gekozen en een reglement vastgesteld zal worden. Te Poortvliet ontstond Woensdag morgen vroeg door een onbekende oorzaak brand in een vlaaschuurtje van M. Soetens. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, werd het gekeele pandje met inhoud een prooi dei- vlammen. Niets was verzekerd. Woensdag avond geraakte te Scherpe- uisse een bejaard man, een half uur van die gemeente woonachtig, op weg naar huis, te water. Een jongmensch, dat kort achter hem was, snelde dadelijk toe en bracht den drenke ling, hoewel bewusteloos, met veel moeite op het droge. Door zijne beide zoons werd hij huiswaarts gedragen. De geruchten, dat hij bij dat ongeval f 50 zou verloren hebben of dat deze hem ontvreemd zouden zijn, bleken on waar te zijn, daar hij dat bedrag iu een her berg op tafel had laten liggen. Donderdag namiddag ontdekte aldaar een voorbijganger, dat de gordjjnen voor het raam van een woning in brand stonden. Hij Bnelde onmiddellijk naar binnen en slaagde er in het vuur te blusschen. De bewoners waren allen achter op het erf. DE KERK TE BRUINISSE. Binnen weinige dagen zal worden overge gaan tot de aanbesteding van het afbreken van een groot gedeelte der oude berk te Bruinisse en het aanbouwen van een nienw stuk. Wanneer in het besluit van kerkvoog den geen verandering komt, zal er, naar wij vernemen, wederom een dier merkwaardige oude Zeeuwsche berken verdwijnen, die helaas zóó schaarsch worden en die toch zoo eigen aardig passen in de landelijke omgeving. De kerk te Bruinisse dagteekent uit de laatste helft der XVe eeuw, toen bij octrooi van 1467 was bepaald dat de indykers eene kerk zouden bouwen en onderhouden Een gedeelte van de kerk is by de burger lijke gemeente in gebruik tot brandspuitberg plaats, een ander deel tot lokaal voor besmet telijke ziekten. Het verdere wordt voor den kerkelyken dienst gebezigd. Door uitbreiding der bevolking is dit laatste, gedeelte te klein geworden en zjjn kerkvoog den op advies van hun deskundige besloten, de kerk grootendeels af te breken en daarvoor een grooter stuk aan te bouwen. Van regeeringswege werd daarop een onder zoek ingesteld naar den toestand van de kerk en de mogelijkheid, om deze geschikt te maken aan de door kerkvoogden gestelde eischen. Dit onderzoek was allezins gunstig de kerk verkeert nog in uitstekenden staat van onder houd en is, met gebruikmaking van de aan de burgerlijke gemeente afgestane deelen, ruim genoeg voor de te houden godsdienstoefeningen. Bovendien zou daardoor een aanmerkelijk gel delijk voordeel worden bereikt. Kerkvoogden bleven echter eene andere meening toegedaan en toonden zich ongeneigd om gehoor te geven aan de wenken, die zij van verschillende zijden ontvingen. De oudheidkundige commissie uit het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen trok zich de zaak aan en wendde zich tot den bewindvoerder van het fonds, waaruit de gelden voor den nieuwen bouw werden verstrekt. Deze was dadelijk bereid om bij kerkvoogden aan te dringen op wijziging der plannen, doch kon geen vrijheid vinden, om de eenmaal toege stane gelden te weigeren. De burgemeester van Bruinisse toonde zijn belangstelling door ook krachtig bij kerkvoog den te pleiten voor behoud van het monument, doch alles te vergeefs. Kerkvoogden bleven onwillig om het eenmaal genomen besluit te veranderen. Hoewel de aanbesteding is afgekondigd, is het nog tijd voor kerkvoogden; om tot andere gedachten te komen en gebruik te maken van een advies, dat hen thans heeft bereikt. In een tot hen gericht schrijven stelt de secretaris der bovengenoemde oudheidkundige commissie kerkvoogden voor te hoor en als des kundigen de heeren dr Cuypers, architect der rijksmuseumgebouwen, Hezemans, den bouw meester van de Kathedraal te's