BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. FEUILLETON. PRIJZEN VAN EFFECTEN. BEKENDMAKINGEN. recht voor 2.49Coenen en Schoenmakers voor 2.37, Maatschappij Unitas voor 2.34, D. J. Oggel, Axel voor f 2.33, Iman van der Ilave voor 2.33, E. Staal, St Jansteen voor f 2.32 V», P. J. Scheele voor 2.32 en S. Gazan voor 2.31alles per 100 Kg. 's-Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dongen W. P. C. Van Heuven, thans te Axel; te Grouw A. Potjer, thanste ColijnBplaat; en te Hulst K. A. J. E. van Gorkum, thans te Meerssen. Tweede Kamer. In de heden ochteud te tien uur gehouden zitting werd aangenomen het ontwerp tot afschaffing der gedwongen koffiecultuur op Menado, tegen heffing van rechten als equivalent. Na bestrijding door den heer Van Karnebeek uit een financieel oogpunt en na verdediging door den minister van koloniën wegens de suikercrisis op Java en de onzekerheid voor den handel door de voortdurende schorsing van het suiker-uitvoerrecht, is het ontwerp tot afschaffing van uitvoerrecht op suiker in Ned.- Indiö zonder stemming aangenomen. Bij de wet op de middelendie aangenomen werd, werd door den minister van financiën aan den heer Van Basten Batenburg toegezegd afschaffing van den accijns op vruchtenwijnen, en verklaarde dezelfde minister aan den heer Van Karnebeek te zijn tegen invoerrecht op onderdeelen van runderen, behalve tegen een recht op gesmolten vet. Goedgekeurd werden vervolgens uitzonde ringswetten tot heffing van accijnaen op ge distilleerd in enkele gemeenten, evenals bepa lingen omtrent de overeenkomst betrekkelijk het internationaal privaatrecht en een crediet- wet voor marine. Door den heer Hintzen is zijn ontslag inge zonden als lid der Kamer voor Rotterdam. De Kamer is daarna op reges gegaan. Amsterdam. De heer mr. S. Wildschut, sedert 1878 raadsheer in het Gerechtshof alhier, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. Dordtmund. Bij een mijnongeluk in de schacht Kaisersthal zijn, volgens de DordtmunderZeitungi 16 personen omgekomen en 7 zwaar gewond. Laboean. Vijftig man der Noord-Borneo- politie werden bij een aanval op de benting van het opperhoofd der rebellen teruggeslagen. Zes Shiks werden gedood en zeven gewond. MWm ra Tarwe ei lel Woensdag 22 December. P a r ij s. Tarwe flauwloop. md. fr. 29.25J Pesth. Tarwe onveranderd. Woensdag fl. 11.93. Dinsdag fl. 11.97. B e r 1 ij n. De AmerikaanBche markten kwa men weder flauwer af en overigens luidden de berichten uit het buitenland ook niet bemoedi gend. De omzet was hier dientengevolge van weinig beteekenis en de stemming flauw. In- tusschen vond noch voor tarwe, noch voor rogge eene noemenswaardige prijsverlaging plaats. New-York dis. 99B/s 5 vorigen dag 100 Chicago „88; 88V,*). 9S3/a op new style-oontract. Ver koopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatië 80 Dec. lisaingen, Huizen, Maret Tak 4Jan Oostkapelle, Hout, Verhuist. 5 B Westkapelle, Bouwland enz., Loeff. 7 Westkapelle, Huis enz., Hu vei 8. 