MIDDELBIRGSCHE COURANT. Dinsdag 11 Januari. FEUILLETON. N°. 8. 141° Jaargang. 1898. Middelburg 10 Januari. IN HIT ÏADEBHUIS TEE0&, Verschillende Berichten, Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thor mometor Middelburg 10 Jau. 8 u. vm. 41 gr. 12 u. 46 gr., av. 4 u. 44 gr. F. Yerw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeïj Groote letters naar de plaats die zij innemen. BENOEMINGEN ENZ. By kon. besluit is de kolonel J. C. Scherm beek, commandant van het 6de regiment in fanterie, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld. De St. Ct. bevat een kon. besluit van den llden December 1897, houdende regelen, o. a. betreffende de wijze van werken van den raad, bedoeld bij art. 20 der wet op de reserve voor de landmacht. ZAAK-HOCERHUIS. Bij de bespreking van die zaak in de Tweede kamer noemde mr Troelstra als een der ver moedelijke daders van de inbraak ook Paulus van Dijk, vrachtrijder te Beetgem, die even voor dien tijd stilletjes naar Amerika was afge reisd. Natuurlijk werd dit plotseling vertrek met de agitatie in verband gebracht. Nu Pau lus van Dijk in Amerika te weten is gekomen, dat de agitatie nog steeds voortduurt, acht hij den tijd gekomen te zeggen waarom hij ver trokken is. Hij schrijft daarom in een locaal Friesch blad o. m., dat hij in den laatsten tijd in Friesland vogelvrij verklaard scheen. Men schold hem uit, belasterde hem, zoodat ten laatste zijne vrouw in hem een der mededaders zag. Zijne zaak verliep met den dag, hij stond broodeloos en alle klachten, bij de justitie tegen de lasteraars ingediend, bleven zonder gevolg. Er reBtte hem niets anders dan te vertrekken waarvoor iemand hem het reisgeld leende. Hij is onschuldig aan de inbraak; en waar hij ver nam dat ter zake meineed tegen Haitsmaeene gerechtelijke instructie geopend is, verklaart hij elk uur bereid te zijn naar Friesland te komen, om ondervraagd te worden, mits men hem de reiskosten vergoedt, daar bij zelf niet in staat is dit te doen. ÜIT STAD EN PROVINCIE. Van geachte zijde schrijft men ons: „Het berichtje omtrent de maaneclips van Vrijdag- op Zaterdagnacht in uw blad van Maandag 10 dezer maakt op niet ter zake kun- digen den indruk, alsof de eerstvolgende maan eclips zou plaats hebben over 18 jaar en 11 dagen. Het is waar, dat de maansverduiste ringen over een termijn van 18 k 19 jaar pe riodiek terugkeeren, maar een verduistering van ongeveer denzelfden omvang als de laatste, zullen wij stellig in de eerstvolgende jaren meer dan eens ontmoeten. Dit jaar hebben er nog twee maanecbpsen plaats: den 3en Juli een gedeeltelijke maane clips, ten deele zichtbaar in Nederland; de maan komt dan des avonds gedeeltelijk verduisterd op; en in den nacht van 27 op 28 December een totale maansverduistering, zichtbaar in ons land. De totaliteit zal dan duren van 11 n. 17 min. tot 12 u. 46 min." Wij meenden, door in ons bericht „derge lijke maansverduistering" te schrijven, het be doelde misverstand voldoende te hebben voor komen. Maar het kan geen kwaad dat onze bedoeling door opneming van bovenstaande nog eens verduidelijkt wordt. NOVELLE van HANS HOFFMANN. Ut. Uit het Duitsch. De dokter nam de hand van Louise eu streelde die zacht. „Wat kan men veel begrijpen uit weinig woorden, daarom dus daarom werdt gij de opwekkende verpleegster van zijn bejaarden broeder Louise knikte en zag hem goedhartig aan. „Ik was het den eenen schnldig gebleven om dat ik moest, en nu was dit een plicht die mij gelukkig maakte." „De grootste weldaad hebt gij echter door het vervullen van dien plicht aan den verloren zoon bewezen", sprak de