MIDDELRIIRGSCHE COURANT. 1898. Woensdag 12 Januari. Verschillende Berichten. N°. 9. 141" Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afizonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 11 Jau. 8 u. vm. 35 gr. 12 u. 46 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Verw. Z. W. wind. Middelburg 11 Januari. VERZOENINGSWET. In Nieuw Zeeland bestaat sinds 1894 een wet, de z. g. verzoeningswet voor de nijver heid, die tot strekking heelt ernstige geschil len tusschen werkgevers en werklieden te voorkomen. Bij die wet is een volledig stelsel van ar beidsrechtbanken ingevoerd om te maken, dat tusschen vakvereenigingen en werkgevers over eenkomsten worden gesloten en werkstakingen worden vermeden. Tot dit doel is in elk district der kolonie een plaatselijke verzoenings- raad opgericht, die bestaat uit een gelijkelijk door werkgevers en werknemers gekozen ge tal vertegenwoordigers. Deze verzoeningsraad kiest een buiten de party en staanden voorzit ter. Boven deze plaatselijke raden staat het -scheidsgerecht voor de geheele kolonie dat slechts drie leden teltde voorzitter moet lid zijn van het opperste gerechtshof en wordt door de regeering benoemd', van ue beide andere leden kiezen de patroonsvereenigingen en arbeidersvereenigingen er ieder éen. Deze instellingen hebben het recht: voor eerst om zich bezig te houden met de uitdruk kelijk voor haar aangewezen overeenkomsten tusschen arbeiders en patroons, en ten tweede met elk geschil, dat tusschen een vakvereeni- ging en een werkgever mocht ontstaan. Hierbij wordt op de volgende wijze gehan deld. Wanneer, in welke industrieele aange legenheid ook, strijd ontstaat, heeft elke partij het recht, het vraagpunt ter kennis te brengen van den verzoeningsraad van het district. Deze raad is verplicht, met of zonder toestem ming der tegenpartij, het geval te onderzoeken en te trachten, een verzoening tot stand te brengen. Mislukt dit laatste, dan heeft de raad bet recht, een vonnis te vellen, dat open baar wordt gemaakt, maar geen bindende kracht heeft voor een der partijen. Wordt deze beslissing niet aanvaard, dan kan de raad het geval voor het centrale scheidsge recht brengen of kan elk der partijen verwij zing naar het scheidsgerecht verlangen. Dit scheidsgerecht moet de zaak dan weer onder zoeken, ook al mocht een der partijen bezwaar maken, en heeft het recht getuigen op te roe pen, de overlegging van boeken te vorderen, enz. De beslissing van het scheidsgerecht, die by meerderheid van de drie leden wordt ge nomen, is definitief; maar toch is zij nog niet noodzakelijkerwijs gerechtelijk uitvoerbaar. Dit wordt zij eerst dan, wanneer het scheidsge recht besluit, zijn vonnis in zijn uitspraken- register in te schrijven. Een aldus geregistreerd vonnis kan tegen een enkelen patroon of arbei der, zoowel als tegen een bond van dezen wor den uitgevoerd, evenals een vonnis van bet hoogste rechtscollege. Het scheidsgerechtheeft dan ook het recht, een uitspraak tot een deel van het gemeene recht te verheffen. Deze wet heeft, zegt de Haagsche courant, zeer guwstig gewerkt. Van den aanvang af is men er in geslaagd, alle geschillen tusschen patroons en arbeiders door een schikking te Trouwens, de sociale wetgeving op Nieuw- Zeeland kan ook in andere opzichten tot voor beeld strekken, zooals o.a. blijkt uit een onlangs te Weenen verschenen werkje van dr. Schwied- land Eine vorgeschrittene Fabriksgesetzgebung. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot kantonrechter te Vianen mr. W. Lulofs, thans griffier bij het kantongerecht te Geldermalsen is de klerk bij 's rijks werf te Amsterdam t). W. van Braambeek benoemd tot adjunct commies bp 's rijks werven is aan den reserve-officier van gezondheid 2de kl. dr. J. Kuiper een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking tot de landmacht. A T J E H. Het door de laatst ontvangen mail hier aan gebracht verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden loopt van 20 November tot en met 3 December. Wij ontleenen het volgende er aan: Toekoe Oemar bleef zich beurtelings te Sapik en te Pantei Tjermin aan den bovenloop van de rivier Lambiesoi, in Groot-Atjeh, ophouden, waar hij aanvankelijk zijne strijders bijeenhield, en trachtte groote voorraden rijst te verza melen. Latere berichten meldden, dat hij zijne panglima's tot actie zou hebben aangespoord en dat hij het aan hen, die werkeloos te Daja bleven, overliet zeifin hunne voeding te voor zien. Als een gevolg hiervan zou Panglima Karim zich weder in het Parang-gebergte ver toond hebben, en zouden T. Amat en Pan Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór èèn uur aan het bureau bezorgd zyn. AdvertenüSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen ran 17 rogels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. Ai VAN NlEÜWENirDIJZEN. glima Biutang zich over Lhong naar de Ritiëng- baai begeven hebben, alwaar zij eenigeAtjehers uitplunderden, en vervolgens in het ge bergte terugtrokken. Voorts zouden Panglima Daboh en Pang Saleh met enkele volge lingen over zee naar Lampoe'oe (IV Moekims) gekomen zijn, en zich daar nu in het gebergte ophouden, terwijl Panglima Hasan over zee naar de Ritiëng-baai zich had begeven, en ver der door de IV Moekims en de Gló-Tarompas naar de IX Moekims. Herhaaldelijk werden patrouilles uitgezonden, maar geen enkele maal kwamen deze met een der vermelde benden in aanrakingalleen ontdekte de maréchaussée op den 25en November in het gebergte ten zuiden van Biloel eene woning, die sporen droeg be woond te zyn, eu daarom werd verbrand. In den nacht van 18 op 19 November werd te Dea Mamplan een moordaanslag gepleegd op den wakil Imam van Lepong, Nja Ih, door eenige lieden onder Pang Abas, die na het huis geplunderd te hebben, naar Paroi terug keerden. De ons gouvernement betoonde me dewerking zou de reden zijn, dat T. Oemar dan wel zijne vrouw Tjoet Nja Din last gaf tot het vermoorden van Nja Ih. In de sagi der XXVI Moekims, alsook in den omtrek van Kroeng Raja, bleef het geheel rustig. T. Tjoet Toengkoeb zou zich thans op houden te Kale, gelegen in het Pedirsche. Op de Noordkust bleef het rustig, evenals op de Oost- en Westkust. Ook van Poeloe- Wek wordt niets bijzonders gemeld. Wat de weersgesteldheid betreft werden kenterende winden met af en toe regen waar genomen. In het militair hospitaal kwamen geen choleragevallen voor. Wat de ziekte onder bet vee aangaat, wordt gemeld dat te Olehleh-Oost runderpest uitbrak onder het aldaar in quarantaine gehouden vee; te Kotaradja is de ziekte tot staan gekomen. In Lam Gloempang stierven weder 9 stuks vee, maar na don 24en November kwamen geene gevallen meer voor. UIT STAD EN PROVINCIE. De minister van financiën; gezien de arti- :elen 9, 10 en 12 der wet van 2 Mei 1897 (Stbl. no. 124), betreffende herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men beeft goedgevonden en verstaan te be noemen tot voorzitters der commissie voor de werkzaamheden der voormelde herziening in de provincie Zeeland in het schattingsdistrict Middelburg, J. A. O. H. G. Mijkamp, con troleur der directe belastingen en van het kadas ter te Middelburgin G o e s jbr. U. E. Lewe van Nijenstein, burgemeester van 's Heer Areudskerke, aldaar; in Zierikzee C. W. Yermeys, burgemeester van Zierikzee, aldaar. Er loopen nog steeds geruchten omtrent een tweede voorstelling van Antigone te Mid