BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. een werkman eene tuit met water op eene gloeiende heete plaat gezet, teneinde koffie te zetten. Toen de inhoud kookte, wilde hij het vast sluitende deksel aftrekken, doch de kracht van den gevangen zittenden stoom was hein te vlug, en hij kreeg een gedeelte van kokende water in het gezicht en over zijn lichaam. Hij zal waarschijnlijk in de toekomst het gebruik zijner oogen moeten derven. Donderdag daarop reed een andere werkman, die belast was met het lossen van een drietal kolenwagens, met de machine naar de losplaats, die iu do nabijheid van de Zuid-Willemsvaart gelegen is. Ternauwernood op de plaats van bestemming aangekomen, sprong hij van een der wagens, met bet gevolg, dat bij tusschen den wagen en de loopplank terecht kwam, waardoor de ongelukkige zeer zwaar in en uit wendig gekneusd werd. Hy werd onmiddellijk naar de fabriek overgebracht en daarna per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zijn toe stand is hopeloos. Een 4jarig kind te Stamprooi heeft zijn jonger broertje met een vork in het oog gesto ken, dat daardoor voor altijd verloren zal zijn. Een fopperljtje. Onze Koningin en een hondje. In zijn jongsten brief uit de residentie schrijft de correspondent van het N. v. d. D. het volgende In een of ander blad las 'k dat iemand, die daarin eene beschrijving gaf van het nieuw jaarsbal ten hove, zelf niet wist hoe hij aan een uitnoodiging gekomen was. Natuurlijk was dit- eenvoudig een praatje, omdat de correspondent den goeden lieden niet wenschte te onthullen welke zijne qualiteit is, waaruit men misschien zou kunnen opmaken hoe hij heet, wat correspondenten doorgaans (om m. i. goede en zeer avouabele redenen) liever niet willen publiek hebben. Het publiek kan zoo moeilijk personen van zaken afscheiden en zoekt, als 't den naam van een schrijver kent, vaak achter diens geschrijf beweegredenen waaraan het en terecht anders niet denken zou. Aan bovenbedoeld journalistiek „beau mas que" zal ik dus zeker zijn fopperijtje niet kwa lijk nemen. Maar toch moet ik er even tegen opkomen, teneinde den indruk weg te nemen, dat men aan het hof invitatiekaarten zoowat in blanco zou uitgeven, die men aan een auder kan over dragen. Dat lijkt er niet naar. Elke kaart is strikt persoonlijk, evenals met uitnoodigingen voor alle particuliere partijen, en men is er nu wel vrij ruim mede, maar een onmisbaar vereischte is toch, dat men eerst aanHH.MM. moet zijn voorgesteld. Om dit te worden, moet men den wensch daartoe te kennen geven en daarbij natuurlijk zijne qualiteit vermelden. En hij onzen correspondent in quaestie kan er dus geen twijfel bestaan. Het eenige twijfelachtige is, 'dat hij bv. ais schutterofficier, hoofdcommies oi Kamerlid kan zijn voorgesteldmaar dat de Koningin hem in dat geval als journalist zou hebben toegesproken, dunkt mij ietwat on- waarschijnlijk. Laat ik hier echter bijvoegen, dat dit laatste intus8chen niet onmogelijk zou wezen, als mijn collega zich in zijne hoedanigheid van persman „hofiahig" had laten maken. Want HH. MM. zijn in dit opzicht zeer vrijgevig en „demo cratisch". Wie zich aan de voorschriften omtrent het hofkostuum enz. wil onderwerpen, wordt natuurlijk als er geen bezwaren van persoonlijken aard zijn tot de voorstelling aan HH. MM. gemakkelijk toegelaten, en dan worden journalisten als zoodanig volstrekt niet uitgesloten of geweigerd. Als een bewijs van de liberale opvattingen ten hove kan dienen, dat, naar 'k vernam, ook een tweetal vaandrigs op het jongste