MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 304. 140' Jaargang. 1897. Zaterdag 25 December. Diepere oorzaken. Prijs Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 24 Dec. 8 u. vm. 27 gr. 12 u. 41 gr., av. 4 u. 32 gr. F. Verw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regi Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Yli8singenC. N. J. de Vey Mestdagh te Goes: A. C. Bollüyt, firma Wed. de Jokge. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Zaterdag (Eersten Kerstdag) verschijnt de Middelburgsche Courant niet. En nu blijft GeloofHoop en Liefde, deze drie; doch de meeste van deze is de Liefde. Hoe verrukkelijk klonk Dinsdagavond het lied van Job. Brahms op dit thema uit den mond van den Berlijnschen baszanger Arthur van EweQk. Het was een der vele hoofdmomenten van dien, aau genot zoo rijken avond, in onze Concert- en gehoorzaal doorgebracht; een avond die tot ernst stemde en tot nadenken stof leverde voor meer dan een gansche week. De meest welsprekende redenaar heeft de waarde der uitspraken van Paulus, vervat in dat dertiende hoofdstuk van zijn eersten zendbrief aan de gemeente te Korinthe, niet schooner, niet heerlijker knnnen doen uit komen dan de zanger deed, bezield als hij werd door de muziek van een meester als Brahms. Daar klonk een toon nit het hart, die de harten wist te treffen van hen die hem hoorden. Daar werd getuigenis afgelegd van den eerbied, dien de zanger voor den meester gevoelde. En tegelijkertijd drong, dank zij de be zielende voordracht van den zanger, tot ons door de warmte en de gloed eener vaste overtuiging, die ten volle scheen te beamen wat tot lof en eer van de reine menschen- litfde was gezegd. En wij werden als van zelf gedrongen nog eens na te lezen, wat er verder om trent haar werd gezegdhoe zij lankmoedig is en goedertierendhoe zij niet is afgun stig en opgeblazen; hoe zij niet lichtvaar- diglijk handelthoe zij zich zelve niet zoekt; niet verbitterd wordt en geen kwaad denkt; hoe zij zich niet in de ongerechtigheid maar wel in de waarheid verblijdthoe zij alle dingen bedekt, gelooft, hoopt en verdraagt; hoe zij de kroon spant boven alle mensche lijke deugden, en hoe zonder haar, al wat zoo licht a!a iets verhevens wordt geprezen, alle waarde verliest. Hoe jammer dat zoovelen, die beweren aaD al die uitspraken zooveel waarde te hechten, en die zelfs voor muzikaal genot vatbaar heeten te zijn, zich door gehechtheid aan vormen en zwichtend voor het vaak klein geestig oordeel van raenschen, lieten weer houden om te deelen in het genotDinsdag door zoovelen gesmaakt. Jammer voor henzelven, omdat zij daar door een edel, een verheven genot derfden; jammer voor het algemeen omdat zulk ge not stellig den mensch verheft en vatbaar maakt voor mimere opvatting en by hem verbant al wat kleingeestig is en bekrompen. En vooral, omdat zulk een avond, hoe men ook moge denken over de woorden, die werden gezongen, tot nadenken stemt en tot het besef dat er een hooge roeping rust op allen, die het leven beschouwen als een ernstige zaak. Hoevelen zijn daarvan doordrongen? Hoe weinigen getuigen door daden van hunne oprechte meening in deze Hoevelen zijn helaasslechts klinkende metalen of luidende schellen Er zijn in den jongsten tijd in ons midden personen opgetreden, wier streven getuigt van een ernstig pogen om in het belang der menscbheid werkzaam te zijn. De liefde tot de menschheid drong hen tot openlijk belijden, tot krachtig getnigen. Maar of die liefde hen nu dreef op den weg der practische daden eu of hierbij kan worden gezegd dat het lichtvaardiglijk han delen wel geheel is uitgesloten, dat zullen wij niet zoo grif beweren. Wy bedoelen de bijeenkomsten, die zijn gehouden ter bestrijding van het drankmis bruik en ter bespreking van de meer teedere kwestie der prostitutie. Wy willen niets afdoen aan de goede bedoeling, aan de waarde van bet mensch- Jievend streven van hen, die in deze zich op den voorgrond stelden. Zy hebben met overtuiging gepleit voor het standpunt dat zij innemen. Evenmin willen wij