MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 26. 141° Jaargang. 1898. Dinsdag 1 Februari. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., f 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 31 Jan. 8 u. vm. 50 gr. 12 u. GO gr., av. 4 u. 48 gr. F. Yerw. W. wind. Middelburg 3! Januari. BENOEMIKGEA ENZ. Bij kon. besluit is mr C. J. Sickesz, met ingang van 1 Februari 1898, benoemd tot directeur-generaal bij bet departement van binnenlandscbe zaken is benoemd tot directeur van het postkan toor te Deventer G. van West, thans hoofd' commies der posterijen. In April a. zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van tele phonist, waarvoor zes plaatsen, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten, worden opengesteld. Zij, die voor plaatsing in aanmerking komen, worden aanvankelijk als leerling-telephoniste in dienst genomen tegen eene vergoeding van 15 of 30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hunne woonplaats worden werkzaam geBteld. Na voldoende geoefendheid in den telephoon- dienst verkregen te hebben, worden zij, naar mate van de behoefte, als telephoniste aange steld op eene jaarwedde van f 400, welk be drag, bij voortdurende geschiktheid, na drie maanden tot 500 wordt verhoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijfjaar- lijksche verhoogingen van f 100 klimmen tot f 800, met dien verstande dat verhooging bo ven f 500 eerst dan kan volgen, als de tele phoniste inmiddels blijk zal hebben gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke sub c van het programma voor de Fransche en Duitsche talen is om schreven. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 19 Maart a. aanmel den bij den directeur-generaal der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. Voor nadere inlichtingen zie men de St. Ct. Advertentiën voor het eerstvolgend numm-r moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzeer A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van NrEUWENHtnjZEN. neer te zien, in mej. B., die op de piano een en ander begeleidde, bleek hij eene dankbare leerlinge te hebben. Want dit was lang geen gemakkelijke taak, evenmin als die van den heer W., wien het accompagnement op het Harmoninm was opgedragen. Beiden verdienen oen pluim, zoo groot als er maar een te vinden is. Deze mededeeling ontvingen wij eerst Zater dagavond ruim zes uren, toen de courant voor een deel reeds was afgedrukt. De heer R. Leeuwenburg, on der baas bij het vak van scheepsbouw bij de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, is benoemd tot Lloyds- expert, ter standplaats Rotterdam. Naar men ons meldt, hebben P. K. (de vader) en de zoon G. K. beiden ten volle bekend zich aan de brutale inbraak bij de Gebr. Pijke op den weg van Goes naar 's Gravenpolder te hebben schuldig ge maakt. Uit de omgeving van Nieuwdorpver trekt binnen kort eene arbeidersfamilie van 23 personen naar Zuidoost Texas, in Amerika. Ook uit andere deelen van onze provincie gaan enkelen derwaarts. Mej. M. P. Lanooy te St. Annaland is benoemd tot verloskundige te Varseveld. AMBON. Volgens telegraphisch bericht uit Batavia, hêeft er te Ambon wederom een aardbeving en een zeebeving plaats gehad. UIT STAD EN PROVINCIE. De besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders of waterschappen in Zee- 1 a a d ontvingen dezer dagen van Ged. Staten bericht dat voortaan geene maandberichten omtrent de uitvoering van werken meer be hoeven te worden ingezonden. Sedert Mei 187 6 had die inzending plaats ingevolge uitgevaardigde circulaire. Voor de secretarissen-ontvangers brengt de afschaffing van bedoelde berichten belangryke vereenvoudiging of vermindering van werk zaamheden teweeg. Wij zijn