MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 15, 141e Jaargang 1898, Woensdag 19 Januari. Verschillende Berichten. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2 Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Jau. 8 u. vm. 29 gr. 12 u. 48 gr., av. 4 u. 43 gr. F. Verw. Z. W, wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten ea Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke rogel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeU Groote lettors naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te ZierikzeoA. C. db Moon, te ThqlenW. A. va» Nieüwbbhüijze». Middelburg 18 Januari. De verkiezing van een lid der Eerste kamer voor Noord-Brabant, noodig door het overlijden van jhr mr J. B. A. J, M. Verheyen, is be paald op Donderdag 3 Februari a. Deze week verleent de minister van koloniën geene audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Mogen wij de belangstelling eens vragen van hen, die voor 1898 in de termen vallen om op de kiezerslijst geplaatst te worden Om kiesgerechtigd te zijn moet men den leeftijd van 25 jaar bereikt hebbenzij, die dus na 15 Mei 1898 25 jaar worden, komen voor deze lijst niet in aanmerking. Dan weet men dat de wet verschillende soorten kiezers kent. De voornaamste soort is de belastingkiezers. Voor de Tweede Kamer-verkiezingen en de verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben we alleen met rijks-belastingen te maken, dat zijn depersoneele belasting, de grondbelasting, de vermogens-en de bedrijfsbelasting. Wie nu in zyn woonplaats in één van deze belastingen is aangeslagen, en dien aanslag betaald heeft over het laatstverloopen dienstjaar (per8oneele belasting 1897, grondbelasting 1897, vermogensbelasting 1896/97, bedrijfsbelasting 1896/97) wordt ambtshalve op de kiezerslijst gebracht. Die behoeft er dus absoluut geen moeite voor te doen, wel zij, die in eene an dere gemeente zijn aangeslagen en van woon plaats veranderden. In de grondbelasting moet men minstens voor een gulden zijn aange slagen, en dien aanslag op tijd hebben betaald. Het is wenschelijk dat men zorge zijn belasting vóór 1 Februari a. s. te hebben aangezuiverd. De belastingkiezers hebben niets te doen dan op tijd betalen, en straks nazien of hun naam op de lijst komt. Op de belastingkiezers volgen de h ti u r kie zers, ook wel woning kiezers genoemd. Die huurkiezers behoeven zich, zoo zij op de vorige kiezerslijst stonden, niet aan te geven. Zij geven zich alleen dan aan, wanneer zij nog niet op de kiezerslijst stonden, of wanneer zij verhuisd zijn. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de schippers. Zij, die zich opnieuw of voor de eerste maal moeten aangeven, doen dit aan het gemeente huis tusschen 1 en 15 Februari. Daartoe moet oen biljet van het gem eentehuis worden gehaald. Op de huurkiezers volgen de loon- of inkomen-kiezers; en die moeten zich allen tusschen 1 en 15 Februari aangeven ten ge meentehuize; wat evenzoo voor inwonende zoons geldt. Komen zij reeds op de kiezers lijst van 1897 voor, dan ontvangen zij tusschen 1 en 8 Februari van den burgemeester een aangift-biljet ter invulling. Dan zijn er nog pensioen-, grootboek-, Spaarbank- en examenkiezers, die zich geen van allen opnieuw behoeven aan te geven. Stonden ze dus op de vorige lijst en behieldeD ze hun spaarbankboekje enz-, dan komen ze ook nu op de lijst. Natuurlijk moeten zij, die thans voor de eerste maal kiesgerechtigd zijn, zich aangeven. Dit is het voornaamste wat thans omtrent de nieuwe kiezerlijst te zeggen valt. Zooals men weet zijn de eischen voor iedere