MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 307. 140e Jaargang. 1897. Donderdag 30 December. Daze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjj8, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 29 Dec. 8 u. vm. 44 gr. 12 u. 42 gr., av. 4 u. 49 gr. F. Verw. Z. W. storm. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te ViissingenC. N. J. de Vet Mestdagh te GoesA, C. Bolduyt, firma Wed. de Jonge. Middelburg 29 December. Nog al Jirutaal. De Standaard, het ministerie gewogen maar te licht bevonden hebbende, meent dat het wrak staat, doordien nu reeds het immoreel karak ter der Juni-politiek zich op de vrucht dier politiek wreekte. Aan de personen der ministers ligt het niet- „Al viel," zegt het blad, „Pierson als premier tegen, een bij uitstek kundig financier is hij zeer zeker; en noch aan kunde, noch aan goe den wil hapert] het bij zijn ambtgenooten van justitie, oorlog, koloniën, buitenlandsche en waterstaat. En al is Borgesius geen gou- vernementeele verschijning, debating-power heeft hij zeer stellig, en in de schoolquaestie verwierf hij zich naam. „Er hebben achter de groene tafel wel stel len ministers gezeten van lichter allooi. Neen, het ongezonde van den toestand is niets dan het rechtstreeksch uitvloeisel van de ongezonde practijken bij de stembus. De toen allen meeslepende jacht op succes wreekt zich." En dat durft het orgaan schrijven van een partij, die in de Junidagen op de meest beginsellooze wijze ageerdeeen orgaan, dat vroeger verkondigde principes bij het in 't zicht komen der stembus wegmoffelde of er in die dagen het zwijgen toe deeddat een verbond of samenwerking voorstond tusschen de demo cratisch christelijke partij en de conservatief- aristocratische katholiekenen dat alles uit „jacht op succes", tot verovering van het regeeringskasteel. Dit wordt klakkeloos neergeschreven door een blad, welks redactie bijvoorbeeld in de kwestie der afschaffing van de plaatsvervan ging zich wendt ttt keert om zwart wit te heeten, ten einde to .h vooral de bondgenooten te believen STOOMLOODSD1ENST. De secretaris der United New-York Sandy hook Pilots Association, wiens autoriteit moeie- lijk kan worden gewraakt, gaf dezer dagen zijn oordeel over stoom of zeil. Hij spreekt eerst over de uitoefening van den dienst. Bij kalm en helder weder kan een stoomloodsboot, on afhankelijk van stroomingen en getijden, haar plaats kiezen, terwijl zij bij mist zonder gevaar een schip kan naderen, wederkeerig de stoom fluit gebruikende. Bij storm of buiig weer op een kust (a lee-shore) kan een stoomvaartuig op post blijven, terwijl een zeilvaartuig moet trachten een haven te bereiken. Bij matige koelte kan bet stoomvaartuig, onafhankelijk van den wind, van het éene punt naar het andere loopen, hetgeen zeer dikwijls veel op onthoud bespaart bij het beloodsen of terug aan boord nemen van loodsen. Het beloodsen zelf bij ruw weder geschiedt met zeer weinig levensgevaar, omdat het stoomloodsvaartuig onder de lij van het te beloodsen schip, juist daar kan gaan liggen, waar de jol het makke lijkst van boord kan gaan en terugkomen. Wat het comfort voor de loodsen en de ver dere bemanning der stoomvaartuigen betreft, dit is niet te vergelijken met dat van eene zeilboothet verschil is zoo groot als bij het vroegere reizen met een zeilschip en bet tegen woordig reizen met een firstclass-Passenger- Steamer. Wat kosten aangaat, zegt de secretaris, dat een in alle opzichten superieure stoomloods boot, voorzien van alle moderne toepassingen, zooals de New-York, natuurlijk eene aanzien lijke som kost. Wanneer men evenwel weet, dat *zij gemakkelijk den dienst van zes zeil- vaartuigen kan verrichten