MIDDELRIIRGSCHE COURANT. N°. 303, 140e Jaargang. 1897. Yrijdag 24 December. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Dec. 8 u. vm. 27 g uv. 4 u. 34 gr. F. Verw. zw. wind. 12 u. 40 gr., Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bollüyt, firma Wed. de Jongb. Zaterdag (Eersten Kerstdag) verschijnt de Middelburgsche Courant ni6t. Middelburg 23 December. BENOEMINGEN ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot directenr van het post- en telegraafkantoor te 's Graven- zande R. J. G. Bakhoven, thans in gelijke be trekking te Grouw. VERORDENING PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Ter voorbereiding van de door de gemeente besturen in te dienen voorstellen tot de her ziening der verordeningen op de heffing van hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke be lastingen, welke vóór 1 Januari 1901 moet plaats hebben, heeft de minister van binnen- landsche zaken aan die besturen medegedeeld, dat hij bij de vaststelling van verordeningen op de heffing van hoofdelijken omslag of an dere directe belasting naar het inkomen of de vertering, in het bijzonder wenscht gelet te zien op de volgende punten Toegelicht behoort te worden op welke gron den het bedrag steunt, dat volgens de veror dening wegens noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken van het totaal van het in komen of vertering. Hierbij moet worden gelet op plaatselijke toestanden, meerdere of mindere eischen der levenswijze, de prijzen van woning en levensmiddelen, enz. In sommige verordeningen zijn, behalve de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, ook inkomens tot een zeker maximum vrijgesteld. Zulke vrijstelling kan alleen worden toegelaten, wanneer dat maximum overeenkomt met den toegestanen aftrek, doch dan is zij tevens over bodig. Voorts dient te blijken hoe het inkomen berekend wordt, en de aftrek welke toegestaan wordt voor de schulden, huren en andere lasten- T WK KOE KAMER, Door den heer Kuyper is in den loop der zitting van Woensdag verlof gevraagd om den minister van koloniën eenige vragen te doen, over de verstrekking van gelden door de Ind. regeering voor heidensche offerfeesten. Hij verzocht die interpellatie niet reeds nu te be palen, omdat waarschijnlijk overleg met de Indische regeering deswege noodig zal zijn. Het gevraagde verlof werd verleend. De dag der beraadslaging zal nader worden bepaald. LOODSWEZEN. In verband met de vervanging van het zeil- loodswezen door het stoomloodswezen, worden de gelden voor den bouw van den nieuwen zeilkotter voorloopig van de begrooting voor Marine afgevoerd, en is deze dientengevolge met f 29.320 verminderd, waardoor de post aanbouw der loodsvaartuigen op f 198.400 en het eindcijfer van het Vie hoofdstuk der Btaatsbegrooting op f 14.636.926.17 gebracht is. Plaatselijke accijnzen. In eene nota ter beantwoording van het ver- Blag der Kamer omtrent het w. o. tot afwijking van den regel, gesteld bij art. 241 der Gemeen tewet, omtrent plaatselijke belastingen ten behoeve van de gemeenten Hellevoetsluis, Middelharnis, Vlieland, Helder, Urk, Terschel lingen en Vlissingen, deelt de minister van binoenlandsche zaken mede, dat eerst 't vol gende jaar zal zijn te overwegen in hoever de betrokken gemeenten de accijnsheffing geheel of ten deele kunnen ontberen. Ook schijnt het hem niet gewenscht, thans het gestelde maximum in de wet te verlagen. A T J E H. „De 15e dezer aldus wordt dd. 23 Novem ber aan de Sum. Ct. geschreven is een der gedenkwaardigste dagen geweest van de Atjeh- geschiedenis. Ik moet bekennen dat een gevoel van afgunst zich van my meester maakt onder het