14/18 Domburg, Hout, Verhulst. Algemeen Overzicht. Nog acht dagen scheiden ons van dien, waar op de bestaande economische verhouding tus- schen Oostenrijk en Hongarije vervalt, en nog is de weg niet te zien, waar langs deze hernieuwd zal worden, of door een hulprege ling vervangen. Een oogenblik had de onafhankelijkheids partij gehoopt, dat Banffy zou toegeven aan haar eisch, om 1 Januari 1899 tot laatsten ter OUDE VEIJSTIRS. NOVELLE Uit het Fransch, va', EDOUARD ROD. II. „Gij bederft die dames", zei de heer Le- baillif, „maar ik waarschuw u dat zij niet van complimentjes houden". „Dat is maar gelukkig", zei Louise, „want als we er van hielden zouden wij ze toch moeten ontberen. Maar nu gij hier zijt, mocht gij ons de kunst wel eens leeren om steeds zoo tevreden te zijn als gij, waar gij ook zijt en hoe slecht het weer ook Is. Wat ik doe het gelukt mij nooit ons bestaan niet heel vervelend te vinden". Do heer Lebaillif fronste de wenkbrauwen en zei op zijn strengsten toon „Louise poseert voor niet-begrepeneGij proest eens weten hoe belachelijk dat is, mijn mijn te 'stellen. Mocht vóór dien tijd geen nieuwe regeling tusscben de beide deelen der monarchie getroffen zijn, dan zou hij bereid zijn den grondslag te aanvaarden van een au tonoom douanegebied. Maar daar was Banffy niet van gediend. Hij heeft in de kamerzitting van Woensdag dat denkbeeld geheel verworpen, en wel op grond dat de belangen van Hongarije daardoor zouden worden geschaad, een opvatting welke wij nog niet bestreden zagen. En wonder is dat niet. De handelsbetrekkingen tusschen beide deelen der monarchie zijn nu zoo geruimen tijd be- heerscht door de. tegenwoordige verhouding, dat een ingrijpende verandering allernoodlottigst zou worden. Ook omdat de handelsbetrek kingen tot het buitenland, vooral de tracta- tenbond, gebouwd zijn op den tegenwoordigen toestand. En dat verbond, in 1891 gesloten,loopteerst in 1901 af, evenals de later gesloten handelsver dragen met Italië, België, Zwitserland, Rumenië en Servië. Onder deze omstandigheden zou Banffy er aan denken het voorbeeld van het Oosten- rijksche kabinet te volgen en de volksver tegenwoordiging naar huis zenden, teneinde alles bij besluiten te regelen, een optreden dat, naar wij gelooven, in Hongarije nog meer bezwaren zon ontmoeten dan in Oostenrijk, vooral omdat de Hongaren steeds een vrijheid lievend volk zijn geweest, en dus minder bereid zich aan een feitelijke dictatuur te onderwerpen. En de gebeurtenissen van de laatste halve eeuw hebben er niet weinig toe bijgedragen, om dien vrijheidszin te doen toenemen. Wel is de toestand in het land niet zoo, dat onmiddellijke gevaren zouden dreigen, als er een decretea-regeering optrad, maar ten laatste moet de regeering toch de goedkeuring der Kamers verwerven op, wat zij tijdens de afwe zigheid dezer lichamen deed. En nu zouden zeker ernstige politieke moeilijkheden ontstaan tegen den tijd dat de regeering décharge kwam vragen. De Hongaarsche delegatie heeft onderwijl haar taak volbracht en is Woensdag gesloten. Zij nam een resolutie aan betreffende de quoten- kwestie en de gemeenschappelijke douane ont vangsten wel vreemd, omdat nog niet vast staat dat deze laatste er zullen zijn. In Oostenrijk blijft de toestand er even ver wikkeld uitzien als de laatste weken. De vertegenwoordigers der Jong-Czechische partij hebben besloten vast te houden aan de autonomie en de ondeelbaarheid van Bohemen, en aan de rechtsgelijkheid der beide nationa liteiten. Tevens besloot men aan de regeering te verzoeken den Landdag bijeen te roepen. Daaraan is onmiddellijk voldaan. De Landdagen van eenige andere provinciën komen 10 Januari bijeen, die