BUITENLAND. FEUILLETON. De Memlaii let Zira Kura. Verschillende Berichten. m a LAATSTE BERICHTEN. Karitprijzen van Tarwe ei Meel. wilt gij ze niet aannemen, dan doen wij metu geene zaken." Zeker eene heel eigenaardige wijze van op treden ala weldoener en beschermer, welke de landbouwers kan nopen zich met groote dank baarheid op genade en ongenade over te geven of waarop zij van hun kant antwoorden: „Hier zijn onze voorwaarden; wilt gij, fa brikanten, dieniet aannemen, welnu dan zaaien wij voor u geene beten." En aangezien bij de tegenwoordige prijzen van vele landbouwgewassen de landbouwer zonder beten kan voortdoen, terwijl de fabri kant de beten niet missen kan, wil hij zijn kapitaal niet renteloos zien blijven, is het zeker, dat men bij eene vaste aaneensluiting de fabri kanten tot billijke voorwaarden kan dwingen. En bij de zaak is eenige haast. De contracten op gehalte en suikerprijs zijn grootendeels al geslotendoor de fabrikanten, die tegen een vasten prijs willen contracteeren, wordt ge treuzeld nu hoort men van dien, dan weer van een anderen prijs. Zoo worden de land bouwers aan het lijntje gehoudende goede tijd om het land met andere vruchten te be zaaien, gaat voorbij, eindelijk zijn zeverplicht beten te zaaien. Om dat te voorkomen dienen de landbouwers zich nu vast aa,neen te sluiten en als hun ulti matum te stellen „Voor 21 Februari moeten de fabrikanten contracteeren op de voorwaarden, door de inter nationale commissie vastgesteld voorwaar den, waarvan de billijkheid onbetwistbaar is tegen f 9.50 op waggon of f 10 voor het schip, of icij zaaien dit jaar geene beten". 't Is wel te betreuren, dat fabrikant en land bouwer, die elkander noodig hebben, zich zoo tegenover elkander plaatsen, daar, waar zij naast elkander moesten staan, maar de eerste heeft het zoo gewildhij heeft te veel van de natuur van „Alexis, die zijn zusje liefhad", dan dat daaraan geen einde dient gemaakt te worden. Daarom een algemeene vereeniging en een cordaat besluit G. A. VORSTERMAN VAN O YEN. Zoolang de voorraad strekt, lijn deze bij ray verkrijgbaar. ONDERWIJS. De voordracht voor een onderwijzer aan school B te Q o e 8 bestaat uit de heeren J. J. van Elsacker te 8 Gravezande, C. A. Bakker te Almkerk en L. de Putter te Colijnsplaat. Door de afdeeling Rotterdam II van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap is Za terdagavond de volgende motie aangenomen „De afdeeling Rotterdam II, „kennis genomen hebbende van hetgeen in de Alg. verg. van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in Dec. 11. is gezegd door den voorzitter waar deze, in verband met de a. s. kroningsfeesten, goed vond te spreken van velen, die van ganscher harte hun krachten aan de viering dier feesten zullen geven, en van velen,die om hun politieke denkbeelden niet in die vreugde zullen deelen, en het aldus deed voorkomen, alsof de Ned. onderwijzers in dit opzicht in twee. groote, ongeveer gelijke groepen verdeeld kunnen worden wenscht als haar overtuiging uit te spreken dat slechts een zeer kleine minderheid onder de onderwijzers zich om hun politieke richting van alle deelneming aan die feesten zal wen- schen te onthouden acht het een bedenkelijk verschijnsel, dat het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers naar aanleiding van éen enkel geval van onbillijken drang, uitgeoefend door autoriteiten, die daarvan bovendien zeer weinig voldoening hadden, reeds by voorbaat voor de nog niet bedreigde vrijheid van een sociaal democratische en republikeinsche minderheid in de bres springt en betreurt het, dat die minderheid in den Bond van