lezen van de brieven, waarin de menschen mij, haast met kinderlijken blijdschap, vertel len van de feestelijke opening van de tramlijn Kotaradja Cle-Kambing, van afgunst, omdat ik er ook zoo dolgraag bij zon geweest zijn. Stap voor stap heb ik met de lezers der Sum. Courant do vorderingen van het werk nagegaan. Ging het goed vooruit, wat waren we dan goed gemutst, niet waar Was of dreigde er stagnatie, het was ons of we een lief zusje stonden te verliezen. Iedereen die hart heeft voor Atjeh, hing met hart en ziel aan dat werk, het schoonste, wat we daar hebben gewrocht. En thans is het dan gereed, en er is bij de opening der baan feestgevierd in den echten zin des woords." Van dat feest geeft de correspondent dan èen verslag. Uit de feestrede, door den gou verneur gehouderf, stippexi wij aan, dat deze daarin de verzekering gaf, dat er met den aan leg van de lijn Glé-Kamhing-Gleiëng Selimoen zoo spoedig mogelijk een begin zal worden gemaakt, en dat hij erop rekende de dames en heeren in het andere jaar nog te kunnen uit- noodigen, om de feestelijke opening van die lijn bij te wonen. Voor zoover de correspondent kan nagaan, zijn dien dag de dames voor den eersten keer zoover (Indrapoeri) in Atjeh doorgedrongen, zoodat zij daar ter plaatse eene buitengewone ;rschijning waren. Voor de veiligheid langs de tramlijn schijnt voldoende zorg gedragen te worden. „De linie commandant te Lambaroe schrijft de cor respondent nog is verantwoordelyk gesteld voor de veiligheid van het baanvak Lambaroe- Pasar-Sibreh, de commandant van de brigades maréchaussée te Semahani voor dat van Pasar- Sibreh tot Tjot-Basefoel, en de kampements commandant te Indrapoeri voor dat van Tjot- Basetoe! tot het station Glé-Kamhing. Hoewel het geheel aan het oordeel dier commandanten is overgelaten, welke maatregelen te nemen om de veiligheid der baan te verzekeren, daar dit geheel afhangt van de berichten, welke om trent de al of niet aanwezigheid van vijanden in het zijwaarts gelegen terrein, vernomen wor den, zoo is toch voorgeschreven, dat in den eersten tijd ter bescherming van de treinen, steeds troepen in het zijwaarts gelegen terrein worden gezonden. „Verder is bepaald, dat, te beginnen met 15 Nov. met eiken trein een halve brigade marechaussee, onder bevel van een gegradueerde zal meegaan. Deze militairen hebben tot taak voor de veiligheid van den trein te zorgen, telkens wanneer hij onderweg stilstaat. Steeds keert die halve brigade met denzelfden trein van Glé-Kambing terug. Men ziet het, de lui in Atjeh blijven op hun „qui vive" mode, een sleurgewoonte, waarmeê we maar zoo spoedig mogelijk moesten breken! Zoo spreken wij nn. Maar na Kerstmis zijn we dit alles weer zoo wat vergeten, en daD beginnen we maar weer getroost een lijst te maken van vrienden en bekenden, die in de termen vallen om een nieuwjaarskaartje te ontvangen. Want och, iedereen doet het, en deze en gene zou het kwaiyk kunnen nemen, als wij het nalieten, en men wordt niet graag voor onbeleefd gehouden, enz. enz. En de post ambtenaars moeten maar weer werken, zoo noodig achttien uur achtereen. En zoo gaat het van het eene jaar op het andere, tot ja, dat zullen we moeten afwachten. Wie werkt meê om aan die mode, die sleur gewoonte een einde te maken UIT STAD EN PROVINCIE. Uit een met zekere ingenomenheid door de N. B. Crt. uit de Dordtsche Courant overge nomen bericht het Dordtsche blad was niet zoo beleefd en collegiaal ons een exemplaar te zenden blijkt ons, dat dit blad opkomt tegen onze mededeeling omtrent het comité inzake den waterweg van Dordt, dat in een motie, aangenomen op een 16 dezer gehouden ver