Hertogenboscb, en de heeren Peters en Van Lokhorst, rijks bouwkundigen allen deskundigen, die inzake kerkbouw en de restauratie van monumenten hunne sporen verdiend hebben en eerst na het verkregen advies een definitief besluit te nemen. Het is zeker te wenschen dat kerkvoogden zijn leven voor mij te weten te komen. „Waarom wilt gy dat weten?" „Ik ben bang voor hem, zonder dat ik zeggen kan waarom. In onze dagen zal hij natuurlijk niet naar het leven van mijn kind staanmaar ik zou geruster zijn als ik wist dat hij niet in Cecil's nabijheid was!" „Maar die man kan uw zoon niets deeren Ik zal trachten uit te vorschen wat ik kan, maar Mevrouw Kenyon viel mij in de rede. „Dank u. Het is al een verlichting voor mij dat ik weet dat gij mij wilt helpen. Er is natuurlijk geen werkelijk gevaar; maar ik ben een weduwe en Cecil is mijn eenigezoon. En nu moet ik u van zijn gezondheid vertellen. Hij is nu bijna geheel hersteld. Er heeft een wonderdadige verandering plaats gehad. Gedu rende de twee laatste maanden is hij onder be handeling geweest van die buitengewone vrouw, mad, Kolucky. Die heeft wonderen aan hem verricht en om nu de kuur te voltooien, zendt zij hem naar de Middellandsche Zee. Morgen avond gaat hij onder zeil, onder geleide van dr Fietta. Het gaat mij vreeselijk aan het hart om van hem te scheiden, maar het is voor zijn bestwil en mevrouw Kolucky be weert dat de zeereis onontbeerlijk is." „Maar gaat gij dan niet mee?" „Dat is helaas onmogelijkMijn oudste dochter is op het punt van te trouwen en nu kan ik haar toch niet verlatenmijn Cecil is niet op den ingeslagen weg voortgaan, alvorens zij het advies van die heeren hebben vernomen. Zoo'n haast zal er wel bij het werk niet zijn, dat zij dit niet kunneu afwachten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbmk te Middelburg. Heden (Vrijdag) zijn veroordeeld wegens het opzettelijk en wederrechtelijk dooden ran een aan een ander toebehoorend dier: C. P., 15 j., arbeider, 's-Gravenpolder, tot- f 5 b. s. 5 d. li. mishandeling: A. H., 22j., werkman, Wemel- dinge, tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandeling en wederspannigheidH. II., 24 j., schippersknecht, Kapelle,tot2m.gev.stmi'; twee feiten van mishandeling en beschadiging D. P. v. H., 27 j., werkman, Goes, tot 1 ra. gev.straf huisvredebreuk en mishandeling P. v. d. H., 22 j., werkman, Goes, tot 14 d. gev.straf, en huisvredebreuk en vernieling: W. F., 26 j., koopman, Goes, tot 14 d. gev.straf. Vrijgesproken M. K., 17., schippersknecht, Schore, beklaagd van mishandeling van een dier, en F. S., 22 j., metselaar, beklaagd van mishandeling. Voor de Haagsche rechtbank werd Don derdag behandeld het bekende duel, tusscben twee Haagsche heeren gevoerd op den 15 December te 3 uren namiddags op de buiten plaats Blankenburg onder de gemeente Wasse naar, waaromtrent destijds reeds eenige bijzon derheden werden medegedeeld. Een der duellisten, de commies bij het depar tement van binnenlandsche zaken, was ver schenen. Zijne tegenpartij, de advokaat, niet, zoodat tegen dezen verstek werd verleend. De ambtenaar van het O. M. vorderde de veroordeeling van den advokaat tot eene maand en van den commies tot 5 dagen hechtenis. LANDBOUW. Donderdag 17 dezer zal te Zierikzee door de centrale tentoonstellingsvereenigiug Landbouwbelang, in de zaal der sociëteit Land bouw en Handelweder eene expositie plaats hebben van granen. Bij deze tentoonstelling wordt uitgeloofd voor: kortloof-erwten le pr. f 5, 2epr. ƒ2.50; ohevaliergerst le pr. f 5, 2e pr./"2.50; zomer- gerst le pr. f 5, 2e pr. f 2.50; probstei-haver le pr. f 5, 2e pr. f 2.50; wikken le pr. f 5., 2c pr. f 2.50; en bruineboonen (lange) le pr. f 5, 2e pr. f 2.50. Van deze granen moet minstens 10 HL. voor