oude dokter. „Gij hebt hem de wroeging bespaard dat zijn vader onder vreemde en liefdelooze behan deling heeft moeten sterven. Zoo ontslaapt bij zacht, als door de teederste kinderliefde bewaakt en verpleegd. De zoon heeft alle reden tot vurige dankbaarheid." Ontsteld schudde zij driftig het hoofd. „Van hem wilde ik geen dank! Voor eerst omdat ik dien niet verdienwant het weinige wat ik gedaan heb, deed ik ter eere van een ander." Advertentiën bij abonnement op voordeelige Agenten, voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis I Te VlissingenC. N. J. de Vet Mestdagh ti aan het bureau te bekomen. Goes: A. C. Bolluyt, firma Wed. de Jonge. Den 16 December van het vorige jaar was het vijf-en-twintig jaar geleden dat de brieven besteller R. Gans bij de posterijen in dienst trad en 1 Januari van dit jaar herdacht de be steller J. J. Meulmeester, beiden hier ter stede, hetzelfde feit. In verband met de drukte op het eind van een oud en het begin van een nieuw jaar werd de viering van dezejubilé's uitgesteld tot heden. Dezen ochtend werden zij uitgenoodigd in de bestellerskamer te verschijnen, waar het gan- sche personeel vereenigd was. Daar sprak de directeur beide jubilarissen toe, feliciteerde hen in hartelijke bewoordingen met hnn feestdag, en wees op den tijd, die was voorbijgegaan, waarop zij met tevredenheid en trots konden terugzien, wijl zij zich steeds hadden doen ken nen door ijverige en trouwe plichtsbetrachting. Hij sprak verder de hoop uit, dat zij nog lang met lust en ijver hunne betrekking zullen kun nen waarnemen en stelde hen als voorbeeld voor de jongere beambten. De heide jubilarissen spraken hun dank uit voor de gesproken woorden, de hoop uitend dat zij nog lang tot genoegen van hun'chefs hunne betrekking znllen bekleeden. Na afloop van deze plechtigheid werd aan beiden, namens het gansche personeel, als blijk van waardeering en kameraadschap een ge schenk aangeboden. Gans ontving een prach- tigen salon8piegel en Meulmeester, een groot liefhebber van vogels, een zeer mooien stan daard met vogelkooi. In een der loodsen aan de werf van de Kon. Mij de Schelde te Vlissingen kwam heden ochtend eensklaps, tengevolge van een nog onbekende oorzaak, een wagentje, dat bo ven in die loods over rails wordt voortbewo gen, naar beneden. De man, die dat wagentje bestuurde, kreeg, vermoedelijk, een kabel of een ander zwaar voorwerp op het hoofd; terwijl ook andere licbaamsdeelen van hem werden beleedigd. Per brancard werd de ongelukkige, voor wiens leven men vreest, vervoerd. - Tot buitengewoon opzichter bij het maken van de schipbrug aan het Marinedok te Vlissingen is benoemd de heer A. Mathijs- sen aldaar. Uit Goes schrijft men ons Nog onder den indruk van het tumult, dat vóór een paar weken bij gelegenheid van eene feestviering eener werklieden-vereeniging in de sociëteit V. O. V. heeft plaats gehad, vreesden enkelen eene herhaling daarvan op Vrijdag avond jj., toen in eene bijeenkomst van belang stellenden uit de geheele burgerij bet program ma voor het aanstaande huldigingafeest zou worden besproken en vastgesteld. Die vrees had achterwege kunnen blijven het talrijke publiek gedroeg zich zoo netjes en fatsoenlijk als maar gewenschtkon worden;en als de latere feestviering eene afspiegeling is van den geest op die vergadering, dan zal Goes op waardige wijze feestvieren. len wanklank werd slechts gehoord, n. 1. vraag van den (jongen) heer Van Koets veld, dio wenschte te weten of de feestrede zou zijn „eene godsdienstige wijding" of „eene neutrale feestrede". Onder applaus der verga dering sneed de wakkere