 stevende Dronkers met de Prins van Oranje, onder commando van den kapiten ter zee J. F. W. Bouricius, met wien hij nog een kruistocht in den Atlantischen Oceaan had gedaan, naar Oost-Indië, ter tyde- lijke versterking van Zr. Ms. zeemacht aldaar voor de derde Balische expeditie. Door zyn overplaatsing op Zr. Ms. stoomschip Batavia, dat destijds den dienst deed van mailboot tus- schen Batavia en Singapore, ontging Dronkers echter de gelegenheid om aan de genoemde expeditie deel te nemen. In Februari 1852 ging Dronkers over op Zr. Ms. schoener Kameleon, na intusschen den ln Jan. 1851 benoemd te zijn tot luit. t/z 2e kl. Verder diende hij nog in Iudië op de Sylph en Nehaleuwa en repatrieerde hij in Sept. 1833 met Zr. Ms. schoonerbrik Banka, om ultimo Januari, bij de buitendienststelling van het schip, voor het eerst nonactief te worden. Zyn Indische reis alleen had ongeveer vijf en een half jaar geduurd. Na eenige binnenlandsche plaatsingen deed Dronkers drie merkwaardige Middellandsche zeereizen met Zr. Ms. fregat De Ruijtsr van Augustus 1855 tot Mei 1858, achtereenvolgens onder het bevel van den kapitein ter zee C. F. Stavenisse de Brauw, den luitenant ter zee le kl. jhr J. H. van Capellen en den kapitein ter zee H. J. van Maldechem. Vervolgens met Zr. Ms. transportschip Mer- wede in Juni 1859 opnieuw te Batavia geko men, werd Dronkers kort daarop eerste officier van Zr. Ms. stoomschip Montverdo en in het volgende jaar van de Bali, na intusschen den lsten Jan. bevorderd te zijn tot luit. t/z le kl. Met laatstgenoemden bodem nam hy een zeer werkzaam aandeel aan de expeditie in de Zuid-Oo8ter afdeeling van Borneo; van April tot September 1860 als tijdeiyk kommandant. net aan te sluitenin de kom der gemeente toch (wijken AQ) bevinden zich overal straat leidingen. De gemeenteraad heeft reeds meermalen de meening uitgesproken dat een dergelijke uit breiding te groote flnancieele offers zou vorde ren en besloot daarom steeds daartoe niet over te gaan. In aanmerking genomen de verspreide lig ging en den aard der woningen in de wijken R—V behoeft het wel geen betoog, dat het te verkrijgen gasverbruik in die wyken niet op zou wegen tegeu de groote kosten van aanleg der straatleidingen. Dit punt schijnt dus ge voegelijk buiten beschouwing gelaten te kun nen worden. 2o Muntgasmeters. Bewoners van perceelen beneden 200 be lastbare opbrengst kunnen gas over den munt gasmeter nemenzij betalen dan geen metor- hüur (kleinere gasmuntmeters dan 3 lichts worden niet verstrekt), maar daarentegen voor het gas 10 cent in plaats van 8 '/a cent per M'; bovendien krijgen zij gratis binnenleiding, lamp, komfoor met slang enz. De ondervin ding heeft geleerd dat hier ter stede munt metergebruikers dooreen -}- 200 M3 gas per jaar verbruiken. Zoodanige gasconsnment be taalt dus voor 200 Ms gas 20, terwyi iemand, die gas over den gewonen meter neemt, voor 200 M3 betaalt (81/, cent per Ms) 17 ƒ3,60 voor meterhuur, dus te zamen 20,60. Gas over den muntgasmeter is dus voor be doelden verbruiker lo. iets goedkooper; 2o. krijgt hij binnenleiding, lamp, komfoor met slang enz. gratis. De kosten van het onder 2o. genoemde zyn gemiddeld als volgt lo. Kosten van aanleg door tim merman, metselaar, fitter enz, 10, 2o. Kosten van leiding, lamp, kom foor met slang enz10,— 3o. Meerdere kosten van een munt gasmeter benevens gasmeter. 