BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. was onder de Zeeuwsche steden, voor een appel en een ei werden verkocht: de straatsteeuen werden gebruikt om St. Maartensdijk te pla veien en de baksteenen voor een deel om er te Veere de poorten te herstellen. Verloop van den handel, ontzettende brand en nooit op houdende overstroomingen waren de bekende oorzaken. Men mag het aan de goede zorg der magistraat en aan die der Staten toe schrijven, dat er van de archieven dier plaats nog zooveel is bewaard gebleven en naar Mid delburg gebracht. Geen wonder dan ook, dat mannen van wetenschap hetzij genoeg te uoemen J. Ermerins, A. Geluk I.Az. en J. P. v. Visvliet zich hebben beijverd om deze en andere oorkonden te bestudeeren en de vruchten hunner studie openbaar te maken. Men kent den plattegrond der stad, haar straten, ge bouwen, reglementen, voorname personen, haar handel, kortom haar geschiedenis. Het bovenvermelde werk is weer een be wijs, dat de belangstelling voor Reimerswaal nog niet is uitgedoofd. De vorige archivaris van Zeeland, J. P. v. Visvliet, stelde uit het archief een beknopte geschiedenis op, de tegen woordige, mr. Fruin, heeft dat werk op eene eigenaardige, zeker zeer deugdelijke wijze voortgezet. In zijn werk beeft hij eerst door den druk openbaar gemaakt een inventaris van dat archief, bl. 7 tot 20 vervolgens een „Regesten" lijst tot 1570, bl. 21 tot 114, die in 318 nommers een kort begrip bevat van den inhoud der stukken, natuurlijk met de zóó noodige, wetenschappelijke nauwkeurig heid en eindelijk heeft de heer Fruin er nog bijgevoegd een lijst der bescheiden, die omstreeks 1570 in de stads privilegiekast be rustten en verder, behalve meer, een opgaaf der persoonsnamen, van de plaatsnamen en van de zegels. Dit geleerde werk is natuurlijk geschreven voor geleerden, voor mannen die zich bezig houden met geschiedkundige onderzoekingen, en kan dus door ons noch naar waarde worden geschat noch beoordeeld, doch wij meenen ge rust te kunnen neerschrijven dat de heer Fruin een degelijk werk beeft geleverd, dat zeker zijn nnt zal doen en Zeeland tot eere Btrekt. -- Door de Kon. vereeniging Het Neder- landsch Tooneel is aan mej. Sophie Hirschmann opgedragen het levensgroot portret te teekenen van H. M. de Koningin. Aan de gevolgen eener beroerte overleed Leon de Carvalho, directeur der Opera-comique te Parijs. In het door ons vermelde proces Dubout- Brunetière, over de vraag of de Revue des Deux Mondes een periodiek geschrift is en dus verplicht een anti-critiek op Dubouts Frede- (/onde op te nemen, is de Revue in het gelijk gesteld en Dubout in de kosten veroordeeld. In de Opera te Weenen werd Tannhauser- Reichmann uitgefloten. De verontwaardigde zanger trad daarop naar voren en verklaarde niet meer te willen zingen. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn veroordeeld wegens strooperij K. v. d. G. Mz., A. d. R. Az., Arnemuiden, tot f 1 b. s. 2 d. h.nachtrumoerJ. S., A. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.M. F., P. d. W., A. d. P., Middelburg, A. F. v. F., Veere, tot f 2 b. s. 2 d. h.arbeidswetE. v. d. H., Vlissingen, tot 2 X 3 b. s. 2 d. h. iedere boete; maken van een aan de straatzijde uit stekend werk te Middelburg, zonder toestem ming P. v. S., Middelburg, tot 2 X f 3 b. s. 2 d. h. iedere boetehouden van eene open bare muziekuitvoering te Middelburg, zonder vergunningA. C. K., Middelburg, tot f 10 b. s. 3 d. h., ijkwetJ. V., J. M., P. G., Vrou wepolder, tot f 1 b. s. 1 d. h.; N. C., Arne muiden, tot f 3 b. s. 2 d. h. Verder wegens dronkenschap: M. L., Mid delburg, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. J. K., Mid delburg. C. D., Vlissingen, H. M. R., Domburg, H. E. Breda, tot f 3 b. 8. 