radig zijn. Om op deze tentoonstelling te kunnen mede dingen, moeten de inzenders vóór of op 13 Februari 1898 bij den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zieiikzee, eene schrifte lijke opgaaf inzenden van a. het product dat zij wenschen in te zendenb. de hoeveelheid die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben c. den prijs, franco Zie rikzee, met inbegrip van emballageen d. het. netto gewicht per HL., de streek waar en de soort grond waarop het verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den secretaris zijn aangekomen vóór 15 Februari. De monsters moeten verpakt zyn in linnen of katoenen zakken en moeten 2 liter groot zijn. In de afgeloopenj maand zijn langs het Belgische grenskantoor en douanenstation Es- sehen naar het buitenland verzonden 506 waggons Nederlandsch vee, tegen 1082 wag gons in Januari 1897. De totale uitvoer Lc- droeg 4070 stuks vee, voor een aangegeven waarde van 365.500 gld. In de vergadering van het Nederl. Land- bouwcomité zal het rapport worden behandeld betreffende het nemen van maatregelen tot bet verkrijgen van beter afgeronde eigendommen. De commissie, bestaande uit de hh. F. B. Löh- nis, voorzitter, J. de Koning, J. Bs. Westen dijk, P. Heidema Sr., II. J. Povink, W. A. Gooien, F. Dinger en den secretaris mr A. Ferf, heeft in haar rapport duidelijk doen uit komen welk een nadeel door de zeer verspreid»' ligging van vele eigendommen wordt veroor zaakt. De conclusie, waartoe zij komt, luidt lo. de voortdurende verdeeling van grond eigendom heeft ook in verschillende streken van Nederland een zoo verspreide ligging der perceelen tengevolge gehad, dat deze ligging in vele deelen des lands een rationeele ontwik- in goede handen. Dr Fietta is een heel knap man, in wien ik veel vertrouwen heb." „Waar gaan zij heen „Naar Cairo; morgen avond vertrekken zy met de Hydaspes „Cairo is ontzettend warm in dezen tijd van het jaar. Weet gij wel zeker dat het goed is, om zoo'n zwak kind als Cecil in Augustus daarheen te zenden „O, hij blijft er niet. Hij gaat alleen voor de zeereis en komt met de volgende boot terug. Die reis moet, volgens mad. Kolucky de kuur voltooien. Die merkwaardige vrouw heeft hem echter geheel genezen, terwijl de doktoren alle hoop opgegeven hadden. Gij hebt natuurlijk ook van haar gehoord?" „Ik heb haar naam overal en altijd ge hoord, totdat ik er wee van werd. Zij heeft heel Londen betooverd met hare kwakzalve ryen". „Het zijn geen kwakzalverijen, Norman. Ik geloof dat zij de knapste vrouw in geheel Engeland is. Er zyn oflicieele rapporten van hare wonderbaarlijke genezingen, die niet te weerleggen zijn. Men zegt zelfs dat zij in staat is door hare kunde jeugd, gezondheid en schoonheid terug te geven. De geheele groote wereld aanbidt haar en men fluistert zelfs dat zij koninklijke patiënten heeft. Zij is natuur lijk enorm duur, maar men moet op de uit komst zienHebt gij haar ooit ontmoet „Nooit. Waar komt zij van daan Wie keling van het landbouwbedrijf ernstig in den weg staat: 2o. het is mogelijk tot een betere verdeeling te geraken zonder ingrijpende wetswijzigingen, indien slechts bij de aanstaande herziening der onteigeningswet daarmede rekening worde ge houden en de vorming van grondvereenigingen (syndicaten) civiel-rechtelijk mogelijk gemaakt worde 3o. de overweging van deze aangelegenheid wordt der regeering ernstig aanbevolen. LETTEREN "EIT KUNST. Onze Koninginnen woonden Donderdag avond met prinses Elizabeth van Waldeck- Pyrmoiit een gedeelte van het concert bij van het Scottish orchestra, onder directie van den heer W. Kes, in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage. H.H. M.M. en de vorstelijke bezoekster ver schenen om half negen in de zaal, even vóór den aanvang