LAATSTE BERICHTEN. Kamer ran Koophandel en Fabrieken te VUssingen. Vergadering van den 31 Januari. Afwezig de heer H. M. Kloppers met ken nisgeving. Voorzitter de heer J. Verkuyl Quakkelaar. De vergadering geopend zijnde, zegt de voor zitter „Mijne heerenBij gelegenheid dezer eerste zitting in het nieuw begonnen jaar breng ik u mijn gelukwenschen, in de hoop dat in dit jaar onze gezamentlijke pogingen mogen strekken tot bevordering van den vooruitgang van handel, scheepvaart en ny verheid in 'tal- gemeen en in 't bijzonder voor deze gemeente. Het afgeloopen jaar bracht ons nog geene vermeerdering van scheepvaart, hoofdzakelijk een gevolg van de concurrentie van naburige havens. Toch gaf het reden tot tevredenheid, o.a. door de drukke werkzaamheden bij de kon. maats, de Scheldedoor het toenemend vervoer van personen en goederen met den maildienst Zeeland en door het bouwen en in exploitatie brengen van eene nieuwe fabriek voor metal lieke pakking, terwijl ook de stoomwasseherij de Volharding werd uitgebreid door daaraan een ververij te verbinden. Tegen het eind des jaars ontvingen wy met leedwezen het bericht, dat dejheer P. J. Siegers zijn ontslag nam als lid onzer kamer. Wij verloren in hem een hoogst verdiensteiyk lid, dat gedurende 29 jaren zijne krachten heeft gewijd aan de belangen dezer kamer. Inge volge uwe machtiging is hem door het bestuur een brief van dankbetuiging gezonden voorde goede en belangrijke diensten, aan de kamer bewezen. Ik heb nog te vermelden het vertrek van den burgemeester Tutein Noltheniua naar Apeldoorn. Ik geloof zeker de tolk van u allen te zjjn, indien ik hem hier in dank her denk, voor de flinke medewerking ons betoond, door steeds de belangen der kamer te steunen en daar by de hoop uit te drukken, dat wij hetzelfde mogen ondervinden van onzen nieu wen burgemeester." Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van een voorzitter, plaatsvervangend voorzitter en een secretaris. Respectievelijk worden als zoodanig herko zen: de heeren J. Verkuyl Quakkelaar, Jos. van Kaalte en T. C. Dommisse. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Van de stukken, die sedert de vorige verga dering zijn afgezonden, wordt door voorlezing mededeeling gedaan. Onderscheidene stukken, die zijn ingekomen, worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Kamera van koophandel te Amster dam en te Deventer zijn ingekomen afschrift harer adressen aan de Tweede kamer der Staten-Generaal, betreffende de overeenkomst van den Staat met den Chemin de fer de VEtat Beige en met de Mij t. e. v. Staatsspoorwegen Na voorlezing stelt de voorzitter voor die stukken te stellen in handen eener commissie, In die commissie worden door den voor zitter benoemd de heeren Jos. van Kaalte, J. Wilkens en F. H. J. Wibaut. Op een adres van de Kamer te Schoterland c. waarbij de minister van waterstaat wordt verzocht het initiatief te nemen tot wijziging van het vervoer op de spoorwegen, wordt besloten aan dat adres adhaesie te verleenen. Van de Kamer te Middelburg is ingekomen een afdruk van kaar adres aan bovengenoemden minister betreffende de keuze van een water weg van Dordrecht naar zee. Wordt goed gevonden ook hieraan adhaesie te verleenen, en tevens het gemeentebestuur, op bet daartoe ingekomen verzoek te adviseeren tot mede- onderstenning van bet adres. Vervolgens stelt de voorzitter voor dat de Kamer zich wende tot de ministers van finan ciën en van waterstaat met verzoek te willen bevorderen, dat zoowel voor kwitantiezegels als voor telegram-zegels moge worden gebruik gemaakt van postzegels. Dit voorstel, door den voorzitter nader toe gelicht zynde, wordt in