voor hen ouderdoen in afkeer van het kwaad, dat zij willen bestrijden. Maar toch gevoelen wy ons gedrongen tot eeue enkele opmerking, vooral waar het geldt de beweging, door mevrouw douairière Klerck, geb. Van Hogendorp op touw ge zet omdat die, naar onze meening, een te exclusief karakter draagt. De beide vraagstukken hebben twee zy- deneen zedelijke eu eene maatschappe lijke. Voor beide moet men oog en oor hebben, wil men het kwaad helpen keeren. En dit wordt, meenen wy, te veel over het hoofd gezien. Waar men eischen stelt, en te recht, aan de gezaghebbende machten om de bestrijders van het kwaad ter zij te staan, daar ver geet men te zeer, dat die ook geroepen zijn om het bestaande kwaad zooveel mogelijk te beperken, en het onheil, dat het sticht, tegen te gaan. En nu dreigt juist het groote gevaar der bewegiDg vaD den Bond, wiens welsprekende pleitbezorgster mevrouw Kleick is, dat men daarbij te veel in theorieën zich verloopt en de eischen der praktijk over het hoofd ziet. En welk kwaad zulke theorieën doen op dit gebied, dat zou Middelburg onder ande ren knnnen leeren. Met leedwezen werd er op gewezen, dat in onze stad nog «en verordening bestaat op de ontucht. Het is waar dat die bestaat, maar er werd verzwegen dat zij op dit oogenblik zoo goed als krachteloos is gemaakt Eu dat hebben wij helaaste danken aan een onhandig optreden, zij hot ook met goede bedoeling, van hen die het kwaad wilden uitroeien. De geschiedenis daarvan ligt nog velen versch in het gehengen. Daar door juist is dat kwaad zoozeer verspreid, dat hun, die daaromtrent een onpartijdig onderzoek wilden instellen, de haren te berge zouden ryzen. Het is jammer, dat men dergeiyke punten niet openlijk kan behandelen of bespreken; dat men die, vooral in een dagblad, slechts even kan aanroeren. Maar even jammer is het dat zy, die zich daarvoor op de bres stellen, de feitelijke toestanden niet kennen of daarvoor de oogen sluiten. Dat men in Amsterdam een, onzes inziens, verkeerden weg heeft ingeslagen,zal wel spoe dig genoeg blijken. Reeds nu zijn er stemmen opgegaan van hen, die aan het tot stand komen van den hnidigen toestand meewerkten, waaruit duidelijk leedwezen sprak over het genomen besluit. Andere middelen moeten worden aange wend. Wij zijn het eens, dat in deze de rechten en plichten van de vrouw en den man gelyk moesten zijn; dat eenzelfde maatstaf van zedelijkheid voor beiden moet gelden; dat ook in deze door verschillende lichamen in vloed kan worden uitgeoefend op het indi vidu, om het te waarschuwen tegen de gevaren die dreigen. Zoo doen ook tal van vereenigingen die het drankmisbruik willen bestrijden. Maar er is by de bespreking van dat onderwerp ook van geachte zijde daarop reeds gewezen laat men bij beide vraag stukken de maatschappelijke toestanden niet uit het oog verliezen. Diepere oorzaken zijn er, waaruit het tweeërlei kwaad voortkomt. Het is schoon gevallenen te willen ophef fen. En het getuigt van de liefde, waarop wy hebben gewezen, wanneer men dat doet in inrichtingen als te Zetten. Maar nog beter, nog verhevener is het in onze oogen door verbetering van toe standen, door samenwerking van allen, te trachten de menschen voor vallen te be hoeden. Men ga de oorzaken na, waaruit de on tucht ontstaat, het drankmisbruik wordt geboren. Men spore op de armoede, de ellende, het gebrek, die zoovelen dreven in de armen der ontucht. Men ga ze na de ondeugden, die aanlei ding waren dat menigeen viel. „Wie ver trouwd is met de statistiek der publieke ontucht zal weten, zegt Multaluli in zijn 1069e idee, dat ijdeiheid, luiheid, hebzucht en armoede de hoofdrol spelen in de ge schiedenis van zoogenaamd gevallen vrouwen." Op al die menschelijke zwakheden, op al die zieke plekken in ons maatschappelijk leven legge men de hand. Men peile de wonden. Maar tevens, men trachte bij de ouders de overtuiging te verste! ken, dat 'zij in menig opzicht het geluk van hun kinderen in deze in de hand hebben. De opvoeding kan niet alles, maar wel veel. Vooral wanneer er in eiken maat- schappelyken