feuilleton; BUITENLAND. OUDE VRIJSTERS. Verknopingen enz. LAATSTE BERICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen te Rotterdam op de trap van hunne woning twee buurjongens twist, omdat de een, die thuis kwam, tegen een meisje aanliep, waar mede de ander stond te praten. Een vecht partij had tengevolge, dat een zijn mes trok en den ander een zoo ernstige wond in het dijbeen toebracht, dat de jonge man in zwijm viel en naar het ziekenhuis moest overgebracht wor den. Men vreesde eerst voor zijn leven, doch thans hoopt men, dat de verwonding niet dat ernstige gevolg zal hebben. De dader, een achttienjarige jongen, is gearresteerd. Toen Zaterdagmorgen in de vroegte twee dames al daar, die in mode-artikelen handelen, uit de kerk thuis kwamen, ontwaarden zij, dat de straatdeur openstond en zagen zij, dat een kast open was, en daaruit ontvreemd was een ijzeren kistje met ruim f 70 aan contanten. Met een valschen sleutel hebben de inbrekers zich klaar blijkelijk toegang verschaft, daar er niets ver broken was. In den laten avond van den eersten Kerstdag heeft te Barneveld eene hevige vecht partij plaats gehad, waarbij een boerenknecht door verscheidene personen vreeselijk mishan deld werd. Toen'de politie, bij het doenharer laatste ronde, in de nabijheid der vechtenden kwam, kozen de aanvallers het hazenpad, ter wijl de mishandelde voor dood bleef liggen. Zoo spoedig mogelijk werd de bewustelooze, die eene groote gapende wonde aan het achter hoofd had en die tevens nog al bloed braakte, naar een geneesheer gedragen, die er eindelijk in mocht slagen het bewustzijn terug te doen keeren. Te Dommele, bij Valkenswaard, is een man, doordien hij struikelde, door een zwaar beladen bierwagen overreden en zoo ernstig aan do borst gekwetst, dat hij na een hevig lijden is bezweken. Het meisje, dat op 27 Nov. jl. op de Heerengracht te Amsterdam gestoken werd Kato Ramus, bevindt zich nog in het Gasthuis, doch is zoo wel, dat zij dezer dagen die inrich- tibg zal kunnen verlaten. Op een jachtpartij onder Winterswijk had een drijver, die een revolver bij zich droeg het ongeluk, daarmede zijn collega te treffen Het schot kwam in de borst terecht. Hoewel de wonde ernstig is, zal de getroffene er het leven nog wel atbrengen. In het nabij de grenzen gelegen Limburg- sche dorp Frasselt werd voor eenige dagen een kerkdief gesnapt. Het geval droeg zich als volgt toe: De koster,in de kerk bezig zijnde, zag in den namiddag een verdacht individu binnensluipenhij verborg zich terstond achter eon pilaar, om den dief gade te slaan, wach tende op de dingen die komen zouden. De dief, zich alleen geloovende, haalde een lijm- stokje voor den dag en begon op behendige wijze het offerblok van zijnen inhoud te ont lasten. Toen sloop do koster stilletjes naai den uitgang, sloot de hoofddeur af, en de dief zat in de knip. Een in allerijl ontboden gen darme Ham het heerschap in ontvangst. Bij visitatie werden eenige lijmroeden, een bo3 sleutels en verschillende inbrekerswerktuigen op den dief bevonden. Toen het stoomschip Botha den 18den dezer op uitreis van Amsterdam zich in de Noordzee bevond, kwamen 2 jongens, 1 van 13, de andere van 15 jaar, uit de kolenhokken te voorschijn, waarin zij zich te Amsterdam hadden verstopt. In Engeland gekomen, bracht lust tot avonturen den een wegens diefstal achter de tralies, terwijl de andere door bemiddeling van den Ned. consul-generaal weder per stoom schip Botha de terugreis aanvaardde en te IJmuiden onder de hoede der rijkspolitie