BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Die eenheid zou kracht verleenen, eene kracht, wier uitwerking geheel ten goede zou komen aan den landbouwer. Hetgeen door mij in het vorenstaande is ont wikkeld, handelt voornamelijk over toestanden in Zeeland, maar kan toch met geringe wijzi gingen zoo algemeen worden, dat ik meende de opname van dit opstel ook te mogen wa gen aan bladen buiten deze provincie en afdruk ken diaarvan toe te zenden aan maatschappijen en vereenigingen buiten Zeeland. Voor hen, die mij niet kennen, dien ik nog mede te deelen, dat ik volstrekt geen belang heb bij de zaakik ben noch producent noch kooper. Geheel belangeloosen op dat laatste woord leg ik den nadruk, heb ik mij tot taak gesteld mij in te werken in de suikernijver heid en in de betencultuur, om den landbouwer, die mij zoo vaak raad vraagt, een betrouwbaar raadsman te kunnen zyn. En die raad luidt Stelt, op het/voetspoor van het concept-con tract, billijke voorwaarden; staat op uwe rechten vervult de aangegane verplichtingen; maar vóór alles en boven alles: vereeriigt u I Nog een woord ten slotte. In het voorgaande heb ik naar aanleiding van het ontworpen contract mijne persoon lijke meening uitgesproken, hoe er verder dient gehandeld te worden, en, ofschoon secretaris van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is het bovenstaande door mij geschreven zonder ruggespraak met een der leden van het Hoofdbestuur noch van het uit voerend deel des Hoofdbestuurs. Dit laatste tot voorkoming van verkeerde gevolgtrekkingen. Aardenburg, 17 Januari 1898. G. A. VORSTERMAN VAN O YEN. Het concept-contract, waarvan in het boven staande sprake is, kunnen wij, wegens de uit voerigheid ervan, niet in zijn geheel opnemen. Belangstellenden en belanghebbenden verwijzen wij daarom naar den schrijver, die hun op aanvrage zeker wel een afdruk van dat concept zal toezenden. Red. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) z^n veroordeeld: wegens strooperijN. d. P. Pz., J. K. Pz., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h.C. d. V., Zoutelande, tot 3 b. s. 2 d. h.rumoerA. M., J. G. P., Middelburg, P. J. Ph. J., Vlissingen, tot 1 b. s. ld. h.J. H., Westkapelle, tot ƒ2 b. s. 2. h.ykwet: J. Ph., W. D., Veere, tot f 1 b. s. 1 d. h.P. d. J., Veere, tot 2 Xfl b. s. 1 d. h. iedere b.spelen om geld: W., W., J. v. Z., A. W., D. K., Th. J. P., W. W. Middelburg, P. J., J. L. M., Vlissingen, tot ƒ1 b. s. 1. d. h,; zonder noodzaak rijden op een klinkerpad te MiddelburgW. v. B., Mid delburg, tot 1 b. s. 1 d. h.; wateren buiten de bakken: J. K. d. B., L. Ph. v. S., Middelburg, A. K., J. J. H., A. F., Vlis singen, tot 1 b. s. 1 d. h. schoonhouden van een open goot die voor een gebouw ligt te MiddelburgJ. A., Middelburg, tot 1 b. s. 1 d. h.houden van een huis van ontucht te Middelburg: A. C. K., Middelburg, tot f 20b. s. 4 d. h.schuren van de straat te Vlissingen P. C. d. B., J. M. N., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 d. h.uitkloppen van karpetten en kleed jes te Vlissingen op verboden tijd: M. F. B., vr. van J. B. V., Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 d. h.plaats nemen op een door een hond getrok ken voertuig te Vlissingen J. C., Koudekerke, tot 0.50 b. s. 1 d. h.des nachts laten staan van een voertuig op de straat te VeereF. C., Veere, tot 2 b. s. 1 d. h. Verder wegens dronkenschap: J. D., J. W. d. J., Middelburg, J. M., F. C. F., P. L. M. It., P. H., Vlissingen, P. M., Domburg, M. L., vr. van O. K., zonder bekende woon- of ver blijfplaats, tot 1 b. s. 1 d. h., I. H., J. v. E., P. M. T., C. J. B., J. J. K., Middelburg, L. L., J. IC., Vlissingen, A. v. H., P. V., H. M., L. v. B., Arnemuiden, L. M. Jz., Aagtekerke, tot 3 b. s. 2 d. h., J. C. S., Vlissingen, tot 2 X 8 b. s. 2 d. h. iedere b., G. M., Gapinge, tot 3 dagen h. Vrijgesproken is H. v. S., Veere, beklaagd van het met een, met een paard bespannen, wagen anders dan stapvoets rijden. tijd werd medegedeeld, dat de subst.