MIDDELRURGSCME COURANT. N°. 35. 1416 Jaargang. 1898. V rijda 11 Februari. fa Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franoo p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 10 Febr. 8 u. vm. 39 gr. 12 u. 46 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Yerw. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op v< voorwaarden. Prospectussen daarvan zij: aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terncuzen; M. db Jonge; te Rotterdam Nijgh van Ditmak. Middelburg 10 Februari. Iet Centrum, dat ook opkomt tegen onze beschouwing over de vrijstelling van den dienstplicht voor geeste lijken en aanstaande predikanten, zal zeker wel kennis willen nemen van hetgeen wij in ons vorig nommer schreven aan het adres van De Tijd en Het Vad. Dit enkele willen wij echter onder het oog brengen van de redactie van dit Utrechtsche katholieke blad. Zij schrijft o. a.„Voor den godsdienst beweren bladen als de Middelburg- sche altijd den hoogsten eerbied te koesteren. Maar intnsschen trachten zij de toekomstige bedienaren van den godsdienst te belemmeren In hunne voorbereiding en te onttrekken aan hunne bestemming!" Laat ons even mogen opmerken, dat men in deze kwestie van gevoelen verschillen kan, zonder dat men aan den godsdienst van anderen iets te kort doet. Ons dunkt dat een der eerste voorschriften van een zuivere godsdienstleer is rechtvaar digheid te betrachten en gelijkheid te bevor deren waar het geldt het vervullen van plich ten als staatsburger. Nu stemmen wij toe, wat wij van begin af aan deden, dat er, in verband met de bijzon dere opleiding van geestelgken, eenige bezwa ren zijn verbonden aan het idee, dat door ons wordt gehuldigd. Maar daaraan kan worden tegemoet gekomen op de wijze, zooals doorL. en door ons is aangegeven. Ten slotte willen wij er nog op wijzen dat, waar de clericalen klagen over belemmering, zij goed zouden doen de hand eens in eigen boezem te steken en zicb af te vragen of zij door hunne veeleischendheid, hun pretentie niet zeiven schuld zijn dat anderen trachten daaraan paal en perk te stellen. Waterweg van Dordrecht. In de Woensdag gehouden zitting van de Kamer van koophandel en fabrieken te Dord recht werd behandeld het verzoek der Mid- delburgsche kamer om adhesie te betuigen aan haar adres aan den minister van water staat, betreffende den waterweg van Dordrecht naar zee. Eene commissie uit de kamer, in wier han den dit verzoek was gesteld, stelde voor het volgende concept-adres aan den minister van waterstaat te verzenden „Met zeer begrijpelijke belangstelling heeft de Kamer van koophandel te Dordrecht ken nis genomen van een, dd. 17 Januari 11. aan Uwe Excellentie door de Middelburgsche Kamer verzonden adres, waarin met kracht wordt partij gekozen voor den waterweg door het Brouwerschavensche gat, waar het geldt aan Dordrecht een betrouwbare verbinding met de zee voor zeeschepen te geven. „De Kamer had oorspronkelijk gemeend, in de phase, in welke die zaak zich thans bevond, zich niet opnieuw daaromtrent tot uwe exel- lentie te moeten wenden. Immers het rapport en de conclusie der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek betreffende den waterweg van Dordrecht naar zee hadden en hebben nog hare volle sympathie, en zij ziet vol vertrouwen de voorstellen tegemoet, die het gevolg zullen zijn van de aandacht en de belangstelling, welke uwe excellentie aan de zaak wijdt. Sedert het uitbrengen van dit verslag is echter in een opzicht de toestand veranderd, nl. wat betreft de waarschijnlijkheid van de totstandkoming eener spoorwegverbin ding voor de Zuid-Hollandsche eilanden