gadering, aan den minister van waterstaat heeft te kennen gegeven te handhaven zijn aanvankelijk standpunt, dat de beste waterweg van Dordt naar zee voert door het Hellegat. „Hiermede kan zoo verkondigt het Dordtsche blad met zekere wijsheid aller minst worden bedoeld, wat trouwens volstrekt geen pas zou geven, het rapport of de con clusie der staatscommissie te critiseerendeze commissie immers had, blijkens het Kon. be- sluit harer benoeming, uitsluitend tot taak te beantwoorden, welke in het belang van den handel op Dordrecht de beste waterweg naar zee zou zijn, terwijl het „Comité in zake Waterweg" zich_ heeft geplaatst op het stand punt van het algemeen belang, daarbij er nar druk opleggende, dat de binnenscheepvaart van Zeeland en Westelijk Brabant met onder gang wordt bedreigd door den treurigen toe stand van het Hellegat." Het eerste daargelaten, wat niemand, aller minst wij, zullen tegenspreken of hebben willen ontkennen, blijkt dat onze mededeeling in deze wordt bevestigd; zij was trouwens uit een te goede bron. En allerminst is het passend daarop het cachet van onjuistheid te drukken. Wy schreven, dat er twee plannen als uitvoerbaar aangewezen zijn, namelijk verbetering van het Oude Maasje en verbetering van 't Hellegat. Op verschillende gronden gaf echter dè Staats-commissie de voorkeur aan het eerste plan, waarmede, zoo het heetteook het comité voor den waterweg van Dordt instemde. Er was hier dus sprake van een on-dit; niet van een meening onzerzijds. Integendeel, hoe weinig wij dit als juist aan namen, biykt wel uit het verdere van ons bericht, waarin o. a. staat dat genoemd comité thans it elk geval van een ander gevoelen was en dat van die zijde in de motie wordt gehandhaafd het aanvankelijk ingenomen standpunt. Wij kunnen nu zeggen uit de mededeeling in de Dordtsche courant valt op te maken de voor Zeeland gelukkige tijding, dat het comité van begin af aan heeft gehandhaafd het gevoelen, hetwelk het nu nog eens in eene motie aan den minister van waterstaat heeft bekendgemaakt. Dat de minister daaraan vooral zijne aandacht wijde Bij het lezen van de mededeeling onder de rubriek Posterijen kwam ons in de gedach ten de volgende zeer juiste opmerking, een vorig jaar in een der Hollandsche bladen gemaakt Ieder mag voor zichzelf de noodige restricties maken, maar over het algemeen is het zenden van Nieuwjaarkaartjee niet veel meer dan een doch vond bij de besturen van alle vertegen woordigde fondsen bijval. Eene commissie is benoemd, bestaande uit zes personen, van ieder bestuur één, om het plan nader nit te werken. - Te Bouchaute, in België, even over de grenzen, zyn, naar men ons uit Biervliet meldt, twee baleu paardenhaar in beslag ge nomen, vermoedciyk naar aanleiding der beide diefstallen van paardenstaarten in de vorige Een zevenjarige dreumes vertelde Woens dag, toen er nog slechts een schijntje van Ijs was, triomfantelijk dat hy al er op gestaan had. Dit tot waarschuwing van ouders om hun kroost eens na te gaan op hun wegen, nu de vorst in aantocht schijnt te zijn. Door den minister van marine zijn, met ingang van 1 Januari a. s., bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen bevorderdtot. loodskweekeling le klasse de loodskweekeling kl. I. Kooyman en tot loodskweekeling 2e klasse de matroos J. J. Roest. Verder is, met ingang van dienzelfden datnm,. hulpbinnenloods J. F. Kamermans te Ter- mzen in diezelfde kwaliteit overgeplaatst naar Vlissingen. - De sneltrein van 10.20 uur kwam heden ochtend eerst te 11.40 uur te Vlissingen aan, om welke reden is ons onbekend. ij kon. beslnit is benoemd tot burge meester van Baarland