- officier van justitie in de zaak van den brand in de Staalstraat te Amsterdam appèl had aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank* waarbij Te Boekhorst, diens huis houdster en V. d. Dool zijn vrijgesproken van het hun ten laste gelegde. De ambtenaar van het O. M. heeft dit gedaan, even voordat de schen avond gadesloeg in zijn stil spel vooral, lette op de verschillende schakeeringen, die hij daarin wist te brengen, hij zal hem ook in zijn optreden van begin af aan bewonderd hebben en instemmen met den lof, hem van verschil lende zijden gebracht over zijne schepping van Kreon, den hoogen, krachtigen heerscher, den diep geschokten vader en echtgenoot. Zijne stem moge wel eens hard, soms te ruw klinken, ons schaadde dit in deze rol niet en wij onderschrijven wat Róssing o. a. van hem zeide „het was een groot, onvermengd genot naar hem te luisteren en zijn zeggingskracht te bewonderen, en vervuld te worden van eerbied voor zyn massief, karaktervol spel." Het was dus Dinsdag een avond van genot, vooral voor hen, onder wie wij ons scharen, die weêr eens haakten naar iets anders, iets minder alledaagsch dan wij in de laatste jaren gewend zijn, iets breeders en hoogers. Voor dat genot zijn wy der Vereeniging Met Nederlandsch Tooneel zeer erkentelijk. En het lag dan ook in de bedoeling om daarvan getuigenis af te leggen, toen deafdee- ling Middelburg van het Nederlandsch Tooneel- verbond de beide hoofdpersonen huldigde. Aan mevrouw Brondgeest-Bouwmeester werd een fraai bouquet, aan den heer Louis Bouw meester een scepter van bloemen overhandigd door den voorzitter der afdeeling, jhr mr W. J3. Snouek Hurgronje, Hij deed dit wet de daarvoor wettelijk gestelde termijn verstre ken was. Zaterdag heeft hij echter het appèl inge trokken. Verschillende Berichten. Het rijk heeft op zonderlinge wyze ge handeld met iets, dat de gemeente Delft in bruikleen had afgestaan, te weten een viertal festoenen. De gemeente vroeg de festoenen terug en heeft nu van den minister van bin nenlandsche zaken vernomen, dat zij moeilijk terug te geven zijn, daar die zijn ingemetseld in een der buitenmuren van het rijksmuseum te Amsterdam. Burg. en weth. stelden voor er maar in te berusten en de gemeenteraad besloot in dien zin. 't Kan intusschen aan anderen, die iets in bruikleen willen afstaan, tot waarschuwing dienen. De koster der Hooglandsche kerk te Leiden liep in de dakgoot dier kerk, verloor zijn evenwicht en stortte van een hoogte van p. m. 16 meter naar beneden. Zijn val werd eenigszins gebroken, doordat hij eerst op een met pannen gedekt schuurtje viel en daarna op een opperman terecht kwam. Hij werd zwaar gekwetst opgenomen. Uit Hilversum wordt gemeld dat het lijk van- den sedert eenigen tijd vermisten genees heer in de vaart gevonden is. Te Kampen is de kantoorknecht van den gemeente-ontvanger in verzekerde bewarin; genomen, onder verdenking van verduistering van geld en valschheid in geschrifte. De twee mannen, die verdacht worden in Loosduinen een paard en wagen gestolen te hebben, zyn uit het arrestanten-lokaal, waarin zij tijdelijk opgesloten waren, ontsnapt en nog niet teruggevonden. De hit is reeds terecht, maar de wagen is nog zoek. Zondagmiddag zou een vrouw te Veen- wouden de aardappelen voor het middagmaal afwasschen in het langs het huis loopende vaartwater. Plotseling viel zij voorover en ver dronk. De huisgenooten maakten zich