van de viool-solo, en vertrokken na de uitvoering van het Rimsky Korsakoff's Scheherazade. H.H. M.M. werden bij aankomst ontvangen door het bestuur van het gebouw, met den heer Kes, die den hoogen bezoeksters ook weder uitgeleide deden, bij welke laatste gelegenheid H.H. M.M. den bekwamen dirigent compl imen teerden De heer Kes werd bij zijne verschijning te midden van het orkest door het publiek warm toegejuicht. Het concert ving aan met het Wilhelmus, in de oude toonzetting. In den loop van den avond, na de uitvoering van een door hem geïnstrumenteerd nummer, ontving de dirigent van eenige kunstvrienden een lauwerkrans van grooten omvang. Ook te Amsterdam had de heer W. Kes en zijn orkest veel succes. Een krans met het woord Welkom hing op de balustrade en, bij zijn verschijnen met hartelijk applaus begroet, vond Kes zijn plaats met sparregroen omgeven. Na Rimsky Korsakoff's Scheherazade was hij het voorwerp eener ovatie. Kreuger, de hoboïst van het conoertgebouw-orkest, bood hem namens dat orkest een krans aan, met een zeer warme toespraak. En daarop volgden kransen van leerlingen, oud-leerlingen, vrienden, vereerder,s en van het concertgebouw-bestuur. Mengelberg behoorde met bijna zijn geheel orkest tot de toehoorders. Bij gelegenheid van den jongsten ver jaardag der Koningin-Regentes is aan het hof op Het Loo komedie gespeeld, waarbij onze Koningin meedeed en o. a. Een lief vers werd gegeven. Willem van Znijlen had daarbij zijn hulp verleend en advies gegeven. Uit erkentelijkheid daarvoor werd hem nu Woensdagavond te 's-Gravenhage, bij gelegen heid der opvoering van De kiesvereeniging van Stellendijkdie voor eene volle zaal plaats had, namens de dames en heeren der hofhou ding een prachtige monsterkrans aangeboden, met hunne kaartjes, waarop de namen van hunne rollen waren geschreven. Te Utrecht overleed, in den ouderdom van 53 jaren, de heer mr W. G. F. A. van Sorgen, litterator1' en ijverig beschermer der kunst. Hij was lid van den Raad van Beheer van de Kon. vereeniging Het Nederlmdsch Tooneel, die door zijn dood een zeer gevoelig verlies leed, het tweede in zeer korten tijd, want, zooals men weet, bekleedde wijlen de heer A. C. Wertheim dezelfde functie. Onze vroegere landgenoot, de heer De la Fuente, is door den gemeenteraad van Ant werpen benoemd tot directeur van den Konink- ijken schouwburg. Verschillende Berichten. De verzending van de Engelsche posi naar Nederland zal van 1 Mei e.k. af, gedeel telijk geschieden via HarwichHoek van Holland. Dat blijkt uit eene mededeeling van den voorzitter der Great Eastern-spoorwegmaat- 8chappij, deze week te Londen gedaan in de vergadering van aandeelhouders. Hij had eene kennisgeving van die strekking ontvangen van den Engelschen postmeester-generaal, die daar omtrent eene regeling met de Nederlandsche regeering had getroffen. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft wederom in de Engelsche taal een uit treksel uitgegeven van de haven-beweging al daar gedurende het jaar 1897. Volgens dezen staat werden uit zee ingeklaard is zij „Zij is een Italiaansche, maar zij spreekt volmaakt Engelsch. Zij heeft een huis in Wel- beck -straat, een waar paleis". „En wie is die dokter Fietta?" „Een geneeskundige, die haar bijstaat. Ik heb hem zooeven gesproken. Hij is aller aardigst en dol op Cecil. Wat, al vijf uur Ik wist niet dat het zoo laat was. Ik moet weg. Zult gij mij laten weten als gij iets van den heer Doncaster gehoord hebt Kom gauw eens bij mij." Ik liet haar uit en hervatte het werk, waarin zij mij gestoord hadmaar haar bezoek had mij verontrust. Ik kende het karakter van Hugo Doncaster heel goed. De verhalen van zijn slecht gedrag deden overal de ronde, maar tot nogtoe had hij nog altijd aan het