ge steld werd. Een eigenaardige beslissing. Het Paleis van Justitie bevat het volgende (historisch) Zitting der rechtbank te Amsterdam van Kamer van De deurwaarder leest de rol en roept uit de zaak A ca. B. Het woord is aan den procureur des ge daagden. De ptocureur van den gedaagde: „Ik ver zoek een termijn van veertien dagen om van antwoord te dienen." De procureur des eischers„Ik kan daartoe slechts acht dagen toestaan." Waarnemende president tot den procureur des gedaagden: „Volhardt u bij uw verzoek NOVELLE II. Uit het Franschvan EDOUARD ROD. III. „Ik zal u morgen ochtend vroeg fondsen zenden, mejuffrouw," zei Trapon gedienstig, en eensklaps nieuwsgierig wordende hoe ver de onderdrukking ging, voegde hij er bij „Ver geef mij dat ik er niet zelf aan gedacht heb, maar ik meende dat met uw persoonlijk inkomen Olympia viel hem in de rede „O, ons persoonlijk inkomen, dat ontving papa natuurlijk. Hij betaalde ons slechts op vaste dagen een bepaalde som uit. Wij hadden nooit veel geld in huis." Nu besloot mevrouw Lebaillif ook te spreken en zei met een gedwongen glimlach „Ik moet bekennen, mijnheer Trapon, dat ik mij in het zelfde geval bevind als mijne nichten. Mijn arme schoonbroeder beheerde mijn kleine ver mogen en betaalde mij iedere maand de rente uit Ilij had mij juist gisteren moeten uitbetalen." Eensklaps kwam al de ongerustheid, die haar sedert twee dagen vervulde, boven en zij ging voort: „Al wat ik bezat "was bij hem. Procureur des gedaagden„Ja, president." „President tot den procureur des eischers „En u, mijnheer Procureur des eischers„Ik volhard bij mijn weigering." President tot beide procureurs„Willen de heeren dan maar de stukken overleggen, dan zal de rechtbank beslissen." Beide procureurs„Wij hebben die stukken niet bij ons; wij kunnen toch niet op elke zitting ons heele kantoor medebrengen." President„Dan zullen wij de zaak acht dagen aanhouden om stukken te fourneeren, opdat de rechtbank in staat zij overeenkomstig do wet te beslissen, of den gedaagde voor zijn conclusie van antwoord een termijn van ach( dan wel van 14 dagen zal worden toegestaan." Tableau EEN STEMTOESTEL. Volgens een schrijven van de Opr. Haarl Crl. vertoont het toestel om te stemmen, waarvoor door een Nederlander in Londen patent is ver kregen, uiterlijk een gesloten bus, met ver schillende knoppen, één voor eiken candidaat wiens naam op een kaartje achter den knop zichtbaar is. Zijn er minder candidaten dan knoppen 't toestel kan voor twee, of voor een groot aantal candidaten ingericht worden dan worden de onnoodige knoppen tijdelijk buiten werking gesteld. Nu wordt de ge- heele werking van het toestel beheerscht door een inrichting in het algemeen stem bureau, maar buiten bereik van den kiezer, die is toegelaten tot het afgesloten hokje, waarin zich het toestel bevindt; en van buiten af wordt den kiezer de mogelijkheid benomen om meer stemmen uit te brengen dan waartoe hij gerechtigd is. Dat wil zeggen als de kiezer eenmaal op één knop heeft ge drukt die van den man waarvoor hij Btem- men wil dan weigert het toestel verdere diensten tot een nieuwe kiezer is toegelaten. Het drukken van den knop heeft nu, onzicht baar voor den kiezer, verschillende gevolgen Het toestel registreert zijn stem èn op een rol papier èn mechanisch. Maar terwijl het aldus de stem op een bepaalden candidaat verbergt, teekent het, zichtbaar voor den kiezer in zijn hokje en ook voor het stembureau inhetkies- lokaal, aan, dat er een stem is uitgebracht, op een der knoppen