over het lange uitblijven ongerust en toen zij gingen zoeken, vonden zy haar lyk. Aan de Sluis- vaart te Ouderkerk liep, door de duisternis misleid, een 60-jarige vrouw te water en ver dronk. Te Termunterzyi is een onderwyzer, die 's nachts van een bezoek by een vriend huis waarts keerde, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Het volgende praatje van onverschillig heid en onmenschelijkheid wordt uit eene Noord-Brabantsche gemeente gemeld. Een bod ging in een nabijzijnde gemeente een kalf leveren. Ongeveer 20 minuten van huis, kwam de knecht, die hem vergezelde, door een toeval onder het rad der kar, waarop zich het kalf bevond, lu plaats nu van den overreden knecht naar een der niet ver afstaande huizen, of wel naar zijn eigen huis te brengen, sleept de boer, die geen menschelyk gevoel scheen te hebben, den van pijn kermenden knecht naar den berm van den weg, hem troostend met de woorden „blijf maar hier liggen, als ik terugkom, zal ik je meenemen". De knecht bleef liggen, om de eenvoudige reden, dat hij zich wegens inwen. dige pijn niet verroeren kon. Gelukkig werd hij door een ander gevonden, die hem men schelijker behandelde dan zijn baas. De toe stand van den gekwetste bleek van dien aard, dat hij in een gasthuis moest worden opgeno men, waar hij aanvankelijk in zorgwekkenden toestand verkeerde. De Gebroeders Hogerhuis. In de Soc.-Dem. deelt mr P. J. Troelstra mede dat hij in staat is met het getuigenis van meer dan 20 personen het juridiek bewijs tc leveren dat Allard Dijkstra, Paulus van Dyk en Sybout Alberda de inbraak op StNicolaas- nacht 1895 hebben gepleegd. „Hebben de personen, wier verklaringen mij die overtuiging schenken, gelogen? Zoo ja, dan is, zoo schrijft hij, voortaan ieder mensch, hoe eerlijk hij spreke, hoe trouwhartig hij schijne, voor my ongeloofwaardig. Maar zij worden thans verhoord, naar alle waarschijnlijkheid eerlang ondereedeen dan is het toch niet aan te nemen, dat er personen zijn, die zonder hoop op een cent voordeel hunne beste vrienden in en andere verdere van hen af staande personen uit de gevangenis zullen willen halen en voor die onverklaarbare verzekering dat wij hun dankbaar waren voor het genot, ons verschaft. Den heer Bouwmeester wees de heer Snouck Hurgronje erop, hoe wij te meer zijn optreden waardeerden, omdat wy zoo zeldzaam dat voorrecht hier hebben; hoe een scepter juist zoo passend was bij de rol van Kreondie hij had vervuld. Een volle schouwburg had hem be groet en dat er niet meerderen waren, het was een gevolg van het feit dat het gebouw niet meerderen kon« bevatten. Velen wa ren teleurgesteld. En het was zeker aller wensch, dat zij den heer Bouwmeester nog weer spoedig in hun midden mochten terugzien. De gehuldigde was zeer ingenomen met dit eigenaardige en zeldzaam bewys van waar deering. Over het stuk zelf behoeven wij, na al het daarover geschrevene, niets meer te zeggen. Wij boekstaven hier daarom ten slotte nog alleen dat, zeldzaam in de geschiedenis van het tooneelleven hier, de schouwburg Dinsdag op alle rangen was uitverkocht en besproken, en dat 's middags en 's avonds nog velen moes ten worden afgewezen. Of er nog een tweede voorstelling zal plaats hebben Dit hangt nog van zoovele omstandigheden af, dat hieromtrent niets met zekerheid valt te zeggen, al blijft de mogeiykheid volstrekt niet uitgesloten. liefhebberij des noods een paar jaar gevange nisstraf wegens meineed over hebben." Gelijk bekend, heeft mr Troelstra zyn hoop gevestigd op een vervolging van den getuige Haitsma, wiens woning dezer dagen is afge brand. Die brand wordt algemeen aan kwaad willigheid toegeschreven. „Wanneer het do toeleg mocht zijn geweest Haitsma in den rook te