met afzonderlijke brug over de Oude Maas. Die waarschijnlijkheid, door de Staatscommissie Zeer gering geacht, is ongetwijfeld sedert dien belangrijk grooter geworden. En de totstand koming eener tweede brug over de Oude Maas zou ongetwijfeld eene zware tegenhanger zijn tegenover de voordeelen, welke de waterweg van den Hoek van Holland en langs de Oude Maas door hare kortheid en hare betrouwbaar heid aanbiedt. „Het is met het oog daarop en met het oog op andere bezwaren, welke wellicht tegen den laatstgemelden waterweg worden geopperd, dat deze Kamer er prijs op stelt aan Uwe Excel lentie te verklaren dat zij, al acht zij voor een zuiver Dordrechtsch belang den weg door de Oude Maas (mits niet door meer bruggen belemmerd) den meest aanhevelenswaardigen, toch in zooverre met het bedoelde adres der Middelburgsche Kamer ban medegaan, dat zij .gok de verbetering van den weg via Brouwers CAS TE HAARLEM. Het rapport der speciale gascommissie uit den Haarlem8chen gemeenteraad is gereed en zal dezer dagen verschijnen. Het concludeert tot afwijzing van de voorstellen der Imperial en tot het bouwen en exploiteeren eener ge- eentelijke gasfabriek. haven en het Hellegat met groote vreugde zal begroeten, omdat toch ook daardoor een voor Dordrecht goede waterweg naar zee wordt ver- erd, terwijl daardoor, behalve die dezer stad, tevens andere belangen zullen worden gebaat, nl. die der binnenvaart van Zeeland, Over- Flakkee en het noordwestelijk deel van Noord- Brabant, gelijk in het adres der Middelburgsche Kamer, zoowel als in meer dan een vroeger adres onzer Kamer aan uwe ambtsvoorgangers is aangetoond. „Met vertrouwen zien wij derhalve tegemoet welke voorstellen door Uwe Excellentie aan de Staten-Generaal zullen worden gedaan om aan Dordrecht een betrouwbaren waterweg naar zee te verschaffen." Tot onveranderde afzending van dit adres werd door de Kamer zonder discussie of stem ming besloten. Eene eigenaardige profetie. Van die zwakheid verhaalt, over die zwak heid spreekt een ieder", zegt de Standaard, na op den voorgrond gesteld te hebben, dat de historische naam van het thans zittend minis terie zijn zal „het zwakke kabinet". Een historischen naam te geven aan een mi nisterie, dat nauwelijks een half jaar bestaat, getuigt van een wel wat te groot vertrouwen op eigen profetische gavehet doet denken aan de rarekiek, waarin aan' koning Willem I de woorden in den mond werden gelegd Komt makkers, wij gaan naar den tiendaagschen veldtocht. de Standaard beweert in hare profetie gesteund te worden, zelfs door de ministrieele pers. Deze, zegt zij, bevestigt de uitspraak der publieke opinie, 't zij door ze zelve halverwege toe te geven, 't zij door haar roeping te erken nen om het kabinet tegen dien bijnaam te ver dedigen. De ministerieele pers steunt alzoo den aan val tegen het kabinet door hem af te weren Non tali auxilio, schrijft de Standaard boven haar artikeldit moest zij, dunkt ons, vooral op zulk een hulp toepassen zegt de Arnh. Crt BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot commissaris van politie te Nijmegen J. de Fouw, thans commissaris van politie te Zalt-Bommel is aan C. J. Gerrits, te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van onderdirecteur der telegrapbie; is de heer jhr L. C. van Panhuys, districts klerk in de kolonie Suriname, thans met ver lof hier te lande, benoemd tot adjunct-commies bij het dep. van koloniën. Koffieveilingen. De minister van koloniën maakt in de St. Ct. bekend dat het voornemen bestaat, om in elke der in dit jaar nog te houden gouver nementskoffieveilingen niet meer dan 20.000 pikols op te