onverschillig welkenaldus tevens optellend het totaal der door middel van het toestel uitgebrachte stemmen. Eindelijk verdient vermelding, dat, op de rol papier, elk tiental stemmen mechanisch aangeteekend word t. Is nu de stemming afgeloopen, dan opent het stembureau het toestel, na aanteekening te hebben genomen van het totaal der stem men, er op uitgebracht. En nu vindt het op de rollen papier er is er één voor iederen candidaat het aantal stemmen voor eiken candidaat individueel en kan dit getal controleeren door vergelijking met een mechanische aankondiging van het aantal stemmen voor iederen candidaat en de tien tallen, op de rol papier aangestipt. En ein delijk moeten de getallen, door eiken candi daat behaald, te zamen overeenstemmen met. het totaal der met het toestel uitgebrachte stemmen. Een fout in de telling op het papier dat als documentair bewijsstuk bewaard moet blijven moet aldus onmiddellijk ont dekt worden, terwijl ook het toestel zichzelf controleert. Hoewel aldus veel in zich vereenigen d, heeft het een betrekkelijk eenvoudig mecha nisme, dat alleen zorgvuldige bewerking vereischt. Het zal daarom nog wel eenige tijd duren, eer het eerste model, dat in bewer king is, ter vertooning, ook aan de autori teiten in Nederland, gereed zal wezen. Het atelier van den kunstschilder Leclercq te Luik is door brand vernield. Verscheidene kunststukken zijn verloren gegaan. De schade bedraagt 25.000 fr. Alles is verzekerd, behalve de schilderijen, en onder deze een groot doek, bestemd voor eene kerk uit den omtrek. Te Antwerpen is een officier van politie afgezet wegens valschheid in geschriften en misbruik van vertrouwen. De Belgische politie heeft de hand gelegd op een Russische prinses, die in België meer malen misbruik van vertrouwen pleegde en wier uitlevering gevraagd was door de Zwit- sersche regeering. Het schijnt, dat zij ook in Zwitserland het een en ander op haar kerf stok heeft. 0! God! Wat zal er nu van het kantoor worden Vrees niet, mevrouwsprak de klerk op geruststellenden toon De zaken zullen wel geschikt worden. Er is niets te duchten voor het huis volstrekt niets. En wat uwe persoonlijke belangen betreft, ik stel mij ge heel ter Uwer beschikking, indien ik u van dienst kan zijn." „Dat neem ik volgaarne aan, mijnheer Kan ik u dezer dagen eens spreken „Ik zal de eer hebben overmorgen bij u te komen, mevrouw Mevrouw, Dames Hij ging weer met een paar buigingen naar de deur, toen Louise hem riep„Mijnheer Trapon!" Met onverstoorbare vriendelijkheid keerde hij zich weer om„Mejuffrouw „Ik zou zoo graag" begon zij, doch hield eensklaps op, verlegen door al de blikken die op haar gevestigd waren. Blozend stamelde zij „Ik wilde zeggen, dat, als gij bang zijt voor regen mijn parapluie tot uw be schikking is „Dank u wel zeer, mejuffrouw", zei hij met een spotachtigen glimlach. „Er is wel wat nevelmaar overigens is het heel mooi weer." Voor de derde maal begon hij zijn buigin gen „Mevrouwdames uw dienaaren verliet achteruit loopende de kamer. Te Brussel heeft men weer een bende valsche munters ontdekt. Drie personen zijn gearresteerd. Een tuinbouwer te Champigny aan de Marne heeft, in zijn grond gravende, op een diepte van 60 centimeter vijf geraamten van Fransche en twee van Duitsche soldaten ge vonden, 27 jaar geleden er in een rij naast elkaar gelegd. Zij waren nog aan uniform- knoopen enz. kenbaar. Vóór de komst van Yvette Guilbert te Saint-Etienne, op een tournée, die zij maakte, had iemand een liedje op haar gemaakt, waarin gezegd