Nederlandsche Onderwijzers blijkbaar een zoo grooten invloed heeft, dat niemand van de ter algemeene vergadering aanwezige leden tegen de houding ran voorzitter en hoofd bestuur wilde of durfde protesteeren." Koninklijke Militaire Acade mie. De minister van oorlog brengt in de St. Ct., ter kennis van belanghebbenden Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus, en zoo noodig, in de eerste dagen van September e. k. examen worden gehouden 3. Uit het Engelsch. VAS ROBERT EUSTACE. Zoodra het anker gevallen en de valreep neergelaten was, riep ik een bootje aan en gelastte den roeiers mij aan wal te brengen. Ik reed terstond naar het Grand-Hotel in de Strada Reale en vroeg aan den Italiaanschen gids het adres van een dokter. Hij verwees mij naar een Engelschen medicus, die er vlak bij woonde en dien ik terstond ging opzoeken. Het was pas zeven uur, maar hij was toch reeds op, en nadat ik hem mijne verontschul digingen had aangeboden over mijn onbehoor lijk vroeg bezoek, haalde ik het spuitje voor den dag. Een oogenblik was hy geneigd de geloofwaardigheid van mijn verhaal in twijfel te trekken, doch van lieverlede begon hij er belang in te stellen, en eindigde met my uit te noodigen bij hem te blijven ontbijten. Daarna begaven wij ons naar zijn studeerkamer om het onderzoek te beginnen. Hij haalde zijn microscoop voor den dag, die, zoo als ik tot mijn groote blijdschap zag, van het allerlaat ste model was, en ik toog terstond aan het werk, voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, gere geld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1890 Staatsblad no 126). Voor dit examen worden opengesteld 124 plaatsen, verdeeld als volgt I. Ten behoeve van de cadetten der cadet tenschool. A. Bij het leger hier te lande12 voor de infanterie, 4 voorde cavalerie, 7 voor de artil lerie en 3 voor de genie. B. Bij het leger in Nederlandsch-Indië 29 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 1 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, be doeld bij sub. II van art. 25 der vorenver- melde wet A. Bij het leger hier te lande31 voor de infanterie, 3 voor de cavalerie, 8 voor de ar tillerie en 2 voor de genie. B. Bij het leger in Nederlandsch-Indië10 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en 1 voor de genie. Verder zal in dezelfde maanden een examen worden gehouden voor toelating van jongelie den als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. Voor dit examen worden opengesteld a. 32 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande b. 26 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Voor verdere inlichtingen verwijzen wy naar de St. Ct. van Zondag en Maandag 6 en 7 Febr. KERKNIEUWS. Door kerkvoogden en notabelen der Ned» Herv. .gemeente te Stavenisse is besloten de jaarwedde van een eventueel te beroepen predikant te verkoogen met f 100 en dus te brengen op f 1300. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar's-Heerenhoek W. A. van Eerbeek, cand.; St. Laurens c. a. J. P. van Melle te SluisEikerzee (toez.) P. J. Couvce Jr., cand.; Cats P. de Buck te Oostkapelle Ammerstoi S. te Gempt te Nieuw Vosmeer c. s.; Moerdijk J. B. Benders te Zijderveld; Graft (toez.) P. R. A. van Meurs Az., cand.; Twisk (toez.) J. E. Voorduin te Aartswoud; Biija (toez.) N. Westendorp Boerma, cand.; Huizen P. Kuilman Jr. te Oud-Alblas; Morrha en Lioessens J. D. Dardenne Ankringa C.Az. te Hijlaard: Schoonoord (Dr.) P. J. Couvée Jr., cand.; Vuren en Dalem B. A. de Jong teGie- sen-NieuwkerkKrimpen aan de Lek W. Zijl stra te Waddinxveen c. a.; en naar Zijpe Nooi d- zijde