rechtszaken. letteren *en kunst. "onderwijs. kerknieuws. laatEeITrTchtTn. Te Middelburg zijn in 1897, 137 huwelijken gesloten .waarvan 119 tnsschen jonge- mans en jongedochtere, 4 tusschen weduwnaars en jongedochters en 5 tusschen weduwnaars en weduwen. Bij deze huwelijken hadden 7 erkenningen plaats van 1 kind van het mannelijk en 6 kin deren van het vrouwelijk geslacht. 4 vonnissen tot echtscheiding werden inge schreven. Geboren werden 525 kinderen, behoorende tot de werkelijke bevolking; daarvan waren 271 van hot mannelijk en 254 van het vrouwe lijke geslacht. Buiten echt werden geboren 8 jongens en 8 meisjes. Bovendien is nog in de gemeente geboren 1 kind, niet behoorende tot de werkelijke be volking. Elders werd 1 kind geboren, dat tot de wer kelijke bevolking van Middelburg behoorde. Tweeling geboorten kwamen 6 maal voor waarvan 4 jongens en 6 meisjes levend en 1 jongen en 1 meisje als levenloos werden aan gegeven. 298 personen, tot de werkelijke bevolking be hoorende, zijn overleden, namelijk 156 man nen en 142 vrouwen. Van dezen waren 84 ongehuwde mannen en 73 ongehuwde vróuwen, 56 gehuwde man nen ea 25 gehuwde vrouwen, 21 weduwnaars en 46 weduwen. In de gemeente overleden nog 10 mannen en 4 vrouwen, niet behoorende tot de werkelijke bevolking van Middelburg, terwijl elders over leden 6 mannen en 3 vrouwen, tot de bevol king vaa Middelburg behoorende. Er werden 227 personen meer geboren dan overleden. Levenloos aangegeven werden 10 kinderen van het mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslaebt, waaronder 1 mannelijk en 2 vrouwe lijke geslacht in Het Nieuwjaar stelde zich in onze omge ving treurig in. Zaterdagochtend heeft op den Nieuwen Vliaaingschen weg onder de gemeente Koudekerk e, doch zeer nabij Middelburg een ernstig ongeluk plaats gehad. Zekere P. W. EL, letterzetter te Vlissingen, doch hier wonende, kwam per tram van genoemde meente en wilde, terwijl de tram in volle vaart was, bi) het einde van den Nieuwen weg het voertuig verlaten. Hij sprong eraf, doch kwam met de beenen onder de tram terecht en werd aan die beide licbaamsdeelen ernstig gekwetst. Hjj werd opgenomen en naar het militair hospitaal gevoerd, vanwaar hij des avonds naar het Gasthuis alhier werd overgebracht. Een der beenen is den ongelnkkigen even onder de knie afgezet, terwijl men het andere, dat gespalkt Is, zal trachten te behouden. 's Mans toestand was heden middag, de om standigheden in aanmerking genomen, bevre digend. De ongelukkige, slechts acht-en-twintig jaar oud, is gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. In 1897 werd de haven te Borssele bezooht door 138 schepen uit andere gemeen ten, te zamen metende 10.225 scheepston in houd. In 1896 bedroegen deze cijfers respec tievelijk 158 en 13462. Op ondej aarsavond viel in de Papegaai straat te Goes een driejarig ventje uit een raam van de tweede verdieping. Het kwam op een steenen muur terecht, kantelde erover, en viel zoo op de straatsteenen. Wat wel een wonder beeten mag is dat de klein®, voorzoover tot nu toe bekend, weinig of geen letsel bij die tuimeling bekwam. Aan den steiger te Hoedekenskerke spoelde Vrijdag een paard aan, dat nog geschikt bleek voor de consumtie, althans een vilder gaf er acht gulden voor. worden, want hij liet zijn vrouw zitten. Naar Terneuzen gekomen om zich met haar te ver zoenen, die ondertusscheu aldaar bij hare ouders was komen wonen, werd hij gearresteerd. Lang heeft men den man echter niet vast kunnen houden, want in den afgeloopen nacht wist hij uit het lokaal waar hij was opgeslo ten te ontvluchten. Hij heèft zich, naar men vermoedt, uit een venster aan de achterzijde van de voormalige infirmerie, waarin hij deta chement gekazerneerd is, van een hoogte van zes meter laten vallen en verder over de gren zen weten te komen. In het afgeloopen jaar werden in de haven van Philippine ongeveer 115 dui zend ton mosselen gelost. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. In 1897 zijn bij die rechtbank aangebracht 102 civiele zaken en door haar gewezen 102 civiele vonnissen (waaronder 22 faillissementen, 10 echtscheidingen en 1 scheiding van tafel en bed) en 664 strafvonnissen met 775 beklaagden, van wie 110 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 48 in voorloopige hechtenis, onder wie 10 bedelaars en landloopers. Ouder de strafzaken kwamen voor 26 wegens openbare dronkenschap en overtreding der drankwet, 155 wegens diefstal en 216 wegens mishandeling. ANTIGONE. De beer F. Lapidotk, een der redacteuren van Het Tooneel, schrijft in het jongste nommer van dit tijdschrift: „Het Haagsche publiek heeft weder eens getoond, dat het ernstige, artistieke pogingen weet te waardeeren en is in grooten getale opgekomen om hier Antigone te zien. De schouwburg was vol. Een heer (waarschijnlijk een leeraar van 't gymnasium) had het goede denkbeeld er eenige leerlingen heen te geleiden en nog vele andere jongelieden getuigden van groote belangstelling. Zij bezetten de goed- koopere plaatsen en vormden een publiek waarvoor ik, als ik tooneelspeler was, met den grootsten lust spelen zou." Verder wijst hij op eenige bedenkingen, door enkele Haagsche bladen en door den heer Van Nouhuys gemaakt na de eerste opvoering in de residentie. Wij merken hierbij op dat genoemde heer na de tweede voorstelling schreef: „Van de tweede A«ri^<me-vertooning was mijn indruk nog beter dun van de eerste. De souffleur was minder hoorbaar en de opkomst van Kreon- Bouwmeester bij het brengen der lijken veel waardiger. Mevr. Brondgeest leek mij vrijer geruster. Vooral in de afscheids-scène zei ze heel goed. De grijsaards der koren onthielden zich van afzonderlijke praatjes, en aan het slut was een wijziging gebracht, zoodat het lijk van Eurydikê niet meer op het tooneel gedra gen wordt, maar voor den ingang, en Krcon niet meer in 't paleis teruggaat, maar bij het lichaam van zijn dooden zoon geknield blijft liggen. De schouwburg was weer goed bezet, hoewel niet zoo vol als de eerste maal, toen het gymnasium zulk een groot contingent ge leverd had. Het publiek was vol aandacht." Wij deelen hierbij tevens meê dat de verta ling, die het Nederlandsch Tooneel bij de op voering volgt, is van professor dr J. van Leeu wen jr. Wij twijfelen niet of al wat in ons midden geletterd is en ontwikkeld, of nog in zijn leer- of studietijd, zal, zoo veel mogelijk, op Dinsdag 18 Januari in den schouwburg te Middel burg tegenwoordig zijn. Bj den gemeenteraad te Zierikzee is een adres ingekomen van de Tech. vakvereeni- ging te Amsterdam, waarin deze haar leedwe zen betuigt met het feit, dat voor de betrek king van gemeente-bouwmeester alleen gedi plomeerde ingenieurs in aanmerking kunnen Een twist op Nieuwjaarsavond tusschen personen van St Maartensdijk en uit Scher- penisse had ten gevolge, dat in het bier huis Bellemie, even