behandeling genomen en vervolgens aangenomen. Ten slotte wordt de rekening over 1897 opgenomen en vastgesteld, in ontvangst op f 435, in nitgaaf op f 328.10 en met een goed slot van f 106.90. Hierna wordt de vergadering gesloten. LANDBOUW. Heden ochtend iiad alhier de bij het provinciaal reglement voorgeschreven keuring van dekhengsten plaats. De keuringscommissie bestond uit de heeren districtsveeartsen plaatsvervangers C. Fauël te Nieuwenhoorn, M. C. van Buureu te Znidland en W. F. Altevogt te Klaaswaal. In de ry school werden voorgebracht 9 hengsten waarvan twee werden afgekeurd. Het onderzoek op cornage geschiedde aan de longe in de manége, zeker eene bijzonder heid voor het zware Zeeuwsche paard. Dit is dezelfde keuring, die Dinsdag te Goes plaats had en die onze correspondent abusieveiyk schreef uit te gaan van het Ned. Paardenstamboek. RECHTSZAKEN. Arrondiesements-Rvchfbank te Middelburg. Dinsdag werd door bovengenoemde recht bank nog veroordeeld wegens: huisvredebreuk en w&derspamHgheid D. V., 27 j., koopman, Kloosterzande (Hontenisse), tot 1 m. gev.straf- Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) lijn veroordeeldwegens strooperyD. S. Mz., K. d. G. Mz. K. v. B., C. d. G. Az., J. M. Bz., Arnemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.laten staan van een trekdier op den openbaren weg J. S., Biggekerke, tot f 2 b. s. 2 d. b.-aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen door middel van wildstrikken P, S., Aagtekerke, tot f b.s.2d.h.; ijkwet: h, Y. A-t ff. vK. ff. K; A. v., wed. p. P., Vlisflingen, tot 1 b. s. 1 d. h.zyn bond niet voorzien van een muilkorf, te Middelburg D. K., Middelburg, tot 5 b. s.2d.h.; geven van eene muziekuitvoering te Middelburg, zon der vergunningG. G. K., Middelburg, tot f o b. s. 2 d. h. Verder wegens dronkenschap J. A. J. A. H., N. P. A. B., M. G.S., Middelburg, J.i. D. P., Nieuw- en St Joosland, tot f 1 b. s. 1 d. h.: F. W.d. B., Middelburg, tot f 1 b. s. 2 d. h. A. P., C. B., A. R., Vlissingen, C. S., Veere, P. K., A B., Domburgtot f 3 b. s. 2 d. h.D. W. B., Middelburg, J. M., Domburg, tot 2 x n b. s. 2 d. h. iedere b.G. M., Gapinge, tot 5 d. h., C. J. B., Middelburg, tot eene week h. De rechtbank te 's-Gravenhage nam Dinsdag kennis van de volgende zaak Door den eischer was gesteld, dat hy in de maand Mei 1896 was overeengekomen met den gedaagde, dat deze in Juli of Augustus ten be hoeve van den eischer zon verrichten het be- noodigde baggerwerk bij het vergrooten der buitenhaven te Vlissingen en zulks inge volge het bestek van het ministerie van water staat. Toen nu eenige vertraging in het werk aan de vergrooting der buitenhaven ontstond en dientengevolge niet vóór half September 1896 een aanvang met 't baggeren kon worden gemaakt, weigerde de gedaagde na aanzegging door den eischer, dat hij met 't werk beginnen kon, en werd hij, na eerst in gebreke te zijn gesteld, ten slotte gedagvaard op grond van eenzydige verbreking der overeenkomst en be taling van schadevergoeding deswege. De gedaagde beweerde echter niet meer ge houden te zijn tot zyn verbintenis, op grond dat in dit geval de tijdsbepaling, waaronder partijen zich verbonden hadden, een zoodanige was, dat zy een constitutief bestanddeel der verbintenis uitmaakte. Volgens gedaagde was de aanneming slechts onder de gemaakte con dities geschied met het oog hierop, dat het werk in Juli en Augustus zou aanvangen en afloopen, hetgeen by aanneming van bagger werk van 't meeste belang is. De eischer hield vol, dat in deze de tijdsbepa ling slechts een accessoir karakter had en de niet vervulling daarvan de verbintenis zelve niet kon ongedaan maken. Voor den eischer trad op mr Wolter beek Muller, voor den gedaagde mr Mouthaan uit Amsterdam. Dagbl v. Z.