2 d. h.C. v. E., Middelburg, tot 2 x 3 b. s. 2 d. h. iedere boete, P. K., Domburg, tot 10 b. s. 8 d. h., L. IC., Serooskerke, tot 2 d. h., L. V., Middel burg tot 3 d. h., W. J. v. S., Middelburg, tot 14 d. h. Vrijgesproken zijn: Ph. B., Rotterdam, be klaagd van bet houden van een hazardspel te Middelburg, zonder verlof van den burgemees ter, en C. D., Vlissingen, A. K., Hellevoetsluis, beklaagd van het zich als bezoekers, na het uur van sluiting, te hebben bevonden in een ge lagkamer te Vlissingen. Bekrachtigd zijn de vonnissen op den 27 October en 17 November 11. tegen A. B., bij verstek gewezen, waarvan de beklaagde was gekomen in verzet. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behan deld liet advies van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren betreffende de aan vraag om pensioen van H. F. van de Goore, gepasporteerd milicien te Koewacht. De koninklijke beslissing volgt later. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken zijn voor het jaar 1898 be noemd tot assistentin het ziekenhuis bij de rijksuniversiteit te Leiden de heer dr. J. L. Goemans en voor de physiologie bij de rijks universiteit te Utrecht de heer W. Middelveld Viersen. Voor het maken van de gebouwen voor de tentoonstelling van vrouwenarbeid te 's Hage is bij onderhandsche aanbesteding het laagst ingeschreven door den heer A. R. Rutgers al daar, voor f 49,132. De mededeeling nopens de benoeming van een lid in 't college van Gedeputeerde staten van Noord-Holland, ons per telegraaf gezonden en in ons nommer van Woensdag opgenomen, is niet juist. Gelijkheid van namen heeft tot een misverstand geleid. Niet jhr mr J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haar lem, maar jhr G. S. Boreel, burgemeester van Beverwijk, is benoemd, Door een koedrijver uit Barendiecht werd Dinsdag eene op de markt te Rotterdam aan gekochte koe thuis gebracht. Op een kleinen afstand van huis werd het dier zóó traag, dat de drijver een jóngen nam om het aan te jagen deze kweet zich zoodanig van zijn taak, dat de koe eensklaps aan het loopen ging en haren geleider omver schopte, met het treurig gevolg, dat de man korten tijd later is ge storven. Maandag gingen twee jongelui van Capelle a/d IJsel per schaats naar Stolwijk. Tot heden heeft men niets meer van hen ver nomen, zoodat het vermoeden bestaat, dat hun een ongeluk is overkomen. Te Bakkeveen is een onderzoek ingesteld naar een geval van kindermoord, waaraan een ongehuwde vrouw zich na hare bevalling zou hebben schuldig gemaakt. Men verneemt, dat de vrouw reeds volledig heeft bekend. Tusschen Markeloo en Goor, bij wacht post 22, werd Woensdag avond door den trein die te 9.18 te Arnhem moest aankomen, een paard en wagen overreden. De voerman, wonende te Diepenheim, werd gedood, zijn broeder gekwetst. De trein kwam te Arnhem 30 minuten te laat aan. Een arbeider te Beilen zou Dinsdagmor gen een geweer beproeven. Het vuurroer een ouderwetsche tromplader sprong echter bij het eerste schot nit elkaar en verbrijzelde den schutter de linkerhand. Twee vingers werden totaal afgesneden en eene derde hing er bij. Dinsdag morgen in de vroegte, terwijl de bewoners nog te bed lagen, ontstond brand in de behuizing van een brandmeester eener steen fabriek te Termunterzijl, die zoo hevig toenam, dat de bewoners het brandende perceel nauwe lijks konden ontkomen en van den inboedel niets kon worden gered. Een arbeider in 't Friesche dorp Knijpc werkt van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur bij een boer voor f 3 's weeks. Hij heeft nu een brief, onderteekend „Eenige arbeiders", ont vangen, met last om voor