MIDDELBURGSCHE COURANT. w N°. 24. 1898. Zaterdag 29 Januari. FEUILLETON. 141" Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prps, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 28 Jan. 8 u. vm. 40 gr. 12 u. 4 av. 4 u. 40 gr. F. Verw. Z. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertontiên20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op vooröeeüge voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moon, te Tholen: W. A. van Nieuwenituijzen. Middelburg 28 Januari. EEN DUPLIEK? Op de geestige repliek van de Zutph. Crt. aan het adres van dr Kuyper, die een blunder maakte, antwoordt De Standaard „De Zutph. maakt bet nu nog erger. Als prof. H. de Vries hoogleeraar in de meetkunde was, zou ze zwichten. Nu hij prof. in de Botanie is, niet. Natuurlijk voegen we onzerzijds aan zulk een dupliek geen woord toe. De slagpenveer ligt naast den vogel Men kan gerust zeggen dat het blad zich met een Jantje van Leiden afmaakt van die kwestie. ATJEH. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag: „Toekoe Oemar is naar de vallei van Djantoi teruggekeerd. Morgen gaat kapitein Van der Maaten met twee compagnieën daarheen om Djantoi te bezetten." Het blad teekent hierbij aanwat wij vrees den, is dus geschied. Toekoe Oemar laat er geen gras over groeien, en dwingt ons nu, naar een vrijwel waardeloos valleitje twee compagnieën af te zenden, om daar positie te nemen en er wellicht «enige dooden en gewonden te krijgen, terwijl wij .het punt, waar wij wezen moesten, dat is Ran tja of beter gezegd Baroe op de grens van Pedir, wel hebben bezocht maar niet vastgehouden. Oemar kan nu terugwijken naar de Westkust of wel naar Pedir, naar verkie zen. Laat ons hopen dat hij maar voor korten tijd genoegen zal beleven van het strategisch voordeel, dat hij op ons heeft behaald. LECTUUR OP ATJEH. In verband met de mededeeling, in ons vorig uommer dat jhr. J. J. Sandberg, te Haarlem gaarne tot 15 Febr. boeken in ontvangst wil nemen voor hét leger op Atjeh, dient wel ge meld te worden, dat daartoe aanleiding heeft gegeven een oproeping in de Indische bladen van de heeren dr. K. A. W. Snethlage, dr. Fiebig en J. C. Fapelard te Panteh Perak, waarin zij er op wijzen, dat bij de mindere militairen op de verschillende posten in de ziekeninrichtingen op Atjeh en Onderhoorig- hedengroote behoefte bestaat aan lectuur (vooral dagbladen, tijdschriften en illustraties). Ten einde daarin te voorzien, hebben zich eenige ingezetenen van Kota Radja onder het motto „Lectuur" vereenigd, om daartoe het noodige te verrichten. De voorziening in lectuur ia echter alleen dan mogelijk, wanneer vele inge zetenen van Nederlandsch-Indië en ook van Nederland zich genegen toonen, tot bovenge noemd doel mede te werken, door dagbladen, tijdschriften, illustraties, enz. aan den gedele geerde van het „Roode Kruis" te Atjeh ge regeld toe te zenden, door wien voor de verdere verzending zal worden zorg gedragen. Aangezien de mindere militairen hierdoor ten zeerste zouden worden gebaat, hopen bovenge noemde heeren dat hun beroep niet tevergeefs zal zijn. LOO. Uit het ihif/eisch) vm BASIL MARNAN. S. BMOEMDTGEN ENZ. Bij kon. besluit zijn de met verlof in Europa aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië H. 's Graeuwen, en de lste-luitenant bij dit wapen J. L. L. M. Wit- tioh, ter zake van lichaamsgebreken, het gevolg van verwonding in den strijd, met ingang op 1 Febr. eervol uit den militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen is tegen 1 April, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan H. Witte, als hortulanus aan de rijks-universiteit te Leiden. UIT STAD EN* PROVINCIE. Bij kon. besluit is aan J. D. Wetsels, thans te M i d d e 1 b u r g, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Slie- drecht, met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Woensdag a. een dag vroeger dan oorspronkelijk bepaald was heeft de vijfde abonnementsvoorstelling plaats in den schouw burg te Middelburg, te geven door de Nederlandsche Tooneelvereeniging Dan zal worden opgevoerd het bekende blijspel van Lodewijk Muller De kiesvereeniging van Stellendijk. Naar men ons