hofbal zijn geweest. En ze maken geen slecht iiguur. Een ander kenschetsend gevalletje vertelde men mij onlangs. Een jongmensch, heel gewoon uit den burgerstand, wandelde eenigen tijd geleden in het Bosch met zijn hondje aan een koord, een bijzonder aardig, mooi hondje. Hij ontmoet onze jonge kobingin en deze houdt even stil en streelt het hondje en spreekt er eenige lieve woordjes tegen, net precies zooals een gewoon meisje dat zou gedaan hebben, mits niet „grootsch" opgevoed. Is dat niet typisch voor de wijze, waarop H. M. geleefd heeft, zich in 't publiek te be wegen, vrij en ongedwongen Woensdag 2 Februari zal op de Zuid- en Slachthuislanen te Brussel de eerste paarden- jaarmarkt in 1898 gehouden worden. Op aandrang van den Franschen consul is ook te Antwerpen het Dreyfuss-drama ver boden. Te Antwerpen heeft Zaterdag een groot familiedrama plaats gehad. Een agent van politie kreeg twist met zijn vrouw over het onderhonden van betrekkingen met een zijner oud-eollega's en heeft eerst haar, daarna zich zelf met een revolver van het leven beroofd. In het zuiden van Frankrijk hebben ern stige overstroomingen plaats. Te Liverpool is de groote wereld in be roering gebracht door het huwelijk eener adel lijke dame, Lady Ernestine Brudenell—Bruce, dochter van een markies, met Harry Hunt, stuurman van een yacht. Bedoelde jonge dame deed onlangs veel van zich spreken, door haar in dit blad vermeld proces over de vraag of zij als vrouw bevoegd was examen ai te leggen als kapitein van een pleizieryacht. Te Munster zijn twee smokkelaars uit de grensplaats Bocholt wegenB het afleggen van valsehe getuigenis tot 10 en 14 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Zij hadden die ge tuigenis afgelegd in het proces tegen een Duitsch grensbeambte, aangeklaagd wegens het aannemen van geschenken. Deze gaf voor eenige marken en bier op, wanneer en waar hij op post stond. Een ander commies had men jvilleo orokoopen, door eet) koe, van een koppel dat men zou oversmokkelen, in beslag te laten nemen. De mijn Koningin Louise bij Glewitz is in brand geraakt, toen omstreeks 50 mijnwerkers omlaag waren. Men telt 7 dooden, 8 zwaar gekwetsten en 25 vermisten. Te ltome speelde zekere maestro Adriani vijftig uur achtereen piano. Al dien tijd zat hij op een knikje zonder leuningen na afloop moest hij in een treurigen toestand, met ge zwollen handen, knikkende knieën en half buiten kennis, naar een ziekenhuis worden ge bracht. Er waren nog menschen, die naar zulk een dwaas gingen luisteren, maar zij zullen dat wel niet van het begin tot bet einde hebben gedaan. Verkoopingen enz. Ten behoeve van den gemeente-reinigings dienst te Vlissingen werd heden aanbe) steed de levering van 110 hectoliter haver en 60 hectoliter paardenboonen. Ingeschreven werd door de heeren A. Pol derman te Vlissingen voor haver ad f 3.09 cn voor paardenboonen ad f 5.68 en J. Reijnierse te Middelburg voor f 3.28* en f 5.986, alles per HL. '8-Cravenhage. De Eerste kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 25 Januari 's avonds te half negen. Verzending en laatste bnslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.). 21 Jan. 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 21 Jan. 1.05 's nam. Marseille {Lloyd). 25Jan. 6.30'savonds. Brindisi (Eng. dienst). 28 Jan. 1.05's nam. Rotterdam (Lloyd) 28 Jan. 6.30's avonds. Genna(Nederi.) 1 Febr. 6.30 's avonds. Napels (Duitsche dBt.)7 Febr. 1.05 's nam. Marseille (Fr.dienst). 