delburg. Hoewel daarvan wel sprake is geweest, moeten wy meedeelen, dat deze niet mogelijk is, met het oog op verbintenissen, door Het Nederlandsch Tooneel elders aange gaan. Bovendien: de heer Louis Bouwmeester moet de volgende week vier malen de zeer zware rel van Kreon speleneen vijfde daarbij te voegen zou niet verantwoord zijn. Zij, die nog niet voorzien zijn van plaatsen, doen het best Dinsdag a. te /en uur aan den Schouwburg te onderzoeken of er nog open gevallen zijn, waartoe wel kans bestaat, met het oog op de mogelijkheid, dat houders van plaatsen of leden van het Tooneelverbond van hun rechten geen of niet ten volle gebruik maken. Heden middag ontstond, doordat een pot in een kachel gesprongen was, en de daaruit voortkomende vonken eenig roet had den aangestoken, een begin van een schoor steenbrandje in de conciergeswoning in het Raadhuis alhier. Met behulp van een extinc- teur en een paar handenvol keukenzout werd het vuur gedoofd. te Groede, beklaagd van beleediging van den heer J. Prins Mellema, arts te Groede. De beklaagde werd ter zake van beleediging veroordeeld tot eene geldboete van honderd gulden, subs, vyftig dagen hechtenis. Zooals men weet uit het verslag, opgenomen in ons nommer van 3 Januari, was de eiscb van het Openbaar Ministerie f 100 boete, s. 15 dagen gevangenisstraf, terwijl de ver dediger tot vrijspraak had geconcludeerd. Voorts zijn veroordeeld wegens mishandelingJ. F. y. M., 30 j., schippers knecht, Vlissingen, tot 7 d. gev.straf; mishandeling en vernieling: E. B. v. W., 23 j., bootwerker, Ternsuzen, tot 6 m. gev.straf; huisvredebreukA. B., 24 j., bakker, J. G.. j., werkman, P. S., 26 j., smid, P. K., 20j., P. K., 20 j., werklieden, en P. d. V., 23 j., timmerman, allen Domburg, ieder tot f 3 b. s. 3. d. h.en diefstalJ. B. B., 16 j., P. H. L., 17 j., eft M. J. K., 17 j., en C. J. B., 18 j., L. S., 16 j., en J. S., 21 j., werklieden, Hulst, allen tot 7 d. gev. straf. Vrijgesproken F. L. v. P., 21 j., arbeider, Sluis, en J. F. S., 25 j., werkman, Clinge, be klaagd van mishandeling, en B. d. S., 32 j., polderwerker, Hontenisse, beklaagd van diefstal. KERKNIEUWS. Zooals onze lezers zich misschien zullen herinneren, rijpte het vorige jaar by den pre dikant en den kerkeraad der Engelsche ge meente alhier het denkbeeld om in het vrien delijke kerkje in de Simpelhuiastraatje, ter gele genheid van het 50-jarig jubilé van Koningin Victoria, een gedachtenisraam te plaatsen. Dat plan vond zooveel steun, zoowel bij leden der Engelsche gemeente als daar buiten staanden, dat het tot uitvoering kon komen en dezer dagen werd het verwezenlijkt niet alleen, maar zelfs op grooter schaal tot stand gebracht dan eerst de bedoeling was. Niet een, maar alle vijf de boogvensters zQn, volgens het bekende procédé, patent raam- deooratie door kleHrig papier, imitatie van ge brand glas, bedekt. Het eerste venster, het gedachtenisraam, geeft het beeld van Koningin Victoria, terwyi de overige ramen, in breede randen, bijbelsche tafexeelen te aanschouwen geven. Het geheel maakt een zeer aangenamen in druk en doet werkelijk denken aan de in kleu ren gebrande ramen, die men èn in ons land èn in het buitenland vooral in zoovele kerken ziet aangebracht. Het getemperd licht doet de oogen zacht aan en geeft iets stemmigs aan bet in donkeren tint gehouden kerkgebouw. De zeer zorgvuldige bewerking werd ver richt door de firma F. Machenaud en zoon alhier, terwijl het papier geleverd werd door firma M. J. Gallenkamp te Arnhem. dit stukje al de kloeke qualiteiten van den schilder. De twee groote portretten, wolke wij te 'b Hage van Frans Hals bezitten, hebben niet de groote „franchise" van kleur, welke het kleine portretje