verzoekt te melden, zijn de leden der commissie voor de huldigings feesten te Middelburg uitgenoodigd tot eene vergadering op Dinsdag a., 's avonds te acht uur, in de kleine Schuttershofza&l, o. a. voor het verkiezen van de leden van het bureau. Naar wij vernemen, is door het bestuur der sociëteit Unitas te Vlissingen de meubeleering van de nieuwe sociëteit opge dragen aan den heer B. Neelmeijer te Middelburg. - Naar men ous meldt, vaart de eenige nog dienstdoende stoombarge tusschen Middel burg en Vlissingen deze week voor het atst. De dienst wordt dan voor goed gestaakt; de barges zijn verkocht. Wij betreuren dat dit, vooral 's zomers zoo aangename, vervoermiddel op die wijze is moe ten eindigen, -Dinsdagavond, omstreeks elf uur, werd de legrambe8teller A. J. F. alhier, komende van Nieuw- en St Joosland, langs den Nieuw- landschen weg, ter hoogte van de hofstede van Reijnierse, plotseling staande gehouden door een persoon, die hem wat tabak vroeg. De besteller weigerde dit, waarop de vrager hem een paar stompen op de borst toebracht. De besteller verweerde zich met den stok, dien hij bij zich had, waarop de aanvaller hem in den baard greep en eenige krabben in het gezicht toebracht en zijn jas scheurde. Daarop wist de besteller te ontkomen. De aanvaller was als burger gekleed, had een pet op en leek van ongeveer 30-jarigen leeftijd te zijn. Een reden voor den aanval weet de bestel. Ier nietvermoedelijk dacht de aanvaller dat de man geld bij zich had, wat echter niet het Naar men ons uit Bruinisse meldt heeft de nieuwe eigenaar van het op den 14 Dec. jl. gestrande Belgische pleitschip Vier gezusters den mast daaruit gevloeid, terwijl de rest reeds zoo erg verzand is, dat hij er van af zal zien om het reeds gebroken casco en de lading te redden. - Door het AWsdepar temen t te Zierikzee is aan commisarisseu der Nutsspaarbank de be voegdheid verleend om, zoolang de reserve grooter blijft dan 10 pet. van het aan de in leggers verschuldigde, een vierde gedeelte van de ieder jaar gemaakte winst te bestemmen voor uitkeering aan werklieden, die door ziekte, ongeluk of den ouden dag verhinderd zijn in hun onderhoud te voorzien. Door den minister van waterstaat is aan burg. en weth. van Borssele voor een jaar vergunning verleend om zand uit den voor oever van den polder Borssele te laten graven voor verbetering van wegen en verschaffing van werk. Terwijl Donderdag aan het kanaal te Wemeldinge de werkman C. F., op zijn knieën zittende, bezig was met het teven van schuiven voor de groote sluis, kreeg hij een dier zware schuiven op zich, doordat de palen, waar tusschen deze op haar kant geplaatst was, atbraken. Een geneeskundige, die toe vallig op de plaats van het ongeval aanwezig was, constateerde, dat bij den man drie ribben gebroken waren. De klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse W. B. F. A. Fruyt van Hertog, van het telegraafkantoor te Rotterdam, is van 16 Januari jl. tot 31 Mei a. s. geplaatst te Hansweert. In de Donderdag te Terneuzen gehou den vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld de instructie voor den bouwmees ter. Daaraan werd toegevoegd de bepaling dat hij belast is met het toezicht op de behoorlijke uitvoering der bouwverordening, terwijl hij, waar het uitvoeren van werken buiten de ge meente hem geheel is verboden, binnen de ge meente slechts werken voor particulieren mag uitvoeren na verkregen toestemming van den raad. Door den heer J. de Bruyne was een schrij ven ingezonden, meldende dat hij bedankt voor de benoeming tot lid van het burgerlijk arm bestuur. RECHTSZAKEN. An'Ondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de zaak van H. A. K., 24 j., schoenmaker, zonder bekende woon- of verblijf plaats, thans alhier in hechtenis, waarvan wij bij de behandeling, in ons nommer van 22 dezer, breedvoerig melding maakten. Beklaagde werd ter zake van vier feiten van diefstal en wegens landlooperyj veroordeeld tot 1 jaar gev.straf, met vermindering derjpreventieve hechtenis, en tot 6 d. heehtenisstraf. De met deze zaak in betrekking staande N. V., 56 j., wed. A. P., te Goes, van wiens rechts geding eveneens in genoemd nommer van 