voorzitter alle ver deren discussiën op dit punt af, door met slechts twee woorden te antwoorden: „Het laatste". „Men oogst vaak genoeg in het leven heel anderen dank dan men verwacht en dan men verdiend heeft. In de meeste gevallen minder, maar af en toe ook wel eens meer; dat moet het dan weer gelijk maken. Doch nu moet ik u verlaten. Mijn vriend kan ik toch niet meer helpen, die is in een hoogere macht overgegaan, en ik heb andere zieken, die nog niet zoover zljü, die misschien nog leven kunnen, en het in alle geval wenschen. Ik zal trachten hun ter wille te zijn." Hij drukte het jonge meisje hartelijk de hand en verliet het huis door den tnin. Heengaande riep hij haar nog toe„Gij moet hier in de frissche lucht blijven tot dat men u roept." Zij bleef tegen de balustrade geleund, op het zonnige landschap turen en barstte weldra in tranen uit. Een ontzaglijke weemoed overviel haar. Een gevoel van verloren zijn in de oneindig groote wereld. Het gevoel van iemand die het te huis zijner kindsheid voor altijd verlaten moet. Zij had den ouden dokter wel willen terugroepen en zich aan hem vastklemmen. Zij begreep zelf niet wat baar zoo treurig maakte. Was die stervende zooveel voor baar geweest Neen, zeker niet. Een brommige, ziekelijke grijsaard, die zich onverschillig door haar liet verplegen en misschien te nauwernood merkte dat zij geen loontrekkende ziekenverpleegster of juffrouw van gezelschap was. Zij ver- Wie herinnert zich niet de feestviering van '87, toen Z. M. Willem 111 zijn 70en jaardag vierde, bij welke gelegenheid wijlen de heer Soetbrood Piccardt eene van die kernachtige feestredenen hield, waarvan die bekwame spre ker als het ware het geheim had, en die aan gehoord kon worden niet alleen, maar ook aangehoord werd door bijna geheel Goes Waarom zou de heer Lamers niet even goed kunnen zijn de vertolker der gevoelens van de geheele burgerij bij gelegenheid eener gebeur tenis, die voor het volk en het vorstenhuis een événement mag genoemd worden. Schrijver dezer zal de laatste zijn om tegen de aanstaande feestviering een wanklank te doen hooren. Toch wenschte hij hnn, die blijven hameren op het aanbeeld „godsdienstige wijding of neutrale feestrede", toe te roepen„Wie wind zaait, zal storm oogsten". Op 31 Dec. 1896 bedroeg de bevolking der gemeente 'sHeer Arendskerke 2979 zielen. 1539 m. en 1440 vr. In den loop van 1897 werden er 93 geboren (43 m. en 50 vr.), terwijl er 61 stierven (31 m. en 30 vr.); in de gemeente vestigden zich 71 mannen en 89 vrouwen, samen 160, terwijl 164 personen, en wel 68 m. en 96 vr., haar verlieten. Op 31 Dec. 1897 waren dus In deze gemeente woon achtig 1554 mannen en 1453 vrouwen, totaal 3007. In 1897 werden 13 huwelijken gesloten als tusschen jm. en jd. 12, tusschen weduw naar en jd. 1. - Het jongetje te K1 o e t i n g e, dat in 't begin van October bij wachtpost 42 door een trein aangereden en over den weg geslingerd werd, waardoor het in gevaarlijken toestand verkeerde, is geheel hersteld. Tot hoofd der school voor gereformeerd onderwijs te Ierseke is benoemd de heer J. Hage te Hoek, met wien op de voordracht stonden de heeren Van der Zwet tePernis en A. 