MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 19. 1898. Maandag 24 Januari. Medicijnmeesters! Ill8 Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Jau. 8 u. vm. 46 gr. 12 u. 50 gr., av. 4 u. 46 gr. F. Verw, W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Adverteqtiên20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Ago n ton. Te Zierikzee: A. C. de Moow, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzbn. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 11 Januari. Laat ons ditmaal weer eens even een blik slaan op politiek gebied. Er waren in den laatsten tijd zooveel be langrijke zaken van anderen aard te bespre ken; op staatkundig terrein viel zoo weinig gewichtigs voor, dat wij gerustelijk ons kon den onthouden van beschouwingen over regeeringsbelangen. Tegenover het ministerie leven wij in af wachtende houding. Dc moeilijkheid, waariu het werd gebracht door het heengaan van den heer Jansen, is het thans weer te boven, nu jhr Röell dezen op volgde als minister van marine. Het kan weer rustig voortgaan met zijn arbeid. En als straks de jaarlijks terugkeerende besprekingen, ditmaal voor het eerst, met de Eerste kamer zijn afgeloopen, ia de gelegenheid daar otn blijk te geven van zyn werkkracht en zijn goeden wil om de moeilijke taak te vol brengen die het op zich nam. Moeilijk is deze, vooral in de huidige omstandigheden. Er zijn dan ook reeds quasi belangstel lende personen, die bedenkelijk het hoofd schudden en, uit vrees voor het Jeven van het kabinet, de rol vervullen van een notaris en zinspelen op het maken van een testament. Anderen beijveren zich reeds nu om de erfenis te deelenen verheugen zich bereids in het vooruitzicht, dat zij geroepen zullen worden den boedel te aanvaarden, althans 'fiij de bereddering daarvan de behulpzame vlhand te bieden. Want gevaar, levensgevaar zelfs, dreigt er, volgens hen, ót voor het ministerie öf voor de Tweede kamer. *En de trawanten worden opgeroepen nu reeds ijverig op post te zijn en werkzaam tevens; want er kon eens een slag zijn te slaan. Wy hebben nog altijd hoop dat hun bystand in deze niet noodig zal zijn en hunne ver wachting niet zal worden verwezenlijkt. Tan de zijde der beide clericale partijen valt er weinig goeds te wachtenen zoo zwak staat het ministerie niet, en zoo hopeloos zon, bij abdicatie, de toestand toch zeker niet wezen, dat aan die zijde hulp moest gezocht worden. En over een Kamerontbinding behoeven wij ons nog niet ongerust te maken. Waarlijk, noch het heengaan van den heer Jansen als minister van marine, noch het gebeurde met den post voor een tweeden professor in de geschiedenis aan de hooge- school te Utrecht kon, wij herhalen nog eens uitdrukkelijk wat wij reeds vroeger opmerk ten, beschouwd worden als een eenigszins beteekenend politiek échec. Er zijn nog andere medicijnmeesters. In de residentie zetelt een oud-mini8ter, die nog altijd door meent zijn licht te moeten laten schijnen, zijne waarschuwingen te moeten laten booren, zijne adviezen te moeten geven. Hy waakt over het ministerie en valt de democratisch-vrijzinnigen aan om hunne taktiek en hun program. In Gelderland'» hoofdstad zijn het twee Kamerleden, die, thans geroepen om in de pers een vereerende taak te vervullen, een tournooi leveren op staatkundig gebied dat ons doet denken aan de Juni-dagen van het vorig jaar, toen de verschillende programma's en partijgroepen moesten getoetst en be sproken worden. Zy allen géven hun adviezenzeker niet altijd tot stichting en leering van anderen. Zij allen staan met bedenkeiybe gezichten rond het ziekbed en maken hun diagnose. Want, te ontkennen valt het niet en wy hebben het zelf reeds meermalen opge merkt de politieke toestand is ongezond een natuuriyk gevolg van de nieuwe kies rechtregeling, die alles behalve geschikt was om verech en frisch bloed ons land te ver schaffen. Wy leven nu in een ongezonde atmosfeer door de zwakheid van alle partyen. Als wy dan den oud-minister Van Houten op zulk een deftige eu geleerde wijze telkens als geneesheer zien optreden en