dit loon niet meer te werken. De justitie is met dezen brief in Woensdagmiddag is te Bokstel bij bet station uit de gracht opgehaald het lijk van iemand, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag, vermoedelijk door de duisternis misleid, daarin is geraakt. De dagen worden thans allengs langer, maar dat geschiedt niet op gelijke wijze in den och tend en in den avond. Al van 15 December gaat de zon weder allengs wat later onder, maar zij blijft steeds later opgaan en het ver lies is in den ochtend grooter dan de winst in den avond. Dat duurt tot 25 December. Eerst op 29 December gaat de zonsopgang niet verderzij blijft dan op denzelfden tijd tot 5 Januari, maar van 27 December af wint elke dag een minuut omdat de ondergang iets later komt. Eerst met 6 Januari begint het lengen aan beide zijden, eerst langzaam en dan al sneller. Drie werklieden gestikt. In een der gebouwen van de gemeentegas fabrieken aan den Lagen Oostzeedijk te Rot terdam zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag drie werklieden door verstikking om het leven gekomen. De werklieden 60, 56 en 32 jaar oud, allen reeds tal van jaren in dienst der gemeente, waren dien nacht werkzaam in het gebouw, waarin ammoniakwater wordt gedistilleerd door behandeling met zwavelzuur en stoom, waar door men de bekende ammoniakmeststof ver krijgt. In de sublimeerkamer, een klein steenen ver trek, circa '/3 M. b. 2 M., waarin de zwavel- zuurdampen neerslaan, werden Woensdag morgen te 6 uren de drie werklieden aange troffen door hun kameraads, die hen kwamen aflossen. Zij werden onmiddellijk verwijderd en geneeskundige hulp ingeroepen. De levens geesten waren reeds geweken, hun gelaatskleur had een blauwachtige tint. Uit het onderzoek, door den directeur dei- gasfabriek en den voorzitter der commissie van beheer ingesteld, moet gebleken zijn, dat het ongeval niet aan een gebrek der inrichting te wijten is. Bedoelde sublimeerkamer was reeds gemimen tijd niet in gebruik, doch in de dam pen, die daarin blijven hangen, is de oorzaak van den dood te zoeken. Tijdens de werklieden zich in de sublimeer kamer bevonden was de deur geopend. Alle drie de slachtoffers zijn gehuwd en hebben kinderen. De deelneming met de huisgezinnen onder het talrijk personeel der fabriek is groot. Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan in het krankzinnigenge sticht te Dordrecht. De le geneesheer van het gesticht had zich bij het college van regenten beklaagd over den president-regent, omdat deze aan de hoofd ver in tegenwoordigheid van het ge- heele verplegend personeel, woorden zou heb ben toegevoegd, die zijns inziens beleedigend waren, tengevolge waarvan de geneesheer, als hoofd van den huishoudelijken dienst, den huismeester een tegenbevel gaf, waaraan deze weigerde te gehoorzamen. De geneesheer scheen zijn klacht in dier voege te hebben gedaan, dat het jammer was dat genoemde president-regent was benoemd. Hierover was de bedoelde regent blijkbaar ontstemd, althans Dinsdag avond liet hij den geneesheer even roepen. Toen de geneeesheer aankwam, liep de regent in de corridor heen en weer en toen de geneesheer hem met een wijzend gebaar uitnoodigde om zijn kamer in het gesticht binnen te gaan, trad hij met zijn stok in de hand binnen. Onmiddellijk daarop moet de regent gezegd hebben: „Je hebt de brutaliteit gehad mij bij op de alleronbeschoftste wijze te be- waarop de geneesheer, naar de bel j gaande, moet hebben geantwoord„We zullen dit gesprek niet onder vier oogeu, maar onder zes oogen voortzetten." „Neen", zou toen de regent gezegd hebben, den geneesheer belet tende te schellen, „niet onder zes, maar onder vier oogen zullen wé de zaak