van andere provinciën reeds 28 December. Van een verbetering van den toestand in Oostenrijk is dus niet veel te zien en het eenige dat men de laatste weken gewonnen heeft, is dat de toestand weer een meer chro nisch karakter heeft gekregen en niet zoo dreigend is, dat men eiken dag een ruwe ont knooping te wachten heeft. Ook in Spanje is dat het geval. Generaal Weyler beweegt zich, en spreekt veel, ook tegen journalisten. Maar niets doet vermoeden wat hij eigenlijk wil. Voor het oogenblik doet hij niet veel meer dan stemming" maken tegen het kabinet Sagasta, en tegen de autonomie op Cuba, een plan dat volgens hem op een geheele misluk king en op het verlies van Cuba moest uit- loopen. Maar dat is eigenlijk alles wat men van den jeneraal hoort; hij hult zich in een geheim zinnig waas, iets dat dikwerf uit zielkundig oogpunt grooten invloed op de menigte heeft. De regeering laat zich door de propaganda van generaal Weyler echter niet weerhouden ten aanzien van Cuba voort te gaan op den eenmaal afgebakenden weg. Generaal Blanco moet de autonomie invoeren, zoodat reeds met 1 Januari het zelf bestuur een aanvang zou nemen. Galvez is door den opper bevelhebber belast met de samenstelling van een regeering. Jammer slechts, dat ook deze bevelhebber blijft voortgaan het vertrouwen in hem te verzwakken, door zijn tiendaagsche statistiek over de verslagen vijanden. Het jongste bericht dienaangaande luidt: „In de gevechten der laatste 10 dagen hadden de Cubanen 303 dooden en verloren 17 krijgs gevangenen. 400 opstandelingen onderwier pen zich. De Spanjaarden hadden 36 dooden en 227 gewonden." Geloof hebben dergelijke mededeelingen reeds lang niet meer gevonden, en als generaal Blanco kind denk eens aan de armen en onge- lukkigen, aan hen die geen brood hebben en gij zult u niet meer over uw lot beklagen". Het jonge meisje schudde het oproerige hoofd en zei „De mensch leeft niet bij brood alleen, dat staat in den Bijbel". „Ik weet wel wat gij nog meer noodig hebt", bromde haar oom en voegde er toornig bij: „Gij moest een moeder hebben, die den moed bezat om u te behandelen zooals gij het verdient, in plaats van u in alles uw zin te geven en u al de dwaasheden te laten zeggen die u in het hoofd komen als ik uw vader was „Maar dat zijt ge niet." „Ik ben uw oom. En dat is reden ge noeg voor u om mij te eerbiedigen", hernam hij op luiden toon en wierp haar zulk een verpletterenden blik toe, dat zij beschaamd voor zich keek. „In mijn jeugd 't is waar, dat is al lang geleden en de zeden zijn sedert veel ver anderd hoorde men in een goede familie niet zulke praatjes... Een welopgevoed begreep hoe men steeds over deze berichten gedacht heeft, zou hij ze allicht achterwege laten. Beknopte Mededeelingen. De dotatie aan den graaf van Vlaanderen heeft Woensdag in de Belgische kamer geleid tot een heftige redevoering van Demblon, vol hatelijkheden tegen den graaf entegen koning Leopold. Milliard, de nieuwe Fransche minister, heeft een beslissing genomen in de zaak van de drie rechters, die per telegraaf den hadden afgelegd de kwestie, welke zijn voorganger Darlan ten val bracht. De minister heeft, om alle complicaties van wettelijken aard te voorkomen, den drie heeren verlof ge geven, zoodat zij geen vonnissen kunnen vellen welke later, op grond van de informaliteit, bestreden