zijn waar schuwende stem vernemen over de politieke partijen, en in 't bijzonder zyn gramschap zien niten over een daarvan, dan zonden wij bem wel willen vragen of er niet een weinig zelfverwijt by hem opkomt, nu bij zulke wrange, bittere vruchten van zijn eigen werk aanschouwt. Een schrede verder, vroeger gedaan, en wij waren hoogst waarschijnlijk in beter spoor terecht gekomen en op zuiverder padeD. Wy willen bem echter liefst niet storen in zijne ernstige overpeinzingenmaar denken toch bet onze ervan, vooral waar bet geldt vraag of zijn belangstelling voortkomt uit sympathie voor het ministerie-Pierson dan wel uit antipathie of rancune jegens de democratisch-liberalen, die, volgens hem, zooveel op hua geweten hebben. En een der Arnhemsche redacteuren, die thans zijn heil zocht onder de vleugelen der conservatieven, zouden wy willen vragen of hij niet beter bad gedaan trouw te blijven aan zijn vroegere ideeën en voortdurend zich te scharen bij de vooruitstrevenden, bij wie hij eenmaal was aangesloten en beter op zgn plaats is dan thans. Als velen, met hem éen van idee, van den beginne af aan consequent waren gebleven en vaster in hunne schoenen waren blijven staan, de democratisch-vrijzinnigen hadden zeker krachtiger zich kunnen doen gelden en wij waren veel verder gekomen dan thansal valt het niet te loochenen dat de vooruitstrevend liberalen in den lande in zeer veel sympathie zich mogen verheugen dat zij bij de stembus van 1897 veel hebben gewonnen, terwijl bet oud-liberalisme bet daarbij vrijwel heeft afgelegd. Nu zou het echter te betreuren zijn en hier treden wij nu niet op als heelmeesters maar als bescheiden raadgevers wanneer die democratische liberalen, welke zich onder Kerdijk's leiding scharen, door voorbarigheid of onhandigheid die sympathie verbeurden of beletten dat deze toenam. Het is eenmaal een feit dat, hoe boven verwachting sterk die jonge party reeds is, zy niet krachtig genoeg kan wezen om handelend op te treden. Eu evenmin als iemand, die niet sterk van beenen is, moet meedoen aan eene hardlooperij, zou het van haar kant zeer gewaagd zijn nu reeds zich te veel op den voorgrond te stellen. Wy kunnen ons dan ook niet voorstellen, zelfs trots allerlei geruchten in dien zin, dat het in hare bedoeling kan liggen zich nu reeds al te veel te doen gelden. Dat zij voortstuwt naar het einddoel van haar streven: nog verdere uitbreiding van het kiesrecht, vry van allen census-dwang, het is het recht der jong-liberalen en wij doen daaraan mee. Maar hierbij dienen overleg en maat in acht genomen te wordeu. Met beleid moet in deze worden gehandeld. Wanneer de democratisch-liberale leden van de Tweede Kamer als geneesheeren zullen optreden, dan dienen zy dat te doen met de bezadigdheid van een ervaren geneesheer, en de ernstige zieke, die zij willen genezen, met zorg te onderzoeken en niet aan groote schokken bloot te stellen. Die ernstige zieke is onze sociale wet geving. Op dit oogenblik is het tegenwoordig ministerie de eenige dokter die genezing kan aanbrengen. Het daarin te steunen is de plicht van elke party groep, die meer het oog heeft op 's lands- dan op eigen belang. En aan die zijde moet men allerminst meedoen aan het geroep over de zwakheid van het kabinet. Men late dit gerust over aan hen, die bet vijandig gezind zyn en azen op de politieke erfenis. Men heeft thans de heer P. L. Tak schreef het dezer dagen zoo juist in De Kroniek men heeft thans „geen recht tegenover de slappe Tweede kamer een sterke regeering te verlangen. Zwakheid is hier geen verwijt. Als men dit ministerie wil gaan afbreken naar aanleiding der be- grootingsdebatten, dan komt men op de oude wegen der eigeniyke politiek, der politiek als vak, als métier, welker leuze is: pakje biezen, want anderen zullen het beter doen. Het is de tactiek om bet ministerie té ver zwakken in de openbare meening, rog eer het met eenig wetsontwerp van bet eekenis voor den dag is gekomen. Dit is de politiek in den slechten zin van het woord. Het knagen aan dit kabiuet kan geen ander ge volg hebben dan