afhandelen." Hierop volgde tusschen de beide heeren een hevige schermutseling, waarbij de geneesheer twee vrij ernstige wonden aan 't oog opliep. De regent beweert, dat hij, toen hij den ge neesheer belette te schellen, door dezen van zich afgestooten werd, waarop hij de slagen heeft toegebracht. Dc geneesheer daarentegen verklaart, dat hij de aangevallene is. Wel moet hij, toen hij werd aangevallen, den stok van den regent doorge broken en met het eind van een gedeelte teruggeslagen hebben. Hoe dit zij, het was eeu ernstig gevecht, dat in de geneesheorskamer is geleverd, zoo zelfs dat de geneesheer „moord!" riep. Nog in de gang werd hot voortgezet, waarna een paar bedienden, die toeschoten, ten slotte een einde aan de schermutseling maakten. De zaak is in handen der justitie. Vóór bet Vlaamsche hoofd te Antwerpen had een aanvaring plaats tusschen een met. graan geladen vaartuig en een stoomboot der genie; het eerste zonk onmiddellijk, maar is later weer gelicht. De stad Brussel heeft, na tamelijk kost bare proefnemingen, afgezien van het voornemen een gedeelte der brandweerlieden van rijwielen te voorzien. Het Vlaamsche blad Klokke Roeland be weert uit goede bron te weten, dat een onder zoeksrechter van Brussel een persoon uit Ant werpen heeft gedagvaard, die onder eede be langrijke verklaringen betrekkelijk den juwee lendiefstal bij den graaf van Vlaanderen heeft afgelegd. Men zou ditmaal op bet spoor der dieven zijn. Het onderzoek is heropend. Te Parijs is gearresteerd de anarchist Schouppe, komend van Brussel, waar hij 5 jaren in de gevangenis had gezeten. De groote brand te Lyon ontstond in het magazijn van den burgemeester en breidde zich snel uit. De eenige stoombrandspuit, welke men daar had, geraakte defect, zoodat hulp uit omliggende plaatsen noodig was. In het geheel werden een lakenmagazijn, een kruide nierswinkel, een schoenwinkel, een boekwinkel en een slagerij geheel in de asch gelegd. Ver scheidene andere gebouwen werden zwaar be schadigd. Het schadecijfer is echter niet zoo groot als eerst werd gemeld, en zal ruim 1 miljoen gulden bedragen. In Duitschland blijft het koud. Dinsdag- voerde de Rijn nog drijfijs af. De beste leerlingen van de Duitsche gymnasia krijgen van den keizer als extra-prijs een boekje over Duitschlands macht ter zee. Een mooie burgemeester. Het hoofd van Vrsjovee, de voorstad van Praag, de Czeecli Janda, is in hechtenis genomen we gens het heelen van gestolen goederen. Bij hem in huis zijn goederen gevonden, die met mede plichtigheid van spoorwegbeambten gestolen waren aan het station van de staatsspoorwe gen te Praag. Janda wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan den aanval op de Duit sche school in zijn gemeente. De pest is jn Britsch-Indië met nieuwe hevigheid uitgebroken. Woensdag te Bombay 54 nieuwe gevallen, waarvan 37 met den dood eindigden. De inwoners ontvluchten de stad. Tot dusver zijn te Bombay 14.257 ziekte- en 11.882 sterfgevallen voorgekomen. Uit het goudland. Een groot aantal goudzoekers uit Klou- dyke zijn Dinsdag te Victoria, in Britsch Co lumbia aangekomen. Zij bevestigen het bericht dat het gevaar voor hongersnood in Klondyke thans voorbij is. De overheid aldaar zorgt voor behoorlijke verdeeling van het beschik bare voedsel. De duurste courant ter wereld is zeker wel de Klondyke Morning Post, die verschijnt te Dawson City, de stad die plotseling ont staan is, toen aan de Klondyke goud gevonden werd. Het abonnement kost 900 gulden per jaarde advertentiën moeten betaald worden met 180 gulden per regel. Een der goudzoekers, James Clements, die een jaar geleden naar Klondyke ging en sedert rijk terugkeerde, heeft zich de weelde