A. G. Kniphuizen te Nieuw-Helvoet. Aangenomen naar: Hei- en Boeicop door M M. de Lint te Leimuiden. Bedankt voor Wijckel door J. L. Dippel te Bilt (TJtr.); Kootwijkerbroek door B. A. de JongteGiesen-Nieuwkerk; Hoogblokland door N. C. J. de Minjer te SexbierumHuizen door C. J. Leenmans te Zetten e. a,; Huins c. a. door N. P. van Es te Boornbergum c. a.; Pur- merend (toez.) door A. Stamrood te Ursum; Oudeschans door R. Lohman Janssonius Wz. te Breede Zandeweer en te Kuinre (toez.) dooi J. B. Moorrees, cand.; Dedemsvaart (toez.) door E.SijberdateTjamsweer; en voor Exmorra (toez.) door W. A. Eerbeek, cand. Gere form, kerken. Beroepen naarLinschoten en Fijnaart O. Steketee Cz. te BolnesAarlanderveen c. a. T. A. Bakker te Gravendeel; en naar 's Gra- venhage R. K. Brouwer te Makkum c. a. Bedankt voor: Amsterdam door H. A. Min- derman te Rotterdam, en voor Rijswijk door J. H. M. G. Wolf te Maasland. By het departement van binnenlandsche zaken is men bezig met het onderzoek, of de in 1897, krachtens art. 128 der kieswet, vast gestelde verdeeling der kiesdistricten voor de verkiezing der leden der Tweede Kamer in stemdi8tricten verandering dient te ondergaan. Van anti-revolutionnaire en katholieke zijde is in het district Deventer de heer mi- Th. Heemskerk candidaat gesteld voor lid der Tweede kamer. Prof. G. A. van Hamel te Amsterdam is in zooverre hersteld, dat hij de ziekenverple ging heeft kunnen verlateD. Er bestaat alle kans, dat hij spoedig zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Ook Viotta neemt in beterschap toe. Bij de Nederlandsche Opera, directie Van der Linden, had de vorige week de vijftigste terwijl hij mij met groote belangstelling gade sloeg. Eindelijk kwam het beslissende moment ik boog mij over het instrument en zette de lens op mijn preparaat. Mijne vermoedens wer den maar al te zeer bevestigd door hetgeen ik zag. De stof, die ik uit het spuitje gehaald had, was een massa micro-organen, doch van welken aard wist ik niet, daar ik ze nog nooit te voren gezien had. Opstaande zei ik „Wilt gij zoo goed zijn dit eens te bekijkeD. Gij hebt n immers veel beziggehouden met bacteriologie'? Wees zoo goed mij te zeggen wat gy ziet." Dr Benson bracht zijn oog bij het instru ment en regelde het een poos stilzwijgend, toen hief hij het hoofd op en zag mij met een zonderlinge uitdrukking aan„Waar komt deze stof van daan vroeg hy. „Ik denk, uit Londen." „Het is zonderling", sprak hij met nadruk, „het lijdt geen twijfel of deze stoffen zijn de bijzondere kiemen van de ziekte, welke ik hier zoo ijverig bestudeerd heb. Het zijn de microben van de Middellandsc-he Zeekoorts, de i kleine ronde of ovale bacteriën. Ze zijn hoogst karakteristiek." Ik sprong op en riep uit: -Is dat zoo?"1 Nu was het duivelachtige plan mij ia eens duidelijk. Deze kiemen moesten, als zij iemand ingespoten waren, een koorts veroorzaken, die alleen op de Middellandsche Zee heerscht. Het feit dat de knaap, al was het nog zoo opvoering van Lohengrin plaats. Deze ging inet eenige feestelijkheden gepaard. Aan den Hoek van Holland is bij het overbrengen van een lijn naar het bij Maas- sluis gestrande stoomschip Triana een boot omgeslagen, waardoor 6 personen te water ge raakten. Een van hen verdronkde anderen werden door een sleepboot gered. Bij een kleinen binnenbrand aan de New- tonstraat te 's Gravenhage vond de brand weer een alleen thuis achtergelaten vijf-jarig kind verbrand. Donderdag avond geraakten van een meisje in de Rustenburgerstraat te Amsterdam de kleederen in vlam, tengevolge van het in aan raking komen met een petroleumtoestel. Door buren