gemeente verschillend, dat moet men nazien in de tabellen, die verleden jaar in tal van kies wetboekjes zijn opgenomen; en die dus gemak kelijk zijn te vinden. Dezen zomer zal men het stembiljet weer fioodig hebben, want dan heeft er eene verkiezing plaats voor leden van de Provinciale Staten. Yoor Middelburg treden dan afdeheeren J. H. Snyders, D. J. Dronkers en H. J. van der Meer; voor Vlissingen de heerenD. A.Dronkers en W. A- graaf van Lijnden voor Zierikzeede heeren mr J. C. van der Lek de Clerq, A. J. F. Fokker en B. G. van der Have; voor T h o 1 e n de heeren mr J. H. L. van Buren en A. Hollestelle; voor Goes do heeren B. M. den Boer, M. de Jonge Jt-, J- M. Kakebeeke en mr C. X-ucasse voor Sluis de heeren mr. P. C. J. Henne- quin, I. van Houte en W. C. de Smidt voor Hulst de heeren mr. J. G. van Deinse, A. Moerdijk, J. A. van Rompu en L. J. M. van Waesberghe Janssens. Teneinde hen, die plan hebben de Ker- messe d'hiver op Donderdag a. in de Concert en gehoorzaal alhier bij te wonen, niet af te schrikken, willen wij, onder verwijzing naar de in dit nommer voorkomende advertentie, nog melden, dat de prijzen van de op dien avond aan te bieden voorwerpen zeer billijk zullen gesteld zijn. Deze en de bepaalde entrée behoeven dus niemand bezwaar te doen maken zijne schreden derwaarts te richten. De kleine zaal van het Schuttershof alhier, waar de heer F. Domela Nieuwenhuis Maandagavond als spreker optrad voor de af- deeling Middelburg van den Socialistenbond, bleek ruimschoots groot genoeg om allen te bevatten, die opgekomen waren om hem te hooren. De spreker had als onderwerp gekozen revo lutionair socialisme. Hij begon met erop te wyzen, dat iu den loop der tijden onder de socialisten verschil lende meeningen zijn ontstaan, die onder twee stroomingen kunnen gebracht worden parle mentair en revolutionair socialisme. Spreker besprak deze twee hoofdrichtingen en kwam tot de conclusie, dat de parlementaire richting niet verdient gevolgd, omdat die eerst in een verre, verre toekomst tot verbetering der maatschappij leiden kan en eindelijk tot staatssocialisme voeren moet. De revolutionaire richting daarentegen wil haar idealen sneller verwezenlijkt zien, door eene omverwerping van het gansche gebouw der huidige maatschappij, die tot in de funda menten dient vernieuwd te worden. Hij zette uiteen wat de revolutionaire stroo ming wil, toonde aan dat deze in de eerste plaats eene economische richting wil inslaan, om zoo te komen daar waar men wenBcht te belanden. Spreker verklaarde ten slotte van meening te zijn, dat zoodra het socialisme zijn revolu tionair karakter verliest, het geen socialisme meer is. Een tweetal der aanwezigen maakte van de gelegenheid om den spreker inlichtingen te vragen gebruik. Tengevolge van zeer zwaren mist kwam de dagboot Nederland Maandagavond te 7 uur te Vlissingen aan. Passagiers en mail vertrokken met een extra trein te 7.48 uur. De nachtboot Prins Hendrikdie eveneens mot dikken mist te kampen had en ter hoogte van de Wielingen in aanvaring kwam met het ten anker liggend stoomschip Advocat, lag te 10 uur heden morgen aan de ponton. Bakboordsree- ling en raderkast dier nachtboot zijn vrij be langrijk beschadigd. Passagiers en mail werden te 10.49 uur met een extra-trein doorgezonden. Van de aan de binnenhaven nabij de petroleumtanks te Vlissingen geborgen vaten hars en terpentijn, afkomstig van de bark Adelt et Sabina, werd dezer dagen een vat terpentijn vermist, dat na onderzoek door de politie gevonden is. Het vat was gebracht achter het wachthuisje van de stoombarge nabij de keersluis, door middel van een roeibootje waaraan het, van een touw voorzien en te water geworpen, vat bevestigd was. Verdacht van dezen diefstal zijn twee per sonen gearresteerd en naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht. Deze vermoedelijke dieven zijn beiden te Vlissingen woonachtig, de een is een weduwnaar met zes kinderen en de andere nog ongehuwd. Doordat te Middelburg terpentijn te koop was aangeboden, werd het spoor der dieven ontdekt. In de St.