verzocht te melden dat door eene. buitengewone omstandigheid Woensdag de bespreking van plaatsen voor de dien avond te geven voorstelling van De kiesvereeniging van Stellendijk te een en niet te elfuur zal aanvangen. Zaterdag is in het Prins HendrikAdk alhier gezet het Nederlandsche barkschip Nijtnstein, dat den 9en December met zware lekkage te Tvedestrand is binnengeloopen. Het kwam alhier aan en loste zijne lading. Zaterdag hield het ziekenfonds Hulp in Nood te Schoondij ke zijn gewone jaar lijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Neeteaon, bracht een verslag uit over het afgeloopen jaar, waaraan het volgende is ontleend. Het getal leden op 1 Januari 1897 bedroeg 75geschrapt werden wegens wanbetaling 2er vertrokken 2 leden, aangenomen werden er 3, zoodat op 1 Januari 1898 het aantal 74 bedroeg. Twee buitengewone leden onttrokken hun steun aan het fonds. Het bedrag aan effecten bedraagt f 601.95 en op de spaarbank is in geschreven f 365.31, De rekening van den penningmeester bedraagt in ontvangst f 1223.47 in uitgaaf f 238.575er is alzoo een goed slot van f 984.90. De aftredende bestuursleden, de heeren A. van Male, J. Seen en J. de Visser werden herkozen. Door de vergadering werd besloten, dat deel genomen zal worden aan de overeenkomst tusschen de verschillende fondsen in dit dis trict, om elkanders leden over te nemen, met uitzondering van die te Cadzand en Sluis, daar deze vereenigingen alleen leden aannemen, die tot de Ned. Herv. gemeente behooren en an dersdenkenden uitsluiten. Het reglement werd gewijzigd, zoodat thans ook als lid aan genomen kunnen worden personen die gelijk te stellen zyn met werklieden (de kleine i bachtsman). De uitkeering bij overlijden werd vastgesteld, onverschillig hoe groot of klein de kas is, op f 25 en verder werd bepaald (lat iemand, die buitengewoon lid van het fonds is (dit zijn zij, die f 150 of meer ondersteu ning geven), indien hij achteruitgaat in zaken en zoodoende op ondersteuning aanspraak zou zou kunnen maken, als gewoon lid der ver- ecniging door het bestuur kan toegelaten worden. Stukken van den Gemeenteraad van Middelburg. Uit Vlissingen schrijft men ons Er waren Vrijdag avond in de zaal van den heer Stofkoper heel wat menschen bijeen om te luisteren naar de uitvoering, die daar door de leerlingen van de zangklassen en D onder leiding van hun onderwijzer, defl heer G. B. Dommisse, gegeven werd. LleVe stemmetjes zongen een vijftal aardige nummers, o. a. een herderin van R. Hol, Avondrust van Cath". van Rennes of Kerstnacht van F. Abt. Meer gevorderden, ook in leeftijd, gaven o. a. Jjcnte, Sneeuw en Wiegelied, resp. van S. de Lange en G. A. Heinze, ten beste op niet onver- dienstelyke wijze. Over het algemeen bleek o. m. door duidelijke uitspraak en zuiverheid van stemmen, dat van het onderwys voordeel was getrokken. Veel werk was besteed aan de uitvoering van de Kerstcantate van R. Hol. 't Geheel klonk zeer goedmisschien had 't niet geschaad als er wat jongensstemmen bij geweest waren. De melodieuze Lofzang, nit de opera Jozef van Mebul, werd met opgewektheid gezongen, Solo's en koren wedijverden als om strijd om *t geheel te doen slagen. Tot slotnummer werd Kroningslied, een gedicht van Holtrop en op tnuziek gebracht door den bekenden heer C. ■van der Linde, uitgevoerd en kranig ook. Ons teek dit een allergeschikste melodie voor den Volkszang. Heeft de heer Dommisse alle reden om met Voldoening op zfln werk, wat den zang betreft, VERKOOP DER GASFABRIEK. Het voorstel van burg. en weth. te dezer zake, waarvan wij in het kort melding maakten in het verslag der Woensdag gehouden zitting van den raad en den korten inhoud mede deelden in een deel der oplaag van ons vorig