werden de vlammen gedoofd. Aan vankelijk scheen het tien-jarig kind geen letsel gekregen te hebben, maar Vrijdag morgen klaagde zij over pijn in de borst en aan de armen. Een geneesheer werd ontboden en deze achtte haar toestand gevaarlijk. Een uur later overleed zij. Men vermoedt, dat in den nacht van Don derdag op Vrijdag ten noord-westen van Wor- kum een stoomschip is vergaan. Tegen 12 uur hoorde men noodsignalen met de stoomfluit. V rijdagmorgen lag het strand bezaaid met wrak hout en stukgoederen, als: kisten lucifers, ba len papier, vaten met verfwaren, enz. enz. Bezig zijnde eenige werkzaamheden aan zijn molen te verichten, had Donderdag een molenaar te Tilburg het ongeluk van eene aanmerkelijke hoogte te vallen, waarbij hij eerst op den schouder en daarna op het hoofd terecht kwam. Hij kreeg hersenschudding en inwendige kneuzing. De toestand van den ongelnkkigeis zeer ernstig. Het voorstel der Duitsche regeering om in de nieuwe mailcontracteu Rotterdam niet als verplichte aanleghaven op te nemen, wekt te Antwerpen groote vreugde. Het H. v. A. schrijft „Het hekken blijft dus aan den ouden stijl, 't is te zeggenvoorloopig blijft Antwerpen alleen aanleghaven van den Norddeutscher Lloyd-dienst op Azië en Australië. Zoo ten minste wordt het den Rijksdag voor gesteld, en het lijdt geen twijfel of het voor stel zal worden aangenomen, ondanks het ver zet van Mainz, dat zeker zal opdagen. De Duitsche feestdagen van Antwerpen zouden dan toch haar nut gehad hebben en vruchten afwerpen? De bespreking in den Rijksdag zal in onze stad met groote belangstelling gevolgd wordeu." De Handelsrechtbank te Brussel heeft de directie van eenen schouwburg aldaar veroor deeld tot schadeloosstelling van 60 frs. aan een chorist, door haar op staanden voet ont slagen, dewijl hij geweigerd had zijn knevel af te scheren. Alweer heeft de Petit Bleu een lasterpro- ces gewonnen, tegen dit blad ingesteld wegens de onthullingen -betreffende het speelhol te Chaudfontaine. Het blad werd vrijgesproken wijl het in het algemeen belang de waarheid had verkondigd. De vorige- week werd in België verteld dat mevrouw Joniaux, de Antwerpsche gif mengster, bad getracht in de kleeding van een geestelijke zuster uit de gevangenis te ont vluchten. De Petit Bleu spreekt dit verhaal tegen. De man, die onlangs in het Hohenzollern museum te Berlyn eenige kostbaarheden ont vreemdde, is krankzinnig verklaard. Hy zelf protesteerde daartegen. In zijn onlangs verschenen jaarverslag over 1896 verklaart de fabrieksinspecteur voor Baden in verband met den invloed van fabrieksarbeid op de gezondheid en zedelijkheid der vrouwen, dat hij gedurende zijne ambtsvervulling heeft waargenomen, hoe een aanzienlijk deel der niet heel jeugdige arbeidsters den indruk maakt, alsof zij haar leven in een toestand van chro nische vermoeidheid doorbrengen. Deze arbeid sters zien er meestentijds slecht en vroeg oud uit. Daarentegen moeten de jongere arbeidsters er tegenwoordig gezonder en frisscher uitzien dan vroeger. De inspecteur schrijft dit toe aan het verbod van kinderarbeid in fabrieken en de voortdurend beter naar de eischen der by- giéne ingerichte werkplaatsen. Zoodra echter het weerstandsvermogen van het jeugdig lichaam is ondermijnd, komen de verwoestende gevolgen van den fabrieksarbeid voor den dag. kort, op de Middellandsche Zee was geweest, zou voldoende verklaren hoe zij in het lichaam kwamen, en iedereen zou de ziekte aan hoogst natuurlijke oorzaken toeschrijven. „Hoe lang duurt de ontwikkeling „Ongeveer tien dagen." Ik reikte dr Benson de hand en zei„Gij hebt mij een