MIDDELBIRGSCHE COURANT. y Maandag 81 Januari. BUITENLAND. N°. 25. 141e Jaargang. 1898. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prg», per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 29 Jau. 8 u. ym. 40 gr. 12 u. 42 gr., av. 4 o. 40 gr. F. Verw. zwakke Z, W. wind. Bit deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 29 Januari. Brieven van een Hagenaar. Dezer dagen bevatte de Haagsche pers het bericht, dat binnen kort de uitbreiding zou worden aanbesteed van het huis, waarin de Pensioensraad, juister gezegdPensioensraden met en benevens de weduwen- en weezen- en het pensioenfonds gevestigd zijn. Daarin toch ontbreken en moeten nu aangebracht worden eene woning van de concierge, een brandvrije bergplaats voor de archieven, en in het alge meen die gelegenheid tot expansie, welke elke tak van den staatsdienst schijnt noodig te hebben. Begin met éen bureautje te vestigen, al is het met nog zoo'n klein, karig bezoldigd personeel, met zulk een bescheiden werkkring, en na korten tijd moet er meer geld zijn en meer personeel, alsmede meer gelegenheid om den papierenwinkel te bergen, dien de ver meerderende ambtenaren, om hun stijgend trac- tement te verdienen, dag aan dag zitten vol schrijven. De pensioensraad-huisvesting is een staaltje uit velen. Benige jaren geleden werd het kapitale heerenhuis in de Lange Houtstraat, eene vroeger aristocratische straat, maar die langzamerhand door kantoren en winkels over meesterd wordt, welk huis aan den baron Yan Hardenboek behoorde, voor ƒ80.000, zoo ik mij niet vergis, aangekocht om er het „Neder- landsch pensioenwezen," om het zoo eens te noemen, in te vestigen. Natuurlijk hebben er, om het gebouw daarvoor bruikbaar te maken, veranderingen en verbouwingen plaats gehad; aan het ameublement is natunrlijk ook het noodige besteed, want elk voorbijganger kan getuigen, dat de aan de straat gelegen verga derkamer van de Pensioensraden althans er uit het oogpunt van den behanger en stoffeerder netjes uitziet. Men mag dus wel aannemen, dat de nieuwe installatie van den tak van dienst, die vóór deze renovatie door de laatste pensioens-wetsherziening op een veel meer be scheiden voet leefde, niet veel minder dan eene ton gouds aan den lande heeft gekost. En nu is dit dure huis alweder te klein en niet naar den eisch ingericht. Er zal nog wel een 20 a 25 duizend gulden aan veranderd, vertimmerd en bijgebouwd moeten worden. Voor al dat geld, tot nogtoe aan dit perceel besteed en daaraan thans weer te besteden, had men grond kunnen koopen en een splinternieuw gebouw stichten, dat van den aanvang af geheel op de behoeften van den dienst had ontworpen kunnen zijn, en dus zoo doelmatig mogelijk geweest ware. Meent niet, dat ik de rekening overdrijf. Ik weet zeer goed dat men voor 20 a 25 duizend gulden heel wat verbouwen en aanbouwen kan, maar 't is mij ook bekend dat brandvrije berg plaatsen uitermate kostbaar zijn, en ik houd ook in het oog, dat het bedoelde perceel, naar ik verneem, aan eene zeer slechte rioleering (een gebrek van meer ouderwetsche huizen) laboreert. Vóórdat het rijk het aankocht, was eene stichting in Den Haag op het huis „doende geweest", doch had het plan tot aankoop opge geven, omdat hare deskundige op dit gebrek had opmerkzaam gemaakt. Nu is 't mogelijk, dat dit gebrek bij de eerste mdienatstelling van het gebouw al verholpen is, en in dat ge val kost de aanstaande verbouwing wellicht Sets minder, maar dan is er ook destijds meer aan besteed dan de 20.000, die ik daareven Voor verbouwen, kosten en meubileeren noemde het eindresultaat zal dus wel neerkomen op l'/« ton of daaromtrent. Dat zulk een groote som indeidaad had kunnen dienen om een nieuw doelmatig gebouw te stichten, zal wel niemand tegenspreken. En men