werd dat zij alleen om het geld zong, dat zij geen talent had, maar met zeer gepe perde liedjes menschen trok, enz. Deze cou pletten werden op straat verkocht. Yvette was zoo verstandig zich niet boos te maken, maar den eersten avond na haar andere liedjes heeft zij zelve het spotdicht ge zongen, zooals zij zelve zeide, om den anonie- men auteur ten minste ééns de gelegenheid te geven toegejuicht te worden. Men begrijpt dat Yvette een kolossaal succes had met deze parade. Een treurige ramp heeft te Bethnal Green (Londen) plaats gehad, waar Zondag nacht een huis verbrandde. Een geheel gezin, bestaande uit moeder en negen kinderen, kwam in de vlammen om. Nader wordt omtrent deze zaak gemeld Om streeks half zes in den morgen van den Tweeden Kerstdag rook een der bewoners van het huis een brandlucht. De man stond op en zag de trap branden. Blijkbaar woedde het vuur met hevigheid in de bovenkamers, maar deze waren niet te bereiken. De brandweer werd gealameerd, maar kon niet dicht bij het brandende perceel komen, doordat de toegang tot de straat was versperd door paaltjes. Zoodra zij echter gereed was om op te treden, was het met den brand spoedig gedaan. Het was echter te laat. By het doorzoeken van de uitgebrande kamers vond men de lijken van vrouw Jarvis en haar negen kinderen. De man lag in het gasthuis zwaar ziek en stierf nog denzelfden dag. Hoe de brand is ontstaan, weet men niet. L>e brandweer vermoedt dat het vuur uren ge smeuld heeft, voordat het tot een uitbarsting kwam en dat de ongelukkige slachtoffers ge stikt zijn, lang voordat de vlammen hen had den bereikt. De gemeenteraad van Dantzig heeft 150.000 M. toegestaan, om daar een vrijhaven te ver krijgen en de handel heeft besloten er een gelijke som voor beschikbaar te stellen, als dit doel is te bereiken. Een hevige ontploffing heeft te Kopen hagen plaats gehad in een machinegebouw, waar een stoommachine verscheidene fabrieken in den omtrek van stoomkracht voorziet. De ketel was drooggestookt, doordat de aanvoer- buis voor 't water gesloten was, en sprong. Een jongen van 15 jaar kwam daardoor el- leudig om 't leven. De machinist, die door onachtzaamheid oorzaak van de ramp was, pleegde zelfmoord. Het Coliseum te Chicago, -de vergaderzaal van de democratische conventie, is Zaterdag afgebrand, met het vreeselijk gevolg dat negen personen werden gedodd en veertig gekwetst, voor het meerendeel beambten, verbonden aan de daar gehouden nijverheids-tentoonstelling, welke een half uurtje vóór het uitbreken van het vuur door de bezoekers was verlaten. De schade wordt op 700.000 dollars geraamd. De ramp wordt geweten aan een toevallig contact van electrische geleiddraden. Het ge bouw was 320 meter lang en 100 meter breed en had 15.000 zitplaatsen. Een andere ramp in de Vereenigde Staten had te Jersey-City plaats, waar Vrijdag een groote houder van acetyleen gas ontplofte, op het oogenblik dat er 100 arbeiders in de fabriek waren. 15 hunner werden op slag ge dood, terwijl het aantal gekwetsten nog niet te bepalen is. Het gedeelte der fabriek, dat niet door den schok werd vernield, geraakte in brand. Dat zij in Pretoria ook al kibbelen over den bijbel, spreekt van zelf. Maar twee kaffers deden dat nog al hardhandig. Zij kregen in school twist over het verband tusschen zekere schriituurplaatsen en het liep op slagen uit. De een werd met een mes gestoken, en de anderen heeft zich uit de voeten gemaakt. IV. Het leven ging weer zijn gewonen gang, behalve dat de heer Lebaillif er niet meer was