kring zieh tevens een ernstig streven openbaart om voor het behoud en bet geluk van het algemeen werkzaam te zyn, o. a. door de jeugd af te houden van plaatsen waar het slechte gehoord en te trekken daarheen waar het goede, het mensch- verheffende en ontwikkelende geleerd wordt. Laat men het meisje reeds vroeg leeren zelfstandig te zyn en zich zeiven eeue po sitie in de maatschappij te verschaffen die, hoe eenvoudig ook, haar een bestaan ver schaft, eervol en onafhankelijk van den man. Laat men den jongen man zoo vroeg mo gelijk leeren eerbied te koesteren voor de vrouw, al ware het alleen Hit waardeering voor zijne moeder of voor haar die aan zyne opvoeding alle zorgen besteedde. Dan zal hij op lateren leeftijd omtrent de vronw betere gedachten koesteren en niet, zooals nu maar al te zeer voorkomt, vooral ook in z. g. beschaafde kringen, haar steeds kiezen tot onderwerp voor allerlei onkiesche gesprekken. Laat men beide reeds vroeg leeren hunne hartstochten te bedwingen. Laat men bet huwelijk vrijer maken, met behoud der waarborgen voor de rechten der kinderen en laat vooral de wetgever zich er op toeleggen bet onderzoek naar het vader schap toe te laten, opdat èn man èn vrouw beiden de gevolgen dragen van ban misstap. Dan zal er reeds veel verbeterd kHnnen worden, wat nn nog verandering behoeft, al kan, zoolang er menschelijke zwakheden en maatschappelijke misstanden en wanver houdingen bestaan, het volmaakte nooit worden bereikt. Daarnaar te streven blijft steeds aller plicht En vooralom dit te doen met meer warmte en liefde voor het algemeen dan men nu vaak ontmoetmet eene liefde, die niet zich zelve zoekt, maar zich open baart, zoosls zij eeuwen geleden zoo kern achtig is beschreven. Daaruit alleen kan voortkomen een meer ernstig en practisch streven om misstanden weg te nemen en verbeteringen tot stand te brengen, die noodig zijn om den men- schen het leven meer levenswaard te maken. Dat alleen kan helpen bestrijden het kwaad, waarop in deze dagen zeer ernstig is gewezen. En op dien weg knnnen velen elkaar ontmoeten. Hiervoor behoeft men niet uitsluitend te getuigen op grond van het een of ander geschreven woord. Hiervoor is alleen noodig een warm hart. Daartoe knnnen allen meewerken die wezenlyk mensch zijn; die eeniggevoel voor het welzijn van anderen koesteren, die een algemeen menschelijk standpunt innemen. Zulk een standpunt sluit elk exclusivisme uit. En daardoor alleen bereikt men bet doel, dat eenmaal hem voor den geest stond, die, uit waarachtige en zuivere menschenliefde, alle menachen gelukkig wilde makt n; wienc naam in de Kerstdagen weer opnieuw uit duizenden monden zal weerklinken, maar wiens geest nog altijd te weinig is door gedrongen en wiens „Vrede op aarde, in menschen een welbehagen" op maatschap pelijk gebied nog verre van verwezenlykt is. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besl. is ontheven van de functie in den militieraad in de provincie Zeeland de kapitein der infanterie Opstelten, en is be noemd tot plaatsvervangend militair lid van dien militieraad do kapitein Bernelot Moens, van het 3de regiment infanterie, te Middel burg: De ministers van bianenlandsche zaken en financiën brengen ter algemeene kennis dat in hunne gemeenschappeiyke beschikkingen van 19/23 October 1897 betreffende den in- eu doorvoer uit Groot-Britannië en Ierland van eenhoevige dieren en van vleeach, van die die ren afkomstig, aan het bepaalde sub I toe te voegen is op eenhoevige, niet voor de slachtbank bestemde dieren, rechtstreeks per schip te VI i s 8 i n g e n aangevoerd wordende, die aan het eerste kantoor door den districts-veearts of een zijner plaatsvervangers bij onderzoek bevonden zyn niet te lyden aan kwaden droes en met betrekking tot welke daarna gehandeld wordt op de wijze als boven voorgeschreven is bij b, derde lid". Prov. blad no. 160 bevat een circulaire van Gedep. staten van Zeeland, waarbij zy ter kennis brengen van de burg. en weth. in Zee land, dat de gemeenteraad van Driewegen heeft besloten, dat aldaar voortaan op den