zal ook niet ontkennen, dat een ouder- wetscb huis, al is het nog zoo hecht en sterk gebouwd, nooit uit zich zelf voor de behoeften van den staatsdienst geschikt, noeh daarvoor geschikt te maken is. Juist die quaestie van de archieven levert groot bezwaar. Eene doel matige inrichting vereischt, dat ze beneden in bet gebouw geborgen worden. In het ministerie van justitie, in dat van koloniën is dat geschied; de ambtenaren bevolken de hoogere verdiepingen. Maar in een ouderwetsch huis moeten de paperassen óf in den kelder óf op den zolder worden geborgen, hetgeen óf voor de archieven óf voor het pand schadelijk en voor het gebruik ongeriefelijk is. Men sukkelt een paar jaren voort met zoo'n arcbievenboel boven het hoofd, maar is dan wel gedwongen brandvrije bergplaatsen in tuinen of op aan te koopen naburig terrein te gaan maken. Niet omdat die archieven nu zulk eene vreeselijke waarde hebben, dat men jie voor de eeuwigheid zoekt te bewaren (een Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éón unr aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te Agenten. Te Zïerikzee: A. C. de Mooi/, te Tholen: W. A. VAN NIEÜWENHTJÏJZEN. streven dat ten overvloede door de zelfver nietigende eigenschappen van het tegenwoordig papier geheel wordt geneutraliseerd), maar omdat de wenschelijkheid van de verzekering tegen brandgevaar althans een goed huisvader lijk argument is. Bezigde men dat niet, dan zou men voor den nu geprojecteerden bijbouw geen ander motief hebben dan het gemis aan berging in het bestaande gebouwmaar ep de tegenwerping, dat dit had moeten overwogen zijn vóór dat men het huis voor den hoogen prijs gekocht had, zou men met den mond vol tanden staan. Dit alles schrijf ik nu niet om de autoriteiten, die dit huis indertijd zoo duur gekocht hebben, nu nog een veeg uit de pan te geven, maar opdat men deze oude geschiedenis zou in her innering nemen, nu we weder aan den vóór avond van een dergelijken stap staan. De nieuwe afdeeling van landbouw zal spoedig moeten ondergebracht worden, en men hooit reeds huizen in de deftige buurten noemen, die voor dit doel zouden worden gehuurd of ge kocht. Dat men in de deftige buurten, in Voorhout, Parkstraat, Vijverberg, Koninginne- of Prinsessegracht, zoekt is natuurlijk; dihir worden nog de ouderwetsche woningen aange troffen, die de noodige ruimte voor ministerieele bureaux bevatten; en daarenboven dergelijke huizen zijn hier bijna zonder uitzondering te koop, al zullen ze evenmin voor den Staat „koopjes" blijken als het huis in de Houtstraat, waarover ik 't daar straks had. In de nieuwe wijk van de stad vindt men die ruimte in de huizen niet; vraagt daar de hoofd-ambtenaren van den waterstaat maar eens naar, die zich met de smalle suitetjes en nauwe kabinetjes in Archipel- en Zeeheldenbuurt moeten behelpen. De landbouwdienst moet natuurlijk elders dan in het departement van Binnenlandsche zaken onder dak gebracht worden In het vervallen gebouw, tusschen 't torentje en de Trèveskamer gelegen, is geen plaats; de af deeling comptabiliteit zwerft nu al sedert vele jaren daarbuiten, evenals de administratie van den industrieelen eigendom, die uit het paleis van justitie is gebannen, ettelijke bureaux van oorlog, die in 't altoos door met papier en weder papier volgepropt logement van Rotter dam geen plaats meer konden vinden, enz. enz. Dat men dus voor den Messias, die den Neder- landschen landbouw redden zal, en diens apos telen ergens een huis huurt, is natuurlijk; daarvan ontken ik de noodzakelijkheid aller minst. Edoch men bega weer niet de fout, die in de Houtstraat begaan is; men koope geeD peperduur huis, dat met zóóveel kosten, dat men daarvoor een ten volle aan de eischen beantwoordend gebouw stichten kon, nóg niet goed en