onschatbaren dienst bewezen." „Ik kan n misschien ook nog verder van dienst zijn. Ik heb van die Middellandsche Zeekoorts mijn levensstudie gemaakt, en meen er het tegengif voor gevonden te hebben. Ik heb mijn ontdekking met de beste resultaten toege past op patiënten in het marine-hospitaal. De plaatselijke stoornis is onbeduidend en ik heb nooit slechte gevolgen gezien van mijn behandeling. Als gij den knaap bij mij brengt zal ik hem het tegeBgif dadelijk toedienen." Ik dacht even na en zei„Mijn positie is zeer hachelijk en ik ben geneigd uw aanbod aan te nemen. Het is de eenige kans op redding." „Dat is het. Ik ben tot uw dienst, wan neer gij mij ook noodig hebt." Ik nam afscheid en verliet het huis om tien uur. Mijn plan was dr Fietta op te zoeken, ronduit met hem te spreken en den knaap zoo noodig met geweld weg te voeren. Ik begaf mij naar het Grand Hotel, waar-ik-vernam dat een heer en een knaap, in uiterlijk overeenkomende met Fietta en Cecil, daar ontbeten hadden, doch onmiddellijk weer uitgegaan waren. Ik wist dat de Hydaspes kolen moest innamen Alleen reeds het staan elf uur lang, wat in sommige industrieën niet valt te vermijden, veroorzaakt ernstige stoornissen in het vrouwe lijk organisme. Op dit punt bestaat ook bij doctoren geen verschil van gevoelen. Kort na den eersten tyd der jeugd vertoonen zich deze stoornissen met hun gevolgen. Begrijpelijk is het dat de arbeidsters de opheffing van den werkdag van meer dan elf uur als een verlos sing begroetten. Dat de toestand van chro nische oververmoeidheid bij de arbeidsters niet in staat is haar zedelijk leven te bevorderen, laat zich begrijpen. Het verzwakken van het lichamelijk weerstandsvermogen heeft tot nood zakelijk gevolg de verzwakking der wilskracht en dientengevolge de ondermijning van alle moraliteit. Aldus schrijft de fabrieksinspecteur in Baden. Niettemin verzekeren nog winzuch tige werkgevers en zelfs vrouwen in ernst, dat een zoo lang mogelijke arbeidstijd bevorderlijk is voor de zedelijkheid der arbeidsters! (Belang en Recht.) Te Altona kocht dezer dagen een tandarts op een veiling een oude pendule voor 25 Mk. De kooper liet het uurwerk schoonmaken en toen bleek, dat de onooglijk uitziende pendule met gouden drijfwerk was versierd, ter waarde van meer dan 500 Mk. Bovendien vond de horlogemaker aan de achterzijde een opdracht, waaruit men mag opmaken, dat de pendule een geschenk aan Goethe is geweest. Het opschrift luidde nl.„Deu vorst en dichter J. W. Goethe gewijd". In de Dardarellen is Zaterdagochtend een hevige schok van aardbeving waargenomen. Ongelukken hadden niet plaats. Een bijna gelijkluidend bericht komt uit Laibach. Uit vele deelen van Europa komen be richten over zwaren sneeuwval regen enz. Op vele plaatsen is het spoorwegverkeer gestremd. Op 3en Kertsdag, toen de Duitschers in de Braziliaansche stad Curttiba een kinderfeest hielden, trad een Braziliaansch cavalerie-officier ongenood de zaal binnen, zocht twist meteen Duitscher, en bracht dezen een gevaarlijke wonde in het onderlijf toe, welke na eenige uren den dood ten gevolge had. De officier bracht nog vele leden van het gezelschap ver wondingen toe, en mishandelde eenige dames, die naar de garderobe waren gevlucht. De moordenaar werd nog des nachts gevangen genomen, waarna de bevelvoerende generaal hem zijn onderscheidingsteekenen deed afleggen en hem daardoor uit het leger verbande. De man zal nu voor den burgerlijken rechter verschijnen. Verkoopingen enz. Zaterdag werd te Hoedekenskerke, aanbesteedhet verhoogen van de kruin van den zeedijk van het waterschap Hoedekenskerke