buiten St Maartensdijk staande, niet minder dan 27 glasruiten, groot en klein, werden ingeworpen. De bierhuishou- der had een vluchtenden jongen van Scherpe- nisse verborgen voor zijne vervolgers. Drie per sonen uit St Maartensdijk moeten bij dezen twist, Baar men zegt, nogal tamelijk ernstige verwondingen met een mes bekomen hebben. Naar aanleiding van den stormvloed van 29 November jl. heeft, naar men ons uit Hulst meldt,het bestuur van het waterschap Stoppeldijk c. a. een ontwerp gemaakt tot verhooging van eenige vakken van den zeedijk van het water schap, ter plaatse waar het water toen over den dijkskruin heensloeg. In eene binnen eenige dagen te houden algemeene vergade ring, zal dit plan den afgevaardigden der ver schillende, tot dit waterschap behoorende pol ders, worden voorgelegd. Wordt het aange nomen, dan zal tot de uitvoering van het werk eene geldleening worden gesloten. Te Sas van Gent is een werkman in een suikerfabriek met zijn kiel blijven haperen aan een der kamwielen, waardoor hij eenige malen werd rondgeslingerd, methet gevolg dat een zijner handen vermorzeld en beide armen zwaar verwond werden. Op oudejaarsavond werd door de politie te Terneuzen gearresteerd en aan de militaire autoriteiten overgegeven zeker C. E. B., geboren te Zuiddorpe, die in April 1891 als tamboer bi) het 3e regiment Infanterie naar België deserteerde. Hij maakte daar kennis met een meisje uit Terneuzen en huwde haar. Blijk baar kon bij het huwelykslevcnook niet gewoon Alsof Amsterdam nog niet genoeg schouw burgen heeft, komt het oude plan weêr opdagen van vóór een paar jaar om een niet groot gebouw op te richten in de trant van den Rotterdaraschen TtvoK-schouwburg. Het geld zou gevonden zijn. De plaats, waar de schouw burg zou staan, is nog niet bepaald. Do heer L. H. Chrispijn zon weêr van Het Ned. Tooneel afgaan en artistiek leider worden van het gezelschap, dat in dat theater moderne werken zou geven. Wij zien het plan nog niet uitvoeren. Door den raad van Colijnsplaat is met algemeene stemmen tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare school benoemd de heer T. Mouthaan, rustend onderwijzer aldaar. - Mej. H. C. S. Welker te S t. P hilips- land is benoemd tot onderwijzeres te Numans- dorp. Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Op de Donderdag te Utrecht gehouden voor loopige vergadering tot oprichting van die vereeniging, waarvan wij den uitslag in 't kort mededeelden, waren aanwezig pl. m. 150 per sonen allen hoofden terwijl van een 500tal een sympathie-betuiging was ingekomen. Als een kenmerkend verschijnsel werd opge merkt, dat ruim de helft dezer betuigingen van 't platte land kwam. Nadat de waarnemende voorzitter, de heer K. v. d. Veen van Amsterdam, de vergadering had geopend, herinnerde de heer I. Sehreuder van Rotterdam aan de circulaire, door een voorloopig comité aan alle hoofden van open bare scholen en niet-kerkelijke bijzondere scho len gezonden. De aanhef dier circulaire geeft vrij wel aan, waarom de nieuwe vereeniging is opgericht en luidt: „Nu het zeker mag geacht worden, dat door de bestaande onderwijzersvereenigingeo uitsluitend adviezen zullen wol-den gegeven, overeenkomstig de inzichten der onderwijzers, niet-boofden van scholen, achten de ondergc- teekenden den tijd gekomen een algemeene vereeniging van hoofden van scholen te stich- De nieuwe vereeniging wil niet staan tegen over 't Ned. Ond. Gen., zich