doelmatig te maken is. Wat dan? Ik zou meenen dat men de quaestie van den administratieven woningnood, die eene groote financieele beteekenis heeft, omdat de tegenwoordige voorziening leidt tot eene groote verspilling van 's lands geld zon der daaraan evenredig nuttig resultaat, ik zou meenen dat men in dien woningnood moet voorzien op de manier, waarop de verstandige financier gebruik maakt van 's lands crediet. Levert de rijksdienst een tekort op, dat wil zeggenzijn de middelen niet voorhanden om in alle behoeften, zoowel gewone van den dag als buitengewone, voor de toekomst geldende, te voorzien, dan maakt men geld door krediet middelen, schatkistbiljetten of promessen, met zooveel woorden door het scheppen van vlot tende schuld, die, wanneer ze tot zeker totaal gestegen is en de geldmarkt het toëlaat, ge consolideerd wordt. Op het oogenblik heeft onze Staat eene aan zienlijke vlottende schuld, in het ópzicht van dezen woningnood. De departementsgebouwen zijn niet elastiek, en worden dus noodwendig te klein bij de uitbreiding der bureaucratie, die het getal ambtenaren en den hoop papieren doet toenemen. In een aantal particuliere huizen van de stad zijn thans succursalen van de ministerieele bureau's te vinden, en het be hoeft niet te worden aangetoond, dat die ver spreiding ongunstig werkt op den gang van Izaken. Het wordt hoog tijd dat het vlot tende hier ook eens geconsolideerd wordt, en dat men flinke, nieuwe, doelmatig ingerichte gebouwen sticht, die al die verspreide bureaucraten weer groepsgewijze kunnen ver zamelen. „Dat zal millioenen kostenzegt ge mis schien. Natuurlijk, taaar meen niet dat de tegenwoordige regeling goedkoop is. Wat het rijk nu voor huur betaalt voor al die tijdelijke, in sommige gevallen al meer dan tien jaren geduurd hebbende installaties, is in de begroo tingen niet te vindenook niet wat het moet uitgeven om de gehuurde huizen tant soit pett bruikbaar te maken en te houden. Goedkoop verhuurt men niet aan den Staatgetuige de administratie van den industrieelen eigendom, die voor het gebruik van twee kamers 1000 betalen moet. En met dat al blijft de regeling met al die verspreide bureaux gebrekkig en ondoelmatig. Hier moet de zaak goed aange pakt, de knoop flink doorgehakt worden; alleen dan kan een betere toestand intreden. Men moet niet opzien tegen het uitgeven van eene groote som voor eens, terwijl men meer aan jaarlijksche uitgaven bespaart dan de renten behoeven te bedragen, en tegelijk hetgeen de hoofdzaak is en blijft aan alle billijke eischen van den dienst beter kan voldaan worden. Eerlijk gezegd, geloof ik. niet dat mijne be scheiden opmerkingen veel uitwerking zullen hebben. We zijn er in Nederland, ongelukkig genoeg, nog te zeer aan gewend dat de mis plaatste zuinigheid de wijsheid bedriegt, in regeeringszaken ten minste. Den H a a g, 27 Januari 1898. UIT STAD EN PROVINCIE. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg zijn benoemd tot leden en plaats vervangende leden der commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigeni dommen: in het schattingsdistrict Middelburg tot lid de heer J. A. Risseeuw, landbouwer te Groede, en tot plaatsvervangend lid de heer A. van Male, aannemer en timmerman te Schoondijkein het schattingsdistrict Goes tot lid de heer J. Oele, administrateur te Goes, en tot plaatsvervangend lid de heer J. Rijn berg, zonder beroep te Ellewoutsdijk. Heden had in het Polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van -de stembriefjes, Donderdag te Middelburg en Vrijdag te West- kapelle ingeleverd ter verkiezing van een com missaris in het polderbestuur van Walcheren. Te Middelburg waren ingeleverd 195 en te Westkapelle 20 biljetten, samen alzoo 215. Van onwaarde werden verklaard 4 briefjes, terwijl 