VESEH en ÏOETPAI! Advertentiën. Strandvonder#. De J. VAlff BAABLE Co. zou maken aan den grooten strijd in de ma chinenijverheid. Ritchie, de president van den Board of Trade, heeft den steun der regeering beloofd. De hul. Beige bevat een allerschandelijkst stukje, waarin „Richet" Bismarck bespreekt. Hij zegt dat Bismarck nog niet moet sterven; dat zou jammer zijn. Hij, die zooveel men- schelijke wezens heeft doen lijden, moet op zijn beurt nu zelf lijden. Naar men uit Friedrichsruh seint is er eenige verbetering in vorst Bismarck's toestand waarneembaar. Maar dit neemt niet weg, dat men op een wellicht spoedigen afloop ver dacht moet zijn. De grijsaard lijdt aan aderont steking, die hem vaak veel pijn geeft. Professor Schweninger bevindt zich weder te Friedrichrub. De Paus heeft andermaal een verklaring van onverzoenlijkheid doen afleggen. Alleen als Rome wordt teruggegeven, zal er sprake kun nen zijn van een verzoening met de koninklijke familie. Als alle bisschoppen, wier voorgangers ook eens wereldlijk gezag hadden, even onver zoenlijk waren als de Paus, zou het er in de wereld gek uitzien. Met het oog op de verwarde toestanden in Servië, sedert de terugkomst van Milan ontstaan, heeft de vorst van Montenegro ge weigerd den Servischen patriot Ranko Tarsitch uit te leveren, die werd beschuldigd van een aanslag op koning Alexander. De Ilongaarsche magnatentafel zal heden bijeenkomen tot behandeling van het ontwerp tot regeling der economische betrekkingen. Zoodra dit ontwerp is aangenomen, zal de Kamer voor een maand worden verdaagd. De Oostenrijksche generaal Tuma de Waldkampf is door koning George belast met de reorganisatie van het Grieksche leger. Duitschland heeft waarlijk de van Kreta naar China gezonden soldaten door andere vervangen. Zij werden met veel praal ontvan gen, en hun vlag wappert weer naast die der overige Mogendheden. Met het oog op de bijeenkomst van den Landdag zou te Praag de staat van beleg worden opgeheven. De Jong-Czechen hebben tégenover de regeering en de Duitsche leden verbonden voor het bewaren der rust te zorgen. Silvela heeft te Badajoz de aangekondigde politieke redevoering gehouden. Daarin ver klaarde hij dat Spanje de tusschenkomst der Vereenigde Staten op Cuba moest beschouwen als een aanranding van de nationale eer en van de beginselen van het volkenrecht. Spanje moest zich met alle geestkracht daartegen verzetten, en in den strijd zou het niet alleen staan, daar Europa niet onverschillig zou toezien. Verder beval hij een afwachtende politiek aan, daar de regeering het Cubaansche vraag stuk moet oplossen. Maar voor het geval de liberalen niet slagen, moeten de conservatieven goed georganiseerd zijn, opdat zij het bewind kunnen aanvaarden. De Spaansche minister van oorlog heeft last gegeven tot een nieuw onderzoek tegen generaal Wey Ier. De kapitein-generaal van Madrid wees een generaal aan, die dat onder zoek zal leiden. Merkwaardig genoeg meldt een later bericht, dat het onwaar is dat de hoogste krijgsraad Weyler buiten vervolging heeft gesteld. De aanwijzing van oen officier voor het instellen eener instructie zou op last van dat lichaam hebben plaats gehad. In Uruguay komt men maar niet tot rust. President Cuestas heeft Zaterdag avond een besluit geteekend, waarbij vijf bataljons van de nationale garde worden opgeroepen. Men. ge loofde dat hij de leden van de kamer, die hem vijandig gezind zijn, zijn candidatuur wil op dringen. Een telegram uit Montevideo aan de N.