veroor loofd met Kerstmis een kerstboom op te richten, welke zeker niet alledaagsche is te noemen. De stam stak in een hoop twintigdollarstukken en aan de takken hingen klompjes goud, ter ge zamenlijke waarde van 50.000 dollars. Een jaar geleden was Clements een arm remmer op den Zuid-Pacificspoorweg. Dergelijke buitensporigheden komen, dunkt ons, niet overeen met den geest en het karakter van hem, wiens geboorte men op Kerstmis gedenkt. Hoe meer weelde bij die Kerstboomen, en de nederigheid en de eenvoud verdwijnen ook daarbij hoe langer zoo meer hoe meer zij in strijd zijn met zijn eenvoud en zijn gad sche leven en leer. 's Heerenhoek. Door ingelanden van den Nieuwe Kraai ertpoldar c. a. is tot dijkgraaf benoemd de heer B. Rijk Jz. te Ovezand, in de plaats van wijlen den heer L. Lncasse, en tot gezworene de heer K. Heijboer te 's Heer Arendskerke. 's Cravenhage. Heden slaagde alhier voor akte B Middelbaar onderwijs, Fransch, mej. J. Berdenis van Berlekom van Middelburg. Het gerechtshof alhier heeft heden vrijge sproken W. J. A. H., loodgieter te Middelburg, beklaagd van mishandeling. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting werd goedgekeurd het verdrag, bevat tende regelen voor internationaal privaatrecht, hetwelk, volgens den minister van buitenland- sche zaken, morgen ook geteekend wordt door Roemenië en Rusland. De heer Bergmann meendè dat het traetaat inzake den lijfsdwang een wapen tegen flesschen r trekkers uit de handen geeft, wat de minister van justitie betwistte. Onder de vorder aangenomen wetsontwerpen behoorde de credietwet voor Marine op wel ker afdoening de regeering aandrong ter voor koming van stoornis in den loodsdienst, als mede dat tot verlenging van den diensttijd bij de militie. Voorts werd nog aangenomen eene suppletoire begrooting voor Indië voor 1896, voornamelijk noodig wegens het overschrijden der uitgaven door den oorlogstoestand in Atjeh. Ten slotte zijn nog aangenomen de hoofd stukken Huis der Koningin, Nationale schuld en de Middelenwet voor 1898. De Kamer is hierop gescheiden tot Woens dagavond 5 Januari. Amsterdam. De commissie voor het hulde blijk ter eere der nagedachtenis van den heer A. C. Wertheim is thans definitief samenge steld. Zij telt 31 leden, waaronder Pam en Verseef uit de werklieden-kringen. Voorzitter is de heer J. Boissevain, secretaris de heer J. Ingenohl, Heiligenweg 19. Utrecht. In een heden gehouden constitu- eerende vergadering van hoofden van scholen in Nederland is besloten tot de oprichting van een Algemeene vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. HER IJ K. Deze herijk is bepaald als volgt, voor Middelburg a. voor de ten verkoop bestemde in maga zijnen en winkels voorhanden zijnde nieuwe maten en gewichten den 5, 6 en 7 Januari b. voor de gewichten, bestemd tot fijnere weging en alzoo voor die in gebruik bij apo thekers, goud- en zilversmeden enz., den 11,12, ;13 en 14 Januari; c. voor de maten en gewichten, gebruikt in fabrieken, (brood-, melk-, boter- meelijzer-, gasfabrieken), werven, gestichten van liefda digheid, (wees-, arm- en gasthuizen), in open bare rijks-, provinciale- en gemeente-instellingen, (belastingen, posterijen, militaire kazerne, hos pitaal, cantine, slachterij, stadsschuur, vleesch- hal, beëedigde graan meters, militiematen); in dienst van openbare vervoermiddelen, (stoom boot-, spoorweg-, Van Gend en Loos-, tram- Nederlandsche handelmaatschappij) den 18,19, 20 en 21 Januari. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Don der d. 30 Dec. Vergad. Gemeentebelang. Bovenz. Vergenoeging 8 u. V r ij d a g 31 Dec. Godsdienstoefening Con cert- en gehoorzaal 7 u. V r ij d a g 31 Dec. Godsdienstoefening Doopsgezinde kerk 7 u. Zondag 2 Jan. Volksvoorstell. Schouw burg 8 u. Maandag 3 Jan. Repetitie Zangv. Tot Oef. en Uitsp. Concert- en ge hoorzaal 71/2 u. Verzending en laatste bnsliehting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Brindisi (Eng. dienst). 31 Dec. 1.05 's nam. Rotterdam (Lloyd) 31 Dec. 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). lJan. 5.45's morgens. Genua(Nederl.)4 Jan. 6.30 's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust. Verkoopingen enz. Door den notaris P. de Maret Tak werden Woensdagavond in de Oude Vriendschap te Vlissingen in het openbaar te koop aan geboden de volgende in die gemeente gelegen onroerende goederen het koffiehuis en erf aan de Lange Walstraat, F 90, kad. grootte 1 a. 7 e. a.kooper werd de heer P. v. d. Hof voor f 6110; het huis en erf aan het Lange Groenewoud, G 26, kad. grootte 28 c. a.kooper werd de heer J. Andriessen voor f 1500; bet huis en erf op bet Eiland, aan de Dijk- straat, M M 157, kad. grootte 31 c. a. het huis en erf, naast het vorige, M M 158, kad. grootte 32 c. a het woonhuis en erf aan de Bellamykade, G 13, kad. grootte Algemeen Overzicht. Wel duister zijn de wegen der diplomatie, zoo duister, dat men waarlijk niet weet wat te moeten gelooven van de verrassing, welke Rus land voor de laatste-dagen van dit veel be wogen jaar heeft weggelegd. Aan de ambas sadeurs te Konstantinopel, die het volgens de jongste berichten eens waren over de benoe ming van Petrovitch, den Montenegrijn, tot gouverneur van Kreta, is plotseling een nieuwe candidatuur voorgelegd, en wel prins George van Griekenland Verrassender voorstel was bijna niet denkbaar voor hen die zich de gebeurtenissen van Fe bruari en Maart herinneren. In die dagen zon een dergelijk voorstel alles zijn geweest wat men verlangen kon. Het zou om zijn herkomst den steun van Frankrijk hebben gehad, het zou door een groot deel van het Engelsche publiek met warme sympathie zijn begroet, De drie Uat»te perceelen werden opgehouden. Hf z0" ^"chljriijk gun,tig rij» ontvanger m m 9, j door Oostenrijk, welke natuurlijke belangen medebrachten dat Griekenlands aandacht van Macedonië werd afgeleid, en het zou het volk en de regeering te Athene hebben afgehouden van de politiek, welke niet alleen voor Grie kenland zoo diep noodlottige gevolgen na zich sleepte. Maar in die dagen was deze oplossing uit den booze maar nu het kwaad geschied is, nu Kreta nog een jaar van anarchie heeft door gemaakt, nu Griekenland verlamd is, nu Turkije overmoedig is geworden, nu het pan-Islamisme een ernstig gevaar bleek, nu komt het voorstel aan de orde, dat vóór 11 maanden door ieder een, behalve door de diplomatie, als de beste oplossing werd beschouwd. Wat Rusland drijft tot zoo vreemden stap, ligt nog in het duister verborgen, vooral omdat do kans niet groot schijnt, dat de andere mogendheden het zullen goedkeuren. Juist daarom komt het ons voor dat de ver rassing, welke Rusland thans bezorgt, geen aangename is. Op Kreta is (le toestand juist de laatste dagen weer slechter geworden; terwijl de Kretenzers zoo sterk mogelijk aandringen op het vertrek der Turkscho troepen, althans op de stellige zekerheid dat eerlang tot de ont ruiming van het eiland zal worden overgegaan, zitten de admiraals voor de moeilijkheid, dat de Sultan 5000 versche soldaten zal zenden naar het heet tot aflossing. Maar afgescheiden van het gevaar, dat de Sultan, als de versche troepen geland zijn, zal vergeten de andere troepen terug te trekken, wijst de „aflossing" er op, dat de Sultan allerminst voornemens is, de geheele bezetting op te geven. Onder deze omstandigheden de hoop op te wekken, dat een vroegere