1 blanco was. Het getal uitgebrachte geldige stemmen was alzoo 210 en de volstrekte meerderheid 106. Uitgebracht waren op de heerën Joh. de' Visser te Aagtekerke 102, J. de Nood Az. te Middelburg 54, P. Maas Wz. te Koudekerke 26, F. Wielemaker :Kz. te Koudékerke 14 en J. de Bree te Veere 7 stemmen. Verschil lende andere personen kregen minder dan 3 stemmen. Niemand heeft alzoó de volstrekte meerder heid verkregen, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Joh. de Visser en J. de Nood Az. - Eene zangvereeniging, die. wat prestoeren wil, moet zich toeleggen op de kunst van zingen; een rederijkerskamer die meê wil tellen, moet de uiterlijke welsprekendheid trouw be oefenen; een gymnastiekvereniging, die eer wil inleggen met hare werkzaamheden, moet het turnen het hoogst stellen. Wil men in alle drie de genoemde of somtijds nog meer andere zaken liefhebberen, dan kan dit niet anders dan schade toebrengen aan het geheel. Dat gevoelen schijnt de gymnastiek- en schermvereeniging Medioburgum alhier ook toegedaan, want op hare voor het publiek of genoodigden toe gankelijke uitvoeringen wordt uitsluitend aan gymnastiek of schermen gedaan. Zoo ook Vrijdagavond bij de in de groote Schuttershof- zaal, die geheel gevuld was, gegeven uitvoering. De president van Medioburgum, de heer C. J. Stomps, heette de gasten van de vereeniging welkom, in het bijzonder de talrijke turners van zuster-vereenigingen en een oud-turn- makker, die thans elders woont. Hij deelde verder mede dat sedert de vorige samenkomst geen meldenswaardige bijzonder heden omtrent de vereeniging zijn voorgeval len en besloot met, aan de band van den be kenden gymnast Van Aken, de groote beteeke nis van de gymnastiek, zoowel voor ziels- als lichaamshoedanigbeden als voor de volksop voeding in het licht te stellen. Hierna namen de werkzaamheden een aan vang, waarbij eenige leden van de stafmuziek van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom de pauzen aanvulden en voor de bege leiding zorgden. Het programma ving aan met vrije oefenin gen, die flink werden uitgevoerd en zeer mooie standen te zien gaven. Daarop volgden oefenin gen naar keuze aan de ringendaarbij wertl blijk gegeven van behendigheid, kracht en vlugheid. Vervolgens traden de leerlingen der voorbe reidende klasse op het podium om van hunne bedrevenheid in oefeningen met den stok blijk te geven; later traden zij ©ok op met werk zaamheden aan het laaggesteld rek. Kranig werkten deze knapenordelijk en correct wer den de beide nommers uitgevoerd. Aan de barren toonden de gewone leden weder wat zij op het- gebied der gymnastiek waard zyn, en dat is geen -beetje. Buitengewoon mooi waa do daaropvolgende vrije oefening, door een vijftal leden te zien gegeven. Daar haperde nu niets aan en vooral dit nommer werd door do aanwezigen, die overigens ook niet karig waren met hunne toe juichingen, luidruchtig geapplaudisseerd. Het eerste deel van de soiree het tweede woonden wij niet bij -gaf voor de zooveelste maal het bewijs dat Medioburgum den goeden naam, dien het sedert lang heeft op het gebied der gymnastiek, met eere handhaaft. Met ingang van 1 Februari a. s. zijn bij het Belgische loodswezen te V lissin gen be noemd tot loodsleerling P. E. Lafère, A. A. André en A. L. Debra, thans matrozen bij den maildienst te OoBtende, en tot matroos aan boord van het lichtschip Wielingen A. P. TVillems, eveneens matroos. Bij diezelfde diensten zijn do loodsleerlingen A. J. van Wonterghem, F. L. Meseure, E. P. Goetghebeur en C L. J. Thienpont, benevens de matroos van het lichtschip Wielingen G. Marcus in hunne zelfde betrekking bij den loodsdienst te Ostende overgeplaatst. - Naar men ons uit V1 i s s i n g e n meldt is de schade, aan de nachtboot Prins Hendrik, van