nommer, luidt in zijn geheel als volgt „In de maand Juli van het vorige jaar ont vingen wij vanwege de Imperial Continental Gasassociation in Londen (die hieronder steeds met het woord Imperial wordt aangeduid) het verzoek om de gemeentegasfabriek te mogen koopen en eene concessie ter verdere exploitatie te mogen verkrijgen. In het algemeen waren wij van den aanvang af niet ongenegen tot inwilliging van dat ver zoek mede te werken, omdat wij van oordeel waren, gelijk wy nog zyn, dat uit de mogelijk heid dat de verlichting met gas binnen korter of later tijd plaats zal maken voor eene andere soort van verlichting een risico voortspruit, dat wij voor de gemeente liefst zonden ontgaan nog daargelaten de mogelijkheid, dat te eeniger tijd weder eens nieuwe werken aan de fabriek zullen noodig zijn of in het algemeen de kosten der onderneming uit andere hoofde vermeerderen. Met het aanvankeiyk gedane aanbod van de Imperial echter konden wij volstrekt niet in stemmen, doch na eenige maanden te hebben onderhandeld, zyn wij ten opzichte van hoofd punten wel tot overeenstemming gekomen. Deze hoofdpunten zijn de volgende. Zooveel mogelijk houden wij ons daar by aan de redactie van de haar oorspronkelijk voorstel gevoegd ontwerp- contract. Algemeene voorwaarden. 1. De gemeente verleent aan de Imperial het uitsluitend recht om buizen te hebben en te leggen in bare straten en wegen ten einde daardoor gas te leveren voor verlichting, ver warming en beweegkracht. De dnnr der concessie is 35 jaar. 2. De Imperial kan noch geheel noch ge deeltelijk hare rechten aan anderen afstaan zonder toestemming van het gemeentebestuur. Een vertegenwoordiger der Imperial zal voortdurend in de gemeente verblijf houden en zorg dragen, dat het met de maatschappij te sluiten contract wordt nageleefd en ten wiens huize alle gerechtelijke aanzeggingen, aanma ningen, dagvaardigingen worden gedaan als ware daar het domicilie der Imperial. 4. De gemeente staat aan de Imperial af het terrein der gasfabriek, de fabriek zelve met alle daar aanwezige toestellen en gebouwen, alsmede het zicb buiten het terrein in de stra ten en wegen bevindend gasbuizennet, de straat lantarens met palen en armen, de gasmeters bij particulieren in huur, dc hoofdkranen (behalve die welke in de huizen zijn) voor de som van f 550,000 (vijfhonderd vijftig duizend gulden) 5. Aan de gemeente wordt telken jare vóór den 1 Juli voor elke 1000 kub. meter gas in het daarin voorafgaand kalenderjaar boven de 870000 kub. meter geleverd gas uitgekeerd een bedrag, gelijkstaande aan de opbrengst van 100 kub. meter aan particulieren voor verlichting geleverd gas, De bedoelde geleverde hoeveel heid gas is die, welke door den in de fabriek te houden fabrieksmeter wordt aangewezen on der aftrek van 15 voor gasverlies en ver bruik van gas in die fabriek. Blijkt burge meester en wethouders dat eene andere me thode van aanwijzing doelmatiger is, dan zal die andere methode worden gevolgd 3). 6. Wanneer de Imperial werken zal te ver richten hebben, hetzij tot aanleg van nieuwe zich hebben te gedragen naar de voorschriften, door of van wege burgemeester en wethouders in het belang yan het openbaar verkeer te geven. Voor het mogen opgraven van de straten of wegen zal telkens door haar aan de gemeente worden betaald f 0,25 voor eiken vierkanten meter of gedeelte van een vierkanten meter. 7. Schade bij het leggen der straatleidingen aan eigendommen van anderen dan van de Imperial toegebracht, wordt vanwege de Imperial op hare kosten hersteld. Burg. en weth. zijn bevoegd om, indien de bestrating vanwege de Imperial wordt opgebroken, die op kosten van de Imperial te doen herstellen, doch die kosten mogen niet hooger zijn dan die, welke ge- woonlyk voor dergelijk werk worden betaald. De Imperial zal gedurende een jaar de kosten van onderhoud dier bestrating dragen. 