-Y. Herald meldt dat de president zich tot dictator heeft geproclameerd. Een omwenteling staat op het punt uit te breken. Uit Shangai komt het vrij onwaarschijn lijke bericht, dat de Japansche vloot zich on der het bevel van den Engelschen admiraal heeft gesteld. De Engelsche ambassadeur te Petersburg is te Londen geweest en vertrok na een onder, houd met Salisbury haastig naar zijn post terug Men brengt dit met de Chineesche kwestie in verband. Frankrijk zendt twee kruisers naar het Verre Oosten. Het Journal des Débats wijst er op dat Engeland zijn vloot in het Verre Oosten niet versterkt, maar wel troepen naar Egypte en Soedan zendt. Het blad beweert dat dit een gevolg is van een afspraak met Duitschland, dat beide landen elkander over en weer de vrije hand laten de een in Kiao Tscheou, de ander in Soedan. Men begint zich te Parijs ongerust te maken over de toerustingen van Engeland. al deze dingen hebben mijn volle sympathie. Toch heb ik tegen uw aanbevelend woord ernstig bezwaar. Dat ik, een kerkelijk persoon, de combinatie van „kerk en pruderie" niet erg vriendelijk vind, kan u niet bevreemden. Dat ik verwonderd was door den uitroep „o Chris tendom het Christendom beschuldigd te zien van den zedeloozen man vrij te pleiten en de vrouw alleen schuldig te verklaren, en van zondaressen niet als zusters te willen beschou wen, zullen velen uwer lezers begrijpen. Het is toch een onloochenbaar feit, dat juist het Christendom altijd gepredikt heeft eenerlei zede- wet voor man en vrouw en juist het Chris tendom altijd het beginsel heeft gehuldigd, door een Duitscher zoo kort en krachtig uit gesproken: „wie niet tot een dronkaard „mijn broeder" en tot eene ontuchtige „mijn zuster" kan zeggen is geen Christen". Ook zou ik de ongehuwde moeders, zooals ik ze in den regel leerde kennen, even ongaarne als dezedelooze mannen vergelijken met „een onvoorzichtig dar tel kind". Echter wil ik thans dergelijke be zwaren niet op den voorgrond stellen. Een groot bezwaar tegen de vereeniging is dit, dat ongehuwden lid kunnen worden en daardoor (zie art. 7 huish. regl.) recht hebben om aanspraak te maken op uitkeering als zij gevallen zijn. Wie zal niet goedkeuren, dat arme gehuwden, hetzij leden of niet-leden, worden geholpen als de geboorte van een kind vaak onoverkomelijke onkosten veroorzaakt? Wie zal niet prijzen als aan ongehuwde moeders steun wordt geboden? En wie zal er bezwaar tegen hebben, als gefortuneerde on gehuwden door contributie aan eene vereeniging arme moeders helpen? Maar dat de ongehuwden door twee jaar contributie te betalen recht verkrijgen op eene uitkeering als zij komen te vallen, acht ik hoogst bedenkelijk. Ik heb niet onderzocht of het waar is, dat elders jonge meisjes lid worden om zich daar door te assureeren tegen een deel der gevolgen van ontucht. Men heeft het beweerd en na tuurlijk ook tegen gesproken. Maar dat de mogelijkheid bestaat blijkt uit de statuten. Terecht beeft reeds H. in De Amsterdammer erop gewezen, dat de correspondenten door toespraak zullen trachten bij de jonge moeder het gevoel van verantwoordelijkheid op te wekken en even juist zegt uw artikel, dat de vereeniging geen lichtzinnigheid in de hand wil werken. Maar de mogelijkheid bestaat en moest m. i. niet bestaan. Door de moge lijkheid wordt ook door de O. V. de gelegen heid aangeboden, en dat acht ik voor de zede lijkheid zeer gevaarlijk. Wie zich wil verzekeren tegen de gevolgen van schuldige