waarvan, wij meldden het reeds, aannemer werd de heer C. de Wilde Az. te Kattendijke voor f 6780. Verder schreven nog in de heerenA. Hane- winkel, Ylissingen, ad f 9580, C. van Beers, Vlissingen, ad f 9500, D. Bijl, Ylissingen, ad f 8975, J. van Beers, Vlissingen, ad f 8890, P. Dronkers, Kapelle, ad f 8590, G. van Meeu wen, Ylissingen, ad f 8579, A. Karelse Cz., Borssele, ad f 7945, K. de Yos, Terneuzen, ad f 7900, D. de Doelder, Terneuzen, ad f 7890, Ab. Hollestelle, Colijnsplaat, ad f 7378,50, C. Franken, Colijnsplaat, ad f 7777,10, Joh. de Jonge, Middelburg, ad f 7666, J. Meertens, Hoek, ad f 7480, J. L. Geluk, Tholen, ad f 7430, B. den Exter van den Brink, Krabbendyke, ad f 7265, A. Foudraine, Goes, ad f 7225, J. Lteluk J.Lz., Tholen, ad f 7188, P. J. Dub beldam, Dordrecht ad f 7180enP. Joh .Visser Pz., Hansweert, ad f 6990. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaats. Voorwerpen. Informal ën 8 Febr. Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 9 Zoutelande, Huis en inspan Tak. 0 Middelburg, Huizen, De Vos. 12 Oostkapelle, Hakho t, 16 0. Souburg, Bjomeu, Maret Tak. 16 Vlissingen, Villa en h"izeo Marot Tak. 17 Middelburg, Hnizen, Verhulst. 22 Goes, Weiland, De Ronde Bfesser en Zip en Van Tt ijlingen 2 Mifc Arnetnuiden, Inspan, Tak. 11 Ierseke, Huis, De Vos. Middelburg, Huis, Verhulst. 20 April Oostkapelle, Inspan, Tak. 26 Koudekerke, Inspan, Loeff. 27 Arnemnideo, Inspan, lak 29 0. W.Soub, Inspan, Tak- en Malta niet voor een uur kon verlaten. Mijn eenige kans om hen te snappen was dus als ze weer aan boord kwamen. Tot zoolang kon ik niets doen. Om twaalf uur ging ik naar de kade, nam een bootje en roeide naar de Hydaspes. Daar ik noch den docter noch den knaap op het dek zag, begaf ik mij naar de hut van lord Kairn. De deur stond open en alles lag overhoop de bagage was verdwenen. Ten einde raad drukte ik op den knop der electrische schel. De hofmeester verscheen. „Heeft lord Kairn de boot verlaten" vroeg ik met een kloppend hart. „Ik geloof het wel, mijnheerik kreeg bevel om de bagage te pakken en aan wal te zenden. Dat is een uur geleden geschied". Maar behoefde ik niet te weten. Ik vloog naar mijn hut en wierp mijn goed in allerijl in mijn koffer. Dit plotselinge vertrek maakte mij bovenmate angstig. Iemand, die voorbij ging, aanroepende, sleepte ik met hem mijn goed naar het dek en een oogenblik later zat ik in een bootje, dat mij pylsnel naar de wal bracht. Ik reed weer terstond naar het Grand Hotel. „Heeft die mijnheer, die hier vanmorgen met een knaap van 12 jaar ontbeet, kamers voor van nacht besteld vroeg ik zoodra ik in het bureau was. „Neen mijnheer, zij hebben ontbeten en zijn niet terug gekomen. Ik meen te hebben hooren zeggen dat zy naar dep San Antonio- Wissekerke. Tot ontvanger-griffier van den OnrMsfpolder is benoemd de heer C. N. van der Heyden alhier. PROCES-ZOLA. Parij9. Onder toevloed eener groote menig te en bewaking binnen en buiten het paleis van justitie door militairen en politie, is het proces-Zola aangevangen. Toen Zola, vergezeld van den advocaat La- bori en van Clemenceau de rechtszaal binnen trad, klonken kreten „weg met Zola!" \an de door Zola opgeroepen getuigen zijn o. a. verschenen Rochefort, Trarieux, generaal Pellieux, het kamerlid Jaurès en Scheurer- Kestner. Onder het publiek werden velen uit de letter kundige en artistieke kringen van Parijs op gemerkt, onder hen bevonden zich enkele dames. Rézénas, de advocaat van Esterhazy, stelde zich namens deze civiele partij tegenover Zola. Deze ziet zeer bleek. De president vei klaarde bij de opening der zitting, dat hij