nemen, zoodat in den loop van dit jaar, met inbegrip van de in Januari ge veilde hoeveelheid, slechts 190.000 pikols gou- vernements-koffie aan de markt worden ge bracht zijnde 135.000 pikols minder dan bij de begrooting van Nederlandsch-Indië voor het jaar 1898 werd geraamd. STOOMTOESTELLEN. De minister van waterstaat enz. brengt in de St. Ct ter kennis van belanghebbenden, dat, naar aanleiding van een door hem tot de Bel gische regeering gericht verzoek, door zijne Excellentie den minister van nijverheid en arbeid daar te lande, onder dagteekening van 17 Januari 11., is bepaald, dat de stoomtoestellen, tot welker gebruik overeenkomstig de Neder- landsche stoomwet vergunning is verleend en die aan boord van Nederlandsche vaartuigen, welke zoowel de Belgische alB de Nederlandsche wateren bevaren, worden gebruikt, in het ver volg niet meer zullen worden onderworpen aan het jaarlijksch onderzoek in België en zullen onttrokken zijn aan het toezicht der Belgische ambtenaren, indien de toestellen geheel voldoen aan de bier te lande gestelde wettelijke eiscben en de schippers op elke aanvraag dier ambte naren daarvan het bewijs kunnen toonen. De Belgische ambtenaren blijven echter be voegd om op Belgisch gebied er op toe te zien, dat de toestellen worden gebruikt met inacht neming van de eiscben der veiligheid, terwijl zij belast blijven met het constateeren van ongevallen, die bij het gebruik vaD de stoom toestellen voorkomen. Bovenbedoelde uitzonderingsbepalingen strek ken zich niet uit over stoomtoestellen in vaar tuigen, die r hoewel toebehoorende aan in Nederland gevestigde eigenaren uitsluitend dienst doen. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is de le luit. A.F.Suther land, van het alg. depot van discipline te V1 i s s i n g e n voor ijf jaren gedetacheerd bij het leger in 0. I. en evenzoo de 2e luit. J. K. F. Weber van het 3e regt. infanterie. Woensdagavond werd in Ons Huis al- bier door den heer dr J. van de Stadt, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, eene, door goed geslaagde proeven opgehelderde voordracht over het zout gehouden. De opkomst was vrij goed en zij, die aanwezig waren, hebben zeker geprofiteerd van de duidelijke eu heldere uiteenzetting van dén spreker. De voorzitter was hun tolk toen hij den heer Van de Stadt dank bracht voor zijne leerrijke en zeer onderhoudende mededeelingen. Door den varensgezel C. A. van Hoepen is heden met goeden uitslag het examen af gelegd als binnenloods bij het Nederlandsch loodswezen, ter standplaats Vlissingen. Animale koepokinenting. het verslag over 1897 van de Ver- eeniging ter bevordering van animale koepok inenting te Middelburg bedroeg bij het einde van 1897 het aantal donateurs 9 en dat der leden 141, tegen 11 en 152 in 1895. Van die 9 donateurs wonen er 6 in Middel burg, 2 in Koudekerke en 1 in Domburg. Van de 141 leden zijn er 122 uit Middelburg, 2 uit Koudekerke, 2 uit West-Souburg, 2 uit Tholen, 2 uit Vlissingen en 1 uit Veere, Haamstede, Oosterland, Poortvliet, Aardenburg, Hulst, Hontenisse, Kapelle (Z. B.), Ritthem, St. Annaland en Arnemuiden. Van de donateurs betalen 8 eenejaarlijksche contributie van 5 en 1 eene jaarlijksche bij drage van 10. Van de leden betalen 1 3, 3 f 2.50, 4 f 2, 1 1.50 en 132 f 1 'sjaars. In 1897 ontving de vereeniging een rijks subsidie van 800, eene bijdrage uit de pro vinciale fondsen van f 200 en een bijdrage van f 200 van de gemeente Middelburg. Van den heer W. A. graaf van Lynden is oorspronkelijk in het geheel 3100 geleend. Op het einde van 1897 was deze schuld gedaald tot 1700. Het getal vaccinatiën, aan het