niet richten tegen de klasse-onderwijzers, maar wel, zoo dit noo- dig is, en dan met alle kracht, tegen het streven van den Bond. Zooals men weet. be staat de Bond uitsluitend uit klasse-onderwijzers en zijn de hoofdeu van scholen van 't lidmaat schap uitgesloten. De vereeniging wil door woord en geschrift de positie der hoofden handhaven tegenover hen, die een republikeinsche school prediken, die 't gezag in school over velen willen ver- deelen, die een onthoofding en masse wenschen van de openbare scholen. Zij wenscht op te komen voor de stoffelijke belangen van alle onderwijzers in Nederland in 't bijzonder voor die der schoolhoofden op 't platte land. Zij wil meewerken tot verbete ring van het openbaar onderwijs in Nederland, maar vooral de openbare school verdedigen tegen uitlatingen en aanvallen van onderwij zers-Bondsleden, uitlatingen en aanvallen waar onder de openb. school meer geleden heeft dan zij ooit te lijden heeft gehad in den bekonden schoolstrijd. In haar programma zal de hoofden-vereeni- ging ook nog opnemen het streven naar een verbeterde opleiding der onderwijzers en naar meer eenheid in de wijze, waarop tegenwoor dig hoofden van schol'm jipnoemd worden. Op dé vergadering werden o. a. de volgende punten nog ter sprake gebracht: a. Wie leden kunnen zijn. De vergadering heeft uitgemaakt dat lid kunnen wezen Alle hoofden van openbare scholen. Alle hoofden van niet-kerkelijke bijz. scholen en oud-hoofden van scholen. Door de statuten en 't reglement zal in bij zondere gevallen voorzien worden. b. Er zal een orgaan gezocht worden, waarin de vereeniging zich kan uitspreken. c. Op een nader aan te geven dag en plaats zullen de statuten enz. worden vastgesteld. (Brov. Zio. en O. Crt.) De heer N. M. de Ligt, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Middelburg en secretaris-penningmeester van de provinciaal Friesche vereeniging tot ondersteuning van jongelieden, die zich voorbereiden tot het avnbt yan predikant in de Ned. herv. kerk, ontving een gift, groot honderd gulden, van deKonïn gin regentes, als bijdrage ten behoeve van, en als blijk van belangstelling' in genoemde ver eeniging. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naarHeerewaarden c. s. II. G Oldeman te Ouwerkerk; Giethoorn (O.) W. H. van Heuven te Niekerk en VliedorpOotmar- sum, Ytons en Hennaard W. A. Eerbeek, cand.: Zandeweer (toez.) P. Zuidema Pz. te Helium Wijbc J. Meyer te Langeslag; Weststelling werf J. Groeneweg te Westerschelling; Hel mond dr N. de Jager Meezenbroek te Graft (N.-H.); Oudendijk (toez.) en West GraftdijkP. R. A. van Meurs, cand.; Britswerd c. a. L. 0f- ferbaus Ez. te Blija; Huizen C. J. Leenmans te Zetten c. a.; Rijsoord G. A. Slagmolen, cand.; en naar Meeuwen c. a. J. B. Moorrees, cand. Aangenomen naar Axel door A. II. Scholte, cand; en naar Tjerkgaast c. a. door A. G. T. Smit te 'tWout. Bedankt voor 's Heerenhoek en Nieuwdorp door H. H. IJnzonides, cand.; Oud-Vosmeer door C. B. Schoenmakers te Oost-Souburg Warns c. a. door W. Timmermans Paquy te Oudega-IdsegaOuddorp (Z.