A.Bruggeman,secre taris dier gemeente, en tot burgemeester van St Annaland A. Bierens. Nadat Maandag, voor rekening der assu rantie-maatschappij te vergeefs beproefd was het, voor Bruinisse aan den grond ge dreven schip Hoop op Zegen van schipper Hoogland te Terneuzen te lichten, is Woenst dag per telegram kennis gegeven, dat zij er van afziet, zoodat het wrak nu aan zijn lot is overgelaten. Een bericht, voorkomende in een der Hollandsche bladen, en meldende dat hetkanr toor van registratie uit Hulst naar A x e zou worden overgebracht, kunnen wij beslist Bij de daarbij betrokken autoriteiten is hiervan niets bekend en evenmin is eenig ver zoek dienaangaande bij hen ingekomen. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur, behandelde Woens dag het beroep van P. J. Bogaart te O s s e- n i s s e tegen de beslissing van Gedep. staten van Zeeland, waarbij hij vervallen is verklaard van het lidmaatschap van den gemeenteraad van Ossenisse. Rapporteur de staatsraad mr. Moltzer. De koninklijke beslissing wordt later mede gedeeld. Te Terneuzen heeft Dinsdagavond een vergadering plaatsgehad van afgevaardigden van vereenigingen en andere belangstellenden in de viering van de inhuldiging van H. M. de Koningin. De vergadering werd geleid door den heer J. A. van Boven, burgemeester. Er zal een cantate uitgevoerd worden door de schoolkinderen en een feestcantate van muziek- en zanggezelschappen. Tot leden van het hoofdbestuur werdén be noemd tot eere-voorzitter de heer J. A. van Boven, tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot secretaris de heer J. Stnrm en tot pen ningmeester de heer C. H. Engels. Als commissarissen werden daaraan toege voegd de heeren A. Visser en J. P. W. Rom mel, P. J. Versluis, H. Koelmans, J. C. Harte, E. van Braband, M. de Jonge, J. L. Jnrrij, A. van den Oever en A. G. J. F. Schagen van Leeuwen. Verder werd ieder deelnemende corporatie uitgenoodigd om een lid als commissaris af te vaardigen, teneinde aan het bestuur te worden toegevoegd, dat dan de verdere regeling der feestviering zal vaststellen. Woensdag kwamen te Oostburg bijeen de besturen der ziekenfondsen uit de volgende gemeentenOostburg, Zuidzande, Schoondijke, Sluis en Groede (uit deze gemeente 2) ter onder linge bespreking van de mogelijkheid om hen die, in een der fondsen lid zijnde, naar een andere gemeente verhuizen, ook te doen deelen in de rechten der leden van het ziekenfonds in die gemeente, waar zy zich vestigen. Het doel, waartoe deze vergadering door het bestuur van Onderling hulpbetoon te Oostbnrg was belegd, is wei is waar nog niet bereikt, HET NUT. Onder voorzitterschap van den heer L. K. van der Harst J.Jz., werd Woensdagavond in de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging alhier eene vergadering gehouden van het departement „Middelburg" der Mij tot Nut tan 't Algemeen. Ofschoon de agenda voor deze vergadering vrij belangrijk mocht heeten, was de opkomst der leden bedroevend klein. Na mededeeling van ingekomen stukken was aan de orde het onderzoek van de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1896/97. Zy werd goedgekeurd iu ontvang op f 3009.88 en in uitgaaf op f 2976.27s, dus met een goed slot van f 33.60*. Mededeeling werd verder gedaan dat door de commissie voor de spaarbank als voorzitter is gekozen de heer jhr mr W. H. Snouck Hur- gronje en als vice-voorzitter de heer mr F. N. van der Bilt Hierna werd de begrooting voor 1897/98 behandeld. Zij werd vastgesteld in ontvang op f 2871.60' en in uitgaaf op f 2773.90, dus met n vermoedelijk goed slot van f 97.70*. Onder de uitgaven waren de gewone subsi- diën