't Hart te Charlois. - Tot lid van het burgerlijk armbestuur to Waarde is, in plaats van den heer M. Geleedst, die aan de beurt van aftreding was doch niet meer in aanmerking wenscht te komen, benoemd de heer P. Zandijk. Door genoemd bestuur waren aanbevolen de :eren J. Blok Sz. en C. Thorenaar. Laatstge noemde kreeg twee stemmen. De justitie uit Z i e r i k z e e begaf zich Zaterdag naar Oud-Vosmeer in verband met het vinden van bet lijkje van een pasgeboren kind (zie vorig nommer). De beer A. Morel, arts te Stavenisse, vergezelde haar als deskundige. - Een paar dagen geleden viel te Stave nisse een klein kind, tengevolge van achte loosheid, met het gelaat in een pan kokend vet, en bekwam ernstige brandwonden. Eerst den volgenden dag werd heelkundige hulp ingeroepen. Te St. Annaland, waar, evenals op vele plattelandsgemeenten, de weezen in de gezinnen uitbesteed werden, heeft men in het vorige jaar een flink nieuw weeshuis gebouwd. Op 3 Januari 1.1. ia bet opengesteld en zijn daarin de eerste twee verpleegden opgenomen. Ofschoon er nog verscheidene andere weezen zijn, wenschen de vroegere verzorgers ze niet aan het huis af te staan, niettegenstaande het weezenbestunr niet langer de jaarlijksche toelagen uitkeert. Bij den landbouwer C. Geluk in die gemeente hebben twee schapen zooveel en zoolang op toefde eerst sedert enkele maan den in dit huis. Toen had zij de familie van haren broeder verlaten, waar zij zich zoo gelukkig gevoeld, bemind door groot en klein met een aangenamen drukken werkkring. Waar om was het haar nu zoo pijnlijk, dat zij daar heen terug moest keeren Zy werd beheerscht door een dwaze stemming, die zich niet liet afschudden. Een vink liet op een tak vlak in hare nabij heid een langen aanhoudenden triller hooren, hield eensklaps op en vloog naar het nabijzijnd nest in het dichte klimop, dat den wand der veranda bedekte. Eensklaps kreeg zij als een openbaring.NestTehuis! Ja zij had hier een tehuis gevonden, op dit verrukkelijke plekje, tusschen bergen en vlakte. De juichende lente lichtte en lachte haar tegenHier zijt gij tehuis, hier ia uw nestjeBy den eenen broeder was zij een welkome logée, een prettige logée geweest, maar toch altijd maar logée. Hier had ze leeren heerschen als vrouw des huizes slechts eenige maanden, slechts plaatsvervan gend, maar toch als vrouw des huizes. Zij had dit kleine koninkrijk, besloten tusschen het oude rasterwerk, bestuurd, verzorgd en handelende en arbeidende lief gekregen, als haar eigen. Elke bloem die zij begoten, elke vrucht, eiken boon die zij van rupsen ontdaan had, was haar eigendom; de duiven, de kip pen, de geit op stal, de kat die zich zoo beha- geljjk koesterde in de zon, het hondje dat elkander ingestooten, dat ze beide bewusteloos neervielen. Het slagermes heeft toen een einde aan hun leven gemaakt. Een der dieren was sis vreemdeling met zijn tegenpartij in aan raking gekomen. Te Axel is een arbeider van een schelf gevallen en aan de gevolgen overleden. Bij den heer A. Luteijn teSchoondyke bestaat de gewoonte om den nieuwjaarsdag te vieren met degenen, die op zijn hofstede werk zaam zijn. Nu deed zich dit jaar het zeldzame geval voor, dat dit jaar de werkman Jannis Deuninck voor de eenenzestigste maal dit feestje, door des heeren Luteijn's vader inge steld, kwam bijwonen. Jannis Deuninck telt thans 71 jaar; van zijn 10e jaar is hij op dezelfde hofstede werkzaam, van 1864 tot nu bij den heer A. Luteijn en van Mei 1836—1864 bij diens vader. Eenenzestig jaar werkzaam onder vader en zoon't Is een geheel menschenleven en zoo lang verblijf onder één dak getuigt, meer dan men met woorden kan uitdrukken, voor heer en dienaar. (Wbld. v.Z. VI. W.D.) KERKNIEUWS. Wekeliflcsche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Vuren en Dalem M. Snoep te Wissekerke; Wierden P. J. Kromsigt Jz. te ScherpenisseExmorra en Allingswier W. A. Eerbeek, cand.; Doesburg (toez.) dr E. J. W. Posthumus Meyjes Iz. te HeinenoordVlijmen dr A. Calier te Spankeren c. a.; Woubrugge A. C. L. Grand te Hoenderlo (Geld.); Noord laren en Garshuizen J. C. de Hoog te Delfzijl Elburg T. Doevendans te Hoogmade en Rijp- Wetering; Krimpen aan de Lek W. van Slo ten te RouveenHaaf ten J. J. Kuyper te Ot- terlooWouterwoude J. A. van Tuinen te Nijkerk; Hei- en Boeicop M. M. de Lint te LeimuidenMidlnm (Fr.) W. van den Bijtel Jr. te Makkum en naar Hoog-Blokland N. C. J. de Minjer te Sexbierum. Aangenomen naarVlissingen door L, W. Bakhuyzen van den Brink te JoureObergum (toez.) door H, H. IJzonides, cand.; en naar Bozom door J. van Giffen te Heerenveen. Bedankt voorStavenisse door M. M. de Lint te LeimuidenOudendijk en Middelie door P. R. A. van Meurs, cand.; Standdaarbuiten door J. Jansen te Hasselte-Nijveen; Oldenho- ven door H. Buiskool, cand.; Rijsoord door G. A. Slagmolen, cand.; Dirksland door J. W. H. Kalkman te WoerdenUtrecht door G. F. Haspels te Oud-KralingenDordrecht door D. G. Postma te ZaandamSuameer door J. 0os- terhnis te Suawoude; Wijhe door J. Meyer te Langeslag; Nieuwerkerk aan den IJsel door F. W. C. L. Scbulte te Cothen (Utr.); en voor Bleiswijk door F. Doevedans te Hoogmade. Gereform. kerken. Beroepen naar: Urk J. Bakker te '«Graven deel c. a.; en naar Overschie J. Gispen, cand. LETTEREN EN KUNST. De Wereldkroniek bevat in zijn jongste nommer o. a. een portret van den kapitein bij het 0.-I- leger J. H. A. P. Overman, den 17en October 11. te Fort de Koek overleden. Den 20en Maart wordt Ibsen 70 jaar. Bij die gelegenheid zal in Noorwegen een groot gedenkboek worden uitgegeven met deze spelend in den staart beet; dat waren altemaal hare beschermelingen, hare pleeg kinderen, haar eigendom, zelfs de buurkinderen, die zoo angstvallig over de schutting plachten te kijken, of de oude, barscbe heer oek in den tnin was, doch voor haar niet bang waren, behoorden haar eenigazins toe. Men snuit niet voor niet vreemde kinderen den neus, of strijkt hun haar netjes, of geeft hun vruchten en koekjes; de kleine schalken hadden zich ongemerkt in haar liefhebbend bart genesteld. En zoo was het gekomen, dat zij zich hier geheel thuis gevoelde. En dan dat heerlijke uitzicht op het verrukkelijke gebergte, met zijn boschryke toppen, op de stad, die lieve schilderachtige, gezellige stad f Hoe mooi was dat alles met sneeüw en rijp overdekten hoe prachtig thans in dat gulden zonlicht van die ontluikende lente, die alleen nienw leven en vroolijkhcid scheen te kennenNog nooit was het landschap haar zoo betooverend voorgeko men als van morgen. En de vink ging voort met zijn trillers en gejubel en de lijsters en meerls vielen ook mee in, en het werd een verrukkelQk koor. Van den duiventil klonk een genoegelijk gekir er tusschen door. Te huis Tehnis Teneinde hare tranen te onderdrukken, ging zij in de kamer terug en wierp een blik op den stervende. Hij lag nog roerloos te slapen en ge leek reeds een doode, doch zijn zware ademhaling bewees dat er nog leven in hem was» De oude bijdragen van Skandinavisclie schrijvers. Onder de Zweedsche deelnemers is ook koning Oscar, die reeds een klein opstel heeft ingezonden over Ibsens dichtkunst. De proeftocht met Hr. Ms. Zeeland, ter reede van Texel, is niet gunstig afgeloopen; het schip liep slechts 187a mijl. Dinsdag a. s. zal de proeftocht vernieuwd worden, nadat het schip op 's Rijks werf te Willemsoord gedokt zal hebben. V.) In verband met de overbrenging op 1 Januari jl. van het grootste gedeelte van de administratie der domeinen van het departe ment van Financiën naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken, kan worden medege deeld, dat de administrateur, chef der vroegere afdeeling