22 dezer breedvoerig melding is gemaakt, werd wegens vier feiten van heling veroordeeld tot 1 jaar gev. straf. Voorts zijn nog veroordeeld wegens drie feiten van diefstalE. d. J., 39 j., hvr. van P. G., barbierster, Wemeldinge, tot 2 m. gev. straf; mishandeling J. V-, 20 j., arbeider, Hoede- kenskerke, tot 3 m. gev. straf, en W. R., 17 j., werkman, Schore, tot f 5 b. s. 5 d. h., L Zoo rammelde Loo voort en overblufte den airmen Morris, die geslingerd werd tusschen den lust om haar te. kussen tot zij stil was en begreep wat hij meende en het besef dat hij Wachten moest totdat de jaren haar wijzer Zouden maken. Zoo werd het een soort van stilzwijgende verloving, die gedurende acht tien maanden bleef voortbestaan. Doch een paar maanden geleden toen Floyd met zijn familie een paar dagen te Mont Fr ere doorbracht, was er iets voorgevallen dat een hevige vijandschap veroorzaakte tusschen Scan- lan en zijn gast. Nason had een bond meegebracht, een trouwen, gelieikoosden hond, die zijn meester overal volgde. Scalan had een doo- delijken afkeer van alle honden. Want gelijk vele Ieren, die een eenzaam,zwervend leven geleid hebben, was hij erg bijgeloovig. Behalve in zijne echt vroolijke luimen was Morris een Bomber man; hij meende altijd dat men hem wilde beleedigen, was onverzoenlijk, bitter en geneigd om kwalijk te nemen en toch, ondanks dat alles, zeer beminnelijk; want hoe pnheusoh h\) ook kon wezen voelde men toch altijd dat hij in den grond zeer gevoelig was en zijn ziel wonden verborg, welke door de wereld waren geslagen. Zijn ergste bijgeloof was dat zijn booze geest den vorm van een hond aannam, die, wanneer hij behoefte had zich te uiten, dit deed door 's nachts onder zijn raam te janken. Nu wilde het ongeluk, dat twee dagen vóór de komst der Floyds in het Residentiehuis, Scanlan 's nachts door een jankenden hond gestoord was en hij was overtuigd dat dit een geest was geweest, die dood of onheil kwam voorspellen, daar hij nergens een hond had kunnen ontwaren en er 's morgens geen spoor van een hond te vinden was geweest. Doch tegen middernacht, nadat de Floyds waren aangekomen, was het gejank weer begonnen en Scanlan was weer met zijn geweer uitge gaan om te zoeken en nu vond hij in den maneschijn een grooten gelen hond zitten, die met den kop omhoog wanhopig zat te janken. „Jou leelijkerthad hij gemompeld en in het volgende oogenblik knalde er een schot, zoo dat de hond voor goed met janken ophield. Maar 's morgens, toen Floyd ontdekte dat zijn trouwe vriend zoo meedoogenloos ge- J--* was door zijn gastheer, wilde hij B. W-, 19 j., arbeider, Krabbendijke, tot ƒ1 b. s. 1 d. h.; en dronkenschap en beleediging van ambtenaren L. S., 33 j., arbeider, Heinkenszand, tot 3 b. s. 3 d. h., en 7 d. gev. straf. Vrijgesproken C. d. D., 22 j., arbeider, Hoe- dekenskerke, beklaagd van mishandeling. KERKNIEUWS. Vroolijk ziet het er .op kerkelijk gebied in Zeeland niet uit, altijd volgens den Haagschen predikant J. Wisse C.zn, redacteur van De Wekkerorgaan der Christelijke Gere formeerde kerk in Nederland. Men hoore deze verzuchting in het jongste nummer van zijn blad Ook in Zeeland ligt veel braak. Er komen meer levensteekenen. Het Zeeuwsche China zal ook op den duur zijn havens niet gesloten kunnen houden voor den vreemde. De waarheid zal zegevieren, omdat de waar heid uit God is. Geen politiek van menschen zal de kerk des Heeren ooit vernietigen. Moge het wolkje als eens mans hand de voorspelling zijn van een krachtige werking des Geestes in de vallei die vol doodsbeen deren is Wij beginnen nu te begrijpen waarom in onze provincie op kerkelijk gebied zooveel narigheden gebeuren 1 Zeeland gelijk aan China en een vallei vol doodsbeenderen. Het is om kippevel van te krijgen. Maar welke waarheid bedoelt de heer Wisse? Hij zegt wel dat de waarheid uit God is, maar hij bedoelt eigenlijk de waarheid uit domine Wisse en zijne kornuiten. Edoch die is volgens dr Kuyper en de zijnen wêer niet de waarheid. Wat kunnen de menschen op dat gebied toch zeuren en gekke dingen zeggen ONDERWIJS. In het gebouw van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst te Amsterdam zal op 22, 23, 