zouden kunnen worden. Verder heeft hij het advies van den procureur-generaal bij het hof van cassatie ingewonnen. Het aantal door elk Fransch arrondisse ment te kiezen kamerleden is afhankelijk van het cijfer der bevolking, cu bedraagt 1 op de 100.000 inwoners of een fractie van dit getal. Thans zal bij de kamer een voorstel worden ingediend, om de verdeeling der zetels in over eenstemming te brengen met de veranderde bevolkingscijfers. Uit het voorstel blijkt, dat zeven arrondissementen zoo in zielental zijn verminderd, dat zij een zetel zullen verliezen, daaronder zelfs een arrondissement te Parijs. Een gelijk aantal arrondissementen krijgt aan spraak op een zetel meer, zoodat ten slotte het aantal kamerleden 581 blijft. De Temps heeft Scheurer-Kestner geïn terviewd over de tegenstrijdigheid tusschen zijn verklaringen en die van Rodays. Daaruit blijkt ons dat Scheurer-Kestner formeel gelijk had, maar dat zijn beweringen uit een feitelijk oogpunt te wenschen lieten, en in elk geval van een onoprechte spitsvondigheid getuigden, iets dat terecht in Méline en generaal Billot is afge keurd. De Intransigeant meldt, dat het syndicaat- Dreyfus8 in het bezit is van een voor Ester- hazy vernietigend bewijsstuk maar het blad beweert al aanstonds dat het valsch is. De Soir weet ook van deze zaak en zegt dat het een kwitantie is van frs 5000, door Esterhazy geteekend, en geschreven op papier der Duitsche ambassade. Het origineel zou in handen zijn van een advocaat, terwijl de familie Dreyfuss de photografie bezit. De Fransche kamer heeft, op grond van het reglement van orde voor, het oogenblik voorkomen, dat een nieuw schandaal aan de orde is gesteld. Desfarges bracht de vleeschleverantie op Madagascar en in Nieuw-Caledonië ter sprake, en noemde daarbij den naam van den senateur Prevet, die in deze begunstigd zou zijn. De voorzitter betwistte het recht leden der andere Kamer, die zich niet kunnen verdedigen, te bespreken. Maar Desfarges betoogde dat hij ,vel het recht had te spreken over den leveran cier Prevet, die genoemde koloniën van vleesch voorziet. Daar het debat gesloten werd, kon Desfarges de zaak alleen maar in de couloirs bespreken, waar hij mededeelde dat genoemde senateur aannemer is voor de levering van 424.000 kg. geconserveerd vleesch voor de troepen op Madagascar, en van 600.000 kg. voor de bezetting van Nieuw-Caledonië, en dat tegen den prijs van 205 en 270 fres de 100 xg., zoodat de geheele levering bijna 2*/a miljoen francs beloopt. Voor deze leveringen wordt het vleesch van wilde runderen gebruikt, die op Madagascar, in Australië en Amerika worden geslacht in hoofdzaak voor de huid en voor de horens, en tiet vleesch wordt in den regel eerst eenige dagen na het dooden der dieren gekookt. Heel toevallig viel met de opdracht voor deze levering samen de inkrimping van het verbruik van varkensvleesch met 500.000 Kg., tot groote schade voor de Fransche landbou wers, die toch al zoo klagen. Niet minder toevallig is, dat men bij de openbare aanbesteding van het rundvleesch een zoo lage limiet stelde, dat niemand inschreef, en toen ondershands met de firma van den senator ging onderhandelen, en wel voor een hoeveelheid, zesmaal grooter dan de reglemen ten toelaten, Eindelijk blijkt dat de aan Prevet voor wilde runderen toegestane prijs nog veel