-Gt zijn opgenomen de statuten van de vereeniging Afdeeling Goes van den Christelijk Nationalen Werkmansbond der Nederlandsch Hervormde Kerkte Goes. De vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren, te rekenen van den dag der oprichting, 30 October 1896 en stelt zich ten doel: a. bij de leden het besef leven dig te houden, dat gehoorzaamheid aan GodB Woord de oplossing bevat van alle sociale vraagstukkenb. ondersteuning der leden hij ziekteden leden een pensioen, en hunne weduwen en zoo mogelijk ook hunne weezen eene uitkeering te verschaffen. Zij tracht dit doel te bereiken doora. des winters eenige samenkomsten te houden ter bespreking van onderwerpen van christe- lijk-socialen, christelijk-historischen en cbriste. lijk-letterkundigen aard; b. vorming van een fonds tot ondersteuning bij ziekte; c. vorming van een fonds tot uitkeering van pensioend. vorming van een fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen. Lid der vereeniging kunnen worden werk lieden, kleine bazen, veldarbeiders en alle andere personen, die tot den werkenden stand behoo- ren uit Goes en de andere gemeenten van Znid- Beveland. De heer John Oudendijk uit Port Arthur in Texas sprak Maandag avond te 's Graven polder voor ruim 130 personen. Hij is in de kracht van zijn leven, woordenrijk en vol goede gedachten over Amerika en zijne be woners. Texas en de nieuwe kolonie Nederland werden geschetst en met het oude Nederland vergeleken. Zijne rede, welker hoofdstrekking was eene aansporing tot emigreeren en tot het nemen van land van éene „Land-Company", ten einde een vrije en onbezorgde landbouwer te worden, werd met genoegen aangehoord en met applaus begroet. Vooral was spreker eigenaardig in zijn betoog, wie wel en wie niet naar Texas moest gaan. Of de heer Oudendijk, die in Febrnari naar zijn land terugkeert, voor een „Company" reisde konden de hoorders niet te weten komen. Wel krijgt hij voor zijne moeite een kilometerboekje. De heer mr J. E. J. M. van der Kun, be noemd tot officier van justitie bij de arr. recht bank te Zierikzee, is Maandag ter terecht zitting van het gerechtshof te 's Gravenhage beëedigd. Zondag jl. vergaderde te Biervliet de vereeniging tot geldelijke uitkeering bij sterfte van varkens Uit Voorzorg, waarin bleek, dat de kas van f 121,25 tot f 265,57 gestegen was, 45 leden contribuëerden en dat zij in 1897 slechts f 9.10 voor een gestorven dier had moeten uitkeer en. Het inleggeld van nieuwe leden werd van f 2 op f 3 gebracht en met algemeene stemmen de boete voor de leden, die voortaan de jaar- ïyksche algemeene vergadering verzuimen van 5 cent tot 10 cent verhoogd. Van de 45 waren er nu 20 leden afwezig. POSTER IJ EN. De beweging op het postkantoor te Vlis singen gedurende het jaar 1897 biykt uit de volgende cijfers. Ontvangen werdengefrankeerde brieven van elders 227.240, idem uit en voor de stad 3172, ongefrankeerde brieven uit en voor de stad 156, idem van elders 1690, briefkaarten (enkelen) 89.804, idem (met betaald antwoord) 624, dag- en weekbladen a cent 154.518, idem it 1 cent 74.204, verdere gedrukte stuk ken 107.978, monsters van koopwaren 3744, dienstbrieven 31.772, aangeteekende brieven 2665, idem met aangegeven waarden 582, tot een bedrag van f 272.861.34 en expressebrie- ven 346 stuks. Postwissels uit het binnen- en buitenland werden ontvangen ten getale van 17707 tot een bedrag van f 249.492.55 en uitbetaald 10861 ad f 178.973.19. Binnenlandsche kwitantiën werden ingevor derd tot een bedrag van f 129.729.92 en bui- tenlandsche ad f 3902.89. 