24 en 25 Februari a. sdes mor gens van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur, een examen worden afgenonmn voor het verkrijgen van het diploma van bouwkun dig opzichter, ingesteld bij besluit van de al- gemeene vergadering der maatschappij van 28 Mei 1891. De candidaten moeten zich vóór 12 Febr. schriftelijk aanmelden bij den secretaris van die maatschappij, Marnixstraat 402 te Amster dam, alwaar het programma van eischen voor het examen, bevattende tevens de voorwaarde om tot het examen te worden toegelaten, kos teloos verkrijgbaar is. De commissie voor het afnemen van het examen is samengesteld uit de heeren C. B. Posthumus Meijjes, voorzitter, H. van Dam, G. van Arkel, J. N. Land ré, D. A. N. Marga- dant, en L. J. Rijnink. Dr A. A. Fokker, privaat-docent voorde Maleiache taal- en letterkunde aau de univer siteit te Amsterdam, opent zijne lessen met het houden eener openbare les, op Maandag 31 dezer, des namiddags 3 uur, in het universiteits gebouw. Verschillende Berichten. Naar bet Dagblad meldt, wordt bij de re geering overwogen om de zoogenaamde griffie rechten in het vervolg ten bate van den staat te doen komen, in plaats van deze als emolu menten voor de griffiers te doen strekken. Ver kregen rechten zouden hierbij natuurlijk geëer biedigd worden, doch bij benoeming van een nieuwen titularis aan een der groote arrondis- sements rechtbanken, zou alsdan daarmede ge wacht worden, tot wettelijke voorziening ten opzichte van nieuw benoemden zou zijn getroffen. Op deze wijze zouden de geëmployeerden der griffie hun lang gewenscht ideaal bereiken en rijksambtenaren worden. Op een drukkerij te Haarlem is dezer dagen een oogenblik een werkstaking geweest, die toen onderling overleg was toegezegd spoedig eindigde. Thans is alles weer in 't reine. Na een zeer kort onderhoud tusschen den patroon, twee zijner gezellen en een lid van het looncomité, werd een loonregeling vastgesteld, die beide partijen bevredigde. Te 'sHage, in de Laan van Meerdervoort, werd een uitgever uit Utrecht overvallen door een persoon, die beproefde hem te ontlasten van zijn gouden horloge en ketting. De aan valler kreeg echter zulke klappen met een stok dat hij op den grond bleef liggen. Te Oudewater is Woensdagavond een Utrecht8ch wagentje met vijf bruiloftsgasten, tamelijk wel onder den invloed van sterken drank, in den IJsel gereden. Allen werden ge red, maar een hunner, vader van 10 kinderen, verkeert in een bedenkelijken toestand. De man, die verdacht wordt van de dub bele vergiftiging te Lisse en Sassenheim, is ar beider, 45 jaar oud en vader van negen kin deren. De vrouw van den laatstoverledene, die ook gearresteerd werd, is weder op vrije voe ten gelaten. Te Dreumel brandden Donderdag twee huizen af, waaronder eene boerderij met paar den en vee. - Te Winschoten had een letterzetter een kleine wond aan het tandvleesch. Hij schijnt onder het werk met een zijner vingers, die natuurlijk bevuild waren met loodoxyde van letters, met die wond in aanraking te zjjn gekomen, waardoor bloedvergiftiging schijnt ontstaan te zijn, althans het hoofd zwol gewel dig op en hoewel de patient dadelijk onder geneeskundige behandeling kwam, is zijn toe stand hoogst gevaarlijk. In dezelfde ge meente is door een heer bij de politie aangifte gedaan dat hem een trommel, inhoudende twee effecten ter waarde van 5000, is ontstolen. Het vreemde van de zaak is, dat zijne dienst bode, met wie hij 9 jaren samenwoonde, sedert heimelijk is vertrokken. Te Oosterwijk verkeert een spoorweg arbeider in zorgwekkenden toestand na het eten van rauwe mosselen, waarbij hoogstwaar schijnlijk een, minder voor de consumtie ge schikt, schijnt geweest te zijn. - We krijgen dit jaar geen vorst, ouwe jongen „'t Schijnt zooMaar men kan niet weten 1 „Neen toch nietIk heb een ontdekking gedaan, waardoor ik weet, dat we dit jaar bef paald geen vorst krijgen „Wat blief? dood van geen verontschuldigingen of leedbetui gingen hooren doch riep onmiddellijk zijn vrouw en dochter en verliet zonder verdere praatjes den verbaasden en berouwvollen ma gistraat, die over zijn hek bleef staan turen naar zijne vertrekkende gasten. Die