onderscheidt. Want met hoeveel ver rassende frischheid staat 't zwart der deftige kleeding, 'twit van den kraag en liet volle rood van het jonge gelaat tegen de vaste, licht grijze fond; en met welk een zekerheid van tact is de kop geschilderd, zóó, dat nergens een zwakheid, nergens een aarzeling te bespeu ren valt. Tegenover het portretje van Adriaan Brouwer, dat met zijn lenig penseel, met zijn fijne atmosfeer, "eer modern aandoet, is dit gaaf portretje als het type van de volle kracht der 17de eeuw. Door den heer Willem Kloos is voor de Nederlandsche Tooneelvereeniging, hoofdbestuur der Adriaan van der Horst, artistiek leiderde heer Henri van Kuyk, vertaald Hannele, van Gerard Hauptmann. Dinsdag 8 Febr. te Arnhem uitvoering van Seleneia van v. Brucken Fock. Mevrouw Tijssen-Bremerkamp heeft zich bereid verklaard de Seleneia-partij in studie te nemen. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag van Ibsen zal een nieuwe groote uitgaaf zyner werken in het Duitsch verschijnen. De teksten zullen door goede schrijvers en dichters nauw keurig met het oorspronkelijke worden verge leken. Het tweede deel zal op 20 Maart, Ibsen's verjaardag, gereed zijn. Daarin zullen o. a. staan twee drama's, werken uit Ibsen's jeugd, die nu voor het eerst in druk verschynen. Van de stukken in verzen komt een nieuwe vertaling, door een dichter bewerkt. Vóór elk stak wordt een inleiding gegeven, voor de historische drama's door Georg Brandos, voor moderne door Paul Schlenter. De laatste schrijft tevens een levensgeschiedenis van Ibsen. Maandag werd den heer Van Spankeren, predikant te Heinkenezand, by gelegen heid van zijne 40jarige ambtsvervulling, na mens de gemeente eeu prachtige boekenkast aangeboden. By de Ned. herv. gemeente te O o t e r- 1 a n d deed Zondagmiddag de heer dr G. Smit zijn intree, sprekende over I Cor. 1 vers 23a; na des morgens te zijn bevestigd door den heer P. F. van den Berg van Zierikzee met een preek over Kol. I: 28 en 29. De raad van beroep in zake de perso- neele belasting te Middelburg heeft als deskundige benoemd den heer A. Schrijver, vendumeester en deskundige by de personeele belasting te Goes. (G. Crt.) Bij een weduwe in den Nieuwe Neuzen- polder, onder de gemeente Hoek, is, terwijl zij Zaterdagmiddag eenige boodschappen deed, ingebroken doch niets ontvreemd. De inbrekers, die opgespoord werden, verklaarden dat bet hun om geld of Bieraden te doen was geweest, die zij echter niet vonden. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Heden deed bovengenoemde rechtbank uit spraak iu de} door ons uitvoerig medegedeelde zaak tegen J. G. M. Sr, secretaris-ontvanger By de Ned. Herv. kerk zijn in het afge- loopen jaar 65 candidaten tot de Evangeliebe diening toegelaten, waarvan 16 nog zonder standplaats zyn. Onze koningin schonk weder f 2000 ten behoeve van het fonds voor noodlijdende kerken en personen in die kerk, benevens 750 ten behoeve van het fonds ter voor ziening in de geesteiyke behoeften der ge meenten, waar eigen middelen ontbreken. ONDERWIJS. Aan de openbare school te Oud-Sabbinge (Wolfaartsdijk) doet zich het zeldzame geval voor, dat aldaar acht kinderen uit één gezin en van dezelfde ouders onderwijs ontvangen. pe heer J. F. van de Plassche, on derwijzer aan de openbare lagere school A te Schoondijke, is als zoodanig benoemd te 's Gravenzande. In de St. Ct. van heden wordt medege deeld de uitslag van de in 1897 te 's Graven- hage gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Fransche taal. LETTEREN EN KUNST. Het onlangs door het rijk aangekochte mansportretje van Frans Hals heeft een plaats in het Mauritshuis gekregen. Deze aanwinst ia wel een zeer kostelijke; zegt