uitgetrokken, was voor lezingen f 100 begroot en voor bewaarscholen f 2000. Vervolgens werd overgegaan tot do benoe ming van leden in de vaste eommissien. Achtereenvolgens werden benoemd tot lid van de commissie voor de spaarbank, vacature- J. A. Tak, de heer A. P. van de Kamer, met wien de heer M. A. van der Leijó was aanbe volen in de commissie voor de hulpbank, vacature-D. Jeras, de heer J. C. Frederiks, met wien was aanbevolen de heer jhr A. A. van Teylingen in de commissie voor de bewaar school werd herbenoemd de heer H. J. L. Poort, met wien de heer mr S. Gratama Hz. op de aanbeveling voorkwamin de commissie voor volksbibliotheek werden, ter aanvalling der vacature-D. Jeras en P. Dumon Tak, benoemd de heeren M. A. van der Leijé en P. W. H. de Kan, met wie op de aanbeveling waren ge plaatst de heeren I. H. C. Heyse en W. Mid- delveld Viersen. De heer Heijse had vóór de stemming ver zocht niet in aanmerking te komen. In de commissie voor do hulpbank werd herbenoemd de heer mr F. N. van der Bilt, met wien de heer jhr A. A. van Teylingen aanbevolen was, terwijl, ter voorziening in de vacature-J. Fak Brouwer, in dezelfde commissie benoemd werd de heer jhr. A. A. Tan Teijlin- gen, met wien de heer J. C. Milboru op de aanbeveling was geplaatst. Voor leden van het hoofdbestuur werden gekozen in de vacaturerVan de Werk de heer mr F. A. Eggers, in de vaeature-Drucker de heer dr P. van Geer. Op de aanbevelingen kwamen nog voor de heeren F. Adama van Scheltema en mr H. J. van Leeuwen. Thans werden door den voorzitter eenige mcdedeelingen gedaan omtrent den kook cursus. Door het bestuur vam Ons Huis is in over leg met het departoment van het Nut deze zaak geregeld. Het oprichten van den cnrsns is verzekerd, een leerarea zal door het hoofd bestuur aangewezen worden en een lokaal is op de Vlasmarkt boven de iVWsbewaarschool gevonden. Aanvankelijk hebben zieh voor den cursus 36 vrouwen en meisjes aangemeld. Wan neer de dame, die de lessen zal geren, alhier zal zijn gearriveerd, zal de cursus aanvangen. Eindelijk was aan de orde de bespreking van de oprichting eener Badinrichting. De voorzitter gaf een resumé wat ten op zichte van deze nieuwe stichting tot dusver is verricht en onzen lezers reeds bekend is. Vervolgens deed de voorzitter mededeeling van de gevoerde correspondentie te dezen op zichte. Daartoe behoort dan in de eerste plaats een schrijven van de commissie voor de spaarbank, houdende bericht, dat zy besloot voor de op richtingskosten van de door hot departement te stichten badinrichting bij te dragen en te gevenlo een voorschot van f 3000 met rentebeding van een procent per jaar en jaar- lijksche aflossing van f 1002o gedurende tien jaar, te rekenen van af den dag der ope ning van de inriohting, een rentegarantie van hoogstens 3 procent over een kapitaal van 10.000, onder beding dat a. de door het dep. aan te gane geldleening minstens f 10.000 bedraagt en b. de rente der leening niet minder dan 3 zij c. dat de exploitatie-koBten geen of slechts een gedeel- telyke rente-betaling door de instelling zelve uit hare inkomsten mogelijk maken en d. dat de rekening aan het spaarbankbestuur ter ken nisneming wordt overgelegd. Verder een schrijven van burg. enweth.van Middelburg, houdende bericht dat de gemeen teraad bereid is aan het departement voor de oprichting van een badhuis in erfpacht voor 50 jaar af te staan tegen een jaarlijksche pacht van f 1 een stuk grond tegenover de St. Janstraat, alsmede tot wedcropzeggens de beschikking te geven over 2000 M* duinwater per jaar tegen betaling van f 0.01', een en ander onder voorwaarde dat, zooveel als in verband met