18202 postpaketten werden uit het binnen land en 2167 uit het buitenland ontvangen; verzonden werden naar het buitenland 682 stuks en naar het binnenland 11101. Aan frankeerzegels werden verkocht tot een bedrag van f 100.108.487i- De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 693.542.57. Wat de ryks postspaarbank betreft wordt ge meld dat 399 nieuwe boekjes werden uitgege ven en 5189 inlagen plaats hadden tot een be drag van ƒ144.888.027,, tegen 1577 terugbeta lingen ten bedrage van f 100.108.487,. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden had ter openbare terechtzitting zich te verantwoorden de alhier gedetineerde J. J. H., ond 49 jaar, arbeider te Hoofdplaat, ter zake: dat by in den nacht van 20 December jl. omstreeks 11 uur, te Schoondijke, zich bniten weten en tegen den wil van den rechthebbende P. J. de Badts, heeft begeven in diens schuur, staande op het rondom afgesloten erf, waarop ook het door voornoemden De Badts bewoonde huis staat, en zulks met het doel om aldaar weg te nemen, met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening, erwten of andere goe deren, aan genoemden De Badts, of althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, toebehoo- rende, terwijl de uitvoering van dat voornemen niet is voltooid, tengevolge van omstandigheden, onafhankelijk van den wil van hem, beklaagde, doordien bij aldaar werd betrapt door de zich in die schuur ter bewaking bevindende maré- chaussées, waarop by onmiddeliykuit die schuur wegvluchtte. In deze zaak konden slechts twee getuigen worden gehoord, ingevolge ziekte van de ge tuige P. J. de Badts, terwijl voor den beklaagde ambtshalve als verdediger optrad do heer mr C. dé Witt Hamer, advocaat te Middelburg:. Nadat het bevel van verwyzing naar de terechtzitting was voorgelezen en de ambte naar van het openbaar ministerie de zaak had voorgedragen, werd als eerste getuige gehoord de brigadier der maréchausseé te Breskens J. Geleijnse, die verklaarde dat hij door den landbouwer De Badts was verzocht zijn schnnr te bewaken, op grond dat door hem was waargenomen dat nu en dan goederen werden vermist en door personen den nacht in zijne schuur werd doorgebracht,zonder dat hij van iets wist en dus tegen zijn wil. Dat getuige alstoen in den nacht van 20 Dec. 11. zich met den marèchaussée v. Noordende in de schuur heeft verscholen, toen hij omstreeks 103/« uur eenig gerucht vernam van iemand die in de schnnr kwam, waarna die persoon een lucifer aanstak en daarmede in de rondte keek, klaarbiykelijk om te zien of er onraad was. Getuige verklaarde toen den beklaagde zeer goed by het schijnsel van de lucifer te hebben gezien en zich niet te kunnen vergissen. Toen bekl. de marechaussées gewaar werd, nam bij onmiddellijk de vlucht, waarop dezen, na ge constateerd te hebben dat er nog niets ont vreemd was, hem hebben achtervolgd, doch hij zijne arrestatie, niets op hem hebben bevonden. Vervolgens gaf getuige opheldering hoe be. klaagde in de schuur kan zyn gekomen en verklaarde tevens, dat beklaagde niet bij den in die schuur op den dorschvloer liggenden hoop erwten is geweest, doch dat in die schuur meerdere vruchten