bnreau ver richt, bedroeg in 1897 378 en het getal revac- cinatiën 29, samen alzoo 407. De leeftijd der gevaccineerden was: onder 't jaar 19, 13 jaar 147, 3—6 jaar 181, 6—12 jaar 31. Totaal 378. Van alle piqures zijn ongeveer 99% opge komen. Alleen gedurende twee weken in de maand Juli scheen de virulentie minder krachtig, kwamen althans niet bij alle kinderen alle piqures opook toen waren de berichten over de ontvangen stof niet zoo bevredigend als overigens het geheele jaar door. Gedurende de overige maanden van het jaar was de op komst met zeer geringe uitzondering steeds 100 Het aantal verzendingen van koepokstof be droeg binnen de gemeente 6, buiten de ge meente doch in de provincie 178 en buiten de provincie 61. Samen 245. Daarvoor werden gebezigd 228 groote buizen, elk voor ongeveer 30 personen bestemd, en 1100 kleinere buizen, elk voldoende voor 6 personen. De commissie ontving 67 antwoorden, waar van 50 luiddenuitstekend, zeer goed, 100 opkomst12 luidden 8095 opkomst 4 getuigen van geringe opkomst en 1 van geen resultaat. Voor zoover bij de 29 gerevaccineerden dit maal de uitslag kon geconstateerd worden, was die zeer voldoende. Omtrent de revaccinatie van militairen met door de vereeniging toegezonden stof zijn geene officieele cijfers geworden. Alleen berichtte dr Kuypers te Vlissingen, dat bij de gevaccineer den de opkomst voldoende was en bij 214 ge- revaccineerden de opkomst was volkomen bij 112, onvolkomen bij 49, zonder resultaat bij 53.. De ontvangsten bedroegen ƒ1754.14', waaronder het goed slot der rekening over 1896 ƒ297.64', subsidiën ƒ1200, contributiën 230.50 en ontvangsten op de zittingen 26. De uitgaven beliepen, met een saldo op nieuwe rekening van 243.38s, eveneens 1754.14'. Daaronder vinden wij voor kalveren ƒ160, voor honorarium der vaccinateurs 450, onderhoud 363.86, onkosten en administratie 188.35 en aflossing en rente 276. KERKNIEUWS. Voor predikant bij de Gereformeerde kerk te Botterdam bestaat het drietal uit de heeren J. H. Donner te Nieuwdorp; W. H, Gispen te Breukelen en R. van der Veen te Goes. - De heer W. A. Van Grietliuijsen JMz., predikant te Alkmaar, herdacht Woensdag den dag, waarop hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde te Oudijk. Hy was ook werkzaam te Joure, Steenwijk, Haren en Goes. De kerkeraad bood den jubilaris een kost baar schilderij ten geschenke, terwijl ook de gemeente zich niet onbetuigd liet. LETTEREN EN KUNST. De liedortafel Haarhuis Zanggenot heeft) ter gelegenheid van baar 30-jarig bestaan, tegen 19 en 20 November, een te Haarlem te houden nationalen wedstrijd van mannen-zang- vereenigingen uitgeschreven. Er zal een wedstrijd zijn voor vereenigingen, die nog geen prijs, voor die welke nooit een lsten of eere-prijs en voor die welke reeds een lsten of eere-prijs behaalden. In eiken wed strijd drie pi ijzen; van 50 en 25, van 100, 50 en 25, van 200, 100 en 50 gd. Voor den eere wedstrijd tus8chen de bekroonde vereenigingen wordt een zilveren lauwerkrans als prijs toegekend. Elke mededingende vereeniging zal in de 3de on 2de afdeeling twee koren naar keuze, en die in de lste afdeeling een verplicht koor en een koor naar keuze zingen. Aan elke be kroonde vereeniging zal een diploma worden uitgereikt, benevens een voor haar directeur. Verschillende Berichten. De heer Van der Horst, directeur der gasfabriek te Utrecht, is benoemd tot directeur der gasfabrieken te Amsterdam. Bij de jongste Kamerverkiezing te Rot terdam kwam ter sprake, dat in 1888 de portefeuille van Marine aan den heer Van Her waarden (Chr.