daden, is zeker van plan die te bedrijven en toont wel de gevolgen, doch niet de daad te vreezen; en wie de gelegenheid tot zulk eene assurantie opent is mede schuldig. Een meisje, dat zich wil verzekeren tegen de gevolgen van een onzedelijke daad, moet reeds vrees en schaamte voor die daad verloren hebben en de gevolgen alleen nog vreezen. Wordt door assurantie tegen die gevolgen de vrees voor het kwaad weggenomen, dan zal de daad te eerder worden verricht en is hij die assureerde mede schuldig, ook al was het te genovergestelde bedoeld. De O. V. bedoelt dit niet, zoo zegt uw artikel. Zij is beschuldigd het wel te bedoelen, Ik wil mij gaarne met uw gevoelen vereenigen, maar toch de statuten verhinderen het niet. Als de O. V. kon besluiten alleen gehuwde leden recht te geven op ^toelage en de ongehuw den alleen als contribuanten aan te nemen, zou zeker niemand meer zeggen „die vereeniging bevordert de onzedelijkheid", zooals nu wel wordt gezegd. Men zou dan toch als gunst ongehuwden kunnen helpen, althans zulken die door geldelijke hulp kunnen geholpen worden, maar de mogelijkheid zou uitgesloten zijn, dat het kwaad werd bevorderd door assurantie. Misschien verdwijnt ook later bij de meeste pleitbezorgers der vereeniging de antipathie tegen Christendom en kerk. Met vriendelijken dank voor de mij toege stane plaatsruimte, M. d. R., heb ik de eer te zijn Uw dw. dn. Middelburg 8 Jan. '98. H. J. L. POORT. tooneu alleen de letter te kennen maar niet den geest. Trouwens, over die toepassing, over de zuiver heid in de leer is al heel wat te doen geweest in de wereld; en er wordt nog een bittere strijd daarover gevoerd. En juist omdat daarover zooveel verschil heerscht, en ook wijl er in onze maatschappij aanhangers zijn ook van andere godsdiensten en vrijdenkers, vinden wij het zoo bedenkelijk het woord „christelijk", over welks opvatting men bet zoo weinig eens is, als uithangbord te gebruiken en begroeten wij de vereeniging Onderlinge Vrouwenbescher ming, die aller samenwerking wenscht, met zoo veel ingenomenheid. Gelukkig dat zij zooveel goeds wil, waarmee ook de heer Pooit zich vereenigt. Bij dergelijke gewichtige vraagstukken is alhr samenwerking dringend noodig. Laat ons daarom, wat wij ook zijn op godsdienstig gebied, zoeken naar de punten van overeen stemming; naar hetgeen ons vereent en niet steeds staren op hetgeen ons scheidt. Wij zullen dan veel verder komen in het oplossen van moeilijke kwesties, in het verbeteren van sociale toestanden. Maar dat wordt nog te veel over het hoofd gezien door hen, die zich bij voorkeur aan hangers van het christendom noemen. Red. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Onderlinge Vrouwenbescherming. Mijnheer de Redacteur Met groote belangstelling las ik uw artikel tót aanbeveling van de vereeniging Onder linge Vrouwenbescherming. Ik hoopte eene weerlegging te vinden van het grootste bezwaar, dat zeer velen togen deze vereeniging hebben. Ik werd echter teleurgesteld. Veel van het door u aanbevolene en door O. V. bedoelde juich ik van harte toe. Het wenschen, dat het onderzoek naar het vader schap worde toegestaanhet afkeuren der minachting waarmede men de gevallen vrouw treft, terwijl men den medeplichtigen man eer biedig in den huiselijken kring ontvangthet protesteeren tegen tweeërlei zedewet voor den man en de vrouw; het helpen van de behoef tige kraamvrouw en haar kindhet steun bieden aan ongehuwde moeders als aan arme zondares sen en toch als