hooger is dan die van het in Frankrijk geteelde vee, het welk tegen frs 170 per 100 Kg. te krijgen is, terwijl de vorige bestelling van het departe ment van oorlog voor 135 francs werd aange nomen. Natuurlijk zal Desfarges nog wel een weg vinden om deze zaak op de tribune te breneen. Vlisslrigen, 23 Dec. Vertrokken, Woensdag avond, de Eng. stoomboot Forth kapt, Clarcke, naar Middlesbroen heden het Eng. ss. Lady Mostyn, naar New Castle. Evenals verleden jaar worden ook nu weer pogingen aangewend om de verdeeldheid in de Duitsche liberale partij te doen verdwij nen. Nu de verkiezingen naderen, en geen der groepen op eigen beenen iets kan uitrusten kan dit wellicht tot iets leiden. Dat Di Rudini bij de stemming over de motie van Maandag een meerderheid van 16 stemmen had, blijkt volgens latere berichten al heel weinig te beteekenen. Er waren 10 leden afwezig, zoodat de ministers en onder-ministers den doorslag gaven. Het kabinet had dus niet de helft der kamerleden aan zijn zijde. Er moeten weer moeilijkheden zijn gerezen ten aanzien van de benoeming van Petrovitch tot gouverneur-generaal van Kretazelfs de Vorst van Montenegro moet er tegen zijn, wijl Petrovitch zijn land geen eer zon aandoen. En dat terwijl deze „eerste minister" van het minia tuur staatje is. Waarlijk veel vertrouwen schijnt de vorst niet te hebben in zijn raads lieden. Over den toestand in het Verre Oosten geen bepaald nieuws. De zaak geeft nog steeds annleiding tot bergen beschouwingen en tot tallooze verklaringen van wat moet en van wat zal geschieden. Onder de eerste een betoog van de Times dat het Engelsche gouvernement zich op alle gebeurlijkheden moet voorbereiden, voor het geval Engeland's belangen in China benadeeld worden. Tot de laatste behoort een telegram uit Shanghai aan Daily Mail, dat het gerucht loopt, dat de Engelschen voornemenszijn Taliën Wan, op 40 mijlen van Port Arthur, te bezetten. Van de Indisch-Afgaansche grens wordt gemeld, dat de Devonshire, Dorsetshire en Nort hamptonshire regimenten afgelost zullen worden. Generaal Yeatman Biggs zal waarschijnlijk wegens invaliditeit als commandant van een der ades vervangen worden door sir A. P. Palmer. Sergèant Walker is door de Afridis gevan gen genomen. Men zal trachten zijn uitlevering te verkrijgen. Vertrokken en aangekomen schepen. HANDELSBERICHTEN. Graanmarkten enz. Middelbüeg, 23 Dec. Ter graanmarkt van heden was uit Walcheren maar een matige aanvoer en, met uitzondering van witte- en bruineboonen, bleven prijzen van alle andere artikelen onveranderd. De noteering is als volgt nieuwe Walch. tarwe gevraagd en 7.60 betaalddito rogge met weinig handel 5.50wintergerst ƒ5.30 zomer dito 4.65: Walch. groene kookerwten 7 a 7.25aito kroonerwten f 7dito Walch. witteboonen 10 a 10.25; dito brui neboonen 7.50; lange dito 7.25 a 7.50: dito paardebooneu 5.50 a f 5.60; koolzaad op 11 gehouden. Boter 1.— a 1.10 per kilo. Eieren ƒ5.40 per 100 stuks. Staatsleeningen. Per telegraaf GiBteren Heden 22 33 Dec. Dec. NEDERLAND. pCt. Bedrag Stukken Cert. N. W. Sch. 31/g 1000 877/8 881/M dito Obl8 1000 901/ia 991/g dito Cert8 1000 98S/8 98S/g HONG, dito gondl. 5 100 1013/8 ITALIË. Ins. 62/81 5 Lir. 100-100000 OOSTENRIJK. Obl. Mei-November5 fl. 1000 853/8 855/ig dito Jan.