doen stikken of in de vlammen te laten verbranden, dan is het voor de Hogerhuizen maar gelukkig, dat die toe leg niet is gelukt. Immers dan ware de ge- heele zaak tegen Haitsma vervallen en ons dit wapen, om de ware schuldigen te doen ont dekken, uit de hand geslagen. Wie weet, welk nieuw licht uit deze vlam men zal opgaan. Het is te hopen, dat de brandstichters want blykbaar is de brand moedwillig aangestoken zullen worden ont dekt, al mochten ook de mannen van het lijde lijk verzet en van de individueele vrijheid (ook om brand te stichten daarover tranen met tuiten schreien." Een Engelschman heeft bij een bezoek aan de hoofdkerk van Antwerpen de ontdek king gedaan, dat twee figuren aan het voor een halve eeuw vervaardigde koorgestoelte de beel tenissen van Beaconsfield en Gladstone vertoo- nen. De tyd, waarin deze beelden wei-den ge maakt, sluit natuurlijk de mogelijkheid uit, dat de houtsnyder met opzet de groote tegen standers als model heeft genomen, zoodat men hier met een speling van het toeval te doen heeft. Te Aalst is een oud-strijder voor 1830 overleden, majoor Moerkerke. Deze was de eerste Belg, die na de vereeniging der Neder landen in hot Indische leger dienst nam. Tijdens het uitbreken van den opstand was hij juist met verlof en onmiddellijk schaarde hij zich aan de zijde van den opstand. In Frankryk zit de militaire overheid voor een onvoorzien geval. De wet heeft bijzonder gunstige bepalingen vastgesteld voor twee broeders, die in hetzelfde jaar geboren zijn en dus gelijk onder de wapens worden geroepen. Maar nu zyn drie broers dienst plichtig; twee geboren in Januari 1877, en een in December van hetzelfde jaar en op dat geval zijn de bestaande bepalingen niet van Ook in verschillende deelen van Spanje hij Murcia, Barcelona enz. zijn de rivieren buiten hare oevers getreden. De spoorweg gemeenschap met Frankrijk is verbroken. Loïe Fuller, de danseres die de serpentine- dans creëerde, heeft door het schelle licht, waarin zij steeds haar kunst toonde, een oog ziekte gekregen, welke, naar men vreest, op geheele blindheid zal uitloopen. Anderen be schouwen die mededeeling als een reclame. Men vertelt dat keizer Wilhelm zijn reis naar het Heilige Land heeft opgegeven. De daarvoor aangevoerde reden heeft wel iets van een voorwendselzijn oudste zoons moeten worden aangenomen. De werkelijke reden is misschien de gezondheidstoestand van de kei zerin, die blijft sukkelen. Een ryke dame, te Bern overleden, heeft, gelijk wij reeds mededeelden, bij testament aan den gemeenteraad haar groot landgoed vermaakt, met het geld, dat noodig is om daar een toe vluchtsoord te bouwen en te onderhouden voor oude, hulpbehoevende onderwyzers en onderwij zeressen, en voor onderwijzersweduwen Het testament zegt onder meerDaar bezoldiging voor onderwijzers en onderwijze ressen voer hen onvoldoende is om te sparen en te zorgen voor den ouden dag, wensch ik dat dit toevluchtsoord zal open staan voor allen hunner, van welk geloof ook, Duitsehei-B of Zwitsers, die minstens 20jaar in Zwitserland onderwys gegeven hebben, en voor de wedu wen wier echtgenooten aan dezen eisch hebben voldaan. Het schynt ook daar te zyntout comme chez nous. Dat men in Rusland voor geen klein ge ruchtje vervaard is, weet men. En al kwamen niet telkens berichten van particuliere zendin gen, welke op de spoorwegen beroofd werden dan zou de lange lijst van roof op officieele zendingen (men denke aan het vaatje cognac van Faure) voldoende bewijs zijn van de bru- talite t der Russische spoorwegdie ven. De jongste slag is geslagen bij gelegenheid van het vervoer van een zending zilveren roebels, door de Fransche munt naar Petersburg ge zonden. Bij de controle te