den omvang der inrichting mogelijk is, de leerlingen, die op de openbare en bijzondere scholen in de gemeente kosteloos onderwijs ge nieten, in de gelegenheid worden gesteld min stens eenmaal 's weeks kosteloos in de inrich ting te baden. In de derde plaats eene begrooting van het stichtingskapitaal ad ƒ16.000, te vinden: uit een renteloos voorschot van het departement ad f 2000, uit een voorschot van de spaarbank ad f 3000, nit rentelooze voorschotten van par ticulieren, waartoe het bestuur pogingen zal aanwenden memorie en uit eene leening van ƒ11.000. Vervolgens eene begrooting der exploitatie rekening. De uitgaven en ontvangsten worden beaomd op f 1965. Onder de uitgaven behooren, behalve rente en aflossing, f 350 voor den badmeester, f 300 voor brandstoffen, f 100 voor gas en f 35 voor duinwater. Onder de inkomsten is uitgetrokken voor 2500 kuipbaden a 35 cent f 875, 4000 regen- baden late kl. k 17»/, cent f 700, 6000 id. 2do kl. A 6 cent. Uit de toelichting blijkt dat de badmeester, behalve vrye woning, vuur en licht, f 350 loon zal genieten en een zeker percentage van de bruto opbrengst der baden boven een bepaald aantal. Het bestuur stelt zich voor ook coupon boekjes en abonnementen verkrijgbaar te stellen en bij ieder bad een handdoek te geven. In verband met een en ander stelt het be stuur voor lo. Het departement Middelburg der Maat- schappij tot nut van 't algemeen besluit op te richten, als nieuwe instelling Yan het departement, eene badinrichting met kuip baden en regenbaden le en 2e klasse b het bestuur te machtigen zich, onder dankbetuiging voor den toegezegden steun, ta wenden tot den raad der gemeente Middelburg tot het verkrijgen in erfpacht van een nader te omschrijven terrein, gelegen tegenover de St. Janstraat, achter de boomenrij van de Turf- kade, voor 50 jaren en van 2000 M3 duinwater, onder de voorwaarden, niervoren reeds gemeld het bestunr te machtigen zich, onder dank betuiging voor den toegezegden steun, te wenden tot de commissie voor de spaarbank met mededeeling dat het departement het toe gezegd voorschot en de rente-garantie, als boven is omschreven, aanvaardt d. het bestuur te machtigen tot het in 't werk stellen van pogingen om van particulieren ten behoeve der badinrichting vrijwillige gif ten of rentelooze voorschotten te verkrijgen e. het bestuur te machtigen tot het in het werk stellen van pogingen het ontbrekende kapitaal voor de oprichting te plaatsen in aan- deelen van f 26, f 50, f 100 en f 250, rentende ten hoogste 3 f. optedragen aan den heer S. van der Meijden, gemeentebouwmeestev, het ontwerpen van een definitief plan van op- en inrichting der badinrichting. Al deze voorstellen werden bij acclamatie 2o. Het departement besluit eene commissie voor de badinrichting te be- of het bestuur het recht te verleenen zich, zoo noodig, een of meer leden te assumeeren, tot voorbereiding en uitvoering van de plannen voor de badinrichting. De heer H. Snijders gaf in overweging het tweede deel van het voorstel aan te nemen, waarmede de vergadering zich vereenigde. Omtrent de wijze van oprichting en exploitatie der badinrichting werden daarna nog eenige me- dedeelingen gedaan ter toelichting van de in de stukken genoemde cijfers. De heer jhr mr W. H. Snouck Hurgronje bracht daarna de vraag tor sprake, of er geen pogingen kunnen aangewend worden om het ledental van het departement te doen toenemen. De voorzitter deelde mede, dat het bestnur al doet wat het kan om het ledental te doen vermeerderen. Misschien is de contributie wel wat boog, doch bet bestnur is huiverig daarin

Middelburgsche Courant | 1897 | | pagina 1