G. in Het Vad.; weinig grooter dan een miniatuur, openbaart voor een eandidatuuv als voorzitter bedankt. Het bestuur zal nu uit zijn midden een voorzitter aanwijzen. Aan het slot der vergadering werd van ver schillende zijden hulde gebracht aan den voor zitter, voor hetgeen hij zes jaren lang voor den Radicalen Bond is geweest. Men hoopte, dat hij weldra weder als voorzitter zou terngkeeren. De heer Gerritsen verlangde echter, erkentelijk voor de ondervonden sympathie en de geuite wen8chen ook zelf deelende, de eerste 2 ii 3 jaren rust te nemen. De heer De Jong hoopte, dat, als over 4 jaar grondwetsherziening alge meen kiesrecht brengt, de heer Gerritsen weder zal zijn de vooizitter van den Radicalen Bond. Aan boord van het nieuwgebouwde pant serschip Zeelanddat te Nieuwediep onder stoom wordt beproefd, hebben Zaterdag 15 vuur- stokers, beboorende tot het personeel van de maatschappy De Schelde te Vlissingen, het werk gestaakt, omdat hun, naar hunne meening, geen voldoend voedsel werd verstrekt. De sta kers werden terstond vervangen door binnen- landsche vuurstokeTS der marine, zoodat het werk er geen oogenblik onder leed. Van anti-revolutionnaire zijde is in district IV te Rotterdam, voor de a. verkiezing voor een lid der Tweede kamer candidaat ge steld jhr mr T. A. J. van Asch van Wyck, thans lid der Eerste kamer voor Zeeland. Deze candidatuur wordt ook van katholieke zijde gesteund. Het Vad. waarschuwt tegen het plan om voor Heemskerk een standbeeld op te richten. Een volk behoort zijn groote mannen te eeren, maar de proportion dienen in acht te worden genomen en voor een standbeeld aeht het blad Heemskerk niet groot genoeg. Volgens het Dagblad is het verbod van opvoering van het dTama Dreyfus in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag door den burgemeester geschied in over leg met het ministerie van buitenlandsche ■ken. Maandag is te Amsterdam, onder leiding van den heer W. Schut, voorzitter van het be stuur, de druk bezochte vergadering gehouden van den Ned. Hotelhoudersbond. Als bestuurs leden werden de heeren Schut, uit Den Haag, Koek, uit Utrecht, herkozen en, in plaats van den heer Kriz, die bedankte, gekozen de heer Wolframm, uit Rotterdam. Langdurig werd beraadslaagd en ten slotte aangenomen een adres aan de Tweede Kamer, betreffende de overgangsbepalingen der drank wet. Onder voorzitterschap van den heer C. V. Gerritsen, werd Zondag te Utrecht dejaar- vergadering van den Radicalen Bond gehou den. De voorzitter opende haar met een over zicht van de oprichting en ontwikkeling der radicale partij hier te lande in de laatste 10 jaren. Het aantal afdeelingen is met een vermeer derd, Nyraegen. Van drie en twintig afdee lingen was geen bericht ontvangen, zoodat men niet weet wat men eraan heeft. Op de vergadering waren 28 afdeelingen vertegen woordigd. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten de plaats aan te wijzen waar de volgende alge- meene vergadering zal gehouden worden. In plaats van de drie aftredende bestuurs leden, mr Z. van den Bergh, C. V. Gerritsen en P. Nolting, en van de heeren C. de Goede Hz., en H. A. v. d. Houven, die bedankten, werden gekozen do heeren Th. M. Ketelaar, F. Mol, dr J. C. Eringaard, W. P. Zeilmaker on na enkele stemmingen, waarby voorzitter zijn besluit om geen herbenoe ming te aanvaarden handhaafde, de heer J. Te Rotterdam bad Zaterdag een 17-jarige fabrieksjongen zich in een touwslagerij,in strijd met de voorschriften, in een lift begeven, die voor goederen bestemd is. Met het hoofd geraakte hij bekneld tusschen de zijwanden en de lift, waardoor den ongelukkige het hoofd nagenoeg afgescheurd werd. Onmiddellijk was hij een lijk. Toen in