12 Febr. 5.45's morgens Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. P a d a n g wordt aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland en dien der Rot- terdumsche Lloyd. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 1.05, ten einde de aansluiting met den vandaar vertrekkende booten verzekerd zij. Over Napels, met Duitsehe booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen, alsmede voor Atjeh, Deli en Langkat. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. W est-Indië. Suriname (St Martin, Saba en St Eustatius) via Southampton25 Jan. 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire8 Febr. 5.45 's morgens. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 's av. Curasao (Bonaire en Aruba) via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donder d. 20 Jan. Kermesse d''Hi ver. Orgel fonds. Concert-- en gehoor zaal 8 u. V r Ij d a g 21 Jan. Samenkomst voorstanderB Ilomoüpathie. Koorkerkh. A 111 8 u. Maandag 24 Jan. Voordracht dr C. Hoit- sema Nat.-gezelschap. Ge bouw V/a u. Donder d.3 Febr. Voorstelling Ned. Too neelvereeniging. Schouw burg Vla U. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 22 Jan. Herberg van G. Molhoek S c h o r e 3 u. het houwen van een dubbele arbeiderswoning. Dinsdag 1 Febr. Directiekeet Anna FV/so-polder Wisse- kerke 10 u.het maken van verdedigings werken aan den oever aan de waterkeering van den polder, in twee perceelen. (Raming le perc. f 73.432.30», 2e perc. f 76.463.38). SecrLandbouw-V ereeniging Koudekerke: het leveren van meststoffen en zaden. Burgemeester Serooskerke (W.)leve ring van meststoffen. Vrijdag 4 Febr. Slot Ostende Goes ll'/j u.het bouwen van veestallingen enz. op de hofstede Mon plaisir te Wolfaartsdijk. Zaterdag 12 Febr. - Herberg De Roo Ca d zand 1 u.bet aan leggen van een grintweg in de Watering Cad- zand. (Raming f 6085). Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. PI»\ti. Voorwerpen. Informatiëo 19 .'an Middelburg, Meubelen, Notarishui» 2 Febr. Middelbarg, Bcomen, Tak. 2 Mit Arnemuiden, Impan, Tak. 20 April Oostkapelle, Inspan, Tak. 27 Arnemuiden, Inspan, lak 29 O.W. Soub Inspan, Tak. 29 Arnemu'den, Hnizen, Verhuist HERIJK. Deze herijk is bepaald als volgt, voor Middelburg Voor de maten en gewichten, gebruikt.in fabrieken, (brood-, melk-, boter- meel-, ijzer-, gasfabrieken), werven, gestichten van liefda digheid, (wees-, arm- en gasthuizen), in open bare ryka-, provinciale- en gemeente-instellingen, (belastingen, posterijen, militaire kazerne, hos pitaal, cantine, slachterij, stadsschuur, vleesch- hal, beëedigde graanmeters, militiematen); in dienst van openbare vervoermiddelen, (stoom boot-, spoorweg-, Van Gend en Loos-, tram-, Nederlandsche handelmaatschappij) den 19, 20 en 21 Januari. En verder voor de wijken A 25 Januari; B 26 en 27 Januari C 28 Januari D 1 Februari;' E 2 Februari- F 3 Februari; G 4 Februari H 8 Februari; I 9, 10 en 11 Febrüari K 15, 16 en 17 Februari; L 18 en 22 Februari; M 23- Februari N 24 Februari; 0 25 Februari 'en 1 Maart P 2 en 3 Maart Algemeen Overzicht. 't Is een vreemde zaak met die circulaire door graaf Posadwosky aan de verbonden regeeringen gericht. Hij herinnert hoe voor acht jaar de herziening der Getoerbeordnung aan de orde was, en hoe de toenmalige regee ring een krachtiger optreden wenschte. De strafbepalingen betreffende het misbruik van het recht van coalitie moesten worden uitge breid en verscherpt. Maar de Rijksdag ging destijds niet mede met de RijksregeeriDg, en de zaak bleef gelijk ze was. Hebben zich sedert omstandigheden voorge daan welke aantoonen dat het noodig is