aan zusters; het pogen om pedelooze vrouwen van het kwaad af te houden; Het betoog van den geachten schrijver geldt niet zoozeer ons opstel, als wel eene bepaling in de statuten der vereeniging, waartegen hij en zeer velen met hem groot bezwaar hebben. Daarom laten wij gaarne de eer der beant woording van zijn schrijven over aan het be stuur der Vereeniging, of aan haar of hem die goed op de hoogte is van het ontstaan van het door hem aangevallen artikel en van het vóór en tegen daarvan. De schrijver zegt zelf, dat de bewering, als zouden elders jonge meisjes lid worden van de vereeniging om zich daardoor te assureeren tegen een deel der gevolgen van ontucht, ook ingesproken is. Maar zou het dan niet goed zijn dat men, vóór men die verder ver spreidde, eerst goed onderzocht? Wij kunnen ons niet voorstellen, dat ook de kwestie der „mogelijkheid" daarvan niet ernstig overwogen zou zijn. De door den schrijver aangevallen uitdruk kingen „Kerk en pruderie" en „O, Christen dom!" zijn niet door ons gebezigd; ook daar omtrent laten wij de verdediging over aan hen, die haar gebruikten. Maar dit willen wij wel opmerken, dat derge lijke uitdrukkingen, naar onze meening, niet voortkomen uit antipathie tegen de Christelijke leer, maar beschouwd moeten worden als uitingen van bitterheid over zoovelen, die tooaen deze leer zoo weinig te begrijpen. Voor die leer hebben de pleitbezorgers van die vereeniging, zooals ook wij zijn, groo ten eerbied, warme sympathie, evenals voor hem, die haar eenmaal predikte; maar hun antipathie is gericht tegen de wijze waarop het hnidige christendom en de kerkgenoot schappen die leer vaak toepassenen daardoor stroomen, op ridderlijke wijze hulde brengt aan een vrouwelijk lid van den Oranje- stam, in wier hand wij met vertrouwen onze toekomst leggen. Middelburg, 9 Januari 1898. I. H. C. HEIJSE. Yertrokken en aangekomen schepen. Vlissingon, 10 Jan. Binnengekomen het Eng. ss. Bivouacgez. Babb, van Cardiff, met kolen voor de maatschappij Zeeland, en eenige stukgoederen voor Antwerpen. Vertrokken, het Eng. ss. Ituna, gez. Milne, naar de Tyne en de Eng. barge Birthday gez. Norton, naar Antwerpen, om te laden voor Shoreham. HANDELSBERICHTEN. AANSTEKELIJKE PEDANTERIE. Is het u als mij gegaan, geachte redacteur, dan hebt gij u kostelijk vermaakt met het humbug-artikel van den Londenschen corres pondent der Nieuwe Rotterdamsche courant in het eerste blad van Zaterdag j. 1. Met dien correspondent en talloos velen in den lande heb ik mij verblijd over hetgeen ten onzent gedaan wordt voor de buitenland- sche pers met het oog op onze inhuldigings feesten maar ik hoop, dat men noch te 's Hage noch te Amsterdam de wenken van dien cor respondent zal opvolgen. Ik ken hem niet, maar ik ben wel niet ver van de waarheid, zoo ik hem voor een in den vreemde vertoevenden Nederlander houd. Is dit zoo, dan heeft hij zich al een goed deel eigen gemaakt van de onvervalschte Britsche laatdunkenheid, die zich gedraagt, alsof de wereld om Engeland draaide. Dat de Engel sche pers veel uitnemends heeft, zal niemand ontkennen maar dit is nog geen reden om aan die pers de eereplaats in te ruimen, allerminst wel, als het waar is, wat die correspondent verzekert, dat de feesten, die ons wachten, in der Britten oog hardly important enough for representation zijn. Welnu, laat die verwaten Britten dan in hun eigen sop gaar koken, en zich bij die gelegenheid behelpen met telegrammen van nieuws-agentschappen. Zij