en aan exploitatie (running expenses) ongeveer de helft daarvan kost, dan is het voordeel bepaald ruim aan kant van den stoomloodsdienst, ongerekend nog al de kosten, die zeilvaartuigen meebrengen voor sleeploonen en schade door ijsgang. Ten slotte merkt de schrijver nog op, dat een dergelijk stoomvaartuig, van flinke pom pen voorzien, zich bijzonder leent om, steeds buiten zijnde, de allereerste hulp te verleenen aan een in nood (door brand, lek enz.) ver- keerend schip en daardoor gr ooter kwaad kan voorkomen. De geheele beschouwing is dus een pleidooi ten gunste van stoom. (N. B. Crt.) BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot directeur van, en leeraar aan de R. H. B. S. te Assen dr. A. van Hasselt thans leeraar aan die school; zijn benoemd tot lid der commissie, die van 1 Augustus 1897 tot 1 Augustus 1898 te Gro ningen belast is met bet afnemen van de prac- tische examens van arts, dr^ G. Nijhoff, benoemd apotheker in het academisch ziekenhuis aldaar, onder eervolle ontheffing van dr. A. S. G- Döderlein als lid dier commissie; is dr P. J. Blok, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, belast met het geven van onderwijs aan H. M. de koningin, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is de officier van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht P. J. de Koek bevorderd tot officier van gezondh. 1ste kl.; jn benoemd tot surn. der dir. bel., invoerr. en acc.G. A. Schepers, L. A. Blindenbacb, E. G. van den Bovenkamp, F. W. Postema, L. Feenatra, J. M. H. van de Yen, J. Broeder, (Middelburg), J. van Zijverden, J. H. Claessen, N. R. Lubbers, F. Bruins, J. O. C. Bouma, H. van Tarel en G. Scheltema. De gewone audiëntie van de ministers van justitie, binnenlandsche zaken en financiën zal deze week niet plaats hebben. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Rotterdam IV, noodig door het ontslag van den heer G. H. Hintzen, is be paald op Dinsdag 11 Januari, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 18 en de herstemming, indien die noodig blijkt, op Dinsdag den 25 d.a.v. A T J E H Volgens een telegram uit Batavia aan de N. B. Crt. zijn den 25en 800 man van onze troepen te Selimoen en Indrapoeri naar Reung- Reung getrokken, waar de benden van Pan glima Polim een hevigen tegenstand boden. De vijand werd teruggedreven. Wij leden geen verliezen. De verliezen van den vijand zijn onbekend. De redactie van genoemd blad acht dit be richt van groote beteekenis. Daaruit blijkt toch, dat de voortgaande beweging onzer troe pen wordt voortgezet in de richting der fede- ratiën Pedir. en Gighen, daar waar do vallei van Groot-Atjeh een aanvang neemt. Reung-Reung, op eenige uren marcheeren achter Selimoen en in het oostelijk uiteinde van Polims gebied gelegen, werd reeds eenmaal door onze colonnes bezocht. Daar schijnt het hoofd der XXII Moekims thans zijn macht ver zameld te hebben, nadat hij voor eenige maan den door ons uit zijn vaste woonplaats te Glieng werd verjaagd. Nu ook bij Reung-Reung zijn benden werden teruggedreven, blijft hem van zijn gebied nog slechts een gering gedeelte over. Als dit ge heel in onze macht is gekomen, zal hij na gen tijd wel genoodzaakt wezen zich te onderwerpenwant dan drogen de bronnen zijner inkomsten op. Dat deze beweging geschiedde zonder ons eenig verlies te berokkenen, mag als een blijk worden beschouwd van eene uitstekende lei ding. Ons kampement te Selimoen, dat binnen kort het eindpunt van de trambaan wezen zal, wordt door deze gelukkige actie zeker voor geruimen tijd tegen ernstige aanvallen van den vijand gevrijwaard. kundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noordbrabant de heerenT. F. Martin, genees