geborgen waren. De land bouwer de Badts heeft na arrestatie van bekl. geene ontvreemdingen meer ontdekt. De tweede getuige J. K. v. Noordende, marechausseé te Breskens, legde in hoofdzaak eene geiyke verklaring af, onder bijvoeging dat er tusschen den tijd waarop de bekl. uit de schuur wegvluchtte en dien waarop liij zijne woning had bereikt, 3 kwartier kunnen zijn verloopen. Hierna werd de beklaagde gehoord, die ont kende zich aan het hem te laste gelegde te hebben schuldig gemaakthij zeide in 't geheel niet in de schnnr te zyn geweest en dat, toen de maréchaussées aan zijne woning klopten, hy reeds lang lag te slapen. Bekl. zeide dat er in den omtrek van Oostburg wel vele personen kunnen gevonden worden, die veel op hem ge lijken. Hoewel beklaagde erop werd gewezendat hij door de twee getuigen zonder de minste aar zeling werd herkend, bleef hij halstarrig ont kennen. De ambtenaar van het openbaar ministerie vorderde hierop, dat, tengevolge der ziekte van den getuige de Badts. die in deze zaak gehoord moet worden omtrent het binnendringen van den bekl. in de schuur tegen zijn wil, de ver dere behandeling der zaak voor 14 dagen zal worden geschorst, waarmede de rechtbank, evenals de verdediger zich vereenigden. Voorts zijn door die rechtbank op heden veroordeeld wegens: diefstal: J. W., 37 j., en W. V., 26 j.,dyk- werkers, Westkapelle, ieder tot 4 m., en L. S., 17 j., slagersknecht, Vlissingen, tot 1 m. gev. straf, en J. C. v. d. W., 31 j., agent, Breskens, tot f 10 b. s. 10 d. h., en F. H. V., 11 j., Middelburg, tot f 2 b. s. 2 d. h. verduisteringA. H., 32 j., hvr. van A. M., zonder beroep, Vlissingen, tot 1 m. gev. straf, en vernieling F. W. D. H., 23 j., en J. C. S., 19 j., schippers, Graauw, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h. De Hooge raad verwierp Maandag het cassatieberoep van den landbouwer te Gemert, die tot 13 jaar en 4 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit verschillende rechten gedu rende 18 jaar en 4 maanden veroordeeld werd, wegens zware mishandeling met doodeiyken afloop, gepleegd op zijne echtgenooto. ONDERWIJS. In het bijvoegsel tot de St. Crt. no 14 worden medegedeeld de verslagen van de in 1897 gehouden examens, ter verkrijging van akten van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwyzeres, met een overzicht van den uitslag der examens. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei e. k. by de rykskweekscholen voor onder wijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht en bij de rijkskweekschool voor onderwijzeressen te. Apeldoorn kweekelingen kunnen worden ge plaatst. Bij geiyke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur,; die in de gemeente wo nen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisves ting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouden of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zjj die yoor plaatsing in aanmerking wil len komen, moeten zich vóór 1 Maart 1898 aanmelden by den directeur of de directrice der rykskweekschool die zy wenschen te be zoeken.' Voor nadere by zonderheden zie men de Stct LETTEREN EN KUNST. Mevrouw AlbregtEngelman, die Maan dagavond te Amsterdam haar vijftigjarig jubi leum als tooneelspeelster vierde, is daar op een byzondere wyze gehuldigd. Zij trad op in Que Sientjeeen dramatische- voordracht van Justus van Maurik, voor dezp gelegenheid yoor mevr. Albregt geschreven, en Vrouw George in Legouvè's Talent en-geboorte, De jubilaresse werd warm toegejuicht en ontving tal van reusachtige en kostbare kran^ sen en bloemstukken, benevens vele andere