om te bevelendezelfde bezigheden, op dezelfde tijden de maaltijden op dezelfde vaste uren, alsof de heer des huizes nog moest verschjjnen. zijn horloge uithalen en zeggen„Al vijf mi nuten over 12 Waarom is het van daag zoo laat?" Olympia bestuurde het huishouden, Virginie verstelde het linnengoed en maakte de lampen schoon. Rachel bezocht hare ar men en alle drie gingen om tien uur naar haar kamer en bliezen met het slaan van elven haar kaarzen uit. In alles lieerschte nog de geest en de wil van den overledenezijn stoel scheen nog op hem te wachten bij de schoorsteenzijne pantoffels stonden nog ach ter de turfmand en Rachel miste het bepaald dat zij niet meer kon knielen en bare handen schroeien met ze voor het vuur te warmen. 's Maandags, als mijnheers kamer goed gedaan werd, ging de werkvrouw met emmers en be zems naar boven en Olympia sloeg een foulard over het hoofd, om met groote zorg alle breekbare voorwerpen af te stoffen. Ja, mijnheer Lebaillif had voor een paar dagen of weken op reis kunnen zijnhet huis was gereed om hem te ontvangen alleen de roode kool werd bijna afgeschaft. „Die wekt te droeve herinneringen op", zei Rachel, den eersten middag toen ze op tafel kWanj en vol hoop voegde Virginie er Een ernstig spoorwegongeluk. Het is nog niet lang geleden, dat in En geland geen Kerstfeest voorbijging zonder een ernstig spoorwegongeluk. Dit jaar bleef zulk een ramp daar uit, maar komt uit Frankrijk een bericht over een hoogst ernstig ongeluk op Kerstnacht tusschen Le Péage-de-Roussillon en Salaise nabij Vienne, in het Fransche de partement Isére. Twee sneltreinen van de maatschappij Parijs—Lyon—Marseille reden op den voorgeschreven afstand, in volle vaart in de richting Parijs, achter elkaar, toen plotse ling, door het breken van een luchtgeleiding van het remtoestel, de eerste trein met kracht geremd werd. Het gevolg hiervan was, dat de tweede trein eenige oogenblikken later den eerste met volle kracht aanreed, waardoor de twee achterste waggons van den getroffen trein, die een groot aantal reizigers vervoerde, verbrijzeld en uit de rails geworpen werden. Drie passa giers, de kapitein der Foudre van het Middeland- sche zee-eskader Charles Jules Blouet, de kapi tein-instructeur der militaire school te Saint- Cyr, Lucien Lota en de ingenieur der marine Francisque Mathelin uit Toulon, werden onmid dellijk gedood, terwijl veertien andere reizigers kneuzingen bekwamen. De machinist van trein no. 20 heeft aan het onheil geen schuld, daar hij door den zwaren mist niet kon zien, wat er met trein no. 10 gebeurd was. De knal signalen, die na het in werking komen der rem- blokken waren uitgelegd, schijnen ook niet door hem te zijn gehoord. Van de uitnoodiging van burg en wetb. van Middelburg aan boekhandelaren, inge zetenen der gemeente, die gedurende 1898 en 1899 in aanmerking wenschen te komen voor de levering van boekwerken, ten dienste der inrichtingen van lager en middelbaar onderwijs der gemeente, om daarnaar in te schrijven, was door zes hunner gevolg gegeven. Zij schreven in als volgtJ. C. W. Al- torffer 16 beneden de normaalprijzen, R. M. Smits, F. P. Dhuij, Van Benthem en Jutting, K. le Cointre en F. B. den Boer, allen 10 beneden die prijzen. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. W o e n s d. 29 Dec. Geneeskundige Raad. Prov. gebouw 1 u. D o n d e r d. 30 Dec. Vergad. Gemeentebelang, Bovenz. Vergenoeging 8 u. V r ij d a g 31 Dec. Godsdienstoefening Con cert- en gehoorzaal 7 u. Wegens ingevallen dooiweder is tot na dere aankondiging het vervoer over de kunstwegen, niet in ondorhoud bij het rijk, in de geheele provincie beperkt, te begin nen met middernacht tusschen 28 en 29 December 1897. Naar wij vernemen wacht Middelburg Dinsdag 18 Januari eene belangrijke tooneel- voorstelling. Dan zal door de koninklijke ver- eeniging Het Nederlandsch tooneel uit Amster dam gegeven worden Antigone, tragedie van Sophokles; met mevrouw Theo Brondgeest Bouwmeester en den heer Louis Bouwmeester in de hoofdrollen. Borssele. Maandag beschikte de vergadering van ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele gunstig op het verzoek van den heer N. de Kunder Pz. te Borssele, om grond in erf pacht te ontvangen voor herbouwen van een stal voor vee, dat met de Prov. stoombooten moet worden vervoerd, behoudens goedkeuring van Ged. staten op het besluit en de vastgestelde voorwaarden. 's-Cravenhage. Eerste kamer. In de heden gehouden zitting kwam de Indische begrooting in behandeling. De heer Pijnacker Hordijk maakte eenige finantieele opmerkingen. De heer Van der Biesen wilde beperking der bedevaarten naar Mekka. bij „Misschien heeft die kool wel iets bijge dragen tot de beroerte, die oom getroffen heeft." Maar Olympia decreteerde: „Vader hield er veel van en wij mogen niets veranderen aan do gewoonten, die hij ons heeft ingeprent." Hiertegen durfde niemand ?iets inbrengen. De schaal bleef onaangeroerd, maar den vol genden Dinsdag verscheen de roode kool weer. Door de rouw hadden de dames Lebaillif natuurlijk alle wereldsche genoegens gestaakt, dat wil zeggen, hare bezoeken bij de familie Brun en nog eenige deftige gezinnen van de voorstad, de abonnementsconcerten en lezingen. De verre boodschappen, die haar vader haar steeds opdroeg, werden vervangen door bijna dagelij ksche tochten naar het kerkhof, waar hij onder een grijzen marmeren zerk rustte. Rachel wilde er bloemen omheen hebben, maar Olympia zei„daar hield vader niet van." Alle Donderdagen bleef men echter naar de familie Lebaillif in de rue du Pommier gaan, terwijl die dames Dinsdags in de voorstad kwamen, daar Olympia deze bijeenkomsten meer als een plicht dan als een genoegen beschouwde. Het was Trapon echter gelukt om daarbij toegelaten te worden, onder voor wendsel van de dames over hare gemeenschap pelijke belangen te moeten spreken. De zaken van het bankiershuis Lebaillif waren zeer ingewikkeld, en zonder den ijvél- en de schran- De heer Van Asch van Wijk, zijn ingeno menheid betuigende met de optreding van den minister Cremer, beval aan voorbereiding der decentralisatie, herziening der tractementen en pensioenen voor hoogere ambtenaren, predi kanten en onderwijzers, benevens splitsing van het departement onderwijs, eeredienst en nijverheid. Vestiging van een bestuur in Nieuw-Guinea keurde hij in principe goed. nij verklaarde vooral het werk der zende lingen zeer te apprecieeren. In verband hier mede keurde hij ernstig af de tegenover den zendeling Rijnveldt gevolgde gedragslijn op Sumatra. De heer Van Alphen achtte krachtige han- liaving van het tegenwoordige stelsel van ageeren tegenover Atjeh noodig. Tot krachtige werking der scheepvaartrege ling moeten er meer recherche-vaartuigen komen. Hij achtte de vestiging van ons bestuur in Nieuw Guinea overeenkomstig onze roeping en plichten. Hij achtte een krachtiger type van rivier- stoomers noodig. Eindelijk betuigde hij zijne ingenomenheid met 's ministers optreden, dien hij met ver trouwen aan het werk ziet. Morgen voortzetting. Amsterdam. Door de