8. De gemeente zal gedurende de concessie geen recht op buur hebben van den grond, waarin de buizen van de Imperial liggen, noch, behoudens het voren sub 6 laatste lid bepaalde, belastingen heffen van datgene wat dient tot den bouw der gasfabriek of tot het voort brengen van gas. 9. De Imperial is verplicht op verlangen van burg. en weth. buizen te leggen, straatlantarens te plaatsen op alle openbare straten, wegen en singels in de gemeente en die te verlichten op voorwaarde dat die direct grenzen aan andere, waarin gasleidingen liggen en reeds voor meer dan de helft zijn bebouwd, of indien de be woners dier straten enz. gedurende ten minste vijf jaren het verbruik van eene hoeveelheid gas waarborgen, welke voldoende is om een behoorlijken interest te waarborgen van de kosten van aanleg, 10. Het te leveren gas moet geheel vrij zijn van zwavelwaterstof; het zwavelgehalte mag niet meer bedragen dan 60 gram per 100 kub. meter, het volume koolzuurgehalte niet meer dan 1,5. ten honderd en het ammoniakgehalte niet meer dan 2 gram per 100 kub. meter. 11. Het lichtgevend vermogen van het gas moet zoodanig zijn, dat de hoeveelheid gas, welke bij 15° Celsius, verzadigd met water damp, tot die temperatuur en bij 760 millimeter kwikdruk een volume inneemt van 142 liter, indien zij per uur in den normaalbrander ver brand wordt, daarin een vlam levert van 15 standaardkaarsen lichtsterkte. De Normaal brander is de Suggs London argand no 1 (as certified hg the Board of Trade). Bij dezen brander zal gebruikt worden de daarbij be- hoorende glazen cylinder van 152 millimeter lengte en van 47,5 millimeter inwendige mid- Aanvankelijk bood de Imperial slechts/ 450 000. ïn de f 550.000 is niet hegrepon de voorraad steen kolen, cokes enz. en de voorraad materieel (fittings en*-). De Imperial wilde aanvankelijk zeker aandeel in de netto winst toestaan. De bepaling van de netto winst zon echter naar het oordeel van burgemeester en wethouders aanleiding knonen geven tot te groote Imperial zelve, geljjk die voorkomt In bet by 1 noeieljjkhedco. dellijn. De staudaardkaars is (1e Engelsche parlementskaars, verbrandende per uur 7,776 gram, zijnde de spermacetikaars van 6 in éen Engelsch pond. Indien bij de eerste aldus te nemen proef de kwaliteit of de zuiverheid van het gas niet voldoende is, zullen twee nieuwe proeven worden genomen en indien het dan blijkt, dat het gas niet is in overeenstemming met de be palingen van het contract, zal de Imperial eene boete betalen van f 5 voor den eersten dag en indien de tekortkoming voorduurt f 10 voor iederen daarop volgenden dag, gevallen van force majeure alleen uitgezonderd. De ambte naren der gemeente, door burg. eu weth. aan te wijzen, zullen het vrije gebruik hebben van de toestellen der Imperialdie dienen om liet gas te onderzoeken, op voorwaarde dat de ge meente de schade vergoedt, die hare ambtenaren aan de toestellen mochten toebrengen. De ambtenaren der Imperial zullen het recht hebben tegenwoordig te zijn bij het onderzoe ken van het gas. De proeven zullen worden genomen gedurende den tijd dat de straatlan tarens branden. 