gerecht weten te ontsnappen. Er kon natuurlijk geen gegronde reden zijn voor de angst van me vrouw Kenyon, maar ik voelde toch dat ik hem deelde. Het kind was jong en zwak indien Doncaster hem ongemerkt kon bena- deelen, zou zij het niet laten. Terwijl ik over die dingen nadacht, kwam er een onbestemd gevoel van naderend onheil over mij. (Wordt vervolgd,) 5810 vaartuigen van 22 voet diepte, 388 van 22 tot 25 voet, 10 van 25 tot 26 en 4 van 26 voet, totaal 6212 schepen met 8.434.035 tonnen in houd tegen 5904 schepen met 7.702.120 ton in 1896. In dezen staat zijn 2480 vissehersvaartuigen en 57 vreemde sleepbooten niet begrepen. Naar het Dagblad weet mede te deelen, zijn de pas bij het wapen der infanterie inge voerde nieuwe schouderbedekkingen afgekeurd en zullen zij weldra door andere vervangen worden. De regeering is voornemens te 's Graven hage Kamers van Arbeid in te stellen. Door het bestuur van den Alg.Ned. W iel- rijder sbond is bel icht ontvangen, dat de konin gin de uitnoodiging heeft aangenomen tot bij woning van het bloemencorso, ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten te 's-Hage tc ge ven een feestelijkheid, waarover veel te doen is geweest. Naar men meldt zijn de onderhandelingen met den heer Van der Horst, directeur der stedelijke gasfabriek te Utrecht, wien B. en W. van Amsterdam het directeurschap der gasfa briekken aldaar hadden aangeboden, afgebroken. Volgens mededeeling in de Hollandsche bladen heeft de Vereeniging tot behartiging der belangen der Nederlandsche longlijders te Davos- Paltz zeer veel succes met het sanatorium voor minvermogende Nederl. longlijders, dat den ln September 1897 geopend is. Het blijkt, dat dit sanatorium in een drin gende behoefte voorziet, daar sinds de opening zich zeer vele patiënten voor opneming aan meldden. Wegens het beperkt aantal bedden kon slechts een klein gedeelte opgenomen worden. Dezen winter is nog een gedeelte van een 2e huis gemeubileerd om nog meer lijders onder dak te brengen. Er zijn nu 37 verpleegden. Plannen bestaan tot oprichting van een groot sanatorium met ongeveer 80 bedden, in de nabijheid van Davos. Vanwege de voorloopige commissie en het hoofdbestuur van den Alg. Geheel-onthou- dersbond is een brochure uitgegeven, waarin de oprichting en het doel der Vereeniging worden uiteengezet. Uit deze brochure blijkt, dat de Bond alle geheel-onthouders eerst wil vereenigen onder de gemeenschappelijke leuze niet drinken, niet schenken, vóór men zich gaat verdeelen in verbods- en antiverbodsmannen en ook vóór men scheiding gaat maken ter wille van den grondslag, waarop men in eigen gemoed die leuze wil vestigen. Men wilde zoeken een Bond, een federatie van allen, die het met de oprichters eens zijn aangaande den eersten stap, welke te doen staat tot bestrijding van drankellende onzer maatschappij. Het hoofdbestuur van den Bond bestaat nit prof. dr J. van Rees te Hilversum, voorzitter, den heer M. Valk Lzn te Loosduinen, len secre taris, den heer Menno Huizinga jr te Amster dam, 2en secretaris, den heer P. M. Wink te Gorinchem, penningmeester, en dr S. Birnie te Rotterdam. Gouda heeft nu ook zijn honderdjarige en wel zekere mevrouw de wed. Kock-De Witt, die zich nog in een goede gezondheid ver heugt. Donderdag avond, bij het binnenkomen van den trein uit Amsterdam aan het station D. P. te Rotterdam, sprong een jonge vrouw voor den trein op derails. Vreeselijk verminkt aan armen en beenen werd zij opgenomen en naar het Ziekenhuis gebracht, waar zij kort daarna overleed. Een 24jarig matroos uit Vlaardingen is Dinsdag op zee overboord geslagen en ver dronken. Een vier en dertigjarige meelhandelaar en agent der te Leeuwarden gevestigde Onder linge Noord-Nederlandsche Veeverzekering-Maat- schappijwonende