-H.) Verschillende Berichten. Belang en Recht no 32 bevat Doen ook weten door J. d. B. K. Het onderwijs aan meisjes in Amsterdam doorH. Kiesrecht en Verkiesbaarheid van Vrouwen voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Een Wérk- bweau" voor Vrouwen door T. Blanke Sla vinnen in het Oosten door V. Verscheiden heden. Mededeelingen. Ingezonden. Bericht. Op 1 Januari ontbraken bij het leger hier te lande de volgende aantallen officierenin- MltoJft SSte A"SiUerie 2S' senie l! Door het Comité tot verbetering va/n don Maatschappelijken en den Rechtstoestand de<- Vrouw in Nederland is aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarin het de zen verzoekt aan H. M. de Koningin-Weduwe Regentes eene wyziging voor te dragen van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1896, {Stbl. no 76) tot vaststelling van een algemeen regle ment voor de Kamers van Koophandel en Fa brieken, in dien zin, dat aan de Nederlandselie vrouwea, bestuurderessen of medebestuurde ressen van een bedryf van handel of ny verheid het kiesrecht voor en de verkiesbaarheid tot lid van de Kamers van Koophandel en Fabrie ken worden toegekend. Met 13 Februari voert de Staatsspoorweg- Maatschappij rechtstreeksche vrachtprijzen in voor het vervoer van reizigers en bagage van Vlissingen naar Bazel via Venlo-Miinster aan Stein-Weissenburg. De heer Seret heeft zich, tengevolge van zijn aanstaand optreden alB gedelegeerd com missaris by een levensverzekeringsmaatschappij, te Amsterdam metterwoon gevestigd en moet voornemens zijn ontslag te nemen als lid der Tweede kamer. Te Breda is een soldaat opgespoord, die, dikwijls te 'sHertogenbosch komende, daarop naam van een hoofdofficier bij verschillende winkeliers goederen haalde. Omtrent den moord te Leur wordt nader gemeld, dat een met bloed bevlekte sigaar, nabij het lijk gevonden, overeenkwam met die, welke de verdachte in zijn sigarenkoker bij zich droeg. Groote bewijskracht schijnt gezocht te worden in het resultaat, dat het onderzoek zal geven omtrent het bloed, dat op de kleeren van de verdachte en het slachtoffer gevonden is. De verdachte schijnt zich van het meisje te hebben willen ontdoen, om met een ander te kunnen trouwen. Te Hoogeveen wilde een 30 jarige arbei- ber een weinig smeersel boven uit een molen halen. Toen hij zich, terwyl de molen in gang was, boven bevond, bemerkte de knecht opeens een schok in het raderwerk. Hij zette direct den molen stil en ging kijken, wat er gebeurd was. Toen hij boven kwam, vond hy den jongen man met verbrijzelden schedel, het hoofd bijna van den romp, op een kamrad liggen, waar mede hij, hoe weet men niet, in aanraking moet zijn gekomen. De ongelukkige, een op passend man, laat een weduwe met 3 jonge kinderen na. Te Eindhoven werd Dinsdag een jongen van omstreeks 10 jaren door de stoomtram overreden. Hij verloor beide beenen. Een moorddadige vechtpartij. Te Venlo ontstond Zaterdagavond op den weg van Venlo naar Velden tusschen de bewoners van een woonwagen een hevige vechtpartij, waarbij van het me? gebruik gemaakt werd. Een der vechtenden werd zoo hevig aan hoofd en hals verwond, dat er gevaar voor zyn leven bestaat. Hfj ja ter verpleging in het Gasthuis opgeno men. De ander is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Aan- leidende oorzaak: misbruik van sterkendrank. Te Brussel staat de volgende week een 80-jarige boer terecht wegens poging tot moord op zQn schoonzoon, door het lossen van een revolverschot, dat een ernstige verwonding te weeg bracht. Naar uit Lyon bericht wordt, is Vacher, de