kundige te H n 1 s tdr B. J. Holster, te Klnn- dertM. N. Baart, apotheker te Viissin gen, en H. J. Spitzen, apotheker te Bredaen tot plaatsvervangende leden de heerendr H. Goemans, te Z i e r i k e eG. H. M. Vertin den, apotheker te Bergen op Zoom; dr J. E. Callenfels, te Hulst; dr G. W. Bruinsma, te TeteringenH. Beker, apotheker te BredaJ. C. van de Harst, apotheker te Middelburg; dr H. A. H. van der Heyden te Tilburg. Door de politie alhier is proces ver baal opgemaakt tegen een 15 jarigen jongen, die zich schuldig heeft gemaakt aan het weg nemen van een pak wollen wanten van de uitstalling van een winkel in de Langeviele alhier. Door burgemeester en wethouders van Hulst is Dinsdag tot ambtenaar ter gemeen te-secretarie aldaar, uit 9 sollicitanten, benoemd de heer A. Janssens, aspirant-onderwijzer aldaar. Maandag herdacht de heer J. L, kam zijn zilveren jubilé als organist bij de Ned. Herv. gemeente te IJ z e n d ij k e. Door kerkvoogden, notabelen, kerkeraads- leden en den predikant werd den organist met een waardeerende toespraak, een marmeren pen dule met coupes vereerd. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting kwam, zoo als nog in een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, de Indische be grooting in behandeling. De heer Pijnacker Hordijk maakte eenige finantieele opmerkingen. De heer Van den Biesen wilde beperking der bedevaarten naar Mekka. De heer Van Asch van Wijk, zijn ingeno menheid betuigende met de optreding van den minister Cremer, beval aan voorbereiding der decentralisatie, herziening der tractementen en pensioenen voor hoogere ambtenaren, predi kanten en onderwijzers, benevens splitsing van het departement onderwijs, eeredienst en nijverheid. Vestiging van een bestuur in Nieuw-Guinea keurde hij in principe goed. Hij verklaarde vooral het werk der zende lingen zeer te apprecieeren. In verband hier- keurde hij ernstig af de tegenover den zendeling Rijnveldt gevolgde gedragslijn op Sumatra. De heer Van Alphen achtte krachtige hand having van het tegenwoordige stelsel van ageeren tegenover Atjeh noodig. Tot krachtige werking der scheepvaartrege ling moeten er meer recherche-vaartuigen komen. Hij achtte de vestiging van ons bestuur in Nieuw-Guinea overeenkomstig onze roeping en plichten. Hij achtte een krachtiger type van rivier- stoomers noodig. Eindelijk betuigde hij zijne ingenomenheid met 's ministers optreden, dien hij met ver trouwen aan het werk ziet. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 hoogleeraar te Groningen* »en M. J/Schröder, Januari, benoemd tot leden van den genees-. ONDERWIJS. Een rijksbijdrage-kwestie. Prov. blad no 162 bevat het kon. besluit van 27 Nov. 1897 no 39, houdende vernieti ging in hooger beroep van het besluit van Ge deputeerde staten van Zeeland van 20 Maart 1897 tot toekenning eener rijksbijdrage krachtens art. 54bis der wet op het lager on derwijs aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs te Goes. Bij dat Kon. besluit is overwogen dat voor deze school bij Gedep. Staten van Zeeland eene Rijksbijdrage is aangevraagd van f 1300 voor een hoofd der school, 2 onder wijzers en 2 onderwijzeressen, die allen gedu rende het volle jaar aan de school verbonden waren geweest; dat Gedeputeerde Staten de bijdrage, die naar hun oordeel alleen over de maanden Januari, Februari, Maart, April, October, Novem ber en December kon worden verleend, hebben bepaald op f 758.33, daarbij overwegende, dat in de oorspronkelijke statuten der Vereeniging art. 6 was bepaald: „Deze vereeniging wordt aangegaan voor 29 jaren"dat, aange zien deze statuten zijn goedgekeurd by Kon. besluit van 16 Mei 1867, no. 107, dit