-H.) door dr E. J. W. Posthumus Meyjes te HeinenoordHorn- huizen c. a. (toez.) door H. Buiskool, cand.; Genemniden door P. Kuijlman Jz. te Oud Alblas; Purmerend door J. L. Bommezijn te Sneeken voor Tzum door W. van den Bijtel Jr. te Makkum. Gereform. kerken. Beroepen naar: Dirkshorn J. Gispen, cand.; en naar 'sGravenhage H. H. noekstra to Schiedam. Aangenomen naarOpijnen en Ileesselt door W. van Es veld te Battem. Bedankt voorAmsterdam door J. Schotel te HaarlemGoëngarijp c. a. door J. Riemens Lz. te Hurwenenen voor Assen (kerk A) door M. Schuurman te Alphen aan den Rijn. Verschillende Berichten. Naar men meldt zijn, naar aanleiding van het handelstractaat tusschen Nederland en Japan, door den Mikado eenige orden gegeven aan verschillende autoriteiten in ons land, o. a. het grootkruis der orde van de Rijzende Zón aan jhr mr Röell, ond-rainister van buiten- landsche zaken, en het grootkruis in de orde van <len Heiligen schat aan mr W. van der Kaay, oud-minister van justitie. Woensdag is door den burgemeester van Leiden het krankzinnigengesticht Endegeest, onder Oegstgeest, officieel met eenige woorden aan zijne bestemming gewijd, in tegenwoor digheid o. a. van den minister van binnen- landsche zaken. liet gesticht heeft nu 241 patiënten, terwij 1 de koninklijke machtiging is verkregen om dat getal tot 377 te doen klimmen. Dr Schaepman is weêr zoover hersteld, dat hij zijne werkzaamheden weêr heeft her vat. Hij moet zich echter in acht nemen en mag vooreerst stellig geen voordrachten houden Het Asyl Steenbeek bestond 1 Januari- 50 jaar. Ten huize van den laatsten typluislijder te Voorburg heeft de ontsmetting plaats ge had. De toestand der overige zieken, die ty phus gehad hebbeD, is zeer gunstig, hoewel nog zeer velen het bed moeten houden en zeer verzwakt zijn. Door den prins von Wied is een brochure geschreven over de waterververschmg der Haagsche grachten, 't Is een pleidooi voor ver- verscbing van het grachtwater door zeewater. Hij wenscht gebruik te blijven maken van het verversching8kanaal voor den afvoer van het grachtwater, en wil het kanaal van Den Haag naar Scheveningen, dat tegenover Sein post doodloopt, tot inlatingskanaal voor het zeewater te bestemmen. Zoodoende zou het versche zeewater door alle grachten der stad moeten stroomen, alvorens het door het ver- verschingskanaal weder wegstroomt. Het jaar 1898 is, merkt de Arnli. Ct. op niet alleen belangrijk als huldigingsjaar, maar ook als herdenkingsjaar van verschillende fei ten uit onze vaderlandsche geschiedenis. Het zal toch dit jaar 250 jaar geleden zijn, dat de vrede van Munster gesloten werd (1648)100 jaar, dat aan de Bataafsche republiek een vrij zinnige Grondwet geschonken werd (1798) 50 jaar, dat de eerste aanzienlijke uitbreiding van kiesrecht tot stand kwam (1848); 20 jaar, dat het onderwijs geregeld werd, zooals wij het tegenwoordig kennen (1878). en 25 jaar, dat de Atjeh-oorlog begon. Dat laatste is geen aangename herinnering. Naar het Ned. Dbld meldt, is een der voornaamste hotels te Amsterdam nu reeds verhuurd aan de Duitsche ambassade, die liet tijdens de huldigingsdagen zal betrekken. Als huurprijs voor die enkele dagen werd f 16.000 genoemd. Men wil uit deze maatregelen der ambassade afleiden, dat de keizer van Duitsehland de inhuldigingsplechtigheid zal komen bijwonen. Dat zal een zeer los vermoeden zijn. In elk geval zou het dan toch slechts een eenvoudig beleefdheidsbezoek van keizer Wilhelm en zijn vrouw kunnen zijn. Na confrontatie met de vrouw, die vóór het logement te Amsterdam gestoken werd, is de persoon, die daarvan verdacht werd vrijgelaten. In het water der Da Costakade te Am sterdam is drijvende gevonden het lijk van een man, die reeds drie weken wordt vermist, waarschijnlijk een slachtoffer van