herdermoorder, erg ziek en is het zelfs waar schijnlijk. dat hij nog aan het menscbeüjk ge recht zal ontsnappen. Sedert eenige dagen lijdt hij aan eene maag ziekte, die hem het nemen van welk voedsel ook onmogelijk maakt. Indien de geneesheer en hierin geene verandering kunnen brengen, zal hij liet niet lang uithouden. Berden, de burgemeester van Chaudfon- taine, heeft zyn ontslag ingediend. Gelijk men zich herinnert, was deze burgervader zeer ge compromitteerd door een lasterproces, dat hij de Petit Bleu had aangedaan. Maar het blad werd vrijgesproken, wijl de rechtbank het be wezen achtte dat de burgemeester uit persoonlijk winstbejag de oprichting van een speelclub bad bevorderd. In het Kanaal is een kustboot Channel Queen vergaan, waarbij velen zijn omgekomen. De berichten over het aantal dooden loopen uiteen van 2 tot 50. In Engeland is, gelijk men weet, de agi tatie tegen de koepokinenting de laatste jaren zeer levendig geweest. Juist scheen het dat deze wat bedaarde, ten minste men hoorde er weinig meer van. Ongelukkig hebben zich nu te Battersea eenige gevallen voorgedaan, waarby de vaccine treurige gevolgen had. Drie kin deren, allen over het jaar oud, zijn na de inenting aan roos gestorven vijf anderen liggen ziek. De coroner heeft eenige geneeskundigen belast met een by zonder toezicht op de kleine patiënten. Een nieuw Engelsch oorlogsschip kost 1 miljoen pond sterling. In 1897 heeft het Duitsche keizerpaar aan 1195 echtparen in het rijk, die hun gouden echtfeest vierden en geen ondersteuning noodig hadden, de door hen ingestelde zilveren jubilé- medalje geschonken. Uit Weenen wordt gemeld, dat Auer, de uitvinder van het gasgloeilicht, een nieuwe electrische gloeilamp heeft vervaardigd. Deze uitvinding moet met betrekking tot het elec trische licht van even groote beteekenis zijn, als de gloeikousjes in de gasindustrie. Tot troost voor de eigenaars van oude syste men wordt er bijgevoegd, dat de duurzaamheid en de kosten nog niet berekend zijn. Het badhuis in het Zwitsersche plaatsje Weissenburg is door brand vernield. üit Sebastopol wordt gemeld dat door een ontploffing van mijngas 73 mijnwerkers het leven verloren. Het geschil tusschen Nansen en zijn impressario is bygelegd. Deze laatste deed hem een nieuw aanbod voor een reeks lezingen, mm „onMf. mn Amorib-o Verkoopingen enz. Door het bestuur der waterkeering van den calami teuzen polder Anna Friso werd Dinsdag te Wissekerke aanbesteedhet maken van werken tot verdediging van den oever (zinkwerken enz.) tusschen de peilraaien XVI en XIX aan de waterkeering van boven genoemden polder, dienst 1897/8 en 1898/9, in twee perceelen. Do raming voor het le perc. was f 73.432.305 en die voor het 2e perc. f 76.463.38. Minste inschrijver voor beide perceelen was, zooals in een vorig nommer reeds is gemeld, de beer J. de Bree te Terneuzen voor f 1G0MK). Verder schreven voor de massa in de heeren J. M. van Ditmars en Zoon te Middelburg voor f 172.750, C. van Boven te Amsterdam voor f 172.600, Jan Roskam Cz. te Sliedrecht voor f 164.550, A. Tholens te Terneuzen voor f 164.200, C. de Wilde te Kattendijke voor f 162.800, Jan v. d. Plas te Hardinxveld voor f 162.455. Voor het eerste perceel was laagste inschrij ver de heer Jan van der Plas te Hardinxveld voor f 77.874 en voor het tweede perceel de heer P. A. van de Velde te Terneuzen voor f 88.190. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Daiiim. P.'aatï. Voorwerpen. Inforaatïë 8 Febr. Middelburg. Inboedel, Notarishuis. 9 Zoutelande, Huis en inspan, Tak. 10 Middelburg, Huizen, De Vob. 12 Oostkapelle, Hakhout, 16 Vlissingen, Villa en hnizen, Maret Tak 17 Middelburg, Huizen, Verhuist. 