5,— Stukken van den Gemeenteraad van Middelburg. Van het departement Middelburg van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een adres ingekomen, houdende bericht, dat be sloten is tot oprichting van een badinrichting met kuip- en regenbaden le en 2e kl., en ver zoek om in erfpacht te verkrijgen voor vijftig jaar het benoodigde terrein, gelegen tegenover de St. Janstraat, achter de boomenry van de Turfkaai, tegen een jaarlijksche erf pacht van een gulden en de beschikking over 2000 kub. meter duinwater per jaar, tegen l1/, cent per Ms. In verband met het vroeger genomen be sluit, stellen burg. en weth. voor het verzoek in te willigen. Verder wordt voorgesteld een besluit tot wijziging der gemeentebegrootiDg voor 1897. Onder de uitgaven is o. a. een vermeer dering uitgetrokken voor „kosten van het aanleggen en byhouden der kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtingen" ad 1450 en een vermindering van „sub sidie aan het burgeriy k armbestuur" ad 4074.34. Voorts zijn ingekomen verschillende stukken betreffende den verkoop der gasfabriek. Eerstens eene derde nota van den wethouder H. P. den Bouwmeester, houdende een staat van perceelen, waarin geen gas wordt gebruikt voor zoover betreft de wijken A tot Q. Per ceelen, bewoond door ingezetenen die minder dan 300 inkomen hebben, zijn in dien staat niet opgenomen. Daaruit blijkt dat in 1367 perceelen geen gas wordt gebruikt. Daarvan hebben 276 eene belastbare opbrengst van: beneden ƒ51, 419 van ƒ51 tot ƒ100,483 van 101 tot 200 en 189 van boven 200- In de tweede plaats een vierde nota van den zelfden wethouder, luidende als volgt Zooals vroeger gezegd staan er volgens mijne meening slechts 3 wegen open om bet gasver bruik in de gemeente te doen vermeerderen. lo. Uitbreiding van het buizennet. Deze uitbreiding kan alleen geschieden door ook de singels en buitenwijken aan het buizen 25,- Van 1893—1897 is het gasverbruik, zooals in mijne tweede nota gezegd, verminderd met 70.000 Ms. Om nog maar alleen ditjverlies door het op ruimer schaal uitgeven van munt gasmeters goed te maken, zou men 350 nieuwe gasverbruikers (berekend a 200 M3 gemiddeld) moeten krijgen. Deze vermeerdering van gasverbruik zou voof gemeente eene uitgaaf veroorzaken van 350 x 25 of 8750, boven en behalve de kos ten van meters (350 X 20 of 7000). De vraag rijst of zoodanige uitgaaf opweegt tegen het voordeel, door het verhoogd gasde- biet verkregen. 3°. Prijsverlaging van het gas. Gasprijs 8 cent. Prijsverlaging met Va cent zou, indien het gasverbruik niet toenam, eene vermindering van inkomsten veroorzaken van3500.— Om deze vermindering van in komsten goed te maken zou 64.000 M3 gas meer moeten worden verkocht; de productiekosten van dit meerdere gas toch stellende op slechts 2'/» cent per M3, is de reke ning als volgt 64.000 M' a 8 cent 6120.— Afproductiekosten 64.000 M5 2'/s cent 1600.- 3520.— Gasprijs 7 '/a cent. Prysverlaging met 1 cent als boven Om deze vermindering van inkom sten goed te maken zou 140.000 M3 meer moeten worden verkocht; de rekening is dan140.000 M' a 71/» cent ƒ10.500. Afproductiekosten 140.000 M» a 2 7, cent3500.— 7000.— Gasprys 7 cent. Prijsverlaging met l'/s cent als boven 10.500.— Om deze vermindering van in komsten goed te maken zou tfc 233.000 M3 meer moeten worden verkochtde rekening is dan 233.000 M3 a 7 cent.} 16.310.— Af productiekosten 233.00 M3 a 21/, cent 5.825.— 10.485.— Welke vermeerdering in het gasverbruik kan nu by prijsverlaging worden verwacht? M. i. zullen de tegenwoordige gasverbruikers op grond van eene vermindering met '/s, 1 of l'/s cent niet beduidend meer gas gaan gebrui ken dan zij nu reeds doen. Eenige vermeerdering zal bij hen echter wel ontstaan, en ik wil aannemen dat die vermeer dering op zal wegen tegen den voortdurenden achteruitgang, die het gasverbruik door gloei- licht en electrische installatie ondervindt. Voor ingezetenen, die minder dan ƒ300 in

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1