deujongsten storm. Nog altijd wordt te Ileerenveen vermist een 72-jarige vrouw, die op den stormaehtigen donkeren avond van 28 November, bij het uit gaan der kerk, des avonds spoorloos is ver dwenen. Men gist wel dat zij door de duister nis in de breede Heerensloot is geloopen omdat men haar kerkboek tusschen een schip en den wal opvischte doch het veelvuldige dreggen en visschen heeft tot heden haar niet boven water gebracht. Vrijdag is te 's-Hertogcnbosch de kaste lein uit een logement in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt verdacht een zijner gasten voor ongeveer f 60 te hebben bestolen. De portemonnaic van den bestolene is in het privaat gevonden. Terwijl Woensdagavond een jong meisje uit de Aaltensche buurtschap Mesteren de Pruisische grenzen passeerde, werd zij door een jongen kerel aangerand. Een doek werd haar voor den mond gebonden om het schreeuwen te beletten en haar het geld, dat zij juist voor afgeleverde boter, circa f 12, ontvangen had, ontnomen. Volgens het Fr. Volksblad duurt het hernieuwd onderzoek in de zaak der gebr. Hoogerhuis nog altijd voort. Donderdag vóór Kerstmis zijn tien getuigen verhoord, Woensdag 29 December vier en 31 December bevonden zich weer vier opgeroepe- nen in 't gerechtsgebouw. In het Limburgsche dorp Grevenbieht keerde Vrijdag de 25-jarige knecht uit eene brouwerij aldaar op een met vaten geladen bierkar huiswaarts. Daar een der vaten van de kar rolde, sprong de knecht onder 't rijden af om 't vat weer op te ladenhij struikelde en kreeg een der raderen over 't hoofd. Hij bleef op de plaats dood. Dinsdag morgen werd, naar uit Stamproy wordt gemeld, aan het grenskantoor te Molen- Blersel een ambtenaar zoo verschrikkelijk mis handeld, dat men voor zijn leven vreest. Eenige werklui, die in den vroegen morgen de gren zen gepasseerd zijn en die de ambtenaar zal hebben willen visiteeren, worden verdacht de daders te zijn. Mond- en klauwzeer onder menschen. Door de heeren Stoffels en Bakker is in den geneeskundigen raad van Overijsel en Drenthe rapport uitgebracht over hun bevindingen, op gedaan bij hun onderzoek naar de oorzaken van 't voorkomen van mond- en klauwzeer bij menschen. Zij hebben aan 150 geneeskundigen in de provinciën Overijsel en Drenthe verschil lende vragen voorgelegd; 90 geneeskundigen beantwoordden deze vragen, zoodat zij tot een juist overzicht gekomen waren van het heer- schen van mond- en klauwzeer onder de de dieren in de beide provinciën gedurende dit jaar en over de gevolgen, die hierdoor voor de menschen waren ontstaan. Tot een bepaalde conclusie of de besmetting ontstond door het drinken van de melk van zieke beesten konden zij niet komen. Wel bleek, dat koken of zelfs pasteuriseeren van de melk geen afdoende waar borgen tegen besmetting opleveren. Eenvoudig- contact met de door de ziekte aangetaste beesten had soms besmetting doen ontstaan. De rapporteurs concludeerden, dat aan een bevoegde staatscommissie moest worden opge dragen een onderzoek in te stellen om tot een afdoend antwoord op de gestelde vragen te komen. De moordenaar van het meisje to Laeken. is op aanwijzing der Brusselschc politie te Straatsburg gearresteerd. Vacher, de beruchte tueur des bergers, is naar Lyon overgebracht, om aan een genees kundig onderzoek te worden onderworpen. Reeds vroeger is medegedeeld, dat alles wat aan de diep betreurde en weldadige her togin Von Teek had behoord, zou worden ver