tijdvak eindigde op 15 Mei 1896; dat de statuten in 1896 gewijzigd zijn door toevoeging aan art. 6 vau het volgende nieuwe lid: „Bij het ver strijken van dit tijdvak wordt de Vereeniging opnieuw voor gelijken tijd aangegaandat hieraan echter eerst bij Kon. besluit van 12 September 1896, no 47, goedkeuring is verleend, zoodat de Vereeniging eerBt weder met dien datum als rechtspersoon kon optredendat derhalve de school van 16 Mei tot 11 Septem ber 1896 heeft gestaan onder bestuur eener vereeniging, die geen rechtspersoonlijkheid bezat, en mitsdien voor de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September niet voor de rijksbijdrage in aanmerking kan komen; dat bet bestuur der bovengenoemde Ver eeniging tegen het besluit van Ged. Staten bij ons beroep heeft ingesteld, aanvoerende, dat de aanhef van het Kon. besluit van 16 Mei 1867 spreekt van „de voor minder dan dertig jaren aangegane Vereeniging" en de verlenging binnen dien termijn is verkregen; dat de wijziging in de statuten is goedgekeurd bij Kon. besluit van 12 September 1896 op aanvrage van 7 Juli 1896, waaruit volgt, dat de regeering van oordeel was, dat ook na 15 Mei 1896 de Vereeniging nog bestond en hare statuten nog van kracht waren; dat uit den inhoud der wijziging zelve noodwendig voort vloeit, dat de nieuwe termijn aanvangt op 16 Mei 1896 en dus loopt tot 16 Mei 1925; dat, nu Gedep. Staten wel de rijksbijdrage toe staan over de maanden na de goedkeuring der wijzigingen in de statuten, terwijl geen nieuwe rechtspersoonlijkheid is verkregen, zij er nood zakelijk toe moeten komen aan te nemen, dat de statuten in hun geheel toch nog van kracht zijn en alzoo verlenging is verkregen van de rechtspersoonlijkheid; op welke gronden appel lant verzoekt dat de bijdrage alsnog op f 1300 worde bepaald; overwegende dat volgens art. 54óïs der wet tot regeling van het lager onderwijs, op de bij dat artikel aan de besturen der bijzondere lagere scholen toegekende rijksbijdrage voor eenige bijzondere school alleen aanspraak kan worden gemaakt, indien en voor zooverre die heeft gestaan onder het bestuur van eene in stelling oi vereeniging, welke rechtspersoonlijk heid bezat; dat derhalve de hoegrootheid der bijdrage over het jaar 1896, op welke het appelleerend bestuur volgens ovengenoemde wetsbepaling behoeve zijner vereeniging kan aanspraak maken, afhankelijk is van de vraag, geduren de hoevele volle maanden van dat jaar die vereeniging als rechtspersoon heeft bestaan dat de vereeniging tot bevordering van Christe lijk Schoolonderwijs te Ooes, volgens art. 6 harer op 27 Februari 1867 vastgestelde en bij Kon. besluit van 16 Mei daaraanvolgende, no. 107, goedgekeurde Btatnten, werd aangegaan voor een tijdvak van 29 jaren en dat dus, daargelaten of haar bestaan als vereeniging na verloop van die 29 jaren al dan niet is voort gezet, zij in elk geval op 27 Februari 1896 heeft opgehouden als rechtspersoon te bestaan dat derhalve alleen nog te onderzoeken valt of door het goedkeuren van wijzigingen in de statuten bij het Kon. besluit van 12 Septem ber 1896 no. 47 de vereeniging moet geacht worden wederom rechtspersoonlijkheid te heb ben erlangd, te rekenen hetzij van 27 Februari 1896 hetzij van het tijdstip der Kon. goedkeu ring, zijnde 12 September 1896; dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord dat toch een vereeniging, welke niet langer als rechtspersoon is aan te merken wegens het verstrijken van den duur, waarvoor zij inge volge de door Ons goedgekeurde statuten is aangegaan, later niet andermaal als rechtsper soon kan optreden, tenzij de statuten dier vereeniging weer opnieuw in het geheel zijn onderworpen aan de in art. 6 der wet van 22 April 1855 Stblno. 