twist, die voor het oogenblik alle ver keer tusschen de twee families voor goed scheen te hebben verbroken, bracht echter zulk een verandering te weeg, dat de kans op een zeer intieme verbintenis grooter werd dan ooit. Want nu Loo zichzelf moest gaan ondervragen, kwam er een antwoord dat hare wangen deed blozen, een nieuw licht in hare levendige oogen bracht, een nieuwe uitdrukking aan de lippen gaf, welke dien avond bedeesde vragen tot haar moeder stamelden. Doch ondanks de moederlijke vertroosting bleef de twist voortduren en of schoon Floyd het feit reeds lang vergeven had, wilde hij niet de eerste zijn om de hand ter verzoening uit te steken. „Neen," zei hij, „dan zou hij denken dat ik hem Loo wilde opdringen." En daar Scanlan, gelijk alle Kelten, zeer koppig was, wanneer zijn trots er mede gemoeid was, bedankte hij er voor ten tweede male een hand uit te steken, die eens geweigerd was. Zoo kwam het dat Floyd er over tobde, dat de Basoeto's zijn vriend onvoorbereid zouden vinden; want Mont Frere was bijna alleen bewoond door den magistraat en den koopman. De Basoeto's hadden de overige bewoners reeds verdreven naar de versterkte stad N'Fabankulu, over de Pondorivier. Scanlan was feitelijk het doel van den opstand, daar een besluit, dat hij genomen had, ten opzichte van een grens- quaestie, het lang smeulende vuur bad does ontbranden. Floyd wist dat het juist de kop pigheid van Morris was, die hem noopte op zijn post te blijven, in plaats van heen te gaan en met de militairen terug te komen. Hij keek nu bezorgd naar de „Duivels spleet", een groote hoekige V in het gebergte waardoor de kleine pas naar Mount Fiére liep. Hij had er alles voor willen geven om daarheen te snellen en den magistraat mee te brengen. Zijn gelaat hel derde op toen hij er aau dacht en hij was op het punt van zijn vrouw te roepen, toen Urn- sikilaki hem met den elleboog aanstiet en met zijn speer naar de vlakte voor hem wees. II. De plaats te Mandclini was zooals men ze overal in Afrika vindt, wat het uiterlijke be treft. Een lage wal van aardkluiten omsloot in het vierkant een bunder land en werd ten zuiden en ten oosten versterkt door een drie dubbele rij zwarte horden en calyptns, ln het midden van deze omheining stonden vier of vijf groote hutten bij elkaar, die samen de ei genlijke woning vormden. Zij waren rond gebouwd met riet gedekt, met ver overhan gende luifels en kleine vensters en vormden een schilderachtig contrast met de onoogelijke bouwkundige pionier der beschaving, die in de gedaante van een „ijzerwinkel" zijn leelijk gegolfd ijzeren hoofd boven alles uitstak. Want die „ijzerwinkel", zooals Floyd hem was van steen en ijzer en gedekt met die gegolfde platen, zooals er zooveel in de colonies gebruikt worden. Het was een recht hoekig gebouw, met een Bteenen stoep er voor, aan den achterkant een pakhuis, waarvan de gevel aan den eenen kant stuitte tegen de woonhuizen en aan den anderen kant tegen een hutje, gewoonlijk gebezigd als logeer-vor- trek. Achter dit laatste bevond zich de stee- nen veekraal, waarin een twintigtal trekossen stonden, mooie zwarte dieren, met groote horens die nu rondliepen op die doellooze, rustelooze manier, welke het vee schijnt te bezielen wanneer het in de kraal is opgesloten. Tusschen den winkel en den lagen aarden wal lag een tennisveld van kiezel, waarop het net gespannen stond, want Loo was de eerste tennisspeelster in dat deel van Transkii. Tus schen de grootste der woonhutten en den win kel was een gang van stevige blokken gebouwd, met kijkgaten. Hierdoor waren de meisjes nu bezig om, zoo gauw zij gevuld konden worden, uit het reservoir, kleine vaatjes met water te rollen. Anderen droegen, onder de bevelen van mevrouw Floyd, den inhoud van de pro visiekamer ia de keuken, die verderaf bij den zuidelijken wal lag, naar de grootste hut. Op: het oogenblik dat Umsikilaki de aan dacht van Floyd vestigde op het veld, scheen iedereen zoo druk mogelijk bezig en do twee bedienden kwamen met verhitte gezichten aan- loopeu om te laten zien wat zij verricht had den. Hierop was Floyd bijzonder trotech, daar

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1