het zwak maken eer de komt waarop het zyn toezeggingen moet vervullen, waaronder er toch zijn van eenige waarde: leerplicht eu afschaffing der plaats vervanging." Terwijl men aan de eene zijde bet kabinet wil losmaken van de groep-Kerdtjk, wil men aan den anderen kant het naar die zijde heentrekken. Geeft bet aan een van beiden toe, dan stapt het, naar de heer Tak terecht doet uitkomen, met een been van zijn voet stuk af en ligt in minder dan geen tyd op den grond, met geen ander gevolg, dan dat het volk nog weer wat langer kan wachten op een beetje wetgeving. Het volk," zoo zegt hij, „geeft er niet om of de boom, waaraan de appelen groeien, wat brom is, mits er maar appelen komen. En bet is allengs minder gediend van hooge en Haagsche politiek, die meer naar den boom dan naar de vruchten kykt." Wy hopen dan ook, dat die democratisch- liberalen niet zullen meedoen aan die Haag sche politiek. Eerst als blijkt dat het ministerie niet van goeden wil; dat de kamer ben en het kabinet niet volgen wil op den weg der sociale hervormingen; dat daardoor stag natie 'ontstaat en een van beiden een blok aan het been is om den goeden weg te be wandelen eerst dan hebben zij het reeht zich te doen gelden, ten einde eene afdoende verandering te krygen. Maar zoolang dit niet het geval is, moe ten zij het oveigangBtydvak, dat voor heD ligt, trachten aau te wenden tot vruchtba ren arbeiden eerst aan het einde daarvan beproeven de gewenschte en hoognoodige uitbreiding van het kiesrecht tot stand te brengen. Als zy op deze wijze handelen, dan zul len, naar onze meening, de jong-liberale kamerleden, op wie velen iu deu lande hun hoop hebben gevestigd, tooneu goede medi cijnmeesters te zyn. In het in ons vorig noramer opgenomen verslag van het verhandelde in den gemeente raad van Goes werd als de laatste overwe ging tot het vragen van verhoogde subsidie voor het lager onderwijs abusief gezegd, dat de grondslagen der wet, regelende de finan- cieele verhouding tusschen bet rijk en de pro vincie, steunen op de kieswet. Bedoeld was dat wetswijziging en vooral wijziging der clas sificatie voor de personeele belasting onmoge lijk zou zyn, nu daarop weder de kieswet steunt. Do Zuid-Hollandache Reddingmaatschappij wil aaD 't verzoek der Visscher ijvereeniging te Br ui nis se tot het stationeeren van een red dingboot voldoen onder voorwaarde, dat do vereen iging zorgt voor een doelmatige plaats waar de boot staan moet, voor een daarvoor passende loods en voor het gewone onderhond. Te Hulst is een persoon gearresteerd, die zich door valsche opgaven in bet bezit bad gesteld van een met stroo geladen en naar België bestemden wagen. Te C 1 i n g e, waar de bevolking op 31 Dec. 1896 uit 1390 m. en 1477 vrouwen, dus uit 2867 personen bestond, wérden in 1897 geboren 60 j. en 48 m. en vestigden zich 54 m. en 62 vr. Daar overleden 29 m. en 26 vr. en ver trokken 52 m. en 46 vr., zoodat op 31 Dec. 1897 de bevolking bestond Uit 1423 m. en 1512 vr. of 2935 personen. Er werden 23 huwelijken gesloten en 6 kin deren levenloos aangegeven. UIT STAD EN PROVINCIE. Vrijdag avond werd in Ons Huis alhier door den heer L. A. E. van der Ley weder het onderwerp Poolreizen besproken en het medegedeelde door fraaie lichtbeelden verdui delijkt. De opkomst was ditmaal niet zoo groot als gewoonlijk het geval is, maar de zaal was toch vrij goed bezet, en zij, die aanwezig waren, vormden een aandachtig en dankbaar gehoor. De voorzitter van Ons Huis, dé heer Herm. Snijders, was hun tolk toen hij den beer Van der Ley dankte voor zyne interessante voor dracht. - Aan de Chr. school Molenwater te Mid delburg is tot onderwijzer benoemd de heer A. J. van Melle te Breukelen. - Naar ons van betrouwbare zijde medege deeld wordt, zal ook te Vlissingen bin nen kort eene vergadering belegd worden, ten einde plannen te beramen voor eene gepaste feestviering bij gelegenheid van de inhuldiging van H. M. de Koningin. Het initiatief daartoe wordt genomen door den burgemeester, wat door de ingezetenen dier gemeente zeker met sympathie zal begroet