32) bedoelde goedkeuring en die goedkeuring is verkregeD dat intusschen hiervan niet is gebleken; dat derhalve voor het jaar 1896 slechts over de maand Januari voor de school, waarop het beroep betrekking heeft, kan worden aanspraak gemaakt op de Rijksbijdrage, bedoeld bij art. 54bis der wet op het Lager Onderwijs; Gezien de wet tot regeling van het Lager Onderwijs, waarvan de gewijzigde tekst is be kend gemaakt bij Kon. besluit van 28 Januari 1897 {Stbl. no. 57); Hebben goedgevonden en verstaan: met vernietiging van het bestreden besluit van Gedep. Staten van Zeeland het bedrag der Rijksbijdrage voor de bijzondere school te Goes in de Wijngaardstraat aldaar over het jaar 1896 te bepalen op f 108.33. Op de 22e algemeen e vergadering van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, die Dinsdag en heden te Arnhem vergadert, werd medegedeeld, dat het ledental in het afgeloopen jaar sterk vooruitgegaan is. De wensch, dat op deze vergadering het ledental 5000 mocht icdragen, is in vervulling gebracht. Bedroeg iet ledental op 1 Januari '97 4161 en 126 af- leelingen, thans bedraagt het 5087 en 144 af- ieelingea. Ook werd medegedeeld, dat in de voorver - ;adering, alleen toegankelijk voor afgevaar- iigden en leden van het hoofdbestuur, de vol- motie met bijna algemeene stemmen is aangenomen „De algemeene vergadering enz., kennis ;enomen hebbende van de rede van den heer )e Savornin Lohman met de daarop gevolgde debatten, den 13en en 14en Dec. jl. gehouden jn de Tweede kamer, van oordeel, dat het in strijd is met elke gezonde opvatting der paedagogie, bij kinderen {propaganda te maken voor eenige politieke ot óeconomi8che leerstelling, protesteert tegen de Verdachtmakingen van den heer De Savornin Lohman, spreekt als hare overtuiging uit, dat de lolitiek-oeconomische richting van den persoon les onderwijzers niets afdoet aan zijne waarde lils opvoeder, en draagt het hoofdbestuur op, deze motie door middel der pers te publiceeren." Aangenomen is Verder een voorstel, dat voor de verkiezingen van het hoofdbestuur het land zal verdeeld worden in 6 districten met inbe grip Amsterdamnml. 4 uit Amsterdam, 1 uit Friesland of Groningen, een uit Drente of Overij8el, een uit Gelderland of Utrecht, een uit Zeeland, Brabant of Limburg; dat elk bondslid deelneme aan de verkiezing voor elk hoofdbestuurder en dat twintig personen noodig jsijn voor candidaatstelling, doch een afdeeling dit ook doen mag. LANDBOUW. Dinsdagavond hield de heer G. A. Vor- sterman van Oijen van Aardenhurg te Sint Maartensdijk een voordracht over de beetwortelcultuur. Spreker gaf een door cij fers toegelichte beschrijving van de werking eener coöperatieve fabriek te Anvaing iu He negouwen. Vervolgens besprak hij het deelcontract, dat zijne toepassing vindt aan de fabriek te Oud- Gastel, directeur de heer Vlekke; wat volgens hem zeer de voorkeur verdient boven het con tracteeren zooals gewoonlijk geschiedt, tegen een vaste som, onafhankelijk van gehalte en suikerprijs. Daar echter de gelegenheid om. te contracteeren volgens het participatie-stelsel (deelcontract) zeer beperkt is, moeten de land bouwers wel toegeven in eene verbintenis naar een vastgestelden prijs. Spreker was echter van meening, dat de landbouwers niet tegen eiken prijs, dien de Bond van fabrikanten vaststelde, behoeven te contracteeren en ook niet voetstoots te aan vaarden de voorwaarden, door dien Bond in zijn contract uitgedrukt. Hij gaf dan ook voorlezing van de voornaamste punten van een opgesteld contract, dat in sprekers oog alleszins billijk kon genoemd worden, en waar aan de fabrikanten met eenigen goeden wil zeer goed zouden kunnen