geschonken, De heer Justus vau Maurik-sprak namens, commissie die zich gevormd had» om te trachten een der vrome wenschen van mevrouw Albregt tot vervulling te brengen, namelijk het over schot van Albregt, met monument naar de Nieuwe Oosterbegraafplg^ts over te brengen aan dien wenscb kan de commissie voldoen, zeide spreker, dank zij veler bijdragen,onder wie de jubilaresse mocht rekenen H. M. do KoninginrRegentes, die de bijdrage van een warme hulde deed vergezeld gaan. Te Utrecht is eene zeer zeldzame ge beurtenis het bekende blijspel Jan Ongeluk reeds voor de derde maal voor eene stampvolle zaal opgevoerd. Velen moesten teleurgesteld huiswaarts keeren. Nu wacht men op Zondag 30 Jannari eene vierde voorstelling. De ziekte van mr H. Viotta schynt van laDgen duur te worden. De ruimte in de Nieuwe Kerk te Amstei* dam laat niet toe dat bij de inhuldigingsplech tigheid een orkest en een koor zullen mede werken. De cantate op woorden vanNicolaas Beets, waarvan de compositie aan Bernard Zweers is opgedragen, zou dus niet kunnen worden uitgevoerd. Te Utrecht is thans ook overleden de heer mr H. Rooijaards van Scherpenzeel, oud-lid van Gedeputeerde Staten, president-curator der hoogeschool aldaar en bestuurder van tal van nuttige instellingen. Het kamerlid mr. P. J. Troelstra zal van 19 tot en met 27 Januari a,s. in zeven ver schillende gemeenten van het kiesdistrict Tietjerkateradeel in 't openbaar optreden met het onderwerp: „De sociaal-democraten in de Tweede kamer." Zijn gezondheidstoestand schijnt, dus niet zoo ernstig geschokt te zijn, als het bericht, van het ütr. Dbld- zou doen denken. De oude vrouw te IJaelmonde, die dezer dagen zulke ernstige brandwonden bekwam, is. daaraan overleden. De tuinman te Brielle, die de vorige week van het dak z^ner woning viel, is aan de gevolgen gestorven. TcZuid- Boijerland is het 2-jarig kind van eene weduwe in een ketel kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Te Rotterdam is Zondag een 46-jarig man in de jenever gestikt. De beide in een logement in de Ruijterstaat aldaar aangehou den personen, die verdacht werden van den diefstal van ƒ900, gepleegd aan boord van een Rijnschip, zijn weder vrij gelaten, omdat ge bleken is dat zij aan dezen diefstal geheel onschuldig zyn. Terwijl Vrydagavond een kar, waarvoor een hit gespannen was, op den Loosduinschen weg onder de gemeente Loosduinen onbeheerd stond, werden paard en wagen gestolen. Tweo mannen, verdacht van dien diefstal, zijn door de politie aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring; terwijl inmiddels voer tuig en paard zijn opgespoord. De politie te Amsterdam heeft eene vrouw gearresteerd, wonende in de Vrouwensteeg, die eene bunrvronw met een pennemes in den buik heeft verwond. Eerst heette het,' dat de vrouw gestoken was door een manspersoon, wiens signalement nog al nauwkeurig werd opgegeven. De daderes heeft echter bekend, en de gewonde vrouw is naar het Binnengasthuis vervoerd. De gemeente Doorn wil bij de inhuldi- gingsfeésten, wat het feestvieren zal betreffen, lang niet bij andere gemeenten ten achter Staan. Het voornemen toch bestaat daar, om bij die feesten een grooten maaltijd aan te richten, waaraan alle ingezetenen dier gemeente gratis kunnen deelnemen I Te Fraiieker ïs Zaterdagavond een deur waarder gearresteerd, verdacht van valschheid in geschrifte. Hij is gevankeiyk naar Leeuwar den overgebracht. Aan een zinkfabriek in het Limburgache dorp Weert hebben de vorige week twee erin etigc ongevallen plaats gehad. Mwndag bw)

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1