2 Mrt Arnemuiden, Inspan, Tak. Middelburg, Huis, Verhulst. 20 April Oostkapelle, Iuepau, Tak 26 Koudekerke, Inspan, Loeff. 27 Arnemuiden, Inspan, Tak 29 O. W.Soub, Inspan, Tak- 30 Grijpskerke, Inspan, Loeff. VergaderingenConcerten enz. Middelburg. Zaterdag 5 Febr. Openb. Verg. Arbeiders- Kiesvereen. Ontwikkeling. Schuttershof 8 u. Maandag 7 Febr. Voordracht drH.Japikse Nat.-gezelschap. Gebouw vu u. D o n d e r d. 10 Febr. Voorstelling Tooneelge- zelsch.-Barendse. Schouw burg 7V» u. Dinsdag 15 Febr. Concert Zangvereeniging T. O. en U. Concert- en gehoorzaal 71/» U. W o e n s d. 9 Mrt. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 7u. Vlissingen. W o e n d. 16 Febr. Buiteng. Alg. Vergader, Zeeland Stadhuis 2 u. Amsterdam. In de raadszitting van heden werd behandeld het voor de tweede maal inge diende voorstel van den heer Wormser, lui dende „De raad besluit een rechtsvordering in te stellen tegen de commissarissen van de bank van leeniug, ter vergoeding van de schade, door de gemeente geleden tengevolge van de handelingen van den ontrouwen beambte I. C. Schophuysen''. De Raad heeft dit voorstel met 22 tegen 20 stemmen verworpen. Londen. De Times verneemt uit Peking dat Engeland den eisch van de openstelling van de haven Taliën Wan als vrijhaven introk. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tijd.) Oost-lil die. Amsterdam (Nederl.). 4 Febr. 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 4 Febr. 1.05 's nam Napels (Duitsche dst.)7 Febr. 1.05 's nam. Marseille {Lloyd) 8 Febr. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 11 Febr. 1.05 's nam. Rotterdam Lloyd11 Febr. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 12Febr.5.45'smorgens. Genua(Nederl.)15 Febr. 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Padang wordt aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland en dien der Rot- terdumsche Lloyd. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met den vandaar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adreseen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. BÜITEN^ÏS Algemeen Overzicht. De Fransehe officieren zetten der arbeid der duisternis, welke hun door een verkeerd begrip van eer wordt opgelegd, steeds voort. Dinsdag- hadden zy, natuurlyk in het diepste geheim, te oordeelen over kolonel Picquart, wiens zaak in een zitting niet afliep. Terzelfder tijd waren htm Engelsche wapen broeders anders bezig. Hun werd geen arbeid opgedragen, waarvoor een fatsoenlijk man zich te schamen heeft. Zij hadden zich te verweren tegen den vijand, die een steeds toenemende kracht openbaart. K7C UOUCUOUlWg lUludlCIlOhgCVUlg lo VOU TOl- keerd beleid bij den staf? Dat wordt altijd be weerd, en het zou wel wonder zijn als dat praatje ook nu niet liep. Maar in geen geval zal dit hetgeheele officierskorps treffen. De Engelschen, zoo officieren als manschappen, hebben zich voortreffelijk gehouden. Reeds nu bevatten de Engelsche bladen een vry omstandig verhaal van den noodlottigen tocht, welke zoo spoedig een terugtocht werd. Daaruit blijkt dat men onder groote be zwaren moest terugtrekken, waarby alles afhing, van den moed, waarmede de achterhoede be schermd werd. Dit werk is met groote zelf opoffering verricht; vooral het officierskorps heeft veel geledenhet verloor twee hoofd officieren, een kolonel die sneuvelde, en een majoor die zwaar werd gekwetst. Vast staat nu dat een nieuwe expeditie noodig is, welke in het voorjaar de Afridi's moet onderwerpen. Deze gebeurtenis geeft de Westminster aan leiding eens saam te vatten wat de Engelsche bladen op een dag mededeelden over de po sitie van Engeland in