voldoen. Hij deed toezegging, dat een honderd exemplaren daar van ter verspreiding zouden ronlgezonden worden en ried vooral den bietenverbouwenden boeren aan nog niet te eontracteeren, doch eerst de voorwaarden, vervat in het doorhem besproken en aanbevolen contract, goed te Vooral drukte hij hun op het hart zich te ver eenigen. Met het oog op de cijfers, die aan wezen, wat de door hem geschetste fabrieken konden uitbetalen, was bet aan te nemen, dat ook de overige fabrieken meer konden betalen en billijker voorwaarden stellen, dan zij in de afgeloopen campagne hadden gedaan, en dit ook zouden doen, indien de boeren zich door eendracht sterk toonden. De heer Louter, veearts te Yzendijke, heeft in deze maand aldaar en in de naburige gemeenten Waterlandkerkje, Hoofdplaat en Biervliet conferentiën gehouden over het paard, die door vele belanghebbenden werden bij gewoond. Voornamelijk was het tandstelsel het on derwerp zijner bespreking, die hij met platen en tal van voorwerpen wist te verduidelijken; zoodanig dat de aandachtige hoorders niet al leen uit de tanden den juisten ouderdom kun nen bepalen, maar ook vele gebreken van dit voor hen onmisbare dier uit aanschouwing kunnen opmerken. Verschillende Berichten. Het bericht in een der bladen, dat de heer Van der Wijck de portefeuille van marine heeft geweigerd, kan niet juist zijn, daar ze hem niet is aangeboden. (Vad). De Nederlandsche visscherij-nijverheid zal niet op de internationale visscherij-tentoonstel ling, in 1898 te Bergen te houden, vertegen woordigd worden. De pogingen, door den ge volmachtigde voor Nederland aangewend, zijn niet met gunstigen uitslag bekroond, hoofdza kelijk wel tengevolge der tegenspoeden, in den laatsten tijd door de reeders ondervonden. Koningin Wilhelmina, die reeds ver schillende buitenlandsche ordes heeft, wordt in 1898 bij bare meerderjarigheid van rechts wege Grootmeesteres der Militaire Willemsorde der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van Oranje Nassau. Volgens het verslag der Koninklijke vereeniging Set Nederlandsch Tooneel over 1896-97 was dit speeljaar niet zoo gunstig als het vorige. De totaal-opbrengst bleef ongeveer f 3000 beneden de schatting, ofschoon er veel meer gespeeld is dan geraamd was. In dat seizoen werden opgevoerd 51 stukkeöj waarvan 2 Nederlandsche voor de eerste maal en 2 hervattingen, 24 uit het Fransch, 16 uit het Duitsch, 4 uit het Engelsch, 1 uit het Noorsch, 1 uit het Deenseh, 1 uit het Gvieksch. Aan de artisten der Vereeniging wordt de volgende lof toegezwaaid: „Door onze artisten is veel en zeer ijverig gewerkt. Wie weet wat 't zegt zoo vaak een nieuw stuk uit te brengen, telkens 't tooneel van zijn arbeid (door 't bezoek aan de provinciën) te verplaatsen, nu eenB zijn geheugen te scherpen in die rol, dan weder in deze (zoo hemelsbreed vaak van elkander verschillend) zal onzen artisten zeker gaarne den palm reikenwaarop ze in gansch bijzonderen zin aanspraak hebben." Door de examen-commissie der Nederland2 sche vereeniging van psychiatrie en neurologie is na examen het diploma van krankzinnigen verpleegster uitgereikt o. a. aan de dames O. J, Hondius, W. A. v. d. Linde, H. A. ten Have en H. B. T. Wijtmanallen van Meerenberg. De heer Pijnacker Hordijk, lid der Tweede kamer, aanvaardde Dinsdag via Marseille de reis naar Indië. Men zie het jongste nommer (1175) ren het WkhU- jficj ZtwiMfh-NlsodewafW* De smidsjongen te Rotterdam, die een buurjongen een hevigen messteek heeft toege bracht) is, na gehoord te zyn; op vrije voeten gesteld. De gekwetste jongen is thans buiten gevaat. Te Haarlem is een werkman op een

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1