domeinen, mr. Holsboer, werkzaam blijft aan het departement van Financiën voor die zaken, welke nog onder beheer van die af deeling blijven. De inspecteur der registratie en domeinen, de heer Mollerus, wordt echter voor de domeinen aan de nieuw op te richten afdee ling Landbouw bij Binnenlandsche Zaken ver bonden. De heer Sickesz, lid van de Eerste kamer, die in aanmerking komt voor een benoeming tot directeur-generaal van de afdeeling Land bouw, houdt zich reeds bezig met de voorbe reiding van een organisatie van de nieuwe in stelling. Door den heer Smeenge zal, in verband met zijn in de jongste dagen opgedane onder vinding, zoodra de Tweede Kamer weer bijeen is, de minister van waterstaat worden geïnter pelleerd over de slechte dienstregeling op de spoorwegen en bepaaldelijk over het gemis van behoorlijke aansluitingen van de treinen der beide spoorwegmaatschappijen. Op den 1 Januari jl. was de sterkte der bevolking van de rijkswerkinrichtingen Veen- huizen 3021 man. Gedurende 1897 zijn opge nomen 1651 personen, ontslagen 1371 en over leden 73. Een notaris te Gulpen had in eene akte een negental woorden doorgehaald benevens de laatste twee lettergrepen van het woord „lijfrente". Hij beschouwde deze beide letter grepen als een afzonderlijk woord en vermeldde dus op den kant van het stuk„goedgekeurd de doorhaling van tien woorden". De rechtbank te Maastricht achtte dit onjuist en oordeelde dat hij had moeten goedkeuren eene „doorha ling van negen woorden en vijf letters". Bij eene doorhaling van den naam „Oud-Valken burg" had de notaris ook dit samengesteld woord als twee woorden aangeduid, wat door de rechtbank eveneens onjuist werd geacht, terwijl dit college den notaris voor beide over tredingen tot geldboete veroordeelde. De notaris kwam hiertegen in cassatie, doch de Hooge Raad vereenigde zich met de beslis sing der rechtbank. Het is der directie van de Utrechtsche gasfabriek gelukt, thans nagenoeg aan alle aanvragen naar muntgasaanleg te Utrecht te voldoen. Die ingezetenen welke, omdat zij zoo lang moesten wachten voor daaraan voldaan kon worden, hunne aangiften hebben uitgesteld, kunnen dus, indien geen scherpe winter invalt, bij spoedige aanmelding dadelijk geholpen wor den. Op 't einde des jaars waren aldaar 3364 muntmeters in gebruik. dienstmaagd, met haar breiwerk zat trouw op haar post. Even zacht aid Zij binnengekomen was, trad zij weer uit de duistere kamer in het felle zonlicht en wederom vernam zij het gejubel om zich heen en het vond Weerklank in haar hart. Haar tranen waren opgedroogd en ver-» geten. Nu schoot het haar te binnen, dat die vroeg1 ontslapen Richard, de broeder van den presi dent, zyn jeugd in dit huis had doorgebracht. Maar de tranen kwamen niet terug. Het kwam baar eensklaps ondenkbaar Voor, dat hij inder daad gestorven waszy had hem nooit dood gezien. En al hadden de mensehen ook gelijk die het zeiden, voor haar leefde bij nog; zy kon hem niet verliezen. Het was haar niet meer mogelijk, om hem te treurenbet was om zijnentwille heel licht in haar hartmaar dat zijn tehuis niet meer het hare zou zijn, dat zij weer als gast de wijde wereld in moest gaan, dat maakte haar diep bedroefd. Zij tuurde al verder cn verder in de lichte, lachende vlakte. Haar oog volgde den straat weg, die, met bloeiende vruchtboomen beplant, uit de stad naar het noorden in de vlakte naar het twee mijlen verder gelegen station voerde. Op eens ontstelde zij hevig. Zy zag een wiel rijder aankomen, die in vliegende vaart den weg oprende. „Dat moet hij zynDat is by 1 Pe

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1