kunnen zich dan te meer bezighouden met hun gelief koosden arbeid om vuur en gal uit te spuwen over al wat niet Engelsch is en om te verzinnen waar ter wereld weer een gemeene streek is uit te voeren. Ik geloof, M. d. R., dat wij er niets meer of minder om zullen wezen, of de Engelschen al dan niet veel notitie van ons nemen bij de inhuldiging, wat zij trouwens wel niet zullen nalaten, hoe onhebbelijk zij zich nu ook in hun domme inbeelding mogen uitlaten. In elk geval zal het aan vertegenwoordigers der bui- tenlandsche pers bij die gelegenheid niet ont- Maar ten zeerste ontraden zou ik iedereen, zich eenige moeite te geven om Engelsche wanbegrippen over ons vaderland weg te nemen; dat ware boter aan de galg- gesmeerd. De Engelschen willen ons niet be grijpen, en kunnen ons niet begrijpenhet laatste niet, omdat wij voor die perfide natie nog altoos te eerlijk zijn, en het eerste niet-, omdat zulks niet in hun kraam te pas komt. Trouwens hardleersche menschen vindt men ook elders, ook in ons land, ook bij de pers. Dat de N. R. Crt. die laatdunkende bluf van zijn Londenschen correspondent klakkeloos af drukt, verbaast mij niet. Op zijn terrein en in zijn kring heeft dit orgaan iets gemeen met der Britten geest, die, zooals wij zagen, maar al te grif is ingezogen door den in Londen ver wijlenden Nederlander die als correspondent van de N. R. Crt. fungeert. Voor dit blad be staat er maar één stad in Nederland, namelijk Rotterdamom dit centrum moet alles in den lande draaiendaarvoor elk ander belang wij keu. Bij die laatdunkendheid is echter ook nog plaats voor kleingeestige jaloezie. De Maasstad kan het niet verkroppen, dat in Zee land een niet onbelangrijke dienst op Engeland is, welke, dank zij o.a. kleinzielige tegenwer king, eilaas niet bloeit, maar met eere ook in den vreemde genoemd en geroemd wordt. Door goed en kwaad gerucht heen wordt die dienst bijna altoos uitstekend uitgeoefendmaar als er een enkele maal iets hapert, wordt dit heel den lande door uitgebazuind door de N. Roti. Crt. blijkbaar met leedvermaak, niet altoos precies naar waarheid, en dit laatste, omdat de speurhonden, die daarmede belast zijn, in koortsige haast al wat zij hooren of meenen te hooren overbrieven. Ik betreur het, M. d. R. dat een veelzins uitnemend blad als de N. R. Crt. zich daartoe verledigt. Een practische wenk van den bovenbedoelden Londenschen correspondent zou ik wel wen schen, dat werd opgevolgd, deze namelijk, dat bij die gelegenheid zou worden uitgegeven een volledig handboekje van Nederland met goede prenten, kaarten en plattegronden en dan in vier verstaanbaar geschreven talen. Laten wij ons in pedanten eigenwaan niet inbeelden, dat het echt vaderlandsche feest, dat wij gaan vieren, een éclatante wereldge beurtenis is; maar zij het onze eerzucht de wereld bij die gelegenheid te toonen dat wij geen nation éteinte zijn; dat Schie dam geen hoofdrol behoeft te spelen bij onze leestvieringendat er een warm gevoel van dankbaarheid in ons leeft voor het huis van Oranje, hetwelk nu sinds eenige Graanmarkten enz. Axel, 8 Jan. Ter graanmarkt van heden (Vrijdag) waren de prijzen als volgt: jarige tarwe a nieuwe tarwe 8.60 a J 8.70; rogge a/—nieuwe rogge 6.60 a 6.70jarige wintergerst a nieuwe wintergerst 8.10 a 8.25 jarige zomergerst a nieuwe zomergerst 7.50 a 7.60haver 5.80 a 6.paardenboonen 7.a 7.10groene erwten 6.50 a6.65kool zaad a kanariezaad a vlas (per 44 a. 56 c.) a a Boter 1.