tweeden Maandag der maand April en op den vierden Maandag der maand November eene veemarkt zal worden gehouden. Wanneer op den tweeden Maandag van April een erkende Christelijke feestdag invalt, dan wordt de markt gehouden op den daaraan volgenden Maandag. Bezwaren tegen dat besluit moeten zyn in gebracht vóór 10 Januari e.k. Zooals uit eene in dit nommer voorko mende advertentie blykt, heeft de gymnastiek- en schermvereeniging Achilles alhier het voornemen om, ten behoeve der vereeniging Kindervoedingeene openbare uitvoering te ge ven op Vrijdag 7 Januari aanstaande. n in verband met het goede doel èn om dat Achilles in den regel kranig werk te zien geeft, vestigen wij gaarne de aandacht onzer lezers op die uitvoering. Op de z. g. weidjes, nabij onze ge meente, wordt reeds druk schaatsen gereden. De bijeenkomst in Ons Huis Donderdag avond, waarin dr A. J. C. Snijders van Zutfen sprak over luchtbederf en luchtververschingwas goed bezet, maar het had voller kunnen zijn vooral het vrouwelijk element was slechts schaars vertegenwoordigd. Dr Snyders besprak allereerst de samenstel ling van de lucht, en toonde aan, dat adem haling en verbranding de twee groote oorzaken zijn van luchtbederf. De overeenkomst tusschen ademhaling en verbranding werd in 't licht gesteld en met proeven verduidelijkt. Hij be sprak de methoden om de ademhalingsproducten in de lucht aau te toonen en toonde door een proef aan, dat na een uur het koolzuur-ge- halte iu de zaal reeds dicht bij het maximum gehalte was gekomen. Ook werden hetkooloxyde en zijn vergiftigingsverschijnselen niet ver geten, en een automatisch toestel gedemon streerd, waarmede de aanwezigheid van dit gas (bv. door gaslekken) wordt opgespoord. Na de pauze werd vooral de luchtverver sching behandeld, het nut van goede ventila tie in het licht gesteld en eenige ventileer- methoden besproken, o. a. de glasjalouzieën en de geperforeerde ruiten van Trillat, welke laatste aan de vergadering getoond werden. De onderhoudende en leerrijke voordracht werd door het aanwezige publiek met aandacht aangehoord en met een warm applaus ontvangen. De ondervoorzitter van het Bestuur bedankte hierna met een enkel woord den spreker voor zijn welwillendheid en voor het door hem geschon- kene, waarvan hij by de hoorders veel succes verwachtte, hem toewenschend, dat, wanneer nog eens weer in Ons Huis optrad, het mocht zijn in een zaal, waar het luchtbederf minder groot wsb, dan, naar 't bleek, nu het geval was. Heden ochtend is nabij de Spykerbrng lhi'er een mét hout beladen wagen, door dien het ervoor gespannen paard struikelde, te water geraakt. Het paard, dat óok iu de kaai viel, werd spoedig gered en op de nabij gelegen wert op 't droge gebracht. Het hout, dat na tuurlijk dreef, werd geleidelijk opgepikt en den wagen zou men heden middag trachten op den wal te brengen. Aaustaanden Woensdag middag te twee uren houdt de gemeenteraad van Vlissin- gen een openbare zitting. Daarin zijn aan de órde verschillende ver zoeken om ontslag, benoemingen en behande ling van onderscheidene voorstellen van burge meester en wethouders. - Naar de N. R. Ct. verneemt, is er sprake van ook op den dagdienst van de lijn V1 i s- singe nQueensborough een zeépostkantoor op te richten, evenals zulks reeds op den nacht dienst bestaat. Als blyk van waardeering van het kracht dadig optreden bij den op 13 Dec. jl.te Sou burg gewoed hebbenden brand door de brand weer aldaar en de manschappen der Vlissingsche marine is door de Brandwaarborg-maatschappij voor Zeeland aan het personeel van elk der genoemde brandspuiten eene premie van f 26 uitgereikt. Te Wolfaartsdijk ontving de bur gemeester f 60 voor de armen en de voorzitter van Wol/erts Fanfare f 25 voor dat muziek gezelschap. Beide giften zijn afkomstig van baron Creutz te 's Gravenhage. In de Donderdag te Iersekegehouden raadsvergadering werd een verzoek van M. Scheele aldaar, om kwijtschelding van een nog aan de gemeente verschuldigde som van f 32,80, voor staangeld van zijn carrousel op de laatste kermis, op advies