te Oudwoude, gem. Kollu- merland, wordt verdaent van valschheid in geschrifte en oplichting en heeft sedert 25 Januari heimelijk zijne woonplaats verlaten, terwijl het niet onmogelijk is, dat hij zal trachten de vlucht naar Amerika te nemen. De officier van justitie te Leeuwarden verzoekt zijne opsporing en aanhouding. De storm van Donderdag heeft al de uiterwaarden van het Zwarte water doen onder- loopen. Te Zwolle stonden een massa kelders en keukens onder water. Onder Elburg zijn al de buitendijksche landerijen onder water gezet. Te Beerta is een watermolen geheel door den storm vernield. Te Anna Paulowna gleed een 14-jarige jongen, die van een klamp eenig hooi geworpen had, daarvan af en kwam neer op de punten der vork, die hij gebruikt had, waarvan een hem door het lichaam drong. De ongelukkige is terstónd naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. In 't Friesche dorp Noordwolde, met een talrijke onbemiddelde bevolking, werd door den heer v. d. Tuuk, in 1873 predikant bij de hervormde gemeente aldaar, de grond gelegd voor een industrie het maken van rieten stoe len. Deze industrie breidde zich van tijd tot tijd verbazend uit, zoodat zij nu voor de in gezetenen de hoofdbron van bestaan uitmaakt. Duizenden stoelen, in Noordwolde gemaakt, worden jaarlijks verzonden, niet alleen naar de steden en voorname dorpen in Nederland, maar ook naar 't buitenland, vooral naar België en Duitschland. Daar deze industrie nu daar 25 jaar heeft bestaan, zal zulks dit jaar feestelijk herdacht worden. De spin als weerkenner. Is storm of zware regen te verwachten, dan maakt zij de draden van haar web korter en steviger; en naarmate dit het geval is, zal de storm heviger of langduriger zijn. Eiken dag maakt de spin veranderingen aan haar web. Doet ze dit kort vóór zonsondergang, dan kan men gerust op een mooien avond rekenen. Zit ze kalm en stil midden in haar net, dan komt er regen. Is zij daarentegen tijdens een regenbui bezig, dan volgt er spoedig zonneschijn. Komt zij binnenshuis uit haar schuilhoek, dan is regen nabij. Maar ook andere dieren teekeneu het weder. Zoo is regen nabij als het haar van katten en honden minder glanzend is dan gewoonlijk. Paarden snuiven de lucht op, geiten blaten voortdurend en zwaluwen blijven dicht bij huis, als een storm op handen is. Te Brussel is het proces aangevangen van Paridaens, die wordt beschuldigd in September den gelddrager Lavergne te hebben vermoord en beroofd. Te Uccle bij Brussel heeft een veld wachter zijn vrouw vermoord. De oorzaak ligt in het jaloersche en driftige karakter der nog jeugdige vrouw. Bij Nimes is Dinsdag een goederentrein van 50 wagens door een onbekende oorzaak aan het rijden gegaan, juist op een hellend gedeelte van den weg. Gelukkig bemerkte de machinist van een naderenden passagierstrein het ongeluk, waardoor hij nog in tijds een groote ramp kon voorkomen. Alweer lieeft een proefneming met een bestuurbaren luchtballon tot ongelukken geleid ditmaal te Rijsel, waar Zondag, ondanks het ontstuimige weer, een nieuw luchtschip, de Fram, in tegenwoordigheid van 6000 menschen werd beproefd. De ballon steeg echter slechts eenige meters, daalde toen en kwam 50 meter van de plaats, waar hij opsteeg, weer bij den grond, in de „Rue d'Inkerman", waar hij een tram raakte en den pet van den conducteur meenam. Daar na zweefde hij, met het schuitje langs den grond, eenige straten door. Een oude man werd er door omvergeworpen en brak een been, en een kind kreeg schrammen in 't gezicht. Eindelijk grepen eenige mannen de touwen en brachten den ballon naar zijn uitgangspunt terug. Niet ver van de plaats, waar vóór twee jaar de Drummond Castle verging is nu de Gallia gestrand. Het schip, dat een gemengde