—. Eieren ƒ4. Rotterdam, 10 Jan. Ter graanmarkt van heden waren de aanvoeren klein en was de stemming flauw. De prijzen waren tarwe 6.50 a 8.25 canada f 6.20 a f 6.60; rogge 4.40 a 5.50; wintergerst 4.25 a 5.25zomergerst 3.9Ó a 4.80 chevalier-gerst f 4.50 a f 5.60 haver 2.25 a 3.20paardeboonen f 5.25 a f 5.65 bruineboonen f 5.25 a f 7.25; erwten ƒ5.75 a 6.30canariezaad f 5 a 6; witteboonen f 7.50 a f 9.50. Amsterdam, 10 Jan. Raapolie ƒ26. Lijnolie f lö'/a a contant. Gekt, 7 Jan. Vlas en Snuit. De aanvoer van inlandsch vlas was grooter dan de twee vorige wekengoede kwal. waren echter schaarsch en levendig gevraagd. Gemeene soorten vonden eveneens tamelijk grifkoopers, maar tot flauwe prijzen. In Russisch ging het een en ander omstemming flauw. Garens van vlas stil en nauwelijks prijshoudend. Die van snuit waren goed gevraagd tot vaste prijzen. Linnen nagenoeg zonder handel. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Staatsleeningeu. Per telegraaf Koen van i Heden Jan. Jan. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Sch. 31/i 1000 871% 871% dito Obl8 1000 991/j 99* dito Gert3 /r 1000 987/i6 981/* HONG. dito goudl. 5 100 ITALIË. Ins. 63/81 5 Lir. 100-100000 89l/4 898/8 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November.5 fl. 1000 8ss/4 861/4 dito Jan.-Jtüi... 5 1 1000 851% 851% dito dito Gond.. 4 300-1000 POLEN. Obl. S. 44 4 Z.R. 500 931/g PORT. O. B. 63/8 met ticketS 31 3013/jj dito dito 1888/89 met ticket41/j fr. 500 306/g 217/ig RUSLAND. Cert. In». 5e S. 1854 6 Z.R. 500 dito 80 gec. dito 4 135-635 986/g dito 1889 dito 4 R. 135 dito 98 5e Em. 4 G.R. 135 dito 94 6e Em. 4 R. 136 100S/1S 1001/g Obl. L. 1867/69 4 i 30-100 1021/g 103l/8 Cert. v. B. Asgn. 6 P.R 1000 dito 1884 goud 5 G.R. 135-1000 -- 1043/g SPANJE. O. B.Per.4 Pea. 1000-34000 dito bin. Perpet. 4 Pr. 500-36000 TURKIJE. Gepriv. 4 fr. 600-3600 871% 88 Cecoav. serie D. dito dito C. EGÏPTE. O. L. 76 4 dito sp. dito 1876 81/| BRAZILIË. Obl. Londen 1888.... 4 dito Obl. 1889 4 VENEZUELA 1881 4 30-3000 221/4 30-100 251/s 35 30-100 1057/g 1063/g 30-100 1000 - 6U/4 100-500 Indnstrieele en Financieele ondernemingen. NEDERLAND. pCt. Pao. Pbr. 5 Ned. Hand. Msch. A. rescontr6 N.-I. Hand. A. Zeeland Aand. dito dito Pr. dito dito Obl. 1886.. 8 DUITSCHLAND Cert. Rijksbank Aand. Amsterdam OOSTENRIJK. A. O. H. B 500-1000 571/g 57 1000 137 88* 600 Spoorwegleeningen. kleine kramersvolk, Noordzeekust en d< hetwelk huist aan de NEDERLAND. pCt. 113 mis/ig Mij tot Expl.vau 8t. 8pw. Aand.. 360 in Ned. Ctr. Spw. A. 250 36 35 dito Obligatie. 1000 886/g N.-I. Spw. Aand. H 250-1000 208 N.-B. Boxt. Ohl. gestamp. 1875/80 V 100 887/g 851/4 ITALIË. Spoorw. leening 1887/89 Lir. 500-3500 55* 55* Vict. Em. Sp. 0. 8 500 Zoid-Ital. Sp. 0. 8 OOSTENRIJK. F. 600-6000 581% 588/4 0. Spw. Obl. S fr. 500 POLEN. W. W. A. Z.R 100 517/16 RUSLAND. Gr. 8p. Maat8ch. Obligatie 41/j 500 »87/16 987/g dito dito dito 4 0 1136 Balt. Spw. Aand. 3 0 35-2250 Kurk Ch. A* 0. 4 d 100 1021/8 Mosk Smol. 5 f 1000 108* AM.ERIK. Crt. 6 él 1000 dit. Calif. Org. dit. 5 1000 Chic. N.-W. Cert. Aand 0 600-1000 dito le hypt. Cert. 7 dito Mad. Ex. Ob. 7 0 1000 1'21 t 500-1000 Menominie dito 7 0 600-1000 N.-"W. Union dito 7 0 600-1000 Win. St Peter dito 7 0 600-1000 dito S. W. Obl. 7 0 500-1000 Illinois C. f. A. 7 0 500-1000 104 105 dit. Leas L. St. Ct. 4 0 600-1000 92 St.P. M. M. Obl. 7 0 500-1000 Un.Pao.Hfdl.dit. 6 0 1000 Premie-Leenlngen. NEDERL. St. Am. 9 1 100 113 Stad Rotterdam.. 