Reval was alles nog in orde, maar bij aankomst te Petersburg miste men eenige kisten met 10Ö.000 R. In Florida en andere Zuidelijke Staten van Noord-Amerika schijnen veroordeelingen tot dwangarbeid al op zeer zonderlinge wyze te worden toegepast. Om gevangenissen enz uit te sparen verhuurt men de veroordeelden bij openbare veiling aan den meestbiedende, dien zij dan, zoolang hun tyd duurt, moeten dienen. Zoo zijn onlangs te Albion in Florida 430 mannen, vrouwen en kinderen, zoo blan ken als zwarten, voor 21,000 dollars verhuurd of tijdelijk verkocht, om aan de phosphaatla- gen aldaar te arbeiden, en volgens verklarin gen van een ooggetuige in de World worden de ongelukkigen er als vee behandeld, op al lerlei wyze geslagen en mishandeld. Een kwajongensstreek. Volgens den Hann. Kurier had een der laatste Zondagen in de Protestantsche kerk van het stadje H., in het Zuiden van Schotland, het volgende plaats. De godsdienstoefening was juist aangevangen, toen een knappe, circa 18-jarige jonkman de kerk binnentrad en met vlugge schreden naar een bank in de on middellijke nabijheid van den kansel liep. Tot verbazing en ergernis der omgeving maakte de jongman geen aanstalten om zijn hoofd te ont- blooten. Met een eerbiedige uitdrukking op zijn frisch gezicht, zette hij zich neder en legde hij zijn gevouwen handen op den rug der bank vóór hem. Een naast hem zittend heer ver zocht hem beleefd, zyn hoofddeksel af te ne men, het jongemensch deed alsof hij 'tniet hoorde of verstondde heer herhaalde zijn beleefd verzoek, doch weder te vergeefs, en van oordeel dat cle jonkman doof was, achtte hij het zijn plicht, eigenhandig dezen den hoed van het hoofd te nemen. Maai- o schrik, daar vielen met groot geraas dozynen noten op den kerkvloer. De blikken aller aanwezigen richten zich verwytend op den bewerker dezer stoornis, wiens van schuld bewuste houding verlegener werd, toen op hetzelfde oogenblik de bewuste jonkman zich toornig tot hem wendde met de woorden„Nou zie je eens wat je hebt aangericht." Konstantinopel. Frankforter en Brusselsche bankiers willen tegen 5 pet de oorlogsschatting aan Turkije voorschieten, onder voorwaarde dat de terugbetaling door de bank geschiede. Peking. De quaestie van de leeniog is niet opgelost, omdat Engeland de openstelling eischt eener haven, welke Rusland voor zich verlangt- Geen hunner wil toegeven. Van een handels- is bet nu een politieke quaestie geworden. Pretoria. De onderhandelingen tusschen de directiën van alle Zuid-Afrikaansche spoor- maatschappyen over een verlaging der tarieven voor koopmansgoederen, over zee aangebracht, hoofdzakelijk machines en mijnmaterieel zijn met succes bekroond. TE HOUDEN AANBESTEDINCEN. Zaterdag 22 Jan. Herberg van G. Molhoek S c h o r e 3 u. het bouwen van een dubbele arbeiderswoning. Dinsdag 1 Febr. Directiekeet Anna FViso-polder Wisse- kerke 10 u.: het maken van verdedigings werken aan den oever aan de waterkeering van den polder in twee perceelen. (Raming le perc. 73.432.306, 2e perc. f 76.463.38). Secr.Landbouw-Vereeniging Koudekerke het leveren van meststoffen en zaden. Burgemeester Serooskerke (W.)leve ring van meststoffen. Vrijdag 4 Febr. Slot Ostende Goes II1/» u.het bouwen van veestallingen enz. op de hofstede Mon plaisir. te Wolfaartsdijk. Zaterdag 12 Febr. Herberg De Roo C a d z a n d 1 u.het aan leggen van een grintweg in de Watering^Cad- zand. (Raming f 6085). Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. D o n d e r d. 20 Jan. Kermesse d'Hiver. Orgel fonds. Concert- en gehoor zaal 8 u. V r y d a g 21 Jan. Samenkomst voorstanders Homoöpathie. Koorkerkh. A 111 8 u. V r ij d a g 21 Jan. Verg. Chr. Werkmans bond. Zaal Bogardstr. 