worden. - Donderdag 'avond bemerkte een politie- ntteVlissingen, dat een man de werf van de Kon. Mij. De Schelde verliet door over een muur te klimmen. Hy hield dien man aan en bracht hem by den portier van den werf, waar hij gevisiteerd werd. Daar werden twee schuitjes rood koper op hem bevonden, die op slimme wijze waren ver borgen. Zij bevonden zich in daartoe vervaar digde linnenzakjes, die door middel van een band om den hals werden gedragen, terwijl, opdat de schuitjes niet tegen elkander zouden kletteren, de zakjes nog met een band om het middel waren vastgemaakt. De man, zekere H. 33 jaar oud, van beroep timmerman, gehuwd en vader van vier kinderen, woont te Middelburg en is Vrijdag naar het huis van arrest aldaar overgebracht. Volgens de N. Zondagsbode hebben te Vrouwepolder, evenals te Middelburg, alle kerkvoogden bij de Ned. Herv. gemeente ontslag genomen. In eene naburige gemeente schynt bij kerkvoogden hetzelfde plan tebeBtaan POST EN TELEGRAAF. Omtrent de beweging op het postkantoor te Goes gedurende het jaar 1897 ontvangen wij de volgende mededeelingen. Van elders werden ontvangen 224.764 ge frankeerde brieven en 6614 van en voor den kring van het kantoor, 2282 ongefrankeerde brieven van elders en 86 van en voor den kring, 207.227 enkele briefkaarten en 1679 met betaald antwoord, 686 645 nieuwsbladen a cent, 187.355 A 1 cent, 464.881 gedrukte stuk ken, 7861 monsters en 86.663 dienstbrieven. Het aantal aangeteekende brieven was 8534 en 1 aangeteekend gedrukt stuk; 2378 brieven waren aangegeven voor eene waarde van 844.963.02. 3 beriehten van ontvang, 2 expresse postwissels en 138 expresse brieven werden behandeld. 8112 binnenlandsche kwitanties werden be taald met 60.067.70 en 1099 onbetaald terug gezonden tot een bedrag van 18.678 76. Uit het buitenland werden kwitantiën en wis sels ontvangen en wel: uit Belgie 63 ad /"1144.07, waarvan 23 werden betaald met f 481.10uit Duitschland 51 ad ƒ3251.91*, waarvan 26 met 1704.79 betaald werdenuit Frankrijk en Algiers 7 ad 491,36, waarvan er 4 betaald werden met ƒ189.79, en uit Oostenrijk-Hongarije 3 ad f 44.97 waarvan er 2 met 32.70 wer den betaald. Aan de depothouders werd voor 18.687 aan gels enz. geleverd. Het aantal binnenlandsche portbetalende brieven bedroeg op de hulpkantoren gefrankeerd van elders ontvangen 114.523, van en voor den kring van het kantoor 2810, on- gefrankeerd 786 en 7briefkaarten (enkele) 58.649 en met betaald antwoord 252. Het getal nieuwsbladen ;i J/« cent was 308.438 en a 1 cent 38.697, dat der gedrukte stukken 127.966 dat der monsters 989. Het aantal binnen landsche dienstbrieven beliep 23.232. Aange teekende brieven werden ontvangen ten getale van 2003, benevens 891 met aangegeven gelds waarde ter som van 275.102.78. 23 expresse brieven werden ontvangen. Algemeen Overzicht. De redevoerende Engelache ministers houden nog steeds de aandacht bezig -en wonder is dat niet. Daar alle ministers zoowat over alles praten, in den regel het minst over hun n departement, valt het niet moeilijk tegen strijdigheden op te merken. Een aardig voorbeeld daarvan levert een nieuwe rede van Chamberlain, ditmaal te Bristol gehouden. Deze Minister van koloniën, zoo merkt de Temps op, zweeg over de verwikke lingen ter Westkust van Afrika, maar sprak over de Turksche kwestie. En daarbij bleek, dat bij den toestand niet zonder zorg inziet. Op Kreta is de toestand onhoudbaar in Armenië eveneens, en zoo kan Engeland wel worden genoopt zyn eigen weg te gaan. Deze woorden zijn zeker van belang nu de Standardhet orgaan van de rëgeering, het einde van het Europeesch concert voorzag, ter wijl Salisbury laatstelijk het Europeeseh concert zoo ophemelde. Het is na Chamberlain's woorden niet moei lijk den oorsprong van het Standard-telegram te vinden. Het zal ook een proefballon, zijn geweest, om de openbare meening eens te polsen. Wat de zaak zelf betreft, verdient het de aandacht, dat in alle berichten over Ruslanda jongste voorstel wordt gemeld, dat Engeland zich met de candidatuur van prins George heeft vereenigd een candidatuur