wenscli der Kreten zers zal worden vervuld, schijnt dus zeker een gevaarlijke proefneming. Maar nog sterker geldt dit voor Athene. Onder den indruk van de noodlottige ge beurtenissen van dit jaar was de aandacht van Kreta afgeleid. Men streed over de vraag of de Et-hnike Hetairia de verantwoordelijkheid voor den oorlog draagt, of dat zij door de regeering was gesteund. En nu wordt ook daar de aandacht weer ge vestigd op Kreta, welks toestand de aan leiding tpt de nationale ramp was. Wel zal naar wij vermoeden het voorstel van Rusland met niet zooveel warmte worden be groet als vroeger het geval zou zijn geweest, daar de prins sedert zijn groote populariteit heeft verloren. Maar toch wordt een oude snaar weer aangeroerd, welke bijna vergeten was. Tegelijk brengt de Times een ander bericht, dat van niet minder beteekenis is. Terwijl Rusland schijnbaar alle aandacht aan het verre Oosten had gewijd, blijkt dat het Indië niet vergeet. De groote Transcaucasische spoorweg zal door een zijtak met de grenzen van Afghanistan worden verbonden. De nieuwe lijn zal te Merv de hoofdlijn verlaten, en op Koesk worden gericht, een afstand van ruim 300 K. M., welke in drie jaar moet worden gelegd. En daar de Russische spoorwegen in de eerste plaats voor militair vervoer worden ingericht, zal men niet ten onrechte in dezen stap een nieuwe bedreiging zien, te noodlot- tiger, wijl deze samenvalt met de ernstige moeilijkheden, welke Engeland in zijn grens gebied ondervonden heeft, en nog steeds onder vindt. Wel zijn de beide brigades erin geslaagd den Khyberpas (den hoofdtoegang tot Afgha nistan) andermaal binnen to trekken, enLoendi Kothal en Ali Moeschid te bezetten. Maar de om de Engelschen heen zwervende Afridis laten den vijand niet met rust. Al aanstonds werd de telegraphische gemeenschap met de operatiebasis afgesneden, zoodat men geen bijzonderheden had over een verwijderd gevecht, dat zich door geweervuur verried. Do wegen zijn slecht, terwijl do transporten zeer bemoeilijkt worden, en bet gebrek aan water groot was. Ook de Boripas valt generaal Hammond tegen; zoodat hij rekende wel een week noodig te hebben, om dien in bruikbaren staat te maken. De voortzetting der operaties in die richting is dus een deel van de jammerlijke erfenis welke 1897 nalaat. Beknopte Mededeelingen, De beide broeders Mathieu en Leon Dreyfuss worden vervólgd wegens de beweerde poging tot omkooping van wijlen kolonel Sandherr. Verder heeft Mathieu Dreyfuss Esterhazy aangeklaagd wegens een naamloozen brief, waarin hij en de schoonvader van zijn broeder met den dood werden bedreigd. De pleidooien in de Panamazaak worden ijverig voortgezet. Men verwacht Vrijdag de uitspraak, en meent dat deze voor alle be klaagden gunstig zal zijn. Generaal Lockhart keert met verlof naar Engeland terug. Zaterdag zal te Londen een vergadering plaats hebben van de vertegenwoordigers van 200 vakvereenigingen tot bespreking van de middelen om de machinewerkers te hulp te komen. De geestdrift, welke dezen toonden, door met bijna algemeene stemmen de arbeidsweek van 51 uur te verwerpen, zon niet doen vermoeden dat er zooveel geleden wordt. Toch melden de Engelsche bladen dat een hoogst bekwaam werkman, die bij zijn patroon uitstekend stond ireven, door de werkstaking in zoo groote ellende kwam, dat hij zich in een spoorwegcoupé doodschoot. De groothertog van Baden is vrij ernstig ziek. Bismarck lijdt veel pijn en slaapt bijna niet. Te Weenen is men gereed. De Wiener Ztg. publiceert een keizerlijk besluit, berustende op paragraaf 14 van de grondwet, betreffende een voorloopige overeenkomst tusschen Oosten-

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2