andere werelddeelen Mekran: elk oogenblik wordt een gevecht verwacht. West-Afrika: 300 officieren en manschappen kregen last zich gereed te houden om op te ïnkken. Soedande troepen rukken op. Oogandadoor opstand der Soedaneesche troepen is de toestand ernstig. Oosten: de Turken dreigen Thessalië te be houden ais prins George gouverneur van Kreta wordt. Chinaonze belangen moeten des noods door een oorlog verdedigd worden. Het blad had er nog kunnen bijvoegen, dat ook Marokko de aandacht verdient. Het schynt dat een clubje particulieren, een soortgelijke firma als Rhodes, Jameson Co., Marokko is ingedrongen, en daar stenn vond bij eenige oproerige stammen. Zy bezetten volgens de Daily Mail de stad Arkasis, welke daarop door de troepen van den sultan werd hernomen daarby werden 3 of 4 Engelschen gevangen genomen. Vermoedelijk worden hier dezelfde personen bedoeld, die in de Köln. Z. worden aangeduid als leden van het Globe Exploring Syndicate, die betrapt werden op het- bin nensmokkelen van oorlogscontrabande. Het schijnt dat deze smokkelpartij op groote schaal plaats had, want telegrammen uit Tan- ger zeggen dat een Engelsche boot Tourma line bezig was deze verboden lading telossen, toen zij daarin door de Marokkaansche boot Hassani werd verhinderd. De Westminster zegt dat zelfs een gevecht tusschen beide schepen heeft plaats gehad. Het bestuur van het syndicaat houdt vol dat de expeditie alleen een mercantiel doel had. Maar hoever strekt dat zich tegenwoordig uit? Over Engeland's positie in het Verre Oosten zijn de berichten onduidelijk. Men spreekt reeds van een terugkrabbelen van Engeland. De Londensche bladen kregen een nota, in houdende dat het verlof aan de Russische vloot om te Port Arthur te overwinteren, alleen het gevolg was van het feit dat de Duitschers te Kiao-Tscheou zijn, waar de Russen anders zouden overwinteren. Als Engeland het vraagt mag het zijn schepen ook te Port Arthur doen overwinteren. De Engelsche regeering ontkent dat een ver bond met Japan bestaat. Tusschen beide landen is daarover nooit gesproken, doch zij zijn het eens over dit puntdat in China de handels vrijheid voor allen geiyk moet zijn. De Engelschen hebben echter nieuwe reden om in het Zuiden van China Frankrijk in het oog te houden. De Boven-Mckong werd van uit den benedenloop niet bereikbaar geacht. Maar nu heeft een Fransehe kanonneerboot de moeilijkheden vau de stroomversnelling over wonnen, met het gevolg, dat de Boven-Mekong geopend is, en dus de wegnaar Yunnan, waar heen de Britten hun Birmasche spoor wen- schen te verlengen. En nu het Oosten van Europal Nog dagelijks komen berichten over de can- didatuur van prins George voor het gouver neurschap van Kreta. Maar veel wijzer wordt men daaruit niet. De Czaar en de Sultan staan op hun stuk, en daarom kan het vrijwel on verschillig heeten, hoeveel nota's en mondelinge mededeelingen de beide partijen wel tot elkander richten. Over het eenige belangrijke punt, de houding van Duitschland en OoBtenrijk, hoort men niets, ten minste niets stelligs, want het bericht dat Duitschland eindelijk heeft toege geven, wordt door het eene blad even krachtig ontkend, als door het andere bevestigd. De pers in Duitschland verraadt over het algemeen weinig instemming met het denkbeeld, iets dat zeker te verklaren is. Maar men schijnt nog niet doordrongen van het feit, dat elke oplossing van de zaak beter is dan geen op lossing, dat prins George beter gouverneur is dan geen gouverneur. Al even groot is de onzekerheid over de vraag welke maatregelen Rusland zal nemen om zijn wil door te drijven. De zaak is natuur lijk van niet genoeg belang om er een oorlog