deze zaak andermaal ter hand te nemen Het schijnt dat de staatssecretaris dat zelf nog niet weet, want in zijn circulaire vraagt hij of de herhaalde werkstakingen van de jaren 1896 en '97 hebben bewezen, dat voor ziening noodig is, dat het aantal strafbare han delingen moet worden uitgebreid en de te bedreigen straf moet worden verhoogd. En aan deze algemeene vraag knoopt hij de gansche vragenlijst vast. In de eene rubriek verschillende vragen over pressie door werk stakers uitgeoefend op hun kameraden of de patroons, in een andere rubriek over de wer king der strafwet in zulke gevallen, in een derde over de burgerrechtelijke verhouding (contractbreuk enz.) Een andere afdeellng bevat vragen betreffende de bescherming tegen een terrorisme, het uit zetten van posten enz. Dat de sociaal-democratische pers terstond positie neemt tegen het voornemen der regee ring, dat uit deze vragen doorstraalt, is na tuurlijk. Maar zij staat allerminst alleen. Het centrumaorgaan Gertnatiia noemde reeds dadelijk een beperking van het recht van coa litie een gevaarlijke proefneming. Waar men de werkgevers vrij laat omringen, syndicaten en werkstakingsverzekeringen op te richten, daar moet het, naar het clericale blad meent, een diepe ontroering wekken, als men daartegenover de arbeidende klassen gaat be- moeielijken, daar waar zij haar positie door wettige middelen wil verbeteren. Daarover zullen natuurlijk allen het wel eens zijn, de stryd, welke zich nu reeds openbaart, wordt teruggebracht tot de vraag wat men heeft te verstaan onder de wettige middelen, welke men den arbeider heeft te laten. De circulaire van graaf Posadowsky, doet, al is het maar in flauwe lijnen, zien, waar hij de grens zou willen trekken. In het laatste gedeelte van zijn rondvraag zegt hij„Bestaat naar de bij u verkregen ervaring behoefte, om bij werkstakingen personen, die bereid zijn aan den arbeid te blijven beter te beschermen tegeD de werkstakers en de agitatoren cn om hen te straffen, die niet het doel anderen, van het wederopvatten of het voortzetten van den arbeid af te houden, posten uitzetten, het terrein van den arbeid en de toegangen daartoe en openbare plaatsen (stations, haveninstellin gen enz.) bewaken; hen die bereid zijn te arbeiden door reden of geweld lastig vallen, of wederrechtelijk de gereedschappen onthouden." Het hier geopende kijkje in de plannen der regeering doet dc Volkszeitung reeds vragen, wat er feitelijk nog overblijft van het recht van coalitie, als men er aan denkt reeds den aandrang tot deelneming aan een werkstaking strafbaar te stellen. Als men den arbeider be letten wil binnen de thans toegestane grenzen te controleeren hoeveel arbeiders wel en hoe veel niet deelnemen aan de werkstaking, hoe zal het dan mogelijk zijn een werkstaking te organiseeren, en maatregelen te nemen om het doorvoeren van de werkstaking te verzekeren. De werkstaking is het eenige wapen, waar mede de arbeiders zich een verbetering hunner positie kunnen veroveren. Bestaat er aanlei ding dat wapen nog stomper te maken dan het reeds is zoo vraagt het blad. Die vraag is het juist, welke Posadowsky aan de regeeringen der verschillende landen voorlegt. Hoe het antwoord zal luiden, is niet te voorzien. Als het Engeland gold, dan zeer zeker zou het antwoord beslistontkennend luiden. Want bij de reusachtige worsteling welke nu ten einde schijnt te loopen, is geen enkele klacht gehoord over een daad van geweid, over eenige onbe hoorlijke pressie. De houding der werkstakers was zoo voorbeeldig, dat zelfs