12. De openbare verlichting omvat alle openbare straten, wegen, pleinen, boulevards, kaaien, bruggen, lanen, wandelwegen, bolwer ken, singels enz. 13. De Imperial zal gratis moeten leveren vleermuisbranders; indien de gemeente eene andere soort brander verlangt, zal de gemeente die moeten betalen, zoowel voor de aanschaf fing als voor het onderhoud. De branders moe ten van regulateurs worden voorzien, zoodat zij de door de gemeente verlangde hoeveelheid gas verbruiken. De Imperial zal jaarlijks moeten doen con troleeren of de regulateurs der straatlantarens de door gemeente bepaalde hoeveelheid gas doorlaten. Een door burgemeester en wet houders aan te wijzen ambtenaar der gemeente zal daarbij tegenwoordig zijn. 14. De prijs van het gas voor de openbare föCfeï™ me*fervoor' 7 cent per kubieken meter, een en ander met dien verstande, dat de prijs voor gem centege bouwen nimmer hooger zij dan de prijs van bet aan particulieren te leveren lichtgas. 15. De duur van de publieke verlichting zal gemiddeld 2200 uur per brander, per jaar zijn. 16. De tijd voor het aansteken en blusschen der straatlantarens wordt vastgesteld bij een staat, die burgemeester en wethouders maan delijks zullen opmaken en toezenden aan den directeur der fabriek. De duur van de straat verlichting zal nimmer minder mogen zijn dan 3 uur per avond. 17. Het aansteken zal geschieden in 40 mi nuten het kan begonnen worden 20 minuten vóór den aangegeven tijd en moet geëindigd zijn hoogstens 20 minuten na dien tijd. 18. De lantarens vanwege de Imperial en voor hare rekening worden genummerd in overeenstemming met de voorschriften, van wege burgemeeeter en wethouders gegeven. 19. De lantarenruiten zullen vauwego de Imperial en voor hare rekening minstens eens per week worden gepoetst en gebarsten of ge broken ruiten terstond door andere van best wit glas worden vervangen. 20. Het bedrag van het gasverbruik zoowel voor dc straatverlichting als voor de gemeen tegebouwen zal maandelyks worden betaald naar eene rekening, aangevende het aantal uren gedurende welke de straatlantarens hebben ge brand en bet aantal kubieke meters dat in de gemeentegebouwen is gebr nikt, welke betaling zal geschieden binnen 30 dagen na indiening en accoordbevinding der rekening. 21. Wanneer de straatlantarens niet zijn ont stoken binnen 20 minuten na den tijd, aange geven in de maandelijksche staten, zal de Imperial een boete verbeuren van f 0.50 per lantaarn. Deze bepaling is niet van toepassing gevallen van force majeure. Indien de Imperial verhinderd mocht zijn de straatlan tarens van gas te voorzien, zal zij binnen drie dagen op hare kosten de gasverlichting ver vangen door petroleum of eenig ander verlich tingsmiddel. De prijs, die de gemeente daarvoor heeft te betalen, zal niet hooger zyn dan die bepaald voor gas. 22. De Imperial zal eene boete verbeuren van f 0,50 voor iedere lantaren, waarvan de bran der niet de hoeveelheid! gas verbruikt, door burgemeester en wethouders bepaald. Dezelfde boete zal worden verbeurd voor iedere lantaren, die niet behoorlijk onderhouden is. Verlichting bij particulieren. 23. De Imperial verbindt zich gas te leve ren aan ieder, die dat zal verlangen en die eene verbintenis van 3 maanden wil aangaan. 24. Het gas zal geleverd worden op gas meter. De verbruikers hebbeu de vrije beschik king over het gas, dat door den meter is ge gaan zoowel binneus- als buitensbuis, maar zij hebben geen verhaal op de Imperial indien toet aantal lichten niet in verhouding is tot den gasmeter, 25. De meter zal worden aangebracht op een plaats waar hij gemakkelijk bereikbaaT is voor de ambtenaren der Imperial, die altyd (behalve tusschen 10 uur des avonds en. 8 uur des morgens) het recht zullen hebben den meter te onderzoeken, ten einde na te gaan of de inlaat en de uitlaat van den meter vol komen in orde zyn. 26. De Imperial verbindt zich meters naar have eigene keuze in buur te verstrekken aan alle verbruikers, die dit verlangen op de vol gende voorwaarden Ieder, die gas verlangt voor verlichting, verwarming of beweegkracht in zijn huis, zijne fabriek of zijne werkplaats, moet dit verzoeken ten kantore van den directeur der Imperial te Middelburg. 