kocht. Thans blijkt, dat dit daarvan het ge volg was, dat het hart der overledene grootcr was dan haar beurs. Zij liet nl. voor 30.000 pd st. aan schulden na. Engeland, atelt steeds liooge eiacben als een Engelschman in den vreemde wordt ge vangen genomenmen denke aan kapitein Carpentier van de Packet. Thans heeft een kafferhoofd in Zuid-Afrika gemeend te kunnen profiteeren van deze Engelsche opvatting en vroeg aan de Kaapkolonie 1500 pd. st. scha devergoeding wijl hij onrechtmatig gevangen was genomen. Niet ver van Öberhausen had Vrijdag ochtend een vreeselijk ongeluk plaats. Door liet niet gesloten zijn der barrière reed een jachtgezelschap over aen spoorweg, juist toen een trein in aantocht was. Het rijtuig, waarin 17 personen hadden plaats genomen, werd van achteren door den trein gegrepen en verbrij zeld. Een opperhoutvester werd terstond ge dood, de andere leden van het gezelschap be kwamen bijna allen zware of lichte verwon dingen. De familie van den te Boecliarest in een duel gedooden journalist Lahovary had zich civiele partij willen stellen. Op deswege ge maakte aanmerkingen heeft zij aangeboden eerst door een eereraad te doen beslissen, ol' het duel volgens de regelen plaats had. Zoo ja, dan zou men geen schadevergoeding eischen. Gelijk men weet, heeft men uit vele aanwij zingen afgeleid, dat het duel geen „behoorlijk" tweegevecht, maar feitelijk een moord was. Een der laatste dagen van het vorige jaar werden teCraka, in Servië, vijf Heidukken, die jsich aan straatroof hadden schuldig ge maakt, ter dood gebracht. De veroordeelden vatten de zaak nog al grappig op, en lachten en schertsten. Een hunner zeide tot een der autoriteiten Nu, ik denk dat hij uwe begra fenis wel niet zooveel volk op de been zal zijn De hertog van Coburg heeft een Stradi-' variusviool aangekocht voor 16.800. De prijs dier violen is zeer gestegen sedert eenAmeri- kaansch liefhebber, het Senaatslid Hawley, uit Boston, er 500 in Ital ië heeft opgekocht, waar- voor hij naar beweerd wordt f 190.000 heeft betaald. Welk nut bet heeft zoovele kost bare instrumenten te verzamelen, in plaats van ze in bandon van kunstenaars te geven, is zeker een raadsel. De beste Stradivarius, naar men zegt, bezit de Engelsche orkestd irecteur Hallé haar waarde wordt op f 25.000 geschat. Een gevangene in eigen woning. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van een Italiaausche prinses, die door kaar huisbewaarder in haar eigen huis gevangen werd gehouden. De Italiaausche bladen deelen daarover het volgende mede: De prinses moet een Engel sche van geboorte zijn en was in haar jeugd een beroemde schoonheid. Jammer genoeg was huwelijkstrouw haar sterke zijde niet. Toen nu de prins van C'arini haar eens in de armen van een ander verraste, eischte hij scheiding en liet haar slechts 't jongste kind, een blind dochtertje, dat hij niet als zijn kind erkende. Zij leefde kommerlijk, totdat zij bij den dood harer moeder een inkomen van 50000 Irs. erfde. Nu kwamen echter talrijke sclnild- eischers opdagen en daarom koos zij een vroe- geren minnaar, Giovanni Cannella, tot haar bewindvoerder. Deze is de man, die haar en haar blinde dochter sedert vier jaar gevangen hield. Hij deed haar bewaken en -liet haar gebrek lijden, terwijl hij zelf van haar geld goede sier maakte. Toen bij eischte, dat zij hem tot eenig erf genaam zou maken, herleefde haar geestkracht en, ondanks de strenge