Duitschlands keizer daarover zijn bewondering moet hebben uitgedrukt. Het uitstekende voorbeeld, door de Engelsche machine-arbeiders gegeven, vermipdert naar wij gelooven niet aan beteekenis, door de nederlaag welke geleden is. Niet gemakkelijk toch zal kunnen worden beweerd, dat de uitslag anders zou zijn geweest, als men in den strijd minder kieskeurig ware geweest in de keuze zijner mid delen. Want dat de patroons tot het laatst eens gezind zijn gebleven en daardoor de overwin ning behaalden, ligt niet hierin, dat zij door een deel der werklieden gesteund worden. Voor hen was de strijd van niet minder groote beteekenis dan voor de werklieden, en hun overwinning danken zij daaraan, dat hun kas nog langer strekt dan die der laatsten. Deze was trouwens goed voorzien. Want als men nagaat dat verscheidene weken f 450.000 of meer aan ondersteuningsgelden is uitgereikt, dan blijkt dat er over millioenen beschikt is, dat het niet een strijd tusschen kapitaal en arbeid was, maar een tusschen kapitaal en ka pitaal. Over den juisten stand der zaak ia op dit oogenblik nog moeilijk te oordeelen. In de eerste weken van den strijd zou het opgeven van den eisch betreffende den arbeids tijd, het einde der beweging zijn geweest de hervatting op de oude voorwaarden. Maar, gelijk veelal bij werkstakingen, is ook nu het hoofdpunt door andere kwesties verdrongen. En daardoor is het terrein nog moeilijk te overzien. De patroons kunnen op het oogen blik door eenige concessies het den arbeiders gemakkelijk maken het werk te hervatten. Maar de mogelijkheid bestaat evenzeer, dat vele patroons nu de workzaamheden toch een maal gestaakt zijn, een volledige overwinning wenschen, ten einde voor langen tijd voor een herhaling te zijn gevrijwaard. A la guerre comme a la guerre! Maar zulk een strijd, gestreden met de ver bittering en de ijzingwekkende koelheid welke in den oorlog past kan zij bestaan tusschen hen die, zoolang de geheele maatschappelijke inrichting niet veranderd is, moeten samen werken V Aan te nemen is dat niet. Beknopte Mededeelingen. De processen-verbaal van de"' commissie voor de marinezaken, gevormd uit de Fransche kamer, zijn spoorloos verdwenen. Men verwacht dat Lockroy deze zaak bij de kamer aanhangig zal maken. Buffet is benoemd tot zaakgelastigde van den hertog van Orleans te Parijs. Villiers, de nestor van het Engelsche Lagerhuis, is overleden. Hij was bijna 97 jaar en had sinds zijn 34e jaar voor hetzelfde district zitting in het Lagerhuis. Keizer Franz Joseph heeft Zondag ex- koning Milan op bezoek gehad. Te Weenen was een meeting verboden waarop zou worden aangedrongen op uitbrei ding van het stemrecht voor den Landdag. Dientengevolge hebben 3000 werklieden een betooging gehouden voor het stadhuis, ten einde Lueger uit te jouwen. In den Boheemsehen Landdag is namens de regeering verklaard, dat zij de gelijkge- rechtigheid van beide talen zal handhaven, evenals het beginsel van de eenheid van Bo- heme, van zijne administratie en van zijn corps van ambtenaren. Elke inwoner van Boheme zal zijne burger lijke en andere rechten kunnen doen gelden in het Duitsch en in het Czechisch. Te Praag is Zondagmiddag een aanval op de Duitsche studenten gedaan, terwijl de politie, die tusschenbeide kwam, er ook van langs kreeg. De zitting van het Hongaarsche parle ment is gesloten. Het bericht van de Daily Telegraph over Rnslands dreigement, om als de Sultan prins George niet als gouverneur van Kreta wil erkennen, het eiland aan Griekenland af te staan, wordt door een ander Londensch