8 100 107 BELGIE. St.Antw. fr. 100 dito Brussel 1886 31 100 1017/g 1027/8 HONG.8taatsl.1870 II. 100 127 OOSTENRIJK. Staatsie euing 1854 4 dito 18606 dito 1864 Cred. in»t. 1858 RUSL. Staatel. 1864 5 dito 18666 8PANJE. St. Madr. S TURKIJE. Spoorwl. 8 100 100 100 1657/g 100 86 871/4 400 37 367/g Prijzen van coupons en losbare Obligatiëu. Belgische Pruisische Hamburg Russen. Goudroebel Pool8olie per Z. Binnenl.... in dollars.... bpeciekoers. GOUD Januari. 10 Januari. ƒ21.- 20.97* 21.— 11.52* 11.53* -/ 11.98 11.98 47.50 47 50 47.50 47.60 68.70 1.23 1.23 1.89* L89* 1.86* 1.36* 47*60 '0 47Ï60 1.65 1.65 3.46 3.46 Wiabt. Souv, 12.05 ƒ19.16 "h v. 30 mk. 11.80 11.90 20 f>. 9,521/4 0.861/, Stukk. v. 5 fr. 3.85/8.40 Prff. Zilver 0 1.76 1.70 Bnrgelijke Stand. 810 Januari. Middelbürq. Ondertrouwd: P. A. P. Ver meulen, jm. 27 j. met A. C. Dijkman, jd. 19 j. B. F. Catz, jm. 31 j. met R. A. Cohen, jd. 28 j. BevallenM. P. Mullié, geb. Glernm, z. O. Simpelaar, geb. Fransooi, z. J. P. Boone, geb. Ingelse, z. M. Lakerveld, geb. Janisse, z. A. Reijnierse, geb. Reijnierse, d. OverledenL. Floresse, d. 19 m. Van 38 Januari. Zierikzee. BevallenP. C. Kramer, geb. Gilde, z. W. van der Linde, geb. Verhulst, z. J. Cashoek, geb. Walkier, z. G. Jacobi, geb. Zijp, z. W. v. d. Hoek, geb. Slager, z. M. van Burgh, geb. Berrevoets, z. Overleden: M. van den Houten, z. 17 j. W. 'Koole, man van C. M. Koopman, 70 j. P. A. van 't Noordende, z. 17 d. LIEFDADIGHEID. De Ev. Luth. diaconie te Middelburg ontving voor hare armen, onder de letter B S, een rijksdaalder. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 88 jaren, onze zeer geachte zwager, oom, oud-oom en overoud-oom, de keer ABRAHAM DE HULLU Izzn. Uit aller naam Iz. DE HULLU Izzn, Heden overleed onze geliefde moeder, bei huwd- en grootmoeder IDA FRANSISCA WIJFFELS, Wed. J. F. VAN LEEUWE. Uit aller naam IDA VAN LEEUWE. Breskens, 5 Januari 1898. Heden overleed, na eene korte ongesteld heid, onze geliefde echtgenoot, vader en be- huwdvader, de heer PIETER HENDRIK VAN LIS, oud ruim 73 jaren. S. J. VAN LIS—DE FOÜW, H. J. VAN LIS. C. VAN LIS—van Kluijvd. Hilversum. J. M, J. VAN LIS. 8 Januari 1898. Helmond. HET KANTOOR van wijlen den heer P. H. VAN LIS te Cortgerie is Dinsdag en Woensdag, II en 12 Januari 1898, CE- SLOTEN. Daarna zal het gedurende 14 dagen geopend zijn ter afdoening van loopende zaken. Ieder, die iets te vorderen heeft, verschuldigd iB of te verrekenen heeft, wordt verzocht zieh in dat tijdvak in persoon aan te melden of zich per brief te wenden tot de ondergeteekenden. H. J. VAN LIS. J. M. J. VAN LIS. Cortgene, 10 Januari 1898. Rechthebbenden op 10 Delen, van 5 M.4 van 2 M.1 van 7 M.1 Balk, 10 M.1 Plaat, 3»M.6 Luiken, 1.9 M.3 van 2.7 M. een Ladder; 1 Zwemgordel, gemerkt New- Caétel, vervoegen zich bij den Burgemeester- Strandvonder te Zoutelande. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat de, in hunne gedane openbare aankondi ging van 13 December 1897 aangegeven ter mijn voor het ter inzage liggen ten Gemeen- tehuize van een Ligger der Wegen en Voet paden in de gemeente Terneuzen, met de Kaart, is verlengd tot en met 14 Januari 1898. Terneuzen, 10 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. verstrekt gelden op Eerste Hypotheek, zonder vooruitbetaling van interest. Zij geeft uit 31/, en 4 pandbrieven van f1000, f500 en f100, met en zonder extra uitkeering op den Januari-coup on. Inlichtingen ten kantore van

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3