bewaking, wist zij met hulp van een koetsier den advocaat Maltese van haar treurig lot te onderrichten. Met be hulp van de overheid is zij toen verlost en werd Canella gevangen genomen. Ondertusscheu wordt de zaak dubbel geheim zinnig, daar uit Tours een brief te Palermo moet ontvangen zijn, waarin de schrijfster zegt dat zij de ware prinses Carini is en dat de Siciliaansche overheid de speelbal eener op- licht8ter geworden is. Verkoopingen enz. Door den minister van justitie is, met gebruikmaking van 251, 2e al. der A. V., aan den heer J. Lammers te Z i e r i k z e e, voor de som van ƒ2412, opgedragen de uitvoering van onderhoudswerken, vernieuwingen en her stellingen aan gerechtsgebouw en het huis van bewaring aldaar, dienst 1898, 1899 en 1900. Aan het departement van marine heeft de onderhand8che aanbesteding plaats gehad voor den houw van drie recherche-vaartuigen voor don dienst in Ncd. Indië ten behoeve van het departement van Koloniën. Zes Nederlandsche fabrieken en werven waren tot inschrijving uitgenoodigd. Vier daarvan schreven slechts in voor de levering van een of meerdere vaartuigen, o. a. de Ned. Scheeps- bouw-Mij. te Amsterdam voor een schip A f 192.500, voor twee schepen f 381.000, voor drie schepen f 505.500, onder bepaling dat ile werktuigen zouden worden vervaardigd aan de fabriek de Schelde te Vlissingen, en de firma Huijgens en Van Gelder te Amsterdam voor éen schip a f 179.800, voor 2 schepen a f 359.600 waarbij mede was bepaald dat de machines aan de Vlissingsche fabriek zouden worden ver vaardigd. De laagste inschrijving was voor éen of twee schepen de firma Huijgens en Van Gelder en de inschrijving van de fabriek te Amsterdam de eenige voor drie schepen. De heden alhier gehouden collecte ten behoeve der Ned. Israëlitische armen alhier heeft f 170.23 opgebracht. 's-Cravenhage. Hot gerechtshof alhier heeft, in zake het appèl van een vonnis der rechtbank te Middelburg, betreffende eene aanvaringsprocedure tusschen de reederij van de Germania uit Hamburg en de B. Kemenij, van de reederij Adria Fiumein Hongarije, een onderzoek van deskundigen bevolen omtrent het schadebedrag. Londen. Een Engelsch bataljon ontving be vel van Gibraltar naar Egypte te gaan. En een ander vertrekt naar MaltaBovendien zijn twee uit Indië huiswaarts keerende bataljons aangewezen in Egypte aan land te gaan. Peking. De Duitsche gezant alhier heeft zich beklaagd over de dreigende woorden door den bevelhebber op het schiereiland Shantoeng tegen Duitsche zendelingen geuit. De gezant eischte ontslag van den bevelhebber, onder bedreiging anders de stad te verlaten, waarop het departement vanbuitenlandschc zaken nitstel vroeg. laFüpFüzen van Tarwe ea Meel Vrijdag 31 December. Antwerpen. Tarwe kalm. Amerikaansch fr. 21%. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 29.25. Pesth. Tarwe flauw. Vrijdag fl. 12.03. Don derdag fl. 12.04. Berlijn. De te New-York na het sluiten der markt ingetreden prijsverhooging heeft den invloed der eerst ontvangen flauwe telegram men ruimschoots geneutraliseerd, daar ondanks den uiterst beperkten omzet zoowel tarwe als rogge de daling van Donderdag volkomen heb ben ingehaald. New-York dis. vorigendag 100. Chicago 88%*); 88%. 95 op new s'yk-contract. TE HOUDEN AANBESTEDINCEN. Zaterdag 8 Jan. Koffiehuis Luijk Vlake 1 u. het bouwen van een fabrieksgebouw in hout, nabij dg

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2