om te beginnen, tenzij zij als voorwendsel moest dienen. Daarentegen wordt stellig gemeld, dat do sultan zijn gedragslijn reeds heeft bepaald voor het geval Rusland, door de andere Mogend heden gesteund, zijn wil mocht doordrijven. De sultan toch zou in dit geval weigeren Thessalië te verlaten, er wel op rekenende, dat niemand hem er uit zal jagen. De Kretenzers zyn met Ruslands voornemen erg ingenomenhun nationale vergadering zon gisteren (Dinsdag) byeenkomen, en dan werd een beslissende stap verwacht. De Grieken, die geen recht van meepraten hebben, schijnen zich over de zaak niet warm te maken. Voor hen schijnt de Kreta-vraag van oneindig minder belang dan de mededee lingen van den kroonprins over de oorzaken van de nederlaag, en dan de ruzie welke daar over ontstaan is om den kroonprins en om ep.nfiranl Smolenski, den minister van oorlog. Deze zaak, reeds kortelijk door ons vermeld, baart veel opzien. Maar toch schijnt zij van geen wezenlijk belanganders toch zou men allicht in een der groote buitenlandsche bladen eens een grondige uiteenzetting der zaak heb ben gevonden. Beknopte Mededeelingen. Men noemt den generaal-majoor Neyt, der Belgische artillerie, als aanstaand minister van oorlog. De benoeming zon eerst na de verkie zingen plaats hebben. In de Belgische kamer deelde de minister van financiën, de heer Smet de Nayer, mede, dat de regeering besloten had de accijnsrechten op de geraffineerde suiker met 1 October 1899 te verlagen tot 15 fr. Aan een brief van den Petersburg schen correspondent van bet N. v. d. D. is bet vol gende ontleend Vorst Meschtscheraki zegt in zijn blad de Fransehe regeering terdege de waarheid; de meeste Russische bladen vallen de regeering der Fransehe Republiek aan en alleen de Novoie Wremja is (zooals altijd zij hielp de Fransehe alliantie voor een groot deel mede tot stand brengen) aan de zijde der Fransehe rechterzijde. Ik zal niet alle bladen citeeren, die Zola's brief recht doen wedervarenik wensch als Russisch correspondent alleen te melden, dat dezeDreyfus- Esterhazy-geschiedenis zeer slechte gevolgen voor het bondgenootschap zal hebben, en als het kabinet-Méline mocht vallen en een minis terie van radicalen in Frankrijk aan 't hoofd kwam, dan kon, zoo de gansche waarheid (dat Rusland en niet Duitschland in de zaak be trokken is) eens aan 't licht kwam, heel Frank- ryks positie als een onherstelbare ruïne in elkaar storten. Er is nog iets, dat hier in Rusland een zeer slechten indruk maakt; men is hiernl.nergens zoo bang voor als voor jezuïtisme en clerica- lisme in 't algemeen. Een katholiek is hier meestal een Pool, en daardoor is't katholicisme in 't algemeen hier buitengemeen gehaat. Wan neer nu blijkt dat het Russische rijk zich heeft geallieerd met een republiek, geregeerd door de clericalen, dat is door Rome, dan zullende Russen zeer, zeer veel van hun vriendschap voor alles wat Fransch is, verliezen. Wanneer het kabinet-Méline valt, komen er, en ik zeg dit- met de meeste waarschijnlijkheid, rare dingen- met betrekking tot het bondgenootschap aan het licht. Wanneer het kabinet-Méline zich staande houdt en Zola's proces weer op niets uitloopt, heeft men hier het clericalisme in den neus. Hoe moeilyk Méline's positie met hef, oog op Rusland is, is zeer duidelijk te voelen: In den Franschen Senaat had Dinsdag een interpellatie plaats over het inhouden van tractementen van geestelijken, die zich hadden schuldig gemaakt aan inmenging in de politiek. Chamaillaird wees erop dat de geestelijken van andere gezindten, hoogleeraren enz. wel de kracht vau een chose jugée aanranden.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2