-Jnli... 5 1000 843/8 843/^ dito dito Gond.. 4 200-1000 IOU/2 POLEN. Obl. S. 44 4 Z.R. 500 926/8 PORT. O. B. 68/8 met ticket8 l®6/l6 191/4 dito dito 1888/89 met ticket41/| (V. 500 AUSLAND. Cert. Ins. 5e S. 1854 5 Z.R. 500 731/4 dito 80 gec. dito 4 n 135-625 dito 188» dito 4 R. 135 dito 98 5e Em. 4 G.R. 125 991/a dito 94 6e Em. 4 R. 135 9916/,. 9016/,. Obl. L. 1867/69 4 20-100 1021/8 Cert. y. B. Asgn. 6 P.R 1000 dito 1884 gond 5 GJl. 125-1000 1041/8 SPANJE. O. B.Per.4 Pes. 1000-24000 dito bin. Perpet. 4 Pr. 600-25000 TURKIJE. Gepriy. 4 fr. 500-2500 86>* 86I/4 Ceconv. serie D. 80-3000 219/jg dito dito C. 0 30-100 EGYPTE. O. L. 76 4 0 20-100 IO6I/4 dito sp. dito 1876 Sl/g 20-100 meisjes voelde zich gelukkig thuis en hielp haar moeder Meer verlangde zij niet Zij dacht niet aan het beoefenen eener kunst, noch aan al die malle kuren, die nu in mode zijn. Als zij trouwde, bracht zjj als bruidschat meeordelijkheid, zuinigheid, onder danigheid, arbeidzaamheid enz. Zoo waren mijn moeder en mijn vrouw grootgebracht, en die beklaagden zich nooit over iets. Zoo heb ik getracht mijn dochters op te voeden en ik geloof niet dat zij zich ongelukkig voelen „Ongelukkig?" riep Olympia uit. „Verre van daar wij zijn gelukkig, heel gelukkig en Rachel herhaalde op zachten toon„Heel gelukkigLouise zweeg, maar zij dacht aan de zuster van den heer Lebaillif, die geëindigd was met na allerlei wederwaardigheden, den eersten besten man te némen en wier leven een aan eenschakeling is geweest van verdriet, ellende en teleurstelling. „Daar hebt gij Eugenie", vervolgde de heer Lebaillif tot zijn klerk, „dat is een braaf meisje, die werkt en verveelt zich niet niet waar, Eugpnie?" „O, neen,, zeker niejt, oom Ik beb geen tijd om'mij te vervelen. Maar ik ben ook niet zoo knap als mijn zusterIk zou heel ongelukkig zijn als ik moest schilderen, zooals zij En er zijn in huis zoovele aan- „Dat is nog eens verstandig gesproken." De heer Lebaillif scheen weer geheel bedaard te zijn, totdat hij eensklaps vuurrood werd en uitriep„Wat is dat voor een pastei die is veel te vet net als die kool van van morgen. Men wil mijn dood hier in huis ver haasten. Eet er niet van, Trapon, wat ik u bidden mag, eet er niet van. Mijn dochters verzuimen al hare plichten. Zij laten de boter vermorsen en denken niet aan mijn gezond heid." Die onsamenhangende woorden, de booze toon, het roode gelaat van den heer Lebaillif, dit alles verontrustte Olympia zeer en zij riep uit: „Maar beste papal Betje heeft niets aan die pastei gedaan. Ik heb haar zelf maakt, net als gewoonlijk, en ik heb dezelfde verhoudingenin acht genomen; dat verzeker ik u." De tong van den ouden man werd dik. „Verzekert gij mij, wat verzekert gjj 1000 68 601/w - 100-500 888/4 381/4 BRAZILIË. Oil. Louden 1888.... 4 dito Obl. 1889 VENEZUELA 1881 4 Industrieel© en Financieel© on deruemin gen. NEDERLAND. pCt. N.W. en Pac. Pbr. 5 500-1000 &SS/s Ned. Hand. Mscb. A. rescontr5 0 1000 1861/g 136 N.-I. Hand. A. 150 8ÖI/4 86)* Zeeland Aand... a 500 - dito dito Pr. dito 0 500 dito Obl. 1886.. 8 1000 78 DUIT8CHLAND Cert. Rijksbank Aand. Amsterdam R.M. 2000 OOSTENRIJK. A. O. H, Bfl. 600 1881/8 Spoorwegleeniugen. NEDERLAND. pCt. 11 Mij tot Expl. yan St. 8pw. Aand.. 260 Ned. Ctr. Spw. A. a 250 dito Obligatie. 1000 N.-L Spw. Aand. a 360-1000 201 201 N.-B. Boxt. ObL gestemp. 1875/80 a 100 8I8/4 ITALIË. Spoorw. leening 1887/80 Lir. 500-2500 651/g Viet. Em. 8p. 0. 