Staten van Noord- Holland is tot lid der Eerste kamer gekozen de heer jhr mr J. W. H. Rutgers van Rozen burg, oud-lid der Tweede kamer, en wel met 33 van de 64 stemmen. Tot lid van Gedeputeerde staten, ter voor ziening in de vacaturc-Henny, werd gekozen jhr Boreel van Hoogelande, burgemeester van Haarlem. De rechtbank sprak heden de bekende col porteurs C'ornelisse en Van der Meij vrij van de beschuldiging van onzedelijke geschriften te hebben gecolporteerd. Arnhem. De rechtbank deed heden uit spraak in de bekende zaak van den brand op het tentoonstellingsterrein op Sonsbeek. De beklaagde, Hattum de Graaff, werd vrijgesproken en direct in vrijheid gesteld. Parijs. In het Panamaproces heeft hetO.M. de beschuldiging tegen Gaillard, Rigaut, Lai- sant en Antide Boyer laten vallen, en alleen de veroordeeling van de anderen gevraagd. Kairo. Er loopen geruchten dat een paar kanonneerbooten, welke zich te ver op den Nijl hebben gewaagd, in een gevaarlijken toe stand verkeeren. De geneeskundige staf en een groote voor raad krijgsmaterieel gaan naar Soedan op weg. Pretoria. In een openbare bijeenkomst, welke 4 uren duurde, werd Kruger luide toe gejuicht en geluk gewenscht met zijn jongste verklaringen, dat geen nieuwe licenties zullen verleend worden van banken die, op welke wijze ook, economische moeilijkheden doen ontstaan. Weldadige regens zijn in Transvaal en Oranje-Vrijstaat gevallen. Algemeen Overzicht. Terwijl Engeland tot dusver het land was, waar het Kerstfeest het hoogst werd gehouden, meende een der bladen reden te hebben tot twijfel, of daarin geen verandering komt, en of de nationale instelling niet aan het vervallen is. Op gansch andere gronden dan de Standard zou men kunnen aannemen, dat de opmerking wel iets waars bevat. Want Engeland is dit jaar het eenige land geweest dat gedurende de Kerstdagen nieuws opleverde. In de eerste plaats had de beslissing plaats over de werkstaking in de machine-nijverheid, een stemming welke dezen uitslag had, dat een overweldigende meerderheid zich tegen de arbeidsweek van 51 uur verklaarde. Ongunstig op den uitslag der stemming heeft zeker gewerkt een manifest der patroons, ver klarende dat 51 uren door hen niet was aan- derheid van den commies, die voorloopig het directeurschap waarnam, in afwachting van den titel, zou de liquidatie wel eens slecht hebben kunnen afloopeu. Er kwam zelfs éen zeer hachelijk oogenblik, zoodat Trapon op een zekeren Dinsdagavond de dames aanried, haar levenswijze iets te vereenvoudigen, daar de in komsten wellicht zouden verminderen. Men hoorde hen gelaten aan en toen de anderen vertrokken waren, ging men aan het berekenen. Virginie stelde met tranen in de oogen voor* dat zij een betrekking zou zoeken. „Ik heb de edelmoedigheid van uw vader wel kunnen aannemen", zei zij, „maar u wil ik niet tot last zijn zeker niet als gij u moet gaan behelpen". Maar Olympia en Rachel hielden haar vol goedheid hiervan terug. Wij zijn zoo gewoon om saam te zijn en wat er is, deelen wij," zei Olympia. „Wij zouden u niet kunnen missen. Wij houden te veel van u," voegde Rachel er bij. »Van een anderen kant wil ik niet bezuinigen op mijn uiterlijke uitgaven," begon Olympia weer, „dat zou aanleiding geven tot praten. In huis zullen wij uitsparen. In de eerste plaats moeten wij weten of wij Antoine kunnen houden. Wat denkt gij er van Rachel „Ik weet het niet. Wij zullen het den heer Trapon vragen." Zoo ging het met alles: zy hadden steeds

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 2