8 u. Maandag 24 Jan. Voordracht dr C. Hoit- sema Nat.-gezelschap. Ge bouw Vb u. Donderd. 3 Febr. Voorstelling Ned. Too- neelvereeniging. Schouw burg 71/, u. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum- Plaats. Voorwerpen. Informatie 19 Jan Middelburg, Meubelen, Notarishuis. 2 Febr. Middelburg, Boomen, Tak. 2 Mrt Arnemuiden, Inspan, Tak. 20 April Oostkapelle, Inspan, Tak. 27 Arnemuiden, iBspan, Tak 29 O. W. SoubInspan, Tak. 29 Arnemn'den, Huizen, Verhulst. Algemeen Overzicht. Een officieele bevestiging van het bericht van Daily Telegraph en Standard ontbreekt nog. Maar zoowel de Konstantinopelsche correspondent van de Frankf urter Zeitimg als die van de Temps bevestigt dat Rusland te Konstantinopel een beslissenden Btap heeft gedaan. De nieuwe ambassadeur Sinoview heeft met de inly ving van Kreta bij Griekenland gedreigd, zoo de sultan niet bereid was prins George tot gou verneur-generaal te benoemen, of, juister ge zegd, als hij dezen prins niet als zijn candi- daat aan de mogendheden zou voorstellen. De Sultan heeft daarop tot antwoord gege ven, dat zulk een stap in stryd zou zyn met de getroffen schikkingen. Volgens deze hebben de gezamenlijke mogendheden een candidaat voor te stellen, en daarom spijt het Abdool Hamid zeer dat hij niet aan bet verlangen van Rusland kan voldoen. Of die spijt zoo erg groot is, wagen wij te betwyfelen. Want de Sultan weet evengoed als wij, dat, als men op de overeenstemming tus schen de mogendheden wacht, er nooit iets van een benoeming komt. De wij ze, waarop Rusland zyn voorstel heeft in gekleed, is in zooverre van belang, als daar uit blijkt, dat Rusland het Europeesch concert niet geheel over het hoofd ziet. Maar men behoefde er niet eens bij te vermelden, dat Duitschland den sultan steunt in zyn verzet, om te begrijpen, dat de ware samenwerking niet meer aanwezig is. Ook niet tusschen Oos tenrijk en Rusland. De bekende entente tus schen deze beide mogendheden, niet geheel ten onrechte een der belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar geacht, schijnt ook te hebben geleden. Zonder dat wy durven zeggen wat oorzaak en wat gevolg is, dient te worden ge wezen op de beteekenis van het feit, dat keizer Frans Joseph blijft voortgaan Milan van Servië te ontvangen. Daar van persoonlijke betrekkingen tusschen den eerbiedwaardigen keizer en den onwaardi- gen ex-koning wel geen sprake kan zyn, moe ten staatkundige redenen er toe hebben geleid, dat Milan Zondag zyn nieuwe uniform ten pa- leize mocht vertoonen. Of hij werd ontvangen als vorst of als opper bevelhebber van het leger van een bevrienden staat, dat wordt niet gemeld en zou ook wei nig verandering brengen in de beteekenis van de ontvangst, welk feit de oude kwestie van een geheim militair verdrag weer ter sprake brengt. Deze opzienbarende gebeurtenis valt samen met een andere. De Servische gezant te Kon stantinopel ook een nieuwe, daar de vorige, geiyk men weet, hoofd van het jongste kabinet werd heeft zyn werkzaamheden aangevan gen met de overhandiging van een scherpe nota, waarin wordt geprotesteerd tegen de verleening van de berats aan de Boelgaarsche bisschoppen. De gezant zou tevreden zijn gesteld met de belofte, dat ook aan Servië's eischen zal worden voldaan en de Porte moet daarbij zelfs een termyn van twee maanden hebben gesteld. Maar tegelyk moet de.Rnssische ambassadeur bij den Oecumenischen patriarch zijn geweest, om dezen mede te deelen, dat Rusland aller minst geneigd is de Servische eischen te ondersteunen. En Rusland legt tegenwoordig het meeste gewicht in de schaal het is een beschermer, wiens steun vrij wat meer beteekent dan die van het ongelukkige Oostenrijk. Daar blijft de binnenlandsche toestand er zoo treurig uitzien, dat het wel te verklaren is, dat Rusland weinig zin heeft zich door Weenen te laten afhouden van de uitvoering zyner plannen, als het den tijd daartoe geko men acht. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van de verklaring, Maandag namens de regeering door den stadhouder van Bohemen in den Landdag afgelegd. Zij heeft in strijd met de op Von Gautseh gebouwde verwachtingen partij gekozen vóór de Czechen. Hun taal zal dezelfde rech ten hebben als de Duitsche, en alleen in de deelen van Bohemen, waar de volkstelling een besliste meerderheid naar de een of de andere zijde aantoont, zal een der beide talen de offi cieele zyn. De stadhouder kondigde verder wetsvoor stellen aan om het onderwys zoo in te richten, dat voorzien wordt in de behoefte aan ambte naren, die beide talen spreken. Deze redevoering, achtereenvolgens in beide landstalen uitgesproken, heeft op de Duitscüers een hoogst onaangenamen indruk gemaakt en men spreekt er reeds over, dat zy, die zich eerst met moeite hadden laten overhalen naar Praag te komen, thans den Czechen het veld alleen zullen laten. Ook in de stad blyft het woelig. Zoo is Dinsdag weer een Duitsch student op straat mishandeld. Wolf deelde dit voorval met eenige over drijving in den Landdag mede. Zijn woorden wekten zooveel sensatie, dat de zitting go- schorst werd tot de voorzitter nadere berichten had ontvangen, welke de hoofdzaak bevestigden. De verbittering der D uitschers wordt ongetwy - feld nog vermeerderd door het steeds duidelijker streven naar een zelfstandig Bohemen. Zoo bv. de gemeenteraad van Praag, welk geheel uit Czechen bestaand lichaam besloten heeft de bemiddeling van den stadhouder bij den koning te verzoeken, opdat Praag_ de residentie van een der aartshertogen worde. Tegen dit verzoek op zich zelf zou wel geen Duitscher bezwaar hebben. Maar men heeft het niet te beschouwen als een blijk van vurige liefde voor het vorstelijk huis of voor de materieele voordeden welke een hofstoet voor een residentie afwerpt. Men heeft er een uiting in te zien van het streven naar een onafhankelijkheid, gelijk Hongarije die bezit. Het antwoord van den burgemeester luidde, dat men kort vóór den val van Badeni reeds een dergelijk verzoek tot het kabinet des keizers had gericht. In zijn hooger vermelde redevoering tot den Landdag heeft ook de stadhouder blijk gegeven het streven naar een zelfstandig Bohemen te billijken. Een paar malen toch sprak hij van het koninkrijk Bohemen, een uitdrukking welke de Czechen opvoert naar den hoogsten hemel, maar den Duitschers als een doodsklok klinkt. Dit alles maakt de door de regeering te volgen politiek nog geheimzinniger. Want de gebeurtenissen der laatste dagen werken er niet toe mede, dat de toestand in den Rijksraad anders zal zyn, dan in de bewnste December- zittingen. En toch de Rijksraad moet bijeen komen. Beknopte Mededeelingen. De Belgische kamer hervatte Dinsdag: haar werkzaamheden meteen interpellatie over de zaak Eemans. Deze afgevaardigde van Gent is tot rechter te Kairo benoemd. Politieke' redenen schijnen hem te hebben bewogen zijn zetel niet prijs te geven, ten minste hij vertrok zonder zyn ontslag te nemen. De interpellatie eindigde met het voorstel een commissie te benoemen, maar de kamer verwierp deze motie met 67 tegen 38 stemmen. Pastoor Daens, het Belgische kamerlid, had vóór eenigen tijd een voorstel ingediend, om de provinciale verkiezingen van Juni op October te stellen, en wel met het oog op de vele werklieden, die in de zomermaanden in Frankrijk werken. Aan een mededeeling dat de regeering zich niet met dat voorstel kon vereenigen voegt

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2