de Stoomvaart-Maatschappij Zeelandver oorzaakt door de onlangs plaats gehad hebbende aanvaring met het stoomschip Avoca, reeds hersteld, zoodat genoemde nachtboot heden (Zaterdag)nacht weer in geregelden dienst komt. Zeker ook al tengevolge van het, voor den tijd van 't jaar, buitengewoon zachte weer, is een groot deel der Arnemuidsche vloot reeds teruggekeerd om op de vischvangst uit te gaan- Het bevolkingscijfer der gemeente O o s t- e n West-Souburg, dat op 31 December 1896 2066 bedroeg, is gedurende 1897 vermeerderd door geboorte met 81 en door vestiging met 142, dus in het geheel met 223. Verminderd werd dit cijfer door overlijden met 43 en door vertrek met 95, dus in het geheel met 138. Het aantal inwoners op 31 Dec. 1897 be droeg alzoo 2151. De plannen voor de aan te legggen stoom tram BrouwershavenZier i lczeeZij p e zijn naar het ministerie van waterstaat ver zonden. Wanneer daarop goedkeuring verkre gen is, kan verwacht worden, dat spoedig met werkzaamheden zal worden aangevangen. Te Aardenburg ging Vrijdagmorgen zekere M. G:, nu en dan lijdende aan vallende ziekte, uit om tronken te hakken. Toen hij op het gewone koffieuur niet aanwezig was, ging men aan het zoeken en vond den onge lukkige in eene sloot verdronken. (Voor het Algemeen Overzicht zie men het bijvoegsel). Beknopte Mededeelingen. De Belgische kamer heeft Vrijdag na langdurige beraadslagingen aangenomen art. 1 van de wet op de ver-eenigingen voor onder linge hulpdaarin is, bepaald dat alleen be hoorlijk erkende vereenigingen staatssubsidie, kunnen erlangen, terwijl der Iandbouwvereeni- gingen zekere tijd is gelaten om zich te. doen erkennen. Op éen punt leed de regeering een. kleine nederlaag. Het slot van liet artikel- werd vervangen door een waarbij de wettelijke erkenning wordt onthouden aan Onderlinge Het vonnis tegen dr Trojan, den redac teur van Kladderadatsch, wekt in Duitschland veel verontwaardiging, èn omdat men nu lang zamerhand genoeg begint te krijgen van al die processen wegens majesteitsschennis, ön omdat men bet populaire blad ten onrechte veroor deeld acht. Er gingen daarom van alle zijden stemmen op om gratie, en men beweert reeds dat de keizer op zijn jaardag een daartoe strekkend besluit teekende, iets dat vermoede lijk wel wat voorbarig zal zijn, daar het vonnis nog niet onherroepelijk is. - Ook de Weener studenten scharen zich aan de zijde der Praagsche collega's en protes teeren tegen het verbod om de corpsklenren te dragen. De studenten te Praag hebben het college-loopen gestaakt. - Morgen te Rome een groote betooging van socialisten en republikeinen. De regeering heeft echter alle betoogingen verboden, en zal het garnizoen van Rome met 4 bataljons versterken. Te Madrid blijft men ongerust over de bedoelingen van Amerika. Men zegt dat de regeering te Cadix een eskader bijeentrekt. Rusland en Engeland geven de candida- tnur van prins George niet op, iets dat zeker waardeering verdient, omdat de zaak toch eens tot een eind moet komen. En het fiasco der diplomatie is toch zoo groot en evident, dat men niet behoeft te schromen openlijk toe te geven, dat de eenige uitweg bestaat in het mid del dat de diplomatie Bteeds heeft willen weren. Het bericht dat Rusland gedreigd heeft tusschenbeide te komen in Armenië als de Turksche regeering geen krachtige maatrege len neemt wordt'"t>ver Weenen bevestigd. Ook de Ind. Beige verneemt uit Petersburg, dat Rusland het Europeesch concert zal verlaten. - Aan een diner van eene vereeniging vau fabrikanten zeide president Mac Kinley, dat het uit een oogpunt van commercieele eerlijk heid en nationale eer de plicht der regeering was de waarde der munt te regelen. De munt der Vereenigde Staten moest altijd- boven alle verdenking zijn. Niets zou dit land