bij de minste betooging de zaal zal doen ontruimen. Londen. Volgens de bladen zullen de hertog van Fife (de schoonzoon van den prins van W ales) en de lord Farqubar aftreden als directeur van de Chartered Company. (Dit schijnt de bevestiging van het gerucht dat Rhodes weer aan het hoofd der zaken komt, met het doel geheel Zuid-Afrika onder Britsche vlag te vereenigen. Red.) Maandag 7 Februari. Rotterdam. Telegram van den make laar H. van Randwijk). De markt van heden was kalm. Voor meel was iets meer kooplust. Zaterdag 5 Februari. Antwerpen. Tarwe prijshoudend. Ameri- kaan8ch fr. 213/4. P a r y s. Tarwe kalmloop. md. fr. 29.05. P est h. Tarwe vast. Zaterdag 11.84 fl. Vrijdag 11.79 fl. Berlijn. De telegrammen uit Noord-Ame- rika waren heden zeer vast en daar het weder hier een tamelijk winterachtig aanzien heeft, was het aanbod van Tarwe en Rogge zoo klein dat de weinige koopers iets hoogere prijzen moesten aanleggen. N e w - Y o r k dis. 102 J/4vorigen dag Chicago 9898. Algemeen Overzicht. Zaterdag weer eens een scherp debatje in de Fransche kamer. Ditmaal eens over de inter nationale politiek en wel over FrankrijkB hou ding in zake het Oosten. Denys Cochin herinnerde dat de regeering nu een jaar geleden had verklaard, dat Europa, sterk genoeg om Griekenland zijn wil op te leggen, desgelijks met den sultan zou doen. Het eerste heeft men gedaantegen Grieken land is men zelfs zeer hard geweest, men beeft het niet alleen gedwongen Turkije een groote oorlogsschatting toe te staan, maar ook voor de houders van Grieksche schuldbrieven ge zorgd. En hoe handelde men tegenover den Sultan De autonomie van Kreta was door hem al verleend voor de tusschenkomst der mogendheden. Hem heeft men alleen gedwon gen Thessalië terug te geven, maar tevens is hem een voordeelige grenswyziging toegestaan. Europa was dus onbarmhartig waar het Grie kenland gold, maar stom tegenover Turkije. Van goed recht en rechtvaardigheid was geen sprake, of heeft niet Turkije het verdrag van Haleppa geschonden? Dat bleek reeds uit de nota van December 1896, drie maanden voor oorlogsschepen der mogendheden de Kretensers bombardeerden. Europa heeft alleen de vlag van den Isiam hoog gehouden. Een der mogendheden was meer dan de anderen streng tegen GriekenlandDuitschland een andere, Engeland, hield eerst de blokkade, toen de financieele controletegen en wilde zyn tuin gingen. Een oogenblik liep ik radeloos op en neer. Ik wist niet wat ik beginnen moest. Eens klaps kreeg ik een ingeving en holde naar het kantoor van Cook. „Een mijnheer die er uitziet, zooals gij daar beschryft, nam twee uur geleden twee plaatsen naar Napels op de Spartiventoeen Rupertino boot", zei de klerk aldaar. „Die boot is nu weg" voegde hij er, op de klok ziende, bij. „Naar Napelsgilde ik doodelijk ont steld. Die naam trof mij als een dolksteek. „Is het te laat om de boot nog te halen „Ja, mijnheer, zy is weg". „Wat is dan de snelste manier voor mij om Napels te bereiken „Gij kunt gaan met de Ging ra van de P. en O. maatschappy, die vertrekt van avond naar Brindisi en verder over land. Dat is thans de kortste weg." Ik nam mijn plaats en verliet het kantoor. Ik behoefde niet te twijfelen aan hetgeen er gebeurd was. Dr Fietta had zyn spuitje ge mist en dientengevolge zyne plannen terstond veranderd. Nu bracht hij den knaap naar het hoofd kwartier der Broederschap, waar desnoods andere maatregelen konden genomen worden, om een einde aan zyn leven te maken. Drie dagen later, des avonds om negen uur, ontwaarde ik door het spoorwegraampje voor

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2