van burgemeester en wet houders van de hand gewezen. Het verzoek was gegrond op de hoogst ge ringe ontvangst van adressant, maar de raad meende de verordening op het staangeld niet te mogen overtreden en al wijzigde men deze, zoo zou daaraan toch geen terugwerkende kracht kunnen gegeven worden. Mejifffr. J. C. de Munck kreeg op haar ver zoek eervol ontslag tegen 1 Maart als onder wijzeres aan school 1. Burgemeester en wet houders werden gemachtigd haar zoo noodig te verzoeken in functie te blijven, totdat in de vacature zal zijn voorzien. Van Gedeputeerde Staten was het bericht ingekomen, dat zij, behoudens hoogere goed keuring, het traktement van den burgemeester en den secretaris van f 700930 hebben ver hoogd, weshalve de raad verzocht werd daar voor f 460 op de begrooting te brengen. Op de vroeger ontwikkelde en nogmaals aan gegeven gronden werd met algemeene stemmen besloten hieraan niet te voldoen, en zich tot H. M. de koningin-regentes te wenden, met ver zoek om de verhooging door Ged. Staten niet goed te keuren. Deze week werden van daar verzonden ander half millioen consumabele oesters. Aan den heer Chr. Hartog te Scherpe- nisse is door den minister van waterstaat vergunning verleend tot het graven van zand uit den vooroever van het waterschap Scherpe- nisse, dicht bij Gorishoek. Evenals in 1893 en 1894 wordt dat zand vergraven en opgeschuierd, door de werkloozen te Scherpenisse en binnen- dyks neergelegd tot het in den aanstaanden zomer voor belanghebbenden verkrijgbaar wordt gesteld tegen billijke koopsom. Tweeërlei doel wordt hier door bevorderd het verschaffen tegen voldoend loon van werk aan hen, die daaraan groote behoefte hebben, en het verbeteren der polderwegen en land- bouwbanen, die daarmede werkelijk gebaat zyn. De Kamer van koophandel en fabrieken te Terneuzen besloot Donderdag tot het zenden van een adres aan den directeur-gene raal der posterijen, verzoekende vermeerdering van het aantal brievenbestellers, als noodig voor uitbreiding van de bestelling in de kom. Zoo dit nog tijdig geschieden kan, zal de Kamer aan de Tweede kamer zenden een adres van adhaesie aan die der Kamers van Amster dam en Deventer betreffende de overname door Nederland van gedeelten der Belgische spoor wegen. Omtrent het adres van den Ned. Bond Maatschappelijk belang over de coöperatie besloot men zich te onthouden van het uitspre ken van een oordeel. Ten slotte deelde de secretaris, deheerVoo- ren, mede, gevolg te geven aan den wensch van alle leden, en zijn verzoek om ontslag in to trekken. Definitief werd nu besloten dat het salaris van den secretaris f 50 's jaars zal bedragen. In den loop van het volgende jaar zal te Philippine eene nieuwe begraafplaats aangelegd worden, omdat de tegenwoordige te klein is en niet vergroot kan worden. Verkoopingen enz. Heden ochtend werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed het onderhouden van en het doen van herstel lingen en vernieuwingen aan de gebouwen der rijkskweekschool voor onderwijzers te M i ti de 1 b u r g, gedurende de jaren 1898 en 1899. (Raming f 3600.) Hiervoor werd ingeschreven door deheeren: W. van Uije en Zn. ad f 3539C. A. Goethals ad f 3570J. A. van der Heli ad f 3597J. de Buck ad f 3660; H. P. van de Ree en Zn. ad f 3690; H. J. Keulemans ad f 3700 en M. K. Jeras en Zn. ad f 3740. Al de inschrijvers wonen te Middelburg. Voor de 33 olmenboomen aan den Mid delburgVlissingschen rijweg was ingeschreven door de firma I. de Broékert en Co. voor f 205, S. Alewijnse voor f 160 en J. Walraven voor f 127. Alle drie wonen te Middelburg. Door burg. en weth. van Middelburg werd heden middag ten raadhuize alhier aan besteed de levering gedurende 1898 ten behoeve der gemeente fabricagó vana. smidswerk, b. kalk, tras en cement, c. 2500 KG. ruw carbol- zuur, d. 75 stuks gegoten ijzeren straatsyphons en spoelkolken, alsmede e. het verrichten van sleeperswerk en f. het maken van 32 stuks schooltafels met banken. Voor smidswerk schreef in A. Geervliet voor

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1