blad, de Standard, bevestigd. Maar dit blad voegt er nog aan toe dat, daarmede het Europeesche concert uit elkander is gevallen. Als deze tijding bevestigd wordt, zal er ten minste éen man zijn, die haar met oprechte droefheid verneemt: sultan Abdoel Azis. Al leen hij is gebaat geworden door het onzalige denkbeeld, om op deze wijze een uiterlijken vorm te geven, aan den verklaarden onwil der mogendheden, om elkander wegens de Ooster- sche kwestie in de haren te vliegen. En er is geen enkele reden waarom, die onwil zou ver dwijnen tegelijk met het vrij monsterach tige gewrocht, dat door hem in het leven werd geroepen. Maar voor den Sultan zou het er leelijk uitzien, als hij met éen in plaats van met zes te doen kreeg, vooral als die eene Rusland is. Uit Noord Indië wordt bericht, dat de Klyberpas weer door de opstandelingen is be zet, die op de troepen schieten. Generaal Lockhart wordt door sir Power Pal mer vervangen. Een telegram van maarschalk Blanco bericht dat hij Zondag met den generaal, prefect van Santaclara, daar ter plaatse een kaatsspel bijwoonde, toen zekere Picon een revolverschot op den prefect loste. Onmiddellijk werd Picon gegrepen, maar toch wist hij nog eens op den prefect te schieten, die echter niet gedeerd werd. Van Cuba wordt gemeld, dat Copero zich aan de regeering heeft overgegeven. Delgado wilde evenzoo doen, maar hij werd gedood in een botsing met een deel zyner manschappen. Het schandaal in Frankrijk. De toestand te Parijs heeft de laatste 24 uren een ernstige wending genomen. Het ministerie heeft zijn meerderheid, welke 4 De cember 250 en Donderdag nog 170 bedroog, tot 58 zien slinken, zoodat de groote crisis De loop van zaken was de volgendeIn den voormiddag verspreidde Havas de volgende mededeeling„Verscheidene_dagbladen vragen den minister van oorlog de verklaring publiek te maken, door Dreyfuss aan kapitein Lebrun- Renaud den dag van de uitvoering van het vonnis van den krijgsraad gedaan. Met die verklaring publiek te maken, zou de regeering het gezag van het gewijsde overleveren aan de discussie en zij zou schijnen zelve er aan te twijfelen. Wij meenen te weten, dat de regee ring van oordeel is niet het recht te hebben zulk eene mededeeling te doen, om overeen komstige redenen, als waarom de krijgsraad in 1894 het „huis clos" heeft bevolen." Deze nota is zeker niet van belang ont bloot. Wel handhaaft de regeering het onver dedigbare standpunt, dat openbaarmaking van het rapport Lebrnn een begin is van de her opening van het proces. Maar de regeering geeft aan het slot tenmin ste de ware reden voor haar geheimzinnigheid er bestaan bezwaren tegen de openbaarmaking van den inhoud van het rapport. En deze be zwaren zijn niet ver te zoeken. In de bekentenis welke men kapitein Dreyfuss iu den mond heeft gelegd staat niet gelijk Cavaignac in de kamer zeide „een vreemde Mogendheid," maar „Duitschland," en elk stuk waarin dat woord wordt genoemd moet tot eiken prijs geheim blijven. Cavaignac, die reeds Donderdag had betoogd, dat deze buitengerechtelijke bekentenis niet tot de processtukken behoorde, en dus kon worden openbaar gemaakt, zonder aan het vonnis te raken, vroeg Maandag middag de regeering te mogen interpelle-eren over de nota. Méline vroeg verdaging dezer interpellatie. Blijkens het verslag in de Petit- Bleu- zeide de premier o. a. dat de Kamer het land moest geruststellen door haar arbeid voort te zetten, dat de door de regeering gevolgde poli tiek van geruststelling in binnen- en bui tenland goede vruchten had gedragen dat