welke wordt toegeschreven aan de keizerin-weduwe. Maar hard vordert men met dat zaakje niet. Alleen is nader gemeld, dat de Sultan den aandrang van Rusland niet alleen afwees uit een vormelijk oogpunt, dat is, omdat het Europeesch concert in deze een candidaat had voor te dragen. Z. M. moet ook de can didatuur zelve hebben afgekeurd, en dat met het oog op zijn onderdanen, iets waarin hij niet heelemaal ongelijk heeft. Als Kreta toch aan Griekenland moest komen, dan was het waarlijk niet de moeite waard geweest om oorlog te voeren. Aan éen zulk een (comedie de vrede tus schen China en Japan) heeft men waarlijk al genoeg. De Japanneezen vinden dat zelfs al te veel. Dat zij den 5en Mei 1895 op aandrang van Rusland, Frankrijk en Duitschland moesten afzien van elke bljjvènde verovering op bet vasteland, vooral van die van het schiereiland Liao-Tong, was een hard gelag. Maar nu te zien dat Rusland zich in het belangrykste punt van Liao-Tong, Port Arthur, nestelt, doet dé maat overloopen. 't Ia dus wel te begrijpen, dat de volksstem ming niet beter wordt, en zeker zal dat wel blijken nu uit Yokohama wordt geseind, dat heden een eskader van 9 Japansche schepen haar de C'hineesche wateren vertrekt. Ook de instelling van een nieuwen oppersten raad van Oorlog getuigt dat men in Japan beseft hoe ernstig de toestand is. Yoor het overige ia de groepeering dor mo gendheden in het Oosten nog even duister als te voren. Men weet niets, en de uiteenloopèndé verhalen over een Duitsch-Engelsch, Duitsch- Russisch, of Engelsch-Russische entente bewy- zen, dat elke groepeering mogelijk is, een na tuurlijk gevolg van de vele punten van aan raking tusschen de volken. In Afrika staan Engeland en Frankrijk tegen over elkander, aan de Westkust en in Egypte. Rusland stennt natuurlijk Frankrijk wat Boven-Egypte aangaat, en Duitschland heeft geen eigen belangen, welke in strijd zijn met die van Frankrijk. Daar kan dus dezelfde samenwerking bestaan, welke voor 3 jaar in het verre Oosten China tegenover de vredes voorwaarden van Simoneseki bewaarde. Maar in Oost-Europa is de verhouding weer anders. Daar staat Duitschland èn tegenover Engeland tegenover Rusland, terwijl Frankrijk en Engeland een natuurlijken grondslag voor sa menwerking hebben. Zoo worden de verhou dingen in ons werelddeel al meer en meer verward. Te betreuren is dat niet voor den alge- meene vrede, want deze wordt zeker niet ge baat als overal dezelfde Mogendheden tegen over elkander staan. Om de verwarring nog grooter te maken komen weer nieuwe berichten óver de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Spanje. Men beweert zelfs dat te Lissabon een oor logsschip der Unie gereed ligt, om den Ameri- kaanschen gezant te Madrid, generaal Woodford, aan boord te nemen. Minder sensatiewekkend is het bericht dat de kamer te Washington besloot het senaats besluit tot erkenning der Cubanen als oorlog voerende partij niet naar eene commissie ie ij bet debat over deze zaak zeide de demo craat Clarke dat, zoo de 27 republieken der, wereld zich verbonden tegen de keizers, koningen en potentaten, die hunne vloten 'maar aanwen- den om twjjfelbare schulden te innen; morgen de wereld zou vernemen dat Cuba vrij was. Ling noemde den toestand op Cuba deernis wekkend en zeide dat alleen de onaf hankelijk- heid den vrede kon brengen. Uit Spaansche bron komen natuurijjk gunsti ger berichten. Het eene houdt in dat generaal Luque de opstandelingen bjj San Martin heeft verslagen. Het ander zegt dat het hoofd Jan Masso zich met zijn geheele bende* 110 man en 10 officieren, plechtig heeft onderworpen. Beknopte Mededeelingen. Een debat over de coöperatieve vereeni- gingen heeft Vrijdag in de Belgische kamer tot een heftig tooneel geleid. De socialistische afgevaardigde Demblon interpelleerde op onwelvoeglijke wQze den presi dent Beernaert. De afgevaardigde" Ligy, van de rechterzijde, eischte dat Demblon tot de orde zou worden geroepen. Beernaert merkte op, dat hij zich niet wil afgeven met Demblon^

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1