6. Iedere nieuwe gebruiker, huurder zijnde van zijne woning, moet, indien dit door de Imperial wordt verlangd, eene schriftelijke toestemming toonen van denhuiseigenaar. De aanleg van .de hoofdbuis tot den gas meter mag slechts door de Imperial worden gemaakt; de aanlegkosten van de hoofdbuis den voorgevel worden betaald door de Imperial, de rest van de pyp zoowel als de kosten van het leggen door den muur en in het huis worden door den verbruiker betaald. d. De gasmeters en de hoofdkranen, welke buiten de huizen liggen, zyn ..en blijven het eigendom der Imperial. Deze plaatst en onder houdt ze. De verbruiker betaalt maandelijks de huur, bepaald onder littj. e. De verbruikers zullen den beambten der Imperial tusschen 8 uur 's morgens en 10 uur avonds vryen toegang verleenen tot de meters, teneinde de meters op te nemen en zoo noodig met water te vullen. Beschadigin gen, aan de meters en aan de hoofdkranen ver oorzaakt, zullen voor rekening van den ver bruiker worden hersteld, beambte der Imperial' wórden "opgenomen", ten einde het verbruikte gas vast te Btellen. g. Het bedrag voor het verbruikte gas zal iedere maand worden betaald, zoowel als de meterhuur, de kosten van herstel enz. zonder eenige korting. j weigering van betaling heeft de Imperial het recht den meter weg te nemen en. den gastoevoer af te snijden behoudens al de rechten van de Imperial om den schuldenaar te vervolgen. i. De Imperial zal het recht hebben het aantal in gebruik zynde vlammen op te nemen en alle redelijke middelen te gebruiken om zich tegen kwade trouw te vrywaren en, ingeval van. voortdurende moeilijkheden met een verbruiker, den gastoevoer af te snyden, zonder verplicht te zijn eenige schadevergoeding te betalen. j. De maandelijksche meterhuur zal bedra gen: voor een 2 lichtsmeter f 0.15, een 3 lichtsmeter f 0.20, een 5 lichtsmeter f 0.24, een 10 lichtsmeter f 0.30, een 20 lichtsmeter f 0.50, een 30 lichtsmeter f 0.60, een 50 lichts meter f 0 70, een 100 lichtsmeter f 1, en een 200 lichtsmeter f 2. Een tarief, volgens hetwelk de Imperial straatleidingen en meter zal plaatsen en leveren, moet iedere 3 jaar aan de goedkeuring van burgemeester en wethouders worden onderwor pen; en zoowel de Imperial als de verbruikers zullen aan dat tarief zyn gebonden. 27. De gebruikers kunnen alleen gas ver langen gedurende den tijd dat druk wordt ge zet voor den gewonen dienst. Het leveren Van gas buiten genoemden tijd zal kunnen geschie den alleen volgens bijzondere overeenkomst. De druk, gemeten tot zelfs op de verst ver wijderde punten der fabriek, zal gedurende den dag minstens 20 millimeter waterdruk bedra- van zonsondergang tot 1 uur in den mor gen ten minste 25 millimeter; van 1 uur tot 5 uur in den morgen ten minste 15 millimeter. Gas voor tijdelijke of speciale doeleinden ala illuminatiën, het vullen van luchtballons enz- zal by bijzondere overeenkomst worden geregeld. 29. De prijs van het gas voor de inwoners van Middelburg wordt vastgesteld op hoogstens 8 cent per kubieke meter voor verlichting, en op hoogstens 6'/2 cent voor verwarming en beweegkracht. De Imperial zal het recht heb ben vooruitbetaling te vorderen van het approxi matief maandelijks te leveren gas. 30. Het bedrag van het verbruikte gas zal maandelijks worden betaald. Bij niet-betaling in de volgende maand heeft de Imperial het recht den gastoevoer af te snijden en te wei geren gas te leveren, totdat alle achterstallige schuld is betaald. 31. In alle gevallen van force-majeure waardoor de Imperial verplicht mocht zyn tijdelijk den toevoer van g«srte staken, is. zy geenerlei schadevergoeding verschuldigd aag de gebruikers.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1