-Hist.) zou zijn aangeboden door den hew Mackay. Deze schrijft thans aan De Standaard, dat aan genoemden heer de portefeuille niet is aangeboden. Volgens bet Hbld. stelt de regeering er ijs op te weten, wanneer in verschillende gemeenten de inhuldigingsfeesten worden ge geven. Per telegram hebben vele besturen deze week de noodige opgave gedaan, daar tijd tot schriftelijk antwoord ontbrak. - Op de kweekschool voor machinisten te Amsterdam is o. a. in de afdeeling scheeps- machinisten geplaatst J. Ouwehand. - Naar de betrekking van vader en moe der in bet Nieuwe Stads-Weeshuis te Leeuwar den 8olliciteeren niet minder dan 58 paren. In de Riedijkshaven te Dordrecht is een 18-jarige scheepsjongen van een vlot gevallen en, niettegenstaande zijn broeder, die bij hem was, den drenkeling direct nasprong, levenloos opgehaald. Te Sloten is een berucht persoon gever baliseerd, een lid van de zgn. boezeroenenclub, wegens poging tót moord, op den veldwachter gepleegd, dien hij, een herberg verlatende, ge tracht heeft met een groot mes een steek toe te brengen. De veldwachter werd niet getrof fen, doordat hg nog bijtijds op zijde sprong. - In het stedelijk ziekenhuis te Utrecht is een leerlooiersknecht uit Bussum opgenomen, die hot ongeluk had, om, na eenige huiden be handeld te hebben van beesten welke waar schijnlijk aan miltvuur waren gestorven, zgn hand aan het gelaat bracht, waar hij een klein wondje had. Binnen een paar dagen was zijn gezicht zoodanig opgezwollen, dat zijne over brenging naar daar noodzakelijk was. Ofschoon nog geen bloedvergiftiging geconstateerd is, wordt 'sman8 toestand toch zorgelijk geacht. Een Duitsch koopman, die te Roermond en omstreken veel varkens opkoopt, welke ge slacht worden alvorens zij Duitschland worden ingevoerd, kreeg by ongeluk door een haak een klein wondje aan de hand. Kort daarop zwol de hand en daarna de ader opde dokter constateerde bloedvergiftiging, en de arm is moeten afgezet worden, daar anders het leven van den man in gevaar verkeerde. Te Tiel is een jonge man, die met een coupétje van het Bpoor kwam gereden, door het op hol slaan van zijn paard, van den bok ge vallen. De man kroeg een trap van het paard, waardoor hij verschillende verwondiugen ont ving, die een onmiddellijken dood tengevolge Te Breda is een remmer uit de remkast van een goederentrein gevallenhij raakte onder den trein en hem werd een been afge reden. In een stoomlucifersfabriek aldaar is een 25-jarig werkman door phosphornekrose aangetast, zoodat hem reeds het grootste ge deelte van de onderkaak moest worden weg genomen. Te Venlo is een koperslagerswerkplaats met al wat er in was door brand vernield. Te Maastricht is «en anderhalfjarig meisje levend verbrand. De moeder, die zich tot het doen van een boodschap had verwijderd, had liet kind op een tafel gezet, waarboven eene brandende petroleumlamp hing. Waarschijnlijk heeft het kind de lamp afgetrokken of heeft er eene ontploffing plaats gehad, althans toen de moeder terugkwam, vond zij eenige kleedingstukken, die op tafel hadden gelegen, brandende en bet kind verkoold. Een paar kerels te Antwerpen boden Dinsdag aan een voormalig diamantslijper een kostbaren steen ter bewerking, heel in het ge heim, want de steen was gestolen uit het graf van barones Caters, dat, gelijk wij voor eenige weken mededeelden, was geschonden, waarna het lijk was verminkt om eenige kostbaarheden te rooven. De man nam de opdracht aan, maar waar schuwde de politie. Deze nam 4 personen ge vangen, maar het corpus delicti werd niet op hen gevonden. Te Brussel wordt een groote ovatie aan Zola voorbereid ter gelegenheid van de opvoe ring van de opera Messidor, waarvan