8 500 Zuid-Ital. Sp. 0. 8 OOSTENRIJK. F. 600-6000 588/4 0. Spw. Obl. 8 fr. 600 POLEN. W. W. A. Z.R 100 RUSLAND. Gr. Sp. Maatseb. Obligatie 41/j a 500 Ö718/1# 973/x dito dito dito 4 a 1125 Balt. Spw. Aand. 3 a 25-1250 Kurk Ch. At. 0. 4 100 103Vfl Moak Smol. 6 f 1000 1036,16 1089/,. AMERIK. Crt, 6 1000 dit. Calif. Org. dit. 1000 100)* IOOI/4 Ohio. N.-W. Cert. Aand a 500-1000 dito ie hypt. Cert. 7 dito Mad. Ex. Ob. 7 a 1000 128 a 500-1000 Menoniinie dito 7 a 500-1000 N.-W. Union dito 7 a 500-1000 Win. St Peter dito 7 a 600-1000 dito 8. W. Obl. 7 a 500-1000 Ulinoia C. y. A. 7 a 600-1000 dit. Leas L. 8t. Ct. 4 a 500-1000 8t.P.M.AM.Obl. 7 a 600-1000 Un. Pao. Hfdl. dit. 6 0 1000 Premie-Leeningen. NEDERL. St. Am. s r 100 110 Stad Rotterdam.. 8 100 BELGIE. St. Antw. ft. J00 102 dito Brussel 1886 21/j 100 IOI8/4 HONG.Staatsl.1870 a. 100 OOSTENRIJK. Staatsleening 1854 4 a 350 1337/a a 500 a 100 Cred. inst. 1858 a 100 RUSL. Staatel. 1864 5 a 100 a 100 1648/4 1847/g SPANJE. St. Madr. 8 100 376/8 373/4 TURKIJE. Spoorwl. 8 400 «59/16 NATIONALE MILITIE. Burgemeester en wethouders der gemeente Middelburg, gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale militie, maken bekend dat bet register tot inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, die op den len Janu- ari aanstaande htm 19e jaar zullen zfln inge treden, dat zijn diegenen, Welke in 1879 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente secretarie alle werkdagen, van den lén tot en met den 31en Januari 1898 van des voormid dags 9 tot des namiddags 1 uren; dat voor ingezeten wordt gehouden lo. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, vooraf gaande aan den lsten Januari van het jaar, waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst- ilichtigheid het beginsel van wederkeerigheid s aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augus tus 1861 Staatsblad no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 208te ingezeten wordt, verplicht is zich, zoo dra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij burgemeester en wethouder der ge meente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander ia; 2o. de in een vreemd Rijk ver blij fhoudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands diénst in 's rijks oVer- zeesche bezittingen of koloniën woont (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt: mij Ik weet wat ik zeg, veel te veel botet Oordeel zelf Trapon, ik beroep mij op u maar eet er niet van het zal u kwaad >en Aldus in het nauw gebracht wist Trapoü niet wat hij zeggen moest; Hij vond de pastei lekker en zóu er gaarne nog meer van gegeten hebben. Maar bij Het eerste woord van zjjn patroon had hij mes en Vork neergelegd, geslingerd tusschen zijn gulzigheid, zijn zucht om zijn patroon te believen en zijn vrees om Olympia te mishagen en zócht té vergeefs naar een antwoord, dat alle partijen zou be vredigen. „Waarlijk, die pasteibegon hij doch hervatte: „Ik zou er terstond de hand van juffrouw Olympia in herkend hebben Hij hoopte er zich met gemeenplaatsen af te maken „want het is zoo'n" aardige gewoonte van de dames uit de eerste families, om zelf iets klaar te maken zulke goede schotels die de keukenmeiden meestal doen mis lukken Wordt vervolgd)*,

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 3