lading had, zonk spoedig. De 23 opvarenden werden allen gered. De vuurtoren te Grosby (Engeland) is verbrand. De wachter, diens vrouw en een vriend kwamen om het leven. Een koopman te Kaiserlautern was op de jacht een hond doodgeschoten. Hij wendde zich daarop tot den dader en eischte een scha devergoeding, onder bedreiging zich anders tot de justitie te zullen wenden. Men heeft daarop den koopman echter we gens poging tot afdreiging vervolgd, en de eerste rechter was werkelijk zoo slim om den man tot eene maand te veroordeelen. Eerst het Rijksgerechtshof heeft dit fraaie vonnis gelukkig vernietigd. Tot welk een graad van volkomenheid de fabricage van kunstledematen geklommen is blijkt wel uit het bericht dat een beambte, wien, toen hij zes jaar oud was, het rechterbeen onder de knie werd afgezet, thans door een voortref felijk kunstbeen, te Niirnberg gemaakt, in Btaat is gesteld een ijverig turner, een hartstochte lijk voetreiziger en een veelbelovend wielrijder te worden. Het is voor den neef van Haspelstok om trotsch op te worden. Het hof van Bern heeft zekeren Jordi, directeur van een gesticht voor verlaten jonge meisjes, tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens allerlei martelingen, op de kinderen ge pleegd. Hy onthield haar voor den minsten misslag dagen achtereen alle voedsel, sloot ze dagen en nachten in een kelder op, diende haar midden in den winter koude douches toe, stak haar acht dagen lang in het dwangbuis, legde haar aan kettingen, deed ze naakt op een plank binden, geeselde haar met vier touwen tegelijk, enz. Bovendien maakte hij zich aan onzedelijke handelingen schuldig. Dat alles had onbegrijpelijker wijze jarenlang ge duurd en was eindelijk uitgekomen door een brief van een der meisjes, die op het bureau van een dagblad belandde. Een geweldige sneouwstorm heeft in Ame rika groote schade aangericht, en te land en ter zee tallooze menschenlevens gekost. Te Boston geraakte de brandweer-telegraaf defect, hetgeen ernstige gevolgen had. Straten en spoorlijnen waren overal in een kort oogenblik met een dik sneeuwkleed bedekt en geheele spoortreinen sneeuwden in. Boston werd geheel van het verkeer afgesne den. De treinen bleven even buiten de Btad steken. De straten waren voor voetgangers onbegaanbaar, wanneer niet 'n pad was gegra ven. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwamen tweehonderd paarden om, die over de draden van de electrische stram struikelden. De storm duurde Dinsdagmorgen met onver minderde woede voort. De temperatuur daalde snel en voor Dinsdagavond werd een storm voorspeld bij achttien graden (Celsius) vorst. De duivel in de kerk. Onlangs pre dikte in de Bethelkerk te Bourbon (Indiana) de eerwaarde heer Akin over „Zijne Majesteit Satan." Terwijl hij uitweidde in de ver schrikkingen der hel enz. verscheen iemand in het traditioneele duivelseostuum van schar laken, met horens en staart, vlammen en rook uit zijne neusgaten blazende en den hoorders toeschreeuwende„Gij zijt mijn, gij zijt mijn!" Er ontstond een algemeene schrik en een ge weldig gedrang. Vrouwen en kinderen raak ten onder den voet, een kachel werd omge worpen, het houtwerk raakte in vlam en de geheele kerk brandde af. De Transvaalsche Staats-mijn-inspecteur heeft onverwachts een bezoek gebracht aan de bij Pretoria ontdekte diamant mijn, en verklaart overtuigd te zijn van de echtheid der ontdek king. Hij heeft diamanten zien opgraven van gelijke vorming als die te Kimberley, maar met bruinen grond. Mark Twain over Zola. De beroemde Amerikaansche humorist zegt van Zola's optreden in de zaak Dreyfuss „Het is een groote figuur, Zola, alleen staande om zijn heerlijken strijd te strijden om de

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2