hg, zoo als men weet, den tekst schreef. Een zonderlinge kostwinning. Dezer dagen meldde zich bij de Parijsche politie een Belg aan als zonder middel van bestaan. Na een avontuurlijk leven als goochelaar enz., had hij tot dusverre in zijn onderhoud voor zien door bij begrafenissen van lieden uit den mingegoedeu stand aanspraken te houden. Hij mengde zich onder de volgers, wist het een en ander van familieleden der overledenen of der overledene uit te viaschen en hield dan aan het graf een aandoenlijke rede, waar van de indruk door zijn witten baard zeer ver hoogd werd. Dan ging hij, door ieder voor een lid der familie of een vriend des huizes aangezien, mee naar het wijnhuis, waar de deel nemers aan de plechtigheid naar vaste gewoonte hun leed gingen verzetten. Meestal wist hg het zóo aan te leggen, dat men naar een door hem aangeraden tapperij ging, welker waard hom daarvoor een goede fooi gaf. Daar dronk en at hij dapper mee en wist nog menige goede bete in zijne zakken te doen verdwijnen. Hij begon echter zoo aan rheumatiek en andere kwalen te lijden, dat bij het opgaf. De politie heeft hem nu als landlooper gehuisvest in afwach ting van zijn overbrenging naar zijn eigen land. - De Zweedsche regeering heeft een com- sie van deskundigen benoemd om te onder zoeken of invoering van bet zonentarief op de Zweedsche sporen wenschelijk is. Voorzitter van deze commissie is graaf Constedt, die tot nu toe directeur-generaal der Zweedsche Staats spoorwegen was. - In een streek van Zuid-Hongarije is onder de kinderen eene daar tot dusverre onbekende doodelijke epidemie opgetreden. De ziekte duurt ongeveer 8 uren. De symptomen zijn hevige hoofdpijnen, bewusteloosheid, onrust en verstij ving van het achterhoofd dan vervalt de zieke in apathie en diepen slaap, waaruit slechts zeer weinigen weder ontwaken. Er is door de Amerikaan sche regeering een reddingsexpeditie naar Klondyke gezonden. Deze bestaat uit den majoor der cavalier ie Rucker en twee andere officieren, een korps van 90 keursoldaten, benevens 10 muildieren en 400 rendieren, met levensmiddelen beladen. Zij zouden tegen Mei hunne bestemming be reiken. Er moeten in 't Zuiden van Klondyke en aan de Jndiaansche rivier nieuwe goudstreken gevonden zijn. Die van Dawson City trekken bij hoopen derwaarts. Een Amerikaansch blad meldt, dat vijf duizend Japanners voornemens zgn als arbei ders naar Klondyke te gaan. Naar men. uit Havanna meldt, is in de provincie Santiago de Cnba weder een trein door middel van dynamiet in de lucht gevlogen, waarbij vijf personen omkwamen en 27 ge kwetst werden. In Japan is een Europeaan, zekere heer Hagen, uit Berlijn afkomstig, met vier zijner familieleden tot het Schintoisme overgegaan. Dit is, zegt men, het eerste geval, dat Christenen den Japanschen godsdienst hebben aangenomen. Iu het Transvaalsche district Bloemhof zijn alluviale diamantlagen gevonden. De pest breidt zich snel uit in het gebied van den nizam van Hyderabad. Op een Mexicaanschen spoorweg is een Engelscbman in de trein vermoord. De moor denaars werden gevangen genomen. Een treurig schandaal. Omtrent een zaak, die te Brussel veel ge rucht maakt, doch waarvan de Belgische bladen, begrijpelijk, niet veel bijzonderheden, geven, wordt aan de N. Rott. Ct. het volgende gemeld. Een juffrouw-ult~een goede burgerfamilie iu de boofstad was, na, zieh verslingerd te hebben, directrice van een bar geworden en lokte daar heen met voor de wet strafbare middelen jon gelui die van uitgaan hielden.- Zoodoende ver* diende zy zooveel, dat zy een villa kon koopen,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1