de Kamer aan de agitatie een einde moest maken de eer van het leger eerbied voor de magistratuur vertrouwen van de Kamer. Dat was volgens het verslag de hoofdinhoud van Meline's rede Cavaignac betoogde daarop, dat de bewoor- digen der nota Haoas niet waren aan te nemen en dat de minister van oorlog niet mag zwijgen als het leger wordt aangevallen. Lavertujon stelde daarop voor verdaging der interpellatie voor een maand, een term welke te Parijs gelijk staat met een afwijzing van het - verzoek om te interpelleeren. Met 277 tegen 219 stemmen werd dit voor stel verworpen. Duperrien diende daarop het voorstel in de interpellatie aan de orde te stellen na afloop van de thans aanhangige. Cavaignac kwam daartegen op. De regeering heeft twyfel ge wekt en zegt haar meening niet. Dat kan ik niet doen, antwoordde Méline. Cavaignac bleef daarop aandringen op onmid dellijke behandeling, waarop Méline verklaarde dat als daartoe werd besloten, de regeering zou aftreden. Het voorstel-Duperrier om de interpellatie te houden na de andere welke thans op de dagorde zijn geplaatst werd hierna aangenomen met 310 tegen 252 stemmen. De Petit Bleu deelt verder mede, dat de af gevaardigden na deze stemming hebben besloten alle aan de orde zijnde interpellatie's in te trekken, zoodat die van Cavaignac toch de eerste plaats op de lijst heeft. Deze beslissing zou zeker zeer ernstigzijn, en bewijzen dat het kabinet steeds meer terrein verliest. Des avonds had een groote meeting van de antisemieten plaats want een anderen naam schijnt de straatbeweging niet te verdienen. De zaal daverde van het gebrul „weg met de joden", „leve de anarchie" enz. Van een geregelde vergadering was geen sprake, en ten slotte ontstond een groote klop partij tusschen de anarchisten en de antisemie ten, waarbij ongeveer dertig personen werden gekwetst. Te 10 uur kwam de bereden garde ter plaatse en voerde eenige charges uit, terwijl de straten werden ontruimd. In verschillende andere deelen der stad was het den geheelen avond woelig. De studenten hielden een groote betooging, maar de politie versperde den weg naar de redactiebureaux. Een tweede betooging, welke de groote boulevards bereikte, werd door den oud-Bou- langist Millevoye aangevoerd. Op eenige plaatsen is met de politie ge vochten, maar ernstige botsingen bleven uit. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. IN MEMORIAM. Indien ambtsbezigheden mij niet verhinder den zou ik morgen in Middelburg willen zijn, om de laatste eer te helpen bewijzen aan een man, die gisteren op 82-jarigen leeftijd aldaar is overleden. Dan zou ik uiting hebben willen geven aan wat ik gevoelde, toen mij de doods tijding gewerd van den heer W. G. van Swers, in leven hoofdonderwijzer aan de school op den Wal. Dan zou ik hebben willen zeggen, dat dhr. Van Swers, ofschoon door de jongeren misschien niet gekend, door honderden van middelbaren leeftijd nog steeds gewaardeerd wordt, als de man, die hun eerste schreden leidde op de baan van kennis en deugddat er nog velen zijn, die dankbaar erkennen, wat ze genoemden heer verschuldigd zijn. Een woord van troost had ik willen spreken tot zijne kinderen, die den zorgvollen vader zich zoo plotseling zagen ontvallen, al hébben zij zich ook mogen verheugen in zijn langdurig bezit. En bij het verlaten van den doodenakker zou ik uit naam van mijn mede-oudleerlingen onzen onderwijzer hebben willen toeroepen een welgemeend Requiescat in pace W. C. CRUCQ. Stavenisse, 17 Jan. 1898.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2