dezelfde gemeente Zon dagmorgen een bewoonster der Lange Ly'nstraat opstond, vond zij haar man, die den vorigen avond in beschonken toestand thuis was ge komen en op een stoel iu slaap was gevallen, dood op zijn stoel zitten. Te Klundert is Zondag een gehuwde vrouw iu de kerk plotseling dood gebleven. Zondag middag waren te Leiden aange komen twee verliefden 21 en 18 jaar oud, dié in een logement hun intrek namen, met het doel zich van het leven teberooven, omdat de ouders tegen hun engagement waren. Juist toen de ouders te Leiden waren ge komen om hunne kinderen van daar af te halen, hadden beiden zich met chloroform bedwelmd zóó als bleek, toen hunne gesloten kamerdeur met geweld was geopend. Twee dokters vermochten eerst na langdurige bemoeiingen het bewust zijn weder op te wekken, waarna de jongelie den nog dienzelfden avond met hunne respec tieve vaders zijn afgereisd. Het jonge mensch was ook in het bezit van een geladen revolver. Naby Schoonhoven is een man uitLopik, geheel bewusteloos aan een boom gebonden, ge vonden. In den loop van den dag overleed hij, zonder zyn bewustzijn teruggekregen te hebben. "Waarschijnlijk heeft men hier met een misdaad te doen, Te Nijmegen).is een negenjarig knaapje aan hersenvlies-ontsteking gestorven, vermoe delijk een gevolg van een slag, dien een andere jongen hem op het hoofd had toegebracht. In de haven van Antwerpen zyn verle* den jaar 5106 Bchepen, gezamenlijk metende 6.200.000 tonnen, binnengeloopen. Dat is 148 schepen en 392.000 tonnen meet dan in 1896 en 290 schepen en 480.000 tonnen meer dan in 1895. De Belgische regeering heeft aan het gemeentebestuur van Brussel doen weten, dat zij de gemeente te zyner tijd over de luchtbrug zal raadplegen. Uit de stukken toont zij aan, dat het gemeenrebestuur vroeger wel degelijk heeft erkend, dat voor werken als het hier bedoelde ryksconcessie noodig is. De Indépendance bestrijdt ondertusschen het plan, o. a. omdat het verkeer in de liften beperkt Is. Het toeval wil, dat de laatste dagen keer op keer berichten komen over onschuldig ver oordeelden. Zoo nu weer in Wales. Daar wad en jonkman, J Wallace Spriggs genaamd, tot •yf jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens een roofaanval, in Juli 1.1. by Rhyl, in Noord» Wales, op een wielrijdende jonge dame gepleegd. De jonge dame gaf het geval aan bij de po» litie te Rhyl; en toen men haar daar de ver zameling portretten liet zien, meende zij in het portret van Spriggs, die eens wegens een ge ring vergrijp, een „jeugdige dwaasheid", was veroordeeld, den roover te herkennen. Spriggs werd gevangen genomen. Vijf getui gen zwoeren dat hij de roover was. Maar twaalf andere getuigen verklaarden eenstemmig, dat hij op den dag en het uur van den aanslag thuis bij zyn ouders was geweest. Zijn alibi werd echter niet als bewezen erkendhy werd schuldig bevonden en veroordeeld. Zijn ouders, vooral zyn moeder, en vele vrien den berustten echter niet in dat vonnis. Zij stelden alles in 't werk om een nieuw onder zoek van de zaak te verkrijgen, en het gevolg daarvan was, dat zijn onschuld bleek en dat de regeering thans last gaf tot zijn invrijheid stelling, on licensein afwachting van zyn vonnis. Spriggs heelt twee maanden van zijn straf ondergaan. Gelijk men weet, was vooral in Siberië aan alle overheidspersonen last gegeven uit te zien naar de ballon van André. Een der autoriteiten (waarschijnlijk iemand die geen begrip had van een luchtballon) vatte deze order verkeerd op en gaf zijn onderhoorigen bevel „André op te sporen en aan te houden." Schinkel van Dijk. Qe heer Kouveld had ookHerhaaldelijk hebben wy melding gemaakj

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1