verleiden van de heilig aanvaarde schnld der natie iets af te doen door wettelijke subtiliteit. Het zal steeds al zijn verplichtingen nakomen in een unt, die 'overal als dé Besté" zalerkend worden. - De Spaansche troepen hebben het kamp van Arrangarence overvallen en de Cubanen verspreid. De aanvoerder, dezelfde die voor éenige weken kolonel Ruiz deed fusileeren, werd gedood. De redacteur van een Engelscli blad te Jo hannesburg is gearresteerd, wijl hij had beweerd dat de leden van den uitvoerenden raad door de dynamiet maatschappij waren omgekocht. Een van de Duitsche soldaten, die bij Kiao Tseheou den uitersten post bezetten, is vermoord. De Westminster vraagt thans: als voor twee vermoorde burgers een pachtcon- tract voor 99 jaar van een geheele baai met omgeving wordt geeischt, wat zal China dan wel moeten afstaan eer voor dezen moord een passende voldoening is gegeven. De Shangai Mercury meldt dat bovendien ook de afkomende wacht, welke uit drie per sonen bestond, door 100 Chineezen is aange vallen en vermoord. - Het JET. v. A. maakt melding van een praatje dat de socialisten een aantal werklie den hebben aangezet, zich bij de burgerwacht te laten inschrijven met belofte, hen voor de kosten van uitrustingen vrij te houden. Huu doel zou zijn, te trachten in sommige compag- niën socialistische officieren te doen kiezen. Generaal Zurlinden, de nieuwe gouverneur van Parijs, heeft nog altijd geen besluit geno men ten aanzien van kolonel PLcquart. Deze blijft ondertusschen gevangen. Etiévant, de anarchist die de vorige week éen aanslag pleegde op twee Parijsche politie agenten, is, wegens het verheerlijken van mis daden in een dagbladartikel, tot' 3 jaar gévan- genisstraf veroordeeld. Vrijdag is to Louden een overeenkomst gesloten tusschen. de vertégènwoórdigers van beide patroons en werklieden betreffende de hervatting van den arbeid. Jameson is te Londen .teruggekeerd, en gaat over eenige dagen weer-naar het; vasteland. De Freisinnige Zeitung' wij8t erop, dat de verklaringen van Von Biilow werden afgelegd, nadat Richter om inlichtingen bad gevraagd; en dat hij geheel onvoorbereid was, daar Richter van zijn voornemen, om dit.punt tér sprake te brengen, den minister geen kennis had gegeven. Dit was aanleiding van het vermoeden, dat de interpellatie een doorgestoken' kaart was. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. BIETEN CONTRACTEN. Aan den Bond van Ncderlandsche Beetwortelsuiker fabrikanten. Naar ons met zekerheid wordt medegedeeld, besteden Noord-Brabantsche en Noord-IIolland- 8che. fabrieken in Friesland en Groningen f 10 voor de beetwortelen, terwijl de fabriek te Lemele zelfs f I0.5O geeft. In verband daarmede is het ons geheel on begrijpelijk, waarom in Zuid-Holland, Zeeland sen deel van Noord-Brabant slechts f9.50 besteed wordt. De beetwortelen zijn daar ongetwijfeld minstens van dezelfde kwaliteit, terwijl de vrachten van daar naar de fabriek zeker niet hooger zyn dan die uit Friesland en Groningen. Met ons zult u begrijpen, dat het, willen de landbouwers in den zoo lagen prijs van/'9.50 berusten, noodzakelijk is dat zij de overtuiging bezitten, dat de fabrikanten in de tegenwoor dige omstandigheden niet meer kumten geven. De omstandigheid, dat in het „Noorden" eono hoogere prijs wordt besteed, geeft die over tuiging stellig niet. Het geven van 10 in Zeeland, Zuid-Holland en een deel van Noord-Brabant wordt daardoor naar onze meening bepaald noodig. Wij kunnen op bet oogenblik dan ook niet anders doen, dan de bietenverbouwers in het algemeen en de leden onzer vereeniging in het bijzonder aan te raden niet te contracteeren vóór dat ook in bet „Zuiden" dezelfde prjja ala in het „Noorden" zal gegeven worden/

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1